Choleru léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis cholery, Rizikové faktory cholery, Prevence cholery, Příznaky cholery, Léčba cholery, Jak si pomoci sám, Komplikace cholery

Popis cholery

Cholera je infekční onemocnění projevující se těžkými, život ohrožujícími průjmy a zvracením. Název onemocnění je odvozen z řeckého slova „kholera“, což označuje průjem.

Popsána byla již ve starověku a v roce 1813 byl Robertem Kochem objeven její původce- bakterie Vibrio cholerae. Tato bakterie se vyskytuje ve dvou biotypech- klasický biotyp nebo biotyp El tor, který je odolnější vůči nepříznivým podmínkám prostředí.

V roce 1961 biotyp El tor vyvolal pandemii cholery, která začala na Filipínách a rozšířila se na území Asie, Afriky i Evropy a vyskytla se také v tehdejší ČSR.

V letech 1991- 1994 proběhla na světe zatím poslední epidemie cholery, která se vyskytla v Jižní Americe, a její původcem byl nově objeven biotyp baktérie zvaný O139 Bengal, velmi odolný vůči léčbě. Na svědomí měl tehdy téměř 10 000 úmrtí.

Rizikové faktory cholery

Onemocnění typicky postihuje pouze člověka, výjimečně byl také prokázán přenos i na zvířata. Zdrojem bývají živočichové (hlavně ustřice, ryby), žijící ve vodě kontaminované výkaly nemocného člověka. Vibria jsou schopna množit se v jejich tělech, proto se člověk nakazí požitím nedostatečně tepelně upraveného rybího masa.

Také je možný i přímý přenos pitím kontaminované vody, ve které jsou vibria schopná přežít i několik let.

Onemocnění nastává po požití alespoň 1 milionu baktérií (toto množství platí pro zdravého dospělého člověka). Při menším množství nemusí k němu dojít, protože bakterie jsou zlikvidovány kyselou žaludeční šťávou a do tenkého střeva, kde působí, se ani nedostanou. Když tam ale proniknou, začnou se množit a produkovat cholerový toxin (choleragen), který se váže na receptor v buněčné membráně výstelky střeva. Kanál se tím poškodí a důsledkem toho je extrémní sekrece tekutiny do tenkého střeva. Samotná výstelka střevní ale zůstává nepoškozená.

Citlivost vůči onemocnění je podmíněna také jinými faktory- například užívání léků na snížení kyselosti žaludeční šťávy (antacida) může ulehčit vznik infekce, protože bakterie nejsou zničeny v žaludku. Samozřejmě, citlivější jsou také lidé trpící poruchami imunity, nebo podvyživení.

Prevence cholery

Před vycestováním do oblastí, ve kterých se cholera vyskytuje endemicky (zejména povodí řeky Gangy, Brahmaputry a Indu), se doporučuje provést očkování. V současnosti se užívá kombinovaná vakcína obsahující jednak upravený cholerový toxin a také usmrcené bakterie, která se aplikuje požitím (per os). Ovšem není úplně spolehlivá, pouze poněkud zvyšuje imunitu vůči onemocnění a její účinnost trvá přibližně 6 měsíců.

Nejúčinnější prevencí proto zůstává dodržování tělesné hygieny, zejména důkladného mytí rukou před jídlem i po použití toalety, desinfekce vody, nebo její převaření před užitím.

V oblastech s výskytem cholery je doporučováno nejíst nedostatečně tepelně upravené rybí maso, mořské plody, nepít vodu z vodovodu a nechladit si nápoje ledovými kostkami vyrobenými z nebalené vody.

Po vypuknutí onemocnění nastává čas na sekundární prevenci, která spočívá v zabránění rozšíření infekce a v postupné eliminaci zdroje nákazy. Jedná se zejména o sběr výkalů nemocných a jejich dezinfekce, dezinfikovat se také musí veškerá splašková voda, než se vypustí do prostředí. Také oblast, ve které se infekce objevila, musí být řádně označena. Pitná voda musí být vždy před použitím přefiltrována, chlorována a převařena.

Příznaky cholery

Infekce se začne projevovat během několika hodin až 5 dnů po požití kontaminované potravy nebo vody. Typicky vzniká náhlá bolest a křeče v břiše a objeví se průjem. Ten bývá vodnatý, stolice má charakter kalné hnědavé nebo našedlé tekutiny, ve které plavou vločky hlenu, připomíná rýžový odvar. Průjem bývá velmi úporný, stolice odchází spontánně, bez nutkání, a ve velmi krátkých intervalech.

Nemocný tak může ztratit až jednu třetinu tělesné hmotnosti během několika hodin.

Po průjmech dochází obvykle ke zvracení, přičemž zvratky vypadají podobně jako stolice.

Extrémní ztráty tělesné vody a iontů vedou k rychle se rozvíjející dehydrataci, krevní tlak prudce klesá a je velmi těžko měřitelný. Srdce se pokouší udržet dostatečné prokrvení organismu i se sníženým objemem krve, a tak pracuje s vyšší frekvencí, puls na tepnách je ale kvůli sníženému krevnímu tlaku slabě hmatný.

Kůže nemocného je suchá, je pokrytá lepkavým potem, a má snížené napětí (turgor). Toto napětí se zjišťuje vytvořením řasy na kůži, která se jenom pomalu vyrovnává (přičemž u normálně hydratovaného organismu se vyrovná téměř okamžitě).

Teplota těla klesá, sliznice ústní a nosní dutiny jsou výrazně oschlé, jazyk je pokryt povlakem. Nemocný si stěžuje na žízeň a křeče ve svalech, má zapadlé oční bulvy, je letargický, nezvykle unavený nebo spavý. Bývá u něj snížena, až naprosto zastavena, tvorba moči a slz.

U kojenců (děti do 1 roku života) se dehydratace projevuje také snížením velké fontanely (vazivového lupínku na hlavě) pod úroveň okolí.

Léčba cholery

Onemocnění se prokazuje odebráním vzorku stolice, která se posílá do laboratoře ke kultivaci- tedy vypěstování bakterií na speciální kultivační půdě. Také se prokazuje přítomnost protilátek v krvi nemocného, vůči bakterii samotné, nebo vůči jejímu toxinu.

U podezření na choleru (to znamená u osob trpících průjmy bez horeček, které se navrátili z endemických oblastí), je povinná hospitalizace na infekčním oddělení.

Terapie se zahajuje co nejdříve, jedná se hlavně o rehydrataci, tedy zavodnění pacienta, která mu může zachránit život.

Při lehčím průběhu onemocnění stačí hodně pít, u vážnějších stavů (při ztrátách hmotnosti větších než 10%) je ale nutná rehydratace infuzemi, kde se kromě vody doplňují také ztracené ionty. Rychlá rehydratace, zejména u starších osob, představuje účinnou prevenci před hrozícím infarktem myokardu.

Při těžším průběhu onemocnění se podávají antibiotika, které zabraňují dalšímu množení bakterií v tenkém střevě (mají bakteriostatický účinek). Užívají se zejména tetracykliny, může se také použít chloramfenikol nebo kotrimoxazol.

Jak si pomoci sám

Zde platí, že nejlepší léčbou je důkladná prevence vzniku onemocnění.
Při jeho rozvoji je nezbytné vyhledat odbornou pomoc. Kromě ohrožení života samotného pacienta je to důležité také z důvodu zabránění dalšího šíření infekce v jeho okolí.

Komplikace cholery

Při neléčení cholery může dojít** během několika hodin k úmrtí, příčinou bývá selhání krevního oběhu. U starších osob nebo osob s onemocněním srdce je také zvýšené riziko vzniku **infarktu myokardu, který může nastat v důsledku urychlené frekvence srdeční akce kvůli zabezpečení dostatečného krevního tlaku i při velkých ztrátách tekutin.

Cholera je nebezpečná také pro těhotné ženy, zejména u žen v prvním trimestru gravidity hrozí potrat plodu. V pozdějším stadiu těhotenství může rychle probíhající dehydratace představovat stres pro organismus, a ten může vést k předčasnému porodu.

V minulosti docházelo při neléčení onemocnění k úmrtí ve více než 50% případů, zatímco nyní, při včasném zahájení vhodné terapie, úmrtnost klesla pod 1%.

Další názvy: infekční cholera, asiatická cholera, epidemická cholera, cholera El tor, nespecifikovaná cholera

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s cholerou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.