DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Příznaky anafylaktického šoku
Popis anafylaktického šoku
Anafylaktický šok je život ohrožující stav. Jedná se o nepřiměřeně silnou imunitní odpověď na jinak neškodný alergen.
Princip je takový, že při prvním setkání s alergenem se začnou tvořit protilátky – IgE. Ty neškodně putují krví, až.. při dalším setkání s tímto alergenem ho vytvořené IgE poznají, přitáhnou žírné buňky a zapříčiní uvolnění obsahu z žírných buněk – histaminu a heparinu. Z toho plyne, že k anafylaktické reakci dochází až při opětovném setkání s daným alergenem (o prvním setkání však nemusí pacient někdy ani vědět.).
A co se děje po uvolnění histaminu a heparinu z žírných buněk?
Obecně mají tyto látky vazodilatační účinky – roztažení cév – zvýší se tedy průtok krve. Vzniká otok a zároveň touto krví rychleji dorazí také další složky imunitní odpovědi, které dají vzniknout zánětu.. Tato reakce by se hodila, šlo-li by o reakci na vniknutí nějakého opravdového parazita. Avšak žírné buňky jsou přehnaně aktivní a tyto látky rozlévají na nesmyslné podněty a v přílišném množství.
V zásadě je tedy anafylaktická reakce nepřiměřená imunitní odpověď na špatně identifikovanou látku – označenou jako nebezpečnou.
Stažení dýchacích cest (které může být příčinou smrti při anafylaktickém šoku) je vlastně obrana, abychom nebezpečnou látku nemohli více vdechovat, průjem je způsob, jak látku z těla dostat..
Imunita to myslí dobře, ale je trochu popletená. Rozšířené jsou názory, že je popletená z toho, jak jí takřka není dopřáváno útočit na opravdové nepřátel – vzhledem k výraznému zvyšování hygieny, snižování prachu ve vzduchu je takových nepřátel stále méně.. A tak nezbývá než z nudy útočit třeba na burské oříšky..
Rizikové faktory anafylaktického šoku
Rizika pro rozvinutí anafylaktického šoku mohou být dosti individuální. Společné však všem anafylaktickým reakcím je, že se organismus s látkou, na kterou nepřiměřeně reaguje jeho imunita, nesetkává poprvé. Musí již být uložena v paměti IgE - coby pro organismus nebezpečná látka.
Vyvolat anafylaktický šok mohou různé potraviny (nejčastěji burské oříšky či jiné ořechy, mořské plody, pšenice, kravské mléko, ovoce, vnitřnosti), léky (antibiotika..), pro někoho jsou spouštěčem anafylaktické reakce potravinová aditiva (především „éčka“..), někdo přehnaně reaguje na styk s latexem (problém u zdravotníků, neboť mnoho lékařského materiálu obsahuje latex..), velmi časté je spuštění reakce po bodnutí hmyzem (včela, vosa), lékaři musí počítat s možností anafylaktické reakce po podání kontrastní látky pacientovi, příčinou může být i tělesná zátěž a mnoho jiných, někdy ani nezjištěných faktorů (pak hovoříme o idiopatické příčině)..
Prevence anafylaktického šoku
Hlavní prevencí nemoci je vyhýbání se spouštěčům anafylaktické reakce.
V některých případech lze proti této alergii očkovat – pravidelným podáváním minimálního množství alergenu si imunitní systém může na látku zvyknout.
Příznaky a projevy anafylaktického šoku
Anafylaktická reakce se projevuje nejprve kožními projevy – vyrážka, svědění, pálení, přidává se otok (nebezpečí zadušení v případě otoku jazyka či hrtanu!), pacient má pocit plného nosu, je dýchavičný, někdy kašle.
Dalšími projevy jsou nevolnost, zvracení, průjem, křeče břicha, nízký tlak způsobený místními otoky a rozšířením cév, pacient může upadnout do bezvědomí..
Existuje i tzv. anafylaktoidní reakce. Ta se projevuje úplně stejně jako reakce anafylaktická. Liší se principem vzniku – není potřeba, aby v organismu již byly přítomny protilátky (IgE) vytvořené při předchozím setkání s alergenem. Proto se anafylaktoidní reakce může objevit při prvním styku s danou látkou (typická riziková reakce na očkování, proto je nutné po každém očkování vyčkat cca 20 minut v čekárně..)
Léčba anafylaktického šoku
Anafylaktický šok je život ohrožující stav, který vyžaduje aktutní zásah. Ten se má v prvé řadě zaměřit na kontrolu a udržení životních funkcí (udržení průchodnosti dýchacích cest, v případě otoku jazyka je nutné provést koniotomii – řez mezi prvními dvěma hrtanovými chrupavkami, lépe napíchání několika tlustých jehel do tohoto místa, kterými může pacient dočasně dýchat), kontrola oběhu, v případě selhávání srdce zahájení srdeční masáže.
K akutnímu zásahu patří aplikace adrenalinu (stáhne rozšířené cévy, zvýší se tlak..).
Pacienti s již prodělaným anafylaktickým šokem mají být vybaveni adrenalinem se snadnou aplikací (Epipen – adrenalinové pero).
Při ošetřování pacienta s anafylaktickým šokem je nutné odstranit zdroj alergenu (opatrně vyjmout žihadlo, podvázat končetinu, možno-li..)
K podávaným lékům patří kortikoidy, antihistaminika – tlumí alergickou reakci, bronchodilatancia – rozšiřují stažené bronchy.
Jak si mohu pomoci sám
Snad jediné, co pro sebe může pacient s rozvíjejícím se anafylaktickým šokem udělat, je aplikace adrenalinu (je-li jím vybaven) a přivolání pomoci.
Komplikace anafylaktického šoku
Je to akutní stav.. K hlavním komplikacím patří náhlá smrt způsobená selháním oběhu či znemožněním dýchání.
Diskuse
Další názvy: anafylaxe
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.