Atopický ekzém

Přidat zkušenost

Atopický ekzém léčí Imunologie/Alergologie a patří mezi Onemocnění imunitního systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, KOSMETIKA, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Doporučení, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace

Popis atopického ekzému

Je několik různých názorů na to, do jaké skupiny nemocí atopický ekzém zařadit. Mnozí se domnívají, že je to onemocnění kožní, jiní trvají na tom, že se jedná o genetickou odchylku, a třetí skupina je toho názoru, že jde o chorobu imunitního charakteru.

Ve skutečnosti mají všechny teorie něco do sebe. Atopický ekzém je onemocnění dané geneticky, jehož výsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projeví na kůži.

Jde o velice častou nemoc, kterou trpí až 20% dětí a cca 6% dospělých. V České republice se týká asi 10% obyvatel. Často bývá doprovázena také jinými alergickými onemocněními, jako jsou astma bronchiale, senná rýma, alergické záněty spojivek, kopřivka, aj. což se označuje jako atopický syndrom. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty.

Vznik a rozvoj tohoto onemocnění bývá velice individuální. Příčiny vypuknutí, či zhoršení ekzému jsou celkem tři.

První je přehnaná patologická imunitní odpověď na určitý alergen.

Dále kožní nedostatečnost daná atypickou tvorbou kožních tuků, které nejsou schopny vázat vodu a kůže je tedy suchá a tenká a umožňuje průnik různých alergenů.

A třetí příčinou může být naladění nervového systému. Ten totiž způsobuje zvýšenou svědivost, citlivost a dráždivost kůže s ohledem na psychický stav jedince. Těžké životní situace, stres a nespokojenost vedou ke zvýšenému výskytu rozsevu, častějšímu škrábání a k celkovému zhoršení.

Atopický ekzém a kosmetika  

Jaká pravidla dodržovat při boji s atopickým ekzémem přesušenou pokožkou se dočtete ve článku Atopický ekzém: jakou kosmetiku vyhodit a jakou naopak pořídit?.

Rizikové faktory atopického ekzému

Ke zklidnění atopické dermatitidy je nutné vysledovat, které alergeny způsobují zhoršení. Těmto látkám se pak snažíme vyvarovat.

Všeobecně se radí omezit dlouhé koupele v horké a studené vodě, nenosit vlněné oblečení a vyvarovat se pocení, pokud není možnost následného osprchování.

Důležité je vyloučení alergenů z obytných prostor, které se nejčastěji skrývají v kobercích, peřinách a domácích zvířatech. Častými provokačními faktory bývají roztoči, prach, pyl, peří, bakterie a jiné agresivní látky.

Také jsou známy různé formy potravinových alergií. Atopikům se většinou nedoporučuje požívat mléčné výrobky, vejce, dráždivá jídla, sóju, čokoládu a dráždivou zeleninu a ovoce. Ale jedná se pouze o doporučení, neboť alergie na potraviny je vysoce specifická a je na každém, aby odhalil, co ji způsobuje.

Zhoršení se také typicky objevuje na jaře a na podzim v důsledku klimatických podmínek.

Prevence atopického ekzému

Jelikož velikou zásluhu na onemocnění mají genetické predispozice, žádná opravdu účinná prevence neexistuje. Pokud trpí touto nemocí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku ekzému u potomka cca 80%. Pokud má ekzém jen jeden z rodičů, je tato pravděpodobnost kolem 55%.

Postiženy mohou však být i děti, které žádné předky s podobným onemocněním nemají. Důležitou roli totiž hraje i souhra vnitřního a zevního prostředí a intenzita provokačních faktorů. Jestliže je alespoň jeden z rodičů atopik, doporučuje se vyhýbat při kojení zejména potravinovým alergenům a kojit minimálně 6 měsíců. Poté byste měli dítě krmit hydrolyzovanými mléčnými výrobky a při přechodu na tuhou stravu přidávat nové potraviny s dostatečným časovým odstupem, z důvodu pozorování možných alergických reakcí, které u dítěte vyvolají zhoršení, a kterým byste se později měli vyvarovat.

Příznaky a projevy atopického ekzému

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, projevující se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním.

Může však přejít i do formy mokvajících pupínku, kde je riziko zanesení infekce podstatně větší.

Většinou se objevuje již v kojeneckém věku a v dospělosti vymizí. Příznaky se liší podle toho, v jaké formě se ekzém vyskytuje. Formy máme tři, a to kojeneckou, dětskou a formu dospělých.

Kojenecká forma atopického ekzému


Většinou se objevuje kolem 3. měsíce od narození. Projevuje se červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, bradě, trupu, končetinách či hlavě. Ekzém je velice svědivý a pro děti nepříjemný. Kojenci jsou neklidní a často se probouzí ze spánku.

Dětská forma atopického ekzému


V tomto období již začíná uložení ekzému odpovídat typickému výskytu. Tzn., že se objevuje v loketních a podkoleních jamkách, pod hýžděmi, popř. na rukou a nohou.

Ekzém se začíná projevovat několika stupni postižení. Od hrubé, suché pokožky může velice snadno přejít přes puchýře k mokvajícím skvrnám a poté k praskajícím šupinám. Kolem sedmého roku věku se asi u 50% ekzém zhojí.

Forma atopického ekzému u dospělých


Tento druh buď přetrvává z dětství, nebo může vzniknout až v dospělosti. Místa postižení jsou podobná dětské formě, výjimečně může být navíc postižena kůže obličeje a krku.

Léčba atopického ekzému

Mezi zásady úspěšné léčby patří především snaha o odstranění známých alergenů, tzn. vytvořit kolem sebe hypoalergenní prostředí.

V obytných prostorech by se mělo často vysávat, odstranit koberce, péřové peřiny a polštáře a jiné chytače prachu. K nim patří i zvířata se srstí a peřím, nejagresivnější jsou alergeny z koček a hlodavců.

Dále by se v prostorech, kde žijí atopici, nemělo kouřit, dokonce ani z kamen, a dráždivě působí i výpary, např. z nátěrových hmot. Proto je také důležité pravidelné a dostatečné větrání.

Atopici by také neměli užívat běžné přípravky denní hygieny a kosmetiky, ale výrobky určené pro lidi s citlivou pokožkou. Mýdla, saponáty, tělová mléka, atd. by měla vždy na kůži atopiků působit šetrně a po jejich použití by se nemělo objevit zhoršení. Do vlažné koupele se mohou přidávat speciální oleje a ihned po ní by se měly aplikovat ošetřovací krémy, které udržují pokožku hydratovanou. Zevní léčba spočívá i v udržování šetrného hygienického režimu. Doporučuje se sprchování vlažnou vodou, a to nepříliš dlouhou dobu (stačí cca 3 minuty).

Vhodné je nosit oděvy z bavlny, které jsou vzdušné a zabraňují pocení. Od úporného svědění mohou pomoci i studené obklady nebo studený krém a na noc se doporučuje nosit bavlněné rukavice.

Základem léčby je však důkladné promazávání promašťujícími mléky, krémy, mastmi či koupelovými oleji.

Svědivým projevům částečně zabrání antihistaminika a kromě toho lékaři většinou předepisují místní kortikoidy. Ty jsou nejúčinnější součástí léčby, neboť mají velmi silné protizánětlivé účinky. Bohužel ale ani tyto hormonální preparáty nejsou zcela bez vedlejších účinků. Při nesprávném dávkování kortikosteroidů může dojít ke vzniku šedého zákalu, atrofii kůže s rozšířením cév, vzniku nadměrného ochlupení aj. Tomu lze však předejít dodržováním určitých zásad. Obvykle se doporučuje neužívat nikdy kortikoidy vícekrát než 1 denně po dobu 4 dní. Po zlepšení se snažíme postupně s jejich nanášením ustupovat, až je vysadíme úplně.

Léčba kortikoidy je pouze místní, to znamená, že kortikoidovou mast nanášíme pouze na postižené místo, a užíváme jen nezbytné množství přípravku. Kortikoidy nemají preventivní účinky, jak si mnoho lidí myslí, a k jejich užívání je nutný předpis lékaře. Nikdy neužívejte tyto přípravky bez doporučení dermatologa, neboť jen on Vám předepíše prostředky, které se pro Vás nejvíc hodí. Kortikoidů je totiž obrovské množství a je vhodné používat jen farmaka takové síly, která stačí chorobu zvládat, nikdy ne silnější!

Novinkou v léčbě atopického ekzému jsou místní imunomodulancia v podobě krému a masti. Používají se zatím jen v případech, kde běžná léčba selhává. Velkým plusem těchto farmak je, že zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky. Proto se doporučují i k dlouhodobému užívání a lze jimi dokonce i předejít novým výsevům ekzému.

„Kůže je obrazem Vaší duše.“ Toto tvrzení je důkazem toho, že psychický stav jedince má na průběh podobného onemocnění obrovský vliv. Pokud tedy máte psychické problémy, nebojte se navštívit psychosomatického dermatologa či psychologa. Léčba psychoterapií má prokazatelné účinky na zmírnění atopických obtíží.

Kromě výše popsané každodenní léčby se doporučují lázeňské a přímořské pobyty. Součástí léčby může být i fototerapie, což je záměrné vystavování kůže UV paprskům z umělých zdrojů. To se odehrává na speciálních pracovištích pod odborným dohledem.

Doporučení

Při domácích pracích používejte ochranné rukavice (zvenku gumové a zevnitř bavlněné). Rozumně byste měli volit i Vaše povolání. Pracovní prostředí by mělo být** bezprašné**, s minimem dráždivých látek, bez většího znečištění a nutnosti častého mytí.

Zrovna tak je vhodné vybírat i koníčky, mezi nevhodné patří např. vaření, chov zvířat, práce na zahradě, atd.

Také dovolená je pro atopiky nesmírně důležitá. Vhodné jsou pobyty u moře, ale i na horách ve vysokých nadmořských výškách.

Jak si mohu pomoci sám

Jakmile se u Vás projeví některé ze symptomů ekzému, je vhodné vyhledat ordinaci dermatologa. Ještě před vyšetřením si však můžete pomoci sami volně prodejnými prostředky a všemi výše zmíněnými léčebnými metodami s výjimkou užívání kortikoidů. Každý atopik by měl také pátrat po alergenech, které mu způsobují obtíže.

Komplikace atopického ekzému

Nejčastější komplikace bývají důsledkem úporného škrábání, které poškodí kožní bariéru a umožní proniknutí nejrůznějších infekcí. Např. druhotná bakteriální infekce způsobená zlatým stafylokokem, infekce virem oparu (herpes simplex), bradavice, aj.

Atopický ekzém může být také výrazně zkomplikován přidružením nemoci jako astma bronchiale, senná rýma, kopřivka, atd.

Diskuse

Další názvy: atopická dermatitida, ekzém, eczema atopicum

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s atopickým ekzémem

Máte zkušenost s atopickým ekzémem?

Atopický ekzém na obličeji - léčba mliakmamra (01.09.21)

Mně teda nejvíce trápí atopické ekzémy v zimě a to hlavně na obličeji. Pomáhá mi nošení šál a zakrývání obličeje.. Pak hlavně omezit aktivity, při kterých si to místo zpotím. Dobré tipy na atopický ekzém jsou i tady https://www.vaseplet.cz/…na-obliceji/

Ekzém JaruškaJ1 (03.06.21)

Já už to mám naštěstí hodně lepší, moře vždy pomůže. Když se mi něco udělá mažu betaderm krémem. Je fakt, že teda jsem spokojená a mám oblíbený betaglukan i v kapslích pro užívání. Takže tady v krému se mi to líbí taky

Atopický ekzém od dětství yucki (04.11.16)

Odmala trpím atopickým ekzémem. Už ve dvou letech jsem měla první ložisko v podkolenní jamce, které zmizelo, avšak za pár let se ekzém objevil na předloktí. I toto ložisko se mi podařilo odstranit.

Momentálně se již několik let potýkám s ložisky na obou dlaních a částečně prstech. Střídají se u mě klidová a aktivní období. Rok o ekzému vůbec nevím a najednou se na několik měsíců objeví.

Po letech odborné i domácí léčby jsem však již vypozorovala, co mi dělá dobře a co ne.

Léčba

Pokud jsem měla ekzém ve formě suchého, svědivého místa, stačilo promazávat nějakým mastným krémem, jako je třeba Indulona, nejlépe ta modrá. Nebo vazelína.
Ekzém, který mám na dlaních, je problematičtější. Nejprve začne svědit, následně se na něm utvoří mokvavé puchýřky. V takovém případě rozhodně není vhodné promazávat, což mi potvrdila i lékařka. Nejlépe vysušit - tedy nedrbat, tak se ekzém rozšiřuje, nedávat si koupele, spíše sprchy. Když už tomu pomoct, tak máchat v řepíku - studeném, neuškodí, puchýřky naopak vysuší. Období vysušování je nepříjemné, ale do pár dnů je ložisko vysušené, bez puchýřků, a už jej lze mazat. Dobré jsou na to zinkové pasty, mně se velice osvědčil Sudocrem 5× denně - velice ulevil, nedám na něj dopustit. Poslední dva dny Sudocrem střídám s Indulonou (ráno a během dne Indulona, po škole až do večera jen Sudocrem, po koupání Indulona a na noc opět Sudocrem). Po týdnu je ekzém k nepoznání - řekla bych o 50% lepší, již nesvědí. První dny užívání samotného Sudocremu se mi kůže v oblasti ekzému začala velmi olupovat, po dvou dnech ustalo.
V minulosti jsem na tento ekzém užívala také různé konopné krémy, ulevily, avšak ekzém neodstranily. Dobré výsledky u mě měla také Pythie Bio Gama, krém na různé kožní neduhy.
Měla jsem si spoustu mastiček namíchaných přímo v lékárně, ale žádná z nich nepomohla dlouhodobě, pouze na několik málo týdnů. Kortikoidy nedoporučuji, časem ztenčí kůži, navíc jsou na hormonální bázi a ekzém se za pár týdnů vrátí.

Co mi pomohlo

Sudocrem, modrá Indulona, máchání rukou v řepíku a koupele s mořskou solí. Za vyzkoušení stojí Bio Gama, konopné krémy dokáží ložisko zklidnit. Sudocrem doporučuji dát do lednice předtím, než jej použijete - místo zchladí. Zázrak je také kopřivový čaj.

Atopický ekzém a zlepšení Jana Krejčová (30.05.16)

V 52 letech se mi objevil atopický ekzém na rukou. Téměř půl roku jsem se ho nemohla zbavit. Po šesti nedělích užívání chlorellery - 20 tablet denně a dvou lžic mladého ječmene, se stav podstatně lepší.

Pořád se mi vrací Gefallen_Engel (03.04.15)

Atopickým ekzémem trpím od narození (nyní mi je 15 let). Všechny předepsané mastičky od alergologa mi nikdy nepomohly na více než týden.

Kolem mých tří let jsme museli podstoupit drastický krok, a to ten, že jsem musela být ostříhaná na „ježka“, jelikož jsem měla velké problémy s kůží za krkem a toto bylo jediné možné řešení, aby pokožka mohla dýchat.

V útlejším věku, asi první až druhá třída, se mi pod koleny, v loketních jamkách a prstech na nohou objevovaly svědivé, zarudlé a suché mapy kůže, která se loupala. Ačkoli jsem se snažila, pořád jsem se škrábala, mnohdy až do krve.

Na několik let ekzém ustoupil, ale vrátil se asi před rokem. Nejvíc teď trpí moje ruce (přesněji prsty). Příšerné svědění, sem tam mokvající pupínek, kůže je suchá, loupe se v poměrně velkých šupinách. Mastičky už ani nezkouším, protože se nikdy neosvědčily.
Ekzém vždy na krátko ustoupí, pak se vrátí a opět ustoupí.

Momentálně mám nejvíce poškozené dlaně a malíček s prsteníkem.

atopický ekzem nik79 (05.11.14)

Mám ekzém 35 let, nebudu tu rozebírat, čím vším jsem si prošla. Mám zkušenost vyčistit organismus od toxinu, začít jíst zdravě a přidat doplněk stravy - ječmínek a chlorella. Vyčistila mi celý organismus. Nejdříve se začne zhoršovat stav, musíte vydržet bez kortikoidu a hlavně věřit, že se uzdravite. Jsou to úžasné zelené potraviny.

Atopický ekzém na rukou Rodu (18.08.14)

Od narození ekzém na rukou, hlavně prstech.

Léčba

Opakující se návštěvy kožařů, alergologů. Hlavně jsem dostával kortikoidy v masti. Naštěstí obvykle stačilo brát jednou týdně. Na promazávání mi fungovala nejlíp obyčejná vazelína. Zkoušel jsem i koupele, opalování, moře. Někdy se ekzém dočasně zlepšil, ale spíš se nestalo nic.

Co mi pomohlo

Imunoložka mi po 35 letech ekzému udělala test na intoleranci laktózy. Byl pozitivní a já jsem vysadil komplet mléčné výrobky (včetně čokolád, sušenek s laktózou apod.). Ekzém během měsíce výrazně ustoupil. Teď, po půl roce, prakticky úplně zmizel. Ekzém se s alergií či intolerancí laktózy kříží dost často. Je mi záhadou, proč se test nedělá u ekzematiků standardně. Pozor, na laktózu jsou dva různé testy, je asi dobré udělat oba.

Atopická dermatitída Maryane (17.07.13)

Už od narození jsem atopik. Chtěla bych tímto pomoci některým lidem, kteří se stejně jako já předtím utápí v nekonečných množství výrobků pro atopiky. Sice to není levná záležitost, ale mě hodně pomohly. Bohužel místem nejčastějšího výskytu je u mě vlasová pokožka, což je hodně nepříjemné a strávila jsem hodně času než jsem přišla na ty správné šampóny. Dále na obličeji, a hrudníku.

Léčba

Základní pravidlo je mazat, mazat a mazat. To vám, ale asi řekne každý lékař. Taky pravidlo 3 minut po koupeli, kdy je největší schopnost pokožky absorbovat lipidy v krému. Dále se po koupeli ručníkem jen „oplácat“ a né stírat. A já se mažu 2× denně. Z těch výrobků je nejlepší řada Lipikar od La Roche Posay a to jak přípravky na tělo tak na obličej, dále mezi nejlepší šampóny patří exomega od a-dermy je to dětský šampón v pumpičce a dobrý je také weleda měsíčkový šampón.

Samozřejmě jsou i levnější (Leciderm, konopné krémy - ale já jsem si je neoblíbila). Bohužel vlasy jsou mastnější, ale pokud chcete mít zdravou pokožku dá se to přetrpět. A v neposlední řadě také musíte věděť, jaké nesnete alergeny. U mě jsou to třeba potraviny a pylová zrna rostlin.

Co mi pomohlo

To už jsem psala výše. A hlavně je dobré sledovat slevové portály lékáren, kdy nakoupíte například dva krémy po 500ml za cenu jednoho a také v kamenných lékárnách poskytují věrnostní karty, takže nakonec dostanete výrobek navíc.
Doufám, že jsem někomu alespoň trochu pomohla.

Atopický ekzém rukou lastknight@email.cz (22.11.12)

Atopický ekzém na rukou. Svědivé zčervenalé místa na pokožce mokvavé bubliny.

Léčba

Přikládám popis toho co pomohlo zbavit se ekzému na rukou mně:
1. „ZINCI OXIDI PASTA“ (zinková pasta, popřípadě zinková mast)
aplikovat přímo na postižená místa.
2. Nutriční hodnoty ve stravě. Hlavně ječmen. Kvalitní strava.
3.Hygiena: často prát, chránit postižená místa před vnějšími vlivy nejlépe 100%bavlnou.

Zkušenost s různými typy léčby ekzému Marky.SKV (13.04.11)

Dobrý den,

atopickým ekzémem trpím od narození. Je mi dnes 26 let a ještě jsem se ho nezbavila. Momentálně jsem ve fázi celkem klidného období, což vítám, ale ne vždy to tak bylo. Atopické projevy mám v obličeji, na krku a v dekoltu.

Kromě ekzému mám i jiné přidružené nemoci, astma, alergie i potravinová atd.

Léčba

Léčila jsem se vším možným a můžu s klidným svědomím říct, že mám vyzkoušeno už úplně všechno. Od bylinek, léčitelů, normální léčby i jakési zázračné lampy i žehličky na problematickou pleť.

Co mi pomohlo

Nepomohlo mi zatím nic, a tak mi nezbývá nic jiného než se s tím prát dál.

Alternativní léčba atopického ekzému macam (03.12.10)

Dobrý den,

naše malá dcera trpěla od jednoho roku na atopický ekzém. Červená šupinatá místečka po tělíčku, která i svědila a malou trápila. Objevila se nejdříve na nožičkách kolem nártu, pak pod kolínky v záhybech, na ručičkách, zadečku, bříšku. Dcerka byla kojená, příkrmy jsme začali dávat po neúspěších až od 9.měsíce.

Léčba

Běžná léčba nepomáhala, mastičky, koupele, krémy, nic nepomáhalo, a kortikoidy jsme zamítli. Osvědčily se nám pouze krémy s konopím, ale ty jen stav udržovaly.

Co mi pomohlo

Hledali jsme jinou alternativu a našly české bylinné produkty, které jsou zcela bez chemie. Za 4 měsíce užívání je dcera zdravá, žádné známky návratu ani po více jak půlroce.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.