Angina pectoris

Přidat zkušenost

Anginu pectoris léčí Interna - Kardiologie a patří mezi Onemocnění srdce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis nemoci, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis anginy pectoris

Angina pectoris (AP) je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční.

Toto onemocnění je definováno palčivou bolestí za hrudní kostí, která je způsobena nedostatkem kyslíku v srdeční svalovině. Svými příčinami a projevy je velmi podobná akutnímu infarktu myokardu s rozdílem, že při angině pectoris nedochází k odumření (ischémii) srdeční tkáně a při léčbě je účinný lék Nitroglycerin (ve spreji či tabletě).

Celý proces této bolesti je popsán, když málo okysličená krev proudí do srdce, které potřebuje vyšší koncentraci kyslíku. Tím dojde k nesprávnému stahování srdeční svaloviny, srdce přestává plnit svou funkci jako pumpa a tím se do celého těla nedostává dostatek okysličené krve a zpět opět do srdce.

Angina pectoris je bolest, ke které dochází při zvýšeném požadavku na kyslík – rychlá chůze, běh, stres atd., kdy nemocné cévy převážně aterosklerózou (=kornatění = zúžení cévy ukládáním tuku, nejčastěji následkem vysokého cholesterolu) nemohou dostatečně zásobit tělo ani srdce krví s kyslíkem.

Tento průběh si můžeme představit jako křeče do svalů při běhu. Jistě znáte píchání ve stehnech či břichu, když se vystavíte pohybu, na který nejste zvyklí. Říkáme tomu kyslíkový dluh. Podobně je tomu u anginy pectoris, ale v srdci se nevypouští kyselina mléčná, která způsobuje bolest při kyslíkovém dluhu. Tato bolest je opět lokalizována do plochy jako u akutního infarktu myokardu, je spojená s pálením, svíránímbodáním, tlakem na hrudi a nebo pocitem, že nemůžeme dýchat.

Angina pectoris má dvě základní rozdělení na stabilní a nestabilní anginu pectoris. Jelikož angina pectoris je onemocnění, se kterým pacient může žít dlouhá léta, poté se může vyléčit a nebo se nemoc zhorší či přejde na jiné srdeční onemocnění, je toto dělení důležité.

Stabilní angina pectoris je označení pro vždy stejný průběh záchvatu této bolesti na hrudi. Například pacient udává tuto bolest při chůzi do schodů, po jídle, při jiné námaze apod. pacienti s tímto onemocněním obvykle dostávají jako první pomoc lék Nitroglycerin (spray nebo tablety), který aplikují při prvních příznacích pod jazyk.

Nestabilní angina pectoris jsou stejné bolesti na hrudi nebo horší, ale v případech, kdy to pro pacienta je neobvyklé. Například pacient ví, že se bolest projevuje, když vyjde čtyři patra do schodů, ale tentokrát stačilo třeba dojít z jednoho pokoje do druhého nebo nikdy neměl projevy po jídle, ale najedl se a bolest se projevila.

Každý pacient, který má anginu pectoris, by měl být poučen o dávkování léků možnostech jeho následné fyzické aktivity. Je důležité mít na paměti, že tato bolest je velmi podobná dalším srdečním onemocněním, takže pokud nezapůsobí dávka Nitroglycerinu, může se jednat o akutní infarkt myokardu, a proto je nutné vyhledat lékařskou pomoc či zavolat nejlépe záchrannou službu.

Rizikové faktory anginy pectoris

Mezi rizikové faktory se řadí stejně jako u akutního infarktu myokardu - věk a rodinné dispozice.

Mezi ovlivnitelné patří hlavně obezita, kouření, vysoká hladina cholesterolu (hypercholesterlémie), snížená fyzická aktivita.

Z dalších to jsou již probíhající onemocnění jako je hypertenze (vysoký krevní tlak) a ateroskleróza (zúžení cév ukládáním tuku na stěnu cévy).

Tyto všechny faktory spolu velmi úzce souvisejí. Pokud se lidské tělo udržuje v kondici, neznamená to jen možnost snížení váhy, ale i podporu celkového cévního systému včetně srdce.

Málokdo možná ví, že kouření není jen škodlivé v plicích. Nikotin obsažený v cigaretách má srážlivé účinky a podporuje ještě více ukládání tuku a ostatních látek na stěnu cév (ateroskleróza) a dává za vznik trombům (sraženina z krevních složek) a embolům (ostatní prvky, které neprojdou zúženou stěnou jako je vzduch, tuk, kolonie buněk atd.).

Vysoký krevní tlak vynakládá na celý oběhový systém vysoké nároky a v poškozených cévách se může rychlým průtokem krve uvolnit sraženina, která doputuje do úzké cévy a zde vznikne ischémie (odumření tkáně nedostatkem živin, hlavně kyslíku).

Prevence anginy pectoris

Jak již bylo řečeno výše, je důležité se snažit možnost vzniku onemocnění snížit ovlivňováním rizikových faktorů. To znamená přestat kouřit, vyhýbat se tučnému jídlu a solím, udržovat se v kondici (na srdeční onemocnění se ve vyšším věku často doporučuje jízda na kole).

Dále jsou preventivní prohlídky u lékaře, zjišťování krevního tlaku – pokud je vysoký, je snaha jej snižovat – a dodržování jejich pokynů.

Příznaky a projevy anginy pectoris

Vlastní projevy anginy pectoris mohou být velmi pestré. Pacienti ji nejčastěji popisují jako bodavou či svíravou bolest, tlak bez bolesti nebo pocit, že nemohou dýchat.

Nejčastěji tyto projevy lokalizují plošně za střední či horní třetinou hrudní kosti. Bolest může přecházet do levého či pravého ramene, do paže (typickým projevem je brnění levého malíčku), do krku, dolní čelisti, oblasti žaludku (epigastrium), mezi lopatky a dokonce i do zátylku.

Příznaky anginy pectoris trvají několik desítek vteřin až pár minut. Pokud je bolest delší než deset minut, musíme myslet na možnost nestabilní anginy pectoris, akutní infarkt myokardu či další onemocnění.

Velmi důležité pro určení této nemoci je moment, který bolest na hrudi (stenokardii) vyvolává. Charakteristické bolesti anginy pectoris přicházejí při námaze, rozčilení, stresové situaci, po jídle (typická je námaha po požití potravy), nadýchání se studeného vzduchu (chůze proti větru, za mrazu) a nebo při ranní cestě z domu. Typické pro tuto bolest vyvolanou námahou je, že Vás přinutí přerušit prováděnou činnost.

Pacient, který již tyto bolesti zná, sám určí jejich průběh a většinou již má vyzkoušeno, jak velkou námahu snese a co si může dovolit. Pokud bolesti dostane v neobvyklé situaci, jedná se tedy o projev nestabilní anginy pectoris a je nutné lékařské ošetření.

Pro praktické potřeby byla vytvořena klasifikace těchto bolestí kvůli sledování průběhu onemocnění a účinku léčby. Tato klasifikace anginu pectoris rozděluje dle závažnosti do čtyř stupňů.

  1. bolest na hrudi (stenokardie) vyvolána jen „výjimečnou“ námahou (př.: člověk není zvyklý na sportovní aktivitu, ale poběží a bolest se vyvolá)
  2. stenokardie vyvolána větší, ale přesto obvyklou námahou (př.: vyjde se více pater schodů) nebo běžnou činností ve větru a mrazu nebo stresovou situací
  3. stenokardie vyvolána již běžnou činností při psychickém vyrovnání (př.: chůze po rovině či po schodech do prvního patra)
  4. stenokardie i při minimálně náročné činnosti nebo v klidu (př.: vstát z postele, obléci se, najíst se apod.)

Z dalších průvodních příznaků je možnost uvést úzkost, strach o život, nedostatek kyslíku, dušnost, bledost, vysoký krevní tlak (hypertenze), ale tyto příznaky se objevují i ostatních onemocnění, proto je nemůžeme označit jako přesné pro určení anginy pectoris.

Pro správné určení této nemoci většinou postačuje typická bolest na hrudi odeznívající po účinku nitrátů (nejčastěji užívaný je Nitroglycerin). V netypických případech je diagnostika onemocnění doplněna o EKG (elektrokardiografie) nebo zátěžová echokardiografie.

Tyto metody jsou pro bližší určení průvodního problému onemocnění, zda se jedná o anginu pectris vyvolanou aterosklerózou (zúžení cév) nebo zda odumření srdeční tkáně (ischémie myokardu) bylo vyvoláno jiným onemocněním (př.: hypertenze, funkční poruchy, celkové onemocnění cévního systému apod.).

Pokud tato vyšetření nepotvrdí anginu pectoris ani jiné srdeční onemocnění, je potom nutné pátrat po jiné možné příčině (bolesti zad, onemocnění plic, horní části trávicího ustrojí apod.).

Léčba anginy pectoris

První projevy onemocnění anginy pectoris jsou zachyceny v ordinaci lékaře či záchrannou služnou po jejím zavolání.

Po základním vyšetření (hlavně příznaky, anamnéza, EKG) následuje farmakologická léčba nitráty (látky, které působí relaxačně na stažené cévy v srdci – př.: Nitroglycerin) a léčba dalších příznaků. Následuje již ve zdravotnickém zařízení snižování rizikových faktorů.

Léčba anginy pectoris zahrnuje tedy dvě roviny. Na jedné straně klade důraz na zlepšení kvality života. To znamená přestat kouřit, snížení váhy, snížení příjmu tuků a solí, zlepšení fyzické kondice dle stavu pacienta.

Na druhé straně je již spíše farmakologická, která zahrnuje především nitráty – nejčastěji známí Nitroglycerin, jehož účinkem je roztahování cév a tím obnova cirkulace krve v srdci. Dále se používají léky na regulaci vysokého krevního tlaku, proti srážlivosti krve a na ostatní nemoci, které s anginou pectoris souvisejí.

U většiny nemocných bývá po léta stav stabilizovaný, část pacientů může dokonce potíže ztratit nebo naopak může dojít ke zhoršení průběhu onemocnění. U řádně léčeného pacienta se již po roce snižuje možná úmrtnost (mortalita) o 4% a možnost přechodu onemocnění v infarkt myokardu o 2-4%.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte dojem, že toto onemocnění u Vás probíhá, nejlepší radou je, dojít si k lékaři a nechat se vyšetřit a následně dodržovat jeho pokyny. Měli byste mít na paměti, že se srdečními ani dýchacími obtížemi si není radno zahrávat – nikdy nemůžete bezpečně vědět, že se nejedná například o infarkt nebo o plicní embolii.

V případě, že máte poskytnout první pomoci někomu s náznaky anginy pectoris, zavolejte záchrannou službu, po celou dobu sledujte stav postižené osoby (puls a dýchání), nechte ji v pro ni přirozené poloze (nejlépe v polosedě) a hlídejte ji, zda neupadá do šokového stavu. Po příjezdu lékaře se snažte co nejpřesněji doplnit sled událostí, pokud nemocný nemůže.

Jestliže na anginu pectoris trpíte, je potřeba dodržovat příkazy lékaře a vyhýbat se rizikovým faktorům (popsáno výše). Většina osob trpící touto chorobou již ví, co jim záchvat bolestí vyvolá a snaží se tomu tedy vyvarovat a obvykle při sobě nosí sprej s Nitroglycerinem, který se při vyvolaném záchvatu bolesti na hrudi stříkne pod jazyk dle dávkování.

Komplikace anginy pectoris

Mezi hlavní komplikace patří přechod z anginy pectoris na infarkt myokardu či jiné srdeční onemocnění. U všech srdečních onemocněních je velká pravděpodobnost přechodu do náhlé srdeční zástavy.

Další názvy: angina pektoris, AP, stabilní angina pectoris, nestabilní angina pectoris, ischemická choroba srdeční, ICHS

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s anginou pectoris

Máte zkušenost s anginou pectoris?

Bolest na hrudi paul13 (05.04.21)

Mně tam začalo bolet před lety, svěřil jsem se manželce (zdravotníčka), ta mne poslala k doktorovi s tím, že možná mám anginu pectoris, u této nemoci je to jeden z příznaků. Někdy to bolelo víc, někdy méně. Jiné příznaky jsem ale neměl (vysoký tlak, ztížené dýchání, bledost). Závodní lékař mi po vyšetření nenašel nic. Když jsem pak přišel domů, tak mne napadlo si toto místo stlačit. Ozvalo se hlasité praskání a bolest zmizela. Od té doby se takto „léčím“. Trochu vypnu hruď, položím si na bolavé místo dlaň, na ni dlaň druhé ruky a stlačím. Někdy to jen trochu lupne, ale někdy je slyšet praskání i na 2 metry a bolest je pryč. Co se v hrudní kosti děje, netuším, ale pomáhá mi to.

Nestabilní angína pectoris Ferda2Fr (17.01.15)

Diagnóza: chronická ICHS
Otec: v 70 letech ICHS PCI Nem. Liberec, stenty a po 2 letech infarkt a 4 násobný bypass (Praha), dnes mu je 85 let a je soběstačný.

Pacient (má osoba): 60 let, nekuřák, alkohol příležitostně, 74 kg/174 cm, nebere léky, na nic se neléčí, OSVČ, bez stresu, chůze denně 2 až 10 km, pozor v říjnu 2014 cholesterol jen jen 5,2. TK 120/80.

Denně alespoň 1 teplé jidlo, 2× studené.
Nevím, co vylepšit. Dříve před 7 lety jsem neušel krok pěšky, bolely mě kyčle, kolena. Auto jsem prodal a změnil práci a způsob života.

Příznaky nemoci: 10.12.2014 připojení těžkého vozíku k osobnímu autu, cca 250 kg. Táhnutí 1 min. Náhlý tlak v srdci, 10 % posledního záchvatu 1. 1. 2015. Ještě ten den jsem absolvoval 10 km procházku s kočárkem. Do týdne jsem přestal jezdit na kole pro bolest v hrudním koši. Postupně nastaly problémy i s chůzí, chodil jsem stále pomaleji a den ode dne jsem zkracoval odstupy vynucených přestávek.

Dne 30.12.14 v nemocnici Rumburku EKG bez problému. Pan primář doporučil další vyšetření, Echo a zátěžovou EKG. Druhý den na Silvestra jsem si dal alkohol až ve 24 hod., sekt 0,2 dcl byl pro mě jako jed. Po 2 hodinovém neklidném spánku mě probudila stupňující bolest, která mě dovolila pouze vzbudit manželku. Bolest mě ochromila, nebyl bych schopen vstát z lůžka a jít si pro mobil. Mohl jsem pouze nepatrně pohybovat rukama, hlavou. Mluvení ok, dýchání povrchní rychlé, strach z infarktu mě naprosto ochromil. Nedokázal jsem se ani posadit. Manželka zavolala rychlou. Podaný nitroglycerin úžasně zabral. Tlak a EKG v sanitce ok. Aplikace NaCl do žíly. V nemocnici ještě 2 šílené záchvaty, vždy po hodině. Zabral až podaný lék na uklidnění.

Nasazené léky po 5 dnech hospitalizace: Anopyrin 100 mg, Concor 1,25 mg, Trombex 75 mg. V nemocnici jsem byl pod stálou kontrolou: tlaku, teploty a EKG, rentgen plic.

Léčba

Následující týden jsem čekal doma na den 13. 1. 2015. Když jsem nedodržel klid, byl jsem hned potrestaný nejistotou, abych nemusel volat opět záchranku. V Liberecké krajské nemocnici je dobře fungující stacionář. Nástup ráno v 6-7 hod nalačno. Následovalo základní vyšetření a Echo. V 10 - 11 hod operační zákrok v kardiologickém oddělení, kde je primářem MUDr. David Horák. Stacionář je vybaven TV přijímačem, pohodlnými polohovacími křesly a kuchyňským koutem s občerstvením. Dostal jsem po zákroku chutný oběd se svačinou. Čas na oddělení tráví pacienti v běžném oděvu, podobně, jako je tomu při jiných ambulantních vyšetřeních či v ordinacích praktických lékařů.

Co mi pomohlo

Největší bolest jsem cítil způsobenou fyzickou námahou při lezení na operační stůl. Trvalo po dobu 15 min,operující primář byl na vedlejším sále a samotné sestry se bály mě dát nitroglycerin. Samotná katetrizace bolela jen z poloviny. Dostal jsem 2 stenty a následné roztažení žil balonkem tlakem 10 barů. Sekundární větev nevhodná v zákroku (D pod 2 mm). Zákrok proveden žilou ze zápěstí pravé ruky. Náustek katetru po zákroku odstraněn a nasazen tlakový náramek - odstraněn před odchodem domů ve 14,30 hod.

17. 1. 2015 Dnes jsem vynechal léky předepsané nemocnicí (Rosucard 20 mg a Prestarium Neo. V noci jsem se probudil poloviční, jinou bolestí srdce. Díval jsem se 2 hod na film a potom jsem pokračoval ve spánku. Rosucard 20 mg mi způsobil bolest stehenních svalů. Ráno tlak 100/65 mmHg, trochu jsem vrávoral. Zítra si vezmu polovic Rosucardu a Prestarium a budu informovat lékaře.

Pocitově stále bolest na srdci 20 %. Dnes jsem ušel 500 m v terénu, což by bylo před zákrokem nemožné. Tímto chci poděkovat personálu Kardia Liberec. Myslím, že do 1 měsíce budu ok.

František Šulc

Angína pectoris Lada73 (17.12.14)

Je mi 73 let, překonal jsem dva infarkty, mám trojnásobný bypass a jsem diabetik. Trpím silnou anginou pectoris, která mě značně omezovala v každodenních aktivitách. Byl jsem nucen užívat nitroglycerin několikrát denně a bez přestávky jsem neušel více než 30–50 metrů. Každou noc jsem se pravidelně budil s bolestí na hrudi a musel jsem opět užít nitroglycerin.

Léčba

Podstoupil jsem 35hodinovou léčbu, známou jako EECP terapie. Jde o neinvazivní léčbu, která pomáha obnovit prokrvení srdce.

Co mi pomohlo

Již po prvních hodinách terapie angina polevila. V noci jsem přestal mívat bolesti a nemusel jsem užívat nitroglycerin. Teď po skončení všech 35 hodin terapie ujdu podstatně více, angina docela vymizela a nitroglycerin vůbec neužívám. Dokonce ho začínám zapomínat doma. Jsem rád, že jsem měl možnost podstoupit EECP a terapii doporučuji všem, které trápí angina. Mé bolesti vymizely, mám víc energie a jsem schopný dělat více.

Klasická angina Tereza Vystavilová (09.01.14)

Začalo mě bolet v krku a byla jsem ospalá. Takové typické začátky angíny až na to že to bolelo výš

Léčba

Šli jsme za doktorem a ten nám poradil antibiotika.

Co mi pomohlo

BIOPAROX, šalvějové bonbony, phytolacca decandra 15ch.

Bolest na hrudi po zátěži kalahari (13.01.11)

Je mi 57 let, jezdím na běžkách, vydržím poměrně velkou zátěž, ale dneska jsem to přehnala. Po dvou hodinách sezení na poradě v teple jsem vyrazila na autobus sprintem, který trval pět minut a stihla jsem autobus na poslední chvíli.

V autobuse už v sedě jsem si uvědomila tlakovou bolest za hrudní kostí, která ne a ne se rozplynout. Vzpomněla jsem si na svého tátu, jak se mnou běžel na autobus a jak mi nestačil - to bylo před dvaceti lety - a jak jsem okénkem viděla, že stojí, mává mi a není mu dobře a jak mě to mrzelo. To už měl svůj první infarkt za sebou. Nepodceňujme proto dědičné faktory a chovejme se rozumně.

Léčba

Neléčím se nijak jen se snažím o správnou životosprávu.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi pohyb v přírodě a kontakt se zvířaty

Moje léčba Nešpor (24.02.10)

Letos mi bude kulatých 60 let. Již od dvaceti let jsem byl vážně nemocen a to
silnou chudokrevností. Na vojně jsem byl léčen 7 měsíců ve vojenské nemocnici ve Střešovicích, kde jsem po čtyřech měsících podstoupil operaci s odebráním sleziny.
Zhruba po třech letech se mi zdravotní stav natolik zlepšil, že jsem založil rodinu.
Když mi bylo 47 prožil jsem první slabší infarkt myokardu, byla mi zjištěna angina pektoris. V 53 letech jsem měl druhý infarkt myokardu. V 55 letech byla druhá oprace s odebráním nového nárůstu sleziny. Od té doby jsem začal s pravidelnou denní chůzí asi 5 km a zdravotní stav se zlepšil.

Vím již, jakou zátěž si mohu dovolit a jakou ne. Mívám potíže při větší námaze, rychlé chůzi do kopce, manuální práci s rukama nad hlavou nebo při zvedání těžkých předmětů, čehož se snažím vyvarovat. Při větší námaze se objeví svíravá bolest na prsou, dušnost a únava.

Záleží u mě jaké je počasí, když jsou změny nebo přechod ze zimy do tepla nebo naopak.

Pomáhá mi nitroglycerin většinou ve spreji nebo prášek - po tom však bývám čtvrt hodiny k nepotřebě - velká únava.

Mám vyšší tlak a váhu a míval jsem vysoký cholesterol (18-20 mmol/l), který se ale díky lékům a pohybu snížil na 5. Dietu nedržím, vyhybám se živočišným tukům, vajíčkům a burákům.

Co mi pomohlo

Stále jsem však závislý na léčbě léky:

ANOPYRIN
BETALOC
LACIPIL
LOZAP H
MILURIT
PREDUCTAL
SORTIS
TRITACE
EBRANTIL
LIPANTIL
FUROSEMID
NITROGLYCERIN

Myslím si, že velkou zásluhu na zlepšení všech nemocí je domácí pohoda, klid,
dobrá nálada, která nesmí nikdy chybět, žádné stresy a přemýšlení o nemoci - to
je potom polovina nemoci pryč.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o angině pectoris