Zpět na seznam všech nemocí

Pásový opar

Pásový opar léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Další názvy: herpes zoster

V textu najdete: Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis pásového oparu

Herpes zoster – neboli pásový opar je bolestivé virové onemocnění. Většina těch, kdo prodělali onemocnění planými neštovicemi, si jistě vzpomíná, jak se s „pupínkovou nemocí“ dojemně loučila, neboť plané neštovice má přeci každý jen jednou za život. Jenže onen virus – varicella – který plané neštovice způsobuje, tento slib, že už se víckrát nevrátí, dodržuje jen částečně. Přetrvá nenápadně v nervových buňkách (spinálních gangliích) a přijde-li podnět, převlékne kabát a vrátí se. V podobě pásového oparu.

Podnětem pro reaktivaci viru je nejčastěji oslabení imunity (která měla být po prodělání planých neštovic již dostatečně silná a na virus varicelly vycvičená), to bývá časté při léčbě cytostatiky, u pacientů HIV pozitivních, nemocných Hodginovou chorobou.

Spouštěcím mechanismem bývá také často šok, stres, úraz či porucha výživy.

Pásový opar je tedy druhé kolo onemocnění planými neštovicemi. Po vyléčení této nemoci se virus už na scénu nevrací. Platí pro něj tedy pravidlo dvakrát a dost.

Základním znakem nemoci je tvorba puchýřků v ohraničených pásovitých ložiscích. Jedná se vlastně o vnější projev zánětu nervu.

Inkubační doba je 7 – 14 dní (u planých neštovic 13 – 14). Období nakažlivosti bývá zhruba 1 – 2 dny před prvními příznaky a maximálně 5 dní po objevení puchýřků (po jejich zaschnutí).

Rizikové faktory pásového oparu

Hlavním rizikovým faktorem pro tuto chorobu je snížená obranyschopnost. K tomuto stavu dochází z mnoha důvodů (různá onemocnění, vyčerpávající psychické stavy či drastické léčby..). Snížená imunita je typická pro vyšší věk. Rizikovým faktorem pro rozvoj pásového oparu je tedy také stáří (což potvrzuje fakt, že častější výskyt je zaznamenaný u osob nad 60 let).

Prevence pásového oparu

Nemoci v zásadě nelze stoprocentně předcházet. Lze však udělat vše pro to, abychom riziko jejího rozvoje minimalizovali (a spolu s tím riziko mnoha jiných chorob). Pomoci totiž může jen posilování celkové obranyschopnosti. Toto spočívá v omezování únavy, stresu, v příjmu kvalitní vyvážené stravy, častém pobytu na čerstvém vzduchu, otužování.

Ve zvyšování imunity nám také mohou pomoci mnohé přírodní produkty. Např. Echinaceovy kapky, rakytníkový sirup, extrakt z jader červeného grapefruitu, důležitý je příjem vitaminu C (lépe z čerstvého ovoce a zeleniny než z potravinových doplňků).

Onemocnění pásovým oparem není přenosné. Proto není pro prevenci onemocnění potřeba vyhýbat se kontaktu s nemocným. Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. Za prvé: u osob, které doposud neprodělaly plané neštovice, hrozí po kontaktu s nemocným pásovým oparem toto onemocnění (plané neštovice), protože se v tom případě jedná o první kontakt jejich organismu s virem varicella, který se při premiéře v daném organismu projevuje (jak již bylo zmíněno) planými neštovicemi. Druhou výjimkou, která by se měla vyhýbat nemocným pásovým oparem, jsou těhotné ženy (ačkoli nebezpečnější je pro plod onemocnění matky planými neštovicemi).

Při přenosu viru varicella (který přenosem může způsobit jedině plané neštovice) hrají roli puchýřky – infekční je právě tekutina v nich obsažená. Proto by měl nemocný před kontaktem s osobou, která neprodělala plané neštovice, puchýřky sterilně překrýt a tak je izolovat.

Příznaky a projevy pásového oparu

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání, pnutí v místě, kde se zhruba do 2 dnů začínají objevovat červené skvrnky, které postupně vystupují a v jejich středu se začíná objevovat čirá tekutina. Vzniká puchýřek, tekutina v něm postupně žloutne a kalí se, puchýřek zasychá, mění se ve stroupek, který se odlupuje.

Místa výskytu bývají nejčastěji hrudník, bedra, obličej v okolí očí.. Pásový opar se však může rozvinout téměř kdekoliv na těle.

Výsev se objevuje v pruzích (podle dermatomů – oblastí inervovaných jedním míšním segmentem). Tyto pruhy puchýřků se na hrudníku a bedrech šíří od páteře k ose spojující pupík s hrudní kostí. Obyčejně je výsev jednostranný.

Spolu s kožními změnami se onemocnění může projevovat celkovou schváceností, malátností, slabostí, zažívacími potížemi, teplota se objevuje někdy (horečka u tohoto onemocnění není obvyklá).

Časté je také zduření místních lymfatických uzlin.

Léčba pásového oparu

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu příznaků (nejlépe do 3 dnů). Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba 5 – 7 dní.

Léčba je symptomatická (léčí projevy nemoci, nikoli její příčinu). Kombinují se obvykle protizánětlivé, analgetické (proti bolesti) a virostatické prostředky. 

Virostatika se podávají buď v tabletkách nebo v infuzích (nitrožilně). Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan), jinou možností je látka valaciclovir (Valtrex)

Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají jen u starších či oslabených lidí jako prevence sekundární bakteriální infekce, která by u takového pacienta mohla nepříjemně zkomplikovat léčbu.

Někdy bývá doporučováno zvýšit příjem vitaminu B (ačkoliv účinnost vitaminů na léčbu pásového oparu nebyla s jistotou prokázána).

Jak si mohu pomoci sám

Při léčbě pásového oparu je vhodné urychlit zasychání puchýřků aplikací např. tekutého pudru a naopak po zaschnutí a při odlučování krust zvláčňovat postižené místo změkčující mastí s antiseptiky či antibiotiky.

Pro nekomplikovaný průběh léčby se doporučuje sucho a teplo a dále existuje mnoho potravinových doplňků, které mohou při léčbě více či méně pomoci. Jsou to např.:

 • L-lysin – podporuje hojení
 • Vironal – má protivirové účinky
 • Echinacea – zvyšuje obranyschopnost
 • Pupalkový olej a vitamin E – příznivý vliv na hojení kůže

Vhodné je konzumování např. pivovarských kvasnic (vitamin B), česneku (přírodní antiseptické účinky)

Komplikace pásového oparu

Častou komplikací bývají přetrvávající neuralgie (šlehavé bolesti) i po vyléčení a vymizení viditelných kožních projevů.

Další, především u HIV pozitivních, nemocných rakovinou, diabetiků, nemocných leukémií… objevující se komplikací je zhoršení stavu na generalizovaný stav, což znamená, že se puchýřky vyskytují po celém těle. Tato komplikace může někdy posloužit naopak k diagnóze nemoci (objeví-li se pásový opar v generalizované formě, pátrá obvykle lékař, jaký je k tomu u pacienta důvod – proč má tolik oslabenou imunitu?..).

Z komplikací je možné také postižení očí (v případě, že je pásovým oparem zasažena 1. větev trojklanného nervu, která prochází v oblasti oka). A vyskytuje se i komplikace v podobě postižení vnitřních orgánů (žaludku, srdce, plic..).

Další názvy: herpes zoster

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s pásovým oparem

Máte zkušenost s pásovým oparem?

Pásový opar - zuzaniced (16.10.14)

Příznaky

Ráno jsem se vzbudila a zničehonic mě celý den pobolívala záda, žebra. Myslela jsem si, že jsem se nad někde praštila, byly to šlehavé bolesti, vždycky z ničeho nic. Bohužel jsem byla ten den celý den pryč a večer. Když jsem přišla domů, tak jsem se šla podívat do zrcadla, jestli tam nemám nějakou modřinu – byly tam malé pupínky, právě u lopatky. Věděla jsem, že je to pásový opar, protože ho měl asi rok zpět přítel, tak jsem šla ihned koupit vitamin B a tekutý pudr, kterým si to mažu ráno i večer. Snažím se i zvýšit příjem vitaminu C.

Další den jsem šla ihned k doktorovi, který mi opar potvrdil. Říkal, že tekutý pudr a vitamin B zatím stačí, kdyby se zhoršilo, dostala bych antivirotika. Zatím jsem na třetím dnu s touto nemocí a pupínky pěkně svědí. Mám už opravdu celý pruh na pravé straně těla, od půlky zad po půlku hrudi. Také mám nateklou lymfatickou uzlinu v podpaží, která hrozně bolí. Doktor říkal, že to se děje při pásovém oparu.

Léčba

Vitamin B, vitamin C, tekutý pudr. Prozatím.

Co mi pomohlo

Velmi bolestivé - Josef 65 let (10.10.14)

Příznaky

Několik týdnů, možná měsíců mě při opření se o opěradlo bolelo jedno místo na zádech mezi páteří a bokem ve výšce pasu. Bolest to byla dost úporná, takže jsem se nemohl opírat. Intenzita belesti se stále zvětšovala a já jsem dostal strach, co se z toho vyklube (nádor, nežid atd).

V pondělí 6.10.2014 jsem si v práci ve sprše všiml velkého výsevu pupínků mezi pravým prsem a pasem v šířce cca 10 cm od pupíku až na záda k tomu bolavému místu. Jen to truchu pálilo. Večer po příchodu z práce domů jsem to ukázal manželce a ta mě ihned poslala do nemocnice na pohotovost, kde pan doktor diagnostikoval pásový opar. Napsal 2× Herpesin 400, prášky na bolesti břicha, i když mě ještě nebolelo, čípky na bolest a tekutý pudr. Vše jsem obstaral a začal se léčit. Bolest na zádech se stále zvěšovala i bez opírání a puchýřky až nateklé puchýře pálí, jako bych měl pas ošlehaný od kopřiv, zesláblý stav. Ve středu jsem šel na kožní, kde mi přidali zelenou genciálku, aby puchýřky rychleji zasychaly. Bolest zatím stále roste. V noci nevím, jak si mám lehnout – je to velká bolest, nejde usnout. Dnes v noci ze čtvrtka na pátek jsem to vzdal, vylezl jsem z postele a do tří hodin ráno luštil v kuchyni křížovky a trpěl. Pak jsem to šel zkusit a únavou trochu klimbal a těšil se, až zazvoní budík. Vstávám v pět, protože dělám od šesti. Teď je devět a za chvilku jdu na kožní. Budu potřebovat silnější prášky na bolest. Doufám, že to brzy povolí.

Léčba

4× denně 2 tablety Herpesin 400, ráno tableta na žaludek a čípek na bolest, vitamín B komplex, 2× denně namazat zelenou genciálkou a po zaschnutí tekutým pudrem.

Co mi pomohlo

Zatím nic, stále se to zhoršuje.

Pásový opar na krku - Martin David (19.08.14)

Příznaky

Před nedávnem jsem prošel velmi náročným nervovým vypětím (větší partnerská hádka). V noci jsem pak nemohl spát, nervy pracovaly, spaní jsem měl trhavé, každé 4 hodiny jsem se budil zejména kvůli zmiňovaným problémům a úporné zimnici. Ráno jsem si všiml zvětšené uzlinky v levé přední části krku. Myslel jsem, že to je stres. Zároveň s tím mi vyrazila vyrážka zezadu na levé straně, uprostřed krční páteře. (zhruba 10–15 cm pod uchem). Jsem nevidomý, popisuji to ze svého odhadu. Bolest uzlin jsem pociťoval odpoledne pocitově i pod sanicí. Co se týče vizuálního kontaktu, svěřil jsem se raději do rukou kamarádce, která pracuje na očním v poliklinice Barrandov a jako speciální pedagog a asistent u nás na konzervatoři. Myslel jsem, že laicky by to mohla poznat. Diagnostikovala mi kopřivku, štípnutí od mravenců, nebo alergickou reagci. Druhý den jsem zašel na kožní k paní doktorce, která mi diagnostikovala pásový opar.

Léčba

Beru 5× denně Herpesin 400 mg (2 tablety najednou) + b12 v injekcích. Pásový opar se po dvou dnech přetvořil do menších puchýřků, přidala se bolest u hlavy (na týlní kosti), kde jsem si nahmatal malou bouličku. Bolesti v uzlinách nadále přetrvávají, již nemohu spát na levém boku.

Co mi pomohlo

Herpesin a B12 + analgetika.

Pásový opar na zádech - Bejala (12.08.14)

Příznaky

Začalo to před 4 velmi dny nenápadně mravenčením celého levého boku a neidentifikova­telnými bolestmi v levém podbřišku. Na internetu jsem se ujistila, že to není infarkt. Po 2 dnech se mi na bedrech u páteře objevil shluk pupínků, podivně pálily. Kamarádka konstatovala, že mě něco pokousalo. Vleže v noci mě v podbřišku bolí docela hodně, přes den si toho nevšímám. Ale i po ránu jsem neobvykle unavená. Pupínky jsou už úplně zarudlé. Dnes ráno mě napadlo, že by to mohl být ten opar, koukám, že příznaky odpovídají. Dokonce mě včera večer začaly bolet uzliny v podpaždí a pod čelistí (toto jsem začala přisuzovat bolesti zubů, tak uvidím).
Dnes tedy půjdu k lékaři.

Léčba

Co mi pomohlo

Aktuálně stanovení diagnózy. Není nic horšího, než když něco v těle bolí a člověk neví, co to je.

Pásový opar na obličeji - Kyro (13.04.14)

Příznaky

Nekonečné recidivy pásového oparu na nose a lících směrem k oku. Všechny krevní testy mám v pořádku, i sono břišní dutiny. Jediné, co jsem měl zvýšené, byly testy na stav viru Zoner, Simplex herpes.

Léčba

Jako prevenci mi píchají každý měsíc Gamaglobulin, jím 2× den Isoprinosine. Teď se mi pásový opar dělá jednou za 3 měsíce. Teď mi místo Isoprinosine nasadili Valaciclovirc+phar­ma 500mg 1× denně. Při výsevu mi dávají cca 3× denně 1000mg jednou Zovirax, podruhé Valaciclovir společně s Gamaglobulinem.

Co mi pomohlo

Velmi mi pomáhá lihová tinktura z domácího konopí, ne kupovaná, ta je kničemu. Pak domácí lihová tinktura z Aloe Vera. Pokroky jsou ale malé a pomalé…

Pásový opar a meningoencefalitida - Ladzinek (27.03.14)

Příznaky

Neděle: Probuzení po večírku a bolest v pravo na hrudi, prvotní dojem byl, že jsem si propil játra (nebyl to první večírek).
Pondělí: Prvních pár pupínků pod pravým prsem a bolest která přetrvala, ale tentokrát se táhla až k lopatce. Úterý: Pupínky se objevily i u lopatky, celková schvácenost a navíc zimnice na místě oparu v noci.
Středa: Nárust oparu a návštěva kožního oddělení. Diagnostikován pásový opar. Při psaní zprávy, že dojdu další den, jak se cítím po nasazení Herpazinu, si to nakonec paní primářka rozmyslela a s tím, že vypadám opravdu schváceně, jsem byl poslán na infekční oddělení na týden si lehnout. čtvrtek: Po první noci na infekční, udělána lumbální punkce z důvodů trošku bolení hlavy – zjištěna meningoencefa­litida, jinými slovy nejvážnější komplikace Pásového oparu

Zbytek: Pobyt na infekčním celkem tři týdny, nepřetržitá léčba a propuštěň, i když jsem málem nedošel do sanitky (motání a o bolesti hlavy, celková dezorientace). Následně do 5 dnů zpátky na oddělení s dalším 10denním pobytem a opětovné lumbální punkce, magnetické rezonance a ORL vyšetření (zjištění zánět mozku o polovinu než byl na začátka, magnetická rezonance a ORL naštěstí nepotrvdily poškození mozku). Slovy pana primáře, neměl jsem být puštěn do domácí léčby.
Po druhém propuštění asi měsíc bolest hlavy, kdy nepomohlo ani neurologie, ani jejich preparáty. Byl jsem spíše zfetovaný, ale hlava bolela stále, jen mi to bylo jedno. Ustálení dezorientace v prostoru. Další měsíc proběhl v pořádku v rámci možnosti a konečně po dlouhých 3 měsícech na nemocenské návrat do práce. I přes odpor lékářů, kteří mě chtěli nechat ještě na marodce.
Důsledky, občas problém soustředění a problém se spaním (usnout a dlouze spát) Píšu po nemoci zhruba 9 měsíců.

Léčba

Herpazim a koktejl opiátů na meningoencefalitidu vnitrožilně.
Vitamíny a minerály.
Samozřejmě klid na lůžku bez všeho: Mobil, noťas, televize, knihy, radia.

Co mi pomohlo

Především šťastná náhoda, jak mi bylo posléze řečeno. Nemoc se zachytila včas, i když nebyla jasně definovatelná. Nebylo mi to řečeno jen z infekčního, ale kožního i neurologie. :-) Takže nepodceňovat !!!

bez léků - Jurek18 (20.03.14)

Příznaky

Po pátečním plese jsem spal u kamaráda, pokoj pro hosty, ráno na zádech, vlevo nad pasem sedm pupínků. Kamarád má psa, myslel jsem, že to je asi pokousání od blech. V sobotu ráno jsem to ukazoval manželce, ta poznala pásový opar, kdysi ho měla.

Léčba

Šel jsem k doktorovi, jenže časový pres, sobota ráno, já odjížděl k rodičům do hor na týden na běžky. V rychlosti doktor, ten zajásal, že to je nádherný pásový opar, předepsal vitamín B a nějaké léky na tlumení bolesti, prý to bude strašně bolet. Doporučil klid, žádnou námahu a v teple. Jenže cestou do hor žádná lékárna, léky jsem nekoupil.

Co mi pomohlo

Rodiče měli doma vlastní mast, snad řebříček v sádle, tím jsem to mazal. Vyjedl jsem rodičům všechny citrony a pomeranče, co doma měli, a skoro celý týden jezdil od rána do večera na běžkách (žádný klid a teplo!). Další pupínky se neobjevily a opar zmizel. To mi bylo asi 21 roků, od té doby se nevrátil. Dnes je mi 48 roků a na čele se mi začalo dělat něco, co vypadá jako opar, hledal jsem na netu fotky a našel tuhle diskuzi, tak se dělím o zkušenost s netradiční léčbou. Jirka

Pásový opar - Monika_II (15.03.14)

Příznaky

Ráno jsem objevila na pravé ruce rudé fleky, místama černé, kůže byla jako by vyklovaná. Puchýřky se mi udělaly přes noc a přes noc také popraskaly, do rána jsem na místě popraskání měla i malou nekrózu. Obvoďák vůbec nevěděl, o co se jedná. Na kožním hned řekla, že to je pásový opar a že je hodně hluboko. Bolest ze začátku žádná, později nesnesitelná.

Léčba

Herpesin a Fucidin krém.

Co mi pomohlo

Nasazené léky i mast začaly působit rychle, během tří dnů jsem měla vše zaschlé. Jen ty jizvy mi zůstaly.

podivná nemoc - Johan Hajo (08.11.13)

Příznaky

Silná bolest u páteře pod pravou lopatkou. Vzhledem k mnohaleté artritidě, kdy mě prakticky pořád někde něco bolí, jsem tomu nevěnoval zvláštní pozornost. Druhý den bolest sílí a přichází úporná zácpa. Večer, v úrovni bolestivého místa, jsem nahmatal droboučké hrbolky v pásu přes bok až ke břichu. Myslel jsem si, že o bolesti už vím všechno. Byl to omyl. Zapátral jsem na internetu a vypadalo to na pásový opar. Ráno na kožním se to potvrdilo. Kožař doporučil tekutý pudr a trpělivost, že se to ještě zhorší. Měl pravdu.

Léčba

Asi mě zachránil telefonát mé revmatoložce, chtěl jsem se přeobjednat na jindy, abych někoho nenakazil. Nařídila okamžitě brát Herpesin, jinak budu mít doživotní následky. Zneklidnila ji moje zácpa, břicho pohmatem nešlo vyšetřit, sotva na mě šáhla, už jsem řval bolestí, proto mě poslala na ultrazvukové vyšetření. Po pečlivém vyšetření žádné komplikace, bohudík, nebyly objeveny, zácpu mi zrušili několika projímadly a dvěma klystýry. Po prohlídce na kožním si mě nechali na infekčním, kde mi nasadili herpesin v infuzích. K silné bolesti se přidalo úporné svědění a opět zácpa. Po 12 dnech propuštěn. Dnes třetí týden od počátku onemocnění jsou bolesti snesitelnější, silné svědění pokračuje. Při kontrole na kožním mi bylo sděleno, že zácpa je způsobena oslabením peristaltiky v úrovni zaníceného nervu. Doporučena Lactulóza a dieta s větším množstvím vlákniny. Dále tekutý pudr s přídavkem jakési černé masti.
Zaujal mě diametrálně rozdílný přístup lékařů k infekčnosti onemocnění. Reakce od naprosté lhostejnosti, kdy jsem byl vyšetřován holými rukami, až po hystericky panický útěk. Podobně rozdílný byl názor na důležitost herpesinu.

Co mi pomohlo

Na nějaké názory je ještě brzy, ale už jsem měl příležitost setkat se s těmi, kteří se „léčili“ jen pudrem a všichni udávali opakující se bolesti i po mnoha letech. Proto bych herpesin a ni jiná antivirotika nepodceňoval.

Pásový opar - Dejlka (07.11.13)

Příznaky

Po prodělané angíně (která byla přímo učebnicová) a léčbě antibiotiky mě s odstupem týdne po dobrání antibiotik začala v pátek bolet kůže na krku a levé ruce. Nevím jistě, zda to souviselo, ale za ušním boltcem jsem se škrábla a dostala infekci, pro kterou se mi zvětšily uzliny za uchem a na krku, vše na levé straně hlavy (na které jsem pro bolest nemohla spát). Během víkendu mi vyskočila malá vyrážka na krku pod vlasy, to už mě svědila a intenzivně bolela půlka hlavy, krk, uzliny. Léčbu Herpesinem jsem po návštěvě kožní nastoupila až od středy. Do té doby mě lékařka z ORL léčila pro infekci za uchem, která se sice zlepšila, ale celkově projevy svědění a bolestí neustávaly. Teď doufám, že se z toho začarovaného kruhu co nejdříve dostanu a vyléčím.

Léčba

Herpesin

Co mi pomohlo

Zatím nebolestivý - Choose (08.10.13)

Příznaky

Po týdenní léčbě hnisavé angíny Penicilinem 750 se mi objevila na břiše malinko svědivá vyrážka. Protože nepolevovaly ani silné bolesti krku navštívila jsem ještě před kontrolou lékaře, který diagnostikoval pásový opar nejen na břiše, ale zřejmě i v levém oku. Oko mi nateklo a přes noc se zalepilo hnisavým výtokem. Bylo mi doporučeno vysazení nedobraného Penicilinu a nasazení nových ATB spolu s podpůrnou léčbou. Nasazeno: ATB – na doléčení angíny a přeléčení oparu Fromilid uno 500, na oko pak kapky a mast Tobrex B- komplex forte; vitamín C; vápník, hořčík a zinek a pojídání všeho, co obsahuje genciánové barvivo tzn. borůvky, červená řepa apod.

Vzhledem k tomu, že jsem měla celý týden i teploty, tak každé 2 hodiny sprcha a omývání bakteriálním mýdlem. Nutné velmi dobré vysušení, já ještě košili nahřívám na topení. Po těchto procedurách opar jakoby vyleze na povrch, ale během půl hodiny je světlejší a tolik nesvědí, bolesti zatím nemám. Pak natírám Bepanthenem Plus. Protože jsem k tomu ještě nemohla polykat, jak jsem měla zduřené mandle a doteď ani moc nemohu, pojídám jen vývary a hlavně hodně silnou česnečku.

Příznaky: vyrážka přes celé břicho, po straně prsou a hýždí.

Léčba

Co mi pomohlo

Pásový opar is back - Georgik (21.09.13)

Příznaky

Pasáka jsem měl už jednou, s výsevem asi pěti pupínků u lopatky, průběh byl pohodový, jen s přetrvávajicíma průšlehama bolesti v do horní části zad.

Nyní po stresující a namáhavé třídenní práci na směny, opětovný výsev (asi po půl roce) na levém spánku a hlavně na čele pod vlasy.

Uzlina kolem ucha bolestivá mírně zduřená, kůže ve vlasech citlivá na dotek.

Léčba

Léčím jen céčkem neb je pátek večer. K doktoru půjdu v pondělí a zůstanu asi doma.
Zkusím i nějakou mast a další vitamín.

Co mi pomohlo

Herpesin na pásový opar - DJH (03.09.13)

Příznaky

 • pondělí: bodavá bolest v pravém tricepsu
 • úterý: bodavá bolest pod pravou ramenní jamkou
 • středa: bodavá bolest v pravém zápěstí
 • čtvrtek: zpět bodavá bolest v pravém tricepsu
 • pátek návštěva doktorky, nemoc nezjištěna, „zřejmě něco“ nervového, napsány: Novalgin a Neuromultivit.
 • sobota: lehké svrbění na pravé lopatce
 • neděle: pupínky na pravé lopatce a na zadní straně pravé ramenní jamky = návštěvy pohotovosti.

Výsledek: Pásový opar, předepsán tablety Herpesin 400, Herpsin krém a lehčí o 90,– Kč

Léčba

Tablety Herpesin 400, Herpsin krém, B-komplex Forte a pudr na zábaly.

Co mi pomohlo

Po 3 dnech mazání a zabalených zádech se zatím moc nezdá, že by Herpesin nějak začal účinkovat.

Bolestivé pupínky - pavvel (31.08.13)

Příznaky

Na horní straně pravé nohy jsem objevila pupínky, o kterých jsem si myslela, že jsou to štípance od nějakého hmyzu, které však začaly být hodně bolestivé. Nemohla jsem v klidu spát na pravém boku, později mě začal bolet sval v třísle.

Léčba

Lékařka mi řekla, že mám pásový opar a dostala jsem mast na přeléčení. Noha mě bolela ještě skoro celý měsíc.

Co mi pomohlo

mast

- Jana M.o. (19.08.13)

Příznaky

V pátek se mi udělali 2 pupínky u vnějšího koutka oka. Myslela jsem, že se jedná o alergii na prach. Tak jsem to nechala být. V sobotu jsem se vzbudila a puchýřky byly na horní části oka s otokem oka. Jela jsem na pohotovost. Tam byl „dr.“, který pracuje na rehabilitaci a řekl, že to jsou ucpané mazové žlázy na celém oku, že to mám z kosmetiky a že mám zánět spojivek.

A puchýřky po celém oku neřešil, že tam nic nevidí. A že to může být alergie a bůh ví co ještě. Napsal mi opthalmo-framykoin. Samozřejmě se mi to celé zdálo dost divné, tak jsem druhý den jela na pohotovost do Prahy, protože mi oko šíleně oteklo a v Praze mi řekli, že mam pásový opar na oku. Dostala jsem Herpesin 400mg 5×2tbl mast zovirax na kůži, mast zovirax do oka, 4× denně střídat s 4× denně s opthalmo-framykoinem. A v úterý musím opět na oční.Prý jsem naštěstí přišla včas a opar nezasáhnul ještě rohovku. Uvidím zítra, co mi řeknou. Protože otok oka je stále velký.

Léčba

Herpesin 400mg 5×2tbl, zovirax mast 5×denně,zovirax mast do oka 4×denně střídat s 4× denně opthalmo-framykoinem. V lékárně jsem nechala zatím 250,–.

Co mi pomohlo

Zatím se nezdá, že by mi něco pomáhalo. Lečím to druhý den a vypadám ještě hůř než před léčbou.

Bolesti při pásovém oparu - TomNemecko (14.06.13)

Příznaky

U mě to začalo úplně jinak, šílená bolest pod hrudníkem na právě straně břicha. Byl jsem zrovna na dovolené, tak jsem říkal, že to nějak přetrpím, bolest se začala zvětšovat tak jsem začal hledat na internetu a podle příznaků to vypadalo na žlučník. Zašel jsem tedy k řeckému doktorovi, ten řekl, že to žlučník není, ale že to jsou ledvinové kameny. Napsal mi nějaké prášky proti bolesti a vzal si za to 80 Euro.

Prášky ale nezabíraly a bolest byla pořád stejná a začala přecházet i do zad. Až po 7 dnech se mi udělali na těle červené fleky. Tak jsem si myslel, že některý z orgánů asi selhal, tak jsem šel za internistou a ten mi hned řekl, že je to pásový opar. Slyším o tom poprvé v životě. Po 9 dní se mi udělaly pupínky. Takže opar to asi bude. Napsal mi nějaké prášky, za které jsem musel v lékárně zaplatit 100 euro a krém.

Pupínky mě tolik netrápí, to je to nejmenší, ale ta šílená bolest v břiše. Je to jako když vás někdo bodá nožem. Napsal mi i silné prášky proti bolestem, ale neřekl mi utěšující zprávu, říkal že bolest může trvat velmi velmi dlouho. Kvůli bolesti nemůžu ani spát.

Léčba

Zatim nevim, lecim to prvni den

Co mi pomohlo

4dny s pásovým oparem - 123xxx (05.04.13)

Příznaky

Objevil se měsíc po těžké bakteriální infekci léčené měsíc antibiotiky. V pondělí večer jemné mravenčení na kůži pravé lopatky a zvláštní bolestivost kůže v podpaží. Ráno výsev několika puchýřků nad lopatkou a na hrudníku vedle prsní bradavky. Dva pupínky také nad levou prsní bradavkou. Bolesti zad (ve svalech stranově podél páteře) a únava. Diagnostikuji pásový opar. Dva dny infúze Herpesin 750mg po 8 hodinách (první 18 hodin po prvních subjektivních příznacích) s velmi dobrou stabilizací nálezu i celkovým zlepšením – žádný další výsev, jen bolesti pod lopatkou. Ucpala se mi flexila. Přecházím na perorální léčbu 5×600mg.

Výrazné zhoršení, bolestivost v zádech intenzívní, výsev dalších puchýřů do rudých ložisek kolem původních pupenů – 4 den již 4 ložiska 10×10cm – jedno u páteře, jedno na lopatce, třetí v podpaží a čtvrté v pátek odpoledne kolem prsní bradavky. Nad levou prsní bradavkou se jeden puchýřek zvětšil a zhnisal (typická neštovce). Mravenčení kůže na vnitřní straně pravé paže. Celkově cítím jen mírnou únavu, normálně dále pracuji ale nemohu ležet na zádech, v noci se budím bolestí, nejlépe mi je vsedě ale i tak ložiska neuvěřitelně svědí. Ložiska si kryji čtverci s mastí. Doufám, že to je vše a nemoc bude ustupovat.

Léčba

Co mi pomohlo

Snad z počátku a přechodně infúzní léčba Herpesinu. Těžko zpětně posoudit, jak by se nemoc vyvíjela bez herpesinu. Je možné, že by průběh byl ještě těžší.

Pásový opar po nachlazení - johnyyy (23.02.13)

Příznaky

Po týdenním léčeni se s nachlazením mě začalo svědět za krkem, na klíční kosti a pod bradou. Nebral jsem to nijak vážně, tak jsem neřešil. Asi po 2 dnech mi kůže začala rudnout a objevovaly se pupínky, které byly dost citlivé na dotek. Byl pátek, a tak jsem radši vyrazil k lékaři, abych to nemusel nechávat přes víkend a asi jsem dobře udělal, lékař mi konstatoval herpes zoster.

Léčba

Dostal jsem injekci B12 ,herpesin 400,deoxymyko­in,tekuty pudr a neschopenku.V le­karne 0kc tak me to zas tak netrapi.
Pupinky jsou dost bolestive ale dalsi uz se neobjevuji.Doufam ze nebudu mit nasledky a ze jsem opar dostal naposled.

Co mi pomohlo

Opakující se pásový opar - Evelina46 (24.01.13)

Příznaky

Tak mě se pásový opar dělal téměř pravidelně od dětství, vždy vlivem snížené imunity – po nemoci atd. A to vždy na levém oku. Přestalo to asi až v pubertě, i když od té doby se objeví občas, ale zdaleka ne v takové míře jako kdysi. Není pravda, že se objeví jednou a pak už ne. Dnes je mi 35let a můj syn právě prodělal neštovice a já asi po pěti letech zase pásový opar a opět na levém oku, že by náhoda?

Léčba

Dřív léky na pásový opar nebyly, tak jsem dostávala od lékařů pouze genciálku. Na babské rady jsem začala používat odvar z řepíku, ten vždy léčbu urychlil. Nevím jestli je to jen náhoda, ale jednou jsem se začínájícím oparem byla v solárku a ten se pak ztratil aniž by se stačily objevit puchýřky.

Co mi pomohlo

Takže mohu říct, že mám dost velké zkušenosti s tímto onemocněním. Zkuste řepík jako obklady a vyzkoušejte i solárko třeba pomuže i vám.

Bolesti zad při pásovém oparu - whiteflower (02.10.12)

Příznaky

Nejdříve to začalo úpornou bolestí v zádech. Zkoušela jsem různé léky proti bolesti, ale nic nezabíralo. Asi po třech dnech se mi objevila vyrážka na zádech. Myslela jsem, že je to z jednoho prášku, který jsem vyzkoušela. Bolesti zad se zhoršovaly, hlavně v noci, tak jsem se odhodlala po 6 dnech zajít k lékaři. Lékařka ihned konstatovala, že ta vyrážka není z prášku, ale že mám pásový opar jako prase.

Léčba

Dostala jsem Herpesin 400 a na bolest Tramal.

Co mi pomohlo

Léčím se teprve druhý den, takže zatím žádné velké zlepšení nepociťuji. Ještě se mi k tomu přidaly bolesti hlavy.

Pásový opar v dolní části obličeje - Predátor 2 (29.09.12)

Příznaky

Tak jsem na tom obdivuhodně stejně jako jeden z dopisovatelů. Pracuji totiž rovněž jako zámečník a svářeč a při práci musíme používat špunty do uší. Před čtrnácti dny mi vyplachovali LEVÉ ucho a vše v pořádku. Minulý týden se mi pod rtem v koutku na pravé straně úst objevilo něco jako vřídek nebo uher a pálilo to, nevěnoval jsem tomu pozornost. Po dvou dnech se objevil vedle na bradě další, tentokrát již větší pálivý flek s vřídky a sem tam mě šlehla bolest do pravého ucha a začali napravo pobolívat zuby.

K doktorovi mě donutilo jít až objevení boule na spodní straně brady a na pravé straně na spánku, do toho se přidaly afty na jazyku a vnitřní straně pravé strany dutiny ústní a večer vyšší teplota. Již sestra v čekárně diagnostikovala pásový opar, což lékař jen potvrdil a celkem mě vyděsil konstatováním co vše by mohlo následovat, jelikož jsem podle něho přišel dost pozdě a navíc s nemocí v obličejové části.

Léčba

Předepsal mi tudíž každý den jednu injekci Milgamma N, B- komplex, Herpesin 5 tablet denně a Prednison který mám rozepsaný jako rozvrh do školy. Na afty mám nějaký roztok který při potírání obdivuhodně pálí a na vřídky tekutý pudr. Tak že jelikož se nemohu samozřejmě holit, teď vypadám opravdu jako ten slavný Predátor z filmu. V lekárně jsem za to vyplácl něco přes 4OO Kč. Nyní je třetí den po zahájení léčby, vřídky nesvědí, do uchy vystřeluje bolest stále stejně ale zatím mě přestala bolet pravá část hlavy. Venku je krásně, měli jsme mít konečně po dlouhé době volno a měl jsem jet jako myslivec do hor za troubícími jeleny. Místo toho koukám smutně z okna, modlím se aby to konečně začalo odeznívat a hlavně bez následků.

Co mi pomohlo

Zatím nebolestivý pásový opar - šepotka (09.09.12)

Příznaky

Jsem zdravotní setra, tudíž jsem si pásový opar diagnostikovala sama. Zatím kupodivu nebolí, jen sem tam to šlehne. Pupínky mám na zádech, ovšem oblast podél nervu od zad přes podpaždí, ne zevní straně paže až k lokti a přes pravé prso mám jako po místním znecitlivění. Je neděle, zítra zajdu k lékaři ač nerada. Doufám, že to nebude bolet nadále, protože vím, že je to příšerně bolestivé onemocnění.

Léčba

Co mi pomohlo

Bolest a svědění při pásovém oparu - mirjana22 (26.08.12)

Příznaky

Trpím týden. Nejprve se mi objevila skupinka pupínků na břiše, nějak jsem tomu velkou pozornost nevěnovala – něco mě asi poštípalo, byla jsem zrovna na kurzu mimo domov. Za 2 dny už velká skupinka dalších pupenců v takovém podivném útvaru na boku, zase jsem pátrala po nějakém hmyzu, dokonce mě kolegyně vyděsila, jestli nemám v posteli štěnice. To bylo v pátek.

Ovšem postupně to svědělo čím dál víc a v neděli už byly všechny nalité tekutinou, přibylo i několik menších skupinek na zádech – ve směru nervového pletence, vše na pravé straně. Muž hned diagnostikoval pásový opar, měl ho před lety nad obočím. K obvodní až v pondělí. Asi jsme měla jít v neděli na pohotovost. Dostala jsem Herpesin 400, proti bolesti Korylan, na noc Tegretol, injekce béček. V lékárně 365 korun – už to tu kdosi taky psal.

Mažu tekutým pudrem. Bolí to čím dál víc. Už se nové pupínky neobjevují, ty staré vysychají. Bolí mě místa bez pupenů, spíš okolo nich. Chvílemi skučím. Hodně polehávám,jsem taková malátná. Sestra na středisku říkala, že to měla před dvěma měsíci v pase a ještě ta místa bolí. Naštěstí jsem už byla na dovolené. Naštěstí jsem nedělala scény, že v hotelu mají štěnice. Útěchou mi je, že bych to už víc dostat neměla.

Léčba

Co mi pomohlo

Pudr na pásový opar - Jenki (15.08.12)

Příznaky

Bolesti ve svalech, puchýře na hrudi směrem na záda, velmi nepříjemně citlivá kůže na hrudi a pod paží

Léčba

Bez lékaře, potíral jsem tekutým pudrem, koupil jsem si B 12 užíval 1×-2× denně.
Nevystavovat slunci a být radši v klidu. Po 14 dnech žádné bolesti a puchýřky se sloupávají. Bez jizev

Co mi pomohlo

Pásový opar po onkologické léčbě - Pietro 5 (03.07.12)

Příznaky

Jsem po onkologické léčbě chemoterapií a po ozářkách. Asi 3 týdny po poslední ozářce mě začalo pobolívat místo, na hrudi, což jsem připisoval následkům ozářek. Místo bylo trochu zarudlé. Po dvou dnech jsem na zadní části levé ruky ráno nahmatal něco co by tam nemělo být. Puchýřky se mi utvořily i na hrudi, v podpaží a na zádech. Tipnul sem si pásový opar jako důsledek snížené imunity po náročné léčbě. Vše se obešlo bez teplot, bolesti hlavy. Postupně začaly puchýřky svědit a bolet. V dětství jsem prodělal plané neštovice.

Léčba

Obvodní lékař konstatoval to samé. Dostal jsem Herpesin 400 a Neurobene, což je vitamín B12 v injekcích. Plus tekutý pudr na puchýře. Bolest přichází v intervalech. Někdy bolí víc záda, hruď, nebo ruka.

Co mi pomohlo

Pásový opar na dolní části obličeje - predátor (11.05.12)

Příznaky

Mě teda trvalo pět dní od prvních příznaků než jsem se dostal k lékaři a to k ušní. Pracuji totiž jako svářeč zámečník v dost prašném a hlučném provozu. Nosíme v práci špunty do uší a mě to způsobilo ucpání bubínku a byl nutný trojnásobný výplach ucha levého a z pravého mě byl odstraněn pinzetou špunt. Hned se mě ulevilo, ale po týdnu mě pravé ucho začalo pobolívat až to přecházelo do bolesti jakoby mě někdo vrážel nůž do hlavy! Zároveň se mě ale vyklubal na pravé straně pod pravým koutkem úst bolák o velikosti centimetru. Zas mě něco štíplo nebo je to nějaký divný aft. A makal jsem až mě ta bolest ucha donutila jít na ušní, že mám asi po tom zákroku v uchu zánět.

Paní doktorka hned jak mě uviděla, oznámila podezření na herpes a po vyšetření ucha to potvrdila. Byl to pro mě šok! A pak už následoval šok za šokem jak máme zdravotnictví na výši a jak se šetří. Hlavně peněženky pacientů. Okamžitě se jala mě léčit svými prášky s údajným doplatkem sto dvacet korun, dokonce obvolávala své známé, abych dostal asi to nejlepší. A tak s recepty a se správou pro obvodního v ruce a s mými slovy hlavně že sto dvacet nejsou čtyři stovky jsme se rozloučili. V lékárně samozřejmě ten samý lék neměli, a tak mě nabídli stejný jen o jednu složku tam je navíc. Aspoň budu zdravější! Ovšem ze sto dvaceti se vyklubalo sto padesát pět a ty druhé prášky, které měly být jen podpůrné, tak ty mě podlomily kolena. Tak sem tam pro svoje zdraví vyplázl tři sta šedesát pět korun a vyrazil k obvodnímu.

Léčba

Co mi pomohlo

Pásový opar v 30. týdnu - kackaliska (04.05.12)

Příznaky

Svědilo mě pod pravým prsem několik dní, svědily mě neuvěřitelně bradavky obou prsů, přikládala jsem to k těhotenství, najednou se pod prsem udělal červený flíček a na něm vyskákalo plno pupínků, další den jsem si všimla, že se v nich tvoří tekutina, to samé se udělalo i na zádech pod lopatkou. příšerně to svědí,bolí až pálí,ale ne pořád, jen v takových intervalech. Po dvou dnech od vyražení jsem se vydala na pohotovost, tam mi řekli, že je to pásový opar.

Jinak neštovice jsem prodělala ve 12letech tuším. Ve 30. týdnu těhotenství to prý na plod vliv nemá. Plod už teď jen roste.

Léčba

Dostala jsem HERPESIN 200, k tomu B-komplex a bílý pudr. Momentálně užívám léky druhý den, ještě ale nic neustupuje, ale ani se víc neutvořilo.

Co mi pomohlo

Pásový opar na dovolené - ima (01.04.12)

Příznaky

Byla jsem na dovolené v Tunisku asi 5. den, když se mi na nártu nohy do rána vytvořila červená bolestivá plocha o velikosti dlaně. Zároveň mi lehce stoupla teplota a já se celkově cítila mizerně. Přes internet jsem si ověřila, že všechny příznaky ukazují na pásový opar.

Dlouhodobě beru kortikoidy a bojuji s poděděnou i získanou poruchou imunity. Jedním z opakujících se projevů je právě herpes. Obvykle se však projevuje v mírnější formě, obvykle na obličeji.

Léčba

Na dovolenou si vozím vždy léky zcela nutné a ty co kdyby. Měla jsem u sebe Provirsan i Paralen. Podle příbalového letáku jsem navýšila obvyklou dávku Provirsanu na účinnou i na pásová opar. Lokálně jsem si namazala celou plochu Endiaronem pastou (vysušuje, desinfikuje a lze jí použít i u atopických ekzemů) a celý výtvor překryla vložkou a přes to natáhla upravenou bílou ponožku.

Celý improvizovaný postup mohu doporučit, osvědčil se mi. Netvrdím, že pásový opar nebolí, ale alespoň jsem si mohla obout pantofle. A hlavně to, že jsem se správnou léčbou začala hned na počátku nemoci, mělo dopad na rozsah i průběh nemoci.

Co mi pomohlo

Pásový opar na zádech - Karel 10 (09.02.12)

Příznaky

Začalo to nenápadně, bolest mezi páteří a levou lopatkou, přisuzoval jsem to bolesti v zádech, kterou občas trpím. Asi po týdnu jsem zaznamenal bolest, či spíše zvýšenou citlivost na levé straně prsou. Po asi třech dnech jsem při sprchování objevil pod prsem a v zdcadle i pod lopatkou a pod levou paží vyrážku. Napadl mě pásový opar a na internetu jsem si to potvrdil.

Navštívil jsem lékaře a ten to též potvrdil, dostal jsem Herpesin 400 a léky proti bolesti. Průběh byl celkem bez bolesti a teplot, projevovalo se to spíše nepříjemnou citlivosí zvláště pod lopatkou a na levé části prsou. Po využívání Herpesinu 400, se stroupky, kterých se moc neobjevilo, sloupaly. Bolest usoupila asi po měsíci, ale citlivost na postižených plochách, trvá dosud, není to bolestivé, spíše nepříjemné, a to je již dva měsíce od vypuknutí.

Léčba

Co mi pomohlo

Pásový opar a jeho včasná léčba - liduskadruha (27.12.11)

Příznaky

Já jsem pásový opar objevila na zádech při převlíkání se do pyžama, viděla jsem v zrcadle nepříliš rozsáhlý výsev pupínku, které byly nápadně blízko sebe a prostor kolem byl zarudlý, když jsem se otočila, byl podobný shluk pupínků i pod prsem. Okamžitě mě trklo, že není něco v pořádku, googlila jsem a zmizela na pohotovost.

Hned jak něco takového na svém těle objevíte, vydejte se tam, protože jen včasnou indikací se vyhnete mnoha nepříjemnostem a to i kdybyste si nebyli zcela jisti. Lékař mi pásový opar potvrdil, přišla jsem ihned po zaznamenání výsevů, hlava mě nebolela, neměla jsem horečky, ihned jsem ještě týž večer pořídila v lékárně léky, mazala fialkovou vodou a netrvalo to dlouho, bez bolestí a bez jizev jsem se ho zbavila. Jak říkám, je dle mého důležitá včasná indikace a nečekat tři dny.

Léčba

Co mi pomohlo

Prodělávám pásový opar - MHMMHH (29.03.11)

Příznaky

Dobrý den,

právě prodělávám pásový opar. Před čtyřmi dny se mi na krku objevila skupinka asi deseti pupínků, ale byla velké, jako štípance od komára, tak jsem si myslela, že mě v noci něco pokousalo. Neřešila jsem to a ty píchance jsem postupně s bolestivostí objevovala další tři dny i poblíž vzadu na páteři, v podklíčku.

Pořád jsem si myslela, že jde o štípance. Ale pak se mi to vyselo i na rameno a tam jsem již poznala, že je to něco jiného. Pupínky na rameni byly drobné, bylo jich hodně u sebe a měly bílou čepičku.

Lékařka na kožním diagnostikovala pásový opar, dostala jsem léky na bolest, virostatika a tekutý pudr. Dohromady jsem v lékárně zaplatila 110 Kč. Celkem mě to neobtěžuje, jen ta občasná šlehavá bolest. Najednou se objeví, je výrazná a pak poleví. Trochu mě děsí, že by ta bolest mohla přetrvávat rok, jak se píše! Také mě první tři dny neustále bolela hlava. ale jinak to jde.

Léčba

Co mi pomohlo

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.