Afty léčí Stomatologie a patří mezi Onemocnění zubů a dutiny ústní

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis aft  

S afty se za někdy za život setkala až čtvrtina naší populace. Afta vypadá jako menší bolestivý vřídek uvnitř dutiny ústní, na rozdíl od oparu, který se tvoří na rtech.

Afty se vyskytují hlavně u mladších lidí, častěji postihují ženy než muže. Uvádí se, že v populaci lidí do třiceti let se vyskytují až u pětiny jedinců. Po třicítce se afty objevují méně často.

Přesná příčina aft zatím není známá, nejčastěji se hovoří o důsledku porušené imunity a tudíž i ústní mikroflóry. Afty sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato ale mohou způsobit nepříjemné bolesti a dokonce znemožnit pití, příjem potravy nebo mluvení.

O nakažlivosti aft se názory dost různí. Jejich nakažlivost je další zásadní rozdíl od oparů, kde je virový přenos bez diskuzí. Některé prameny uvádí, že afty se lze nakazit, ovšem s jistotou to netvrdí nikdo.

Polemizuje se také o genetických predispozicích k tomuto onemocnění. Pokud se o nich dá vůbec mluvit tak s opravdu velkým vlivem vnějšího prostředí

Rizikové faktory aft  

Afty jsou tedy nejčastěji postiženy ženy a celkově mladí lidé do třiceti let.

Protože je výsev aft podmíněn i hormonálními změnami, mohou se častěji objevit u žen před menstruací.

Dále se uvádí, že riziko aft přibývá se stresovou zátěží, což stejně jako již zmíněné hormonální změny souvisí s rovnováhou imunitního systému. Pokud je ochranný systém organismu oslabený, opět se zvyšuje riziko poškození ústní sliznice.

Dále se afty objevují častěji u jedinců se zubními protézami nebo rovnátky, v těchto případech se totiž zvyšuje plocha pro usazování škodlivých bakterií v ústech.

Negativně, co se týče aft, také působí zlozvyky v podobě okusování nebo žvýkání tváří, rtů nebo jazyka. Drážděná sliznice je opět náchylnější k zánětu.

Stejně tak může být důvodem pro aftu ostrý konec zubu nebo zubní výplně nebo nesprávně pasující zubní náhrada.

Další rizikovou skupinou jsou kuřáci nebo lidé pravidelně žvýkající tabák. Tady je sliznice narušena opakovaným stykem s cizorodými látkami, a proto je náchylnější k různým infekcím nebo lézím.

Dalším důvodem může být nedostatek vitamínů, a to hlavně vitamínů z řady B, které nalezneme například v droždí.

Mluví se také o individuální citlivosti na složky některých zubních past nebo potravin, na kterou těla některých jedinců reagují právě výsevem aft.

Prevence aft  

Jelikož afty velmi závisí na stavu imunitního systému, je jeho podpora jedním ze způsobů prevence těchto obtíží. Ochrana imunitního systému spočívá ve správné životosprávě, dostatku spánku a vyhýbání se dlouhodobým stresům.

Další předcházení tkví ve správné péči o dutinu ústní, tak aby se v ní nemnožily cizorodé mikroorganismy, které by mohly sliznici poškozovat.

Samozřejmě je potřeba se při riziku aft vyhýbat výše uvedeným faktorům, jako je kouření, poškozování ústní sliznice kousáním nebo případným dráždivým hygienickým prostředkům a potravinám. Pokud jste k aftám náchylní, nepoužívejte zubní kartáček s ostrými a tvrdými štětinami.

Kromě klasických vitamínů podporující imunitu (vit. C) je velmi doporučeno přibrat ještě vitamíny skupiny B, kam patří např. kyselina listová (běžně se prodávají v tzv. B- komplexu), protože drobné vřídky na ústní sliznici jsou jedním z prvních příznaků jejich nedostatku.

Příznaky a projevy aft  

Afta je malý, bělavý nebo žlutavý vřídek na sliznici dutiny ústní, většinou olemovaný červeně. Jejich velikost se může pohybovat od rozměru špendlíkové hlavičky do 0,5 cm čtverečních.

Mohou se objevit kdekoli v ústní dutině, nejčastěji na vnitřní straně tváře, dále pak na patře nebo jazyku.

Rozlišujeme malé a velké afty. Malá afta nepřesahuje běžný půlcentimetr a vymizí samovolně do deseti dnů, bez toho aby zanechala jizvu. Naproti tomu tzv. velké afty se mohou hojit pomaleji, někdy i několik týdnů, a zanechat jizvy. Velké afty jsou často příčinou řezavých bolestí, které znepříjemňují jinak tak běžné činnosti, jako je jídlo nebo pití. Nepříjemná bolest se obvykle objeví už den v předstihu před objevením aft.

Bolestivá místa na ústní sliznici jsou patrná již den před objevení prvních vřídků, ty pak mají typický bělavý povrch se zarudlými okraji. Najednou se jich může objevit v ústech i několik.

Větší afty mohou způsobovat velké řezavé bolesti. Je důležité pozorovat průběh onemocnění hlavně u dětí, které z důvodu bolestivých aft v ústech mohou odmítat přijímat tekutiny a snadno se pak stanou nebezpečně dehydratovanými. Jedinci náchylní k aftám je mohou pozorovat i vícekrát do roka.

Léčba aft  

Za normálních okolností afty po několika dnech samy odezní, popřípadě pomůže léčba vitamíny nebo vynechání dráždivých jídel z jídelníčku.

Pokud jsou však afty natolik bolestivé, že by nám zabraňovaly dostatečné pít, je jich v ústech najednou více než 4 nebo pokud bolí natolik, že způsobují horečku, nemělo by se otálet s návštěvou lékaře. To také v případě, že se afty opakovaně vrací více než třikrát ha rok nebo jejich léčba trvá déle než dva týdny. S afty nejlépe poradí stomatolog.

V současné době existuje mnoho přípravků zmírňující nepříjemné příznaky aftózní stomatitidy. Jsou to lokální anestetika, která po potření znecitlivují danou oblast.

Dále se můžete setkat s desinfekčními prostředky ústní dutiny, kdy sliznici úst zbavíte nadbytečného množství patogenních bakterií, které mohou záněty podporovat.

Léčba aft je obtížnější než u oparů pro to, že není jasná příčina jako u oparů a také že aplikované masti a gely se snadno smyjí vlhkým prostředím ústní dutiny. Některé gely se ovšem vyznačují vysokou přilnavostí, postižené místo dočasně zakryjí a proto umožňují například jíst nebo pít. Mnohdy ale za cenu dočasné ztráty chuti.

Jak si mohu pomoci sám  

Na momentální bolest pomáhá cucat kostku ledu, která ústní celkově znecitliví.

Zklidňující účinek také mohou mít výplachy heřmánkem, můžete se setkat i se speciálními bylinnými ústními vodami, které by taktéž měly ústní dutinu zklidnit a desinfikovat.

Po dobu léčby aft se vyvarujte kořeněných jídel a kávy, dále jinak dráždivých a kyselých jídel jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky. Kouření a žvýkání tabáku, ale i žvýkaček může ústní sliznici dráždit a proto znesnadňovat léčbu aft.

Komplikace aft  

Již zmíněná dehydratace malých dětí není ani tak komplikací, jako spíš extrémním vedlejším účinkem aft. Pokud u dospělého afty ohrožují pitný režim, u malých dětí je na něj třeba dohlížet dvojnásob.

Jedná se také o imunitní problém, proto bychom si na afty měli dávat větší pozor v době nemoci nebo jiného imunitního oslabení.

Ve výjimečných případech může proti opakovaným navracením aft pomoci až laserová minioperace, kdy se poškozená tkáň odstraní invazivním laserovým paprskem.

Diskuse  

Další názvy: aftózní stomatitida, ústní vřídky

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s afty

Máte zkušenost s afty?

Mast kenacort Lukas.Ben (23.02.21)

Na afty trpím od dětství (40let). Dělal se mi vždy cca 1× měsíčně, doba hojení cca 12 dní. Vyzkoušel jsem doslova vše, nic nezabralo. Na částečné zmírnění bolesti jsem užíval kamistad, na jeden aft jsem spotřeboval vždy tak 2 masti. Absolvoval jsem mnoho vyšetření, na imunulogii, alergologii, nikdy se na nic nepřišlo.

Co mi pomohlo

Před pěti lety jsem objevil lék, který vše vyřešil. Jedna se o kortikosteroidovou mast Kenacort 0,1%. Jakmile se afta začne tvořit, začnu mazat a afta nikdy nepropukne a zárodek do dvou dnů zmizí. Zároveň se mi od te doby výrazně snížila tvorba. Nyní tak 1-2× ročně. Tato mast neni v ČR dostupná, pouze v zahraničí a navíc na předpis. Nicméně na ebay lze sehnat od různých lidí relativně jednoduše. Dělám to tak již cca pět let a od te doby neznám bolest z afty. Pokud ji chcete získat v ČR a legálně, jde to také. Lékař vám musí předepsat mukoadhezni mast s obsahem triamcinolon acetonid 0,1 a ve vybraných lékárnách v ČR vám ji jsou schopni namíchat na míru. Komerčně se nevyrábí, ale na predpis vám ji vyrobí. Pokud nekoho odrazuje slovo kortikosteroid, tak několik lékařů me ubezpečilo, že to množství je v této masti tak zanedbatelne malé, že žádný vedlejší efekt to mít nemůže. Je hloupé, ze lék, který může ulevit tolika lidem, a ktery je v zahraničí běžně dostupný, se u nás neprodává (kdysi dávno byl pry u nás dostupný pod názvem kenalog, ale jiz se nedováží). Pritom o účinnosti tohoto léku pro hojeni aftů se u nas samozřejmě ví: doporučuji článek doktora Sklenáře na téma výroby léků z látky triamcinolon acetonid dostupný na internetu.

Na afty propolis omobinrinm (22.07.18)

Používám.propolis, kterým aft umrtvím i léčím. Pomáhá mi. Afty mám občas celý život, poslední dobou díky velké zátěží častěji.

Na afty zabírá aloe vera blotzy (04.12.17)

Mně se afty vždycky udělají pokud si nedopatřením sáhnu do pusy špinavýma rukama (při jídle apod.) Výborně zabírá aloe vera - uřízněte kousek rostliny a šťávou aft důkladně 2-3× denně potírejte - za chvilku máte klid.

Aft v puse Josef 2345 (08.07.17)

Nemohl jsem se zbavit aftů, vyzkoušel jsem všechny známé rady a poto mi kamarád poradil hřebíček.

Úplně neuvěřitelné, jemně pocucávat celé dny, do týdne pryč.

Verca12356 (24.05.17)

Mě na afty pomáhá kloktadlo ze šalvěje Florsalmin. Neředěný namočený do vatové tyčinky, přiložit na aft a vypálit. Chvilku to pálí jak čert, ale hodně urychlí léčbu a pití i jídlo už není takový problém.

Lubbin (11.05.17)

Afty, to je bolení při jídle, pálení při ošetřování a dlouhé léčení. To už není pravda. Stačí přiložit pastilku Larypront na aft a ten brzy zmizí.

karolina467 (19.01.17)

Já mám sníženou imunitu a afty mě trápí dost často. Mně se nedělají vřídky, ale spíše díry do dásní, nevím, zda to tak má vypadat, ale bolesti jsou příšerně. Jednou jsem kvůli tomu týden nespala. Jsem ráda za všechny tipy a rady tady, hned to vyzkouším. Já si to dezinfikuji klasickým peroxidem a pak na to aplikuji URGO gel. Ale stejně léčba trvá tak týden.

Bezlepková dieta a afty Petra Za. (22.11.16)

Afty mě pořádně začaly trápit cca ve 25 letech. Myslím, že hlavním spouštěčem byl stres. Do té doby jsem aft měla párkrát v dětství, zejména při oslabené imunitě.

Afty se mi začali dělat z počátku po 1 až 2. Pak jsem měla i třeba 20ks. Někdy se i spojily do několika velkých. Nejčastěji jsem měla 3 o velikosti přes půl cm2. Vždy bez teplot. Jednou se mi ohromný a hlavně hluboký aft udělal v záhybu přechodu dásně mezi horní a dolní sanicí a tváří. To bych opravdu nikomu nepřála.

Tkáň všude v puse mám od těchto nepříjemností zjizvenou. Nutnost aktivně řešit tento problém u mě vyvolaly záškuby úst, které nevypadaly vzhledně a byly nepříjemné. Dále mě občas silně pobolívalo v břiše na různých místech, vždy několik dní.

Léčba

Po několika návštěvách své obvoďačky, která mi doporučila B - komplex a znecitlivující gely jsem se zeptala sama sebe, co proto mohu uděla, protože problémy neustupovaly. První na řadě bylo kouření. Nepomohlo to, ale cítím se lépe. Další byl stres, se kterým bojuji dodnes(doporučuji čtvercové dýchání, jógu či jiné relaxační techniky).

Co mi pomohlo

Po vyzkoušení všech dostupných preparátů dostupných v lékárnách, přes všemožné babské rady a že jich byly desítky, jsem někde na netu našla doporučení na bezlepkovou dietu. Již rok se snažím žít bez lepku a musím říci, že to jediné plus občasně B - komplex mi opradu pomohlo. Je to boj, ale člověk hezky zhubne, cítí se líp a ještě nemá afty. Takže za mě Gluten free.

Souvisí afty s hormony? Oldhoux (13.11.16)

Na afty trpím odjakživa. Jako malé holce se mi udělaly vždy párkrát do roka, většinou po manuálním poškození sliznice v puse, kousnutí, od zubního kartáčku atd.
Po třetím porodu cca v 35 letech se mi začaly objevovat téměř pořád, mívala jsem období, kdy jsem měla v puse i 5, 6 kousků najednou, různých velikostí. Vždy, když už se zdálo, že mizí, objevily se na jiných místech další, takže jsem jich měla v puse vždy několik najednou v různých stadiích rozpuku. Jíst i pít byl problém, bolela mě hlava a občas se přidružila i teplota.
Konzultovala jsem svůj stav s několika zubaři, lékaři i alternativci. Nejpravděpodobnější příčina byla u mě asi dlouhodobá únava a hormony při kojení, dceru jsem totiž kojila přes 3 roky.

Co mi pomohlo

Vyzkoušela jsem všechny možné, doposud známé formy léčby i umrtvovací mastičky, kupovala jsem náplasti na afty, abych se mohla alespoň najíst. Nic afty nikdy nevyléčilo, pouze na chvíli vypálily natolik, že jsem je třeba hodinu necítila. Jediná věc, která mi kdy pomohla, bylo koloidní stříbro. Našla jsem si spolehlivého dodavatele a když se mi udělá aft, začnu ho kloktat, nepřeháním to s množstvím, jen tak poválím v puse asi minutu a vyplivnu, podle potřeby, jak si vzpomenu 1 - 3 x denně. Aft nezmizí, ale průběh jeho hojení se výrazně zrychluje, už druhý den cítím výraznou úlevu a mohu jíst i pít. Doba hojení jednotlivých aftů se zkracuje třeba i čtyřikrát. Koloidní stříbro občas vykloktám i preventivně a když si ho přivezu čerstvé, klidně ho i spolku. Afty se mi teď dělají opravdu zřídka a pokud ano, vždy mám max. jeden. Jediné, co jsem asi nezkoušela , je ošetření aftů laserem u zubaře, slyšela jsem od lidí, že je to velice účinná metoda a snad v místě ošetření laserem už se nikdy žádný další neobjeví.

Úleva od aftů dusdavidJR (11.11.16)

Z ničeho nic, ze dne na den, se mi v puse udělal aft. Bolelo to tak, že jsem sotva pil a jedl, a tak jsem hledal na internetu a všude byly jen nějaké bylinky, které jsme doma neměli. Hledal jsem dál a našel jsem že pomáhá cucat kostku ledu, ale led jsme také neměli.

Nakonec jsem našel, že pomáhá ústní voda tak jsem to zkusil. Kloktal jsem zhruba 1-2 minuty a pak bolest zcela přestala. Sice to pálilo jako blázen, ale pomohlo to a již to nebolí ani nepálí!

Pastilky na afty Miškaska (24.10.16)

Na afty od jisté doby používám jen pastilky Larypront. Není po nich žádná pachuť v puse a můžeš je mít pořád u sebe.

Proč se dělají afty? random_reader (15.10.16)

Afty se mi dělají jen příležitostně a příčina mi není známa. Je sice pravda, že nosím na noc plastová rovnátka, ale jelikož se mi afty dělaly odjakživa, myslím, že to nebude jen tím.

U nás doma se vždycky říkalo, že se dělají, když si strkáte předměty do úst (okusujete tužky a podobně).

Co mi pomohlo

Vždycky používám starý dobrý recept mojí maminky. Na „uchošťour“ si dám citronovou šťávu a aftu rozedřu až do krve. Bolí to jak čert, ale urychluje to léčbu. Tohle opakuju jednou denně po dobu tří až čtyř dní a afta je pryč.

Na afty desinfekcí MiraP. (06.10.16)

Z ničeho nic od rána mě začala bolet dáseň, nebo jsem si to aspoň myslel. Po pár dnech jsem se koukám a pod rtem jsem měl malý vřídek (cca 4×4mm).

Jelikož jsem si už nemohl ani dát cigaretu bez bolesti, přešel jsem k léčbě stylem míra - nemoci buď přecházím nebo léčím na svůj způsob.

Co mi pomohlo

večer nebo po příchodu domů z práce (jsem řidič) vemu slivovici a pomocí malého množství vydezinfikuju. Slivovici nechám „za žgraní“ cca minutku a pak teprv polknu nebo vyplivnu (záleží na vkusu) večer to praktikuji aspoň 2× a to po příchodu domů a pak ihned po jídle. druhý den zmizel bílý povlak přestalo to celkem bolet (jen když se směju) a nyní to je již třetí den, nebolí ale je to ještě viditelé…popravdě dle sebe můžu doporučit

Tabletky na afty Dášahu (19.09.16)

Afty mě trápily už jako dítě. To mi je rodiče mazali fialkou a já od ní byla celá špinavá. Později jsem si je mazala mastičkami (docela drahými), které ale i dost pálily.

Nedávno mi kamarádka poradila Larypront. Tak je cucám a jsou perfektní.

Afty většinou samy odezní Bobiskovomaminak (26.08.16)

Afty mám do malička, vždy sami odezněly, po narození syna je mívá často i on.

Co mi pomohlo

Náhodně vyzkoušený gelík na prořezávání zoubků u dětí se jeví jako nejúčinnější. Nejlepší z gelů je KAMISTAD, velmi rychle a znatelně znecitliví (lépe než Calgel), desinfikuje, je dobrý i při bolesti zubů u dospělých. Aft se hojí rychle, do druhého dne bez problému i při větším aftu. Jako prevence samozřejmě B - complex, pak jsem min. rok bez obtíží.

Co mi zabralo na afty? Lenka546 (03.03.16)

Afty se mi začaly dělat po tom, co jsem byla na operaci a od té doby se to jen a jen hrne. Nejdříve absces v krku, který bolel opravdu velmi hodně a po zničení mě biosféry v dutině ústní se mi začaly vyskytovat afty. Většinou je mám tak max. okolo 3 dní.

Co mi pomohlo

Zkoušela jsem vitaminy, vodičky a další známější rady, ale nic nezabralo. Co mi zabralo na delší dobu, bylo droždí. Nijak jsem jej neupravovala. Sním 1/3kostky- popř. potřu aftu a do rána je pryč.

Afty trpím už od dětství Bernard Black (19.08.15)

Afty se mi objevují od dětství. Pokud se kousnu nebo např. škrábnu zubním kartáčkem, je 100% jistota, že se mi udělají afty. Někdy se objevují podle mého názoru bez významnější příčiny. Nepomáhá na ně v podstatě nic, když chtějí, stejně se objeví.

Často jich mám několik najednou a není výjimkou ani zvýšená teplota, když je hodně bolestivý.

Co mi pomohlo

Když se afta objeví, chce to užívat B-komplex forte. Urychlí jejich průběh. Také používám URGO Filmgel na afty, aplikuje se lokálně na vřídek a účinně ho umrtvuje. Bezprostředně po aplikaci to ale dost výrazně bolí.

Jinak přidávám osobní zkušenost: afty mi příšerně dráždí čokoláda.

Co mám ozkoušené na afty Skoty (09.06.15)

Někdy na střední jsem poprvé dostal afty. Bylo to pořád horší a horší, až jsem měl afty obsypané obě vnitřní strany tváří. Teď se mi aft objevuje pravidelně asi jednou za rok. A vždy je o něco odolnější. A to, co zabralo předtím, už nefunguje. :-/ Až se bojím stavu, kdy nebude fungovat nic.

Co mi pomohlo

Poprvé švédské kapky, namočit ušní tyčinku a potřít místo, jestli to nepálí jak čert, tak to děláte špatně. Teď, když je použiju, mám obsypanou pusu ještě víc…

Potom mi párkrát zabral Listerine.

Fialová vodička u mě nikdy nefungovala.

Porom jsem na internetu našel přiložit na postižené místo tabletu vitaminu C - párkrát zabralo hned, teď pomaličku.

Dnes jsem byl na Dni zdraví a doporučili mi květ/rostlinu angin - netuším, co to je a ani google to nezná. Ale prý to mají na každé tržnici a dá se to pěstovat doma.

Máma si všimla, že se jí afty dělají, když málo spí, a funguje jí na to B vitamin. Je pravda, že i jí jsem v poslední době ponocoval. Takže určitě spěte 8 hodin a nenarušujte si biorytmus.

Co mi pohomohlo na afty Lukapoperla (29.05.15)

Kdykoliv se mi v ústech objevil aft, tak jsem si na vatový „uchošťour“ kápla Propolis a potřela si s ní bolestivé místo, a tak mi to pomohlo.

Afty již od dětství Maryse (07.03.15)

Afty mám již od dětství. Tenkrát jsme na to používala jistou vodičku, kterou mámě (která na ně trpěla také) předepsal zubař. Byla skvělá - namazalo se to, umrtvilo a hlavně docela i vydrželo.

V posledních několika letech se to opět zhoršilo - skoro 1× do měsíce. Vodičky přestávaly účinkovat (různé druhy). Nakonec jsem se uchýlila i k alkoholu a Alpě - nezabralo ani náhodou. Pak mi pomohla ústní voda Listerin - vypláchnout a dost to umrtví. Bohužel nyní to také přestává účinkovat.

Nyní ležím s angínou v posteli. U stoliček na každé straně afta. Bolí zatraceně hodně. Už ani ústní voda nepomáhá, ani vodičky. Horký čaj to znecitliví a dost mi pomáhá konkrétně heřmánkový.

Mám i pastilky. Jsou příjemné, ale rozdíl nevidím. Možná trochu to uleví.

Co mi pomohlo

Jako prevence - perfektní ústní voda, B-komplex! A hlavně se NEKOUSNOUT.

Při aftě: ústní voda Listerin, horký heřmánkový čaj.

Trápení s afty Tereza999B (01.03.15)

Trpím afty několikrát do roka. Nepřišla jsem na důvod. Někdy se mi objeví jeden malý, někdy více malých. Někdy veliké i malé. Na různých místech. Vzadu v ústech, vepředu.

Léčba

Někdy to přetrpím pár dní, když to není hrozné, jindy jdu pro zaručený lék, Oral Medic. Je to vlastně něco se sírou. Vpustí se to do vatové tyčinky a pomaže se celé místo aftu. A ono to udělá takovou neviditelnou zábranu. Aft se léčí a nebolí. Je to úžasný lék. Nikdy jsem na to nic lepšího nenašla.

Co mi pomohlo

Oral Medic, zubní pasta.

Čo mi pomohlo na afty nikar07 (20.01.15)

Bolavá afta na jazyku.

Co mi pomohlo

Na aftu mi pomohol oreganový olej. Do druhého dňa zmizol bielý povlak a miesto sa začalo hojit.

Léčba dietou Aladana (07.12.14)

Trpím na afty celý život. S postupem času se onemocnění stávalo častějším. Afty byly velké, dlouhodobě a bolestivé. Nic nepomáhalo.

Léčba

Někde jsem se dočetla, že mi může pomoci bezlepková dieta. Jsem bez pečiva už skoro rok. Afty ustaly. Sliznice se vrátila do původní podoby. Jakmile sním trochu více lepku, aft se začne objevovat znovu. Přestanu jist a mizí. Ještě mi při začátku pomáhá Herpenorm. Pokud sním malý kousek chleba, beru ho preventivně. Vlastně nevím, jestli je to alergie na lepek nebo jen na pšenici. Mám dojem, že u žitného hleba to tolik nevadí. Vzhledem k potížím raději pečivo nejím.

Co mi pomohlo

nejíst pečivo
Herpenorm

Afty v ústech hajajan (05.12.14)

Lidé při různých onemocněních mívají zvýšenou až vysokou teplotu. Já jen zcela výjimečně a to už mi musí být skutečně zle. Teplota se mi prostě vyrazí v oblasti úst v podobě oparů a nebo aftů. V tomto týdnu jsem měl vážné střevní potíže i s teplotou. Jenže teplota brzy odezněla a dnes se mi udělal aft na boku jazyku a docela velký, že jsem jím dřel o zuby. Je to hodně nepříjemné.

Léčba

Na afty obvykle používám roztok Herbadent. Zkusil jsem ho i dnes, ale množství tvořících se slin jej rychle ředilo, tak jsem hledal zde. Když jsem objevil léčbu slivovicí, zajásal jsem a hned běžel do sklepa. Mám pravou Valašskou 52%. Chvíli jsem potíral vatovým tamponem, ale nemělo to ten správný účinek. Tak stopičku do úst, zadržet a prostě v tom jazyk máčet. Ano, pálí to, dokud člověk vydrží a nepolkne. Tak znova… Aft už nebolí, stačil malý panáček!

Co mi pomohlo

Herbadent to nezvládl, slivovice ano.

Borůvky jsou na afty skvělý vodry (14.10.14)

Dobrý den, mívával jsem afty mnohokrát, hlavně v zimě, a babička mi vždy dávala borůvkové kompoty. Já pil šťávu z nich a afty přestaly na určitou dobu bolet. Zrníčka byly děsný, ale mohl jsem se potom aspoň najíst. :) Jinak genciánka nebo nějaký cucavý antiseptika do pusy hojení pomůžou. Nicméně myslím, že je to otázkou psychické pohody a vyvarování se stresu. Ale je to dost individuální. Málo spánku nebo oslabení těla nemoci pomáhá.

Léčba

borůvky, borůvkový kompot, genciánová violeť, septolete, B-komplex, pohoda

Zápasení s afty Denisa95 (21.08.14)

Asi 5 let trpím aftama, když se mi udělá jeden tak je pořádný a někdy přesahuje i 1 cm. Dělá se mi dole na tváři tak, že se mi dře o zuby. No neskutečná bolest!

Léčba

Mam z lékárny umrtvovací mastičku. Chvíli si pobrečím a pak už je to dobré. Rychle se najím a účinek odezní. Hledala jsem něco, co mi pomůže na delší dobu. „Vykoupala“ jsem aft v alpě - pálilo to neskutečně hodně, ale pak jsem měla na 2-3 hodiny klid.

Co mi pomohlo

Nenarazia jsem na nic, co by mi pomohlo alespoň na delší dobu. Trpím velkýma aftama, takže nejím a nepiju.

Na afty platí tea tree oil flidais (14.08.14)

Namám je často, ale občas.

Co mi pomohlo

Mně na afty vždycky pomohl tea tree oil. Pálí to jako čert, ale jen chvilku a pak je místo méně citlivé a aft se zmenšuje. Aplikuji podle potřeby.

mgx (16.01.14)

Afty mívám docela často - několikrát do roka se mi nějaký udělá. Není to nic hrozného, ale o to nepříjemněji bolestivé. Když to nechám bez léčby, tak se postupně zhoršuje - možná po delší době (10 dnů?) by to přešlo samo, ale kdo to má vydržet (mě to vždy po nějakém dni donutí něco s tím dělat).

Co mi pomohlo

Doteď jsem to řešíval buď sprejem Stopangin (obsahuje v alkoholu rozpuštěné nějaké látky a v dnešní době už není zrovna levný) - jednoduše nastříkat na bolestivé místo a nebo peroxidem - namočený vatový tampónek (vata na špejli) přiložit na postižené místo a nechat chvíli působit (tam kde je tkáň poškozená a krvácivá to silně pění a teče vám to z pusy - dělat nad umyvadlem…). Nejlepší je asi obojí kombinovat a nebo střídat a dělat to např. večer a ráno - pak to do dvou či tří dnů ustoupí. Vyplachování úst jenom alkoholem (slivovicí) se mi moc neosvědčilo - sice to přineje jistou úlevu, ale asi to moc neléčí. Příště možná zkusím i některá doporučení posaná tady (med, propolis, komerční přípravky). A taky bylinky na imunitu - s tou mám taky kvůli stresu problémy.

Bolavé afty Míkumiku (27.12.13)

Bolavé asi 2 afty na spodním rtu a podrážděná sliznice v ústech, velmi suché a okoralé bolavé rty.

Léčba

Dobrý den, málokdy přispívám do diskusí, ale teď mě tak bolel ret od aftů, že jsem až už brečela. Mazala jsem Kamistadem, mundisalem, medem, vitamín B užívala, jodisolem, tee tre olejíčkem a nijak se to nelepšilo. Dokonce jsem navštívila zubařku, která mi to spálila nějakou drahou vodičkou, ale jen se to zhoršilo. Nakonec jsem si vzpomněla, že mám v lednici od firmy Diochi přípravek Sagradin. Tak jsem jej na afty dala a musím říci, že se mi ulevilo. Dnes je to druný den, co si jej dávám a aft již nebolí, sice tam je , ale takový nebolavý a zasušený. Sagradin je sice dražší výrobek, ale určitě jej užijete i na jiné zdravotní problémy, pokud by u vás na afty nezabral. Podívejte se sami na net na jeho účinky a rozhodněte se, zda jej zkusíte. Já mohu konečně jíst asi tak po 14 dnech bez bolesti a zalečuje mi celou rozbolavělou pusu.

Co mi pomohlo

Sagradin.

Léčba aftů fr.matusu@seznam.cz (19.12.13)

Příspěvků, kde každý prezentuje svůj způsob léčby se zde nachází hodně. Ve své podstatě jsme na tom všichni stejně. Já cca před deseti minutami potíral celou pusu kolem zubů, protože jako vždy nemůžu bolestí spát…

Co mi pomohlo

Co se týká léčby, již několik let aplikuji jednu a tu samou léčbu a té důvěřuji na 100%. Každý z nás je individuální jedinec a na každého působí něco jiného.
Nazpět deset let jsem se zeptal stomatoložky, čím že mně ty afty potírá, že to tak šíleně bolí. Vždycky sem bolestí sjížděl z křesla až na podlahu. Celý jsem se rozechvěl, nebo ta bolest byla a je ukrutná. Na druhou stranu je lepší zatnout zuby a vydržet, než se trápit dva týdny a bolestí nezaspat.
Zmíněný prostředek, který mně na recept od obvodní lékařky připraví v lékárně se jmenuje 10% procentní ARGENTUM NITRICUN. Český překlad zní 10% dusičnan stříbrný. Nesmí být namíchán v silnějším složení než je 10%!!!!!!!
Při aplikaci si musíte dávat bedlivý, ale opravdu bedlivý pozor, neboť tento přípravek je opravdu hodně silný a leptá jako kyselina.
Hned na první potření celou aftu „propálí“ a to až k jejím zárodečným kořenům. Stačí aplikovat na jedno místo 2 x po jedné minutě. Mezi aplikacemi řádně vyplachovat a po ukončení druhé aplikace rovněž pořádně vypláchnout.
Mně osobně to zabírá ihned a protože jsem chovatel výstavních andulek, které jsou „výrobci jemného prachu“, tak na afty trpím celoročně a to i přesto, že požívám zdravotnickou roušku.

afty u dětí IvuleH (03.12.13)

Dcera (4,5 roku) cca jednou nebo dvakrát do roka na afty trpí. Když to měla poprvé ve 2 letech, tak chudinka nemohla vůbec nic jíst, jenom pila. Ona je celkově hubeňourek a po tomhle mi zhubla ještě kilo. Bylo strašný dostat do ní aspoň trochu bramborové kaše k obědu.

Léčba

Dcerce se vždycky objevily afty po jazyku, patře a vzdadu na mandlích, hrozně jí u toho páchlo z pusy, bolelí jí to při polykání a nechtěla skoro jíst.

Co mi pomohlo

Zkoušeli jsme na to kde co. Výplachy šalvějí, med, na znecitlivění Calgel, který se dává dětem na dásně, když jim rostou zuby. A taky ALOCLAIR, to jí strašně pálilo, takže nic moc. Pak ještě nějakou žlutou vodičku přímo na afty (už nevím název)a to jí taky pálilo jako čert.

Nakonec nám pomohla klasická genciánová violeť a díky ní jí taky přestalo páchnout z pusinky. Jenže nesnesla, když jsem jí to natírala vatovou tyčinkou, zvedal se jí u toho žaludek, takže jsem to nalila do prázdné lahvičky od nosního spreje (vyvařené samozřejmě) a stříkala jsem jí to do pusy a na ty mandle - pomohlo to a během několika dní byla ok.

A teď nám pomáhá tekutý koncentrát Aloe Vera (myslím, že to je ten z Oriflame - naše dr. to pacientům ho rozlévá do lahviček, takže to nevím přesně), Taky to stříkáme sprejíkem (to je asi nejlepší aplikace) a pomáhá to. Mimochodem ten koncentrát Aloe pomáhá na kde co, na rány, opruzeniny, spáleniny atd - je to fakt výborná věc ;-)

Když už nic, tak alkohol petr0035 (26.11.13)

Dlouhodobý aft - bílé svinstvo, no však víme všichni jak asi vypadá a bolel jako čert.

Léčba

Proplachoval jsem to kapkami z bylinek co používá mamka, ale asi byl již v horším stádiu, protože mi to jindy celkem pomáhá, tentokrát se to nehojilo a pořád to vypadalo i bolelo stejně.

Co mi pomohlo

Vzal jsem si domácí slivovici, kterou pálíme a ejhle, po prvním vypláchnutí aft změnil jsou barvu z bílé na krásně růžovou a začal se hojit.

Peroxid na afty DanielleR (03.08.13)

Klasické příznaky.

Co mi pomohlo

Jednou mi mamka poradila ať si dám uchošťour do peroxodu vodíku a potřu tím aft pořádně. Třeba 2×-3× za den a do druhého max. třetího dne byl pryč. Jinak pomáhají i cucavé tablety tamtum verde.

Aft na horním patře melisak (20.07.13)

Aft se mi udělal na horním patře hned za zuby v zadu v ústech. Dost to bolelo a při skusu mi to vadilo mezi zuby. Cítila jsem, že mám za zuby něco jako malou bouli a ta dost bolela. Dozadu jsem si neviděla ani zrcátkem, takže to moc nemůžu popsat, ale docela mě od toho bolela dáseň.

Co mi pomohlo

Začla jsem tedy pátrat na netu po nějakých babských radách a našla jsem hned dvě stránky. Na té první psali, že pro zrychlení hojeni potřít medem, ale med miluji takže jsem ho hned snědla. Druhá stránka byla ta vaše - zkusila jsem kostu ledu a opravdu pomohla hned na poprvé bolest ustoupila aspoň na chvíli a boulička jse zmenšila.

Heřmánkový výplach. Ale některá usta bývají na afty dost citlivá, tak doporučuji odvar trochu vychladnout, aby byl vlažný ani studený ani horký,

Alkohol při aftech Fouňa (02.04.13)

Jednoznačně alkohol, ať už je to panák vodky nebo slivovice, kopnout ho do sebe, nepolykat, a držet v ústech tak dlouho jak vydržíte, pálí to jako čert, ale aft se mi po tom vždy jakoby zacelí, „zatáhne“ a jako by nebyl, jazykem ho nahmatám, ale to je tak vše. Nevím ovšem, zda-li je to správně, kdo ví, třeba to škodí, ale mně to vždy pomůže.

Afty při angíně Alice013 (05.03.13)

Mám angínu a do toho se mi v celých ústech „vysypaly“ afty. Nemohla jsem jíst a pak už pomalu ani pít.

Léčba

Zkoušela jsem na afty všechno možné a něco s větším a něco s menším úspěchem.

Co mi pomohlo

Pak mi ale manžel přinesl z lékárny Cannadent a je to fakt super. Je to roztok, který se maže přímo na afty (takže u mě po celých ústech) a fakt to pak nebolí. Neříkám, že je účinek půl dne dlouhý, ale je to opravdu to nejlepší, co jsem vyzkoušela a když to zase bolí jak čert, není nic snadnějšího a natřu to znova.

Na afty propolis Vaňkovka (28.01.13)

Afty, drobné „boláčky“ hlavně na sliznici na vnitřní straně tváří a před zuby.

Co mi pomohlo

Osvědčil se mi na afty propolis a to jak rozpuštěný ve slivovici, tak i surový propolis - kousíček si dám přímo na aftu, pozor, je třeba mít nasliněný prst a tu sliznici zase naopak trochu osušenou, jelikož se propolis působením tepla trochu rozpouští a lepí se. Když je aftů víc, tak větší kousek propolisu a jednou za čas si ho poposunuji na různá místa výskytu. Je fakt, že za posledních 5 let z 10, co mám prolis k dispozici, jsem větší výsev aftů neměla.

Afty při stresu XAX (11.01.13)

Když mi začne zkouškové, můžu si být stoprocentně jistá, že mi naskáče plná pusa aftů. Má to jediné pozitivum - nenajím se,takže občas i něco zhubnu.

Co mi pomohlo

Už před zkouškovým beru vit.B. Momentálně mi ale ani to nepomohlo, asi se uchýlím k drastickému vydření aftu alkoholem.

Slivovice na afty Slivovičák (30.12.12)

Typické příznaky.

Léčba

Pre lepší přístup k ráně používám tyčinku na čistění uší a její vatový konec namočím do domácí 52% slivovice a pořádně ránu vydrhnu - myslím pořádně až mi tečou slzy. Ale výsledný efekt stojí za to. Toto stačí aplikovat jen jednou a do 12 hodin je rána bez citu. Po dalších 24 hodinách sa rána zahojí úplně.

Afty s povlakem afta (15.12.12)

Bolestivé vřídky v ústech s bílým povlakem. Nejčastěji se mi objeví, když se kousnu do tváře. Potom stačí nějaká další oděrka v ústech a afta se přenese i tam. Objevují se hlavně při stresu a zátěži nebo nedostatečném spánku.

Co mi pomohlo

Časté čištění zubů, Herbadent na vatovou tyčinku a pak potřít postižené místo, chvíli to docela štípe, ale pak je bolest pryč a hojí se to rychleji. Dále vit C v jakékoliv podobě + vit. skupiny B + kyselina listová a železo. Dále výplach pusy čajem z heřmánku a nebo Orofar roztokem.

Pasta s ganodermou na afty siddha (03.12.12)

afty

Léčba

pasta s ganodermou

Co mi pomohlo

Pasta s ganodermou

Peroxid vodíku při léčbě aftů Jaja20 (09.10.12)

Afty mívám často - nejspíš jsem to zdědila po mamce, která je má také velice často a náš skvělý zubař nám poradil naprosto jednoduchou a účinnou léčbu - v lékárně koupit roztok peroxidu vodíku, namočit vatovou tyčinku a přiložit na aft - chvíli to sice pálí jako čert ale po pár potřeních aft nebolí - u velkých aftů to sice trvá déle a více to bolí ale pomáhá to taky.

Bolest při hojení aftů Marcela D. (03.09.12)

Afty moc bolí, většinou mám tak 1 za týden. Opravdu nejhorší stádium je hojení. Bolí to, štípe, AU!

Léčba

Jsou bílé(ve stádiu hojení)

Afty 7 dní Lesníbouře (24.07.12)

Dobrý den,

Na afty trpím od děctví a po vytrhnutí krčních mandlí při chronických angínách se mě přesunuli do krku. Mívám jich až 8 a všechny v oblasti krku. Nepomáhá nic zmiňovaného, afta prostě má své stádium, které musí prodělat a to 7 dní je pryč. Náchylný jsem na ně při nedostatečném spánku, zvýšeném stresu a při zvýšené konzumaci alkoholu. Naučil jsem se afty nepřelečovat, protože účinný lék prostě a jednoduše neexistuje. Můžete kupovat do nekonečna přípravky a stejně nic nepomůže. Bohužel při větším počtech aft mám i bolesti kloubů a celkovou únavu ato přibližně 4dny. Prostě jsem rezignoval, protože vše má stejný průběh.

Za afty může narušená imunita Kariena (19.04.12)

Jelikož afty můžou být důsledkem oslabený imunity nebo zánětu, jde o to neléčit jen příznaky (tedy afty v ústech a bolest), ale podívat se ke kořenům problému.

Léčba

Posílení celkové imunity je otázka jednak celkového životního stylu nebo nápravy stavu po jejím rozhození. Třeba po předcházející léčbě antibiotiky, zásahu do organismu operací, těžkou nemocí a podobně. Já mám dlouholeté zkušenosti s enzymovou kůrou, konkrétně beru pravidelně preventivně Wobenzym a ty problém, ty které tady čtu, kandidózy, mykózy, afty a podobně - to mě už léta netrápí. Stejně tak jako pandemie chřipek a podobně. Takže já bych šla touhle cestou.

Co mi pomohlo

enzymy.

Aloclair při léčbě aftů Brunichilda (10.04.12)

Většinou mi na afty pomůže genciána, ale posledně jsem měla v puse jednu fakt velkou a nepomohlo prostě nic, ani genciána, výplachy šalvějí, aplikace neředěné šalvěje přímo na to, nic. Hrozně to bolelo, nemohla jsem pít, jist, ani mluvit a trvalo to už asi týden, tak jsem si zkusila koupit gel Aloclair, ten na té aftě udělal takový ochranný film a na chvíli se mi ulevilo a aftu to během pár dnů vyléčilo. Po téhle zkušenosti už si na to asi nedám nic jiného.

Med na afty jméno/nick (16.01.12)

malé vřídky v ústní dutině

Co mi pomohlo

Jedině lidový recept mojí maminky: MED. Má antiseptické účinky a dle mých zkušeností zabírá rychleji než jakékoliv léky, několikrát denně potírat aft medem - štípe a pálí to, ale pomáhá.

Urgo na afty TerkaTT3 (25.10.11)

S afty mám taky problémy, i když velice mírné. Občas se mi prostě v ústech objeví, ale není to nijak často ani intenzivně.

Co mi pomohlo

Jediné, co mi na ně ale pomáhá a to opravdu POMÁHÁ je přípravek od společnosti Urgo. Je sice dražší, ale pomáhá a navíc se ho ani tak moc nespotřebuje a tedy lahvička 10ml vydrží opravdu dlouho. Jde o takový roztok, který se pomocí umělé štětinky nanese přímo na aft. Ve chvíli aplikace se dostaví velká bolest, jelikož to hodně pálí, ale tato bolest za chvilinku poleví a na místě se vytvoří takový povlak, který znecitliví, aft a navíc ho i zahubí.

Bolestivé afty Damianka (29.07.11)

Afty mám trvale již dvanáct let. Léčím se na imunologii, bohužel zatím stále bez úspěchu. Mám tak strašné bolesti, že někdy už nemohu dál. Někdy (asi tak jednou ročně) se afty zahojí a já je čtrnáct dní nemám. To se cítím jako jiný člověk, hodně aktivní a šťastný. Mám téměř dvouletého syna. Po porodu se intenzita aftů ještě zvýraznila. Také trpím depresí a nespavostí. Někdy nemohu usnout i dva týdny.

Afty v ústech - zkušenost lenickasklenicka (31.10.10)

Afty je moje druhé jméno. Žiji s nimi každý den. Někdy chci umřít. Co zažívám za bolesti. Když mám v ústech 1 - 5 boláků, tak jsem v pohodě. V případě, že mám až 20 boláků, tak ležím a prosím, už ať to přestane. Beru všechny vitamíny skupiny B + injekce. Léky na alergii, kterou prý ale nemám. Testy jsou drahé a pojišťovna mi je nechce zaplatit. Beru léky na imunitu. Mám jí prý v pořádku.

Mám revma léčím se už 11 let. Prý je v normě. Přestávám chodit. Mám lupénku, ta je v normě. A za 14 měsíců jsem přibrala 33 kilo. Je mi 38 let. Nikdo mi s afty nepomůže. Používám spreje od bolesti, mám ho ale na jeden den. Jsou tak drahé. Různé lahvičky z lékáren. Další věc je, že bych mohla kloktat mariánku. Jsem řidička. Při náhodném testování bych byla pozitivní. Nechci mít problémy s úřady.

Můj manžel mi nedávno řekl, že mám dva stavy. Málo nemocná, nebo víc nemocná. Chtěla bych, aby to nebylo nemocná, ale zdravá.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o aftách