Zpět na seznam všech nemocí

Lupénka

a patří mezi Onemocnění kůže

Další názvy: psoriáza, psoriasis vulgaris, lupénka obecná, psoriasa

V textu najdete: Popis, Faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba

Popis lupénky

Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění s postižením 1–3 % populace. Většinou není nebezpečná, může být však mnohdy nepříjemná. Její vznik zatím není zcela známý, uvažuje se o autoimunitním onemocnění, nebo o poruše metabolismu keratinocytů (buněk tvořících pokožku).

Její první příznaky se začínají projevovat v 15–25 letech jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená ložiska.

Může mít akutní průběh, který po léčbě snadno odezní, nebo se častěji vyskytuje ve formě chronické, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi klidné pokožky.

Objevuje se na různých místech mimo těch, která jsou vystavena tlaku na loktech a kolenou, má také predilekční místa v oblasti kštice a křížové krajiny. Postihuje kůži na nohou, nehtová lůžka a stejně tak může postihnout malé klouby na ruce.

Rizikové faktory a prevence lupénky

Mezi rizikové faktory nemoci patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.

Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží.

Nemoc se může aktivovat také za stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, nebo hormonální poruchy).

Proti lupénce tedy bohužel neexistuje žádná prevence.

Příznaky a projevy lupénky

Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svou lokalizací, projevy i svým průběhem.

Po náhlém horečnatém onemocnění (angíně nebo viróze) se může lupénka především u mladších nemocných projevit jako akutní hustý výsev plochých pupenů červené barvy, lokalizovaných na trupu a končetinách. Pupeny mají bělavou šupinku, po jejím sloupnutí dojde k tečkovitému prosakování krve.

Pro chronickou psoriasu jsou typická zánětlivá ložiska s pevně lpícími šupinami, rozsetými na různých místech těla. Na rukou a nohou se mohou vytvořit hluboké rýhy, případně malé dutinky vyplněné hnisem.

V kožních záhybech, to je v místech dlouhodobě zapařených částí těla, se tvoří okrsky zanícené kůže, což se může projevit tvorbou šupin, a tyto okrsky jsou také náchylné k houbovitým onemocněním.

V okolí nehtů, především pod nehtovým lůžkem je projevem psoriázy žlutavá skvrna, navíc nehet je deformovaný, matný.

Určitý typ lupénky se lokalizuje například jen na dlaně a plosky nohou (psoriasis pustulosa Barber).

Asi desetina pacientů s lupénkou má postižené klouby (psoriasis arthropathica).

A ještě méně lidí má projevy tohoto onemocnění na celém těle – generalizovaná forma lupénky zvaná psoriasis pustulosa Zumbusch, která může být velmi závažná, obzvláště vyústí-li v tzv. erytrodermii, což je zánět kůže celého těla.

Vyšetření lupénky

Lupénka se diagnostikuje běžně pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. To není nic dramatického, určitě není třeba se tohoto výkonu obávat.

Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji odlišit od jiných onemocnění (od seboroické dermatitidy, pityriasy a druhého stadia syfilis, které může být lupénce velmi podobné).

Léčba lupénky

Léčba lupénky závisí na rozsahu postižení a jeho charakteru.

Lokální projevy se ošetřují mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu (pix lithantracis, cignolín) nebo salicylátu.

Cytostatika (Methotrexat) a retinoidy (deriváty vitaminu A) se používají u celotělového postižení.

Nejúčinnější terapie se uskutečňuje pomocí UVA/UVB paprsku a psoralenů. To jsou látky s fotodynamickým efektem, které se aplikují buď zevně na pokožku nebo vnitřně do organismu a zvýší citlivost pokožky k ozáření UVA paprsky, které potom následuje (dohromady se tomu říká PUVA terapie). Tuto léčbu lze kombinovat s léčbou dehtovými preparáty a horským sluníčkem, což vlastně napodobuje prostředí u moře.

Pobyt u moře pro pacienty s lupénkou je vhodný, protože slunce jim pomáhá (tzv. helioterapie). Některé formy lupénky se v létě zlepšují, zatímco v zimě jsou v aktivnějším stadiu.

V některých zemích (v Turecku, Chorvatsku a dalších) se v lázních k léčbě lupénky využívají ryby druhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tyto ryby se přisají k šupinám a postiženým místům a v podstatě se jimi živí, takže krásně vyhladí kůži. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak výrazně nepříjemné, rozhodně to nebolí, jen to může trochu lechtat.

Velmi dobrých výsledků se u některých pacientů dosáhne léčebnou kúrou u Mrtvého moře, různé formy psoriázy jsou totiž rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Jakousi chabou náhražkou jsou minerální soli a jiné produkty z tohoto moře, které nabízí řada kosmetických firem.

U akutních forem, které přicházejí náhle, ale naštěstí jsou jen „jednorázové“, dermatolog předepisuje antibiotika, protože tomu obvykle předchází nějaká infekce, dále vápník, sedativa a antihistaminika, která pomáhají hlavně proti svědění.

Celkově lze shrnout, že léčba chronické lupénky samotnou nemoc vlastně nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky, musí být proto dlouhodobá.

Další názvy: psoriáza, psoriasis vulgaris, lupénka obecná, psoriasa

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s lupénkou

Máte zkušenost s lupénkou?

Jak jsem se zbavil lupénky - Qase (04.12.12)

Příznaky

Loupající se kůže, svědí to, občas krvácí, vypadá to hnusně.

Léčba

Mastičky řeší jen výsledek nemoci, ne její podstatu, je potřeba ji léčit „zevnitř“

Co mi pomohlo

Multivitamíny a rybí tuk

Jak jsem léčil lupénku já. - dedarz (09.12.11)

Příznaky

Měl jsem lupénku v dlaních, která se projevovala výronem malých svědících puchýřků a následným tloustnutím kůže v dlaních. Každé ráno při probuzení mi po rozevření dlaně kůže praskala až do krve. Rovněž se lupenka objevila na loktech, nohách až po kolena, v okolí konečníku a také nehty na nohách, které časem ztloustly a ztvrdly.

Léčba

Tři neděle jsem byl hospitalizován v nemocnici a povedlo se ji snížit na minimum. Při propouštění mi bylo řečeno, že se lupénky už nezbavím. Byl používán používá roztok na potírání Solutio castellani sine fuchsino a míchaná mast z lékárny, která obsahovala močovinu. Dále na menší flíčky a kolem konečníku to byl Triamcinolon E. Na nohy, hlavně na ty rezavé a načervenalé fleky pak mazání Excipial U Lipolotio.

Co mi pomohlo

Pak se mi dostala do ruky knížka od Jiřího Cingroše – Sám sobě doktorem. A tak jsem se začal léčit sám s pomocí paní kožní doktorky. Požádal jsem ji o homeopatické léky na malé klouby, které mě začali pobolívat a já začal používat urinoterapii tzn. že jsem si koupal ruce v moči při každém močení a také jsem ji pil na noc a natíral si rovněž i nohy. Při koupání jsem nastřádanou moč (musí být uložena ve tmě, protože se rychle kazí) vléval do koupele, což vřele doporučuji. Navíc jsem si namíchal mazání a to půl na půl olivový olej extra Virgine s citronovou šťávou – které se před použitím musí protřepat, aby se to spojilo.

Možná mi to nebudete věřit ale lupenka zmizela – ale občas mi naskočí svědící a citlivý pupínek, hlavně na palci ruky, který se po zaschnutí sloupne. Jinak nemám s lupénkou žádné potíže. Takováto samoléčba je tak trochu drsná, ale když nechcete mít lupénku, tak uděláte všechno, aby jste se jí zbavili. Samozřejmě jsem později používal i masti a roztoky výše uvedené na pozdější malé projevy.

Léčba lupénky s pomocí rybiček - Antos (24.07.11)

Příznaky

Dobrý den,

chci přidat svou zkušenost s lupénkou a má přítelkyně má ekzém. Na obojí nepomáhalo vůbec nic, ani moře, žádné mastičky a kortikoidy jsme používat odmítli. No a pak jsme si koupili časopis a s úžasem jsme si přečetli o jedné paní, která má ty léčivé rybičky, o kterých se píše. A opravdu – čemu jsme nevěřili, to se stalo skutečností. Je pravda, že přítelkyně si musela dát dolů nalakované nehty, protože nám paní Eva vysvětlila, že to být nemůže, že to rybičkám škodí. Tak jsme se objednali.

To byla taková legrace, že jsme se tak dlouho od srdce nezasmáli. Kdo je opravdu lechtivý, tak v uvozovkách by si měl vzít pleny. Faktem je, že jsme tam byli asi čtyřikrát, ale mně se od té doby lupénka neobjevila a Pavlína má po ekzému. Dostali jsme ještě závdavkem každý svůj recepis na čaj, který máme pít, aby se nám vyčistila kůže a krev.

Léčba

Co mi pomohlo

Léčba lupénky mořskou vodou - bubuška (23.07.11)

Příznaky

Lupénka na dlaních a ploskách nohou a ve vlasech šupiny a bělavé vřídky

Léčba

Kortikoidy, mořská voda, šampony, masti na nehty, vodička na plíseň.

Co mi pomohlo

Moře a mořská voda. Ruce v klidu, plosky nohou taky, jen ve vlasech žádná změna. Boláky a větší šupinatost, používání dehtového šamponu – krátkodobý účinek, opět změna šamponu s kortikoidy.

Objevení se lupénky a aftů po stresu - trashtrash (31.03.11)

Příznaky

Zhruba před dvěma roky se u mě projevila lupénka v oblasti hlavy. Léčba probíhala pomocí kortikosteroidů a do půl roku lupénka zmizela. Na afty jsem nikdy moc netrpěl, možná v dětství jich pár bylo, nebo ojediněle nějaký jeden malý vřídek za delší dobu. V loni na podzim jsem měl velice stresové období a lupénka se mi vrátila nejdříve po celé hlavě a postupně se začala objevovat i na těle.

Letos z kraje roku jsem opět dostal na léčbu masti s kortikosteroidy. Zatím po dvou měsících lupénka slabě ustupuje, ale s léčbou přibyly i problémy s afty. Tak velké afty jako mám teď jsem v životě neměl. Můj jídelníček je stále stejný, maso, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, piju převážně čistou vodu. Mám pocit, že lupénka a afty mohou spolu úzce souviset a možná právě léčba kortikosteroidy může býti jedním ze spouštěčů aftů.

Léčba

Já afty léčím švédskými kapkami. Chvilku to zapálí, nic co by se nedalo vydržet a pak je to mnohem lepší.

Co mi pomohlo

švédské kapky

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na lupénku

Aktuální diskuse o lupénce