Zpět na seznam všech nemocí

Hypotyreóza

Hypotyreózu léčí Interna - Endokrinologie a metabolismus a patří mezi Endokrinologická onemocnění

Další názvy: hypofunkce štítné žlázy, snížená funkce štítné žlázy, snížená produkce hormonů štítné žlázy, snížená činnost štítné žlázy, myxedém, hypotyroidismus

V textu najdete: Popis, Příčiny, Příznaky, Rizikové faktory, Léčba, Pomoc, Prevence, Komplikace

Popis hypotyreózy

Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů.

Tato choroba je i nyní, poměrně časté onemocnění, které postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15–20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších.

Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší, než normálně.

Příčiny hypotyreózy

Příčin hypotyreózy může být několik. Nejčastěji, je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti (kretenismus). V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodidaci soli, vody a zubních past.

Další příčinou je strumektomie (chirurgické odstranění štítné žlázy) nebo léčba radioaktivním jódem, která se provádí, převážně u onkologických onemocnění.

Hypotyreóza se může objevit i za několik let, po této léčbě, je tedy třeba, aby pacienti byli dlouhodobě sledováni lékařem.

Méně častými důvody jsou: vrozená hypotyreóza, nádorové onemocnění či ageneze (nevyvinutí) štítné žlázy nebo zvýšený přísun strumigenů (látky narušující tvorbu hormonů štítné žlázy) potravou či léky.

Výše popsané příčiny, se nazývají primární. Za sekundární, se označuje, snížená tvorba tyreostimulačního hormonu (TSH), který řídí hormonální produkci štítné žlázy a je tvořen v hypofýze (podvěsku mozkovém).

Příznaky a projevy hypotyreózy

Hormony štítné žlázy, ovlivňují mnohé orgány a tkáně v lidském těle, což se projeví různorodými příznaky.

Zprvu, se onemocnění vyvíjí většinou pozvolně a potíže jsou jen málo charakteristické (únava, zácpa, suchá kůže) a do určité míry, jsou dány i aktuálním zdravotním stavem a věkem pacienta.

Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky a vznikne typický obraz hypotyreózy.
Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá. Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech, až neprůchodnost střevní a vznik megacolonu (rozšíření střeva). Pacienti mohou přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že jejich organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují tuhé prosáknutí kůže (myxedém). Reflex achillovy šlachy je silně zpomalen.

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení. Pacient si často všimne, že se holí méně, než je u něj obvyklé. Nemocnému, ve větší míře, vypadávají vlasy a později, v některých případech, může dojít až k alopecii (plešatosti) a i vypadávání obočí, ze zevní strany tváře.

U pacienta, mnohdy dochází, k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený (makroglosie), což brání i správné výslovnosti.
Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka.

Pacient často pociťuje silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce (palpitace), má výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak (hypertenze).

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu- méně častá menstruace (oligomenorea), vymizení menstruace (amenorea), prodloužená a silná menstruace (menoragie) nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka (anovulační cykly). Bohužel ve vážnějších případech je žena neschopna donosit a porodit životaschopné dítě (ifertilita).

Výše popsané změny a to zvláště ty estetické, nemají na psychiku pacienta kladný dopad a tito nemocní, ještě k tomu mnohdy trpí depresivními syndromy.
Je třeba upozornit, že toto onemocnění probíhá pomalu a z počátku nemá tak výrazné projevy, proto si jich nemocný často všimne až v pozdějším stadiu.

Rizikové faktory hypotyreózy

Riziko vniku hypotyreózy, je větší u osob, které mají v rodinné či osobní anamnéze onemocnění štítné žlázy nebo podstoupili radioterapii, v oblasti krku či horní části hrudníku.

Mezi rizikové skupiny patří i lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je diabetes mellitus, perniciózní anemie nebo celiakie.

Dále pak ženy, starší padesáti let a těhotné v prvním trimestru.

Léčba hypotyreózy

Pro správnou léčbu je nutné nejprve provést vyšetření, která potvrdí diagnózu a zjistí i vážnost onemocnění. Lékař musí zjistit, výskyt poruchy štítné žlázy u pacienta nebo v jeho rodině. Dále se bude zajímat, netrpí-li, pacient některou autoimunitní chorobou, nebo jestli mu v minulosti nebyla provedena radioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.

Lékař pak prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Poté, provede krevní testy, jimiž zjistí hodnotu hormonů a případné protilátky, proti štítné žláze. Dále, je na řadě vyšetření ultrazvukem a v ojedinělých případech i biopsie štítné žlázy.

Po řádném vyšetření následuje celoživotní léčba, jejímž základem, je podávání vhodné dávky chybějících hormonů (tyreostimulačního hormonu, tyroxinu a trijodtyroxinu). Léky je nutné užívat dle předpisu a pravidelně docházet na kontroly (obvykle jedenkrát za 2–6 měsíců), aby bylo možné, dle stanovených hladin hormonů léky správně dávkovat.

Léky na hypofunkci štítné žlázy, se většinou užívají odděleně od jiných a na lačno, asi 30 minut před jídlem, aby se umožnilo správné vstřebávání.

Jak si mohu pomoci sám

Jestliže trpíte touto chorobou, přesně dbejte pokynů lékaře, neboť správná spolupráce, je zde na prvním místě. Je důležité dodržovat termíny kontrol i pokyny, ohledně užívání léků.

Ve svém jídelníčku mějte stravu bohatou na jód (který se nachází především v mořských rybách a řasách) a to nejméně jedenkrát za týden. Je také možné, po dohodě s lékařem, užívat doplňkové preparáty obsahující jod.

Naopak, se doporučuje vyhnout se, nadměrné konzumaci potravin, které obsahují látky, jež mohou narušovatprodukci hormonů štítné žlázy, jako například: růžičková kapusta, brokolice, květák, kedlubny. Pokud ale, budete tuto zeleninu jíst v rozumné míře, není to škodlivé.

Vaše strava,by měla obsahovat, co nejmenší množství živočišných tuků, jenž je možné nahradit rostlinnými.

Dále, pokud to je možné, vyhýbejte se nadměrné, fyzické i psychické zátěži.

Prevence hypotyreózy

Je obtížná, ale dodržujte, alespoň výše popsané rady.
V úspěšnosti léčby, hraje důležitou roli včasná diagnostika, proto nepodceňujte příznaky a v čas navštivte lékaře.

Komplikace hypotyreózy

Při této chorobě, bývá druhotně zvýšená hladina cholesterolu a jiných lipidů (tuků) v krvi. Hrozí tedy riziko vzniku aterosklerózy a následně i chorob, na kterých se ateroskleróza podílí.

V ojedinělých případech, se zácpa může zhoršovat a dojít, až ke vzniku střevní neprůchodnosti (ileózním stavům) a megacolonu (rozšíření střeva).

Komplikace mohou nastat i při nesprávné léčbě, kdy se podává větší dávka hormonů štítné žlázy, než je potřebné. V tomto případě, se může rozvinout osteoporóza.

Další komplikaci hypotyreóza představuje u žen, které se snaží otěhotnět. Někdy, to při této nemoci bývá obtížné a v ojedinělých případech, to není možné vůbec.

U těhotných žen je včasná diagnostika a léčba, velmi důležitá. Pro vývoj plodu, je přiměřená dávka nezbytná, zvláště, v prvních týdnech těhotenství, jinak hrozí, poškození psychomotorického vývoje plodu.

Další názvy: hypofunkce štítné žlázy, snížená funkce štítné žlázy, snížená produkce hormonů štítné žlázy, snížená činnost štítné žlázy, myxedém, hypotyroidismus

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s hypotyreózou

Máte zkušenost s hypotyreózou?

Moje zkušenost - xxAngiexxy (19.11.14)

Příznaky

Ve 14 letech mi zjistili nefunčkní štítnou žlázu. Moje tělo bylo už v takovém stavu, že jsem pouze spala nebo jedla. Zhubla jsem na 50 kg a od té doby beru 100 mg Euthyrox.

Je to už 10 let a bohužel nese to i stinné stránky. Mám slabou imunitu, často a snadno onemocním, stále je mi zima a to i v létě, dokud není 30°C. Mám hodně špatnou pamět, zapomínám skoro vše, i běžné denní činnosti. Často trpím depresemi, snadno se unavím. Organismus mám zpomalený, takže pokud nedržím stravu, tak mám zácpy dlouhé i více jak týden. Suchá pokožka, vypadávají mi vlasy.

Od 20 mám víc a víc šedivých vlasů tak, že už jsou vidět na první pohled. Nízký tlak, prosakuje mi kůže okolo očí, bolesti kloubů. Ve 20 také kompletně zkolaboval imunitní systém a rozvinulo se mi více než 30 potravinových a pylových alergií a intolerance na mléko a pšenici (sbohem, pečivo).

Paradoxně jsem nikdy netloustla. Celých 10 let se mi váha drží mezi 52–54 kg, kolem dvacítky jsem teprve začala přibírat na tuku. Maximální váha ale nepřesáhla 56 kg. V posledním roce jsem začala cvičit a zajímat se o zdravý životní styl a je mi dost lépe. Nicméně většina syndromů se spíše prohlubuje a vím, že už nezmizí. Je nutné počítat s tím, že pokud se člověk rozhodne více cvičit a sportovat, tak pokud neinformujete trenéra dopředu, můžete se divit, proč hubnete mnohem pomaleji a proč vám to nejde tak snadno. Je potřeba brát ohled na výdej energie a přispůsobit jídelníček bohatý na sacharidy. Bacha na sacharidové vlny – u lidí s touto poruchou velmi nebezpečné hypoglykemické sta­vy!

Je to prostě na celý život, často nám to komplikuje vztahy, práci apod., ale když to člověka zasáhne v mládí, tak si na to poměrně dobře zvykne.

Léčba

Euthyrox 100 mg
nekouřit
nepít alkohol (jen výjimečně)

Co mi pomohlo

Cvičení, sport v rozumné míře, zdravá strava, zvyšování psychické odolnosti.

Hypertyreoza - jihlava (15.10.14)

Příznaky

Pět měsíců po porodu jsem měla virózu, když přešly teploty, cítila jsem se stále unavená. Měla jsem tep kolem 110, potila jsem se a začaly se mi klepat ruce. Lékař doporučil vyšetření štítné žlázy, protože jsem měla i další příznaky, které jsem si s nemocí nespojila jako padání vlasů, průjem, poruchy spánku a poruchy soustředění. Považovala jsem jsem to za důsledek péče o dvě malé děti. Výsledky byly pozitivní, po ultrazvuku štítné žlázy zněla diagnóza poporodní tyroiditida.

Léčba

Zatím beru nízké dávky Thyrozolu, časem by se měl stav upravit nebo štítná žláza přestane fungovat a budu mít hypotyreozu.

Co mi pomohlo

Odpočívat, co to jde, a Thyrozol.

Hypotyreóza - Helča258 (11.09.14)

Příznaky

Mám sníženou funkci štítné žlázy, dost jsem si s tím vytrpěla. Od 22 let beru Eutyrox. Dávky i moje váha se rok od roku zvyšovaly, už jsem se ani na sebe nemohla podívat do zrcadla, zkusila jsem snad všechno – zdravé stravování, diety, sport a nic. Pak jsem jednoho dne na trhu objevila čaj na funkci štítné žlázy. Byl od bylinkářky Grety Zitkové a firmy Zdislavatea, za těch pár korun jsem to zkusila a nevěřila. Konečně v kombinaci se zdravým stravováním šla moje váha dolů. Stále tomu nevěřím, piji ho už dva měsíce a mám dole šest kilo. Ač jsem byla vždy k čajíčkům nedůvěřivá, vřele doporučuji.

Léčba

Eutyrox 150.

Co mi pomohlo

Bylinný čaj na funkci štítné žlázy Zdislavatea.

žiju s hypotyreózou - jirka80 (21.04.14)

Příznaky

Už několik let mám rozostřené vidění, únavu i po ránu, bolesti kloubů, špatnou paměť… Spát můžu 30 hodin denně. :-) Nemůžu, mám blbé povolání plné stresu a fyzické námahy. Musí stačit čtyři hodiny.

Léčba

Endokrinolog mi předepsal Letrox 50. První půlrok jsem jej bral na doporučení 30 minut před jídlem každé ráno. A žádná změna. Teď mi předepsal Letrox 75 a říkal něco o chronickém. Beru Letrox pravidelně a asi budu do konce života.

Co mi pomohlo

Nepomohlo nic. Bez a nebo s léky je to pořád stejné.

hypotyreóza - Mici1998 (10.10.13)

Příznaky

Jak to tu tak čtu, tak se mi zdá divné, že je mi 14, vážím 45 kilo a mám podle doktorky, výsledků i sona štítné žlázy hypofunkci. :-D Všichni tu píšete, že jste přibrali dost kil, ale já jedla hrozně moc a nemohla jsem přibrat. :-D

Léčba

Beru Euthyrox 50.

Co mi pomohlo

Hypotyreóza a pití alkoholu - selfish (26.04.13)

Příznaky

Moje potíže začaly asi před osmi lety, kdy se mi udělalo špatně po tom co jsem jel 200km na kole. Doktorka mi odebrala krev a řekla, že mám sníženou funkci štítné žlázy. Teď beru 250. Občas když si dám večer třeba 8 piv je mi docela špatně.

Léčba

Co mi pomohlo

letrox 250/d

Užívání léků při hypothyreose - Karnet (26.04.13)

Příznaky

Hypothyreosu mi doktoři diagnostikovali při vstupní prohlídce do zaměstnání před cca 6 lety. Nasadili mi Letrox, který se má užívat 30minut na lačno před jídlem. Ze začátku jsem tu půlhodinku nedodržovala – říkala jsem si minuta sem minuta tam. Časem jsem však zjistila, že pravděpodobně díky nedodržení této podmínky užívání léku jsem byla neustále hladová, ba přímo rozežraná.

To trvalo tak půl roku. Pak jsem si denní harmonogram upravila tak, abych toto doporučení dodržovala a rozjedení byla pryč. Pokud vše bylo jen shoda náhod, nebo je toto ovlivňování chutí skutečně možné nevím. Každopádně to již zjišťovat nebudu :-)

Léčba

Letrox

Co mi pomohlo

Letrox

Tloustnutí při hypothyreóze - Drbiska (20.03.13)

Příznaky

Moje zkušenost s hypothyreozou je prazvláštní. Začalo to asi před rokem, kdy jsem zjistila, že mi kila nějak rychle přibývají i přes mou neustálou snahu o to jíst zdravě a vyváženě. Několik let jsem závodně sportovala, nakonec jsem skončila na operaci s ramenem a se sportem na 2 roky prakticky sekla – v té době jsem si koupila brusle a hodně jsem běhala a dělala sporty, na které jsem dřív neměla čas.

Poslední půl rok jsem se trochu více pozorovala a protože studuji zdravotnický obor jsem se o sebe začala více zajímat. Zjistila jsem, že nadměrně spím, pořád jsem unavená. Další věc byla, že jsem neměla úplně pravidelný a normální cyklus. Další věcí bylo, že jsem začala být zimoumřivá, což u mě – teplokrevné slečny není úplně normální. To, že jsem měla zvýšený cholesterol, jsem nebrala tak vážně, protože jsem na to trpívala od malička, ale byla mi divná ta váha.

Asi před měsícem jsem si nechala udělat krevní vyšetření na prevenci a moje obvodní tam dělá i hormon TSH, který jsem měla zvýšený spolu s cholesterolem. Začala jsem to tedy řešit. Jeli jsme s přítelem k obezitologovi, hlavně kvůli němu a tím, že je to i internista, tak jsem se ho na to zeptala. Okamžitě mi nasadil Euthyrox 50 1× ráno a napsal žádanku za 8 týdnů na krev a žádanku na ultrazvuk.

Ultrazvuk mám úspěšně za sebou, kde nic nenašli a krev mě ještě čeká. Dále mi řekl, že 5–6 týdnů od nasazení léků trvá než štítná žláza začne normálně fungovat – proto po 8 týdnech odběry. Dále jsou 2 typy hypothyreoz- autoimunitní a zánětlivá – proto ten ultrazvuk.

Takže ted jsem ve fázi čekání, ale zlepšuje se mi váha, společně s dietkou jde dolů. Zlepšil se mi i cyklus- je konečně pravidelnější a připadá mi, že mi není tolik zima, a konečně je to i s tou únavou lepší.

Takže bych to shrnula asi tak, že se cítím lépe.
Pan doktor mi vysvětlil , že pokud by to byla autoimunitní- tak se léky musí brát doživotně a dávat se bacha při těhotenství- kdy dítě čerpá všechno od matky. :-)

No každopádně, pokud si na internetu hledáte, protože vám je něco divné. Nehledejte na netu a vyhledejte pomoc, není na co čekat !!!!!

Příznaky :

  • příbytek hmotnosti cca 8 kg za rok
  • ospalost, nadměrná spavost
  • zimumřivost
  • porucha menstruačního cyklu
  • zvýšená hladina cholesterolu
    • a především zvýšená hladila hormonu TSH

Léčba

Co mi pomohlo

Euthyrox 50 1×děnně ráno 30 minut před jídlem!
-Vyvážená strava na shození přebytečných kil

  • Vynikající lékař, rodina a moji nejbližší

Uzlíček na štítné žláze - MartinaLad (15.11.12)

Příznaky

Problémy začaly před 5 lety. Byla jsem hrozně unavená a občas jsem pociťovala tlak na krku, při vstupní prohlídce lékařka konstatovala, zvětšení štítné žlázy a doporučila mi jod. Dala jsem na radu rodiny (mamka se léčí se štítnou žlázou) a šla k endokrinologovi. Po vyšetření konstatoval, že mám uzlíček, nasadil mi léky – Euthyrox. Únava se zlepšila, citlivost krku zůstala. Před 3 lety se uzlíček začal i přes užívání léků zvětšovat. Po punkci, která nebyla zcela průkazná, následovalo odstranění laloku s uzlíčkem a na po výsledcích histologie odstranění druhého laloku. Nyní jsem 2 roky po operaci, vše je v pořádku, jen se mi vrátila únava.

Léčba

Co mi pomohlo

Euthyrox

Ranní klystýr na zácpy - dialog (13.06.12)

Příznaky

V roce 1994 jsem se souhrou všech možných „náhod“, dostala na vyšetření endokrinologické. V té době se však semlelo hodně dalších událostí v mém životě, jak už to bývá. Musela jsem po rozvodu vyměnit byt v Praze, opustit i milovanou práci a pod tíhou všech možných stresů, jsem tehdy mou obvodní lékařkou, byla poslána i na endokrinologii. A dle krve mi byla zjištěná hypofunkce štítné žlázy.
A protože jsem ještě v Praze, prodělala i mononukleózu, únavu a totální vyčerpání, jsem spíše hledala v prodělaném onemocnění, navíc jsem byla od roku 1974 i po operaci Osteoklastomu v oblasti C – 4 / 5.

Po ní jsem tehdy prodělala i několik radiologických zásahů do oblasti krku. V současnosti je mi 57 roků a protože už jsem navíc i v klimaktériu, to co někdy prožívám, se někdy rovná depresi. A to jsem dříve o těchto stavech jen slýchávala. Bývala jsem vždy spíše člověk pozitivně laděný. Dnes? nemohu chodit – po pár ušlých krocích doslova nohy sotva táhnu – líp se to popsat nedá. Zle se mi dýchá, srdce mi často bije jak o závod a přitom pulz mám nízký – 55 – 50 – i méně a tlak vysoký. Opravdu mívám už stavy, se kterými si sama rady nevím a bývám, sama ze sebe zmatená.

A ještě musím zmínit úpornou zácpu, která mi už začíná doslova otravovat život. Absolvovala jsem i vyšetření střev, jak kolonoskopii, tak i defekografické vyšetření, ale nic patologického zjištěno nebylo, či-li jsem zvolila již dva roky, každodenní klystýr. Ten jediný, mi dává každodenní pocit čistých střev. Nyní mám váhový nárůstek o deset kil a i to je pro mě hodně frustrující stav, zvláště – když jsem k dnešnímu dni, už prodělala navíc, celkem šest operací krční i bederní páteře.

Léčba

Začínala jsem léčbu Euthyroxem 100, potom během let byl změněn na 50 a nyní opět užívám 100. Musím říci, že internistka má celé roky, k dispozici jen a pouze krevní vyšetření. Až nyní po 12 letech žití na Moravě se chystám, že mne převezme do péče opět endokrinologické pracoviště. V současnosti asi dva roky, beru Letrox 100.

Co mi pomohlo

Dlouhodobá hypothyreóza - Věra Urbanová (03.02.12)

Příznaky

Problémy se u mě projevily v plné míře zhruba před 15 lety především zhoršujícím se stavem nosných kloubů dolních končetin – kolena, kyčle, ve finále to dospělo až k 3.stupni artrózy. Současně se mi rapidně zvyšovala váha a zhoršoval se i můj psychický stav. Vždy jsem byla léčena pouze na následky onemocnění, nikoliv na příčinu. Vyčítala jsem si, že moc jím, že jsem líná, střídala jsem diety, chodila cvičit do fitka a plavat, ale příznaky se neustále zhoršovaly. Ve finále už jsem jen seděla v křesle a nebyla schopná vůbec žádné činnosti. Při jakékoli konverzaci se u mě projevila přecitlivělost a plačtivost.

Konečně mě manžel se synem přiměli jít k lékaři. Jako první se do správné diagnozy trefil můj obvodní lékař. Poslal mě na internu, kde paní doktorka přímo zajásala, že takto rozvinutou nemoc v praxi ještě neviděla. Rozbor krve a vyšetření štítnice prokázaly, že mi štítná žláza po zánětu téměř vymizela. Nasazením léku Euthyrox 100 a postupnou úpravou dávkování podle výsledků opakovaných krevních testů se dávka ustálila na jedné tabletě Euthyrox 5O. K oné paní doktorce chodím stále a užívám si tím výhod rodinného lékaře, protože se u ní léčila i moje maminka a nyní i dcera, která má problém opačný – zvýšenou činnost štítné žlázy. Spolu s lékem Euthyrox stále užívám antidepresiva.

Přeji všem spolutrpitelům, aby se jich ujal poctivý a důkladný lékař a pomohl jim tak jako mně moje zlatá doktorka.

Věra Urbanová,Suchdol n.L._66 let

Léčba

Co mi pomohlo

Hypothyreóza a postižení končetin - Jana Šťastná (21.12.11)

Příznaky

Byla jsem docela fit. Je to dva roky, co se léčím s hypothyreózou. Nepadaly mi vlasy, na nic jsem si nestěžovala. Cholesterol dobrý a více toho lepšího. Léčím se nejdříve Euthyroxem 100 a 50. A letos v květnu Letrox 150. Následky – klouby zejména na rukou byly, lítala jsem na chirurgii – sádra a na nic. Pak revmatologie – tam mi řekli, že mám osteoroporózu a v červenci jsem šla na endokrinologii a tam mi řekli, že to není od toho, že je to velká dávka. Dali mi Letrox 125, zlepšilo se mi to a v listopadu jsem dostala Letrox 75.

Nejlépe bych se na to vykašlala, nespím, na pravé ruce mi odešly nehty. A necítím se dobře. Všichni se mají lépe ale já ne. Jinak trpím neprokrvení končetin – s tím, ač nerada, jsem byla uznaná na nemoc z povolání z nadměrného zatěžování, černé řemeslo. Potom jsem práci lehkou nesehnala.

Letos jsem ani nemohla jezdit na kole. Prsty se kroutily a podepsat jsem se nemohla -palec se ani neohnul. Za vše asi může dvouletá práce při broušení, kde jsem se nadýchala a vše si ucpala. Je mi 62 let.

Jana

Léčba

Co mi pomohlo

Dlouhodobá léčba hypothyreózy - Eliiis (06.10.11)

Příznaky

S hypotyreózou se lečím pátým rokem, od svých devatenácti let. Projevovala se u mě ospalostí, únavou, zimomřivostí, neustále studenýma rukama a hlavně špatnou náladou hraničící s depresemi. Zároveň zácpou a suchými vlasy, měsíčky jsem měla vždy pravidelné a vážila jsem o pár kg více než vrstevníci. Lékařka mi nasadila Euthyrox 50 jedenkrát denně.

Léčba

Po začátku léčby trvalo několik měsíců než začaly být vidět změny. K tomu se mi při každé další kontrole zvyšovala denní dávka, takže dnes beru denně Letrox 75. Děsily mě zvěsti o tom, jak je s hypotyreózou těžké otěhotnět. Časem jsem se s nemocí smířila s tím, že nikdo není zcela zdravý a začala jsem ji brát jako součást života.
Skvělá zpráva je, že jsem začala jíst poloviční porce a sportovat, takže dnes mám téměř modelkovské míry. To znamená, že s hypotyreózou nejste v každém případě předurčeni k doživotní nadváze. Zároveň mě doktorka uklidnila, že pokud budu těhotenství plánovat, docházet během něho na pravidelné kontroly a upravím příjem léků, mělo by vše být bez problémů.

Co mi pomohlo

V léčbě mi nejvíce pomohlo brát život takový, jaký je a myslet pozitivně. Pak také pravidelně brát léky. Díky tomu dnes o své nemoci prakticky nevím, jediné, čeho jsem se nezbavila, jsou studené ruce a dvakrát ročně chodím na kontrolu. Pokud řešíte kila navíc, zmenšením porcí a sportem vám začnou jít dolů.

Tak hodně pevné vůle a věřte, že i vám se nemoc zlepší!

Diagnostika hypothyreózy - leader (16.04.11)

Příznaky

Dobrý den Všem,

jmenuji se Zuzana a pocházím z okresu Hodonín. Je mi 23 let. Můj příběh začal před půl rokem. V první řade mě začaly šíleně bolet nohy, obzvláště klouby kolenní, potom se bolest rozrůstala po celém těle až do hlavy, kde jsem měla pocit jakoby mě snad praskaly žilky, ale tohle nebylo ještě nic. Měla jsem mravenčení na všech končetinách jak rukou tak nohou. Navíc jsem nemohla absolutně vůbec usnout – to pro mě bylo snad nejvíce vyčerpávající, a tak mě jednoho dne taťka odvezl k doktorovi na neurologické oddělení.

Samozřejmě mi tam udělali základní vyšetření jako je rentgen srdce, plic, CT hlavy a rentgen hlavy a základní odběry krve a moči, jenže se nic nezjistili. Zhoršil se mi v nemocnici stav, měla jsem špatné rozmazané vidění, citlivost těla a přestala jsem úplně jíst. Nemohla jsem vlastně polykat a spánek byl čím dál více horší. Doktoři zvažovali, zda nejde o roztroušenou sklerózu. Chtěli mi udělat odběr mozkomíšního moku, ale protože jsem byla ve špatném stavu, nakonec jsem na něj nešla. Místo toho mi zavolali psychiatra a ten mi řekl, že ať budu mít jakoukoli nemoc, musím se dát dohromady hlavně psychicky. A teď už vím, že měl pravdu.

Byla jsem poslána do jiné nemocnice, kde mi opět dělali testy, dokonce už i na neuroboreliózu. Roztroušená skleróza byla vyloučena, jelikož mi dělali oční vyšetření a to bylo naštěstí v pořádku. V nemocnici jsem byla asi měsíc a půl a nakonec jsem odešla na reverz. Po dvou týdnech doma jsem si řekla, že tu nemoc překonám. Tou dobou jsem měla i deprese a zvažovala sebevraždu, protože nikdo nevěděl, jak mi pomoci. Moje psychika byla nakonec na dně stejně jako předtím. Zašla jsem ke kartářce a ta mi řekla, že by to mohla být štítná žláza. Lékařku jsem požádala o vyšetření štítné žlázy, ta mi odebrala krev a z ní zjistila, že se jedná o hypothyreózu. Byla jsem na jednu stranu ráda, že už se konečně ví, co mi je, ale na druhou stranu jsem byla na lékaře naštvaná, že nemoc hned nepoznali, přestože mi na ni dělali testy.

Můžu říct, že jakmile jsem pochopila, že psychika hraje nejdůležitější roli v mé nemoci, můj život se o sto procent obrátil k lepšímu. Takže nakonec děkuji za to, že se mi to všechno stalo. Více si vážím věcí a lidí kolem mě. Snažím se svůj optimismus přenášet na ostatní a mám úžasný život. Jsem šťastná a zdravá. Pomohl mi také dokument Tajemství života.

Léčba

Co mi pomohlo

Hypotareóza a Letrox - xxxcz (09.03.11)

Příznaky

Je mi 30 let, jsem muž a také trpím hypotyreózou. Nejdříve jsem neměl žádné příznaky (minimální), takže jsem se odmítal léčit. Bohužel se to zhoršilo, a tak jsem se rozhodl nastoupit léčbu.

Beru Letrox 150, 1 tabletku denně. Na kontrolu a pro další lék mám chodit k mé obvodní lékařce.

V nálezu endokrinolog napsal, že ani neví, proč hypotyreózu mám a co víc, když jsem se ho ptal na určité věci jako je zadržování tekutin v dolních končetinách, tak mi řekl, že to s tím nesouvisí – přitom všude čtu, že ano.

Stejně tak mi doporučil něco shodit, přitom já se relativně pohybuji a moc nejím, takže si myslím, že i ta váha je daná hlavně tím. O unavenosti a spavosti není třeba mluvit. Někdy jsem schopen se probudit, dát si oběd a poté bych klidně spal dalších 10 hodin. Pomáhá se trošku rozcvičit.

Léčba

Letrox 150 1/den

Co mi pomohlo

Letrox – když jsem ho ze začátku začal brát, tak jsem celkem rychle zhubl asi 10–20 kg.

Autoimunitní zánět štítné žlázy - Mikuška (30.11.10)

Příznaky

Mám sníženou funkci štítné žlázy a autoimunitní thyreoditis. Beru Euthyrox 50ug 1/2 ráno každý den, první dva měsíce mi bylo perfektně, ale po šesti měsících mě začalo být zle, třást se mi celé tělo, zle od žaludku, nervozita, strašný vnitřní neklid až na omdlení, brnění celého těla, strašná ospalost. Můžu spát celý den i noc. Je to hrozné, teď jsem to vysadila na čtrnáct dní a skoro všechno pominulo, ale podle doktorů to není prášky.

Bolely mě celé ruce a zhoršilo se mi vidění. Až jsem to vysadila, tak je vše lepší, akorát je mi pořád slabo a strašně jsem se potila, menzes jsem měla také rozhozené, takže žádná výhra. Nejsem schopna pomalu ani vyjít z domu, jak jsem na tom byla při těch prášcích, snad to bude jen lepší. A to bych je měla brát pořád nebo až se upraví výsledky.

Léčba

Euthyrox 50ug 1/2 ráno

Co mi pomohlo

Zatím vůbec nic

Euthyrox a váha - zdaracka (14.07.10)

Příznaky

Dobrý den

I já předám nějaké informace ohledně léčby hypotyreózy. Vzhledem k rodinné anamnéze jsem dlouho neřešila svůj stav. U nás jsme všichni jaksi oplácaní, i když je fakt, že jsem v 19 letech do porodnice odcházela s 67 kily.

Dnes je mi 40 a mám 101 kg. Každý porod mi přidal pár kil, která zůstala nahoře a k tomu přibyla další v šestinedělí, kdy jiné hubnou. Prsa se mi zvětšila z velikosti 80 D na dnešní 90 I.

Teprve před rokem a půl se moje nová velice šikovná kožní lékařka rozhodla, že bude mnohem lepší si nechat udělat celkové vyšetření než mazat tělo mastmi. Zjistilo se, že mám hypotyreózu a to velkou a v chronickém stavu. Do té doby si mne každý utahoval, že jen spím a nic nezvládám. Bývala jsem hrozně unavená.

Lékařka z endokrinologie mi nasadila Euthyrox, ale moje tělo stávkuje a vyšší dávky negativně přijímá. Jedinou věc, kterou jsem měla OK – menstruaci – mi léky totálně rozhodily, a tak jsem musela zůstat na dávce Euthyrox 50 – 1 x denně, i když to nestačí na úpravu TSH, ale menses mám opět normální a mimo něj nekrvácím.

Kdyby mi nebylo o více než 100% líp, kdybych nespala a necítila se vitálnější, nebrala bych je, protože jsem odpůrcem léků. Dlouho mi trvalo, než jsem se psychicky srovnala s tím, že každé ráno MUSÍM vzít jednu tabletku nalačno a to navždy. Vadí mi kontroly. Nesnáším lékařské prostředí a myslím si, že mám snad to, co moje máma – syndrom bílého pláště. Pouze u své obvodní lékařky a gynekologa mám tlak v pořádku, kamkoli jinam mě pošlou, okamžitě je vyšší. Je to tím, že své doktory mám už více než dvacet let a změna mi nedělá dobře.

Přesto všem radím, sledujte své tělo a pokud se vám něco nezdá, nechte se vyšetřit. A ne pouze jednou za dva roky na preventivní prohlídce se základními odběry, jako to dělám já, ale i hloubkové, protože třeba odběry hormonů štítné žlázy nejsou v základních odběrech. Nechlácholte se tím, že jste prostě tlustí, protože to máte v rodině.

Jím zdravě, nekouřím a alkohol piji výjimečně. Jsem vlastně zdravá, i když tlustá. Dokonce už i moje lékařka z endokrinologie to pochopila, přestože mi co půl roku dělá odběry na cholesterol a ruky.

Hodně zdraví vám všem

Eva

Léčba

Euthyrox 50 … 1 x denně

Co mi pomohlo

Srovnat se s tím, pochopit, že je to prostě tady a že jiní na tom jsou mnohem hůř. Než jsem tohle přijala, bylo mi dost mizerně.

Jak jsem psala, je mi 40 a už jen to je těžké přijmout. Do této doby jsem nemusela užívat žádné léky a pokud mě opravdu něco bolelo, postačil Paralen a stačí dodnes. Vše se snažím řešit vodou, čaji, bylinkami a hlavně se nestresovat, protože psychika nadělá paseku ve všem.

Snížená funkce štítné žlázy - ferdinand (10.06.10)

Příznaky

Dobrý den,

mám hypothyreózu – únava, bolest stehenních svalů, rychlý a nepravidelný tep, třes rukou, špatná psychika, vysoký krevní tlak.

Léčba

3 krát denně Thyrozol, 2 krát denně Trimepralon na zklidnění srdečního tepu a tlaku.

Co mi pomohlo

Zatím nic, léky beru desátý den, konrola za tři týdny.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.