Cystická fibróza

Přidat zkušenost

Cystickou fibrózu léčí Vnitřní lékařství (Interna) a patří mezi Dědičná onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Popis cystické fibrózy

Cystická fibróza je velmi vážné a i přes pokroky medicíny v posledních letech nevyléčitelné onemocnění. Navíc je poměrně časté, vyskytuje se v poměru jeden nemocný na 3000 narozených (1:3000)a vyskytuje se převážně u bílé rasy (asiaté a černoši postiženi téměř nejsou).

Onemocnění je způsobeno poruchou přenosu iontů a solí přes buněčnou membránu. Tato porucha je způsobena genetickou mutací genu, který je za přenašeče zodpovědný.
Každý člověk má pro tento přenašeč dva geny, aby došlo k onemocnění, je třeba, aby oba geny byly „špatné“. Udává se, že nositelem - přenašečem (přenašeč – nositel je člověk, který sám není nemocný, tedy má „špatný“ pouze jeden ze dvou genů)takové mutace je v naší populaci každý pětadvacátý člověk.

Poruchy transportu přes membránu se nejvýrazněji projevují ve dvou systémech – dýchacím (postižení plic) a trávicím (postižení střeva).

Plíce zdravého člověka jsou tvořeny plicními sklípky (alveoly), které mají vnitřní vrstvu pokrytu výměškem (surfaktant). Tento hlen je docela řídký a jemný, napomáhá sklípkům pří roztahování a zároveň umožňuje odkašlávání. U nemocných s cystickou fibrózou je tento hlen nenormální - hustší, dýchání je proto pro nemocné namáhavější. Druhým problémem je odstranění bakterií a prachových částeček. Ty nemohou být dostatečně rychle odstraněny a působí chronické infekce dýchacích cest (). Opakované infekce způsobují poškození plic, které pak selhávají.

Nemoc se projevuje i v jiných systémech, produkce nenormálního - hustého hlenu může způsobit neprůchodnost střeva.

Orgány poškozené při cystické fibróze jsou tedy plíce, střevo, slinné žlázy, slinivka a u mužů způsobuje cystická fibróza neplodnost. I přes fakt, že sama nemoc vyléčitelná není, dožívají se dnes pacienti i 3Oti let věku, což je oproti dřívějším úmrtím v dětském věku velký úspěch a dá se očekávat prodlužování věku pacientů.

Rizikové faktory cystické fibrózy

Riziko je spojené hlavně s tím, když jeden z rodičů je přenašeč zmutovaného genu (má jeden gen z genového páru zmutovaný, on sám pak využívá zdravý gen, takže není nemocný). V takovém případě totiž hrozí 50 ti % pravděpodobnost, že předá špatný gen svému dítěti. Pokud dítě potom dostane i od druhého rodiče zmutovaný gen, onemocní – bude totiž mít oba geny „špatné“.

Prevence cystické fibrózy

Jediná prevence je ve sledování novorozence. Miminka, u kterých se předpokládá toto onemocnění, jsou testována. Dělá se jim test potu a genetické vyšetření.

Testování potu se provádí pomocí léčby, která vyvolává pocení (pilokarpie). Pot je pak testován na nadměrný obsah chloridů a sodíku, protože právě zvýšený obsah těchto dvou látek je jedním ze symptomů, které je možné rychle a snadno ověřit.

Další možností je otestování párů na genové mutace, které cystickou fibrózu způsobují. Testováni jsou nejdříve rodiče (někdy pouze jeden). Pouze, pokud se mutace potvrdí u obou rodičů, je možné testovat zárodek. Pozitivně testovaní rodiče mají možnost oplodnění in vitro („ve zkumavce). Embryo je před tím, než se umístí do dělohy, testováno na přítomnost genů způsobující cystickou fibrózu. Pokud je přítomnost obou genů prokázána, je vyřazeno a celá procedura se opakuje. Čeká se pak na kombinaci genů, kdy jeden nebo oba rodiče přenesou „zdravé“ varianty genu.

Příznaky a projevy cystické fibrózy

Nejvýznamnějším projevem cystické fibrózy jsou bezesporu velmi časté infekce dýchacích cest. Onemocnění je tedy často provázeno neustupujícím kašlem. Tyto opakované infekce způsobují velká poškození plicní tkáně, která mohou končit selháním plic a následně smrtí. Z poškození tkáně se může vyvinout i pneumotorax (vzduch v dutině hrudní), vzduch se do hrudní dutiny dostane proděravělou plicní tkání.

Příznak, který je často využíván při diagnostice cystické fibrózy, je obsah sodíku a chlóru v potu a slinách.

Toto onemocnění ovlivňuje celý organismus.
Kromě plic zasahuje i do funkce slinivky, střeva (zácpy a průjmy), endokrinních orgánů a u muže způsobuje neplodnost.

Nemocný dosahuje menšího vzrůstu, obvykle se u něj objevují i tzv. paličkovité prsty.

U miminek se setkáváme se zvětšení jater, sleziny a pomalým přibýváním na váze. Malý přírůst váhy je pozorován i u starších nemocných, je to dáno zhoršeným vstřebáváním přes střevní stěnu.

Léčba cystické fibrózy

Vzhledem k tomu, že samo onemocnění je nevyléčitelné, jedinou cestou ochrany nemocného je prevence.

Jde hlavně o pravidelnou inhalaci a dechovou rehabilitaci. Cvičení zlepšuje průchodnost dýchacích cest a spolu se zřeďováním a očišťováním plicního hlenu při inhalaci umožňuje očištění dýchacích cest a snížení rizika infekce. Pokud je postižení již vážné, dostane pacient domů kyslíkovou láhev. Tato metoda se jmenuje - terapie kyslíkem.

Pokud ale přece jen k infekci dojde, je třeba ji co nejdříve potlačit vysokými dávkami antibiotik, které se podávají intravenózně (do žíly).
Krajní možností léčby je pak transplantace plic.

Vzhledem k tomu, že je postižena i slinivka, je nutné nahradit některé trávící enzymy léky, stejně tak, jako léčit diabetes inzulinem.

Zhoršení propustnosti střevní stěny musí být kompenzováno zvýšeným příjmem vitamínů.

Komplikace cystické fibrózy

Komplikace vyplývají z toho, které orgány jsou postiženy. Jsou to častá plicní onemocnění, onemocnění srdce, střeva, slinivky a slinných žláz nebo onemocnění endokrinního původu.

Nemocní také mají problémy se vstřebáváním živin a vitamínů, proto jsou velmi hubení a můžou trpět různými poruchami z nedostatku vitamínů (avitaminózy).

Dlouhodobé infekce oslabují organismus, který se vyčerpává a snadněji podléhá různým chorobám.

Diskuse

Další názvy: mukoviscidóza, CF

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s cystickou fibrózou

Máte zkušenost s cystickou fibrózou?

Fibróza - čekání a čekání AlexandraS (23.03.15)

Když jsme se s manželem dozvěděli, že nemá „jenom“ průdušky, o kterých mu stále lékař říkal, ale že jde o fibrózu, sdělili mi lékaři, že má max. 3 roky života. Transplantace ve vyšším věku nepřipadala v úvahu, i když jsem chtěla vše prodat a zaplatit transplantaci. Nakonec nemoc „trvala“ 9 let, poslední tři roky na kyslíku.

Protože jsme měli opravdu pěkné manželství, roky roli nehrály, tak jsem zdárně absolvovala neustálé volání „rychlé“ pomoci a následné jezdění, dá se říct každodenní, do nemocnice, vždy po práci. Snažila jsem se dávat sílu, protože nemocný potřebuje právě hlavně psychickou pomoc. Když už vozili každý týden několik lahví kyslíku a vypadalo to ještě půl roku, možná ale 3 měsíce, opravdu kyslíku v krvi minimum, tak se stalo něco, co se asi stát mělo, manžel nikdy nechtěl zůstal úplně ležet, upadl a přidala se zlomenina a už nešlo nic zvrátit.

Posledních 14 dní bylo zoufalých pro nás pro oba, hlavně poslední týden, doktoři nemohli nic, i když věděli, že do týdne umře. Já denně byla od rána do večera u něj v nemocnici, a když mi lékaři říkali, že na tom budu hůř já než on, kroutila jsem hlavou, že ne, pro manžela to nebylo lehké, poslední slova byla: „Nejde mi to umřít, trvá to pomalu,“ a nakonec jsem opravdu na tom byla hůř já.

Vydržela jsem vše, ale je to 8 let po smrti a já, když vidím někoho s kyslíkem i v televizi, bulím a nemohu se s tím stále srovnat. Pokud toho druhého má člověk opravdu hodně rád, dostane celoživotní ránu. Snad by člověk v sobě zase našel sílu pomoci druhému, ale tato nemoc mi dala opravdu ránu. A nejen já, ale i dcera, sotva dospělá.

Co se týká lékařů v nemocnici v Hradci Králové, vše na jedničku, jim opravdové díky za ty roky.

Léčba

Kašel a zase kašel, jinak úplně zdravý člověk bez chřipek a dalších nemocí, žádné léky do té doby nebral, i když byl krátce v důchodu.

Cystická fibróza aneb jak mi přítel změnil život Katka17.4. (17.02.12)

.

Léčba

Můj přítel je na tom docela dobře. Inhaluje 2× denně, bere léky a každého čtvrt roku jezdí do nemocnice. V nemocnici několikrát denně kape a chodí na různá vyšetření, rahabilituje. Na podporu organismu bere spoustu vitamínů, prášků a doplňkové stravy, po kterých přibírá.

Co mi pomohlo

KDyž jsme se s přítelem poznali a řekl mi o své nemoci, byla jsem v šoku. To, co mi vyprávěl, mě zhrozilo, málem jsem od něj odešla (to přede mnou udělalo prý hodně dívek). Ale něco mě k němu táhlo. On mi řekl, že cesta s ním bude mít hodně překážek a já brzy pochopila, že opravdu bude. Poté, co jsem se o CF začala zajímat, jsem zjistila, že si pravidelně neinhaluje a nebere léky, to mě znepokojilo a začala jsem ho tlačit a kontrolovat, jestli si inhaluje a bere léky. Tím jsem docílila toho, že dnes pravidelně inhaluje a bere léky. K zlepší a jeho výborné zdravotní situaci napomáhá to, že hraje fotbal. Jeho tělo je silnější, jak na síle, tak v mysli. Pomáhá, když zdravotně postižený člověk s nevyléčitelnou nemocí se na něco upne, nějaký koníček. Posiluje mu to ducha.

Ovšem co mě i přítele trápí, je budoucnost. Jirka byl na vyšetření, na kterém zjistili, že nemůže mít děti. Dejme tomu, děti můžeme mít i jinou cestou, spíš se bojím jeho smrti. A on také. Bojíme se toho, co bude, bojíme se myslet na budoucnost. On ze smrti mívá špatné nálady, které si poté vybíjí na mě, já se k němu ale neotočím zády, já mu chci usnadnit cestu. Chci mu dopřát nejlepší život jaký si může přát. A budoucnost? Neřeším, důležitější je přítomnost a jeho zdraví.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o cystické fibróze