Angínu léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě abscesu, Komplikace

Popis angíny  

Angína je většinou označována za onemocnění bakteriálního původu, které způsobuje nejčastěji některá bakterie z rodu Streptococcus (Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae) nebo Stafylococcus (Staphylococcus aureus), ale nezřídka se setkáme s původcem virovým (herpetické viry, virus Epstain-Baarové), ba dokonce mykotickým (u lidí léčených imunosupresivy, či nemocných AIDS).

Kromě krčních mandlí, které jsou pokryty lymfatickou tkání a mají za úkol chránit organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu, postihuje také nejbližší okolí, kterým je kořen jazyka a přilehlá část hltanu.

Je to velice běžné onemocnění, neboť je přenosné kapénkovou infekcí, šířící se vzduchem. Inkubační doba (tzn. čas od nakažení po vypuknutí prvních příznaků) se pohybuje mezi jedním až třemi dny.

Tato nemoc je v současnosti poměrně snadno léčitelná, avšak pokud není léčba zahájena, může mít velice závažné následky, které se mohou projevit dokonce až po několika letech. V minulosti, před tím než byla vynalezena antibiotika, nebylo toto onemocnění sice tak časté jako dnes, ale komplikace byly o to závažnější. U těchto osob totiž nezřídka docházelo k revmatické horečce, která postihuje srdce a klouby.

Rizikové faktory angíny  

Tato nemoc velice často napadá osoby s oslabeným imunitním systém, především děti školního věku, které bývají infikováni nejčastěji svými spolužáky, rodiči nebo jinými osobami v jejich okolí.

Člověk, který má ve svém organismu skryty choroboplodné zárodky angíny nemusí mít žádné projevy tohoto onemocnění, ale i přesto je tzv. bacilonosičem. To znamená, že i když u něho samotného nemoc nepropukla, může přenést infekci na někoho jiného, u koho se projevit může. Proto se angíně nevyhnou ani dospělí a staří lidé.

Zda u nás onemocnění propukne nebo ne, závisí na naší obranyschopnosti a na agresivitě a množství přítomné bakterie (viru, aj.).

Streptokoky jsou mnohdy v organismu přítomny, aniž by mu škodily, avšak jen do té doby než dojde k jeho vyčerpání. Nejvyšší riziko vzniku bývá v chladných měsících, nejčastěji na podzim, a v období náhlých klimatických změn.

Na vině může být i psychický a fyzický stres.

Prevence angíny

Účinné očkování proti angíně dosud neexistuje, a tak je jedinou účinnou prevencí zvyšování vlastní imunity. Měli bychom tedy dbát na dostatek odpočinku, pitného režimu a kvalitní stravu s optimálním množstvím vitamínů a minerálů.

Příznaky a projevy angíny  

Propuknutí prvních příznaků je často spojené s nepříjemným škrábáním v krku, potížemi s polykáním a ucpaným nosem.

Nemocní mají velké obtíže s příjmem potravy, neboť je pro ně velice bolestivý.

Mezi hlavní příznaky angíny patří stále se zvětšující bolest v krku, která je přítomna především při polykání, ale i zívání a může vystřelovat do uší.

Součástí může být i horečka nad 38°C, či zvýšená teplota a zimnice, ale tento příznak se vůbec objevit nemusí.

Typické je zarudnutí patra a zduření mandlí, na nichž se objevují malé bílé tečky (hnisavé čepy).

Poté nastává také zvětšení (zduření) mízních uzlin v nejbližším okolí (pod dolní čelistí a před ušima).

U malých dětí se mohou objevit i těžkosti s dýcháním, bolesti břicha a zvracení.

Při pohledu do krku nemocného si můžeme povšimnout žlutobílého či šedobílého povlaku na mandlích.

Chronická tonzilitida se projevuje zápachem z úst, pocitem tlaku v mandlích a cizího tělesa v krku. Není tak dobře rozpoznatelná jako akutní forma, neboť nález nebývá tak snadno rozlišitelný od normálního stavu.

Léčba angíny  

Pokud máte některé z těchto příznaků, je bezesporu nutné navštívit lékaře. Přechozená angína může totiž způsobit mnoho komplikací, viz níže.

Praktický doktor provede výtěr z krku, podívá se na zarudnutí mandlí a okolí a prohmatá mízní uzliny. Častý je také odběr krve, z nějž se dá pomocí sedimentace určit v jakém rozsahu je organismus napadený zánětem.

Při podezření na streptokokovou infekci jsou okamžitě nasazena antibiotika. V případě nejasností se čeká na výsledky výtěru. Ty odhalí přesně, o jakou nákazu se jedná a lékař pak zvolí vhodná farmaka. Nejčastěji bývá u nemocných aplikováno nejstarší antibiotikum, penicilin, který má velmi rychlý účinek, a současně s ním se podávají léky proti horečce (antipyretika) a proti bolesti (analgetika). Rychlá úleva a odeznění příznaků ale mnohdy vede řadu lidí s užíváním antibiotik skončit. Důležité je však dodržet přesnou dobu dávkování a neukončovat léčbu dříve než za sedm dní. Pobyt v posteli s dostatkem tekutin a kašovitou stravou je nutností!

Účinná v boji s bolestí jsou také různá kloktadla a Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Ten si omotáte kolem krku a necháte působit asi 30 minut.

Na konci léčby si Vás pozve lékař na kontrolu a vyšetří krevní obraz. Pokud není zvýšená sedimentace ani počet bílých krvinek, měla by být nemoc zdárně vyléčena.

Po dobrání antibiotik je vhodné přejít na přípravky, které obnovují střevní mikroflóru. Antibiotika ji totiž většinou výrazně poškodí, a tak je nutné nastolit znovu symbiózu mezi bakteriemi a vnitřním prostředím. Doporučuje se jíst jogurty, užívat Acidophilus a požívat zdravou výživu bez rafinovaného cukru.

Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti.

V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky. Jedná se o odstranění krčních mandlí (tonzilektomii), které by Vás mělo zbavit obtíží většinou již trvale. Při trhání mandlí se přistupuje k celkové anestezii, která nese stejná rizika jako všechny malé operační výkony. Nejčastějšími pooperačními následky bývají bolesti, dlouhé hojení, zvracení a problémy s polykáním.

Jak si mohu pomoci sám

Nejlepší pomocí je včasné vyhledání lékaře.

Komplikace angíny  

Jednou z nejzávažnějších komplikací je revmatická horečka (febris rheumatica). Jedná se o celkové zánětlivé onemocnění, postihující pojivovou tkáň různých orgánů. Nejčastěji poškozuje velké a střední klouby, srdce, cévy a nervový systém, přičemž nejzávažnější je postižení srdce, které způsobuje chlopenní vady a následný šelest.

Toto autoimunitní onemocnění je v přímé souvislosti s prodělanou infekcí, u přecitlivělých jedinců vznikají autoprotilátky proti vlastním tkáním. Objevuje se 3-4 týdny po prodělané angíně a mezi její symptomy patří horečka (až 40°C), bolesti a otoky kloubů, výjimečně až oběhové selhání.

Ustupuje většinou do dvou týdnů, ale má sklon k častým opakováním. Léčba zahrnuje klid na lůžku, užívání nesteroidních antirevmatik, analgetik (proti bolesti) a antipyretik (proti horečce).

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu do okolí krčních mandlí, při němž se může objevit ve tkáni hltanu váček naplněný hnisem (hnisavý absces). Obvykle je provázen jednostrannou, silnou bolestí, která rychle narůstá a výrazně omezuje polykání, a otokem. Nemocný naklání hlavu na postiženou stranu a je mu špatně rozumět. Kvůli snížené pohyblivosti dolní čelisti je pro něj obtížná srozumitelná artikulace, která se projevuje tzv. huhňáním. Toto nebezpečné ložisko musí být po odhalení chirurgicky odstraněno.

Nezřídka se po přechozené angíně můžeme setkat s náhlým postižením ledvin. Největší nebezpečí hrozí u dětí, kdy může dojít až k jejich selhání. To znamená, že ledviny ztrácí schopnost vylučování odpadních látek a vody. Ty se v organismu zadržují, a tak vznikají v těle otoky. Akutní selhání je navíc doprovázeno bledou barvou kůže, vysokým krevním tlakem, pocitem na zvracení, či zvracením. Pokud by se toto selhání ponechalo bez léčby, vedlo by k městnavému selhání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, křečím až bezvědomí.

Diskuse  

Další názvy: zánět mandlí, tonzilitida, zánět krčních mandlí

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s angínou

Máte zkušenost s angínou?

Lotoss (19.12.21)

Nateklé uzliny, bolest v krku, zvětšené mandle až hnisavé. Trpěla jsem celé dětství a dospělost.

Léčba

Dříve antibiotika, nyní jen bylinky a přírodní preparáty.

Co mi pomohlo

Posílení imunity bylinkami cca rok až dva pravidelně, pak už se angína vracela jen výjimečně. Lymfatické masáže, otužování ať už plaváním nebo saunou. Při akutním zánětu mažu bylinkovým krémem lymfatické uzliny a ledviny, výborné jsou i aroma bylinkové koupele a kloktání nejlépe mořské vody. Dále bylinkové čaje, tinktury nebo jiné doplňky.

filipz32x12 (14.08.21)

Jak to tady čtu, musím reagovat:

1. Akutní tonsillitida, tonsillitis acuta je onemocnění krčních tonsil (mandlí), které mohou způsobit bakterie, viry, mykosa (houby) nebo karcinom. Z bakterií způsobuje akutní tonsillitidu většinou streptococcus pyogenes a zkušený otorhinolaryngolog pozná, podle klinického stavu, vhodnost nasazení antibiotik (ATB).

2. Pakliže je tonsillitida způsobena streptococcus pyogenes, medikací prvé volby je penicillin, při alergii na penicillin cefalosporiny, amoxicilin s kyselinou klavulanovou.

3. Mezi standardní symptomy patří zvýšená teplota (37.0 - 37.9°C), nebo horečka (38.0°C +, častější u dětí), malinový jazyk, zduření místních lymfatických uzlin. Zimnice, pocení, může se dostavit nausea (žaludeční nevolnosti, zvrácení), katarální až lakunární nález na tonsilách, tj. „čepy“, povlaky, zvětšení tonsilly.

4. Byť k tomu spousta lidí přistupuje, že je to „jenom“ angína, tak akutní tonsillitida může vést ke vzniku:

 • peritonsillárního abscesu, který pak putuje, a putuje dutinami v orofaciální oblasti, až doputuje do mezihrudí, kde způsobí (mediastina), kde způsobí vznik smrtelně nebezpečné akutní mediastinitídy. Pak se to musí chirurgicky vypravit, komplikovaně léčit, prognosa nejistá,
 • revmatické endokarditidy (revmatické horečky), taky úchvatná záležitost. Dostaví se, zpravidla 10 - 20 dnů po, postihuje klouby, srdce, centrální nervovou soustavu, kůži, projeví se horečkou, schváceností, dýchavičností, léčí se penicillinem G a aspirinem na lůžku docela dlouho, a hlavně, má často trvalé následky a ráda se vrací,
 • tonsillární cysty, cysty někde jinde v dutinách orofaciální oblasti, která bude asymptomatická, ale časem se projeví další tonsillitidou, rhinitidou, nasopharyngitidou atp.,
 • k zánětu srdeční chlopně, či jinému poškození srdce,
 • namísto cysty či abscesu může vzniknout buďto uvnitř palatinové tonsilly, nebo někde poblíž, tzv. tonsillolithiasis gigantus, giant tonsil stone. To je kalcifikovaný útvar o velikosti ač cca 20×40 mm (opravdu velké), který tvoří, krom „zkamenělých“ minerálů, vápníků, zbytků jídla, pití, prachu anaerobní bakterie, no a streptococcus pyogenes je anaerobní bakterií, a většinou je přítomen. Dlouhou dobu může být asymptomatický, není lehké jej diagnostikovat, může být, sice, vidět na OPG snímku chrupu, ovšem pořádně „vyfotitelný“ je toliko počítačovou tomografií. Pak se musí chirurgicky vypravit, někdy i s příslušnou tonsillou (tonsillotomie / tonsillektomie),
 • k přesunu infekce do dolních cest dýchacích, tedy, vzniku akutní bronchitidy, akutní pneumonie.
Léčba

1. Mám neschopenku, ležím doma v pelechu, žádná práce v hospodě, žádná dovolená kdesi u Saracénů, nic, doma v pelechu. Tomu zánětu nesvědčí teplo, takže hlavně ne šátek na krk a horký čaj.

2. Pokud chcete podpořit tělo v boji, tak první je duševní hygiena: přestaňte řešit, na co si dáte gatě, když nebudete mít nohy, nebo jestli v Ulanbataru rovněž jezdí traktory, a co si myslí Pepa o chovu bobrů na Madagaskaru. Morem dnešní doby je pathologické myšlení, permanentní tok myšlenek, na který mozek poněkud není stavěný, ergo je to významný stresor.

S tou infekcí bojuje celé tělo, takže je dobré odlehčit střevům, játrům a slezině. Žádný alkohol, žádný tabák, trávu, a podobné hnusy, a šetřící dietu (ono toho stejně asi moc do sebe nevpravíte, než zabere medikace). Přírodní „ATB“ je česnek (tj. včetně všech cibulí, té evropské tlusté a žluté, welšské cibule, šalotky, pažitky …), zázvor (pokud ho nemáte zastoupen trvale v mezní hodnotě v normální stravě, což většina lidí nemá, omezení na 4.0g čerstvého zázvoru na osobu a den je v dlouhodobém průměru, po dobu choroby se tím fakt nemusíte mordovat, a klidně si udělejte dva odvary ze zázvoru za den), pomáhá med (ovšem nesmí se příliš zahřát, aby se nezničily inhibiny).

3. Běžte k otorhinolaryngologovi, spousta praktiků se neumí ani pořádně podívat do krku (já už nemám sílu donekonečna vysvětlovat, že když vypláznu jazyk, uvidí tam prd, že ho musím nechat v tlamě, a on ho jenom lehce přitlačí špachtlí na té konkrétní straně, to je no comment). Lege artis postup je takový, že dostanete recepis na ATB první volby, tj. penicillin, pak se udělá stěr, pošle se v laboratorium (pokud chcete, můžete i za praktikem, ať vám udělá krevní obraz), a pak se, případně, medikace upraví. Běžte hned, když je weekend, běžte na pohotovost, oni tam od toho jsou. A běžte na otorhinolaryngologickou pohotovost, ne zase k nějakému gynekologovi, co má zrovna službu na obecné pohotovosti a krk viděl naposledy za minulé války.

4. Nehrajte si na primáře Sovu staršího. Kombinace brufenu a paracetamolu je hraniční, a pokud si ty tablety spolknete najednou, doslova nebezpečná. Ono já bych si paracetamolum nikdy nevzal, poněvadž zatěžuje játra, extrémně. Hlavně v kombinaci s ATB je to fakt výhra, kdyby ta játra mohla, tak vás kopnou. Lékárníci, i někteří lékaři, paracetamol cpou, jak kdyby to bylo to nejlepší na světě, poněvadž, oproti aspirinu, nedráždí žaludek a nehrozí krvácení. Ale, zase, zatěžuje játra. Brufen je vůbec kapitola sama o sobě.

V každém případě, jakoukoli kombinací léků by měl schválit lékař, ani lékárník si to nemůže dovolit.

Aulin, jinak, obsahuje nimesulidum, což je jedno z nejsilnějších analgetik antipyretik. Je hodně silné, stomatologové ho píší i na akutní pulpitidu, píše se deriatrickým pacientům na chronické bolesti zad, kloubů, a docela zabírá. Ale, opět, silně zatěžuje játra. Proto, a rovněž proto, že se opravdu nesmí překročit dávka 200 mg (dva pytlíky) za den, je na recept. Krátkodobě však pomůže.

V každém případě, pokud s bolestí můžete vydržet, nesrážejte teplotu, ale až horečku, tj. nad 38°C (dneska se některé školy přiklání k 37.8°C). Jinak si zbytečně oslabujete immunitní reakci a prodlužujete léčbu.

5. Pokud užíváte ATB, je vhodné užívat probiotika. Ale, pozor, vezmete-li si probiotikum společně s antibiotikem, tak to antibiotikum ty bakterie v tom probiotiku zavraždí. Mezi ATB a probiotikem musí být odestup minimálně 2 hodin, ideální je to brát v půlce mezi dávkami.

6. Penicillin se dobře snáší s vitaminem C. Doporučuje se, k nastartování immunity, nasadit z počátku (prví dva dny) s ATB hraniční dávku vitaminu C, tj. + 1,000 mg u dospělého nekuřáka, u kuřáka se to 4 - 5 x zvyšuje.

7. Nepleťte si čepy v kryptách palatinové tonsilly při akutní tonsillitidě s tzv. mandlovými kameny, tonsil stones, tonsillolithiasis. Arciť byly mandlové kameny poprvé zadokumentovány již v roce 1560, dodnes nemáme empiricky prokázáno, proč vznikají. Nejpravděpodobněji proto, že oslabená tonsilla netvoří ty enzymy, a v takové kvalitě, jako by měla.

Mandlové kameny (vyjma těch gigantických, co jsem popsal výše) jsou tvořeny kalcifikovanými zbytky potravy, plus anaerobními bakteriemi, pročež páchnou, jako zkažená zelenina, nebo pukavec (sirovodík). Bohužel, po opakované akutní tonsillitidě je velká pravděpodobnost vzniku mandlových kamenů. Nijak se to moc řešit nedá, pokud jsou malé (do 5 - 6 mm, výjimečně i 10 mm). Dají se vybrat, svépomocí, nebo lékařem, ale zpravidla se vytvoří znovu. Pomůže zlepšit ústní hygienu, kloktat směs solí (napíše otorhinolaryngolog), ovšem problém to odstranit nemusí. Pokud mají výrazné symptomy, vyřeší to jedině tonsilektomie. Oproti gigantům to tonsilektomie skutečně vyřeší, běžné mandlové kameny se jinde, než v tonsille, nevytvoří. Ovšem je otázkou, co s tím hnusem bude tělo dělat dál.

Bohužel, u nás nejsou ani otorhinolaryngologové s problematikou mandlových kamenů, a zejména těch gigantických, příliš obeznámeni. Ty gigantické jsou, totiž, dosti vzácné a moc informací k tomu pořád není.

8. Pokud se vám akutní tonsillitida vrátí během dnů až tejdnů, s největší pravděpodobností máte kmen streptokoka resistentní vůči ATB. Je to, bohužel, častý problém, už před tím varuje i WHO. Nebo máte někde ukryté nějaké, výše popsané, zánětlivé ložisko.

Zajděte na ORL do nemocnice, nejlépe na fakultku, a domluvte se, ať vám celou tu orofaciální oblast vyšetří počítačovou tomografií (CT). Je tam nutné do vény vpravit kontrastní látku, ale nic hrozného to není. Tam je, potom, vidět všecko. A prakticky všecko jde potom řešit, chirurgicky vybrat.

Pokud by vznikla resistence, nasadí se jiná ATB. Ta léčba může potom, někdy, připomínat léčbu haemiphili parainfluensae, tj. berou se ATB třeba rok. Ale zničí se ten kmen, jen je to otázkou času.

Angína - pořád vykašlávám žlutý hleny Vendy8611 (25.03.20)

Chci se zeptat prodělala jsem angínu asi před 2 měsíci. Dostala jsem antibiotika a šla jsem domů. Ale otázka zní, jak je možný, že po tak dlouhé době plivu po ránu pořád hleny. Žlutý a takový tuhý.

Na zlepšení imunity kozí kolostrum Laura6 (29.10.19)

Kdysi jsem strašně trpěla na angíny, ale opravdu neuvěřitelně, dočetla jsem se, že si musí člověk pořádně zlepšit imunitu. Koupila jsem si na www.betula.cz kozí kolostrum a mám klid. Začala jsem ho dávat i malé po nástupu do školky a zatím nebyla ani jednou nemocná.

Silná crp 181 Valubka (16.06.18)

První den lehká horečka a bolest v krku, druhý den bolest v krku, vysoký horečky, třetí to též, pak k doktorce - antibiotika. Druhý den a je mi furt hrozně, akorát dnes konečně bez horečky. Nemůžu jíst a mluvit ráno, jelikož jsem 5 dní nejedla, jela do lékárny pro nutridrink a už nemám hlad tolik. Zítra neděle, takže stejně do pondělí musím přežít takhle.

Co mi pomohlo

Nutridrink, když nemůžete jíst. Už sem lezla hlady po podlaze a na krk nálev - na rajčatový salát hodně octu aspoň na chvilku, zabírá.

Angína poprvé v životě Adell Ka (12.02.18)

Já si angínou prošla jednou v životě. A byla hrozně silná. Nemohla jsem mluvit, jíst ani pít. Dostala jsem antibiotika. A týden v klidu ležet. Bolest ustoupila až po třech dnech, což je velice nesnesitelné, když máte angínu poprvé za celý svůj život. Každopádně ji teď mám znova. A je to tedy menší bolest než poprvé. A těm, co mají angínu stejně jako já, přeji brzké uzdravení. A neumírejte jako já poprvé. :-)

Angína - jen lechtání v krku H28 (02.01.18)

Mně se třeba angína neprojevuje nijak jinak, než malou bolestí nebo lechtání v krku, nebo mě bolí vypláznout jazyk. Nemívám ani horečky ani jiné příznaky, pouze při poslední infekci se mi udělal každý den aft, které do druhého dne zmizel. Hlavní je si zkontrolovat mandle, podle povlaku a čepů se to dá určit dobře.

Léčba

Byl mi odebrán výtěr z krku, dostala jsem antibiotika na 7 dní.

Co mi pomohlo

Antibiotika, sama jsem si pomáhala kloktáním Joxu a odpočinkem.

Komplikace spojené s angínou Motykamonoka (27.10.17)

Začalo mě silné řezat v uchu. Čtvrtý den jsem to nevydržela a šla na ORL, kde mi nasadili antibiotické kapky do ucha, výplach ucha a vyndání špuntu. Druhý den mi bylo malinko líp a večer mě premohla únava. Rano jsem se probudila a šla na kontrolu na ORL na další výplach ucha. Po cestě mě začaly bolet silně mandle, ale bez teploty a únavy. Přikládala jsem to tomu uchu. Doktor mi řekl, že se mi rozjíždí angína a dal antibiotika Ciplox 500, které beru po 12 hodinách. Během hodiny mě začalo bolet celé tělo a přišla horečka 38,7.

Tedy tlumim 2× Paralen 500, jinak bych se ani nenapila. Doufám, že to rychle zmizí.

Po chvilkovém povídání doktor usoudil, že se jedná o angínu navozenou psychicky. Provází mě totiž velký stres už pár měsíců. Klid doma o čaji a snad do pondělí bude líp.

Angína v Karibiku ATT88 (28.07.17)

V den odjezdu do Portorika jsem ráno pocítil silnou únavu a intenzivně nastupující bolení v krku doprovázené horečkou. Za Apartmán v San Juan jsme se ženou přece jenom již zaplatili, za letenky a autobusy taky. Tedy když se poprvé a v domění že naposled chystáte na životní dovolenou v tropech a vše máte již zaplaceno, tak to kvuli horečce a bolení v krku přece nehodíte jen tak za hlavu.

Čekala nás tedy cesta autobusem s přestupem přes noc a pak let také s přestupem přes celý další den až do noci. Na cestě jsme byli asi třicet hodin celkem. Tahle cesta pro mě byla ta nejhorší, jakou jsem kdy absolvoval, ale snažil jsem se zapřít aby bylo vše podle našich představ a s tím bolením v krku že se již nějak během dovolený vypořádám. Jenomže ta cesta byla pro mě tak vysilující a tak zhoršila můj stav, že nyní ležím akorát v apartmánu u moře a čumím, jak se lidi u vody cachtají. Navíc je tady takový horko i v noci, že bez klimatizace by tu spát nešlo, a s klimatizací zase mi je během noci zima, a když se přikryju, tak jsem celý promočený potem a za chvíli se opět vzbudím. A když mě nenechá spát teplota pokoje, tak se vzbudím tím, že si musím odplivnout nahromaděný sliny v puse i bolestivě vychrchlat nějaký žlutý hnus z krku.

Tedy opravdu dovolená snů. Celej život jsem si přál někdy navštívit některý z karibských ostrovů, a když tady jsem, tak si přeju být doma ve svý posteli.

Léčba

Cestovní pojištění sice máme, ale hledat tady nějakýho místního lapiducha, aby mi za pár stovek doláčů předepsal antibiotika, se mi nechce.

Naštěstí mám sebou obětavou ženu, která mi sehnala nějaký analgetika Advil a přivezli jsme si sebou Jox a paralen. Dále mi opatřila střepsils bonbony a solný roztok, tak mám alespoň nějaké staré osvědčené prostředky na tuhle protivnou nemoc. Ležím sice v posteli a snažím se být v klidu, nicméně mě stresují, krom neustálé rozmrzelosti z vyvíjení se dovolené, návaly horka a nebo naopak zimy.

Na tuhle dovolenou opravdu nikdy nezapomenu, to jsem si zavdal a během prvních třech dnů zde strávených i splnil.

Angína ajajajaj (04.07.17)

Velká, nevysvětlitelná únava, bolest hlavy, mírná bolest v krku. Noční pocení pak i přes den.

Léčba

nejdřív odpočinek v posteli, pak lékařka, výtěr z krku, streptokok beta hem. C, ATB bez valného efektu, zakoupení streptokillu, bez efektu. další bylinky, kloktání, vitamíny, nic moc. stále zvětšené mandle, bolest sice ne velká, ale ano. pocení, únava už ne tak velká.

Co mi pomohlo

na radu lékařky - bactoral. jako zázrak. ještě mám 2 kousky. pak jdu na výtěr. Ale atb už chtít nebudu, i když tam ještě něco bude. koupím raději ještě jedno balení bactoralu. doporučuji. musí se v lékárně objednat.

Angína Petřík.ne (25.05.17)

Poprvé jsem zvládl angínu bez antibiotik. Koupil jsem v lékárně Bactoral a bylo po angíně.

Angína bez ATB pusheko (13.02.17)

Měl jsem posledních 10 dní takové neřesti a kouřil jsem + jsem se i párkrát opil, byl na párty nedostatečně oblečením ošetřený a zabodlo mne v krku. Nevěnoval jsme tomu pozornost, nedával si své tinktury a tak se stalo, co se stalo - přišla ta největší mrcha, co znám. Angina. Přesný výsledek toho životní stylu, jen čistý odraz mne samotného a nespokojeného těla.

Ihned jsme dal vše do pořádku, samozřejmě zase přestal s tím hnusným kouřením, nasadil Vilcacoru, lichořeřišnici a šípek, Tamtun Verde, Strepsilsky, vývar z lékořice a z máty, hektolitry vody s citronem, a hlavně hladovku A DVOUDENNÍ nepřetržitý pobyt v posteli, sem tam vyjít ven a injekční stříkačkou si propláchnout mandle (voda se solí a vilcacora + lichořeřišnice).

To nejhorší (horečnaté blouznění, nespavost, obrovská bolest při polykání) je za mnou a proto budu ještě zítřejší celý dne komplet lebedit v posteli a do konce týdne budu work provádět formou homeoffice. Měl jsme anginu po dlouhé době, jako malý jsem na ně trpěl pořád, přestala, až když jsme přestal jíst antibiotika a když jsem se dal do klidu. Teď těch 10 dní jsem si řešil nějaké vnitřní spory a hned jak se projevila.

Návod pro každého, kdo chce dát anginu bez ATB. Angina je odraz toho, co děláme, neni to jako chřipka. Spolubydlící nedal na mé rady, nedodělával léčby s ATB a už dostal revmatickou formu a málem měl hospitalizaci. 22 let…

Časté angíny Lizzzz (22.11.16)

Před pár dny jsem měla knedlík v krku, ale nevšímala jsem si toho. Další den jsem se vzbudila a hrozně mě bolelo v krku při polykání. Tak jsem to řekla mamce. Ta mi jako první řekla, že to nic není.

Další den to bolelo ještě více a měla jsem oteklé mandle a povleklý jazyk. Byl pátek a my jsme šly k plicnímu na každoroční spirometrii. Doktor mi udělal spirometrii a prohlédl si mě. Řekl, že mám zvětšené mandle, trochu čepy a je to asi začínající angína. Začal víkend, takže jsme nemohly k praktické doktorce. O víkendu se to ještě víc zhoršilo.

V pondělí jsem šla k té doktorce a ta řekla,ať příští ráno přijdeme k ní na výtěry. Udělala mi tedy výtěr a já čekám na výsledek. Myslím,že mi předepíše antibiotika. Asi budu dávat Priessnitzův obklad, kloktat vodu se solí a pít čaje. Také mám pořád ucpaný nos, špatně se mi spí, padá na mě únava a mám bodavou bolest na levé oteklé mandli. Taky si jí můžu dobře nahmatat. Mám hodně časté angíny, tak kdybyste měl někdo z vás nějakou radu, jak se zbavit chronické angíny např. přírodně a bez vyndavání mandlí, napište.

Pastilky na angínu Laďa.sm (20.10.16)

Opakované angíny jsem se zbavil díky cucání Bactoralu. Poradila mi ho doktorka na ORL. Cucal jsem ho nejdřív pravidelně, pak jednou za dva měsíce jako prevenci. Je to už necelý rok a angína se nevrací.

Domácí léčba angíny Veu 74 (29.09.16)

První den v neděli jsem pociťovala malátnost, bolest hlavy a bolest kloubů. Strávila jsem den v supermarketu a unavená s bolestí v krku jsem se vrátila domů. Plivala jsem hustý zelený hlen.

Začala jsem se léčit. Cibulový sirup, inhalace, česnek 2 stroužky 3 x denně, chleba s cibulí, pastilky Ricola, kloktání vodou s 2 kapkami Tea tree oleje.

Noc z neděle na pondělí byla hrozná, protože jsem nemohla polykat a tížila mě hrozná bodavá bolest na všech stranách v krku.

Pokračuji ale s léčbou. Dnes je čtvrtek a cítím se daleko vitálněji. V krku me bolí méně, jsem stále zahleněná, ale už to jde vyplicovat lépe. Doplňuji léčbu pití čaje se zázvorem a jím hodně kuřecího vývaru.

Angína bez antibiotik Jakub H. (28.08.16)

Zdravím, přidávám moji zkušenost. Anginu jsem měl naposled před 10 lety. V úterý mírné šimrání na levé straně krku. Nevěnoval jsem tomu pozornost a na čtvrtek jsem objednal 50q uhlí. :) Ve středu bolest trochu větší, ale chlapa to přece neskolí. :) Večer dám slívku a ono to přejde (dal jsem radši dvě). Ve čtvrtek už mě bolel celej krk, ale padla 15 hodiin a hurá domů z práce, čeká tam na mě uhlí. (Mám to trochu složitější, neházím jen lopatou do okénka). Po 4 hodinách jsem uhlí s totálním vyčerpáním složil (skládání jsem proložil pár slivovičkami - bolest byla stále větší, už jsem ani nemluvil). V noci jsem se vůbec nevyspal, jak mě bolelo celé tělo. V pátek jsem se přemohl do práce, ale zvládl jsem to do oběda (přece ho nenechám propadnout). A doma jsem se schoulil do postele a na 2 hodiny usnul. Po prouzení se mi manželka podívala do krku a jasné příznaky, nateklé - bílé flekaté mandle atd. Začal jsem zábalem na krk, kloktáním vody se solí a pozor, kloktání Francovky (je to síla), nějaké čajíčky atd. Horečku jsem naštěstí neměl, ale celou další noc jsem se potil jako pr… V sobotu opět kloktání a zábaly a hlavně dostatek spánku a klid. Krk už tolik nebolel, takže s jídlem není problém. Na neděli opět pocení. A v neděli po bolesti ani památky, jen ještě cítím menší únavu. Ale v pondělí to do práce dám. Mějte se.

Co mi pomohlo

Nejvíc určitě zábal, spánek a klid. Kloktání Francovky a vody se solí.

Hnisavá angína Tamilka12 (23.08.16)

Prvé príznaky sa mi objavili v sobotu a to bola ospalosť a malátnosť. V nedeľu poobede mi bolo vskutku dobre zlom prišiel večer, vtedy ma začala neskutočne bolieť hlava, nemohla som prehĺtať a keď som sa pozrela do zrkadla na mandle, tak boli celé povlečené a neskutočne zdurené vyzerali dokonca až ako pin-pongové loptičky. Hneď som zinkasovala od maminky obklad na hrdlo, ibalgin proti bolesti a teplý čaj. A však nič nepomohla práve naopak to zhoršilo. Celú noc som nespala nemohla som prehĺtať ani čistú vodu, každé prehltnutie znamenalo zaťať zuby a nespustiť plač.

Léčba

V pondelok ráno sme zamierili k Dr. Tá hneď vyriekla HNISAVÁ ANGÍNA veľmi silná. Ihneď mi urobila odbery krvi, výter z hrdla. Predpísala mi penicilín a poslala do postele. Účinky penicilínu sa dostavovali veľmi pomaly. Tak som doplnila liečbu sprejom, chladivou emulziou, nanukmi, obkladmi, antipyretikami (Paralen- teploty sa začali u mňa prejavovať, až nejaký druhý deň dosahovali do tých 38°C čo bolo prekvapivé lebo teploty nemávam) , analgetikami (Ibalgin), vitamíno C+zinok,kloktala som vodu so soľou, a čaj som striedala harmančekový, mäta prieporná a majorán, plus kým som nemala sprej tak aj rôzne výživné polievky. Mám to tretí deň a cítim sa čoraz lepšie.

Co mi pomohlo

Penicilín 3× denne 1 tbl.
Chladivá masážna emulzia na krk
Strepsil +plus spray (má ANESTETICKÝ, ANTISEPTICKÝ, ANTIBAKTERIÁLNY účinok)
Zmrzilina, nanuk
Letné, chladivé nápoje
Výživné polievky
Vitamín C+ Zinok
Oddych a pokoj, dostatok spánku
Analgetiká a antipyretiká
Kloktanie vody so soľou Čaje- z mäty priepornej, harmančeku a majoránu

Tipy na léčbu angíny Sona M. (04.02.16)

Osobně jsem angínu neměla už delší dobu. Většinou se mi podaří potlačit do 3 dnů už první příznaky:

 • bolest v krku
 • ucpaný nos
Co mi pomohlo

První reakce:

 • vypotit se
 • horký nápoj (čaj)
 • horký nápoj s antiseptickými účinky (hřebíček, skořice, zázvor): svařené víno, svařený džus
 • doporučují nechat vyvařit vodu s kořením a poté přidat další nápoj a ten zahrát maximálně na 70 °C (bod varu alkoholu a bod kdy degraduje vitamin C)

Druhá reakce:

 • ráno/večer si vykloktat ústní dutinu alkoholickým nápojem s obsahem alkoholu více než 60 % (domácí slivovice, tatra tea)

Nedávno objevené účinné zákroky:

 • namazat ústní dutinu antiseptickou mastí Citrovital (určeno pro dítě od 3 měsíců pro problémy spojené s prořezáváním zoubků), nicméně malému dobře zabrala na moučnivku (do 1-2 dnů) a stejně rychlý účinek měla i na mé bolesti v krku.
 • zábal z protizánětlivě mastí (Voltaren, Ibalgin) - tento zábal nám pomáhá i při hnisavém bodnutí hmyzu
 • volně dostupná ATB Bioparox sprej (má poslední záchrana)

Neříkám, že toto je lék na vše, většinou se řídím řadou, že pokud příznaky do 3 dnů nepoleví nebo není náznak zlepšení, pak navštívím lékaře.

Angína začala škrábáním v krku avothcalzs (29.08.15)

Ahoj všem, předevčírem mě začalo lehce škrábat v krku, tak jsem začala do krku preventivně stříkat Stopangin. Večer se přidala rýma a pocit slabosti. Další den jsem si ráno skočila k obvodní a ta mi hned napsala ATB Augmentin, doporučila mi zábaly krku, stříkat nadále Stopangin a brát Panadol v případě zvýšené teploty. První tabletu jsem si tedy dala včera ráno, ale ještě včera večer se mi přihoršilo. Přidaly se teploty 39,3. Šílená únava, na ucpaný nos nepomáhají ani kapky a bolest v krku je ještě větší. Nemám ani chuť k jídlu. Jen ležím, spím a piju. Dostála jsem do sebe za dva dny jen broskev a hroznové víno. Začínám
ztrácet naději, že se mi uleví.

Angína - co mi pomohlo KamilaH (10.06.15)

Na angíny jsem trpěla i několikrát měsíčně. Brala jsem antibiotika jako lentilky, už jsem myslela, že se z toho zblázním, samé běhání po doktorech a žádné zlepšení. Asi před půl rokem mi v lékárně poradili Bactoral, který jsem tedy koupila na vyzkoušení. Užívám ho preventivně už tedy skoro půl roku (vždy 10 dní užívám a pak jsem měsíc v bezpečí :D) a jsem bez angíny a antibiotik. :)

Angína tentokrát bez antibiotik Pavla5555555 (04.06.15)

Celý minulý týden mě škrábalo v krku, rýma a doufala jsem, že to skončí jen u nachlazení. Bohužel mě v pátek zduřely mandle a večer už se objevovaly bílé tečky. Za zimu už jsem měla 3 ATB, takže vize dalších antibiotik mě opravdu odrovnala. Nicméně, manžel mi domluvil a přesvědčil, že se angíny nemusí vždy léčit jen ATB. Tak jsem to tentokrát zkusila jinak, po svém, bez doktora.

Léčba

Udělala jsem si CRP test - dá se koupit v lékárně. Ten řekne, jestli je angína bakteriálního nebo virového původu. U bakteriálního původu nejsou potřeba ATB, u virového by se měla ATB použít. Nicméně, vyšlo mi, že jsem v normě a původ je spíše bakteriální. Takže jsem zjistila, že kdybych si u každé angíny, kterou jsem v minulosti prodělala, udělala test, tak bych možná v mnoha případech ani ta ATB nemusela mít!

Takže léčba proběhla takto: 2 dny ležení v posteli, často jsem kloktala Tantum Verde a vodu se solí (hnus, ale pomáhá to ničit ty bílé tečky a taky ulevuje od bolesti), Priessnitzovy obklady, snažila jsem se hodně pít (vodu s vymačkaným čerstvým citronem a pomerančem, snítkem máty - čerstvé vitamíny jsou mnohem účinější než ty umělé vitamíny v tabletách). Taky jsem jedla čerstvý zázvor (max. 4 g denně). Četla jsem, že česnek je jako přírodní antibiotikum (ale nezkoušela jsem ho).

O víkendu jsem se také dozvěděla o spreji Streptokill. Takže jsem si ho objednala, balíček mi došel hned v úterý, ale to už bylo po všem!

Nevím, možná jsem měla nějaký mírný průběh angíny, protože jsem neměla horečky, ale ta nateklá mandle mě tlačila až na zuby a bolest střílela až do ucha, to opravdu nebylo příjemné. Nicméně, snažila jsem se ty léčivé procedury opakovat často, hodně pít, hodně odpočinku, a asi to zabralo. Od pátečního večera po vypuknutí jsem v úterý byla úplně v pohodě.

Co mi pomohlo

Hodně odpočinku, hodně pít, čerstvé vitamíny (citron, pomeranč, zázvor), Priessnitzovy obklady, kloktadla Tantum Verde a voda se solí.

Na příště mám schovaný Streptokill - chuťově mně to příjde jak Becherovka. :-) Doufám, že příští léčba proběhne rychle a bez ATB jako tahle.

Čtvrtý den s angínou treborian (12.05.15)

Začalo to v sobotu ráno slabším šimráním v krku. Začal jsem tedy kloktat šalvěj, v neděli mě už v krku bolelo a večer teplota 38. Vše zatím bez prášků, v pondělí ráno teplota 39,2 a nemožnost polykat (mandle nateklé a posypané čepy) s bolestí hlavy, která mi vystřelovala do pravého ucha a neuvěřitelná zimnice, která se střídala s návaly horka. To bylo jasným znakem angíny, takže návštěva lékaře nutností. Dostal jsem antibiotika Penbene 1 000 000 (po 8 hodinách), k tomu jsem si koupil APO - Lactobacillus, pastilky Tantum Verde, a vitamín C. K tomu všemu se ještě přidal pocit na zvracení a nemožnost polykat se znásobila. Prakticky jím jen polévky (vývar), nic jiného ani nelze, plácám se v tom již čtvrtý den a zatím žádné zlepšení. Poctivě ležím, piju heřmánkový i šalvějový čaj, dávám si Priessnitzův obklad, tak jen doufám, že zítra již bude lépe.

Trápení s angínami michaelasi (07.04.15)

Každá moje angína začínala malou bolestí v krku, zduřelými uzlinami a bílými čepy na mandlích (jak se objevila jedna bíla tečka měla jsem jistotu, že do druhého dne to bude po celé mandli).

Ta současná měla rychlejší nástup. První a druhý den zimnice a horečka 39,5 °C, to jsem vyležela a teplota klesla, v druhé fázi zasažen krk, z jedné mandle mi to přeskočilo na druhou (ta je od minulé angíny celá děravá).

Šílená bolest krku, oteklá mandle, bolest ucha a celé čelisti, špatně se mi mluvilo a nemohla jsem polykat, zato jsem slinila jako blázen. Celý týden jsem byla na tekuté stravě a byla jsem ráda, že jsem do toho těla aspoň něco dostala.

Léčba

Pravidelně jsem kloktala a pila vincentku a šalvějový čaj. Do toho jsem přidala kapky z medvědího česneku. Navíc jsem mandle totálně dezinfikovala a vyčistila od všech čepů, jak Ajatinem, tak většinu času propolisovými kapkami. Levá mandle se z toho úplně dostala, ale ta pravá mě dohnala k šílenství. Nemožnost polykat, pokud jsem to zkusila, přišlo mi, že polykám špendlíky, večer to bylo ještě horší, mandle úplně otekla a začala mi vadit v krku. Uzlina pod ní byla velká jako vejce. Ta bolest byla k nevydržení. Snažila jsem se celou dobu o přírodní léčbu. Ale nakonec ta bolest byla tak strašná, že jsem si zašla k lékaři pro antibiotika (v mandli mi tepalo, pálila, začalo mě hrozně bolet ucho na té straně a nemohla jsem otevřít pořádně pusu, natož mluvit). Lékař mi pro jistotu vzal stěry, tak jsem zvědavá. Ale určitě to bude jako minule „běžná bakteriální infekce“. To snad není ani možný kolik bolesti dokáže způsobit. :-(

Co mi pomohlo

 • Kapky Lichoořešnice větší, kapky Medvědí česnek
 • Vysoké dávky vitamínu C (nad 1000 mg)
 • Propolisové kapky (čistila jsem si s nimi mandle, vždy se mi na chvíli ulevilo od bolesti)
 • B-komplex (kvůli tomu, že se mi během angíny udělaly opary)
 • Spousta čaje ze šalvěje, vincentka (tohle jsem pila a kloktala)
 • Stopangin sprej (stříkala jsem na postiženou mandli)

V konečném stadiu jsem si musela vzít Aulin kvůli bolesti a Xorimax (antibiotikum).

Nemůžu říct, že by mi ta přírodní léčba nepomohla, cítila jsem se den o dne lépe, dokud to nepřeskočilo na tu druhou mandli, kde se pravděpodobně usídlila infekce velmi hluboko. Vzhledem k jejímu stavu uvažuju o jejím vytržení (už ji mám od těch angín na čtyři části a co chytnu další a další angínu, je ten průběh horší a horší). Asi nejjistější a nejméně bolestivější léčbou jsou antibiotika, jen daň za ně je ve většině případů kvasinka i přes pravidelné braní probiotik.

S angínou na mateřské Hanula121 (24.02.15)

Dnes od rána sem cítila bolest při polykání na jedné straně mandle a trochu únavu k tomu. Jelikož se mi to občas stane, že trochu cítím mandle při polykání, tak sem to neřešila, protože to většinou hned přejde. Bolest přes den sílila a naměřila sem i teplotu ke 38° C. Naštěstí sem se dostala ještě ten den navečer k doktorovi a předepsal antibiotika. Snad pomůžou. Jsem na mateřské, dcera divoká, doufám, že zvládnu i odpočívat. :-D

Léčba

Antibiotika Penbene.

Angína Michallllllllll (27.12.14)

Tak mam taky anginu, ale dost silnou, bo me to hlupaka hned nenapadlo, ze to je angina. Jsem si s kamaradem jeste 25.12. pritukaval slivovici a rikal jsem si, ze mi to aspon vypali toho cerva z krku a 26.12. uz jsem letel na pohotovost, aby mi manzelka verila, ze s ni nemluvim ne proto, ze nechcu, ale ze me to boli. U doktora jsem jak frajer rovnou vyhrkl asi Angina, az jsem ho tim pobavil. Potom se na me soustrastne podival a napsal mi recept na Penbene. Jako svedomity clovek jsem si koupil jeste stopangin v lekarne a rikal jsi fajn, od tedka bude uz jen dobre. Doma jsem si to vsechno vzal a jeste udelal zabal a sel spat s tim ze na druhy den to bude lepsi. Na druhy den stejne a v prubehu dne snad jeste horsi. Tak uz jsem nevedel, co s tim, tak jsem zacal hledat diskuze na internetu a zjistil jsem, ze mam pit studeny cerny caj s citronem. Caj s citronem jsem trefil, akorat jsem ho uz tri dny pil horky jak kavu, bo jsem si rikal ze se mi ulevi, ze potrebuju teplo a tak. Pak jsem zjistil, ze muzu i zmrzlinu - tož fajne, dalši vymluva pro manzelku, kdyz bude cucet, ze se cely den laduju zmrzlinou (este aby to ode me chytit tez nechtela) dokonce nekomu tu snad pomohla chlazena Coca Cola, tak pro tu musim hned zitra skocit. A asi budu muset i do lekarny pro nejaky opthalmoseptonex, protoze jak jsem si prstem v puse kontroloval stav svych mandli, tak jsem si pak nechtene asi sahnul do oka a ted mi hnisa i oko. Si tak rikam, proc mi doktor nerekl, ze mam pit studene, ale kdyz jsem to na neho tak vyhrkl, tak si asi rekl odbornik, ten se vyzna :-D. Preji vsem brzke uzdraveni.

Co mi pomohlo

Zmrzlina zkusim i Coca Colu, PenBene ale nevim uz to jim 2 dny a furt nic, Stopangin, Anginal, voda se soli - studena

Opakovaná angína oceaner (30.11.14)

Silná angína, každé polknutí neskutečné utrpení. Tak velké mandle, že mě od doktora poslali rovnou do nemocnice.

Léčba

1. Homeopatika - nepomohla, možná jsem dělal něco špatně, ale prostě se to vůbec nelepšilo.

2. Antibiotika, po 2 dnech diagnostikován streptococcus pyogenes, rychlé zlepšení, ale hned třetí den po dobrání antibiotik opět zhoršení a úplně stejný průběh jako před 10 dny.

3. Dojížděl jsem do nemocnice na penicilin v injekci, prý to nejlepší, co může být, opět výrazné zlepšení, ale třetí den po dobrání penicilinu opět stejná angína.

4. Dostal jsem třetí antibiotika a prý že budu muset jít na vytržení mandlí, ale tyto antibiotika jsem už nezačal brát a začal jsem intenzivně stříkat streptokill. Pomalu se to začalo zlepšovat a do týdne už jsem se cítil poměrně dobře, i když pořád vycucanej těma antibiotikám. Streptokill ale zabral a angína už se nevrátila. A doufám ani nevrátí.

Co mi pomohlo

Streptokill.

opakující se angína Monika654789 (11.10.14)

Poslední 2 měsíce jsem měla stále opakující se angíny (tzn. brala jsem přibližně 2× antibiotika za měsíc). Po vyšetření na ORL mi bylo doporučeno podstoupit operaci krčních mandlí. Angíny se mi opakovaly tím způsobem, že jsme brala týden antibiotika a za dalších 5 dní mě opět bolelo v krku. Při braní posledních antibiotik, po kterých mě opět za pár dní bolelo v krku, mi hrozilo, že půjdu na akutní vytržení zatím jedné mandle, jelikož při zánětu by bylo vytržení obou mandlí pro tělo velice náročné.

Z nemoci jsem již byla zoufalá a přečetla jsem snad všechny diskuze na internetu. Na jedné z nich jsme se dočetla o pozitivních účincích lichořeřišnice a homeopatik Lymphomyosotu. Zkoušela jsme všechno možné (vytírání mandlí Jodisolem, šalvějovou tikturu, kloktání vody se solí), ale až právě dva výše zmíněné léky mi pomohly opravdu za dva dny!!!

Prosím, než začnete brát antibiotika, zkuste svému tělu pomoci přírodní cestou. :) Samozřejmostí je potom dostatek tekutin (nejlépe šalvějový čaj), klidový režim a psychická pohoda. :)

Co mi pomohlo

Lichořeřišnice, homeopatika Lymphomyosot, šalvějová tinktura, Jodisol, jako doplněk poté laktobacily.

Stále mě trápí trambik (16.08.14)

Trpím na hnisavé angíny často, mám ji i dvakrát do roka, ale nevím, jak s tím bojovat. A už ji mám i v létě - ve středu navečír mě začalo škrábat v krku a byla jsem unavená, v noci jsem dostala teplotu jen 37,4°C. Pořád jsem popíjela a špatně jsem spala ráno jsem dostala teplotu 38°C a ta se mě držela celý den i celou noc. Kloktala jsem sůl s vodou, měla jsem strašně velké bolesti v krku, až jsem chvílema plakala a celičký den jsem nic nejedla. V pátek jsem ráno vyrazila k doktorovi - dal mi antibiotika Klaritromycin Mylan 500mg po 12 hodinách. První den žádné zlepšení, ale vypila jsem aspoň koktejl z ovoce. K tomu mě bolí i hlava a strašně moc záda, takže beru ještě prášky na záda a ty mi pomáhají i na tu hlavu. Dnes už teploty nemám, ale i tak se stále převlékám, protože se strašně potím. Začala jsem i s Priessnitzovým obkladem a bolest v krku se zmenšuje. Dnes už si vařím kuřecí polévku.

Léčba

antibiotika - bez nich by to nešlo
prášky na horečku a prášky proti bolesti
klid a ležení

Co mi pomohlo

Nejvíc dobře mi udělal Priessnitzův obklad - už se mí lépe polyká.

Hrůza josef Josef (14.08.14)

Teploty kolem 39°C, bolesti stehenních svalů, zad, krku, hlavy. Citlivá kůže, bolí i na dotyk, zimnice se střídá s horkem. Nejde polykat, raději hladovím, jím jen Activii a včera rizoto, ale to jsem skoro nedal. Blouzním - vidím a slyším věci, které se nedějí, mluvím a nahlas hekám, ani o tom nevím. Spím přerušovaně, v neklidu. Chtěl jsem jet k lékaři, ale nejsem schopen jít daleko, po pár krocích padám, tlak na plicích. Sedl jsem do auta, ale nejde mi ani řídit, málem jsem boural, tak jsem to vzdal. Mám to teď třetí den, dnes ve čtyři ráno jsem se vzbudil a myslel si, že udeřila má poslední hodinka - nemohl jsem se nadechnout, vylezl jsem na terasu a po chvíli se mi udělalo líp. Takovou hrůzu jsem za 30 let nezažil.

Léčba

Beru Paralen 500 a Ibalgin 400, Jox do krku - pomůže to na chvíli, srazí horečku. Měl bych asi brát antibiotika, ale nemám se jak dostat k lékaři a v lékarně mi je bez předpisu nedají - bydlím sám. Přemýšlím, že si zavolám záchranku, ale nevím, jestli jsem akutní případ, pro ktrého by dojeli. Nikdy jsem ji nevolal. Třetí den večer už mám jen 37,7°C, můžu chodit, dýchat, pít, jíst mi dělá problém. Uvidím, co v noci, jinak jdu zítra na pohotovost.

Co mi pomohlo

Kupodivu nejlíp mi dělá studená Coca Cola.

Angina v rodině marika 08 (07.08.14)

Chytla jsem angínu od syna, kterou měl ve vším všudy - teploty 38°C, bolest v krku, nemohl polykat, bolel ho celý človíček. Od doktorky dostal antibiotika po 8 hodinách, Aulin, Halls nejsilnější číslo 5 na cucání, probiotika. Antibiotika zabrala a Hallsky mě milé překvapily. Kluk je jak rybička, páč maminka ho opečovávala. Na sebe ale neměla moc času a večer šla do práce na noční s puštěnou klimatizaci. Po pár dnech jsem se změřila a ejhhle 38°C. Při každém polknutí jsem myslela, že umřu, úplná ztráta hlasů. Okamžitě jsem mazala k doktorce - diagnóza angína a recept s antibiotiky. Večery a noci katastrofa děs běs. Brečet se mi chtělo, bolesti a nad ještě nemocným synem. Mandle jsem měla k prasknutí, jíst a polykat jsem nemohla 3 dny, problém byl polknout i čaj. Slin jsem měla plnou pusu a co teprve ten polštář. Povypotila jsem snad hektolitry potu.

Co mi pomohlo

Vzala jsem si klukovi hallsky (Aulin, Drill mě nepomohl), stříkala Tantum verde, Paralen při teplotě, kloktala sůl s vodou, priessnitzův zábal, čaj, octové ponožky proti teplotě, nanukáč a dnes mluvím. Polévku jsem snědla. Věřím, že je to pracovní vyčerpání, málo spánku a klimatizace.

Angína Los Marketos (14.06.14)

Typický příklad jako z učebnice: nejdříve bolesti všech kloubů a svalů, poté mírně zvýšená teplota a menší škrábání v krku. Tak jsem si lehla a spala až do rána. Další den bylo vyloučeno, abych šla do školy. Teploměr vyskočil na 39 stupňů, pro bolest v krku jsem nemohla ani pít a ani se najíst. Řeknu vám, je to sice „jen“ angína, která je dobře léčitelná antibiotiky, ale já myslela, že si ty první dva dny budu psát závěť a rodiče poprosím, co mi mají zahrát na pohřbu. :-)

Nejdříve jsem zašla za praktickou lékařkou, kde jsem se doslova těšila na to, že mi napíše nějaké ATB proti těm potvorám v krku. No, paní doktorka pro jistotu vzala odběr krve z prstu, prohmatala uzliny a poté konstatovala, že ATB nebude dávat - je to sice zánět, ale na ATB to ještě není. A to jsem byla ráda, že vůbec polknu a nezdeformuji si obličej bolestí. Doporučila mi nějaké pastilky a sprej do krku. Od praktického lékaře jsem odcházela zklamaná a celkem nazlobená, i když doktorka asi dobře ví, co dělá.

No, pastilky byly na nic a ze spreje jsem se kvalitně pozvracela. Další den jsem toho měla dost a zašla na ORL. Paní doktorce na ušonosokrčo stačil jen jeden krátký pohled do krku a pro moji velkou úlevu mi potvrdila řádnou angínu. Následovaly silná ATB, nutnost pít dostatek tekutin a odpočívat, odpočívat a odpočívat.

Teď mám třetí den od dávkování antibiotik. Úleva neskutečná, vcelku bez problému se napiju a sním něco po menších dávkách. ATB mi prakticky zabraly hned po první dávce. To byla moje první zkušenost s tak silnou letní angínou, ten pocit bych nepřála ani nepříteli. :X

Léčba

Po prvních dvou dávkách ATB se mi výrazně ulevilo. Brufeny a paraleny srazily teplotu, obklady trošku vytáhly horko z čela a krku. Rozhodně se nesmí podceňovat odpočinek a dostatek pití.

Co mi pomohlo

Antibiotika Augmentin - poměrně rychlá úleva, je to celkem silná dávka, ale zabere!
Priessnitzovy zábaly - první dva dny, pak mi to doktorka na ORL zakázala :-)
Dostatek tekutin!!!
Brufen
Odpočinek!!!

Angína tomikblo (31.05.14)

Normální den jedu do školy autobusem a učíme se, ale pak mi začala být strašná zima. Šel jsem domů a bolela mě hlava. A to už byl konec sranda, bolesti krku, polykání to nejbolestivější zážitek. Zimnice, horečka, bolesti hlavy, bolestivé polykání, „knedlík“ v krku a únava.

angína XeanderMan (26.03.14)

V pondělí jsem se probudil a trochu mě škrábalo v krku. Tak si říkam, že to přežiju, musím do školy. Tam asi do poloviny vyučování pohoda, ale pak se bolest zhoršovala. Jel jsem domů, změřil si teplotu a vidím 39,8ºC. Okamžitě další den k doktorce a ta řekla, že je to angína. Tak předepsala penicilin, laktobacily a paracetamol. Zatím ležím v posteli celý den, ale už to ustupuje - a to je teprve třetí den.

Léčba

Vypotit se, pravidelné brát penicilin a nenamáhat se.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi moje rodina a moji 2 kocouři. :)

Angína Merteplina (20.11.13)

Moje angina se zpočátku projevovala nenápadně. 2 dny mě hrozně bolela šíje a měla jsem tupý pocit v hlavě. Potom se přidala bolest vlasů na temeni a teprve 4. den teplota 38°C a bolest v krku.Další den už jsem nemohla polykat a krk vypadal jak z hororu. Jsem sice po tonsilektomii, ale nechali mi tam šikulové kousek mandle na památku. Asi 25 let byla v klidu a teď chuděrka celá otekla a byla pokryta čepy. Nedovedu si představit, že bych ty mandle měla 2 a původní velikosti. To bych se asi udusila. Bolest je to hnusná.
K tomu mě stále bolel krk ze všech stran a ukrutně se zvětšila uzlina pod uchem.
Okamžité nasazení Penicilinu však rychle pomohlo, horečka byla druhý den pryč, bolest v krku ustupovala pomaleji, ale jistě. Dost pomáhají i bonbony s anestetikem.
Teď beru antibiotika třetí den a cítím se téměř dobře. Krk ještě cítím, moc nemám chuť k jídlu, ale myslím, že pozítří už vstanu z postele.

Léčba

Okamžité nasazení Penicilinu rychle pomohlo, horečka byla druhý den pryč, bolest v krku ustupovala pomaleji, ale jistě. Dost pomáhají i bonbony s anestetikem. Teď beru antibiotika třetí den a cítím se téměř dobře. Krk ještě cítím, moc nemám chuť k jídlu, ale myslím, že pozítří už vstanu z postele.

Co mi pomohlo

Penicilin
Paralen, Ibalgin
Vlažné čaje
Tantum verde pastilky + kloktadlo
Obklad

Angína bez penicilínu Ivana2756 (05.11.13)

Celková schvácenost, horečka, silné bolesti v krku, čepy na mandlích, kašel, bolest břicha a velká spavost.

Léčba

Nasazena lichořeřišnice (silné přírodní antibiotikum lepší než česnek) 4 x denně 20kapek později dávku snižuji a homeopatikum Belladona 9CH při první fázi nemoci. Dále děti přes zimu berou rakytníkový olej a probiosan. Hodně tekutin, ne horkých ani moc studených.
Horečku nesnižuji, jen pokud by stoupla přes 39,5C. Nechám je spát, jak potřebují. Sundáváme ponožky, aby horečka měla kudy ven. :) Opravdu to funguje.
Druhý den horečka klesá, jen zvýšená teplota. Bolest v krku se zmírňuje. Třetí den bez teploty a bez bolesti v krku, čepy jsou fuč. Udržujeme pořád klid na lůžku. Doma jsou tak cca týden.
Dospělí můžou přidat kořen zázvoru. Oloupat a ukrojit tenký plátek. Zaručeně vám vypálí krk tak, že budete slzet :) a dodá potřebné vitamíny. Jíst kolik snesete. Žádné drahé pastilky z lékárny nepotřebujete.

Co mi pomohlo

Lichořeřišnice
Rakytníkový olej
Belladona 9CH
Hodně tekutin
Klid a spánek

Popřípadě zábaly končetin pokud jsou horké a chceme snížit horečku

Kořen zázvoru

Co mi pomohlo. jakub14454 (04.10.13)

Před měsícem jsem měl opravdu dost nepříjemnou angínu, měl jsem teplotu 40 stupňů, nemohl jsem ani polknout a myslel jsem si, že je snad umírám (bylo mi na umření), ale byla to jenom hodně nepříjemná angína.

Léčba

Pomohly mi antibiotika a česnek (česneková polévka, pomazánka atd.).

Počínající angína a její příznaky IObdskjd (26.07.13)

před 3 dny jsem cítila menší únavu, a následně bolest hlavy,taky se mi motala hlava a při šáhnutí na čelo jsem poznala že mám horečku. Řekla jsem si, že se z toho vyspím, ale asi ve 4 ráno jsem se probrala, hroznej hic a zároveň zimnice. Když jsem ráno chtěla promluvit měla jsem uplně knedlík v krku, hrozná bolest při polykání i zívání, ta řezavá bolet mi šla od uzlin až do uší. Řekla jsem si, že po práškách a zábalech to přejde,tak jsem celej den ležela v posteli,pila čaj atd. Večer jsem se probrala a už jsem cítila, že to není dobré, že budu zvracet. Zvracela jsem tak 4× za noc.

Bolestivé bulky při angíně alfons007 (21.07.13)

Ve čtvrtek dopoledne se mi udělaly dvě bolestivé bulky pod pravou čelistí. Snad zubní váček? Nechal jsem to tak. Občas se mi to dělá i při rýmě. V pátek manuální práce okolo domu a odpoledne trénink - fotbal. Domů jsem přišel asi v 19:00. Ve 20:00 bolest v krku při polykání. Angína řekl jsem si. Kde bych k ní přišel. V sobotu ráno jsem už nemohl mluvit a jelikož mě čekal v pondělí odjezd na dovolenou, jel jsem na pohotovost pro dospělé. Tam mi řekli - zánět v krku, takže cumlací bonbóny a klid.

Večer tentýž den okolo 20:45 stav o 100% horší. Okamžitý odjezd na pohotovost ORL do stejné nemocnice. Na antibiotika to není. Při potížích Paralen a Ibalgin. V neděli do práce a tam oproti večeru o dalších 100% zhoršení, ale to už jsem cítil, jak mi mandle padají do krku. Návštěšva pohotovosti (během 24 hodin po třetí, ale tentokrát jiná nemocnice, protože pracuji o 60 km dál od bydliště). Ortel - Angína.

Léčba

Sát cumlací bonbóny NEOANGIN, česnek, slivovice, STOPANGIN. Nic z toho nepomohlo. Nakonec jsem vyfasoval Penicilin 750, kloktadlo voda + sůl (z domácích zásob), JOX, při teplotě Paralen nebo Ibalgin.

Co mi pomohlo

Zatím nic vzal jsem teprve dva peniciliny. Pít nemůžu, jíst nemůžu jak to bolí, prášky si drtím. A ráno na dovču no.

Angína a únava ydod (13.06.13)

První den jsem byl ve škole celkem unavený a nechtělo se mi nic dělat. Večer jsem cítil malátnost a horkost ve víčkách. Cítil jsem, že je něco špatně. Další den ráno jsem cítil nateklé mandle a trochu horší polykání. Už jsem hned věděl o co jde a šel jsem k doktorce, která mi angínu potvrdila.

Léčba

Antibiotika Xorimax 500mg (jsou místo penicilinu) stačí je brát jen 5dní a je po angíně.

Pomohlo mi hodně pití čaje s medem a citronem.

Celých 5dní jsem byl v pořádku, ani mě nebolelo v krku a mohl jsem v klidu pracovat.

Co mi pomohlo

Při angíne nejvíce pomůže, když jí zabráníte jejímu vývinu.

Takže ihned při prvních náznacích zaskočit pro Antibiotika k doktorce a je po starostech.

Měl jsem Angínu a ani nevím, že jsem byl nemocný. Stačilo při prvních náznacích Aspirin a další den pro antibiotika k doktorce.

Zápal plic po angíně Tyny91 (10.06.13)

Začalo to angínou, zvýšená tělesná teplota, bolesti kloubů, svalů, hlavy, v krku, rýmou a kašlem, nedalo mi to tak jsem si došla k doktorce. Ta mi po pečlivě prohlídce oznámila, že mám anginu. Nasadila mi antibiotika a kapky na kašel. Pracovala jsem jako servírka a nemohla jsem si dovolit být doma, protože zaměstnavatel neměl náhradu. S anginou jsem tedy chodila do práce, což bylo nebezpečné nejen pro mě, ale i pro hosty, které jsem mohla nakazit. Tím pádem mi antibiotika nezabírala, opět jsem šla k doktorce s bolestmi a žádnými změnami.

Doktorka mě poslala na infekční odděleni do nemocnice na vyšetření, pět dní jsem musela dojíždět 30 kilometrů na píchaný penicilin. Po pár dnech se mi trochu ulevilo, ale pořád to nebylo ono. Týden na to mě ráno probudila neskutečná bolest na hrudi, na levé straně, nemohla jsem dýchat ani se hýbat. Vzbudila jsem přítele a řekla mu, že mám tyto problémy, ten bez váhání volal rychlou záchrannou pomoc, ta přijela i s doktorem do pěti minut, doma mi udělaly EKG které bylo bez problémů, oznámili mi ale, že mě odvezou do nemocnice, nedalo se nic dělat. V sanitce mi hned napíchli kapačku, v nemocnici mě odvezli rovnou na rentgen. Po dvou hodinách strávených v čekárně mi lékař oznámil, že mám zápal plic. Rozklepala jsem se ze strachu, že si mě nechají v nemocnici, naštěstí mi lékař předepsal antibiotika a pustil mě domů. Zaměstnavateli jsem oznámila, že se zápalem plic odmítám jít do práce, přišla jsem sice o práci, ale díky dodržování klidu jsem se po dvou měsících zcela uzdravila.

Léčba

Antibiotika, kapky na kašel a léky na bolesti.

Co mi pomohlo

Výše uvedené léky a klid.

Předcházení angíně nataia (09.06.13)

První den mě jen trošku škrábalo v krku. Udělala jsem si čaj a šla brzo spát, protože mi opravdu nebylo zrovna dobře. Druhý den ráno už horečka přes 39 nemohla jsem ani polknout a hlava mi praskala. Jela jsem ihned na pohotovost, kde se na mě podíval z metru a ihned mi napsal antibiotika. Bohužel na angínu trpím celkem dost a nevím. Je možné ji nějak předcházet jako třeba jít na vytrhnutí mandlí?

Angína a rostoucí zuby moudrosti benFTW (21.05.13)

Jojo, teď jsem akorát jednou prošel, ale kvůli růstům zubů moudrosti jsem jí tak týden dva ignoroval a léčil ibalginem. Po týdnu a půl, co jsem jí mohl mít, se projevila v plném rozsahu a to i na průduškách, nepřál bych jí fakt nikomu. Sice antibiotika zabrala poměrně rychle, ale ty dva dny jsem počítal snad každou minutu, bral všechny možný prášky proti bolesti a chystal si pomalu závěť.

Lehčí angína hannah73 (09.05.13)

V pondělí odpoledně mě začalo dost bolet v krku, v úterý se bolest zmírnila, čekala jsem rýmu. Místo toho mě začaly ve středu bolet záda a hlava a nakonec jsem dostala horečku 38,2. Vzala jsem si ibalgin, takže horečka zmizela a šla jsem k doktorovi, který diagnostikoval začínající angínu. Horečku jsem zatím znovu nedostala a v krku mě bolí jen mírně.

Léčba

Doktor mi předepsal Deoxymykoin a na bolení v krku cucám Orofar. Taky beru ibalgin na bolest hlavy.

Co mi pomohlo

Ještě mi pomáhá vlažný čaj s medem a k jídlu banán.

Bolesti v krku při angíně Rosťas (08.05.13)

Začalo to v neděli, škrábání v krku, ještě ten den večer mi pravá mandle otekla k prasknutí a levá zůstala stejná. Teploty mi vyskočily na 39,5 a pod 39 téměř nešly srazit. V pondělí jsem navštívil lékaře, ten mi napsal antibiotika. Augmentin 1g, které se berou co 12 hodin a nějaké lokální antibiotika - do krku Bioparox. Dále mě poslal za krční na kontrolu kvůli případné tvorbě abscesu. Bez abscesu se to nakonec obešlo, nicméně je středa ráno, tabletky beru od pondělního rána, tj. 4 tablety,a ještě dnes v noci jsem měl 39.3 teplotu a krk se ani v nejmenším nelepší. By mě celkem zajímalo,kdy ty antibiotika konečně zaberou,zde jsem se dočetl,že někomu zabraly už po dvou tabletách.

Léčba

Augumentin 1g
Bioparox
Kloktadlo
brufen-paralen

Co mi pomohlo

Začíná 3. den léčby,žádné zlepšení nevidím..Snad dneska.

Angína a příjem potravy Kiiim (29.04.13)

Mně začala angína večer, klasická bolest svalů, únava. Druhý den již horečky, celý den mezi 38-39, krk ale ještě tolik nebolel, jen trochu jako při klasické chřipce, mandle lehce zduřelé, ale spíše horečka a bolest celého těla neschopnost udělat pár kroků. Noc pak hrozná, budila jsem se totálně zpocená. Ráno jsem se koukla na mandle (už byly docela zduřelé) a v puse typické bílé tečky na mandlích i vzadu na jazyku, samozřejmě nateklé, takže mi bylo jasno.

Chtěla jsem se nasnídat ovšem nebyla jsem schopná polknout, takže ihned k lékaři. Horečky už nemám, jen se stále potím a jsem celkově slabá, to polykání stále děs, nemůžu do sebe nacpat jídlo takže piji jen Nutridrink nebo Ensure popř. zeleninové šťávy pokusit se spolknout tuhou stravu = nadlidský výkon. Už beru třetí prášek, očekávám, že zítra antibiotika už zaberou, ještě si dám den v posteli a pak musím bohužel do práce naštěstí jen sedět a dopravím se tam také autem, tak snad to přežiji, uvidím jak mi bude, nicméně asi by bylo lepší ležet no, ale práce nepočká.

Léčba

Ihned zajít k doktorovi, nevyčkávat, užívání antibiotik, klid na lůžku, vypotit se, pokud nemůžete absolutně polykat doporučuji tekutou stravu, prášky na bolest, atd., i když se vám po antibiotikách udělá za pár dní dobře, striktně je nutné dobrat, před tím mě Dr. varoval, že se to pak ihned vrací, užívat probiotika nebo jogurty, jogurtové nápoje pro udržení správné mikroflóry ve střevech (antibiotika jí poškozují), Stříkat Stopangin (jako dezinfekci, taky hnus vždycky minutu hledám odvahu stříknout to, jak to je nepříjemný)

Co mi pomohlo

Ospen (penicilin)
Orofar na bolest
Paralen drink na noc na vysokou horečku
Stopangin nebo kloktadlo
Probiotika/Jogurty, Tekutá strava
Pocení
Klid na lůžku

Opakující se angína a vymačkávání čepů edgar75 (21.03.13)

Je mi 38 let a od dětství až do teď trpím angínami. Kvůli tomu jsem přestal hrát i fotbal. Asi před deseti roky jsem začal od podzimu do jara užívat echinaceu na zvýšení imunity (někdo mi to poradil). Do té doby jsem měl angínu minimálně 2krát za rok (jednou i 5krát) a od té doby se to zlepšovalo a teď mívám angínu jednou za rok nebo za dva roky. Ale je pravda, že mě doktorka na foniatrii naučila rychle zasáhnout při prvních potížích. Jednak zvýšení dávek echinacei(tinktura z kořene-je nejsilnější), cumlat neoangin. A pak hlavně ústní hygiena - vykloktat po každém jídle aspoň vodou se solí a nebo vincentkou a pořádně si vyčistit zuby (ústní voda je taky dobrá).

Poslední dva roky si i vysávám začínající čepy. Přišel jsem na to sám (lepší jak mačkání). Vzal jsem si malou stříkačku od doktorky a jednou rukou ji nasměruji na čep a slabým podtlakem vysaji bílý obsah čepu (povlak se vysát nedá, jen čep). Druhou rukou si svítím baterkou do pusy před zrcadlem. Dělám to opatrně, někdy to jde hůř než to nasaji. Ale divil jsem se, kolik tam toho je i když je tam malý čípek! Takhle jsem to dělal několikrát denně a hned si potom vykloktal a cumlal neoangin. Do 2 dnů ani památky po čepu a bolení v krku. A můžu říct že jsem asi dost začínajících angín ustál bez agresivních antibiotik. Samozřejmě když moje vlastní léčba nepomohla do pár dní tak jsem šel k doktorce, nejsem šarlatán.

Stojí to trochu času, ale aspoň moc nemarodím. Každopádně je problém v mé imunitě,ale tu mi ještě nikdo nevyléčil i když jsem byl všude možně a už na to moc ani nevěřím.

Co mi pomohlo

neoangin
echinacea
kloktání vody se solí nebo vincentka
vysávání čepů na mandlích

Angína bolest v krku loojza (06.03.13)

V pravé části krku mi začalo škrábat ráno v sobotu a večer už jsem nemohl polykat. Bolest ukrutná. Každý doušek tekutiny a každé polknutí jsem si rozmyslel. Hned mi bylo jasné, že se to bez lékaře tedy bez penicilinu neobejde, ale doktor ordinuje až v pondělí. Spouštěč je samozřejmě pracovní vyčerpání, po večerech požívání studeného piva, nedostatečný spánek a zas do práce a i o víkendech a několik měsíců za sebou.

Léčba

V pondělí návštěva praktického lékaře kde jsem bolestí stěží popisoval, co mi je. Poslechl mě, koukl do úst, předepsal Penbene 1500 prvních 24 hod po 6 hodinách, pak po 8 hod. V úterý přes den bez teploty avšak večer 37,5 celsia. Bolest v krku stále bolestivá, ale už snesitelnější nebo jsem si zvykl. Středa ráno bez teploty bolest na velkém ústupu. Středa večer bez bolesti bez teploty samozřejmě při procítěném a silném polknutí je stále cítit tlak.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi samozřejmě hodně tekutin tím myslím klidně 5 litrů a více za den, paralen a potit se 2 až 3 hodiny, pak vyměnit peřinu polštář, převlíc se do suchého a znovu, ale už bez paralenu. Pak dát pauzu v leže a až začne pocit teploty znovu paralen dostatek tekutin a znova se potit. Přeji všem brzké uzdravení

Antibiotika a zábaly při angíně sissive (05.03.13)

V sobotu odpoledne mě začalo škrábat v krku a večer jsem měla zimnici. Myslela jsem, že to je chřipka, ale jelikož jsem současně s tím dostala zánět močových cest, tak jsem hnala na pohotovost a tam mi řekli, že mám angínu. Dali mi rovnou antibiotika, která jsem si hned po příjezdu domů vzala a hned si lehla a nemohla jsem celý den vstát, mluvit ani jíst. Což trvalo do dalšího dne do odpoledne kdy mi začala antibiotika zabírat a přítel mi ještě koupil Hašlerky, které byly na tu bolest v krku dost příjemné. Samozřejmě jsem si dělala i zábal, který mi pomohl.

Léčba

Antibiotika Curam a Hašlerky, zábal

Co mi pomohlo

Antibiotika Curam a Hašlerky a zábal. Po tvou dnech od začátku léčby mohu mluvit a jíst. Ani teploty nemám. Jenom mám bolesti hlavy.

Nesnesitelná bolest krku při angíně gabriela2406 (16.02.13)

Občas mě tahle nemoc dotlačí do postele. Už mám vypozorováno,že stres je takový můj spouštěč.Samozřejmě i ostatní okolnosti,jako je nestálost počasí,nedostatek spánku,celková únava a vyčerpání. Začne to lehoučkým šimráním v krku a ráno když vstávám už pěkným pálením a škrábáním v krku. Tak po necelých deseti hodinách se začne dostavovat bolest kloubů tuhnutí šíje a samozřejmě horečka.Druhý den je nejhorší, nesnesitelná bolest v krku, doprovázená zimnicí,a příšerným pocením, jak tělo bojuje s horečkou.

Až čtvrtý den jsem schopna vstát obléknout se a vyrazit k lékaři.Po nepříjemném prohmatání krku a odebrání vzorku mě lékař vyšle do laborky, kde po vystání fronty a odběru sedimentu se můžu vydat na cestu domů. Ještě zastavení v lékárně, o tři stovky lehčí vyzbrojena patřičnými antibiotiky se vracím do své postele minimálně ještě na dva dny.

Počínající angína ThomaserCZ (29.01.13)

Nejprve večer mě začal bolet krk, takže jsem zašel do lékárny a tam mi poradila Tantum Verde (trošku pomohl, aby mě nebolel krk, ale taky bez účinku) V noci mě začala nejprve bolet hlava, poté jsem měl zimnici, tak to jsem šel hned spát. Ráno se vzbudil a měl horečku 38,5. Zašel jsem ke své doktorce a ta mi řekla, že je to obyčejná chřipka, ale potom se podívala do dutin a nalezla začínající angínu. Napsala antibiotika a ležet.

Léčba

Antibiotika. Co 8 hodin brát bez přestávky dokud nedojdou a ležet aspoň těch 5 dnů. Stoptusin na kašel(jako prášek).

Co mi pomohlo

antibiotika
stoptusin
Tantum Verde nepomohl jen zmírnil bolest v krku, ale zbytečně 130,–.!

Hnisavá angina a začátky _tommm_ (17.12.12)

V noci z pátku na sobotu mě probudila zimnice a bolest celého těla. Zároveň jsem cítil i řezavou bolest v krku a měl jsem dehydratovaná ústa. Teplota 38,9. Dal jsem si cucavé pastilky, ibalgin a myslel jsem si že bude do rána vše v pořádku.

Léčba

V sobotu dopoledne návštěva lékárny - zde pastilky Tantum verde a paralen grip na horečku. Na bolest krku tantum verde naprosto nezabralo, pouze snížení horečky díky paralenu grip. V pondělí návštěva lékaře s okamžitou diagnózou hnisavé anginy. Nasazen Augmentin 875mg/125mg co 12 hodin. Snad už zabere. Všem doporučuju jít rovnou k lékaři a neřešit drahými a málo účinnými léky.

Silná jednostranná angína lenajdas (14.12.12)

Už od pondělí mě bolelo na jedné straně krku, musela jsem do školy, protože jsme psali důležité testy. Ve středu přišla horečka, teploty 39°C. Ve čtvrtek jsem šla k doktorovi, ten mě okamžitě poslal na ORL s podezřením na absces. Ten to nakonec nebyl, prý je to silná jednostranná angína a prý budu mít hroznou noc. Napsal mi antibiotika Curam s tím, že mám přijít dnes na kontrolu, jestli se mandle nezvětšila. Večer ten den jsem měla teploty 40,2°C, dělala jsem si zábaly, horečka ustoupila. Celou noc jsem nemohla spát, každé polknutí mě probudilo, teploty pořád kolem 39°C. Dnes jdu na tu kontrolu, tak snad bude vše OK.

Léčba

atb Curam

Co mi pomohlo

zatím jsem na tom pořád stejně

Léčení angíny veriss22 (25.09.12)

Už v neděli ráno po probuzení jsem cítila bolest v krku, nateklé mandle a bolelo mě celé tělo. Každý pohyb, dotek, byla jsem úplně vyřízená.

Léčba

Vzala jsem si paralen a ibalgin,zalezla do pelíšku a trochu se prospala. Kolem poledne mi bylo lépe, tak jsem vylezla ven a šla pomoci příteli. Jenže jsem to asi ještě dost přikrmila, protože kolem páté odpoledne jsem už nemohla dojít pomalu ani domů. Zas paralen a ibalgin, malilinko se mi ulevilo, noc nic moc a ráno v pondělí hrůza, zhoršovalo se to čím dál víc, nemohla jsem už vůbec polykat, celý den jsem nejedla, jen s obtížemi pila.

Vycumlala jsem Hexoralet,stříkala Tantum Verde,zábal na krk, už bylo pozdě, to fakt na angínu nepomůže. V úterý jsem už jela ráno vyřízená k doktorce.

Co mi pomohlo

Paní doktorka mi píchla injekci, název si nepamatuji, prý aby mi už nenatékaly mandle. Vpich byl dost bolestivý, ale stál za to. Za hodinu polykání tolik nebolelo a za dvě už jsem mohla i něco sníst.

Takže zázračná injekce, k tomu penicilín a ibalgin proti bolesti,při teplotě se může i paralen. Je mi o 60% lépe a jsem 5 hodin po zahájení léčby.

Opakující se angíny Květušš (13.09.12)

Nejdřív mě bolelo v krku docela málo ale zesílilo to. Tak jsem šla k doktorce a ta řekla, že je to zánět hltanu a že kdyby se to zhoršilo že mám přijít. No a zhoršilo se mi to, mám nateklé mandle, čepy, bolest v krku co jde až do uší.. Měla jsem i horečku 38,6. Doktorka mi předepsala penicilin. Já angíny a tak mám často no, angínu minimálně jednou za rok.

Léčba

Dala mi Ospen 1500.

Co mi pomohlo

Nejdřív jak to byl jen ten zánět tak jsem cucala šalvějový pastylky a ty pomohly. Pak jak jsem dostala tu angínu, tak už to tolik nepomohlo. Mám teď penicilin, který zabere výrazněji tak za 3 dny. A proti horečce dávám paralen, stačí i půlka.

Aulin při angíně Jacub (10.08.12)

Klasika. Přes 30°C a klimatizačka v autě na plné kule. Na druhý den už se to v krku rozjelo. Klasické příznaky, velká bolest při polykání.

Léčba

Až 3. den u doktora. Dostal jsem opět klasicky penicilin.

Co mi pomohlo

Co bych tady chtěl ale vyzdvihnout je druhý medicament, který mi lékař doporučil a předepsal. Zázračný Aulin mě zbavil bolesti. Do hodiny hned po první tabletce se bolest v krku sníží až na minimum, takže se konečně pořádně najíte. Účinek trvá tak 4-7 hodin, pak další. Myslím, že je jen na předpis, ale účinek úžasný.

Hnis na mandli při angíně Kudrliinka (30.06.12)

Ve středu jsem začala cítit bolest levé strany při polykání a celý spodní ret se mi osypal opary (což bylo snad ještě bolestivější). Kloktala jsem Listerinku, říkala jsem si, že to vypálim, a pálilo to teda pekelně, cucala strepsilky. Nic moc se ale nezlepšovalo. Ve čtvrtek už to bylo mnohem horší, ještě nikdy mě nic takhle nebolelo jako polykání a když jsem se pořádně podívala do krku, zděsila jsem se co jsem viděla na té levé mandli. Vypadalo to jako hnis, nebo uvařené maso. Prostě obrovský povlak. Tak jsme vyrazili na ORL pohotovost, kde mi okamžitě nasadili penicilín s tím, že mám opravdu angínu.

Léčba

Dnes je sobota, pořád beru penicilín po šesti hodinách (od zítra po 8), mandle pořád bolí, cucám tamtum verde, beru paralen na teploty (pořád mám kolem 38,5), stříkám stopangin, piji černý čaj, samozřejmě vychlazený, nic jsem ještě nesnědla kromě dvou ledových banánů.

Mám roční holčičku, poprvé je už druhý den beze mě a to je pro mě naprosto šílené. Naštěstí ona to snáší líp než já. Už bych dnes neměla být infekční, přesto zatnu všechny síly a asi za ní ještě nepojedu a strávím ještě jeden den v posteli kurýrováním, abych už zítra na tom byla líp a mohla se jí věnovat.

Co mi pomohlo

No zatím úplně nezabírá nic moc. Mám penicilín, paralen na teploty, cucavé tantum verde (drahé jak čert), stříkám stop angin, snažím se hodně pít, vše musí být studené, dělám si priznice na krk. Snad bude brzo zase dobře!

Angína a vata v uchu simcatom (07.05.12)

Já jsem se poprvé setkala s angínou ve čtvrtek a to tím, že jsem se ráno probudila a když jsem polkla, bylo to jako kdyby mi do pusy bodaly nože. Přetrpěla jsem celý víkend a v pondělí jsem se rozhodla, že zajdu na pohotovost a tam se zjistilo, že mám angínu. Beru antibiotika a nejhorší je, že se bolest v mandlích stupňuje a když polknu nebo zívnu, ihned mi to vystřelí do ucha. Zkoušela jsem dát na rady příbuzných od babičky, že si mám nakapat do ucha kysličník (to už neudělám), od druhé babičky jsem dostala cucavé bombony a kloktadlo TANTUM VERDE. Mamka mi poradila ať si zkusím dát do bolavého ucha vatu a obvážu si hadrem hlavu. Snad bolest ustoupí a budu zase zdravá.

Angína a bolest při polykání jitule42 (21.04.12)

Nikdy jsem se s angínou nepotkala až do úterního odpoledne. Měla jsem strašné bolesti při polykání, stále se to zhoršovalo, největší strach jsem měla, aby to nedostali děti a ejhle, tak se také se stalo. Polykání bylo opravdu bolestivé, a tak jsem nejedla, bála jsem se vzít cokoliv. Měla jsem zimnici a bolelo mě celé tělo.

Léčba

Nejprve začla samoléčba,v lékárně mi prodala STREPFEN stál asi 130Kč, brala jsme ho dva dny, cítila jsem zlepšení, po vycucání pilulky jsem se strašně začala potit hlavně v noci.

Co mi pomohlo

V pátek už jsem se odhodlala jít k doktorovi, hned mi řekla, že mám angínu a napsala mi ATB PENBENE. Moc mi pomohla, dnes už nic nebolí.

Co pomohlo na angínu u malého syna EvkaT. (02.04.12)

Můj syn, 2,5let, měl nedávno angínu. Začal mít horečky až k 39°C, přestal jíst a šahal si stále rukama do krku, až se z toho dávil.

Léčba

Horečku jsem srážela Nurofenem. U doktorky jsme poté dostali ATB Ospen, které musel mít 2 týdny, tzn. 2 krabičky, jelikož se to po jedněch nezlepšilo. Navíc dostal ještě léky na kašel.

Co mi pomohlo

Léky - Nurofen - opravdu zabírá výborně na sražení horečky. ATB zabraly až s druhou krabičkou.

Angína a zvracení sunko (27.03.12)

Tak mě se u mě projevila angína v sobotu, myslela jsem, že je to jen pálení v krku, ale bylo to stále horší a horší, nemohla jsem jist ani pořádně se napít a horečka mi stoupala až 39.5°C, a dokonce jsem i zvracela.

Léčba

Brala jsem solmukol, strepsils, tantum verde a nic nepomohlo.

Co mi pomohlo

Nemohla jsem se dočkat pondělí, a vyrazila za doktokom. Předepsala mi antibiotika penicilin, který skutečně zabral, po prvním dnů užívání jsem dokázala normálně jist. Musíte ale aspoň dva dny v klidu ležet a potit se, léčba trvá asi týden, ale na druhý den jsem cítila dobře, antibiotika jsem brala týden. A také doporučují hodně pít čaj z citronem a medem min 2 litry za den.

Angína a bolest v krku VikusQa9989 (20.02.12)

Ja mám hnisavou angínu. Začalo to nesnesitelnými bolestmi v hrdle. Druhý den jsem si našla na mandlích bíle skvrny. Při polknutí mě strašně bolí, mandle se mi zvětšují.

Léčba

Lékařka mi předepsala antibiotika, stříkám si do krku Tantum verde, ale nic nepomáhá.

Co mi pomohlo

Bolesti stále přetrvávají.

Opakované angíny u dítěte Desdemona (02.01.12)

Dcera měla každou chvíli vysoké horečky, mandle velké jako fíky a uplakané oči. K tomu se ještě přidávala rýma a hubnutí, protože nechtěla nic jíst a začala mít i problémy ve škole.

Léčba

V podstatě stále různé pokusy s antibiotiky + obklady, čaje s medem a bylinkami. Ve finále pomohla systémová enzymoterapie.

Co mi pomohlo

Poslední doktorka nám poradila nasadit enzymy, takže jsme si došli pro Wobenzym, který Janča musela brát společně s antibiotiky, třikrát denně, na lačno v dost velkých dávkách, asi jedna pilulka na pět kilo váhy, takže jich polykala denně 3× 6 - 5. Důležité je to ale před jídlem, jak nám vysvětlila doktorka, protože to musí co nejrychleji projít žaludkem do střeva, aby se to nerozložilo v žaludku. Jednak to urychlí léčbu zánětu a hlavně se angína přestala vracet.

Angína a vysoké teploty Dušan.339 (01.01.12)

V šest ráno mě vzbudilo škrábání v krku a slabá bolest svalů. Měl jsem teplotu 39,6°C. Myslel jsem, že čaj s medem a paralen to vyřeší, ale odpoledne je stav stejný a mám bolesti klubů a svalů. Jel jsem tedy na pohotovost, kde lékař podle příznaků usoudil, že se jedná o virózu. Dostal jsem Jox na kloktání a při bolestech Paralen a Ibalgin. V noci jsem měl ale zimnice, při vzbuzení ve čtyři hodiny ráno jsem byl celý propocený, bylo mi horko a měl jsem horečku 41,5°C. Jeli jsme tedy znova na pohotovost, kde po rozboru krve bylo zjištěno, že mám angínu. Čepy v krku mám velké jako antiperle. Dostal jsem Novalgin do žíly a bolesti kloubů a svalů vymizely, ale v krku mě stále bolí.

Léčba

Antibiotika Duomox.

Angína bez antibiotik Jejkule (28.11.11)

Klasické příznaky, řekl bych. Hlavně problémy s polykáním, zvýšená teplota, trochu bolest hlavy, slabost. Po několika dnech urputná rýma a potíže s mluvením (podrážděný krk).

Léčba

Moje první zkušenost tohoto typu se švýcarským zdravotnitcvím. Doktor se mi podíval do krku, zkonstatoval, že bez pochyby angína. Provedl stěr, načež prohlásil, že není bakteriální a antibiotika tudíž nejsou potřeba. Napsal mi paracetamol, sprej na uklidnění krku a variantu ibuprofenu a hodlal mě poslat do práce. Jelikož mi nebylo zrovna nejlépe, nechal mě ještě dva dny doma. Sice se mi ulevilo, ale za pár dní to zřejmě ode mě chytli další dva. Tak mám pocit, že tohle není šťastná léčba.

Co mi pomohlo

Paracetamol v kombinaci se sprejem (Collunosol-n) zabral poměrně rychle, ale rozhodně ležet v teple. Nevím, jestli jsem opravdu měl nebakteriální, každopádně nechodit mezi lidi, moc vám nepoděkují. Jinak určitě antibiotika, co si pamatuji z dětství. Prostě okamžitě k doktorovi.

Průběh angíny na začátku onemocnění Aknelkaa (25.11.11)

Já na angínu moc netrpím, je to zatím moje nejhorší nemoc v životě. Podle toho, co jsem si tu přečetla, jsem teprve na začátku.

Léčba

Mám zarudlý krk, bolí mě když polykám a zívám, mám bílý jazyk, motá se mi hlava, bolí mě svaly, jsem unavená a stále dehydrovaná a mám teplotu 38°C.

Co mi pomohlo

Zatím ležím v posteli a beru nějaký sirup a paralen, ten mi pomohl z minulé noci z teploty. Zatím se mi ta teplota nevrátila, uvidím večer. Jestli to bude horší, navštívím v pondělí svou lékařku.

Trpím často na anginu walley (20.08.11)

Momentálně u mně nemoc probíhá. V pondělí jsem se vrátila z dovolené u moře. V úterý sem začala pociťovat celkovou slabost a ve středu už jsem ležela. 39°C teploty, šílená bolest v krku plus bílé čepy a bolest celého těla. Chvíli jsem doslova hořela a pak zase zimnice. Zřejmě změna klimatu, klimatizace, únava z cesty, oslabení, nevím. Každopádně se mi to děje minimálně dvakrát do roka.

Léčba

Antibiotika

Co mi pomohlo

Antibiotika, hodně pít, kloktat (pomáhá mi Tantum Verde), pastilky už ani nezkouším - to je jak bonbon, nezabírají, zábal, hlavně to chce celkový klid.

Angína a antibiotika Pitrssss (08.01.11)

Trpěl jsem angínou několik let pravidelně. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že se jedná, alespoň v mém případě, o ne zrovna příjemně strávené chvilky. Jediná účinná prevence je posílení imunity celoročním pojídáním komplexních vitaminů, teplé oblékání v zimních měsících a sauna.

První příznak? Bolest při polykání a je vymalováno. Následuje celková tělesná slabost, horečky, velká bolest v krku, nemožnost cokoliv pořádně spolknout a vlastně i bolest všeho ostatního. Celkově hrozný stav.

Léčba

Antibiotika Antibiotika a Antibiotika.

Co mi pomohlo

To nejhorší prostě zaspat. Na horečku Paralen. Priessnitzův obklad. Polykání zmrzliny a čehokoliv, co krk zchladí. S antibiotiky zároveň okamžitě jogurty a pilulky na posílení mikroflóry ve střevech, tím vznikne alespoň malá šance, že po dobrání antibiotik nebudete mít týden průjem a křeče v břiše.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na angínu

Diskuze o angíně