Periorální dermatitida

Přidat zkušenost

Periorální dermatitidu léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

DISKUSE, Popis, Příčiny, Příznaky, Léčba

Příznaky periorální dermatitidy

Popis periorální dermatitidy

Periorální dermatida neboli dermatitis rosaceiformis je chronické onemocnění kůže, které postihuje především mladé ženy. Poprvé bylo zpozorováno asi před 30-ti lety, a to u letušek, u kterých se nemoc hojně vyskytuje. Onemocnění je podobné růžovce – rosacei, kterou svým klinickým vzhledem připomíná. Onemocnění je pro ženu velice nepříjemné, neboť značně poškozuje (nikoliv trvale) vzhled kůže a také tím, že se má tendence vracet.

Příčiny a rizikové faktory periorální dermatitidy

Příčiny vzniku se prozatím nepodařilo odhalit, i když dílčí vědomosti o rozvoji onemocnění máme. Periorální dermatitida se objevuje po použití mastí a přípravků, které obsahují kortikoidy – dohromady kortikoidní externa. Jimi lze řešit celou řadu onemocnění kůže, ale jejich užívání musí být krátkodobé.

Používání těchto extern by mělo být striktně řízeno dermatologem, který určí správný přípravek co do účinnosti látky a její množství. V opačném případě mají lidé tendenci k aplikaci nadměrných dávek přípravku, či jejich dlouhodobé používání. Kortikoidy mají totiž protizánětlivý účinek, ovšem také snižují imunitu- v tomto případě snižují přirozenou obranyschopnost kůže, rovněž se rezidentní mikroflóra ( přirozená bakteriální flóra na kůži) mění, přibývají jiné bakterie, což vede ke vzplanutí onemocnění.

Další důvod výskytu spočívá v dlouhodobé aplikaci velkého množství kosmetických přípravků, proto nemoc častá u letušek (a obecně mladých žen), které se často líčí, používají krémy, make-upy atd.

Třetí skupina rizikových faktorů je UV-záření, tedy nadměrné slunění bez použití ochranných krémů ( rovněž doména žen), používání hormonální antikoncepce, silice, výpary z citrusů, vousy partnera apod. Neustálé šahání na projevy nemoc také zhoršuje.

Příznaky a projevy periorální dermatitidy

Prvním projevem nemoci je vznik drobných růžových pupínků ( lékaři označují pupínky jako papuly). Pupínky mají okolo 1-2 mm v průměru, v okolí se může kůže jemně šupit. Pupínky mohou být zkalené, vznikat na zarudlé spodině. Někdy projevy splývají do velkých zarudlých ploch pokrývajících obličej.

Pro tuto nemoc je typické, že výsev projevů zpravidla vynechává úzký lem okolo úst- perilabiální prostor. Nejčastěji je postižena brada a okolí úst ( mimo zmiňovaný lem), v těžších případech tváře, okolí nosu a někdy i oční víčka. Projevy mohou pálit, svědět či nemusí vyvolávat žádný vjem.

Léčba periorální dermatitidy

Terapie této nemoci je velmi svízelná. Nutné je okamžité vysazení kortikoidních extern i za cenu, že se projevy na kůži přechodně zhorší. Vhodné je vyřadit veškeré kosmetické prostředky na obličej – mýdla, krémy, mléka apod. Ošetřit kůži lze odvary z bylin apod. V každém případě je nutné navštívit dermatologii, právě pokusy o samoléčbu vedou ke zhoršení nemoci.

Diskuse

Další názvy: dermatitis perioralis, dermatitis rosaceiformis, rosacea like dermatitis, nemoc letušek

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s periorální dermatitidou

Máte zkušenost s periorální dermatitidou?

Periorální dermatitida a její dlouhá léčba B84 (14.02.16)

S PD jsem se setkala poprvé ve 31 letech, do té doby nic. Nevím, jaká byla příčina, ani kožní mi to nebyla schopna říct. Určitě jsem nezačala používat žádný nový krém, ani zubní pastu, ani kortikoidy. Prostě nevím. Nejvíc viditelná byla PD v rýze u nosu - jen na jedné straně a pak na bradě. Každopádně mi vyléčení trvalo skoro tři měsíce a stejně i teď je pokožka trochu červená.

Léčba

Při první návštěvě na kožní mi doktorka nechala namíchat zinkovou mast a Jarischův roztok. Pak se měsíc nedělo nic - žádné zlepšení, ani zhoršení. Přestala jsem používat kosmetiku, nedávala jsem si na obličej ani vodu z vodovodu, koupila jsem si bio zubní pastu, ale stejně to nemizelo.

Při druhé návštěvě jsem dostala antibiotika Enzizol /na jeden měsíc/, antibiotickou mast namíchanou z lékarny a opět Jarische - tentoktrát bez parabenů.

Co mi pomohlo

Věřím, že nejvíc mi pomohl právě Entizol.

Účinná léčba periorální dermatitidy Anettazit (17.06.13)

Periorální dermatitida se u mě objevila díky používání kortikoidní masti Elocom. Takže pokud všem můžu poradit - kortikoidní masti VŮBEC nepoužívejte. V tom nejhorším stádiu, kdy jsem měla periorální dermatitidu (tedy kolem úst, nosu i očí) jsem byla opravdu až psychicky na dně, protože pleť vypadala hrozně, nemohla jsem pomalu ani vycházet z domu. No prostě hrůza. Potom jsem si na internetu přečetla různé rady, co by mi mohlo pomoci a tak jsem vyzkoušela téměř vše, co se vyzkoušet dalo. A hurá, výsledek stál opravdu za to!) Už po 14 dnech se u mě objevilo výrazné zlepšení.

A co jsem používala? Byl to Jarishův roztok - kterým jsem si umývala obličej, pasta Vitella ictamo - kterou jsem si mazala obličej 3× denně a krém Perioderm - kterým jsem si mazala postižená místa 2× denně. Začala jsem i užívat vitamín B a zinek. Takže pokud můžu doporučit, určitě tyto věci vyzkoušejte a brzy uvidíte výsledky, já jsem 100% spokojená.

Co mi pomohlo

Vitella ichtamo, Jarishův roztok, Perioderm, vitamín B, zinek

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuse o periorální dermatitidě