Anemii léčí Interna - Hematologie a patří mezi Onemocnění krve a kostní dřeně

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis anemie

Anémie je obecně onemocněním krve – konkrétně červených krvinek (erytrocytů). Jedná se o stav, při kterém se sníží hladina hemoglobinu (Hb = červené krevní barvivo, na které se váže kyslík) pod stanovené rozmezí pro věk a pohlaví jedince. S tím souvisí samotné snížení počtu červených krvinek a i samostatného objemu krvinek.

Hladina hemoglobinu u mužů je určena v rozmezí 140-170 g/l a u žen v rozmezí 110-160 g/l. Při poklesu pod spodní hranici se tedy jedná o anémii. Hladina každého jedince se určuje jednoduchými krevními testy zahrnutými do běžného krevního obrazu u lékaře.

Anemii dělíme na tři hlavní skupiny dle velikosti červených krvinek (erytrocytů). Rozdělujeme ji tedy na mikrocytární (malé krevní buňky), makrocytární (velké) a normocytární (normální velikosti).

Obecné příznaky a projevy anémie

Anémie má ve většině případů pozvolný nástup. Hlavními příznaky, vedoucími ke správné diagnóze, jsou příznaky nápadné bledosti a snížená výkonnost.

Objevuje se spavost (letargie), mdloby, dušnost, zvýšená srdeční frekvence (tachykardie), bledost kůže a sliznic.

Může dojít k vyvolání anginy pectoris (palčivá, svíravá bolest za hrudní kostí), hlavně pokud pacient zároveň trpí aterosklerózou (zúžení cév) srdečních (koronárních) tepen.

U starších osob se projevuje zmatenost.

U lidí trpících srdečním onemocněním a starších pacientů může dojít až k srdečnímu selhání.

Anémii můžeme rozdělit do osmi skupin dle příčiny jejího vzniku. Každá skupina má své specifické příznaky, příčiny a léčbu. Hlavní dělení je podle velikosti krvinek na makrocytární (velké krvinky), mikrocytární (malé krvinky) a normocytární (krvinky běžné velikosti).

ANÉMIE MIKROCYTÁRNÍ

1) Anemie z nedostatku železa

Železo naše tělo potřebuje právě k tvorbě hemoglobinu. Pokud se sníží obsah železa v těle, sníží se počet hemoglobinu a není na co navázat potřebný kyslík.

Železo získáváme hlavně ze stravy – zelená zelenina, červené maso, vejce a mléko. K jeho vstřebávání dochází v tenkém střevě. Jeho nedostatek je častější u žen před „přechodem“ (menopauzou, klimakteriem) při menstruačním krvácení.

Mezi hlavní příčiny nedostatku železa patří nedostatečný příjem v potravě (často se vyskytuje u malých dětí nevyváženou stravou), ztráta krve u menstruace, chronická ztráta krve obvykle z trávicího ústrojí (toto může být jediným příznakem rakoviny střeva), dále zvýšená potřeba železa v těhotenství nebo snížené vstřebávání (absorpce) při onemocnění tenkého střeva nebo po odstranění žaludku (gastrektomie).

K příznakům řadíme křehké a lámavé vlasy či nehty, červený a vyhlazený jazyk (atrofická glositida), nehty konkávního tvaru (koilonychie) a také zřasení na zadní stěně hrdla, při kterém se obtížně polyká (dysfagie).

Při léčbě se snažíme odstranit původní příčiny. Proto se užívají přípravky obsahující železo. Nejčastěji v tabletové formě (perorálně) – např.: síran železnatý (200mg 3× denně po dobu až 6 měsíců). Trávicí potíže jako zácpa či průjem se obvykle spraví po užívání např.: glukonanu železnatého. Pokud se železo nedostatečně vstřebává v tenkém střevě, je nutno podávat léky v injekční formě.

2) Anemie při chronických onemocněních

Tento druh anemie se nejprve neprojevuje ani snížením hladiny hemoglobinu ani změnou tvaru a velikosti červených krvinek, ale vyskytuje se u některých onemocněních jako jeden z příznaků.

Patří sem revmatoidní artritidy (zánět kloubů), selhání ledvin a jater, chronické infekce, zhoubné (maligní) nádory a zánětlivá onemocnění (např.: Crohnova choroba – onemocnění sliznice trávicího traktu).

Při této anémii dojde ke snížení životnosti červených krvinek (normálně je asi 120 dní) a snížení tvorby erytropoetinu (hormon tvořený v ledvinách, který stimuluje tvorbu červených krvinek). Hladina železa je normální nebo naopak zvýšená.

Léčba železem je u tohoto druhu tedy neúčinná a je nutno léčbu zaměřit na skutečnou příčinu – tedy léčbu samotného onemocnění, které anemii způsobilo. V některých případech lze pacientovi pomoci dávkami erytropoetinu.

ANEMIE MAKROCYTÁRNÍ

Při makrocytární anemii jsou červené krvinky nevyzrálé a velké, jelikož mají narušenou syntézu DNA. Nejčastěji je příčinou nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové, které jsou k této syntéze potřebné.

1) Anemie z nedostatku vitaminu B12

Vitamin B12 by měl být součástí přijímané potravy každým z nás. Získáváme jej převážně z živočišných zdrojů – maso, ryby, vejce a mléko. Vstřebává se v trávicím ústrojí díky vnitřním faktorům, které vypouštějí buňky v žaludku. Poté putuje až do jater, kde je skladován do zásoby až na 2 roky a více.

Jednou z příčina jeho nedostatku je nízký příjem v potravě – hlavně u veganů (lidé, kteří se živí potravou, která není z žádné součásti stvořena z živočichů), dále poruchou vstřebávání, nedostatkem vnitřního faktoru ze žaludeční sliznice (intrisic faktor), perniciózní anemie (viz. níže), následkem odnětí žaludku, poruchou vstřebávání v tenkém střevě, onemocnění slinivky břišní, chronický zánět slinivky břišní.

2) Perniciózní anemie

Jedná se o autoimunitní poruchy, kdy dochází k ochabnutí žaludeční sliznice, a tím k selhání vnitřního faktoru a zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.

Příznaky této anemie mají pomalý nástup, a proto k stanovení správné diagnózy často dochází v pokročilém stadiu. Patří sem otupění, únava a snížení hmotnosti, bledost.

Dále se vyskytují neurologické příznaky – může se objevovat brnění v končetinách, které může přejít až do ochrnutí a postižení mozkové činnosti až v demenci.

K vyšetření poslouží krevní obraz, z kterého se určí hladina vitamínu B12. Dle těchto výsledků se potom podává vitamín B12 injekčně do svalu, jelikož při podávání ústy se nevstřebává. Nejprve se podává do doplnění správné hladiny a potom se udržuje po zbytek života. Léčba může oddálit neurologické příznaky a zastavit procesy pozdějších změn.

3) Nedostatek kyseliny listové

Kyselina listová je vitamínem skupiny B a její účinky úzce souvisejí s vitamínem B12. nachází se v játrech, kvasnicích a zelené zelenině. V těhotenství je potřeba její vyšší hladiny, proto je nutno ji dodávat i v tabletách, aby se zabránilo defektům nervové trubice plodu – např.: rozštěp páteře.

Příčinou může být snížený příjem přicházející se stářím, u alkoholiků a u nedonošených dětí. Další příčinou může být špatné vstřebávání například u Crohnovy choroby. Nedostatek kyseliny listové se projevuje stejně jako anemie.

Léčbou je také podávání nedostatkového vitaminu, tudíž kyseliny listové a to v tabletách s důrazem na léčbu původní příčiny.

ANEMIE NORMOCYTÁRNÍ

1) Aplastická anemie

Aplastická anemie je onemocnění, které se vyskytuje ojediněle. Je způsobeno útlumem kostní dřeně. V kostní dřeni dochází k tvorbě všech složek krve – červené krvinky (erytrocyty), bílých krvinek (leukocyty) a krevních destiček (trombocyty). Při jejím útlumu se hladina všech složek sníží. Toto onemocnění je především získané (projeví se během života), ale jsou jedinci, kteří ji zdědí.

Se vznikem aplastické anemie lze spojit i ostatní druhy anemie. Mohou jí také způsobit léky proti rakovině apod. V krevním obraze nalezneme nízký počet všech druhů krevních částic (pancytopenii).

Léčba se soustředí na odstranění příčiny. Následuje spíše podpůrná péče, kdy se podávají transfúze (krevní složky) a antibiotika. U mladých a starých lidí s těžkou formou onemocnění lze transplantovat kostní dřeň či nasadit imunosupresivní léčbu.

8) Hemolytická anemie

Při hemolytické anemii dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek, který se děje ve slezině. Toto onemocnění vykazuje jak zvýšenou tvorbu červených krvinek, tak zároveň zvýšené jejich odbourávání.

Její příčiny můžeme rozdělit na dědičné a získané. Mezi dědičné patří porucha membrány červených krvinek, narušený tvar hemoglobinu (například srpkovitá anemie). Mezi získané příčiny řadíme imunitní, neimunitní a smíšené (infekce, léky či zvětšení sleziny).

Hemolytická anemie se projevuje příznaky jako je bledost, žloutenka a zvětšení sleziny (splenomegalie).

Léčba anemie

Obecně můžeme říct, že léčba anemie se soustředí na průvodní příčiny jednoho z druhů anemie. Není vyloučeno, že se tyto druhy prolínají. Dbá se tedy při léčbě na zjištění, pomocí krevních testů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové, vitaminu B12, červených krvinek či náznaky jiného onemocnění ostatními vyšetřovacími metodami.

Poté se může teprve léčba zaměřit na podávání jednotlivých chybějících složek v těle (viz. u jednotlivých druhů anemií) či léčbu jiné choroby vyvolávající anemii.

Jak si mohu pomoci sám

Anemie je samo o sobě velmi složité onemocnění, se kterým není radno si zahrávat. proto je dobré, aby lékař věděl, pokud máte příznaky či se u Vás již projevilo.

Měli byste se snažit jíst pestrou stravu složenou ze zelené zeleniny, červeného masa, ryb, vejce a mléko. Pokud některou z těchto potravin z nějakého důvodu nesmíte či nejíte, snažte se doplnit jednotlivé složky a vitamíny náhradou.

Komplikace anemie

Obecně komplikace anemie vyplývají z daného druhu. Musíme si uvědomit, že krev je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Srdce, mozek ani plíce by nemohly bez krve fungovat, jelikož by jim neměl kdo dát potřebný kyslík. Proto, když se i kdyby jen jedna složka krve poškodí nebo odliší od normálu, hned vyvstávají další s tím související choroby.

Diskuse  

Další názvy: chudokrevnost, makrocytární anemie, mikrocytární anemie, normocytární anemie, anemie z nedostatku železa, sideropenická anemie, anemie při chronických onemocněních, anemie z nedostatku vitaminu B 12, anemie z nedostatku kyseliny listové, aplastická anemie, perniciózní

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s anemií

Máte zkušenost s anemií?

Daniel95 (18.10.21)

Ve 24 letech mi byla zjištěna anémie s nízkými hodnotami železa v krvi. Projevy - Bušení srdce mravenčení a necitlivost končetin, únava, poruchy koncentrace, hučení v uších, zhoršení ejakulace (velmi krátká a slabá).

Léčba

Nasazení léků Sorbifer, Urologická a andrologická prohlídka (transrektální ultrasonografie, test na bulbokavernózní a anorektální reflex)

Bledulka2020 (18.05.21)

Moj průběh anemie:
před 5 lety při náhodné kontrole zjištěn mírný pokles hmg., nasazen Maltofer, při půlročních kontrolách stav v normě, Maltofer stále…
Loni před vánoci se objevili velmi rychle příznaky: všechny typické pro tuto diagnozu, (asi nejtěžší bylo zvládnout 20min.cestu pěšky do práce )
Absolvovala jsem všechna běžná vyšetření (gastro ap.),všechny možná vyš.krve, -příčina: nic zásadního se nenašlo,železo na minimu,malé č.krvinky,
cca 2měs. před prvními projevy anemie byly gyn.problémy,momentálně mám horm.léčbu,teď je vše ok, po skončení léčby uvidíme…

Léčba: přechodně zvýšené dávky Maltoferu + infuze,
stavuji se „střízlivě“ což je určitě velké plus.
Doba léčby cca 4měsíce (za tu dobu z hodnoty HMG90 na 118) a stále pokračuji. Už asi tři týdny se cítim téměř v pohodě,jen musím častěji odpočívat,sem tam se zamotám ap.
Mám i jiné nemoci, ale tohle mě dost položilo..
Měla jsem štěstí na super lékaře, i to že jsem od začátku tušila o co asi jde… Přeji všem rychlou léčbu,super lékaře…

Splenektomie mi vyřešila všechny problémy vladimiramira (05.01.19)

Zvětšená slezina, rychlý rozpad krvinek, žlutá kůže a očí. V dětství častá únava, bledost, ospalost, až mdloby. Časté bolesti břicha a hemolyt. krize.
Jediná léčba byly transfuze a v pozdějším věku prednison.
V 25letech jsem šla na plánovanou operaci, splenektomii a musel mi být odstraněn i žlučník, neboť jsem měla kameny z velkého množství železa při rozpadu.
Až po odstranění sleziny jsem byla teprve vyléčena. krevní obraz se mi úplně srovnal, všechny problémy ustaly a ani nejsem nijak zvlášť víc nemocná, i když nemám slezinu!
Moje tři děti to zdědily a šly v 6letech na splenektomii. Díky splenektomii prožily naprosto normální aktivní dětství jako jejich vrstevníci. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí a všem s touto chorobou splenektomii doporučuji.

Anémie - "obyčejná" návštěva lékařky 92174922 (08.03.17)

Teprve nedávno jsem šla ke své dětské lékařce „pouze“ pro potvrzení neúčasti na svůj povinný cyklistický kurz - už pět let trpím kolapsovými stavy, nejdříve přijdou mdloby, motání hlavy a nakonec sebou seknu jako „hadrová panenka“. Před právě pěti lety jsem ležela v nemocnici, kdy mi anémii nepotvrdili.

Moje ošetřující lékařka musela udělat testy krevního obrazu, jako podklady k mému uvolnění z kurzu a můj krevní obraz vyšel vcelku dost mizerně - hodnota hemoglobinu asi na nějakých 69mg/l.

Skoro okamžitě jsem musela do nemocnice, ještě ten den, doktorka mě skoro nechtěla ani poslat domů pro věci, bála se mého kolapsu až na to, že mé tělo si na nulovou hodnotu železa (jak mi později bylo sděleno) zvyklo a dokážu žít i bez něj.

Můj čtyřdenní pobyt v nemocnici se naštěstí obešel bez transfúze, bylo mi jen doplněno železo v podobě prášků a na další postup se čeká.

Každopádně v 17ti letech jsem takovéto komplikace vůbec nečekala, ale možná se už ví, proč mám své kolapsové stavy.

Hodně lidí říká, že jsem hodně bledá a ptá se mě, jestli mi je dobře, přitom mě je skvěle. Sama za sebe můžu říct, že mi nic nechybí, ale tělu zřejmě ano a to železo.
Trpím závratěmi, motáním hlavy, již zmiňovanou bledostí, bolestí břicha, zácpou, která se střídá i s průjmy.

Budu doufat, že mi železo rychle v krvi stoupne a bude brzy vše v pořádku.

Anemie z menstruace op645 (26.11.14)

Srašlivá únava po pár krocích, svalová vyčerpanost končetin při chůzi do sebemenšího kopce, zadýchání, spavost, bledost, popraskaný a velmi citlivý jazyk.

Léčba

Byla jsem přijata do nemocnice s hemioglobinem 52 mg/l. Ještě v ten den jsem dostala dvě transfúze, další den pak ještě jednu. Po každé transfúzi mě Hmg. stoupl asi o 10 mg/l. Po velmi silné menstruaci, kterou mám tak celý život, jsem zase 10 mg ztratila. Dostala jsem další 2 transfúze. K tomu mě nasadili Aktiferin 3× denně. Po 14 dnech mě propustili s hodnotou Hmg 107 mg/l. Další týden jsem už měla 117 mg/l. Aktiferin pořád beru 2× denně 1 tbl.

Co mi pomohlo

Transfúze a Aktiferin.

Život jsem již přizpůsobila nemoci tynusak (01.09.13)

Bledost, že se mě lidé lekali, obrovské kruhy pod očima, nevydržím den bez spaní přes den, lámou se mi vlasy, nehty, trpím dušností, velmi často omdlévám, mám sníženou imunitu, studené končetiny, nízký tlak.

Zjistili mi to tak, že jsem byla strašně dušná a po nemoci, poslali mě na krev, bylo to před 3 lety. Začala jsem brát léky, které nepomáhají.

Léčba

Stále jsem v léčbě, již třetím rokem. Lékař mi vždy nasadí nějaký lék, doberu jej a hned mi to zase klesne. Brala jsem sorbifel 2krát denně, nesnesla jsem ho, tak mi byl nasazen maltofer 3krát denně, ale příliš nepomáhá, doufám, že se z toho někdy vyléčím.

Co mi pomohlo

Přizpůsobila jsem svůj život nemoci. Odpoledne spím, snažím se jíst více výrobků bohatých na železo, ale nic nepomáhá.

Sideropenická anémie Katka Malá (25.05.13)

Mohutné padání vlasů, neustálá únava, vyčerpanost, bledá kůže, závratě, pocity na omdlení, dušnost, zmatenost a zapomínání i běžných věcí, zanícené koutky úst

Léčba

Prvotně byl nasazen aktiferrin 2×1 denně, nyní ferinject infuzí do žíly, B12 injekčně, podstoupená vyšetření na gynekologii, gastroendoskopii, kolonoskopii. Při zjištění anémie byl hemoglobin 76

Co mi pomohlo

Momentálně jsem v léčbě, takže doufám, že pomůžou výše uvedené léky, zatím nebyla zjištěna příčina ztráty krve.

Anémie při silné menstruaci sedlan00 (20.04.13)

Únava, dušnost, spavost, rychlé zadýchání, padání vlasů, silná menstruace

Léčba

Tabletky Ferretab 2× denně po 4 měsících 1× denně kontrola KO při zjištění anémie jsem měla jen 80,5 hemoglobinu

Co mi pomohlo

Ferretab a pestra strava,zelenina

Bohužel při chronickém zánětu žaludku se mi prý bude anémie vracet,takže snaha pravidelné a pestré stravy

Chudokrevnost a její příznaky K4te (06.02.13)

Neustálá unavenost, dušnost, bledost, emoční přecitlivělost, zimomřivost.

Léčba

Nasazení léků Sorbifer - zpočátku 2× ráno a 2× večer, dnes už brát jen při menstruaci, ale po jejich užití vždy následovala nevolnost.

Co mi pomohlo

Přípravky od Energy - Chlorella, Drags Imun, přijímání železa v potravě (listová zelenina, luštěniny)

Sideropenická anemie Krvinka malinka (19.01.12)

Bledost, unavenost, zadýchávání

Léčba

Aplikace železa do krve, vitamin B12 taktéž, tabletky Ferretab, pravidelná kontrola krevního obrazu, hladina hemoglobinu-87,5

Co mi pomohlo

Upravená strava, vzdala jsem se cigaret.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o anemii