Zpět na seznam všech nemocí

Zánět močových cest

Zánět močových cest léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Onemocnění močového ústrojí

Další názvy: infekce močových cest, zánět močové trubice, zánět močového měchýře, cystitida, cystitis

V textu najdete: Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis zánětu močových cest

Alespoň jednou za život si každá žena projde infekcí močových cest. Je to onemocnění, které je nejčastěji (až z 80%) vyvoláno bakterií Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Je to pro člověka prospěšná a vlastně i nezbytná bakterie, která se stará o to, aby se nám ve střevech nepřemnožily našemu zdraví nebezpečné bakterie.

Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. V případě že se tento stav neléčí, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažnou infekci ledvin.

Rizikové faktory zánětu močových cest

Nejčastější způsob jakým se bakterie dostane do našeho močového systému je z konečníku přes hráz do močové trubice, a to i když dodržujeme přísně hygienické zásady.

Ženy jsou více náchylnější k onemocnění infekcí močových cest, protože konečník a močová trubice jsou u nich velmi blízko u sebe a bakterie musí překonat jen malou vzdálenost, aby se dostaly do močových cest.

Muži trpí infekcí močových cest méně nejen proto, že mají konečník a močovou trubici dál od sebe než ženy, ale také proto, že mají močovou trubici delší než ženy a bakterie proto většinou nestihnout doputovat močovou trubicí až do močového měchýře, kde by se mohli rozmnožit a způsobit infekci.

Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin, ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze.

Riziko infekce močových cest také stoupá při rizikovém sexuálním chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, nedodržování hygieny při sexu či anální sex mohou vést k zánětu močových cest.

Riziko zánětu močových cest je také vyšší u lidí trpících cukrovkou. Důvod je prostý- jejich moč obsahuje větší množství cukru než u normálních lidí a toto sladké prostředí prospívá bakteriím, kterým dává více šancí na přežití a také se mohou více množit.

Další riziko přestavují vrozené vady močového ústrojí. Lidé, které trpí nemocí, která se projevuje zpětným tokem do močového ústrojí, trpí velmi často zánětem močových cest. Abychom tomuto problému zabránili, je v mnoha případech u nich třeba provést operaci na specializovaném urologickém oddělení.

Zánět močových cest se také častěji vyskytuje u lidí, kterým byla v nemocnici zavedena takzvaná permanentní močová cévka. Pokud byla zavedena alespoň na jeden týden, pacient tím téměř získal infekci močových cest, protože bakterie měly během této doby se dostat přes cévku do močové trubice a začít se tam rozmnožovat.

Prevence zánětu močových cest

Zánětu močových cest můžeme předcházet dostatečnou hygienou. Je důležité se po použití toalety vždy utírat směrem dozadu, ženy by měly při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky, pravidelně také měňte ručníky a před a po pohlavním styku si odskočte na malou (moč zdravého člověka je totiž sterilní).

Dále je důležité pít dostatečné množství tekutin a pravidelně močový měchýř vyprazdňovat- nezadržovat v něm moč zbytečně dlouho, abychom nedali zbytečně šanci se bakteriím v měchýři rozmnožovat.

Jako doplňková prevence proti zánětu močových cest působí také látky obsažené v brusinkách, je tedy proto dobré čas od času pít brusinkové džusy, jíst sušené brusinky nebo další potraviny obsahující brusinky.

Dále je velmi důležité dbát na to, abychom neprochladli „zespoda“. Nesedáme si proto na chladnější povrchy a dbáme na to abychom měli tělo v teple. Nebezpečné je chodit s holými zády či břichem. Tím totiž ochabujeme organismus a dáváme tak bakteriím větší šanci, aby se množily.

Příznaky a projevy zánětu močových cest

První příznaky zánětu močových cest je bolest v podbřišku. Také je nutnost častého močení ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemnou řezavou a pálivou bolest, zejména tedy ke konci močení. Moč může mít mírně načervenalou barvu, což je dáno obsahem krvi v moči, která se tam dostane z důvodu podrážděné sliznice močových cest. Dále se může objevit mírně zvýšená teplota.

Při pokročilejším stádiu infekce močových cest se objevuje vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč s větším podílem krve, výtok z pochvy a dále bolest zad v oblasti beder. To většinou znamená, že infekce se z močového měchýře rozšířila dál a zasáhla pravděpodobně i ledviny. Toto je stav, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře, protože vážně ohrožuje naše ledviny a tím i naše zdraví.

Léčba zánětu močových cest

Pokud cítíte bolest při močeni nebo je Vaše moč dokonce červená, neváhejte ihned navštívit svého lékaře. Po odebrání vzorku moči udělá lékař její rozbor, podle kterého zjistí, jestli jsou v ní bakterie způsobující infekci močových cest, kolik a jaké to jsou a na základě toho Vám předepíše antibiotika.

Budete je užívat zhruba 5 dní podle předpisu. Je velmi důležité dobrat celé balení, aby se Vám infekce znovu nevrátila. Pokud Vás bolí i záda v oblasti bederní páteře, lékař bude muset zhodnotit i funkci ledvin. To je možné na základě odebrání krve a její analýzy a také ultrazvuku ledvin, močové trubice a měchýře. Na ultrazvuku lékař zhodnotí tvar a velikost orgánů močového ústrojí.

Během doby, kdy budete brát antibiotika je důležité být v klidu, vyhnout se fyzické aktivitě a také slunečnímu záření. Je vhodné pít hodně tekutin, zejména čisté neperlivé vody nebo urologické čaje, které je nutné si vždy připravovat čerstvé.

Jako doplněk léčby je dobré užívat brusinkové tabletky, které obsahují velmi koncentrované množství léčivých látek obsažených v brusinkách a jsou k dostání v každé lékárně, a nebo sušené brusinky, o kterých se říká, že mají velmi blahodárný účinek na močové cesty. Je vhodné je jíst také jako prevenci proti opakovanému zánětu močových cest.

Jak si mohu pomoci sám

Při léčení infekce močových cest je důležité dbát na pravidelné užívání antibiotik podle předpisu lékaře. Dále je nutné dodržovat pravidelný pitný režim, který je důležitý zejména v letním období. Také je důležité být v klidu a teple. Měli bychom zejména dát pozor, aby oblast podbřišku a zad v oblasti ledvin byla v teple.

V žádném případě byste si však neměli ordinovat antibiotika sami. To může udělat jen doktor na základě analýzy moči. Důležitý je typ, dávka a délka podávání antibiotika- to laik nemůže sám posoudit. Bez návštěvy lékaře bychom nás zdravotní stav mohli jen zhoršit.

Komplikace zánětu močových cest

Pokud zánět močových ledvin podceníme, nenavštívíme včas lékaře a nebo nedodržujeme řádně léčbu, mohou nastat vážné komplikace. Bez řádného léčení antibiotiky se množení bakterií nezastaví, naopak- množí se další a další- a začnou se šířit z močového měchýře nahoru až do ledvin, kde způsobí zánět ledvinných pánviček.

Zánět ledvin je velmi nebezpečný u dětí, starších lidí a těhotných žen, protože u nich je dost velké riziko selhání funkce ledvin. Zánět močových cest tak u nich může způsobit trvalé ochabení a zhoršenou funkci ledvin.

I lidé trpící cukrovkou představují ohroženou skupinu lidí- jejich ledviny jsou postiženy už samotnou cukrovkou, a pokud onemocní i zánětem močových cest (což je u diabetiků celkem pravděpodobné z důvodu zvýšeného obsahu cukru v moči, který prospívá množení se bakterií v močovém měchýři), jsou jejich ledviny ohrožovány dvěma různými nemoci, což velmi negativně ovlivňuje jejich funkci. Ledviny jsou životně důležitý orgán a pokud nefungují, jak by měly, je náš život vážně v ohrožení. Proto je nezbytné při bolestech v oblasti bederní páteře a při teplotách okamžitě navštívit lékaře.

Další velké riziko spojené se zánětem močových cest hrozí u žen, kterým se záněty často vrací a nevěnují tomuto problému příliš velkou pozornost. Vystavují se tak velkému riziku neplodnosti.

Další názvy: infekce močových cest, zánět močové trubice, zánět močového měchýře, cystitida, cystitis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s zánětem močových cest

Máte zkušenost s zánětem močových cest?

Pořád se mi to vrací - Niki Lara (20.05.14)

Příznaky

Už skoro rok trpím. Při čůrání mám řezání a pálení a bolí to. Často chodím na wc. Moje čůrání vypadá, spíš jako bych nesla vůbec čůrat – vyčůrám jen pár kapiček a pak to začne hodně bolet a řezat. Když zjistím tenhle příznak, okamžitě jdu k doktorce a ta mi předepíše antibiotika. Beru je týden, přitom hodně piju neperlivé vody a jsem v teple. Když doberu antibiotika, mám klid maximálně 2 nebo 3 týdny a opět se mi to vrátí zpět. Tak jsem šla opět k doktorce a ta mi předepsal antibiotika a napsala mi žádanku do nemocnice na rengen močové trubice, močové cesty, játra a ledviny. Tam mi řekli, že jsem úplně v pořádku, že mi nenašli žádný nález. Tak nevím. Teď jsem měla klid, ale dnes ráno jsem vstala a opět mi to začalo. Dostala jsem antibiotika Ofloxin a doktorka mě poslala na vyšetření ke gynekologovi. Tak uvidím, jak dlouho budu mít klid.

Léčba

Ofloxin a další antibiotika a Urosept čaj.

Co mi pomohlo

Pomohly mi antibiotika, jak tady píšu, ale pouze jen na pár týdnu. Poté se mi to opět vrátilo.

Psychika a prevence jsou nejdůležitější! - ZúzaF. (04.04.14)

Příznaky

Jak je tady již mnohokrát opakuje, také jsem dostala po prochladnutí a trochu vášnivějším večeru poprvé zánět močového měchýře. Následovaly bolesti, pálení/řezání, krev v moči, atd. Dostala jsem u urologa po důkladném vyšetření ledvin a bakteriologické kultivaci antibiotika a přestala jsem pít kávu i alkohol, také jsem vynechala na 10 dní sex.
Antibiotika velmi rychle zabrala a za pár dní jsem se cítila zdravá. Dobrala jsem však raději antibiotika až do konce a hned poté jsem pomalu začala pít opět kávu, začala opět sexuálně žít a vše se zdálo v pořádku.
Po dvou týdnech jsem odnesla kontrolní výsledky na urologii a vše v pořádku. Přesto jsem se po přečtení všech těchto diskusí jen bála, kdy to na mě zase přijde.
Několik dní nato jsem prochladla venku při čekání na tramvaj a opět strávila navíc i noc s přítelem. Do večera jsem začala chodit často na wc a v noci mě to na záchodě již opět řezalo, ne však tolik jako při prvním zánětu. Byla ale sobota, k lékaři jsem nemohla. Hned jsem začala pít urologický čaj, polehávala jsem a díky brusinkám, čajům, teplu a jistě i psychické podpoře se mi až do středy, kdy jsem šla k lékaři (dříve tam nebyl) s ranní močí, příznaky nezhoršovaly, spíše naopak. Výsledky moči v pátek potvrdily, že je vše téměř v pořádku a imunita se se zánětem sama vypořádala. Lékař mi navíc potvrdil, že za vracení zánětu může často psychika. Bojíte-li se, že zánět dostanete a jen čekáte, kdy to zase přijde, ono to opravdu přijde. Stejně se psychikou dá vyvolat i nutkání na častější močení.
Nejdůležitější je tedy zůstat psychicky v klidu a nečekat jen, až to zase přijde. Člověk si musí říct, že už to nepřijde, že je v pořádku a nenechá se nemocí vydeptat.
S počátečním lehčím a nekomplikovaným zánětem se tělo navíc samo většinou do 5 dnů popere, je třeba mu jen naslouchat, být v psychickém klidu (žádný stres a přílišné sledování se), polehávat a dostatečně pít. Dejte tělu pár dní na to, aby se s nemocí vypořádalo samo. Největší chybou je rychle běžet k lékaři pro další antibiotika, když to byť jen trochu začne řezat. Antibiotika znovu a znovu budou nabourávat imunitní systém pacienta.
Toto vše se samozřejmě netýká zánětů s velmi silnými příznaky (horečky, krev v moči, třesavka), ale lehčích forem spojených jen s řezáním a nucením na wc.
Věřím, že když jsem se s tím popasovala já, vy můžete taky. Je třeba být vnitřně přesvědčen, že se uzdravíte. Pokud se nemocí poddáte, nezlepší se. A pokud se budete bát, že ji znova dostanete, věřte, že opravdu znova přijde.
Já věřím, že se u mě již opakovat nebude. Pár týdnů raději omezím sex a silné kávy/alkohol, ale zánět močového měchýře NENÍ nemoc, která se bude už jen vracet. Vrací se jen ve 25% případů a věřím, že já ani vy mezi ně již nebudete patřit.

Léčba

Co mi pomohlo

Klid, teplo, pitný režim, Urinal Akut, urologický čaj urosept, psychická pohoda.

Jednou, dvakrát.. - Reza713 (15.09.13)

Příznaky

Poprvé mi to chytlo na dovolené v Tunisku, já samozřejmě nevěděla, co to je, takže se mi ta bolest za 24 h rozjela tak neskutečně, že jsem měla problém dojít 5 m na wc. Den předtím jsem byla asi milionkrát na záchodě, ano, bylo mi to divné, ale nic mi nebolelo a pak večer šílená bolest zad, která se pomalu přesunula na bedra a bolest v podbřišku, jako při menstruaci. Sama jsem doktora nechtěla, mám xenofobii a delegátka byla někde pryč. Tak co teď? Takže jsem se s kamarádkou došourala přes celej komplex hotelu (bydlely jsme na konci) k taxíku, který nás zavezl k lékárně. Tam jsem jim to vysvětli a dal mi prášky. Ty zabraly cca do 3 hodin, bolest začala ustupovat, čůrání bylo lepší.

Léčba

Prášky z Tuniska jsem jedla cca 5 dní, ráno a večer. Přijela jsem do Čech a hned jsem běžela k doktoru, ten mi řekl, ať je doberu, nedobrala jsem je a udělal mi rozbor moči a v té mi nic nenašel. Slyšela jsem, že se má dělat i sedimentace. Za 3 týdny jsem močák chytla zase. V sobotu ráno pálení, chtění na wc, tak jsem hned utíkala do lékárny pro čaj a brusinky, takže jsem dostala Urinal Akut. Ale abych vůbec do té lékárny došla, musela jsem si vzít prášek z Tuniska a do 2 hodin mi zabral. Čaje piji 5× denně, Urinal 1× za den a druhý den nepociťuji nic. Takže jsem to snad zarazila včas.

Co mi pomohlo

Prášky z Tuniska Gamoflo, Urinal Akut a urologické čaje.

A pro příště?

Nastuduji si ostatní příspěvky a budu dodržovat základní věci a snažit se tomu předejít.

Ani operace nepomohla - LF (03.09.13)

Příznaky

Když všechny vaše příspěvky pročítám, nemáme si nikdo co závidět. Ten můj zánět
močových cest se poprvé objevil v 18 letech, to jsem ještě netušila, co všechno
na mě čeká. Během čtyř let jsem měla něco jako záněty močových cest (ve
srovnání s těmi, co mám teď, nic to nebylo), na které mi zabraly lehké
antibiotika. Oslavila jsem 22 narozky a záněty se začaly objevovat prakticky
pravidelně. Nejdříve co dva měsíce, pak jednou za měsíc a pak jsem brala
antibiotika téměř v kuse, protože jakmile jsem je dobrala, hned následující den
byl zánět zpět.
Psychicky jsem byla úplně v hájí, malé zaštípani při močení a celá jsem se
rozklepala. Už jsem nevěděla, co mám dělat. Dodržovala jsem všechno, co mi řekli doktoři, známí, co jsem našla na netu a žádný výsledek, jen prázdná
peněženka a hlava plná starosti, kde je ten problém.
Přítel se mě snažil podpořit, ale i na něm jsem viděla, že ho to začíná hodně
trápit. Pro chlapa není jednoduché mít vedle sebe ženskou, kterou miluje, ale
milovat se s ní nesmí. Tenhle problem navíc, nám způsobilo cévkování. Stěna mezi
močovou trubici a vagínou je jen 3mm tlustá a udělalo to své. Když jsem byla v
pořádku, během sexu šílená bolest, že nešlo pokračovat a při dalším pokusu jsem
tu bolest měla v paměti, že jsem se pomalu začínala vymlouvat. Skončilo to až
konzultacemi s gynekologem.
Myslím si, že to bylo způsobeno velkou hadičkou, dlouho jsem si při cévkování
stěžovala na bolest. Nikdo to však neřešil, až jedna sestra se zhrozila, že
jsem vždy měla o čtyři velikosti větší :/

Léčba

Přes známé a známé známých jsem se dostala k nejzkušenějšímu urologovi v mém
okolí. Doporučil mi cystoskopii, ke které vůbec nedošlo, jelikož zjistil
zúženou močovou trubici. Pro potvrzení se udělala ještě nějaké vyšetření a do
měsíce jsem šla na operaci.
Téměř dva roky to vydrželo. Nic mi nebylo. Žádná antibiotika, nervy, sexuální
abstinence, proudek jako nikdy před tím. Před necelým měsícem jsem se ráno
probudila a záchod plný krve, no málem jsem se sesypala. Dostála antibiotika a
dovolenou strávila posteli. Týden klid a včera večer zas ten špatný pocit,
který už znáte do detailů a víte, co přijde.
Normálně bych dnes už byla na urologii, ale objednána na spešl vyšetření jsem
až na zítra.
Takže jsem zobla dva prášky, co jsem ještě měla doma, kdyby mě to nečekaně
chytlo, vypila litr tekutiny a zabalila se do deky. Ted ještě vydržet do zítra
a snad se pak uleví.
Po všech antibiotikach, čajích, prevencích už moc nevěřím a přispívá tomu i
moje sestra, které operaci dělali už dvakrát, zobe co se dá, na všechno si dává
pozor a ani po 12letech nemá klid.

Co mi pomohlo

Prevenci psat nebudu, i po dodrzovani vseho, co kde kdo kdy napsal, stejne jsem zanet dostala
Antibiotika, ale pokazde a kazdemu zabiraji jinak
Povzbuzeni blizkych lidi

Opakovaný zánět močového měchýře - Kerolájnka (22.08.13)

Příznaky

Od 6/2011 se mi zánět opakuje, čím dál častěji. Měla jsem ho 6/2012, 9/2012, 12/2012, 4/2013, 7/2013, 8/2013, který trvá už tři týdny. Tento poslední zánět je ale doprovázen horečkami, bolesti v bedrech, únavou.

Léčba

Na každý zánět jsem dostala prášek Cotrimoxazol, který mi vždy pomohl, teď ovšem ne. S bolesti na boku jsem jela na pohotovost, kde mi píchli algifenovou injekci a řekli, ať přijdu ráno. Ráno mi udělali sono a rtg. Nic nenašli a já šla zase domů. Postupem dne se to pořád zhoršovalo a já o půlnoci jela opět do nemocnice s tím, že je to ještě horší a že čůrám krev. Doktor mě seřval, proč tam jezdím o půlnoci, že urologa tam nemají a ať si přijdu ráno. S další injekci v zádech jsem odcházela domů. Ráno jsem jela na urologii, kde mi vzali cévkováním moč a krev. Našli mi v ní zánětlivý nález a já dostala antibiotika Zinať. Beru je druhý den, ale bedra mě bolí víc a mám horečku. Pojedu opět do nemocnice s tím, že se mi to zhoršilo a jsem zvědavá, co mi na to dají teď.

Co mi pomohlo

Zánět močového měchýře a nitrofurantoin - Sim1997 (28.07.13)

Příznaky

Všechny to známe, jdete si v pohodě na záchod a ono to pálí. Tak vyjdete, umyjete se a dobrý. Ale ouha, za tři minuty znova a to už ani to umytí nepomáhá, tak se snažíte vydržet aspoň 5 minut bez potřeby jít na WC.

Léčba

V prosinci jsem se celý den svíjela bolestí v posteli. Bohužel jsem na intru a zánět začal v pátek, tudíž jsem musela přečkat celý víkend, než se konečně dostavilo pondělí a já mohla letět k doktorce. Dostala jsem Nitrofurantoin. V lékárně jsem ještě zakoupila Leros na ledviny a močové cesty a pak už jenom teplo, klid, spánek.

Co mi pomohlo

Včera na dovolené mi zánět začal znovu, naštěstí jsem si prozíravě přibalila Nitrofurantoin, takže okamžitě po prvních boloestech jednu tabletku. Sotva jsme přijeli domů tak Leros. Ten mi pomáhá snad víc, než ty tabletky. Doporučuji ráno po probuzení, odpoledne a na noc, aby se dobře spalo.

Akutní zánět močových cest - VIKHY (22.07.13)

Příznaky

Před několika lety jsem poprvé zjistila, co to je prožívat akutní zánět močového měchýře. Z minuty na minutu nemoc propukla a já nemohla opustit toaletu. Krev v moči mě šíleně vyděsila. Za hodinu už jsem byla na pohotovosti, kde se mi po koňské injekci ulevilo za pár minut. Dále léčba pokračovala antibiotiky. Za půl roku opět stejná situace. Nejhorší bylo vydržet čekat na pohotovosti na příchod urologa (proseděla jsem to pochopitelně na wc). Injekce, antibiotika a za měsíc kontrola. Na kontrole jsem podstoupila cévkování, které do druhého dne způsobilo další zánět. Cévkování už nikdy. Vždy, když ho lékař vyžadoval, tak jsem odmítla.

Když jsem po delší době opět pocítila nepříjemné pálení, rovnou jsem sáhla po Urovalu akut, který se rozmíchá ve sklence vody. Zabral hned. Také jsem si sedala do lavoru s teplou vodou, aby se mi podařilo plný močový měchýř trochu vyprázdnit. Snažím se zakrývat ledviny (hlavně v zimě je mít v teple). Skoro nikdy nepiji tvrdý alkohol, dbám na hygienu. Momentálně teď sedím s hrnkem urologického čaje Leros a polykám druhou pilulku Cranberry MaxAkut. Kapky algifen mi také v minulosti hodně pomohly, ale ty jsou jen na předpis, takže je teď nemám. Nemám ani Uroval akut, protože je jedna ráno a pohotovost byla zrušena. Před sedmou vyrážím na urogynekologii a očekávám pomoc!

Léčba

Doporučuji návštěvu lékaře – antibiotika, algifen. Preventivně jednou za čas urologický čaj a brusinkovou kúru. Ledviny v teple, a nesedět na studeném.

Co mi pomohlo

Urinal akut – prášek, který se rozmíchá ve sklence vody.
Antibiotika
Algifen – kapky
Urologický čaj
Brusinková kúra na tři měsíce

Autovakcína a E. coli - Strejda Uff:) (12.05.13)

Příznaky

Po skoro roce a půl brání všech možných ATB, kde zprvu byla vždy z močové trubice udělaná kultivace, mě stále dokola vycházela E coli. Tato potvůrka zlobila pálením po vymočení a to postupně ustupovalo až do dalšího močení. Situace se vždy zhoršila po výronu semene. A tím chci říct, že se nejednalo o sex, ale masturbaci. Takže rozhodně nemohlo dojít k přenosu od partnerky, která už trpí skoro rok bez sexu. S postupem času se seznam citlivých ATB zmenšil jen na Furantoin, který se bral už tak nějak dlouhodobě průběžně, ale nejedná se o ATB a jen čistí močové cesty. Takže od celasfosporinu přes tetracykliny a další mňamky jsem byl doporučen na imunologii.

Tam se udělalo ještě jedno kolečko stěrů a šla se dělat výroba vakcíny. Vzal jsem si tu píchanou pod kůži, kdy po 4 měsících výroby jsem začal s aplikací. Každá lahvička se liší poměrem bakterie v roztoku. Nyní jsem u lahvičky A3, která je předposlední, píchá se 2× týdně a je v poměru 1×100. A světě div se, začíná mě být opravdu lépe. Není to nic raketového a den po píchnutí mám celkem nevzhledné malé červené pupínky (boláčky) hlavně na rukou a obličeji, ale zabírá to. Autovakcína se bere další 4 měsíce a já jsem za polovinou (první půlku se nic nedělo) ale řezání už ústává a cítím se i na více než polehávání v posteli s tunou urologického čaje.

Takže milé slečny a pánové. Jde to a pomáhá to. Byla to snad jediná pozitivní věc po tunách ATB, wobenzymu, lyzatu na E coli, Urovaxomu atd… Objednejte se a věřte, že to zabere autovakcínu michají přímo z té potvory, co máte a pak si s ní poradí vaše imunita. Není mě ani 30 a už jsem se rok trápil.

Léčba

Co mi pomohlo

Chronická prostatitida - tomáš1964 (25.04.13)

Příznaky

Mám potíže s zvětšenou prostatou a navíc se k tomu přidala i chronická nebakteriální prostatitida – chronická pánevní bolest. Nemusím zde zdůrazňovat jak nepříjemné a deprimujíci tato diagnoza pro může je.

Bolesti trvají celý den, propagují do pod bříška a do zad. Urologové si se mnou nevěděli rady.

Léčba

Co mi pomohlo

Co mi pomohlo ?

 1. Správná dieta – žádné cukry, alkohol, mléko, káva.
 2. Pyl z žita – v ČR se to jmenuje Polenal forte 100tbl. (z lékárny).


Užíval jsem 5 měsíců.

 1. Koloidní stříbro – používal jsem 2 měsíce.

Chronická prostatitída spojená s chronickou pánevní bolesti velmi polevila. Po této přísné životosprávě se cítím o 80 % lépe. Věřím, že natrvalo.

Zánět močových cest a vliv na psychiku - Chicony.s (16.04.13)

Příznaky

První zánět močových cest jsem měla v 18-ti letech. Dnes po osmi letech, jsem vyčerpaná z osmiletého zánětového kolotoče s pokaždé stejným scénářem. Začíná to nepříjemnými pocity pár hodin předem a zhruba během dvou hodin se rozjede tak neuvěřitelná bolest, pálení a řezání, že se jen modlím, aby nějaká chytrá hlava vymyslela opravdu účinkující lék.

V prvních hodinách nemůžu vyjít z domu, na toaletě jsem každou sudou minutu, přibudou křeče v podbřišku a krev v moči, to vše doprovázené potoky slz. První dva dny nemohu nikam vyjít, nic plánovat. Záněty jsem zpočátku mívala každých 14 dní, pak jednou měsíčně, teď cca jednou za dva – tři měsíce. Pokaždé velmi invazivní a rychlý průběh.
V moči pak lékař nachází zánětlivé bakterie, zvýšené hodnoty, krev, ale stalo se i že taky vůbec nic a přesto jsem měla stejně silné potíže.

Nejhorším na nemoci je celé to její prožívání. Ta zhoršená kvalita života. Zásah do osobního a samozřejmě intimního života, a to je nálož na psychiku. Jsem protivná, náladová, v neustálém očekávání dalšího zánětu. Spím v pyžamech, kdepak košilky na ramínka a z tenkého materiálu! Kdepak sukně a kozačky. Dobře i psychicky mi je jen tehdy, když beru antibiotika. To je záruka, že během těch 5 dní další zánět nedostanu. Neodvažuji se s touto nemocí plánovat a zakládat rodinu (nezpůsobily-li opakované záněty už neplodnost). Vždyť jsem nebyla půl roku bez antibiotik ani nepamatuji! Navíc se dá předpokládat, že se situace po porodu ještě zhorší, protože s imunitou těhotenství a porod pěkně zacloumá.

Léčba

Mám přísně nařízeno při dalším zánětu naběhnout k urologovi – ten je však 15 km vzdálený a cesta autem nebo snad autobusem v akutním stavu nepřipadá v úvahu. I ke svému obvodnímu lékaři (15 minut pěšky) mě musí někdo dovézt a musím jít HNED na řadu, ať jsem co nejdřív zpátky doma na záchodě. Kdo nezažil, nemůže pochopit. Jak tohle budu řešit, nevím.

Kvůli snaze se vyléčit jsem se podrobila už řadě vyšetření. Zpočátku mi obvodní lékař předepisoval jedny antibiotika za druhými (Biseptol přestal brzy účinkovat, pak Gyrablock, Ciplox, Nitrofurantoin – brala jsem několik měsíců). Jeho rad doteď dbám – od října do oteplení nosím podkolenky a na ně teplé ponožky. Spím pouze v pyžamu, nohavice zastrčené do tlustých ponožek, pod pyžamem košilku. Do práce chodím ve třech vrstvách – košilka zastrčená ve spodním prádle, triko v kalhotách, přes to mikina. Vzhledem k tomu, že chřipku, angínu či jiné nachlazení jsem neměla roky, těžko jsou záněty způsobeny prochladnutím. Dávám si opravdu dobrý pozor. Sukně visí jen smutně ve skříni. Brusinkové a urologické čaje piji max 3 týdny, pak 2 týdny pauza a znovu. V potravinových doplňcích – Uroval, Urinal, Uromax, Urovaxom, Rowatinex, Wobenzym, Swiss brusinky, Urologický komplex, Brusinkový sirup – mám už nastrkané tisíce! Bez trvalého výsledku.

Absolvovala jsem vyšetření ne nefrologii, kdy mi do žíly pustili kontrastní látku a zjišťovali kvalitu moč. cest a ledvin – vyšlo v pořádku. Na urologii jsem absolvovala na vlastní žádost cévkování a kultivaci moči. Moč je sterilní, vše v pořádku. Objednala jsem se na gynekologické vyšetření a výtěry – vše v pořádku. Nechala jsem si udělat testy na plicní i pohlavní chlamydie – vše v pořádku. Tak se tedy ptám, kde je příčina a kdy se začne léčit?

Bývalý přítel mě přivedl (jako možnost dalšího řešení) k homeopatce – ta mi po důkladném rozhovoru a irisdiagnostice sdělila, že záněty močových cest jsou psychická záležitost. Spouštěčem je kvalita partnerského vztahu, sociální kontakty a PAK teprve prochladnutí apod. Dovedlo mě to k zamyšlení. A i když jsme se s partnerem po čase rozešli (a já byla po té neuvěřitelný rok bez zánětu!), s dalším vztahem přišly záněty opět, spouštěčem často bývá i sex (že by další partnerská výměna?

Co mi pomohlo

Na akutní zánět pomáhá rychle nasadit antibiotikum a podpořit je dostupným doplňkem – Urinal, Uroval. Pomáhájí litry čaje, žádné sladkosti a kyselé. A pak už jen silná vůle, aby to třeba časem přešlo.

Řezání a pálení při zánětu močových cest - Klára543 (18.03.13)

Příznaky

Záněty močových cest jsem začala mít zhruba ve dvanácti letech a už se mě nepustily. Začínalo to vždycky stejně – pálení, řezání, později místo moči čistá krev. Stačilo málo – sednout si ve škole na dřevěnou židli, aniž bych si dala něco pod zadek (to, že se topí nehrálo žádnou roli), posadit se v čekárně na koženou lavici – při každé neopatrnosti jsem na to doplatila velkými bolestmi.

Léčba

Doktoři mi pravidelně předepisovali antibiotika, kapky proti bolesti a další podpůrné léky, které mi měly ulevit. Nezřídka jsem dostávala jakousi injekci do zadečku, která zabrala o něco rychleji než antibiotika.

Co mi pomohlo

Nakonec mi doporučila kamarádka jako prevenci uroval, ale příliš jsem tomu nedávala, protože takových přípravků jsem vyzkoušel už nespočet. Nakonec mě ale překvapil – obsahuje brusinky, které (což asi všechny, které záněty trpí, moc dobře vědí) jsou na léčbu zánětů močových cest nejlepší. Mohu říct, že za poslední dva roky užívám pouze uroval, preventivně piji alespoň jednou denně urologické čaje, snažím se celkově hodně pít nesladké tekutiny, všude nosím podprdelník, občas když je nejhůře sáhnu po kapkách proti té bolesti; a za ty dva roky jsem zatím nebyla ještě na pohotovosti či u lékaře pro antibiotika.

Lichořeřišnice na zánět močových cest - Fíbí 106 (14.02.13)

Příznaky

Letos mi bude 28 let. Na záněty močových cest jsem nikdy netrpěla, až vloni v červenci (zřejmě poté, co jsem zůstala v mokrých plavkách). Snažila jsem se o samoléčbu pomocí urologického čaje – bohužel bezúspěšně. Po 14 dnech šíleně nepříjemných pocitů při a hlavně po čůrání jsme byla nucena vyrazit na urologii.V moči mi vyšel masivně stafylokok – na močové cesty ne až tak obvyklá bakterie. Dostala jsem dvoje ATB a po dobrání byla v pohodě. Jako prevenci do budoucna jsem zvolila Giga brusinky od Green Care, tabletku denně.

Docela to šlo,až do konce listopadu, kdy jsem si zánět močáku uhnala podruhé (tentokrát zřejmě po opakovaném trochu vášnivějším sexu). Tentokrát jsem k panu urologovi cupitala asi po týdnu obdobných příznaků, jaké jsem měla i v létě. Tentokrát rozbor moči prokázal E. coli – nejčastější druh bakterie v močových cestách. Dostala jsem opět 2 balení ATB a plno rad.

Pokračuji v braní brusinek a navíc jsem začala preventivně brát lichořeřišnici. Pan doktor říkal, že jí můžu brát pořád,akorát po třech měsících, že doporučuje udělat zhruba měsíční pauzu. Je to sice krátká doba, ale už teď na ní nedám dopustit. Také hodně piji. Dřív jsem dala sotva 1,5 l denně. Teď si to hlídám a vypiji i 3 l – je to mnohem lepší, i když se musím šíleně nutit.

Ani jednou (musím poradně zaklepat) jsem nezažila takový zánět, kdy bych čůrala krev, měla horečky apod., ale i ten „mírnější“ průběh je tak strašně nepříjemný a omezující, že budu dělat i nemožné, abych se nemoci vyhnula. A moje heslo je „bez lichořeřišnice ani ránu“.

Léčba

Co mi pomohlo

Zánět močového měchýře a uroval manosa - Mary333 (23.01.13)

Příznaky

Se zánětem močového měchýře jsem se poprvé setkala v 16 letech. Předepsaná ATB jsem dobrala a dbala na rady lékaře – teple se oblékat, neprochladnout, pít hodně tekutin, dodržovat hygienu ale nepřehánět to s ní, a tak dále.

Další návštěvou mě infekce poctila již za dva týdny po dobrání a tak to pokračovalo další dva měsíce. I přes dodržování všech pravidel se mě zánět močového měchýře držel. Týden ve škole – dva týdny doma – tři dny ve škole – dva týdny doma a tak různě.

Doktorka mě tedy poslala na vyšetření k nefroložce. K mému údivu mi zakázala sušené brusinky a citrusy, doporučila výrazně omezit vitamín C. To vše kvůli kyselosti. V sušených brusinkách zůstávají kyseliny, které stejně jako vitamín C, dráždí náchylné močové cesty. K tomu nasadila preventivně uroval manosa.

Léčba

Doktorka mě tedy poslala na vyšetření k nefroložce. K mému údivu mi zakázala sušené brusinky a citrusy, doporučila výrazně omezit vitamín C. To vše kvůli kyselosti. V sušených brusinkách zůstávají kyseliny, které stejně jako vitamín C, dráždí náchylné močové cesty. K tomu nasadila preventivně uroval manosa.
Výrazně mi to pomohlo a i když záněty z mého života do teď zcela nevymizely, znatelně jsem je tímto omezila.

Co mi pomohlo

Brusinky při zánětu močových cest - Kristýna84 (29.12.12)

Příznaky

Na záněty trpím již 11 let. Za spoustu z nich jsem si mohla svou vlastní hloupostí, nepila jsem dostatečné množství tekutin, sedala jsem si na studený a málo se oblékala. Potíže jsou stejné jako u všech ostatních. Až když jsem si opravdu vzala k srdci rady lékařů, že musím dodržovat preventivní opatření, problémy začaly ustupovat.

Léčba

Co mi pomohlo

Pomohlo mi:
Chodit teple oblékaná a dokonce spím i v pyžamu, nosím i spodní košilku
Po sexu se jít vyčůrat
Hodně pít
Brusinky a různé bylinky jako prevence
Přestala jsem se koupat, pouze se sprchuji

Držm vám všem palce, ikdyž je to celoživotn boj!

Zánět močového měchýře a léčba D-manosou - luc90 (07.11.12)

Příznaky

V období posledního půlroku se mi dvakrát objevily problémy s pálením při močení. Lékař diagnostikoval zánět močového měchýře.

Léčba

Vždy jsem léčila antibiotiky. Při druhém zánětu však nezabrala ani dvě
balení Ofloxynu. V obchůdku s bylinami mi byl doporučen přípravek D – Manosa s propolisem. Začala jsem Manosu užívat v období, kdy byl zánět již akutní. Problémy ustoupily druhý den! Bylo však nutné pokračovat v užívání ještě dalších 5–6 dnů. Zánět se zatím znovu neobjevil, ale krabičku Manosy mám v pohotovosti při ruce.
Skvělá je šetrnost (na rozdíl od antibiotik) a především účinnost.

Přeji všem pevné zdraví!

Co mi pomohlo

Prochladnutí a zánět močových cest - EditaVoj (18.10.12)

Příznaky

Tak právě si po 7 měsících znovu procházím zánětem močových cest. Koukám, že nás není málo. Před 3 lety se mi objevil asi můj první zánět močových cest. Přisuzovala jsem to, že je to tím, že po domě chodím jen v ponožkách a asi jsem se nachladila.

Léčba

Poprvé mě tedy léčili antibiotiky s tím, že mi doktorka řekla, že nemám chodit bosky, mám mít záda v teple a nemám sedět na studeném atd. Asi po 3 měsících se mi to objevilo zase a to jsem poctivě plnila veškeré rady i co se týkalo sexu a podobně. Na internetu jsem vyhledávala, co vše ještě dělat jako prevenci a poctivě jsem vše plnila a bez výsledku, pořád se mi to ten rok vracelo a vždy léčeno antibiotiky.

Před rokem jsem dostala nečekaně zánět, když jsem byla mimo město, kde mám obvodní lékařku, a tak jsem zašla do lékárny zda by mi s tím nepomohli. Zabral mi Rowatinex, který je tu několikrát zmíněn. Vždy se mi to podařilo hned při prvních příznacích zastavit těmito kapkami. Zdálo se, že by to mohlo být i zažehnáno a teď jsem v tom znova po 7 měsících klidu. Už mě to nebaví. Nic méně neztrácím naději. Kdybych si Rowatinex vzala večer mám dnes klid, ovšem na rozjetý zánět mi pomáhají pouze antibiotika, ale snad tomu dopomůžou i kapky Lichořeřišnice Vět­ší.

Nyní je ale změna,pokud se mi znovu objeví valím na urologii. Všem děkuji za rady a jsem ráda, že na to nejsem sama. Musíme být silné, jsme přece ŽENY.

Co mi pomohlo

Rowatinex, antibiotika Gyrablock 400, Lichořeřišnice Větší, brusinkový čaj

Zánět močového měchýře po sexu - Patrishka (13.10.12)

Příznaky

Dobrý den,

mám 25 let a záněty močových cest trpím přibližně od 17tich. V 17 jsem to poprvé dostala pravděpodobně z vášnivého sexu plus nachlazení. Záněty se mi neustále vracely, dokud mi urolog nepředepsal antibiotika až na 2 týdny plus urovaxom na 3 měsíce. Pak jsem měla chvíli klid. V období od 20 do 24 let jsem zánět neměla skoro vůbec. Myslím že to bude tím, že jsem si dávala pozor abych neprochladnou a také jsem neměla stálého přítele, takže k sexu docházelo jen výjimečně. V lednu 2011 jsem nastydla a dostala nenormální močák, který jsem neléčila antibiotiky, pouze čaji. Ten mě sice přešel, ale o měsíc to bylo zpět a pak zas a zas až nakonec jsem si zašla k urologovi.

Ten mi předepsal ofloxyn 2 balení a pak ještě tři měsíce Tripin – každý den jednu tabletku. Pomohlo! Cítila jsem se ok až do listopadu 2011. Po vášnivém sexu v jakuzzi jsem „back on the track“. Od té doby se mi vlastně záněty vracejí pravidelně a stále po sexu. Naposledy když mi vyšetřovali moč, tak mi nic nenašli.

Léčba

Co mi pomohlo

Ofloxyn – ale léčba musí trvat minimálně 2 týdny! Po antibiotikách je dobré brát slabou dávku antibiotik každý den další tři měsíce. Hodně pít – čaje a čistou vodu. Česnek, cibule, ovoce, čerstvá zelenina – na imunitu. Pozor ze sexem – nestřídat partnery, před a po se vymočit, a používat lubrikační gely. Mně to pomáhá – nejlepší lubrikant s tea tree olejem protože ten má i dezinfekční účinky.

Po vyléčení močáku počkat ze sexem alespoň měsíc. Pokud pijete alkohol tak horké červené víno a pivo! Pivo pročišťuje ledviny i močový měchýř. Jinak klasika: lichořeřišnice kapky – toto je asi nejlepší homeopatikum, brala jsem i brusinky ale nezdá se mi že by to pomáhalo.

Cystitida - jasmine11187 (10.10.12)

Příznaky

Tak to jsme na tom všichni stejně, jak tak koukám. U mě se objevily záněty močového měchýře asi před třemi lety. Dělala jsem tu chybu, že jsem nikdy nedobrala antibiotika až do konce. A protože mi dávala doktorka pořád ty samé, tak už pak ani nezabíraly. Takže mě poslala na urologii, kde mi udělali stěr z močové trubice (což je mimochodem lahůdka) nic zvláštního tam nezjistili, ale že mě tedy doléčí a nasadil mi jiná antibiotika. Pak to bylo asi 3 měsíce v pořádku, ale permanentně jsem cítila pálení, jakmile jsem dostatečně nepila. A jednou, to zrovna byla šílená tropická vedra, mě začalo bolet v boku, a samozřejmě neustálé problémy při močení, takže jsem šla rovnou na urologii, kde mi ale řekli, že jsem asi nastydla a dali mi ibalgin.

Ještě ten den v noci jsem se probudila s horečkou a záda nepřestaly bolet. Byl to zánět ledvin, kdy jsem neustále měla horečku a asi třikrát mi měnili antibiotika. A od té doby(asi dva roky) jsem měla naprostý klid, přestalo permanentní pálení apod. Až teď mám zase náběh na zánět (příznaky tu všichni známe), takže zítra běžím k doktoru a všechno poctivě doberu.

Léčba

Co mi pomohlo

Řešením zánětu močového měchýře je strava - Hanipeš (03.10.12)

Příznaky

Příznaky nemoci jsou stejné jako u ostatních, stálé nutkání na močení, někdy bolest. Zhoršení po sexu. V nejhorším odbdobí zhruba jednou měsíčně.

Léčba

Vždy antibiotika, potom rozbor moči: „Jste zdravá“ a za měsíc znova. Gynekolog dělal stěr na chlamydie, ale nic nenašel. Jeden urolog nenašel zúžení trubice, druhý ano, ale na operaci jsem nešla. Jinak prý houbovitá hmota v močovém měchýři. Že by kvasinky? To mi nikdo neupřesnil. Asi bych musela na další vyšetření jako kamarádka. Té po několika letech našli kvasinky.

Co mi pomohlo

Pomohla mi změna stravy. množství čerstvé zeleniny, ovoce, ořechů, džusů, citronády, česneku. Jde o to ozdravit celé tělo a udělat uvnitř prostředí, ve kterém se bakteriím nedaří. Mimochodem wobenzim se jmenuje takto díky enzymům, které obsahuje(nezkoušela jsem ho). A jak se dá dočíst: Bohatým zdrojem enzymů jsou syrové potraviny – především zelenina, ovoce či naklíčená semena.

Pomohlo mi přečtení knih o stravě od Normana Walkera. Konvenční medicína totiž zapomíná popsat příčiny nemoci, řeší jen odstranění příznaků. Bakterie lépe přežívají v kyselém prostředí. Jaká strava způsobuje kyselé prostředí a jaká naopak zásadité se tam můžete dočíst. Zkráceně je dobré jíst tepelně neupravenou zeleninu, ovoce, oříšky, semínka a výborné jsou čerstvé zeleninové džusy. Nevhodné jsou sladkosti, mléčné výrobky, maso, pečivo.

Je to hodně motivující a uděláte si svůj obrázek. V podstatě se jedná o vitariánství a je to hodně přísné, což já bohužel nevydržela déle než měsíc, ale za ten měsíc se mi kromě močových cest srovnala menstruace, kůže a zmírnily se bolesti kolene (po operaci). Samozřejmě výsledky jsou tím lepší, pokud člověk dovede svou stravu řídit i nadále. Nebo alespoň svou stravu vylepší.

Zánět se mi po půl roce vrátil, ale dokázala jsem se ho pomocí jídla a džusů zbavit bez antibiotik. Myslím, že velkou roli hrají také kvasinky v močovém měchýři a aby se jich člověk zbavil, je potřeba opravdu dlouhá dieta. Je to běh na dlouhou trať, ale za ty výsledky to stojí. Držím palce.

Jako další podpůrné prostředky mám lichořeřišnici, kapky renol, čaj lapacho a uro čaje.

Zánět horních močových cest - Karolína81 (12.09.12)

Příznaky

Již od 15ti let se u mě každý podzim rozjel zánět močových cest. Pokaždé u praktického lékaře řešeno antibiotiky. Minulý rok se to objevilo opět na podzim jako vždycky s tím rozdílem, že to ale nezmizelo. Moje lékařka mi co měsíc dávala antibiotika na týden a říkala, že je to normální. Vždy jsem dobrala, chvíli klid a pak opět šílené bolesti. Do toho mononukleoza. Až po té mi lékařka sdělila, že bych možná měla navštívit urologa.

Přes známou jsem urologa navštívila a ten se zhrozil, jak je možné že mě k němu neposlali už daleko dřív. Ten největší problém totiž je opakovaný zánět léčený vždy týden, bakterii antibiotika nezabijí v takovémto množství ale akorát díky nim se stává rezistentní a obtíže se vrací nebo nemizí.

Léčba

Můj urolog zrentgenoval ledviny a močové cesty, provedl cystoskopii (obdoba cévkování), zjistil množství puchýřků na sliznici. Nasadil mi na první týden silnější ATB a v okamžité návaznosti jsem přešla na ATB Biseptol, který beru každý den už 3 měsíce.

Co mi pomohlo

Ještě zdaleka nejsem u konce svého boje s močákem. Nicméně ta šílená bolest ustoupila.

Poradím vám to samé, co už zde bylo psáno

 • nezadržovat moč (četla jsem zde od jedné slečny, že ji doktor naopak řekla ať moč zadržuje, aby se myslím že urologický čaj dostal do záhybů). Můj urolog naopak říkal, že neustále se musí měchýř prolívat a tzv. ředit, aby bakterie nebyla schopna se udržet na stěnách.
 • opravdu pít hodně hodně hodně obyčejné vody. Sladké ani kyselé nepomáhá
 • být v suchu a neprostydnout
 • myslet na močák, když jste na záchodě a po vykonání velké se utírat ze zadu a ne ze předu
 • Při čůrání nebýt v předklonu. Nejlepší je se opřít aby byl průtok co možná nejčistčí a i když to bolí vyprázdnit močový měchýř ÚPLNĚ!
 • Musím říct, že na zmírnění velké bolesti akutně mi pomáhaly kapky ROWATINEX, urolog mi řekl, že navíc k antibiotikům nejsou škodlivé neboť jsou to v podstatě bylinky a tee tree oil.
 • Dále pak k tomu zobu swiss brusinky, i když nemyslete si, že vás samotné brusinky vyléčí, to absolutně ne!
 • A hlavně. Nejdůležitější je nepodceňovat. Nebrat to jako normální, že to máte protože je chladno a že se to opakuje. Normální to není! Proto tomu hlavně věnujte pozornost a pokud to za rok dostanete víckrát neváhejte a najděte si urologa, od toho tu je a to je přesně jeho parketa!

Pár rad na zánět močových cest - Tercuska (27.06.12)

Příznaky

Dobrý den,

nebudu zde popisovat všechny své peripetie protože z vašich příspěvku vidím, že je nás mnoho. Trápím se asi 3 roky a teď konečně začínám mít pocit, že se to lepší. Mám skvělou uroložku, řídím se jejími radami a ráda bych se s vámi podělila, třeba vám něco z toho pomůže. Hlavně se nenechte odbývat – mě takhle moje lékařka dokázala půl roku tvrdit, že mi nic není aniž by mě poslala alespoň na odběr moči. Až moje gynekoložka se zhrozila, protože už jsem neměla jen zánět močových cest, ale pěkně rozjetý gynekologický zánět a náběh na zúženinu. Ta mě nakonec po několika kúrách nitrofurantoinu nasměrovala k mojí současné uroložce, která mi moc pomohla.

Nitrofurantoin mi zabíral vždycky jen po tu dobu, co jsem ho brala, takže hned jak jsem vysadila potíže se vrátily. Nakonec usoudila že je to otázka imunity a poslala mě na urologii.

Vše začalo špatně vyléčeným zánětem ledvin, kdy mě moje lékařka po 7 dnech antibiotik poslala do práce a odmítla mě nechat ještě dál doma. Pak následovaly 3 roky utrpení, které vyústily v další zánět ledvin. Tentokrát jsem to už s (novou) obvodní lékařkou řešila jen ve smyslu neschopenky a vše ostatní řídila uroložka. Byla jsem hospitalizována, tři dydny na ATB a ještě pak 2 týdny doma, v posteli.

Teď se konečně cítím fit a doufám že jsme to vyhnali.

Ale člověk opravdu musí za odborníkem, když mě obvodacka poslala do nemocnice, lékařka se mě akorát ptala jestli sem prý nebyla na potratů a že v moci nic nemám. na ten samy výsledek mi hned další den uroložka řekla že je to jasný zánět ledviny…pokud máte opakovaně potíže, pořiďte si svého urologa, jinak se budete točit v kolečku antibiotik a bolesti.

Léčba

Tohle jsou pravidla prevence, která dodržují a opravdu to pomáhá, jen se tím musíte opravdu dlouhodobě řídit:

 • opakuje se mi infekce e.coli – ta přichází že střev – ATB na ní nezabírá – jediné, co vám pomůže ji udržet jen ve střevech je SUCHO a VZDUCH – toho docílíte tím, že si budete dávat mezi půlky poskládaný toaletní papír – po půl roce bakterie „zapomenou vyšlapanou cestičku“ – já vím že je to divné, ale fakt to zabírá
 • každý den jednu kapslí Mega brusinek od Swiss – jsou ve speciální tobolce,která se rozpouští až v močovém traktu a tedy působí tam, kde má – vydá za 1,5 kila čerstvých brusinek
 • pokud berete antibiotika – denně berte Lactobacily – obnovují mikroflóru, kterou antibiotika zabíjí
 • denně aspoň 3 litry tekutin – tzn. voda z vodovodu (minerálky mohou způsobovat ledvinové kameny) nebo slabý třezalkový, přesličkový či heřmánkový čaj
 • volnější, vzdušné oblečení, bavlněné prádlo
 • po pohlavním styku vyčurat, nebo se i opláchnout vodou
 • nepoužívat žádné sprchové gely na tuhle oblast, zabíjíte si tím mikroflóru a necháváte cestu volnou pro střevní bakterie které umýt nejdou – jediný sprcháč, který je šetrný je LACTACYD – ale i ten výjimečně
 • no a pak taková ta klasika – papuče, nesedat na studené, nezůstávat v mokrých plavkách, nenechat odhalená záda

Při akutních potížích:

 • suché teplo – ne vana, zbytečně se podráždíte
 • hodně tekutin, ne urologický čaj – dráždí, je močopudný, je pouze součástí prevence
 • můžete ještě začít brát D-Manosu s propolisem – je to přírodní alternativa antibiotik
 • na bolest nejlépe zabírá algifen, uvolňuje hladké svalstvo, lépe než ibalgin, tak si ho nechte předepsat
 • nejezte nic kyselého ani sladkého – dráždí to močové cesty

Co mi pomohlo

Pomáhá mi výše uvedené, stoprocentní to samozřejmě není, je to běh na dlouhou trať ale jak říká moje uroložka „MY TO VYBOJUJEM!“
Všem preju hodně štěstí a doufám, že jsem vám aspoň trochu pomohla.

Zánět močových cest po sexu - ping pong (12.06.12)

Příznaky

Dobrý den,

už 3 roky se trápím zánětem močových cest. Původní zánět vznikl po rizikovém sexu, kdy po týdnu se objevily na žaludu červené tečky. Okamžitě sem zašel na kožní, kde mi udělal stěr z žaludu a po výsledcích mi doktor sdělil, že jde jen o jakési kvasinkové onemocnění, dostal jsem mastičku. Problémy se zarudlým penisem nepřestavaly a kožní doktor nehodlal dál nic dělat. Proto sem navštívil urologii, tam po stěrů z močové trubice mi našli e.coli a další viridující koky. Dostal jsem celou škálu antibiotik, kterými jsem se měl přeléčit a chodil neustále na preventivní stěry, bohužel nic nezabíralo a pan doktor si už neveděl rady.

Zašel jsem proto na jiné urologické pracovište a sdělil svůj příběh s nemocí. Doktor mě poslal do venerologického centra na stěry, byla mi objevena ureoplazma a následovala léčba antibiotiky. Po vyléčení ureoplazmy ale zarudnutí trubice a žaludu zůstalo. Doktorka mi na můj problém odpověděla, že z venerologického hlediska jsem v pořádku a další kroky musím udělat na urologii. Tak sem se znova vrátil na urologii, kde mě chtěli nejdříve odbýt, ale nakonec objednali na další stěry. Léčba je velice zdlouhavá, čekací doba na objednání, stěry další kroky jsou velmi pomalé, kromě toho nestále do sebe rvu antibiotika, penis mam zarudlý a opuchá.

Parnerka měla kvůli mě také obtíže, dostala antibitika a byla výlečena. Sex máme s ochranou. Mě bohužel nic nezabírá a tak mi nezbyvá než dál chodit na vyšetření a snad jednou se jim to podaří vyléčit.

Léčba

Co mi pomohlo

Urinal manosa drink na záněty močových cest - Culík1992 (01.06.12)

Příznaky

Dobrý den,

děkuji všem, že tady do diskuze píšou co jim pomohlo, protože o lichořeřišnici jsem například vůbec nevěděla. Trpím zánětem už tři roky, je mi 20, a pokaždé zánět dostanu z něčeho jiného. Při prvním zánětu jsem vůbec nevěděla o co jde, myslela jsem si že jsem se jen praštila nebo něco, o nějakém zánětu jsem neměla tuchy – a ten byl taky nejhorší, došel až do ledvin. Tehdy jsem byla v nemocnici snad 15 dní. Když jsem ho dostala podruhé tak jsem hned při prvních příznacích plachtila na pohotovost, poprvé jsem si se slzičkama prožila cévkování a začali do mě valit nitrofurantoin. Když jsem sestru na kontrole poblila, tak panu doktoru došlo, že to nebyla nejlepší volba, ale nechal mi ho a dal mi k němu nějaká probiotika. Od té doby v pohodě, jen si je nesmím zapomenout vzít.

Pak mi ještě několikrát nitrofurantoin zabral, ale naposledy už ne, a to už jsem měla za sebou dlouhou kariéru urologických čajů a brusinek a přesto jsem to zase dostala. To už jsem začala sama pátrat a ptát se v lékárně a shodou okolností paní v lékárně měla podobný problém a doporučila mi urinal manosa drink. On je sice malinko dražší ale nejenže ho do sebe lejete spolu s vodou ale hodně rychle zabírá.

Léčba

Teď momentálně sedím na záchodě, v kuchyni mě čeká uro čaj Urosept – který doporučuju protože není tak hnusný jako většina uro čajů, a přítel má bojový úkol – sehnat v lékárně lichořeřišnici a uroval manosa drink. Tak doufám, že se to obejde bez antibiotik za poslední půlrok 4té!

Co mi pomohlo

Opakované záněty ledvin - rostlinka (29.05.12)

Příznaky

Před 2 měsíci zažila svůj první zánet ledvin. Teď jej mám podruhé a po každé vždy stejně rychlý průběh. Příznaky se vždy objevili cca ve 22:00 a do hodiny jsem už byla na kapackach a antibiotikach na 7 dní. Poprvé to stačilo, ale na podruhé se nasadili jiné antibiotika,které nakonec po provedení kultivace vyšlo najevo,že jsou nevyhovující. Tak si zítra vyzvedávám nová antibiotika a uvidím, co se bude dít dál.

Léčba

Nutkani na moceni, rezani, bolest, paleni, svedeni kuze, lehka bolest v podbrisku

Co mi pomohlo

Cotrimoxazol, kapacka ( Fr 500ml + 1amp.Novalgin + 1amp. Mesocain), Nitrofurantoin, klidovy rezim

Rozhánět zánět močových cest se nevyplácí - Lufinka (18.05.12)

Příznaky

Jednoho večera jsem šla na záchod s výrazným nucením močit. Bylo z toho pár kapek, pálilo to a řezalo. Nejdřív mě napadlo, jestli to není tampónem. Odstranila jsem jej, ale bylo to zbytečné. Jelikož jsem doma neměla naprosto nic proti urologickým potížím, začala jsem se hodně prolívat vodou, vzala jsem si i kapky Spasmofyt. Do rána se to zlepšilo, dokonce jsem asi i 4 hodiny spala. Ráno jsem si v práci dala Uroval akut a do večera byl celkem klid. Další den už jsem jen časatěji chodila na WC, ale problémy ustaly. V noci mě však začala příšerně bolet záda. Domnělé přeležení ráno nepřešlo, dokonce jsem cítila slabost, malátnost a nakonec se přidalo i nechutenství a zvracení. To už jsem vyrazila na pohotovost.

Léčba

Doktorka mi diagnostikovala zánět močových cest spolu s počínajícím zánětem ledvin. V moči mi našli obrovké množství bílkovin i krve. Dostala jsem na týden antibiotika Doumox a na uvolnění a zahnání bolesti Algifen Neo. Cesta pěšky z olomoucké nemocnice do Tesca do lékárny byla očistec! Každý krok mě bodal v zádech i břiše, neměla jsem sílu a cestou jsem znovu zvracela, byť jsem ani neměla co. Léky nakonec zabraly, na postiženou ledvinu jsem každý den aplikovala hřejivou náplast Voltaren. Ovšem každý den mě v podvečer začala zasažená ledvina bolet. Na tři dny jsem si tedy dala skutečně klid a antibiotika dobrala. Po celou dobu jsem dodržovala zvýšený pitný režim. Vynechala jsem limonády, kávu, cokoliv. Pila jsem čistou vodu, občas jsem ji naředila nějakým sldakým džusem. Ono pít litry čiré vody taky pořád nejde.

Co mi pomohlo

Po dobrání antibiotik mi bohužel obvoďák v moči opět našel spoustu breberek, a tak jsem dostala na 10 dnů další léky – tentokrát chemoterapeutika a za úkol pít dvakrát denně urologický čaj. Nabádal mě, že se mám pokusit vydržet s potřebou na toaletu co nejdéle, aby se močový měchýř dostatečně opláchl a tekutina se dostala i do nějakých záhybů. Momentálně jsem zhruba v polovině léku, tak doufám, že budu po těch chemoterapeutikách o.k. Antibiotika mi prý ani zabrat nemohla, protože „breberky“ způsobující zánět močových cest jsou údajně na antibiotika odolná. Všem tedy doporučuji toto konzultovat s lékařem, protože se domnívám, že ta antibiotika jsem do sebe nemusela vůbec cpát.

Prevence opakovaných zánětů močového měchýře - Kamtcha (20.04.12)

Příznaky

Opakovaně se mi vracel zánět močových cest, klasické pálení při močení a bolest v podbřišku.

Léčba

Co mi pomohlo

Na opakované záněty se mi osvědčil Uroval Akut – při akutních stavech a letos jsem přidala preventivně a dlouhodobě Uroval Manosa. První rok za sebou a zatím bez nemoci!

Zánět močového měchýře po sexu - KittynaC (10.04.12)

Příznaky

Tak to je hrůza, když tu čtu, kolik lidí prožívá to, co já. A to z mého okolí každý jen kroutí hlavou, co mi pořád může být. Zánět močového měchýře mám zhruba 10 let. Dříve 1–2× za rok, každý měsíc a teď, co mám nového přítele, byl třičtvrtě roku klid. Až poslední měsíc se znovu ozval. Bohužel je to vždy spojené se sexem. Začínám mít strach, že už to nikdy nepřejde.

Léčba

Mým nejlepším přítelem jsou kapky Rowatinex kterých mám několik – v každé kabelce. Čaj urosept a urologická směs od Leros jsou poživatelné a v začátku mi to vždy pomůže. Poté už jen antibiotika. Zvažuji koupi Wobenzymu i přes tu cenu. Kdyby to pomohlo, tak klidně prodám, co mám, protože takhle se žít nedá.

Co mi pomohlo

Dlouhodobé záněty močových cest - Martina122 (31.03.12)

Příznaky

Již několik měsíců jsem trpěla záněty močových cest projevující se pálením, nepříjemnými pocity v podbřišku.

Léčba

Moje gynekoložka mi po opakovaných návštěvách, kdy mi doporučovala více pít, užívat brusinky, udělala nakonec výtěr na bakterologické vyšetení, prý jsem měla E.coli a nasadila mi antibiotika. Nicméně po 14 dnech od léčby jsem měla problém znovu. A gynekoložka mi pak už nebyla schopna nic víc pomoci a říkala, že antibiotika jsem dostala a že už tam nemůžu mít žádnou baktérii.

Co mi pomohlo

Po provedení DNA testu jsem dostala nová antibiotika a byla vyléčena.

Dlouhodobé záněty močových cest - Mirush (24.02.12)

Příznaky

Opakované záněty, mnohokrát do roka, neúčinná léčba antibiotiky, pálení, řezání, bolest v podbříšku, bílkoviny v moči, krev výjimečně

Léčba

Při prvotních bolestivých příznacích bez možnosti nasazení léků. Kupte si kapky lichořeřišníce větší (stojí okolo 6O Kč), na lžičku si nakapte tak 30 kapek, spolkněte a zapijte je půl litrem vlažné vody, další dávkování je napsáno na obalu, hned při prvním močení se Vám neskutečně uleví, tobolky lichořeřišnice takový účinek neměly.

Jako prevenci, i při začínajícím zánětu:dostatek tekutin, nezadržovat moč, vzít si Ibalgin nebo jakýkoliv prášek nebo kapky na bolest (př. Algifen, Spasmex – na předpis), dále Brusinky (mně pomáhají jen americké mega brusinky, dávkování 1–0–1, v letáku je pouze jedna tableta denně, ale to je při častých zánětech málo), intimní partie si před spaním potřít tea tree oilem (1 kapka) smíchaným s trochou antimykotické masti (př. Clotrimazol) – chvilku to chladí, nijak nebolí, ale pomáhá to proti zavlečení bakterií do močového měchýře (nebo si kupte cokoli na intimní partie s přídavkem tea tree oilu).

Léčba, vyšetření – zde už je nutný lékař (praktický doktor, urolog, gynekolog)

 • při těžkém zánětu nasazení antibiotik, často Nitrofurantoin, ten většinou zabírá, dále lék proti bolesti, sami berte ještě třeba brusinky nebo pokud máte dost financí, tak si kupte Wobenzym na podporu imunity (navíc zesiluje účinek antibiotik).

Požadovat imunologické vyšetření, stěry na ureoplazmata, chlamydie, gynekologické vyšetření, zda tyto bakterie nejsou i tam. Pokud je v moči bakterie E. coli, chtít předepsat Urovaxom, pokud nepomáhá, dožadovat se autovakcíny (vyrobena přímo z bakterií, které se vyskutují ve vašem moč. měchýři). Cystoskopie i chirurgické rozšíření močové trubice byly u mě zbytečné, ale cystoskopii je dobré provést kvůli zjištění stavu sliznice, rozšíření močové trubice je na 95 % na nic, po cystoskopii hodně pít a brát bud lichořeřišníci nebo silnou dávku brusinek, možná Vám lékař i na nějakou dobu napíše antibiotika

Co mi pomohlo

Při zánětům mi hodně pomohly kapky lichořeřišnice, ty jsou jako malý zázrak, pomáhají do půl hodiny, s prvním močení se Vám velice uleví. Dále mi na čas pomohl Urovaxom.

Důvodem častého opakování zánětů může být i oslabená imunita, proto je důležité zajít za praktickým lékařem a poprosit ho o napsání na doporučení k vyšetření, může to ledasco osvětlit.

Přeji Všem i sobě brzké uzdravení. Pěkný den, snad moje zkušenosti trochu pomohou.

Zánět močových cest a kvasinkové infekce - zuzzana (19.02.12)

Příznaky

Na záněty močového měchýře jsem začala trpět minulý rok, bohužel mým vlastním přičiněním. Radši Vám nebudu ani povídat, proč jsem jím prvně onemocněla, poněvadž bych se musela cítit trapně nad svou hloupostí.

Příznaky mám stejné jako vy všichni, tudíž mi přijde zbytečné je opakovat. Jen se mi to sem tam zkomplikuje nabalením kvasinkové infekce. Nic příjemného.

Léčba

Mám odzkoušené brusinky, bylinný čaj (černý bez + kopřivy), wobenzym a nohy v teple. Pokud by se Vám nechtělo investovat do enzymového preparátu, určitě alespoň vyzkoušejte čaj. Je to opravdový zázrak, jen se jím musíte prolít opravdu par excellence.

Co mi pomohlo

Kombinace podpůrných léků při zánětu močových cest - Delores (14.02.12)

Příznaky

Svého času jsem měla klasické problém. Takové chronické návraty – pořád na záchod, pocit jakoby pálení, silný pocit nepohody a nejistoty, kamkoliv jsem šla, bála jsem se jít i do divadla.

Léčba

Zkoušela jsem lecos, ale v podstatě až když jsem to zkombinovala, tak mi to skutečně pomohlo, navíc s podporou enzymů.

Co mi pomohlo

Kombinuji urologický čaj, název si nepamatuji, ale zkoušela jsem různé z lékárny. Pak brusinky, osobně používám swiss brusinky Mega nebo Maxi a pak Wobenzym. V téhle kombinaci jsem se toho zbavila a navíc mám pocit, že mám lepší obranyschopnost celkově.

Půlroční zánět močových cest - Verii (11.02.12)

Příznaky

Je mi 16 let a už v tak brzkém věku trpím zánětem močových cest. Příznaky jsem měla na začátku úplně ty samé. . Ale už to došlo do takového stadia, že si myslím, že už se nevyléčím. Je to hrozné, když musíte sedět sedm hodin ve škole a nedat na sobě nic znát, jenom sedíte, jste otrávena a každou přestávku vás nemine návštěva WC. Tímto onemocněním trpím půl roku. Na začátku to bylo nesnesitelné, teď už je to o trošku lepší, ale někdy to tak rozbolí (štípe, pálí, řeže, bodavý pocit), že si jdu napustit horkou vanu a ležím vní.

Léčba

Při prvních příznacích jsem došla k mé praktické lékařce, ta mi předepsala antibiotika. Přiznávám, že mi to pomohlo od takové fakt nesnesitelné bolesti, ale při poslední tabletce mě to opět nesnesitelně rozbolelo. Při kontrole a rozboru moči mi řekla, že jsem v pořádku, tak jsem si řekla, že to bude asi ve mě, že si to přivolávám sama, ale nebylo to tak.

Co mi pomohlo

Na to mi asi na 100% nic nezabralo zkoušela jsem rowatinex a NIC, Urinal akut i když to bolest utlumilo, ale také nic. Právě mám Swiss brusinky a taky žádná sláva, vyzkoušela jsem spoustu urologických čajů, které piji neustále. Popradský urologický čaj a Apotheke tyto čaje jsou nejlepší, utlumily mi pálení při močení.

Letní zánět močových cest - sluneckosedmitecne (27.01.12)

Příznaky

Záněty močového měchýře se u mě vyskytují asi 1× až 2× do roka od mých 17 let, je mi 23. Začátek se projevuje velmi nepříjemným pocitem v močové trubici i mimo močení. Je to něco mezi pálením a svěděním, kdy máte tendenci neustále křížit nohy. Ostatní příznaky jsou stejné jako v ostatních příspěvcích.Pos­lední zánět byl vloni o Vánocích a během jednoho dne to dospělo do takové fáze, že jsem se o půlnoci vzbudila s nucením na močení, sedla na záchod a od té doby nebyla schopná odsud vstát až do 5 ráno přičemž jsem měla pořád pocit plného měchýře ale nebylo v něm nic, každá kapka byla utrpení.

Paradoxem je, že se u mě záněty vyskytují spíše v létě – po nošení mokrých plavek (proto se převlékám hned když vylezu z vody)- nikoli v zimě (kromě jednoho), nebo také po nějakém větším stresu.

Léčba

Pokaždé jsem se snažila být hrdinkou a léčit se brusinkami, nicméně vždy zabrala nakonec až antibiotika, taky jsem užívala tříměsíční kůru UroVaxomem, kterou mi doporučil urolog, nicméně týden na to naprosto zavrhl gynekolog. Tuto léčbu jsem ale dokončila. Urinal nezabral vůbec, to je pouze reklamní trik. Momentálně si ob dva měsíce dělám měsíční kůru brusinkami, preventivně a na doporučení jedné známé lékařky zabývající se homeopatií jsem si koupila lék: Gelsemium sempervirens 30CH, vzhledem k tomu, že se u mě vyskytovaly záněty v závislosti na stresu, beru 2–3× týdně 5granulí. Zatím ťuk ťuk.

Co mi pomohlo

Jakmile ucítíte, že něco začíná, doslova se přepijte uročajem. Vypijte i 3 litry během dvou hodin, budete sice permanentně sedět na záchodě, ale lepší to vyčůrat na začátku, než trpět o to hůř a déle.

Léčba zánětu močových cest americkými brusinkami - Marzb (08.01.12)

Příznaky

.

Léčba

.

Co mi pomohlo

V této chvíli čekám, až mi vychladne urologický čaj, a tak krátím chvíli hledáním nejvhodnější prevence proti této potíži. Žádný paták preventivně neberu, až když cítím, že to na mě zase leze, vezmu si buď tabletku amerických brusinek, či rovnou z dvě tabletky homeopatik, které mi naštěstí pomůžou, a tak do 1–2 hod. jsem opět OK a mám na chvíli klid.

Antibiotika bych znova mít nechtěla, tak to řeším takto. Když ani z jedněch zmíněných tablet u sebe nemám, vezmu si Ibalgin, který je protizánětlivý a byť si jsem vědoma, že mě nevyléčí, alespoň příznaky utlumí a já to řeším dodatečně. Říká se, že váhy problémy s močovými cestami mají, ale nechci se na to vymlouvat. Rozhodně je to krutý úděl žen – byť mužští tím příležitostně trpí také. Musíme to vydržet.

Vyléčení zánětu močových cest je možné - radus66 (19.09.11)

Příznaky

Trpěla jsem asi tři roky chronickým zánětem močových cest, všechny ty příznaky, co jsou zde popsány, ani se k nim nechci vracet.

Léčba

Klasicky antibiotika, která pomůžou, když se právě berou, ale za týden je to zpět. Je pravda, že někdy jsem nestihla jít k doktorovi a vyléčila jsem si to sama (na pár dní) kapkami Rowatinex. Samozřejmě to neřeší problém dlouhodobě, brzy se to zas vrátilo.

Co mi pomohlo

Dnes bych řekla, že jsem vyléčená (ale známe to, nelze to říct na 100%). Pomohlo mi několik faktorů:
1. Věnovala se mi doktorka (gynekoložka) dlouhodobě a nikoliv, jak to často bývá, že Vás odbydou antibiotiky a pošlou domů s hláškou: zastrkujte si triko.

2. Doktorka mě léčila asi 14 dní antibiotiky a pak dalších asi pět týdnů jsem brala 1 antibiotikum den­ně.

3. K antibiotikům jsem brala Wobenzym asi tři měsíce, balení 800 tablet.

4. A nejdůleži­tější: Po dobrání antibiotik jsem se začala dlouhodobě léčit (3 měsíce) lékem NefroVaxin (bakteriální lyzáty, které Vám zvyšují imunitu proti bakteriím, které Vám způsobují zánět). Existují ještě jiné přípravky na stejném principu, vím, že kamarádka také brala a také jí to zabralo. Pak jsem měla asi pauzu 1 měsíc a proběhla další tříměsíční kůra. Dnes, po roce, si jí dám preventivně zase.

Takže to určitě zkuste : Wobenzym + Nefrovaxin dlouhodobě. Wobenzym je trochu dražší, ale opravdu nejlepší.

Doufám, že Vám to zabere jako mně.

Zánět močového měchýře a zkušenost s antibiotiky - Katy_14 (06.08.11)

Příznaky

Od té doby, co mě začal trápit močový měchýř si vždy při chřipce řeknu, že je to lepší než kdybych měla zánět močového měchýře. Kdo nepoznal tuto nemoc, tak prostě neuvěří. Nevím, jak to prožívají ostatní, ale já teda dost mizerně. To, že si ani nemůžu bolestí sáhnout na břicho bych přežila, to, že čůrám a tečou mi slzy, také přežiji, ale to, že vylezu ze záchoda a v močové trubici mám nepopsatelný pocit, který mi vyvolává zimnici a potím se, i když venku je 30°C, tak to teda nepřežívám ani omylem.

Nejhorší na tom je, že ze začátku jsem měla nemoc jednou za rok, pak dvakrát do roka, ale teď se ten interval pořád zkracuje. Příznaky nemoc jsou přesně ty, co se všude píší, ale kdo tuto nemoc zná, tak pozná sám, že to na něj jde – jako teď právě na mě. Co mě uklidňuje je věc, že pokud přežiji první den nemoci, který je vždycky nejhorší, tak zbylé dny už prakticky většinou nevím, že zánět mám. Ale ten první den ten stojí za to.

Léčba

Léčba je jasná, antibiotika a nic jiného. Nejhorší je, když jdete s touto nemocí do nemocnice. Nejen že vás naprosto zbytečně vycévkují, ale ještě vám předepíší antibiotika typu Augmentin nebo Amoksiklav a vy pak ještě měsíc potom trpíte na nedostatek vitamínu B, máte průjmy a záněty jazyku včetně výtoku z pochvy. Nejlepší je zajít si k vašemu obvodnímu lékaři, který to spolehlivě vyřeší lehčími prášky jako Biseptol nebo Rovamycine.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi bohužel pomůžou jen a pouze antibiotika. Závidím těm, co na ně působí třeba pouze Urcyston. Na mě ne. Pokud nemoc jednou začne, jiná možnost než antibiotika už není. Brusinky prý také pomáhají, ale když jsem je jedla každý týden, tak jsem stejně do půl roku ten zánět měla také. Jak už psala jedna uživatelka, tak také začínám mít strach ze sexu. Je to totiž bohužel nejčastější příčina tohoto šíleného zánětu. Čůrat před a po mi sice pomáhá, ale jakmile se s přítelem trochu utrhneme z řetězu, je to tu zas.

Nucení na močení při zánětu močových cest - Skoupilka (04.08.11)

Příznaky

Zánětem močových cest trpím už asi dva roky a je to to nejhorší, co mě kdy mohlo potkat, stále jen sedím u lékařky. Jím antibiotika a probiotika a piji urologický čaj a stejně se mi to do tří týdnu vrátí zpátky. Už nevím, co mám dělat, nutkání k močení je stálé, mám bolesti.

Léčba

Co mi pomohlo

Zánět močového měchýře a léčba Unidroxem - cathyblackova (28.06.11)

Příznaky

Dobrý den,

zrovna prožívám jeden ze svých nejhorších zánětů močového měchýře. Bolí mě v podbřišku a to opravdu hrozně, neustále se mi motá hlava. Vymočím, co vypiji a ani to tolik nebolí. Jen ten močový měchýř se stále ozývá. A když ne on, tak se mi motá hlava nesnesitelně. Lékařka mi předepsala Unidrox – jednu tabletu s postupným uvolňováním na 4 dny. Necítím žádné zlepšení. Kdyby se mi aspoň nemotala tolik ta hlava.

Léčba

Piji urologický čaj, dobrou vodu (neperlivou s příchutěmi), jím Gs brusinky forte, vitamín B. Nic nezabírá.

Co mi pomohlo

Zánět močového měchýře a léčba antibiotiky - bara11 (06.01.11)

Příznaky

Dobrý den,

tahle nemoc je to nejhorší, co mě mohlo potkat. Trápím se s ní už víc než 8 let. Zrovna i teď, když to píšu, mám zánět a to jsem ho měla před 14 dny a byl léčený antibiotiky. Pálení a nutkání na močení neustává a když vím, že musím jít čůrat, tak se mi chce plakat. Moc děkuji za to, že mám skvělého manžela, který mi při tom velice pomáhá, protože starost o domácnost jde stranou.

Léčba

Na léčbu jsou nejlepší určitě antibiotika. Mám dobrou zkušenost s Urinalem, je ale třeba to zachytit včas. Také být v teple a hodně pít, i když pak člověk musí často navštěvovat toaletu, ale musí se to dostat s těla ven. Tuto nemoc nikomu nepřeji a pokud už jí dostane, tak hodně štěstí při léčbě.

Co mi pomohlo

Zánět močového měchýře a zkušenost s léčbou - indul (23.10.10)

Příznaky

Dobrý den,

jsem jedna z těch co několik let opakovaně trpí záněty močového měchýře. Čtu tady hodně článků a soucítím se všemi ženami, které tohle prochází také. Nikdo, kdo nezná, jaké to je, asi nedokáže pochopit, jak moc člověku tahle otravná bakteriální záležitost ničí život.

Začalo mi to zhruba před třemi roky a zatím nikdo nenašel žádný způsob, jak mi pomoci a taky žádný důvod, proč se mi to neustále vrací. Jednou jsem i skončila v nemocnici se zánětem ledvin, kdy po několika zánětech (léčených antibiotiky) měla horečky a bolest ledvin a břicha, jakou jsem ještě nezažila. Od té doby jsem měla na necelý rok klid.

Teď mám 2 roky partnera, který si se mnou zažívá téměř každé tři měsíce drama s pohotovostí, Urinalem, čaji atd… V posledním půl roce mám i problém po sexu. Bohužel rady jako – čůrání před a po styku, ihned umývat nepomáhají. Bakterie se vždy ozvou, ať dělám co dělám. Takže výsledkem je, že nemám chuť na sex, spíš z něho mám strach.

Brala jsem preventivně tabletky Vital Buchu, potom brusinky s kopřivou, samozřejmě Urinal, celé tři roky nosím teplé košilky, teplé ponožky, většinou i v létě uzavřenou obuv, vše je k ničemu. Jsem objednaná na imunologii a hlavně k soukromému urologovi, u kterého prodělám veškerá vyšetření a půlroční kůru, která by mě měla vyléčit.

Takže mi držte palce, chraňte si svoje močové měchýře! I.

Léčba

Jsem sledována na urologii a u obvodního lékaře – zatím bez výsledku. Momentálně přeléčuji další zánět a pak prodělám cystoskopii a další vyšetření. To mi nabídl až soukromý lékař, nikdo předtím.

Co mi pomohlo

V akutních případech Urinal. Jinak ale ani brusinky, ani Algifen.

Infekce močových cest - kousavejpavoucek (28.08.10)

Příznaky

V knihách či na internetu s tématem zánětu močových cest se vždy dočteme o stejných příznacích. Bolest, pálení a řezání při močení, schvácenost, někdy teploty. Vždy když mě to chytne, jsem naprosto odrovnaná. Nejsem schopna myslet na nic jiného než na to, aby už ta bolest odezněla. Když už potřebuji si v noci odskočit, bolest je natolik silná, že dál spát již nemůžu, a tak jen sedím a koukám na televizi a snažím se oddálit další návštěvu toalety. Takže další příznak kromě již zmiňovaných je také to, že člověk není zrovna dvakrát schopen vykonávat každodenní činnosti jako práce, úklid, vaření atd…(samozřejmě že záleží na průběhu).

Já jsem ráda, když se můžu zavrtat pod peřinu se spoustou vody a antibiotik. Můj manžel si tímto také prošel tudíž chápe jak mi je, a tak mi vaří čajíky a pomáhá mi, jak to jen jde.

Léčba

Zánět močových cest mám většinou tak čtyřikrát až pětkrát do roka. Trpím tímto onemocněním přes 10 let. Bohužel prvních pár let mě lékaři léčili pouze urologickým čajem, přestože bolesti trvaly i 14 dní.

Po třech letech jsem se dostala na urologii. Spousty vyšetření včetně cystoskopie. Řady léků, antibiotik, léku na podporu imunity, brusinek, diety atd… Říká se, že jakmile žena tímto onemocněním jednou projde, je velmi náchylná k opakovaným zánětům. Antibiotika jsou tím jediným, co opravdu pomůže, ale ne navždy. Ať se snažím jakkoliv, stejně se záněty opakují.

Co mi pomohlo

Co mi na nemoc pomohlo? Hodně pít, být v teple, minimální námaha a odpočívat a samozřejmě léky.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskusi nebo položte otázku do poradny lékařů.