Zpět na seznam všech nemocí

Angína

Angínu léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Další názvy: zánět mandlí, tonzilitida, zánět krčních mandlí

Dále na stránce:

Popis angíny

Angína je většinou označována za onemocnění bakteriálního původu, které způsobuje nejčastěji některá bakterie z rodu Streptococcus (Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae) nebo Stafylococcus (Staphylococcus aureus), ale nezřídka se setkáme s původcem virovým (herpetické viry, virus Epstain-Baarové), ba dokonce mykotickým (u lidí léčených imunosupresivy, či nemocných AIDS).

Kromě krčních mandlí, které jsou pokryty lymfatickou tkání a mají za úkol chránit organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu, postihuje také nejbližší okolí, kterým je kořen jazyka a přilehlá část hltanu.

Je to velice běžné onemocnění, neboť je přenosné kapénkovou infekcí, šířící se vzduchem. Inkubační doba (tzn. čas od nakažení po vypuknutí prvních příznaků) se pohybuje mezi jedním až třemi dny.

Tato nemoc je v současnosti poměrně snadno léčitelná, avšak pokud není léčba zahájena, může mít velice závažné následky, které se mohou projevit dokonce až po několika letech. V minulosti, před tím než byla vynalezena antibiotika, nebylo toto onemocnění sice tak časté jako dnes, ale komplikace byly o to závažnější. U těchto osob totiž nezřídka docházelo k revmatické horečce, která postihuje srdce a klouby.

Rizikové faktory angíny

Tato nemoc velice často napadá osoby s oslabeným imunitním systém, především děti školního věku, které bývají infikováni nejčastěji svými spolužáky, rodiči nebo jinými osobami v jejich okolí.

Člověk, který má ve svém organismu skryty choroboplodné zárodky angíny nemusí mít žádné projevy tohoto onemocnění, ale i přesto je tzv. bacilonosičem. To znamená, že i když u něho samotného nemoc nepropukla, může přenést infekci na někoho jiného, u koho se projevit může. Proto se angíně nevyhnou ani dospělí a staří lidé.

Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomné bakterie (viru, aj.).

Streptokoky jsou mnohdy v organismu přítomny, aniž by mu škodily, avšak jen do té doby než dojde k jeho vyčerpání. Nejvyšší riziko vzniku bývá v chladných měsících, nejčastěji na podzim, a v období náhlých klimatických změn.

Na vině může být i psychický a fyzický stres.

Prevence angíny

Účinné očkování proti angíně dosud neexistuje, a tak je jedinou účinnou prevencí zvyšování vlastní imunity. Měli bychom tedy dbát na dostatek odpočinku, pitného režimu a kvalitní stravu s optimálním množstvím vitamínů a minerálů.

Příznaky a projevy angíny

Propuknutí prvních příznaků je často spojené s nepříjemným škrábáním v krku, potížemi s polykáním a ucpaným nosem.

Nemocní mají velké obtíže s příjmem potravy, neboť je pro ně velice bolestivý.

Mezi hlavní příznaky angíny patří stále se zvětšující bolest v krku, která je přítomna především při polykání, ale i zívání a může vystřelovat do uší.

Součástí může být i horečka nad 38°C, či zvýšená teplota a zimnice, ale tento příznak se vůbec objevit nemusí.

Typické je zarudnutí patra a zduření mandlí, na nichž se objevují malé bílé tečky (hnisavé čepy).

Poté nastává také zvětšení (zduření) mízních uzlin v nejbližším okolí (pod dolní čelistí a před ušima).

U malých dětí se mohou objevit i těžkosti s dýcháním, bolesti břicha a zvracení.

Při pohledu do krku nemocného si můžeme povšimnout žlutobílého či šedobílého povlaku na mandlích.

Chronická tonzilitida se projevuje zápachem z úst, pocitem tlaku v mandlích a cizího tělesa v krku. Není tak dobře rozpoznatelná jako akutní forma, neboť nález nebývá tak snadno rozlišitelný od normálního stavu.

Léčba angíny

Pokud máte některé z těchto příznaků, je bezesporu nutné navštívit lékaře. Přechozená angína může totiž způsobit mnoho komplikací, viz níže.

Praktický doktor provede výtěr z krku, podívá se na zarudnutí mandlí a okolí a prohmatá mízní uzliny. Častý je také odběr krve, z nějž se dá pomocí sedimentace určit v jakém rozsahu je organismus napadený zánětem.

Při podezření na streptokokovou infekci jsou okamžitě nasazena antibiotika. V případě nejasností se čeká na výsledky výtěru. Ty odhalí přesně, o jakou nákazu se jedná a lékař pak zvolí vhodná farmaka. Nejčastěji bývá u nemocných aplikováno nejstarší antibiotikum, penicilin, který má velmi rychlý účinek, a současně s ním se podávají léky proti horečce (antipyretika) a proti bolesti (analgetika). Rychlá úleva a odeznění příznaků ale mnohdy vede řadu lidí s užíváním antibiotik skončit. Důležité je však dodržet přesnou dobu dávkování a neukončovat léčbu dříve než za sedm dní. Pobyt v posteli s dostatkem tekutin a kašovitou stravou je nutností!

Účinná v boji s bolestí jsou také různá kloktadla a Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Ten si omotáte kolem krku a necháte působit asi 30 minut.

Na konci léčby si Vás pozve lékař na kontrolu a vyšetří krevní obraz. Pokud není zvýšená sedimentace ani počet bílých krvinek, měla by být nemoc zdárně vyléčena.

Po dobrání antibiotik je vhodné přejít na přípravky, které obnovují střevní mikroflóru. Antibiotika ji totiž většinou výrazně poškodí, a tak je nutné nastolit znovu symbiózu mezi bakteriemi a vnitřním prostředím. Doporučuje se jíst jogurty, užívat Acidophilus a požívat zdravou výživu bez rafinovaného cukru.

Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti.

V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky. Jedná se o odstranění krčních mandlí (tonzilektomii), které by Vás mělo zbavit obtíží většinou již trvale. Při trhání mandlí se přistupuje k celkové anestezii, která nese stejná rizika jako všechny malé operační výkony. Nejčastějšími pooperačními následky bývají bolesti, dlouhé hojení, zvracení a problémy s polykáním.

Jak si mohu pomoci sám

Nejlepší pomocí je včasné vyhledání lékaře.

Komplikace angíny

Jednou z nejzávažnějších komplikací je revmatická horečka (febris rheumatica). Jedná se o celkové zánětlivé onemocnění, postihující pojivovou tkáň různých orgánů. Nejčastěji poškozuje velké a střední klouby, srdce, cévy a nervový systém, přičemž nejzávažnější je postižení srdce, které způsobuje chlopenní vady a následný šelest.

Toto autoimunitní onemocnění je v přímé souvislosti s prodělanou infekcí, u přecitlivělých jedinců vznikají autoprotilátky proti vlastním tkáním. Objevuje se 3–4 týdny po prodělané angíně a mezi její symptomy patří horečka (až 40°C), bolesti a otoky kloubů, výjimečně až oběhové selhání.

Ustupuje většinou do dvou týdnů, ale má sklon k častým opakováním. Léčba zahrnuje klid na lůžku, užívání nesteroidních antirevmatik, analgetik (proti bolesti) a antipyretik (proti horečce).

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu do okolí krčních mandlí, při němž se může objevit ve tkáni hltanu váček naplněný hnisem (hnisavý absces). Obvykle je provázen jednostrannou, silnou bolestí, která rychle narůstá a výrazně omezuje polykání, a otokem. Nemocný naklání hlavu na postiženou stranu a je mu špatně rozumět. Kvůli snížené pohyblivosti dolní čelisti je pro něj obtížná srozumitelná artikulace, která se projevuje tzv. huhňáním. Toto nebezpečné ložisko musí být po odhalení chirurgicky odstraněno.

Nezřídka se po přechozené angíně můžeme setkat s náhlým postižením ledvin. Největší nebezpečí hrozí u dětí, kdy může dojít až k jejich selhání. To znamená, že ledviny ztrácí schopnost vylučování odpadních látek a vody. Ty se v organismu zadržují, a tak vznikají v těle otoky. Akutní selhání je navíc doprovázeno bledou barvou kůže, vysokým krevním tlakem, pocitem na zvracení, či zvracením. Pokud by se toto selhání ponechalo bez léčby, vedlo by k městnavému selhání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, křečím až bezvědomí.

Další názvy: zánět mandlí, tonzilitida, zánět krčních mandlí

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s angínou

Máte zkušenost s angínou?

Opakovaná angína - oceaner (30.11.14)

Příznaky

Silná angína, každé polknutí neskutečné utrpení. Tak velké mandle, že mě od doktora poslali rovnou do nemocnice.

Léčba

1. Homeopatika – nepomohla, možná jsem dělal něco špatně, ale prostě se to vůbec nelepšilo.

2. Antibiotika, po 2 dnech diagnostikován streptococcus pyogenes, rychlé zlepšení, ale hned třetí den po dobrání antibiotik opět zhoršení a úplně stejný průběh jako před 10 dny.

3. Dojížděl jsem do nemocnice na penicilin v injekci, prý to nejlepší, co může být, opět výrazné zlepšení, ale třetí den po dobrání penicilinu opět stejná angína.

4. Dostal jsem třetí antibiotika a prý že budu muset jít na vytržení mandlí, ale tyto antibiotika jsem už nezačal brát a začal jsem intenzivně stříkat streptokill. Pomalu se to začalo zlepšovat a do týdne už jsem se cítil poměrně dobře, i když pořád vycucanej těma antibiotikám. Streptokill ale zabral a angína už se nevrátila. A doufám ani nevrátí.

Co mi pomohlo

Streptokill.

opakující se angína - Monika654789 (11.10.14)

Příznaky

Poslední 2 měsíce jsem měla stále opakující se angíny (tzn. brala jsem přibližně 2× antibiotika za měsíc). Po vyšetření na ORL mi bylo doporučeno podstoupit operaci krčních mandlí. Angíny se mi opakovaly tím způsobem, že jsme brala týden antibiotika a za dalších 5 dní mě opět bolelo v krku. Při braní posledních antibiotik, po kterých mě opět za pár dní bolelo v krku, mi hrozilo, že půjdu na akutní vytržení zatím jedné mandle, jelikož při zánětu by bylo vytržení obou mandlí pro tělo velice náročné.

Z nemoci jsem již byla zoufalá a přečetla jsem snad všechny diskuze na internetu. Na jedné z nich jsme se dočetla o pozitivních účincích lichořeřišnice a homeopatik Lymphomyosotu. Zkoušela jsme všechno možné (vytírání mandlí Jodisolem, šalvějovou tikturu, kloktání vody se solí), ale až právě dva výše zmíněné léky mi pomohly opravdu za dva dny!!!

Prosím, než začnete brát antibiotika, zkuste svému tělu pomoci přírodní cestou. :) Samozřejmostí je potom dostatek tekutin (nejlépe šalvějový čaj), klidový režim a psychická pohoda. :)

Léčba

Co mi pomohlo

Lichořeřišnice, homeopatika Lymphomyosot, šalvějová tinktura, Jodisol, jako doplněk poté laktobacily.

Stále mě trápí - trambik (16.08.14)

Příznaky

Trpím na hnisavé angíny často, mám ji i dvakrát do roka, ale nevím, jak s tím bojovat. A už ji mám i v létě – ve středu navečír mě začalo škrábat v krku a byla jsem unavená, v noci jsem dostala teplotu jen 37,4°C. Pořád jsem popíjela a špatně jsem spala ráno jsem dostala teplotu 38°C a ta se mě držela celý den i celou noc. Kloktala jsem sůl s vodou, měla jsem strašně velké bolesti v krku, až jsem chvílema plakala a celičký den jsem nic nejedla. V pátek jsem ráno vyrazila k doktorovi – dal mi antibiotika Klaritromycin Mylan 500mg po 12 hodinách. První den žádné zlepšení, ale vypila jsem aspoň koktejl z ovoce. K tomu mě bolí i hlava a strašně moc záda, takže beru ještě prášky na záda a ty mi pomáhají i na tu hlavu. Dnes už teploty nemám, ale i tak se stále převlékám, protože se strašně potím. Začala jsem i s Priessnitzovým obkladem a bolest v krku se zmenšuje. Dnes už si vařím kuřecí polévku.

Léčba

antibiotika – bez nich by to nešlo
prášky na horečku a prášky proti bolesti
klid a ležení

Co mi pomohlo

Nejvíc dobře mi udělal Priessnitzův obklad – už se mí lépe polyká.

Hrůza - josef Josef (14.08.14)

Příznaky

Teploty kolem 39°C, bolesti stehenních svalů, zad, krku, hlavy. Citlivá kůže, bolí i na dotyk, zimnice se střídá s horkem. Nejde polykat, raději hladovím, jím jen Activii a včera rizoto, ale to jsem skoro nedal. Blouzním – vidím a slyším věci, které se nedějí, mluvím a nahlas hekám, ani o tom nevím. Spím přerušovaně, v neklidu. Chtěl jsem jet k lékaři, ale nejsem schopen jít daleko, po pár krocích padám, tlak na plicích. Sedl jsem do auta, ale nejde mi ani řídit, málem jsem boural, tak jsem to vzdal. Mám to teď třetí den, dnes ve čtyři ráno jsem se vzbudil a myslel si, že udeřila má poslední hodinka – nemohl jsem se nadechnout, vylezl jsem na terasu a po chvíli se mi udělalo líp. Takovou hrůzu jsem za 30 let nezažil.

Léčba

Beru Paralen 500 a Ibalgin 400, Jox do krku – pomůže to na chvíli, srazí horečku. Měl bych asi brát antibiotika, ale nemám se jak dostat k lékaři a v lékarně mi je bez předpisu nedají – bydlím sám. Přemýšlím, že si zavolám záchranku, ale nevím, jestli jsem akutní případ, pro ktrého by dojeli. Nikdy jsem ji nevolal. Třetí den večer už mám jen 37,7°C, můžu chodit, dýchat, pít, jíst mi dělá problém. Uvidím, co v noci, jinak jdu zítra na pohotovost.

Co mi pomohlo

Kupodivu nejlíp mi dělá studená Coca Cola.

Angina v rodině - marika 08 (07.08.14)

Příznaky

Chytla jsem angínu od syna, kterou měl ve vším všudy – teploty 38°C, bolest v krku, nemohl polykat, bolel ho celý človíček. Od doktorky dostal antibiotika po 8 hodinách, Aulin, Halls nejsilnější číslo 5 na cucání, probiotika. Antibiotika zabrala a Hallsky mě milé překvapily. Kluk je jak rybička, páč maminka ho opečovávala. Na sebe ale neměla moc času a večer šla do práce na noční s puštěnou klimatizaci. Po pár dnech jsem se změřila a ejhhle 38°C. Při každém polknutí jsem myslela, že umřu, úplná ztráta hlasů. Okamžitě jsem mazala k doktorce – diagnóza angína a recept s antibiotiky. Večery a noci katastrofa děs běs. Brečet se mi chtělo, bolesti a nad ještě nemocným synem. Mandle jsem měla k prasknutí, jíst a polykat jsem nemohla 3 dny, problém byl polknout i čaj. Slin jsem měla plnou pusu a co teprve ten polštář. Povypotila jsem snad hektolitry potu.

Léčba

Co mi pomohlo

Vzala jsem si klukovi hallsky (Aulin, Drill mě nepomohl), stříkala Tantum verde, Paralen při teplotě, kloktala sůl s vodou, priessnitzův zábal, čaj, octové ponožky proti teplotě, nanukáč a dnes mluvím. Polévku jsem snědla. Věřím, že je to pracovní vyčerpání, málo spánku a klimatizace.

Angína - Los Marketos (14.06.14)

Příznaky

Typický příklad jako z učebnice: nejdříve bolesti všech kloubů a svalů, poté mírně zvýšená teplota a menší škrábání v krku. Tak jsem si lehla a spala až do rána. Další den bylo vyloučeno, abych šla do školy. Teploměr vyskočil na 39 stupňů, pro bolest v krku jsem nemohla ani pít a ani se najíst. Řeknu vám, je to sice „jen“ angína, která je dobře léčitelná antibiotiky, ale já myslela, že si ty první dva dny budu psát závěť a rodiče poprosím, co mi mají zahrát na pohřbu. :-)

Nejdříve jsem zašla za praktickou lékařkou, kde jsem se doslova těšila na to, že mi napíše nějaké ATB proti těm potvorám v krku. No, paní doktorka pro jistotu vzala odběr krve z prstu, prohmatala uzliny a poté konstatovala, že ATB nebude dávat – je to sice zánět, ale na ATB to ještě není. A to jsem byla ráda, že vůbec polknu a nezdeformuji si obličej bolestí. Doporučila mi nějaké pastilky a sprej do krku. Od praktického lékaře jsem odcházela zklamaná a celkem nazlobená, i když doktorka asi dobře ví, co dělá.

No, pastilky byly na nic a ze spreje jsem se kvalitně pozvracela. Další den jsem toho měla dost a zašla na ORL. Paní doktorce na ušonosokrčo stačil jen jeden krátký pohled do krku a pro moji velkou úlevu mi potvrdila řádnou angínu. Následovaly silná ATB, nutnost pít dostatek tekutin a odpočívat, odpočívat a odpočívat.

Teď mám třetí den od dávkování antibiotik. Úleva neskutečná, vcelku bez problému se napiju a sním něco po menších dávkách. ATB mi prakticky zabraly hned po první dávce. To byla moje první zkušenost s tak silnou letní angínou, ten pocit bych nepřála ani nepříteli. :X

Léčba

Po prvních dvou dávkách ATB se mi výrazně ulevilo. Brufeny a paraleny srazily teplotu, obklady trošku vytáhly horko z čela a krku. Rozhodně se nesmí podceňovat odpočinek a dostatek pití.

Co mi pomohlo

Antibiotika Augmentin – poměrně rychlá úleva, je to celkem silná dávka, ale zabere!
Priessnitzovy zábaly – první dva dny, pak mi to doktorka na ORL zakázala :-)
Dostatek tekutin!!!
Brufen
Odpočinek!!!

Angína - tomikblo (31.05.14)

Příznaky

Normální den jedu do školy autobusem a učíme se, ale pak mi začala být strašná zima. Šel jsem domů a bolela mě hlava. A to už byl konec sranda, bolesti krku, polykání to nejbolestivější zážitek. Zimnice, horečka, bolesti hlavy, bolestivé polykání, „knedlík“ v krku a únava.

Léčba

Co mi pomohlo

angína - XeanderMan (26.03.14)

Příznaky

V pondělí jsem se probudil a trochu mě škrábalo v krku. Tak si říkam, že to přežiju, musím do školy. Tam asi do poloviny vyučování pohoda, ale pak se bolest zhoršovala. Jel jsem domů, změřil si teplotu a vidím 39,8ºC. Okamžitě další den k doktorce a ta řekla, že je to angína. Tak předepsala penicilin, laktobacily a paracetamol. Zatím ležím v posteli celý den, ale už to ustupuje – a to je teprve třetí den.

Léčba

Vypotit se, pravidelné brát penicilin a nenamáhat se.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi moje rodina a moji 2 kocouři. :)

Angína bez penicilínu - Ivana2756 (05.11.13)

Příznaky

Celková schvácenost, horečka, silné bolesti v krku, čepy na mandlích, kašel, bolest břicha a velká spavost.

Léčba

Nasazena lichořeřišnice (silné přírodní antibiotikum lepší než česnek) 4 x denně 20kapek později dávku snižuji a homeopatikum Belladona 9CH při první fázi nemoci. Dále děti přes zimu berou rakytníkový olej a probiosan. Hodně tekutin, ne horkých ani moc studených.
Horečku nesnižuji, jen pokud by stoupla přes 39,5C. Nechám je spát, jak potřebují. Sundáváme ponožky, aby horečka měla kudy ven. :) Opravdu to funguje.
Druhý den horečka klesá, jen zvýšená teplota. Bolest v krku se zmírňuje. Třetí den bez teploty a bez bolesti v krku, čepy jsou fuč. Udržujeme pořád klid na lůžku. Doma jsou tak cca týden.
Dospělí můžou přidat kořen zázvoru. Oloupat a ukrojit tenký plátek. Zaručeně vám vypálí krk tak, že budete slzet :) a dodá potřebné vitamíny. Jíst kolik snesete. Žádné drahé pastilky z lékárny nepotřebujete.

Co mi pomohlo

Lichořeřišnice
Rakytníkový olej
Belladona 9CH
Hodně tekutin
Klid a spánek

Popřípadě zábaly končetin pokud jsou horké a chceme snížit horečku

Kořen zázvoru

Co mi pomohlo. - jakub14454 (04.10.13)

Příznaky

Před měsícem jsem měl opravdu dost nepříjemnou angínu, měl jsem teplotu 40 stupňů, nemohl jsem ani polknout a myslel jsem si, že je snad umírám (bylo mi na umření), ale byla to jenom hodně nepříjemná angína.

Léčba

Pomohly mi antibiotika a česnek (česneková polévka, pomazánka atd.).

Co mi pomohlo

Počínající angína a její příznaky - IObdskjd (26.07.13)

Příznaky

před 3 dny jsem cítila menší únavu, a následně bolest hlavy,taky se mi motala hlava a při šáhnutí na čelo jsem poznala že mám horečku. Řekla jsem si, že se z toho vyspím, ale asi ve 4 ráno jsem se probrala, hroznej hic a zároveň zimnice. Když jsem ráno chtěla promluvit měla jsem uplně knedlík v krku, hrozná bolest při polykání i zívání, ta řezavá bolet mi šla od uzlin až do uší. Řekla jsem si, že po práškách a zábalech to přejde,tak jsem celej den ležela v posteli,pila čaj atd. Večer jsem se probrala a už jsem cítila, že to není dobré, že budu zvracet. Zvracela jsem tak 4× za noc.

Léčba

Co mi pomohlo

Bolestivé bulky při angíně - alfons007 (21.07.13)

Příznaky

Ve čtvrtek dopoledne se mi udělaly dvě bolestivé bulky pod pravou čelistí. Snad zubní váček? Nechal jsem to tak. Občas se mi to dělá i při rýmě. V pátek manuální práce okolo domu a odpoledne trénink – fotbal. Domů jsem přišel asi v 19:00. Ve 20:00 bolest v krku při polykání. Angína řekl jsem si. Kde bych k ní přišel. V sobotu ráno jsem už nemohl mluvit a jelikož mě čekal v pondělí odjezd na dovolenou, jel jsem na pohotovost pro dospělé. Tam mi řekli – zánět v krku, takže cumlací bonbóny a klid.

Večer tentýž den okolo 20:45 stav o 100% horší. Okamžitý odjezd na pohotovost ORL do stejné nemocnice. Na antibiotika to není. Při potížích Paralen a Ibalgin. V neděli do práce a tam oproti večeru o dalších 100% zhoršení, ale to už jsem cítil, jak mi mandle padají do krku. Návštěšva pohotovosti (během 24 hodin po třetí, ale tentokrát jiná nemocnice, protože pracuji o 60 km dál od bydliště). Ortel – Angína.

Léčba

Sát cumlací bonbóny NEOANGIN, česnek, slivovice, STOPANGIN. Nic z toho nepomohlo. Nakonec jsem vyfasoval Penicilin 750, kloktadlo voda + sůl (z domácích zásob), JOX, při teplotě Paralen nebo Ibalgin.

Co mi pomohlo

Zatím nic vzal jsem teprve dva peniciliny. Pít nemůžu, jíst nemůžu jak to bolí, prášky si drtím. A ráno na dovču no.

Angína a únava - ydod (13.06.13)

Příznaky

První den jsem byl ve škole celkem unavený a nechtělo se mi nic dělat. Večer jsem cítil malátnost a horkost ve víčkách. Cítil jsem, že je něco špatně. Další den ráno jsem cítil nateklé mandle a trochu horší polykání. Už jsem hned věděl o co jde a šel jsem k doktorce, která mi angínu potvrdila.

Léčba

Antibiotika Xorimax 500mg (jsou místo penicilinu) stačí je brát jen 5dní a je po angíně.

Pomohlo mi hodně pití čaje s medem a citronem.

Celých 5dní jsem byl v pořádku, ani mě nebolelo v krku a mohl jsem v klidu pracovat.

Co mi pomohlo

Při angíne nejvíce pomůže, když jí zabráníte jejímu vývinu.

Takže ihned při prvních náznacích zaskočit pro Antibiotika k doktorce a je po starostech.

Měl jsem Angínu a ani nevím, že jsem byl nemocný. Stačilo při prvních náznacích Aspirin a další den pro antibiotika k doktorce.

Zápal plic po angíně - Tyny91 (10.06.13)

Příznaky

Začalo to angínou, zvýšená tělesná teplota, bolesti kloubů, svalů, hlavy, v krku, rýmou a kašlem, nedalo mi to tak jsem si došla k doktorce. Ta mi po pečlivě prohlídce oznámila, že mám anginu. Nasadila mi antibiotika a kapky na kašel. Pracovala jsem jako servírka a nemohla jsem si dovolit být doma, protože zaměstnavatel neměl náhradu. S anginou jsem tedy chodila do práce, což bylo nebezpečné nejen pro mě, ale i pro hosty, které jsem mohla nakazit. Tím pádem mi antibiotika nezabírala, opět jsem šla k doktorce s bolestmi a žádnými změnami.

Doktorka mě poslala na infekční odděleni do nemocnice na vyšetření, pět dní jsem musela dojíždět 30 kilometrů na píchaný penicilin. Po pár dnech se mi trochu ulevilo, ale pořád to nebylo ono. Týden na to mě ráno probudila neskutečná bolest na hrudi, na levé straně, nemohla jsem dýchat ani se hýbat. Vzbudila jsem přítele a řekla mu, že mám tyto problémy, ten bez váhání volal rychlou záchrannou pomoc, ta přijela i s doktorem do pěti minut, doma mi udělaly EKG které bylo bez problémů, oznámili mi ale, že mě odvezou do nemocnice, nedalo se nic dělat. V sanitce mi hned napíchli kapačku, v nemocnici mě odvezli rovnou na rentgen. Po dvou hodinách strávených v čekárně mi lékař oznámil, že mám zápal plic. Rozklepala jsem se ze strachu, že si mě nechají v nemocnici, naštěstí mi lékař předepsal antibiotika a pustil mě domů. Zaměstnavateli jsem oznámila, že se zápalem plic odmítám jít do práce, přišla jsem sice o práci, ale díky dodržování klidu jsem se po dvou měsících zcela uzdravila.

Léčba

Antibiotika, kapky na kašel a léky na bolesti.

Co mi pomohlo

Výše uvedené léky a klid.

Předcházení angíně - nataia (09.06.13)

Příznaky

První den mě jen trošku škrábalo v krku. Udělala jsem si čaj a šla brzo spát, protože mi opravdu nebylo zrovna dobře. Druhý den ráno už horečka přes 39 nemohla jsem ani polknout a hlava mi praskala. Jela jsem ihned na pohotovost, kde se na mě podíval z metru a ihned mi napsal antibiotika. Bohužel na angínu trpím celkem dost a nevím. Je možné ji nějak předcházet jako třeba jít na vytrhnutí mandlí?

Léčba

Co mi pomohlo

Angína a rostoucí zuby moudrosti - benFTW (21.05.13)

Příznaky

Jojo, teď jsem akorát jednou prošel, ale kvůli růstům zubů moudrosti jsem jí tak týden dva ignoroval a léčil ibalginem. Po týdnu a půl, co jsem jí mohl mít, se projevila v plném rozsahu a to i na průduškách, nepřál bych jí fakt nikomu. Sice antibiotika zabrala poměrně rychle, ale ty dva dny jsem počítal snad každou minutu, bral všechny možný prášky proti bolesti a chystal si pomalu závěť.

Léčba

Co mi pomohlo

Lehčí angína - hannah73 (09.05.13)

Příznaky

V pondělí odpoledně mě začalo dost bolet v krku, v úterý se bolest zmírnila, čekala jsem rýmu. Místo toho mě začaly ve středu bolet záda a hlava a nakonec jsem dostala horečku 38,2. Vzala jsem si ibalgin, takže horečka zmizela a šla jsem k doktorovi, který diagnostikoval začínající angínu. Horečku jsem zatím znovu nedostala a v krku mě bolí jen mírně.

Léčba

Doktor mi předepsal Deoxymykoin a na bolení v krku cucám Orofar. Taky beru ibalgin na bolest hlavy.

Co mi pomohlo

Ještě mi pomáhá vlažný čaj s medem a k jídlu banán.

Bolesti v krku při angíně - Rosťas (08.05.13)

Příznaky

Začalo to v neděli, škrábání v krku, ještě ten den večer mi pravá mandle otekla k prasknutí a levá zůstala stejná. Teploty mi vyskočily na 39,5 a pod 39 téměř nešly srazit. V pondělí jsem navštívil lékaře, ten mi napsal antibiotika. Augmentin 1g, které se berou co 12 hodin a nějaké lokální antibiotika – do krku Bioparox. Dále mě poslal za krční na kontrolu kvůli případné tvorbě abscesu. Bez abscesu se to nakonec obešlo, nicméně je středa ráno, tabletky beru od pondělního rána, tj. 4 tablety,a ještě dnes v noci jsem měl 39.3 teplotu a krk se ani v nejmenším nelepší. By mě celkem zajímalo,kdy ty antibiotika konečně zaberou,zde jsem se dočetl,že někomu zabraly už po dvou tabletách.

Léčba

Augumentin 1g
Bioparox
Kloktadlo
brufen-paralen

Co mi pomohlo

Začíná 3. den léčby,žádné zlepšení nevidím..Snad dneska.

Angína a příjem potravy - Kiiim (29.04.13)

Příznaky

Mně začala angína večer, klasická bolest svalů, únava. Druhý den již horečky, celý den mezi 38–39, krk ale ještě tolik nebolel, jen trochu jako při klasické chřipce, mandle lehce zduřelé, ale spíše horečka a bolest celého těla neschopnost udělat pár kroků. Noc pak hrozná, budila jsem se totálně zpocená. Ráno jsem se koukla na mandle (už byly docela zduřelé) a v puse typické bílé tečky na mandlích i vzadu na jazyku, samozřejmě nateklé, takže mi bylo jasno.

Chtěla jsem se nasnídat ovšem nebyla jsem schopná polknout, takže ihned k lékaři. Horečky už nemám, jen se stále potím a jsem celkově slabá, to polykání stále děs, nemůžu do sebe nacpat jídlo takže piji jen Nutridrink nebo Ensure popř. zeleninové šťávy pokusit se spolknout tuhou stravu = nadlidský výkon. Už beru třetí prášek, očekávám, že zítra antibiotika už zaberou, ještě si dám den v posteli a pak musím bohužel do práce naštěstí jen sedět a dopravím se tam také autem, tak snad to přežiji, uvidím jak mi bude, nicméně asi by bylo lepší ležet no, ale práce nepočká.

Léčba

Ihned zajít k doktorovi, nevyčkávat, užívání antibiotik, klid na lůžku, vypotit se, pokud nemůžete absolutně polykat doporučuji tekutou stravu, prášky na bolest, atd., i když se vám po antibiotikách udělá za pár dní dobře, striktně je nutné dobrat, před tím mě Dr. varoval, že se to pak ihned vrací, užívat probiotika nebo jogurty, jogurtové nápoje pro udržení správné mikroflóry ve střevech (antibiotika jí poškozují), Stříkat Stopangin (jako dezinfekci, taky hnus vždycky minutu hledám odvahu stříknout to, jak to je nepříjemný)

Co mi pomohlo

Ospen (penicilin)
Orofar na bolest
Paralen drink na noc na vysokou horečku
Stopangin nebo kloktadlo
Probiotika/Jogurty, Tekutá strava
Pocení
Klid na lůžku

Opakující se angína a vymačkávání čepů - edgar75 (21.03.13)

Příznaky

Je mi 38 let a od dětství až do teď trpím angínami. Kvůli tomu jsem přestal hrát i fotbal. Asi před deseti roky jsem začal od podzimu do jara užívat echinaceu na zvýšení imunity (někdo mi to poradil). Do té doby jsem měl angínu minimálně 2krát za rok (jednou i 5krát) a od té doby se to zlepšovalo a teď mívám angínu jednou za rok nebo za dva roky. Ale je pravda, že mě doktorka na foniatrii naučila rychle zasáhnout při prvních potížích. Jednak zvýšení dávek echinacei(tinktura z kořene-je nejsilnější), cumlat neoangin. A pak hlavně ústní hygiena – vykloktat po každém jídle aspoň vodou se solí a nebo vincentkou a pořádně si vyčistit zuby (ústní voda je taky dobrá).

Poslední dva roky si i vysávám začínající čepy. Přišel jsem na to sám (lepší jak mačkání). Vzal jsem si malou stříkačku od doktorky a jednou rukou ji nasměruji na čep a slabým podtlakem vysaji bílý obsah čepu (povlak se vysát nedá, jen čep). Druhou rukou si svítím baterkou do pusy před zrcadlem. Dělám to opatrně, někdy to jde hůř než to nasaji. Ale divil jsem se, kolik tam toho je i když je tam malý čípek! Takhle jsem to dělal několikrát denně a hned si potom vykloktal a cumlal neoangin. Do 2 dnů ani památky po čepu a bolení v krku. A můžu říct že jsem asi dost začínajících angín ustál bez agresivních antibiotik. Samozřejmě když moje vlastní léčba nepomohla do pár dní tak jsem šel k doktorce, nejsem šarlatán.

Stojí to trochu času, ale aspoň moc nemarodím. Každopádně je problém v mé imunitě,ale tu mi ještě nikdo nevyléčil i když jsem byl všude možně a už na to moc ani nevěřím.

Léčba

Co mi pomohlo

neoangin
echinacea
kloktání vody se solí nebo vincentka
vysávání čepů na mandlích

Angína bolest v krku - loojza (06.03.13)

Příznaky

V pravé části krku mi začalo škrábat ráno v sobotu a večer už jsem nemohl polykat. Bolest ukrutná. Každý doušek tekutiny a každé polknutí jsem si rozmyslel. Hned mi bylo jasné, že se to bez lékaře tedy bez penicilinu neobejde, ale doktor ordinuje až v pondělí. Spouštěč je samozřejmě pracovní vyčerpání, po večerech požívání studeného piva, nedostatečný spánek a zas do práce a i o víkendech a několik měsíců za sebou.

Léčba

V pondělí návštěva praktického lékaře kde jsem bolestí stěží popisoval, co mi je. Poslechl mě, koukl do úst, předepsal Penbene 1500 prvních 24 hod po 6 hodinách, pak po 8 hod. V úterý přes den bez teploty avšak večer 37,5 celsia. Bolest v krku stále bolestivá, ale už snesitelnější nebo jsem si zvykl. Středa ráno bez teploty bolest na velkém ústupu. Středa večer bez bolesti bez teploty samozřejmě při procítěném a silném polknutí je stále cítit tlak.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi samozřejmě hodně tekutin tím myslím klidně 5 litrů a více za den, paralen a potit se 2 až 3 hodiny, pak vyměnit peřinu polštář, převlíc se do suchého a znovu, ale už bez paralenu. Pak dát pauzu v leže a až začne pocit teploty znovu paralen dostatek tekutin a znova se potit. Přeji všem brzké uzdravení

Antibiotika a zábaly při angíně - sissive (05.03.13)

Příznaky

V sobotu odpoledne mě začalo škrábat v krku a večer jsem měla zimnici. Myslela jsem, že to je chřipka, ale jelikož jsem současně s tím dostala zánět močových cest, tak jsem hnala na pohotovost a tam mi řekli, že mám angínu. Dali mi rovnou antibiotika, která jsem si hned po příjezdu domů vzala a hned si lehla a nemohla jsem celý den vstát, mluvit ani jíst. Což trvalo do dalšího dne do odpoledne kdy mi začala antibiotika zabírat a přítel mi ještě koupil Hašlerky, které byly na tu bolest v krku dost příjemné. Samozřejmě jsem si dělala i zábal, který mi pomohl.

Léčba

Antibiotika Curam a Hašlerky, zábal

Co mi pomohlo

Antibiotika Curam a Hašlerky a zábal. Po tvou dnech od začátku léčby mohu mluvit a jíst. Ani teploty nemám. Jenom mám bolesti hlavy.

Nesnesitelná bolest krku při angíně - gabriela2406 (16.02.13)

Příznaky

Občas mě tahle nemoc dotlačí do postele. Už mám vypozorováno,že stres je takový můj spouštěč.Samozřejmě i ostatní okolnosti,jako je nestálost počasí,nedostatek spánku,celková únava a vyčerpání. Začne to lehoučkým šimráním v krku a ráno když vstávám už pěkným pálením a škrábáním v krku. Tak po necelých deseti hodinách se začne dostavovat bolest kloubů tuhnutí šíje a samozřejmě horečka.Druhý den je nejhorší, nesnesitelná bolest v krku, doprovázená zimnicí,a příšerným pocením, jak tělo bojuje s horečkou.

Až čtvrtý den jsem schopna vstát obléknout se a vyrazit k lékaři.Po nepříjemném prohmatání krku a odebrání vzorku mě lékař vyšle do laborky, kde po vystání fronty a odběru sedimentu se můžu vydat na cestu domů. Ještě zastavení v lékárně, o tři stovky lehčí vyzbrojena patřičnými antibiotiky se vracím do své postele minimálně ještě na dva dny.

Léčba

Co mi pomohlo

Počínající angína - ThomaserCZ (29.01.13)

Příznaky

Nejprve večer mě začal bolet krk, takže jsem zašel do lékárny a tam mi poradila Tantum Verde (trošku pomohl, aby mě nebolel krk, ale taky bez účinku) V noci mě začala nejprve bolet hlava, poté jsem měl zimnici, tak to jsem šel hned spát. Ráno se vzbudil a měl horečku 38,5. Zašel jsem ke své doktorce a ta mi řekla, že je to obyčejná chřipka, ale potom se podívala do dutin a nalezla začínající angínu. Napsala antibiotika a ležet.

Léčba

Antibiotika. Co 8 hodin brát bez přestávky dokud nedojdou a ležet aspoň těch 5 dnů. Stoptusin na kašel(jako prášek).

Co mi pomohlo

antibiotika
stoptusin
Tantum Verde nepomohl jen zmírnil bolest v krku, ale zbytečně 130,–.!

Hnisavá angina a začátky - _tommm_ (17.12.12)

Příznaky

V noci z pátku na sobotu mě probudila zimnice a bolest celého těla. Zároveň jsem cítil i řezavou bolest v krku a měl jsem dehydratovaná ústa. Teplota 38,9. Dal jsem si cucavé pastilky, ibalgin a myslel jsem si že bude do rána vše v pořádku.

Léčba

V sobotu dopoledne návštěva lékárny – zde pastilky Tantum verde a paralen grip na horečku. Na bolest krku tantum verde naprosto nezabralo, pouze snížení horečky díky paralenu grip. V pondělí návštěva lékaře s okamžitou diagnózou hnisavé anginy. Nasazen Augmentin 875mg/125mg co 12 hodin. Snad už zabere. Všem doporučuju jít rovnou k lékaři a neřešit drahými a málo účinnými léky.

Co mi pomohlo

Silná jednostranná angína - lenajdas (14.12.12)

Příznaky

Už od pondělí mě bolelo na jedné straně krku, musela jsem do školy, protože jsme psali důležité testy. Ve středu přišla horečka, teploty 39°C. Ve čtvrtek jsem šla k doktorovi, ten mě okamžitě poslal na ORL s podezřením na absces. Ten to nakonec nebyl, prý je to silná jednostranná angína a prý budu mít hroznou noc. Napsal mi antibiotika Curam s tím, že mám přijít dnes na kontrolu, jestli se mandle nezvětšila. Večer ten den jsem měla teploty 40,2°C, dělala jsem si zábaly, horečka ustoupila. Celou noc jsem nemohla spát, každé polknutí mě probudilo, teploty pořád kolem 39°C. Dnes jdu na tu kontrolu, tak snad bude vše OK.

Léčba

atb Curam

Co mi pomohlo

zatím jsem na tom pořád stejně

Léčení angíny - veriss22 (25.09.12)

Příznaky

Už v neděli ráno po probuzení jsem cítila bolest v krku, nateklé mandle a bolelo mě celé tělo. Každý pohyb, dotek, byla jsem úplně vyřízená.

Léčba

Vzala jsem si paralen a ibalgin,zalezla do pelíšku a trochu se prospala. Kolem poledne mi bylo lépe, tak jsem vylezla ven a šla pomoci příteli. Jenže jsem to asi ještě dost přikrmila, protože kolem páté odpoledne jsem už nemohla dojít pomalu ani domů. Zas paralen a ibalgin, malilinko se mi ulevilo, noc nic moc a ráno v pondělí hrůza, zhoršovalo se to čím dál víc, nemohla jsem už vůbec polykat, celý den jsem nejedla, jen s obtížemi pila.

Vycumlala jsem Hexoralet,stříkala Tantum Verde,zábal na krk, už bylo pozdě, to fakt na angínu nepomůže. V úterý jsem už jela ráno vyřízená k doktorce.

Co mi pomohlo

Paní doktorka mi píchla injekci, název si nepamatuji, prý aby mi už nenatékaly mandle. Vpich byl dost bolestivý, ale stál za to. Za hodinu polykání tolik nebolelo a za dvě už jsem mohla i něco sníst.

Takže zázračná injekce, k tomu penicilín a ibalgin proti bolesti,při teplotě se může i paralen. Je mi o 60% lépe a jsem 5 hodin po zahájení léčby.

Opakující se angíny - Květušš (13.09.12)

Příznaky

Nejdřív mě bolelo v krku docela málo ale zesílilo to. Tak jsem šla k doktorce a ta řekla, že je to zánět hltanu a že kdyby se to zhoršilo že mám přijít. No a zhoršilo se mi to, mám nateklé mandle, čepy, bolest v krku co jde až do uší.. Měla jsem i horečku 38,6. Doktorka mi předepsala penicilin. Já angíny a tak mám často no, angínu minimálně jednou za rok.

Léčba

Dala mi Ospen 1500.

Co mi pomohlo

Nejdřív jak to byl jen ten zánět tak jsem cucala šalvějový pastylky a ty pomohly. Pak jak jsem dostala tu angínu, tak už to tolik nepomohlo. Mám teď penicilin, který zabere výrazněji tak za 3 dny. A proti horečce dávám paralen, stačí i půlka.

Aulin při angíně - Jacub (10.08.12)

Příznaky

Klasika. Přes 30°C a klimatizačka v autě na plné kule. Na druhý den už se to v krku rozjelo. Klasické příznaky, velká bolest při polykání.

Léčba

Až 3. den u doktora. Dostal jsem opět klasicky penicilin.

Co mi pomohlo

Co bych tady chtěl ale vyzdvihnout je druhý medicament, který mi lékař doporučil a předepsal. Zázračný Aulin mě zbavil bolesti. Do hodiny hned po první tabletce se bolest v krku sníží až na minimum, takže se konečně pořádně najíte. Účinek trvá tak 4–7 hodin, pak další. Myslím, že je jen na předpis, ale účinek úžasný.

Hnis na mandli při angíně - Kudrliinka (30.06.12)

Příznaky

Ve středu jsem začala cítit bolest levé strany při polykání a celý spodní ret se mi osypal opary (což bylo snad ještě bolestivější). Kloktala jsem Listerinku, říkala jsem si, že to vypálim, a pálilo to teda pekelně, cucala strepsilky. Nic moc se ale nezlepšovalo. Ve čtvrtek už to bylo mnohem horší, ještě nikdy mě nic takhle nebolelo jako polykání a když jsem se pořádně podívala do krku, zděsila jsem se co jsem viděla na té levé mandli. Vypadalo to jako hnis, nebo uvařené maso. Prostě obrovský povlak. Tak jsme vyrazili na ORL pohotovost, kde mi okamžitě nasadili penicilín s tím, že mám opravdu angínu.

Léčba

Dnes je sobota, pořád beru penicilín po šesti hodinách (od zítra po 8), mandle pořád bolí, cucám tamtum verde, beru paralen na teploty (pořád mám kolem 38,5), stříkám stopangin, piji černý čaj, samozřejmě vychlazený, nic jsem ještě nesnědla kromě dvou ledových banánů.

Mám roční holčičku, poprvé je už druhý den beze mě a to je pro mě naprosto šílené. Naštěstí ona to snáší líp než já. Už bych dnes neměla být infekční, přesto zatnu všechny síly a asi za ní ještě nepojedu a strávím ještě jeden den v posteli kurýrováním, abych už zítra na tom byla líp a mohla se jí věnovat.

Co mi pomohlo

No zatím úplně nezabírá nic moc. Mám penicilín, paralen na teploty, cucavé tantum verde (drahé jak čert), stříkám stop angin, snažím se hodně pít, vše musí být studené, dělám si priznice na krk. Snad bude brzo zase dobře!

Angína a vata v uchu - simcatom (07.05.12)

Příznaky

Já jsem se poprvé setkala s angínou ve čtvrtek a to tím, že jsem se ráno probudila a když jsem polkla, bylo to jako kdyby mi do pusy bodaly nože. Přetrpěla jsem celý víkend a v pondělí jsem se rozhodla, že zajdu na pohotovost a tam se zjistilo, že mám angínu. Beru antibiotika a nejhorší je, že se bolest v mandlích stupňuje a když polknu nebo zívnu, ihned mi to vystřelí do ucha. Zkoušela jsem dát na rady příbuzných od babičky, že si mám nakapat do ucha kysličník (to už neudělám), od druhé babičky jsem dostala cucavé bombony a kloktadlo TANTUM VERDE. Mamka mi poradila ať si zkusím dát do bolavého ucha vatu a obvážu si hadrem hlavu. Snad bolest ustoupí a budu zase zdravá.

Léčba

Co mi pomohlo

Angína a bolest při polykání - jitule42 (21.04.12)

Příznaky

Nikdy jsem se s angínou nepotkala až do úterního odpoledne. Měla jsem strašné bolesti při polykání, stále se to zhoršovalo, největší strach jsem měla, aby to nedostali děti a ejhle, tak se také se stalo. Polykání bylo opravdu bolestivé, a tak jsem nejedla, bála jsem se vzít cokoliv. Měla jsem zimnici a bolelo mě celé tělo.

Léčba

Nejprve začla samoléčba,v lékárně mi prodala STREPFEN stál asi 130Kč, brala jsme ho dva dny, cítila jsem zlepšení, po vycucání pilulky jsem se strašně začala potit hlavně v noci.

Co mi pomohlo

V pátek už jsem se odhodlala jít k doktorovi, hned mi řekla, že mám angínu a napsala mi ATB PENBENE. Moc mi pomohla, dnes už nic nebolí.

Co pomohlo na angínu u malého syna - EvkaT. (02.04.12)

Příznaky

Můj syn, 2,5let, měl nedávno angínu. Začal mít horečky až k 39°C, přestal jíst a šahal si stále rukama do krku, až se z toho dávil.

Léčba

Horečku jsem srážela Nurofenem. U doktorky jsme poté dostali ATB Ospen, které musel mít 2 týdny, tzn. 2 krabičky, jelikož se to po jedněch nezlepšilo. Navíc dostal ještě léky na kašel.

Co mi pomohlo

Léky – Nurofen – opravdu zabírá výborně na sražení horečky. ATB zabraly až s druhou krabičkou.

Angína a zvracení - sunko (27.03.12)

Příznaky

Tak mě se u mě projevila angína v sobotu, myslela jsem, že je to jen pálení v krku, ale bylo to stále horší a horší, nemohla jsem jist ani pořádně se napít a horečka mi stoupala až 39.5°C, a dokonce jsem i zvracela.

Léčba

Brala jsem solmukol, strepsils, tantum verde a nic nepomohlo.

Co mi pomohlo

Nemohla jsem se dočkat pondělí, a vyrazila za doktokom. Předepsala mi antibiotika penicilin, který skutečně zabral, po prvním dnů užívání jsem dokázala normálně jist. Musíte ale aspoň dva dny v klidu ležet a potit se, léčba trvá asi týden, ale na druhý den jsem cítila dobře, antibiotika jsem brala týden. A také doporučují hodně pít čaj z citronem a medem min 2 litry za den.

Angína a bolest v krku - VikusQa9989 (20.02.12)

Příznaky

Ja mám hnisavou angínu. Začalo to nesnesitelnými bolestmi v hrdle. Druhý den jsem si našla na mandlích bíle skvrny. Při polknutí mě strašně bolí, mandle se mi zvětšují.

Léčba

Lékařka mi předepsala antibiotika, stříkám si do krku Tantum verde, ale nic nepomáhá.

Co mi pomohlo

Bolesti stále přetrvávají.

Opakované angíny u dítěte - Desdemona (02.01.12)

Příznaky

Dcera měla každou chvíli vysoké horečky, mandle velké jako fíky a uplakané oči. K tomu se ještě přidávala rýma a hubnutí, protože nechtěla nic jíst a začala mít i problémy ve škole.

Léčba

V podstatě stále různé pokusy s antibiotiky + obklady, čaje s medem a bylinkami. Ve finále pomohla systémová enzymoterapie.

Co mi pomohlo

Poslední doktorka nám poradila nasadit enzymy, takže jsme si došli pro Wobenzym, který Janča musela brát společně s antibiotiky, třikrát denně, na lačno v dost velkých dávkách, asi jedna pilulka na pět kilo váhy, takže jich polykala denně 3× 6 – 5. Důležité je to ale před jídlem, jak nám vysvětlila doktorka, protože to musí co nejrychleji projít žaludkem do střeva, aby se to nerozložilo v žaludku. Jednak to urychlí léčbu zánětu a hlavně se angína přestala vracet.

Angína a vysoké teploty - Dušan.339 (01.01.12)

Příznaky

V šest ráno mě vzbudilo škrábání v krku a slabá bolest svalů. Měl jsem teplotu 39,6°C. Myslel jsem, že čaj s medem a paralen to vyřeší, ale odpoledne je stav stejný a mám bolesti klubů a svalů. Jel jsem tedy na pohotovost, kde lékař podle příznaků usoudil, že se jedná o virózu. Dostal jsem Jox na kloktání a při bolestech Paralen a Ibalgin. V noci jsem měl ale zimnice, při vzbuzení ve čtyři hodiny ráno jsem byl celý propocený, bylo mi horko a měl jsem horečku 41,5°C. Jeli jsme tedy znova na pohotovost, kde po rozboru krve bylo zjištěno, že mám angínu. Čepy v krku mám velké jako antiperle. Dostal jsem Novalgin do žíly a bolesti kloubů a svalů vymizely, ale v krku mě stále bolí.

Léčba

Antibiotika Duomox.

Co mi pomohlo

Angína bez antibiotik - Jejkule (28.11.11)

Příznaky

Klasické příznaky, řekl bych. Hlavně problémy s polykáním, zvýšená teplota, trochu bolest hlavy, slabost. Po několika dnech urputná rýma a potíže s mluvením (podrážděný krk).

Léčba

Moje první zkušenost tohoto typu se švýcarským zdravotnitcvím. Doktor se mi podíval do krku, zkonstatoval, že bez pochyby angína. Provedl stěr, načež prohlásil, že není bakteriální a antibiotika tudíž nejsou potřeba. Napsal mi paracetamol, sprej na uklidnění krku a variantu ibuprofenu a hodlal mě poslat do práce. Jelikož mi nebylo zrovna nejlépe, nechal mě ještě dva dny doma. Sice se mi ulevilo, ale za pár dní to zřejmě ode mě chytli další dva. Tak mám pocit, že tohle není šťastná léčba.

Co mi pomohlo

Paracetamol v kombinaci se sprejem (Collunosol-n) zabral poměrně rychle, ale rozhodně ležet v teple. Nevím, jestli jsem opravdu měl nebakteriální, každopádně nechodit mezi lidi, moc vám nepoděkují. Jinak určitě antibiotika, co si pamatuji z dětství. Prostě okamžitě k doktorovi.

Průběh angíny na začátku onemocnění - Aknelkaa (25.11.11)

Příznaky

Já na angínu moc netrpím, je to zatím moje nejhorší nemoc v životě. Podle toho, co jsem si tu přečetla, jsem teprve na začátku.

Léčba

Mám zarudlý krk, bolí mě když polykám a zívám, mám bílý jazyk, motá se mi hlava, bolí mě svaly, jsem unavená a stále dehydrovaná a mám teplotu 38°C.

Co mi pomohlo

Zatím ležím v posteli a beru nějaký sirup a paralen, ten mi pomohl z minulé noci z teploty. Zatím se mi ta teplota nevrátila, uvidím večer. Jestli to bude horší, navštívím v pondělí svou lékařku.

Trpím často na anginu - walley (20.08.11)

Příznaky

Momentálně u mně nemoc probíhá. V pondělí jsem se vrátila z dovolené u moře. V úterý sem začala pociťovat celkovou slabost a ve středu už jsem ležela. 39°C teploty, šílená bolest v krku plus bílé čepy a bolest celého těla. Chvíli jsem doslova hořela a pak zase zimnice. Zřejmě změna klimatu, klimatizace, únava z cesty, oslabení, nevím. Každopádně se mi to děje minimálně dvakrát do roka.

Léčba

Antibiotika

Co mi pomohlo

Antibiotika, hodně pít, kloktat (pomáhá mi Tantum Verde), pastilky už ani nezkouším – to je jak bonbon, nezabírají, zábal, hlavně to chce celkový klid.

Angína a antibiotika - Pitrssss (08.01.11)

Příznaky

Trpěl jsem angínou několik let pravidelně. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že se jedná, alespoň v mém případě, o ne zrovna příjemně strávené chvilky. Jediná účinná prevence je posílení imunity celoročním pojídáním komplexních vitaminů, teplé oblékání v zimních měsících a sauna.

První příznak? Bolest při polykání a je vymalováno. Následuje celková tělesná slabost, horečky, velká bolest v krku, nemožnost cokoliv pořádně spolknout a vlastně i bolest všeho ostatního. Celkově hrozný stav.

Léčba

Antibiotika Antibiotika a Antibiotika.

Co mi pomohlo

To nejhorší prostě zaspat. Na horečku Paralen. Priessnitzův obklad. Polykání zmrzliny a čehokoliv, co krk zchladí. S antibiotiky zároveň okamžitě jogurty a pilulky na posílení mikroflóry ve střevech, tím vznikne alespoň malá šance, že po dobrání antibiotik nebudete mít týden průjem a křeče v břiše.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Aktuální diskuse o angíně