Bércové vředy

Přidat zkušenost

Bércové vředy léčí Vnitřní lékařství (Interna) a patří mezi Onemocnění tepen a žil

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis nemoci, Rizikove faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si mohu pomoci, Komplikace

Popis bércového vředu

Bércový vřed je chronickým a dlouhodobým onemocněním, které se často opakovaně navrací. Jeho léčba vyžaduje aktivní přístup a spolupráci nemocného, stejně jako jeho obrovskou ukázněnost a trpělivost. Bércový vřed lze definovat jako chronický defekt kůže charakterizovaný rozkladem tkáně a jejím odumřením (nekrózou). Bércové vředy mohou vznikat z žilních, tepenných či smíšených příčin.

Statistické údaje udávají, že 1 % populace trpí bércovými vředy a takto postižených pacientů přibývá s věkem (až 3,5 % obyvatel nad 65 let trpí bércovými vředy). Podmínky pro vznik vředu se většinou utváří pomalu. Příčinou vzniku bércových vředů je nejčastěji onemocnění cévního systému, žilního i tepenného. Proto odlišujeme dva základní druhy bércových vředů: tepenné a žilní (ovšem řadí se sem i vředy diabetiků, proleženiny a vředy po úrazech a při nemocech krve).

Žilní (venózní) vředy jsou nejtěžší komplikací chronické žilní nedostatečnosti (insuficience - hromadění žilní krve v dolních končetinách), což vede k hromadění tekutiny v podkoží, otoky kolem kotníků, rezavohnědému zabarvení kůže na bércích, tenčí kůži se suchými šupinkami na povrchu a ztrátě ochlupení na bércích. Vředy venózní (žilní) jsou mělké s nepravidelnými okraji a mokvají.

Vředy arteriální vznikají na podkladě onemocnění arteriálního systému dolních končetin, při zúžení nebo závěru tepen. K rozvoji dochází u starších pacientů anebo u pacientů s vysokým krevním tlakem (). Tyto vředy jsou ale nejčastěji umístněny spíše na prstech a na patě. Jsou hluboké, mají výrazné navalité okraje, často jsou kryté pevnou odumřelou tkání. Vředy se ale vyvíjí většinou postupně, nejdříve místo zarudne nebo se na něm vytvoří nehojící se stroupek, z něj potom vzniká samotný vřed.

Rizikové faktory bércového vředu

Rizikové faktory vedoucí k bércovému vředu jsou hlavně onemocnění žilního systému. Žilní onemocnění způsobují 73% všech bércových vředů. Faktory ovlivňující vznik žilního onemocnění jsou mnohé. Za všechny uvádím tyto: dědičné dispozice ke ztrátě elasticity žilní stěny, vyšší věk, proběhlý zánět v hlubokém žilním systému a větší počet těhotenství.Tím končí seznam faktorů, které nemůžeme moc ovlivnit (nebo na kterých v případě těhotenství není nic špatného).

Další část pak tvoří skupina, která je nám všem dobře známa. Jde hlavně o životní styl. Rizikovým faktorem je totiž i sedavé zaměstnání nebo dlouhé stání, nedostatek tělesného pohybu a obezita.

Prevence bércového vředu

U této nemoci je mnoho věcí, které smrtelník ovlivnit nemůže, ale je zde také hodně místa pro lidi, kteří nechtějí nechat své nohy „padnout“. Pravidelný pohyb, zdravé jídlo, dostatek tekutin a přiměřená váha významně snižují riziko vzniku bércového vředu.

Svou roli zde hraje i odpočinek, vždy když budete moci, podložte si nohy. Málokdo si uvědomuje, že tak malá plocha jako jsou nohy, nese celou váhu našeho těla.

Příznaky a projevy bércového vředu

Příznaky začínají zhoršením kvality kůže. Kůže se ztenčuje, papírovatí a vysychá nebo naopak může být prosáklá a zmokvalá. Bércové vředy se často vyvinou z malého poranění, škrábnutí nebo oděrky, která se dlouhou dobu nechce zhojit.

Pokud ale za jejich vznikem nestojí dřívější poranění, je vývoj vředu následný. Na kůži pozorujeme zarudlou skvrnku. Skvrnka se zvětšuje a ze středu osychá. Postupem času se na ní může utvořit stroupek. Stroupek praská a otvírá se rána, která zasahuje do podkoží. Pokud se do rány dostane infekce, začne silně zapáchat.

Léčba bércového vředu

Cílem léčby je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly nebo alespoň trochu kompenzovat přidružené choroby. Bércové vředy se objevují u diabetiků, nemocných s chronickou žilní nedostatečností, nemocných s vysokým tlakem (hypertenzí), nemocní po zánětu hlubokých žil a obézních.

Při léčbě samotného bércového vředu je důležité odlehčovat končetinua minimalizovat tlak působící na poranění.

Dobře působí bandážování dolních končetin (hlavně u pacientů s poruchami funkce žil), obinadla motejte od prstů přes patu, až pod koleno.

V dnešní době se v této oblasti naskytuje několik druhů léčby, vesměs jsou založeny na stejném způsobu, jde o tzv. vlhké ošetřování ran. Použitím vhodných materiálů je na ráně vytvořeno prostředí – vlhké mikroklima, při kterém dochází k urychlení zhojení rány. Moderní krytí určená pro vlhké ošetřování ran se k ráně nepřichytí a při převazu nedochází k poškození nově vytvořené tkáně. Díky odlišným fyzikálním vlastnostem a účinkům je možné vybrat materiál odpovídající nejlépe probíhající fázi hojení. Vhodně zvolené krytí podporuje čištění vředu „odsáváním“ choroboplodných zárodků, slouží také jako ochrana rány před novými choroboplodnými zárodky a umožňuje odstranění odumřelé tkáně bez poškození tkáně nově vznikající. Krytí podporuje novotvorbu tkáně tím, že vyrovnává hladinu vlhkosti a chrání tak ránu před vysycháním. Obvaz urychluje dělení buněk, díky tomu, že udržuje ránu vlhkou a zabraňuje tak předčasné tvorbě strupu. Kromě aktivního uhlíku je možné na stejné rány použit i různé druhy hydrogelů.

V některých případech jsou však snahy lékařů i pacienta samotného marné, poškození cévního systému je tak velké, že zhojení už není možné a postižená končetina se musí amputovat. V dnešní době už ale začíná počet nutných amputací u léčených vředů klesat.

Jak si mohu pomoci sám

Sám si nemocný může pomoci pravidelným lehkým procvičováním nohou. Tím napomáhá návratu krve žílami zpět k srdci a odlehčuje tak přetíženému cévnímu řečišti. Cvičení se jmenuje Cévní Gymnastika a mělo by se provádět třikrát denně po dobu cca tří minut. Je dobré ho preventivně provozovat, pokud máte sedavé zaměstnání. Cvičení spočívá v kroužení v kotnících na obě strany, přitahování a propínání špiček a skrčování a natahování prstů u nohou.

Komplikace bércového vředu

Komplikace jsou mnohé. Přítomnost bércového vředu sebou nese mnohá rizika, hlavně proto, že nejde jen o samostatné onemocnění, ale je kombinováno s další, mnohdy velmi závažnou chorobou.

Toto oslabení organismu, spolu s otevřenou „vstupní“ branou (vředem) pro infekce a mikroorganismy různého druhu, dělá z bércového vředu vážný problém. Komplikací bývá rozvoj erysipelu – růže. Mikroorganismus – Streptokok, který ji způsobuje, se do těla dostane právě přes vřed. Po několika dnech vzniká v okolí vředu červený otok, který se dále jazykovitě šíří. Je nutné rychlé nasazení antibiotik, protože jinak hrozí rychlé rozšíření infekce do celého organismu.

Velmi silnou komplikací bércových vředů je zápach. Nejde sice o něco, co by pacienta fyzicky ohrožovalo, ale tím víc ho to může ohrozit psychicky. Mnoho nemocných se za sebe velmi stydí a snaží se vyhnout kontaktu s lidmi. Bojí se například nastoupit do městské hromadné dopravy. Moderní léčebné přístupy však umožňují řešit i tento problém.

Diskuse

Další názvy: bércový vřed, vřed bércový, bercák, ulcus cruris

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s bércovými vředy

Máte zkušenost s bércovými vředy?

Jitrocel na bércový vřed FMilan (03.02.18)

Mám skúsenosť na sebe, o liečení bercového vredu a zápale okolo neho. Na ranu som dával skorocelovú mast, okolie natrem nechtíkovú mast ,ranu umývam prasličkovým odvarom 4× denne. Za 2 mesiace sa rana zmenšila o 50 % . Antibiotika som neužíval. Pijem čaj z koprivy,nechtíku a prasličky. Bylinky si pestujem sám doma a 100 % maste sám aj vyrábam.

Jitrocel na vředy Truksa (19.10.16)

Na bércové vředy je vynikající jitrocel. Teď se už ale bohužel asi nenajde volně v přírodě. Je výborný, již je to vyzkoušené na mě kamarádce a funguje to na 99%. Dělala jsem to doma „na koleně“ a pohoda.

Babiččin recept na bércové vředy Sonja.B (23.07.15)

Moje babička mi dávala radu na léčbu bércových vředů. Sama se jich takto zbavila. Je to sice pár let zpátky, ale říkala, že na menší bércové vředy pomáhá, když se vezme čerstvé sádlo s kůží neškvařené (takové to, co odřezáváte od masa při zabijačce, i s kůží), někdy se mu říká snad řemenové. Ukrojí se stejně velká část sádla, jak je velký vřed, a položí se na ránu tak, aby do ní obvodově zapadl. Normálně se sterilně převáže a každý den se to mění. Říkala mi, že každý den vyndavala ten kousek sádla s kůží ven, a na straně, kde bylo sádlo v kontaktu s ránou (té části, co byla nacpaná uvnitř vředu), byl nalepený hnis, který se takto vyndal i se sádlem. Tím, že to řemenové sádlo je „vlhké a mastné“ samo o sobě a je vlastě „čisté“, postupně čistilo/hojilo vřed směrem ven.

Nejhorší bylo prý o párkrát to zkusit (asi to muselo bolet, když to cpala do toho vředu), ale když viděla časem úspěch, stálo jí to za to. Zemřela po sedmdesátce bez otevřených vředů na nohou. Poslední rok-dva před smrtí měla, co si pamatuji, růži nad vnějším kotníkem, ale od téhle léčby již nikdy neměla otevřený bércový vřed.

Možná stojí za to vyzkoušet.

NO-Terapie NO-terapia (06.05.13)

Dobrý den,

bércové vředy mají podobu otevřené rány a jejich podstatou je pomalá ztráta a odumírání kožního krytu.

Léčba

Na léčbu bércových vředů bych doporučil aplikaci oxidu dusnatého - tzv. NO-terapii.

Wobenzym při léčbě bércových vředů Leonasek (06.06.11)

Dobrý den,

moje babička trpí už několik let bércovým vředem. Musela být dokonce několikrát hospitalizována v nemocnici, aby se vředy zacelily. Hledala jsem tedy, jak babičce pomoci a ulevit od bolesti. Dočetla jsem se na internetu o Wobenzymu. Vyzkoušeli jsme ho tady společně s léčbou. Musím říct, že zintenzivnil účinky léčby a během 2 týdnů ustoupily ty největší bolesti. I babička začala zase věřit, že se vředů zbaví.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na bércové vředy