DISKUSE, Popis, Příčiny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace
Příznaky dráždivého tračníku
Popis dráždivého tračníku
Toto onemocnění je zákeřné tím, že ač se nejedná o organickou poruchu (to jest tělo není nijak poškozeno, narušeno), dokáže člověku znepříjemnit život leckdy více, než onemocnění podstaty organické.
Jde o onemocnění poměrně časté, ale ve většině případů není vyjádřeno tak výrazně, aby člověka nutilo navštívit lékaře. Spousta lidí se navíc o problémech spojených s touto poruchou stydí mluvit.
Jedná se o tzv. funkční onemocnění tlustého střeva (funkční kolopatie), pro které jsou typické opakované nutkavé (především ranní) stolice, které se dostavují především tehdy, když člověka čeká nějaká nepříjemná stresující situace. Ta obtíže nevyvolává, ale často je zhoršuje.
Z dalších typických projevů jsou to nepříjemné pocity nebo až bolesti břicha v souvislosti s defekací (vyprazdňováním stolice) a časté nadýmání a pocity nedokonalého vyprázdnění.
Pod pojmem dráždivý tračník se někdy shrnují, ač nesprávně, všechny funkční poruchy motility střeva. V této souvislosti se tedy můžete setkat ještě s dalšími jednotkami, které jsou následující.
Funkční průjem. U této poruchy převládají nutkavé vodnaté průjmy, které ale nebývají doprovázeny bolestmi.
Funkční meteorismus. Někteří lidé si stěžují pouze na častější pocity nadmutí zvláště v pro ně nepříjemných situacích. Leckdy se větší tvorba plynu ve střevě neprokáže, i když samozřejmě může být.
Funkční zácpa. Tito lidé mají opačné problémy než lidé s dráždivým tračníkem, kdy dominuje zácpa, provázená bolestmi především v podbřišku, které jsou doprovázeny pocity nadýmání. Bolesti někdy pominou po defekaci, kdy je obsah střeva hlenovitý.
Naštěstí se nejedná o nemoc nijak závažnou, která by člověka
ohrožovala nebo mu mohla způsobit zdravotní obtíže a komplikace.
Onemocnění také nemá žádný vztah k rakovině tlustého střeva.
Příčiny vzniku dráždivého tračníku
Dochází k tomu, že u některých osob tlusté střevo zvýšeně reaguje na vnější a vnitřní podněty, které zprostředkovává především nervový systém. U některých jedinců zvyšuje dráždivost prodělaná střevní infekce, u jiných se na příčinu nepřijde.
Neexistuje snad jediný orgán, na kterém by se neprojevoval psychický stav jedince. Při stresu dochází k vyplavení látek, podílejících se na řízení orgánů včetně tlustého střeva. Za normálních okolností ale toto ovlivnění není natolik silné, aby ho člověk pocítil a nebo ho dokáže potlačit, případně mu nepřikládá význam.
Tak tomu ale není v případě lidí s diagnózou dráždivého tračníku, kteří na tyto vlivy reagují přemrštěně. U nich, z přehnané reaktivity střeva dochází k poruchám motility (pohybu střev). To se pak projevuje častějším nutkáním na stolici, která se postupně mění v řídkou až vodovou.
Velice často onemocněním trpí lidé, kteří zvládají stresové situace hůře než jejich okolí, bývají emočně labilnější, často se jedná o neurotiky.
K těmto všem příznakům je třeba dodat, že mohou být projevem i jiných, leckdy závažných organických onemocnění, na které musí být dotyčný vyšetřen dříve, než se stanoví diagnóza dráždivého tračníku.
V poslední době se uvažuje jako o možné příčině o vyšším počtu nervových vláken v tlustém střevě lidí s touto nemocí a dále o možném vlivu hormonálním (často si ženy, trpící touto chorobou stěžují na zhoršení obtíží v průběhu menstruace).
Rizikové faktory dráždivého tračníku
Již výše byla zmíněna střevní infekce, která může zvyšovat citlivost tlustého střeva k vnějším i vnitřním vlivům. Roli mohou hrát i genetické nebo dědičné vlivy.
Z ostatních je to uspěchaný styl života, časté podstupování a prožívání stresu, konfliktní situace, špatná životospráva.
Prevence dráždivého tračníku
K prevenci patří především vyvarovat se rizikových faktorů. Tedy dodržovat zdravý životní styl, pravidelně odpočívat, plánovat si dopředu a plánů se držet, plnit si své záležitosti včas.
Vyvarovat se zbytečného stresu a promyslet si, jestli vše, co nás stresuje a trápí má opravdu takový význam, jaký tomu přikládáme.
Některé metody, uvedené v léčbě mohou být též prevencí, pokud se začnou aplikovat ve chvíli, kdy jsou projevy ještě nevýrazné nebo málo časté.
Příznaky a projevy dráždivého tračníku
Jde především o nutkavé a opakované ranní defekace, kdy se stolice postupně mění z normální na řídkou až vodnatou. Těmto stavům se říká ranní debakly.
Ve stresových situacích se pak projevují někdy kratší, jindy delší a intenzivnější nutkavé pocity na defekaci, které se buď dají překonat, nebo vyžadují vyhledání toalety. Může se také stávat, že se celá situace vyřeší pouhým navštívením záchodu bez defekace, kde problémy absolutně pominou.
Běžně mají lidé trpící touto nemocí pocity plnosti břicha, pocity nedostatečného vyprázdnění, cítí se nadmutí, kručí jim v břiše.
Stolice se střídají normální s vodnatými, někdy může být zvýšená flatulence (únik střevních plynů). U některých jedinců bývá bolestivost v průběhu celého tlustého střeva, nejčastěji bývá ale v levé dolní části břicha.
Existuje ještě další forma obtíží, které se říká postprandiální průjem. Při něm se objeví, někdy ve velmi krátkém čase po požití potravy, bolesti až křeče v břiše, provázené nadýmáním a rychle následované řídkou stolicí. Ta většinou přináší úlevu, může se ale opakovat.
Z problémů mimostřevních je u tohoto onemocnění velmi výrazná složka tvorby určitých poměrně pravidelných návyků. Těmi se dotyčný snaží zabránit vystavení sebe sama situaci, kdy by musel rychle na toaletu a jeho potřeba odskočit si by byla nemožná, případně by došlo ke zdržení. Pár názorných příkladů…
Trpím nemocí zvanou dráždivý tračník. Mám dokonale zmapovány
všechny veřejné záchody na cestách, po kterých se pravidelně vydávám
(cesty do školy, do práce, do oblíbené restaurace), pro případ, že bych
si cestou někde musel odskočit. Na neznámých místech často trpím
úzkostí, která mizí ve chvíli, kdy získám informaci o nejbližším wc a
o jeho dostupnosti. Na místa, kde tato možnost není, chodím jen velmi nerad
nebo vůbec ne, pokud vyloženě nemusím. V kině nebo v divadle si kupuji
lístky na kraj řady, abych měl v případě nutnosti možnost co nejrychleji
odběhnout. Navíc bych byl celou dobu nervózní z toho, že bych mohl rušit
ostatní svým vstáváním a případným (ne jedním, ale třeba i více)
odchody na toaletu. Ostatním by pak bylo jasné, kde jsem byl, což by mi bylo
trapné. I to mě samozřejmě stresuje. Také moc nejím. O víkendu ano, to
si i rád přidám, když vím, že mohu být celý víkend doma a nikam
nemusím. Pokud mě čeká nějaká cesta, především delší, radši se
najím až po dojezdu a někde, kde je v blízkosti záchod. V poslední době
jsem začal vynechávat delší cesty úplně, rozhodně ty, kde bych musel
použít prostředky veřejné dopravy. I když dnes už v některých
autobusech a ve většině vlaků záchody mají, kolem jsou lidé…
Autem je to většinou bez problémů, aspoň tehdy, pokud se nedostanu do
obydlené části komunikací. Potom se občas potýkám s velice
nepříjemnými pocity, doprovázenými panikou a zoufale hledám nejbližší
benzínovou stanici. Díkybohu za ně.
V pozdějších fázích si dotyčný může vytvořit nepříjemnou situaci už jen z odchodu z domu, nebo cesty do práce/školy, protože může dojít k zafixování nepříjemných pocitů z nutkání na stolici v průběhu cesty a pak dochází k obavám, že k tomu dojde. Potom se tedy sama cesta stává stresorem, který zhoršuje ranní nutkání.
Pokud by na někoho tento popis působil komicky, pak si toto zkuste aspoň do určité míry představit. Zjistíte, že pro člověka takto trpícího se nejedná o nic zábavného, jelikož je odříznut od běžných činností a je velmi společensky hendikepován.
Tato nemoc se může samovolně upravit, ale také se v průběhu života zhoršovat.
Psychologická stránka tohoto onemocnění je velice důležitá, protože může docházet k prohlubování těchto vzorů a k nemoci se, pokud už jí člověk netrpí na začátku, přidává neuróza (k té patří výše popsané prohlubující se problémy ve společnosti). Proto bych chtěl všem doporučit, pokud máte takovéto problémy, které trvají delší dobu, neváhejte a navštivte lékaře. Čím dříve to uděláte, tím dříve se vám bude lépe a plnohodnotněji žít.
Na závěr je třeba říci, že k příznakům dráždivého tračníku NEPATŘÍ KRVÁCENÍ Z KONEČNÍKU ANI PŘÍTOMNOST KRVE VE STOLICI. V takovýchto případech je nutno CO NEJDŘÍVE VYHLEDAT LÉKAŘE A TOTO MU SDĚLIT. Pokud se tyto obtíže objeví nově ve věku nad 50 let, případně jsou doprovázeny déletrvajícími zvýšenými teplotami, úbytkem na váze, zvýšenou únavností, jedná se o varovné známky, při kterých byste měli být řádně vyšetřeni pro možné jiné příčiny střevních poruch.
Léčba dráždivého tračníku
Po vyloučení organických příčin, které je leckdy velmi svízelné a může být i trochu nepříjemné (ale je to nutnost která má za úkol vyloučit vážná ohrožení vašeho zdraví), nastupuje léčba funkční poruchy.
Lékař vás po stanovení diagnózy vybaví léky na zklidnění střev, léky proti průjmu a může vám doporučit návštěvu psychologa nebo psychiatra. Na někoho může působit návštěva těchto specialistů poněkud nepříjemně, protože přeci není blázen. Tak tomu také opravdu není. Proto se není čeho obávat, tito doktoři mají s problémy tohoto charakteru zkušenosti a mají praxi v optimálním výběru pro vás nejvhodnějšího řešení. Jistě vás také může uklidnit, že podobnými problémy trpí dle odhadů do jisté míry třetina až polovina populace. Tito odborníci mají za úkol pomoci vám zbavit se nadbytečného stresu a naučit vás relaxovat a na problémy se dívat s nadhledem.
Od lékaře můžete dostat léky, které vás na přechodnou dobu zbaví nadbytečného stresu, zmírní vaše napětí a pomohou vám překlenout mezidobí, než vám psycholog/psychiatr pomůže vyrovnat se s problémy, zhoršujícími vaše onemocnění. To po ukončení terapie může zmizet nadobro.
Svépomoc může být taktéž velice prospěšná, ale neměla by nahrazovat
návštěvu lékaře. Vždy se totiž může jednat o projevy jiného, leckdy
vážného onemocnění.
Pokud víte, že jste často ve stresu a nezvládáte ho úplně optimálně, je
na místě zamyslet se, jestli není potřeba občas vysadit. Pokud se takto
rozhodnete, můžete zkusit následující.
Pravidelně cvičit a dodržovat správnou životosprávu. Pravidelný pohyb uvolňuje v nervovém systému látky zvané endorfiny, které navozují pocit klidu a radosti. Patří sem i jóga.
Autogenní trénink. Jedná se o relaxační cvičení, při kterém vědomě ovlivňujete některé své funkce. Má za úkol naučit vás uvolnit se a ovládat svoje tělo.
Velice příjemné je občas si dopřát celkovou masáž, kdy můžete vypnout a odreagovat se a ono je to navíc ještě velice příjemné.
Dále máte možnost zvážit návštěvu psychologa, u kterého se můžete vypovídat ze svých problémů a nechat si poradit, jak se k problémům které nezvládáte stavět tak, aby pro vás nebyly zatěžující. Ač se to může zdát zvláštní, mnoho různých lidí trpí v podstatě stejnými problémy a proto může mít psychoterapie nemalý úspěch, jelikož je založeny na zkušenostech se mnoha lidmi.
Nakonec bych zmínil ještě hypnózu. Ta může být velice účinná, zvláště, když jiné metody nezabírají. V rukou odborníka se nejedná se o nic nebezpečného ani mystického. Hypnóza je založena na principu sugesce, kdy vám hypnotizér v polobdělém stavu poopraví chybné nazírání na problémy, které vás obtěžují. Hypnózou se nedá vsugerovat nic, co byste za normálních okolností neudělali. Každopádně je dobré najít si odborníka, který má s hypnózou zkušenosti a jsou na něj dobré reference, aby tato léčba nebyla zbytečná.
Komplikace dráždivého tračníku
Toto onemocnění samo o sobě komplikace nemá, život ale může zkomplikovat výrazně. Lidé ztrácejí společenské kontakty, chodí pozdě do práce/školy, do společnosti se často nevypravují.
Je to natolik nepříjemné, že je dobré vyhledat pomoc co nejdříve a začít problém řešit v momentě, kdy ještě nejsou vytvořené patologické okruhy.
Dále, pokud nemocný trpí postprandiálním průjmem, při snaze se ho
vyvarovat hrozí riziko(po určité době, kdy jí málo nebo vůbec)
podvýživy.
Když lidé často a dlouho sedají na toaletě, mohou tato sezení vést ke
tvorbě hemoroidů.
Jedinou opravdovou komplikací je možné nerozpoznání jiného onemocnění, které se za těmito problémy skrývá. Některé z těchto příznaků mohou být známkou velmi závažných onemocnění jako je např. rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, ale i onemocnění mimostřevní, například gynekologická nebo nemoci močových cest, jejichž včasné nerozpoznání může vést k vážným komplikacím a mnohem obtížnější léčitelnosti.
Diskuse
Další názvy: colon irritabile, střevní neuróza, dráždivé střevo, funkční dolní dyspepsie
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.