Astma bronchiale

Přidat zkušenost

Astma bronchiale léčí Imunologie/Alergologie a patří mezi Onemocnění imunitního systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Projevy, Vyšetření, Léčba, Prevence, Pomoc, Podobné příznaky, Komplikace

Popis astma bronchiale

Astma bronchiale je jedna z nejčastějších nemocí moderní doby. Charakterizujeme ho jako onemocnění postihující naše dýchací cesty a z nich především průdušky.

Je to nemoc, kterou moderní lékařská věda zatím neumí úplně vyléčit, ale pomocí léků se lékařům ve valné většině daří držet projevy astmatu u astmatiků na minimum.

Astmatikův život ztěžují astmatické záchvaty (také též záchvaty astma), při kterých dochází k zúžení průdušek a průdušinek a tím i k dušnosti. Důvodem potíží při astma je zánět způsobený chybnou reakcí imunitního systému.

V poslední době můžeme pozorovat významný nárůst počtu lidí s touto nemocí. Uvádí se, že astmatem dnes trpí až každý dvanáctý Čech. Prudký vzestup tohoto onemocnění je v posledních letech sledován především u dětí.

Příčina a rizikové faktory astma bronchiale

Za příčinou vzniku astmatu je vždy vícero různých faktorů. Způsobují ho především s astmatem úzce se pojící alergie (prakticky každý astmatik je zároveň i alergik) např. na pyly, trávy, roztoče, plísně a další.

Dalším rizikovým faktorem může být i znečištěné prostředí.

Člověk by se měl také vyvarovat stresu, dlouhodobé práce v prašném prostředí a chránit si své zdraví, jak jen to jde, protože i časté infekce dýchacích cest jsou jedním z důvodů pro pozdější rozvinutí astmatu u člověka.

Vysokou skupinu astmatiků představují náruživý kuřáci, jelikož právě kouření náleží k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění.

Nezanedbatelnou roli také představuje dědičnost. Jestliže trpí alergií nebo astmatem někdo z vaší rodiny, riziko propuknutí tohoto onemocnění u vás se významným způsobem zvyšuje.

Nejběžnějšími spouštěči astmatu je zvířecí srst (především kočičí a psí), peří, plísně, prach, ale také potraviny či silné dráždivé chemické látky jako jsou různé výrazné parfémy, barvy, laky či cigaretový kouř a další. Spouštěčem mohou být i alergeny obsažené v lécích.

Příznaky a projevy astma bronchiale

Prvotními příznaky či spíše projevy astma bronchiale jsou náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.

Prvním a také nejvýraznějším příznakem počínajícího astmatu často bývá neustálý kašel, který může být doprovázen i následnou dušností. Dušnost poznáme podle ztíženého výdechu a námahy, kterou nám dá snaha se znova nadechnout. Náš výdech je provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky. Tyto zvuky jsou zapříčiněny otokem sliznice, která tak získává tvar píšťaly a proudící vzduch při výdechu vyluzuje tyto zvuky (podobný princip jako pískání na píšťalku).

S dušností se pojí také lapání po dechu a nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou. Tlak na prsou způsobuje astmatikovi nepříjemný pocit tíhy jeho hrudníku či jeho sevření. Tento tlak je způsobem tím, že plíce astmatika se při dušnosti potýkají s vysokým odporem, který musí zdolávat.

Průběh a projevy astmatu se mohou u jednotlivých nemocných lišit a i jednotlivé záchvaty mohou u jednoho člověka probíhat různě. Při těžším záchvatu astmatu může působit obtíže i taková běžná věc, jakou je řeč. Akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí či až strachem z udušení a bohužel může, bez včasné lékařské pomoci, skončit i smrtí.

Vyšetření astma bronchiale

Prvním krokem při léčbě astmatu je návštěva lékaře, který s vámi probere vaše potíže, okolnosti jejich vzniku a zeptá se vás, zdali se ve vaší rodině vyskytují alergie a podobné obtíže.

Vyšetření dále probíhá poslechem činnosti srdce a plic. Dále vám bude provedena (v lékařské hantýrce ,,natočena”) spirometrie, což je test měřící různé parametry funkce vašich plic. Test probíhá tak, že si zacpete nos (aby neutíkal vzduch), dáte si do pusy náhubek spojený s trubičkou, která je připojena ke spirometru a vydechujete se a nadechujete podle pokynů zdravotní sestry. Spirometrii měří, jakou rychlostí proudí vzduch při výdechu a nádechu, zjišťuje také dechový objem vašich plic a další údaje. Spirometrie se poté provádí v pravidelných intervalech (např. každé 3 měsíce), tak aby lékař mohl spolehlivě zjistit, zda léčba zabírá či ne.

Nejdůležitějším úkolem lékaře při diagnostikování nemoci a její následné léčbě je nalezení vyvolávající příčiny či spíše příčin vašeho astmatu. Existují dva způsoby, kterými se tyto příčiny zjišťují. Jedním z nich jsou kožní testy na alergie, kdy vám budou injekcí vpíchnuty nejčastější alergeny. Zpravidla se tento test provádí na předloktí. Lékař hodnotí především zarudnutí a otok kolem vpichů. Alergie se pozná pokud na daný alergen reaguje naše tělo ve zvětšené míře než u ostatních lidí.

Druhým způsobem je tzv. provokační test, který spočívá buď v podání látky a sledování zhoršení obtíží či ve vyšetření po námaze, to znamená, že lékař nařídí pacientovi např.uběhnout jeden kilometr a po doběhnutí zjišťuje v jaké míře se dostavili obtíže.

Léčba astma bronchiale

Léčba astmatu představuje běh na dlouhou trať. Astma je nevyléčitelné onemocnění, jehož projevy se však při dodržování léčby výrazně utlumí či zmizí úplně. Léčba astmatu probíhá celoživotně.

Podle charakteru a síle našich obtíží nám lékař stanoví léčbu a předepíše léky. Léky určené k léčbě astmatu nemohou astma sice úplně vyléčit, avšak jeho projevy výrazně tlumí a vedou ke kontrole nemocného nad svou nemocí.

Léky na astma se nazývají antihistamika. Používané léky se dají rozdělit do dvou skupin. Jsou to léky úlevové a léky protizánětlivé.

Léky úlevové využije astmatik při záchvatu, potlačují totiž akutní obtíže při záchvatu. Působí rychle a jsou krátkodobě schopny zamezit projevů astmatu.

Léky protizánětlivé mají naopak opačný charakter, nepůsobí krátkodobě, ale jejich účelem je dlouhodobá kontrola a prevence projevů astmatu. Takové léky se berou denně a ač je spousta astmatiků bez dlouhodobých projevů astmatu nebere, měly by se brát neustále.

Ženy astmatičky by v případě těhotenství měly tento stav probrat se svým alergologem. Reakce těhotných žen s tímto onemocněním se totiž liší a nejdou dopředu určit. Asi třetina žen pozoruje zlepšení astmatu, na třetinu to nemá žádné účinky a u třetiny žen v jiném stavu se projevy astmatu zhorší. Proto by se žena před plánovaným zplozením potomka měla poradit se svým lékařem a případně i změnit léčbu. Udržení astmatu pod kontrolou je velmi důležité kvůli zajištění správného průběhu těhotenství a i následného porodu.

Cílem léčby je pacientovo získání plné kontroly nad svou nemocí. Astmatik by neměl pociťovat žádné projevy své nemoci. Jeho astma by ho při úspěšné léčbě nemělo vůbec omezovat. Záchvaty dušnosti by se neměly objevovat a úlevové léky by astmatik tím pádem neměl potřebovat. Funkce jeho plic by měla být téměř normální.

Prevence astma bronchiale

Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu astmatikova života. Základní opatření by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce i před narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění.

Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit během těhotenství a v posledních 3 měsících se snažit vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby žilo v bezprašném a celkově vyhovujícím prostředí.

Pokud je již astma bronchiale zjištěno, je důležité zaměřit se především na ovlivnění spouštěčů astmatu. Za úplný základ se považuje snaha vymýtit či spíše omezit ty rizikové faktory, jež způsobují astmatikovi obtíže. Tedy ty faktory, jež zapříčiňují záchvaty kašle a dušnosti.

Je také třeba řídit se zásadami čistého a bezpečného domova a snažit se zamezit vlivu působení nejrůznějších alergenů. Měl by se dodržovat také tzv. protiprachový režim, který spočívá v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv. lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek. Jedním z nejdůležitějších opatření by měl být absolutní a přísný zákaz kouření v astmatikově domácnosti.

Astma, když je pod kontrolou, nemá žádný nebo téměř žádný dopad na běžný život. Ale pravidla prevence je důležité dodržovat vždy a zejména tehdy, když se okolní podmínky nějak významně změní (např. na dovolené, při dlouhodobé inverzi atd.).

Jak si mohu pomoci sám

Průběh astmatu a s ním spojených obtíží můžeme z velké části ovlivnit i my sami. Jestliže jste zatíženi rodinnými dispozicemi k astmatu či už ho máte, je na místě, začít se snažit, pokud je to možno, omezit výskyt rizikových faktorů v našem prostředí a vyhýbat všem spouštěčům.

Určitě byste měli omezit svůj styk se srstnatými zvířaty, obzvláště s těmi, na která jste alergičtí. Vyhýbat byste se měli zejména kočkám, jejichž srst vyvolává silnou alergii. Pokud už zrovna takové zvíře doma máte a chcete si ho ponechat, tak se doporučuje nepouštět ho minimálně do místnosti, ve které spíte.

K tomu musíte často luxovat a uklízet, abyste neměli zvířecí srst a tedy i alergeny všude po bytě a minimalizovali tak riziko vzniku obtíží.

Velmi důležité je nekouřit! Astmatikům se radí i vyhýbání se zakouřeným prostorům a delšímu pobytu v nich.

Je také lepší omezit používání parfémů, vonných tyčinek a nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, hlavně těch výrazných a pronikavých.

Mezi další opatření patří častá a pravidelná výměna lůžkovin, jelikož v nich přežívají roztoči. Lůžkoviny byste měli nejlépe vyměnit a vyprat jednou za týden.

Dalším nutným opatřením je, bohužel pro ty z nás, kteří neradi uklízejí, pravidelný úklid bytu a obzvláště se soustředit na utírání prachu. Prach byste měli stírat vlhkým hadrem, abyste zabránili jeho rozvíření a rozptýlení do vzduchu. Chemické čistící prostředky by měli být nedráždivé. Důležitým faktorem je i duševní pohoda a vyhýbání se stresu.

U astmatiků je velmi důležité pořádně vyléčit každé onemocnění, zejména nachlazení, chřipku a další onemocnění, jež postihují dýchací cesty, a to proto, abyste se vyvarovali riziku vzniku záchvatu. V pylové sezóně je také dobré vyhýbat se vysoké trávě a svůj pobyt v přírodě omezit.

Astmatik by také neměl provádět lakýrnické či malířské práce, delší kontakt s čerstvými barvami a laky totiž může vyvolat dušnost. Během roku existují i situace, kdy byste měli také omezit větrání, např. během pylové sezóny či při zhoršeném stavu ovzduší (smog, dusno před bouřkou a další).

Spousta lidí si myslí, že sport by astmatici neměli provozovat. Opak je ale pravdou, vždyť někteří astmatici vyhráli i olympijské hry. Sport u astmatiků stejně jako u ostatních lidí pomáhá ke zlepšení funkce dýchacích cest. Mezi vhodné sporty patří např. běh, plavání či cyklistika.

Doporučují se také pobyty u moře, které mají blahodárné účinky na organismus a plíce astmatiků. Stejný efekt mají také pobyty na horách, které si můžeme dopřát i u nás. Pokud zrovna nemáte čas jet k moři či na hory, nic vám nebrání zajít do nejbližší sauny či solné jeskyně, které mají též ozdravné účinky. Další možností je novinka posledních let, polarium, které vypadá jako sauna, ale na rozdíl od sauny se zde neohřejete. Naopak teplota zde klesá pod -100ºC a léčí se tu mrazem.

Pokud si nejste jistí, jak na tom vlastně s astmatem jste, navštivte internetové stránky http://www.astmatest.cz/, kde si můžete zdarma a rychle udělat test kontroly astmatu.

Podobné příznaky jako astma bronchiale může mít

Chronická obstrukční plicní nemoc
Alergie
Zánět průdušek

Komplikace astma bronchiale

Dušnost
Kašel
Alergie

Diskuse

Další názvy: astma, asthma bronchiale, asthma, bronchiální astma

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s astma bronchiale

Máte zkušenost s astma bronchiale?

úspěšná léčba astmatu trvala 3 dny tnt12345 (01.05.20)

Zní to neuvěřitelně, ale z astmatu jsem se vyléčil za cca 3 dny. Ještě loňský rok jsem prokašlal a prochrchlal. Měl jsem asi 5× antibiotika, dále samozřejmě antihistaminika, inhalátory fulhale, ventolin, na alergologii potvrzenou alergii na roztoče. Dočasně mi pomáhal také wobenzym. Potom jsem začal pít čaj z Chanca piedra kvůli žlučníkovým kamenům, kterých mě jich sice nezbavil, ale po 3 dnech jsem přestal kašlat a dusit se a nyní už to je cca půl roku a stále bez problémů. Čaj už piju jen občasně párkrát do měsíce. Nevím, jestli to může fungovat u každého, ale u mě neuvěřitelně.

Zmírnění astmatu Tereza1985 (24.01.18)

Klasické pokašlávání a neklidné dýchání, po sportu problém se hluboce nadechnout.

Léčba

Diagnostikováno mírné astma a nasazen Ventolin při přetrvávajících obtížích

Co mi pomohlo

Hypoxická terapie - vcelku nová metoda, jak zmírnit astma, přerušované vdechování vysokohorského vzduchu po dobu 45 minut denně, 15 sezení celkem. Od té doby se kašel neobjevil ani po sportu. Léčeno v Hardci Králové.

Jak vyléčit astma a další civilizační choroby Petr Polák (12.02.16)

Od malička mě trápí astma a alergie na kočky, psy a pyl. V létě byly noci strašné, když jsem se ráno probudil, tak jsem dýchal, jak kdybych měl v krku píšťalku. Bylo velmi zvláštní, že když jsem byl v přírodě, tak jsem alergie neměl tak silné, jako když jsem byl v bytě.

Začal jsem trochu googlovat a našel jsem, že lidské tělo je velmi náchylné na všechny civilizační choroby, pokud je v ovzduší nízká hladina záporných iontů. Nechal jsem si změřit hladinu iontů přístrojem a zjistil jsem, že je v bytě průměrná hodnota 250 iontů / cm3. Podle odborníka je prý minimální hodnota, která člověku neubližuje 500 iontů/cm3.

Dál jsem Googloval a našel jsem léčivou přísadu do výmalby. Koupil jsem si 2 pytlíky a vymaloval tím celý byt 3+kk. Nevěděl jsem, jestli jsem si to jenom nevsugeroval, ale prostě mi najednou doma bylo líp. Chtěl jsem se ujistit, že to není jen placebo efekt, a proto jsem si zavolal ještě jednou toho pána, co měří ionty v ovzduší.

Když jsem na přístroji viděl číslo 1200 záporných iontů, tak se mi strašně ulevilo, protože jsem viděl důkaz na vlastní oči. Prý mám doma zdravější vzduch než venku. Nevím, jestli mi to astma a alergie vyléčilo, ale je mi od té doby dobře, protože většinu času trávím doma a tady jsem zdravý jak řípa.

Můj boj s astmatem martin g. (30.09.15)

Na astma mi přišli zhruba před deseti lety, nemohl jsem se nadechnout, měl jsem pískavé nádechy a nebyl jsem schopný vůbec pracovat. Od té doby je to horší než lepší, záchvaty dušnosti mám téměř denně, a to i v noci, záněty průdušek jsou časté a astma mě drží i tři týdny, než lehce povolí.

Několikrát mě vezla sanitka kvůli astma do nemocnice. Navíc mi před půl rokem našli obstrukční spánkovou apnoi, středně těžkou, takže musím spát s maskou každej den.

Užívám Ventolin, Berodual, Duoresp, Atrovent, Montelukast a inhaluju Vincentku a Atrovent
kapky. Poslední spirometrii jsem měl jenom 58 %.

Invalidní důchod při astmatu kat1mat5 (20.11.12)

Začalo to před pěti lety v mých 23, špatně jsem dýchala spíše krátce až povrchně a často furt jsem se nemohla pořádně nadechnout, jakoby kámen na hrudníku a sípala jsem, když to trvalo už víc jak 6h, tak jsem šla k doktorce, že nevím, co se děje, ale nedošla jsem k ní, protože jsem nedostatkem kyslíku omdlela před ordinací. To už mne vezla sanita.

Po testech mi zjistili astmatický záchvat a na plicním středně těžké astma bronchiale a doktorka se zlobila, protože zjistili, že moje plíce fungují na 48%, takže mam nakročíno na invalidní důchod.

Vyvolávačem je alergie na roztoče, takže budu smrkat a kýchat, což dělám dost často, celý rok, protože roztoči jsou všude. Dělá mi problém chodit a u toho mluvit, při chůzi do kopce si musím foukat. Denně si foukám Symbikort 400, auerius, chodím plavat, ale prášky na potlačení alergie už nezabírají a ten silnější dithiaden mě uspává a to nekompromisně.

Astmatická bronchitida po 50. roce centorio (25.06.12)

Měl jsem astmatickou bronchitidu jako děcko, třikrát zápal plic a nachlazen několikrát do roka. Vozili mě do lázní od dvou let Kinzwart Losiny Mariánské lázně Luhačovice ty byly nejlepší. V 15 letech jak když utne, ve 20 jsem začal kouřit a kouřil jsem do 50. To období jsem byl více méně bez problémů.

V 49 letech jsem snědl křen, který jsem běžné jídal. Dostal jsem hrozný záchvat a skončil na pohotovosti, shodou okolností jsem byl z USA na návštěvě rodičů v ČR. Doktor řekl suše pane máte astma jak Brno, hned jsem si vzpomněl na lékaře z dětství, který mně řekl, že se to vrátí a měl pravdu.

Praštil jsem hned s cigaretami (ale nikdy mě nedělaly problém) a začal pátrat, co mě pomůže. Zkoušel jsem vše možné, od sirupu, různých čajů, prostě spoustu babských rad po návratu do USA to byla čínská medicína, od detoxikace organismu a akupunktur až po léky. Začal jsem užívat advair disk a Ventolin VHA, při zhoršení.

Co mi pomohlo

Co mi ale pomohlo byla Brovana míchaná s Budesonide 2 krát, inhalace po 6 týdnech nějaký čas dobře. Ale pak se to vrátilo, a proto jsem se rozhodl odstěhovat z New Yorku na Floridu a ejhle - po půl roce jsem zjistil výrazně zlepšení, ale hlavně taky díky tomu, že denně chodím plavat na 1 hodinu. To je největší lékař, doporučuji všem.

Otužování při astmatu vlmart (02.04.12)

Jsem astmatička, alergička. Sice tuto nemoc nemám diagnostikovánu od dětství, ale možná jen proto, že lékaři na toto kdysi nepomysleli. Je mi skoro 49 let, od mládí jsem trpěla na velké a vleklé problémy dýchacích cest. Pak jsem ještě ve třiceti přechodila zápal plic, což mě málem zabilo, ale dostala jsem se z toho. Pak mi diagnostikovali astma a alergie všeho druhu. Marodila jsem téměř neustále, pořád nachlazení, bronchitidy, angíny, záněty dutin atd. Protože jsem musela pracovat, abych uživila děti, tak jsem spoustu nemocí přecházela a trpěla a na lázně jsem tím pádem nemohla ani pomyslet, i když bych je strašně potřebovala. Pak už jsem se dostala do stádia, kdy už jsem měla strach vypít nějaký čaj, sníst banán, dát si zmrzlinu.

Vše bylo riziko, protože mi hrozilo zadušení. Rýmy u mě byly častým a téměř neléčitelným problémem. Brala jsem foukačky na astma a léky na alergie, to na chvíli pomohlo. Do toho spousty antibiotik, ale sotva jsem je přestala brát, už bylo zase zle. Pak v době, kdy už jsem měla silnou rýmu třetí měsíc, kdy jsem měla problém dýchat, mluvit, slyšet, příšerně mě bolela hlava, v uších, v nose a musela jsem chodit do práce, už jsem byla tak zoufalá, že jsem přišla večer domů a ponořila hlavu do studené vody, takové jsem měla bolesti. A ejhle,pocítila jsem úlevu. Tak jsem to dělala častěji a záměrně a proplachovala jsem si nos střídavě teplou a studenou vodou.

Pak jsem dle rad, co jsem znala z dětství, začala proplachovat nos vodou se solí. A téměř neléčitelné rýmy jsem se zbavila. Pak jsem se postupně začala otužovat celá. Sprchy ve studené vodě se staly běžným denním chlebem. Přestaly rýmy, přestaly problémy s dýchacími cestami, spravilo se mi astma a alergie klesly téměř na nulu. Alergolog nechtěl věřit vlastním očím, taky jsem u něj nebyla už asi 5 let, už si ani nepamatuji. Teď když náhodu dostanu rýmu, tak ji mám max.3 dny. Sama jsem tomu kdysi nechtěla věřit, ale otužování je opravdu lék.

Co mi pomohlo

Léky na astma a OTUŽOVÁNÍ.Samozřejmě na astma se musejí brát i léky od lékaře,ale otužování vám velice prospěje a zmírní i astma a všechny doprovodné problémy.

Asthma bronchiale a těžká porucha plic lapnaj (01.04.12)

Je mi 38 let a jsem od tří let diagnostikována s asthma bronchiale. Do puberty byl můj stav strašný, každý rok jsem trávila několik týdnů až měsíců v nemocnici. Pak kolem patnácti let přišly kortikoidové injekce, měla však spoustu vedlejších účinků - ale díky za ni! Pak se můj stav celkem upravil díky sprayům, které se vdechují přímo do plic, takto jsem přečkala dvě těhotenství.

Jenže je mi 38 a můj stav se opět horší. Neustálé opakované záněty nosních dutin tomu nepomáhají. Minulý týden jsem skončila po tolika letech v nemocnici a mám strašnou paniku, že se to stane zase. Neustále u sebe nosím Berodual, kdyby se mi stáhly opět dýchací cesty. Musím užívat několikrát denně euphylin, combair, inhaluji vincentku a atrovent. Snad se vše zlepší. Nejhorší je psychika, že se má člověk strach, že se udusí.

Léčba

Pískoty, vrzoty, nemožnost se nadechnout, dýchavičnost, nemožnost prakticky pohybu.

Co mi pomohlo

Hydrokortison, prednison, euphylin, combair, atrovent, vincentka, berodual.
Nejvíce mi kdysi pomáhaly lázně Luhačovice, po třech dnech (nočních záchvatech) nastal konec mých potíží a nastala úleva.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.