Astigmatismus

Přidat zkušenost

Astigmatismus léčí Oftalmologie (oční) a patří mezi Onemocnění očí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory astigmatismu, Prevence, Příznaky, Léčba astigmatismu, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace

Popis astigmatismu  

Astigmatismus je oční vada způsobená chybným nebo zdeformovaným zakřivením rohovky. Je to onemocnění poměrně hojně zastoupené v naší populaci (zhruba 10% lidí trpí touto vadou) s různou velikostí postižení.

Pokud mluvíme o astigmatismu, myslíme tím obvykle oční vadu. Nejinak tomu bude i v tomto textu o něm. Je ale důležité rozlišit pojmy, které s astigmatismem souvisí. Astigmatismus jako takový je totiž fyziologická vlastnost oka která říká, že rohovka není dokonale symetrická a kruhová, ale je mírně elipsoidního tvaru. Kdyby rohovka byla dokonale kulovitá, paprsky, které skrze ní procházejí, by se na sítnici zobrazily jako tečka. Takovému astigmatismu říkáme fyziologický a má ho téměř každý člověk. Je tedy úplně normální a nepatří do očních vad. Pokud je ale změněno zakřivení rohovky například nejrůznějšími záněty, jedná se již o nepravidelný astigmatismus, který je oční vadou. Této vadě říkáme také asférická refrakční.

Pro pochopení astgmatismu je nutné nejprve popsat, jak vypadá naše oko (bulbus oculi). Oči jsou smyslovým orgánem, které zajišťují jeden z nejdůležitějších vjemů u člověka – zrak. Oči jsou párové a jsou uloženy v lebce v místě, které je nazýváno jako očnice (orbita). Skládá se ze tří vrstev, které se dále rozdělují na jednotlivé součásti oka.

Vrstva nejblíže povrchu se jmenuje tunica fibrosa (jejími orgány jsou rohovka a bělima), vrstva pod ní tunica vasculosa (do této vrstvy patří cévnatka, řasnaté těleso a duhovka) a vrstva, která se nachází nejhlouběji jako tunica nervosa (jejím jediným orgánem je sítnice). Ze sítnice vychází zrakový nerv (nervus opticus), který prochází otvorem v kostěné orbitě až dovnitř lebky. Tento nerv patří mezi dvanáct hlavových nervů a jeho úkolem je přivádět zrakové podněty do mozku. Teprve v něm se samotný vjem vybaví.

Ve vrstvě tunica fibrosa se nachází rohovka (cornea). Je to dokonale průhledný, bezbarvý orgán oka, který má mimo jiné za úkol chránit oko. Přestože je rohovka průhledná, obsahuje malá nervová vlákna, která jsou citlivá na různé podněty. Díky nim je dotyk rohovkou zaznamenán a dojde k zavření oka (mrknutí). Tím je omezeno potencionální nebezpečí. Rohovka se nad bělimou vyklenuje a její tvar připomíná hodinové sklíčko. Právě přes rohovku prochází veškeré obrazy, které okem procházejí až na sítnici, kde se pak tvoří signál jdoucí do mozku. V mozku se pak obraz vybaví. Proto je důležitá úplná čirost, průhlednost a správné zakřivení, které obraz nijak nezdeformuje.

Jak již bylo řečeno, protože je při astigmatismu rohovka změněná, není možné, aby se paprsky světla, které jí projdou sešly na sítnici v ohnisku tak, jak by měly. Proto lidé, kteří astigmatismem trpí vidí neostře na blízko i na dálku.

Rizikové faktory astigmatismu  

Rizikem jsou v případě astigmatismu různé záněty nebo třeba úrazy, při kterých jsou zasaženy oči. Protože astigmatismus je možné způsobit mechanickým působením, vyskytuje se v hojné míře i u lidí, kteří trpí různými alergiemi. Tito lidé si protírají a mnou ve větší míře oči a tím, že dlouhodobě působí na rohovku, ji svým způsobem mírně deformují. Potom může dojít právě k různým chybám v jejím zakřivení, které pak způsobí astigmatismus. Jaká bude jeho míra pak záleží na postižení rohovky.

Prevence astigmatismu  

Prevencí proti astigmatismu je snaha o brzké vyléčení zánětů v očích. Proto pokud o nějakém zánětu oka víme, je vždy lepší navštívit očního lékaře, který naordinuje léčbu. Je třeba mít na paměti, že oči jsou velice citlivým orgánem. A protože zrak je prakticky nejdůležitějším smyslem pro člověka, měli bychom se o ně patřičně starat.

Dále je také vhodné vyvarovat se aktivit, které by mohly způsobit úrazy očí. Alergici by si také měli dávat pozor, aby si oči příliš neprotírali. Takzvané svědění očí je lepší vyřešit s alergologem nebo aplikací kapek, které oči zvlhčí a jsou pro tento účel vhodné.

Příznaky astigmatismu  

Hlavním příznakem je neostré vidění a to jak na blízko tak i na dálku. Astigmatismus je také často spojen s dalšími očními vadami jako je krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hypermetropie). Pacienti také nejsou schopni rozlišit kontrasty mezi různě zakřivenými řádky při kontrole speciálními tabulkami.

Léčba astigmatismu  

Astigmatismus je v dnešní době již poměrně dobře korigovatelný. Je několik možností léčby. Pacient buď může nosit torické čočky, které vyrovnávají nepravidelnost rohovky. Jejich používáním se dosahuje i správného lomu světla na ní a tím i ostřejšího vidění. Světlo se tedy láme do ohniska sítnice jako při fyziologickém stavu. Výběr torické čočky záleží také na dalších vadách oka. Tyto čočky mohou bý zároveň i dioptrické, protože pacienti s astigmatismem často trpí zároveň blízkozrakostí nebo dalekozrakostí. Při vybírání správné čočky je jim nejprve nasazena torická čočka bez přidaných dioptrií. Pokud i při její aplikaci je vidění rozostřené, zkouší lékař jeho zrak a podle výsledků přidává na jednotlivé čočky další dioptrie.

Druhou možností je brýlová korekce cylindrickými skly.

Další variantou je také operace. Při ní je rohovka laserově vyhlazena a tím zmizí její chybná zakřivení. Pacienti ale mohou vidět i nadále rozostřeně pokud trpí nějakou další oční vadou jako třeba dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. Tyto vady jsou způsobeny změnou délky oka nebo chybnou lomivostí čočky a laserová operace rohovky na ně nemá žádný vliv.

Jak si mohu pomoci sám?  

U této oční vady je snad jedinou pomocí dodržování preventivních opatření. Protože oko je ale velice citlivým orgánem, je vždy lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Komplikace astigmatismu  

Astigmatismus je poměrně nekomplikující se onemocnění. Je ale možné, aby se při jeho léčbě dostal do oka zánět například při aplikaci neočištěných čoček nebo čoček, kterým vypršela doba trvanlivosti. Je proto nutné respektovat doporučení výrobce. Komplikace mohou nastat i po laserové léčbě. Jedná se o operaci a může tedy dojít k různým pooperačním obtížím jako je třeba zánět nebo infekce.

Diskuse  

Další názvy: Nepravidelné zakřivení rohovky, nepravidelné zakřivení oční bulvy, cylindrická oční vada, pravidelný astigmatismus, nepravidelný astigmatismus, astigmatismus podle pravidla, asférická refrakční oční vada

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Astigmatismem

Máte zkušenost s Astigmatismem?

Fovea Martinexa (06.05.21)

Taky jsem se trochu obával, že tato oční vada se může výrazně zhoršovat, ale musím říct, že i díky očnímu studiu Fovea, kde mi doporučili správné brýle a můžu se zde kdykoliv poradit, to zvládám docela dobře a i po třech letech zatím nijaké zhoršení nepozoruji.

Krátkozrakost se mi zhoršuje xVadimx (29.06.16)

Zdravím, trpím těžkou krátkozrakostí a astigmatismem. Již od snad 2,5 roku nosím brýle a s této vady se mi v pubertě stal vážně závažný problém, jelikož ve svých 20 letech již mám -10D na jednom oku a -8,75D. Kvůli tomuto ode mě vždy chtějí před nástupem do práce či na řidičák vyjádření od očního doktora a je to vážně nepříjemné, jelikož mi vada stále stoupá a po vystudování jednoho zdravotnického oboru mě možná ani nepřijmou do práce, protože se bojí, že se mi utrhne rohovka.

Takže tuto vadu rozhodně nepodceňujte a snažte se si oči co nejlépe chránit.

Astigmatismus od dvou let Andělqa (21.03.13)

Brýle nosím již od dvou let. V té době jsem nerozeznávala veverku od zajíce a měla jsem rozostřené vidění. Také jsem šilhala a vzhledem k tomu, že moje matka má sama oční vadu, tak to hlídala a brzy jsem už nosila brýle a jezdila na pravidelné kontroly k očnímu lékaři. Tam, kde bydlíme jsme nebyly spokojené s očními lékaři, a proto jezdíme vždy až do Prahy. Ale jsme spokojeny a víme, že na lékařský posudek se můžeme spolehnout. Pokud si sundám brýle, vidím rozmazaně a pokud potřebuji na něco zaostřit, šilhám. Dále ještě samozřejmě trpím dalekozrakostí a krátkozrakostí, ale nemám mnoho dioptrií, naštěstí.

Léčba

Nyní je mi čerstvých patnáct let a bifokální brýle jsou mou přirozeností, naštěstí mi brýle sluší. Zatím mi skla platí pojišťovna jednou za dva roky zdravotní pojišťovna, ale bojím se, že až mi bude osmnáct, takže se cena skel vyšplhá nahoru a bude mi to dělat starosti. nedovedu si představit jejich cenu.

Často mne ale mrzí, že mne brýle jistým způsobem handicapují, protože nemůže dělat spoustu sportů a tím pádem mám omezený výběr koníčků. Doufám, že jednoho dne mi pomůže operace, nebo lékaři vyvinou kontaktní čočky, které mi pomohou a nahradí brýle.

Brýle při astigmatismu Kobrra (25.03.12)

Jako studentka jsem špatně viděla na tabuli, a proto jsem se rozhodla navštívit oční lékařku. Zjistila mi, že jsem dalekozraká a musím nosit brýle 1,5 dioptrie. Jakmile jsem si zakoupila brýle ihned mi 2 měsíce začala bolet hodně hlava. Tak jsem se na brýle vykašlala. Za několik let jsem nastoupila do zaměstnání a práce na PC byla pro mě hrozná. Na monitoru se mi písmenka vlnila a pletla se mi. Nedej bože, když byla na nějakém barevném podkladě. Hlava mě neustále bolela.

Manžel už to nevydržel a zajeli jsme do optiky, kde jsem podstoupila hodinové vyšetření. Byl mi diagnostikován astigmatismus a dalekozrakost 0,25 dioptrií! To jsem se divila, že tak málo. V prodejně jsem si zakoupila brýle a bolest hlavy byla ta tam. Brýle nosím již 5 let a jsem velmi spokojená.

Léčba

Dobrý oční lékař, brýle a čas na vyšetření.

Co mi pomohlo

Odhodlání mého manžela mě do optiky dovléci.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.