Hypertyreóza

Přidat zkušenost

Hypertyreózu léčí Interna - Endokrinologie a metabolismus a patří mezi Endokrinologická onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny, Prížnaky a projevy, Rizikové faktory, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis hypertyreózy

Hypertyreóza je poměrně časté onemocnění, při němž štítná žláza produkuje větší množství hormonů (tyroxinu a trijodtyroxinu), než organismus potřebuje.

Onemocnění postihuje, zhruba 2% dospělé populace a více ženy, než muže.

Při této chorobě bývá ve většině případů nápadné zvětšení štítné žlázy. Jestliže dojde k náhlému prohloubení projevů choroby, stav se označuje jako tyreotoxická krize. Příčin hypertyreózy může být několik a ovlivňují tak i závažnost nemoci a její léčbu.

Příčiny hypertyreózy

Tato choroba má tři hlavní příčiny svého vzniku.

Za prvé to je Basedowova (též Gravesova-Basedowova) choroba. Jedná se o autoimunitní poruchu, kdy imunitní systém organismu, začne vytvářet zvláštní protilátky, které podněcují štítnou žlázu, k vyšší činnosti. Tato příčina je také nazývána „difúzní toxická struma s exoftalmem“ díky jejímu projevu (popsanému níže v textu).

Druhou příčinou je toxická nodózní struma. Nodózní struma, je označení pro stav, kdy je štítná žláza zvětšená a jsou v ní přítomné uzly (adenomy), avšak její funkce není porušena. Někdy se ale klidové uzlíky stanou aktivními a způsobují zvýšenou hormonální činnost. Přesné příčiny této změny nejsou dosud zcela známi.

Třetí důvod je označován, jako exogenní léková hypertyreóza, která je ale poměrně vzácnou příčinou. Vzniká při vysokých dávkách hormonů štítné žlázy, podávaných z terapeutických důvodů. Jedná se tedy nejčastěji o předávkování a to při léčbě hypotyreózy.

Zvýšená funkce štítné žlázy se může objevit i při akutním, či chronickém autoimunitním zánětu, ale tento stav je pouze přechodný.

Příznaky a projevy hypertyreózy

Příznaky nemoci jsou závislé na věku, zdravotním stavu pacienta a množství hormonů produkovaných štítnou žlázou. Hormony zde působí jakési celkové zrychlení organismu. Obecně lze říci, že u starších osob jsou méně nápadné.

Nemocný trpí někdy velmi rychlými změnami a poruchami nálad. Často mívá až euforické nálady. Bývá neklidný, nervózní, úzkostný až plačtivý, velmi špatně se soustředí a občas dělá zbytečné, mimovolné pohyby.

Trpí poruchami spánku a je unavený. Při rozhovoru s tímto člověkem si všimnete, že mluví rychle, působí až hyperaktivním dojmem a hlas mu může přeskakovat.

Pacient většinou trpí průjmem, což je následkem zrychlené střevní činnosti. I přes zvýšenou chuť k jídlu, ubývá na váze.

Lidé s touto chorobou nesnáší teplé prostředí, často si stěžují na pocit horka. Jejich pokožka je teplá, opocená a zarudlá.

Bývá popisován i dermografismus, což je stav, kdy při působení tupého předmětu na kůži, vznikne výrazné zbělení, takže je možné na kůži jakoby „psát“. Na pokožce, se mohou vyskytovat i bílé skvrny (vitiligo), kde chybí přirozený pigment.

Nemocný udává zrychlený a zvýšený růst ochlupení. Ve zvýšené míře mu vypadávají vlasy, které jsou roztřepené a lomivé. Nehty mají zhoršenou kvalitu, jsou lomivé a rýhované. Může se objevit i vypadávání obočí ze zevní strany tváře.

Na obličeji lze někdy spatřit návaly rudnutí. Jazyk pacienta je hladký a nápadně červený.

Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, bývá přítomen i exoftalmus (vystoupnutí oka z očnice), který může být až tak výrazný, že pacient není při spánku schopen, dovřít oční víčka. Exoftalmus je způsoben, zmnožením tkáně za očními bulby. Nemocný často popisuje i pocit, jako kdyby měl za očními víčky písek.
Někdy se vyskytuje i dvojité vidění a zvýšená citlivost na světlo. Je patrný zvýšený lesk očí, snížená frekvence mrkání a slzení.

Na okrajových částech těla, bývají výrazné otoky (edémy).

Častým projevem je svalová adynamie, neboli svalová slabost, která může pacientovi způsobovat značné problémy při chůzi po schodech nebo vstávání ze dřepu. Objevuje se hlavně na svalech v oblasti hýždí a stehen. Na rukou je viditelný a dobře hmatný jemný třes.

Nemocný má zrychlený tep a mnohdy si stěžuje na nepříjemné a silné bušení srdce, tzv.: palpitace. Časté jsou i poruchy srdečního rytmu (paroxysmální tachykardie, fibrilace síní). Krevní tlak bývá vysoký a rozmezí mezi jeho horní a dolní hodnotou je veliké.

U žen se mohou vyskytovat poruchy menstruačního cyklu, jako je méně častá menstruace (oligomenorea) nebo vymizení menstruace (amenorea). V těhotenství je vyšší sklon k potratům a proto, je v jeho průběhu správná léčba nezbytná.

Rizikové faktory hypertyreózy

Riziko vniku hypotyreózy je větší u osob, které mají v rodinné či osobní anamnéze onemocnění štítné žlázy.

Za rizikovou skupinu se považují i ženy starší padesát let. U osob, které mají strumu (zvětšenou štítnou žlázu), vzniká hypertyreóza mnohem častěji.

Nelze podceňovat ani přítomnost autoimunitních onemocnění, jako je diabetes mellitus či celiakie.

Léčba hypertyreózy

Správná léčba závisí na příčině, která nemoc způsobuje. V případě, že hypertyreóza je následkem zánětu, stačí pouze léčit projevy nemoci, protože zvýšená funkce je zde pouze přechodná a po zaléčení se opět vrátí do normálního stavu.

Nezanedbatelnou roli zde hraje i klidová terapie, nemocný se vyhýbá zvýšené psychické i fyzické námaze. Nedoporučuje se pití alkoholu, černé kávy, parní lázně a opalování.

Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, je farmakologická léčba nezbytná.Léčba se zahajuje vyššími dávkami tyreostatických léků, které se postupně snižují, dle stavu pacienta a laboratorních vyšetření. Dle potřeby se zpočátku přidávají i léky nazývané betablokátory. Normalizaci funkce štítné žlázy lze očekávat za 2-3 měsíce. Léčbu je však nutné dodržovat po dobu minimálně 12-18 měsíců.

Nepodaří-li se nemoc zvládnout pouze pomocí léků, je třeba přistoupit k chirurgickému řešení, spočívajícím v odstranění štítné žlázy (tyreoidektomie). Po tomto výkonu zcela chybí hormony štítné žlázy a je nutné jej pak celoživotně nahrazovat.

Na tento zákrok, je třeba pomýšlet také u osob s cukrovkou I. typu, či jinou autoimunitní chorobou, u pacientů s nadměrnou strumou, u žen plánujících těhotenství anebo u lidí, kde se očekává dlouhodobější, nadměrný stres. Po operaci může být lékařem předepsána lázeňská léčba.

Někdy, se terapie provádí radioaktivním jódem. Radioaktivní jód je vychytáván štítnou žlázou, čímž dochází k jejímu místnímu ozáření. Tato terapie, je poměrně šetrná alternativa operace, avšak je zcela nevhodná pro těhotné ženy.

Pro správnou diagnostiku a léčbu je nutné pacienta řádně vyšetřit. Lékař se bude zajímat o to, jestli se u pacienta nebo u jeho příbuzných, nevyskytuje nějaká porucha štítné žlázy. Dále je důležité vědět, jestli nemocný netrpí autoimunitní poruchou (cukrovka, celiakie) nebo, jestli mu v minulosti nebyla provedena radioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.

Následně lékař prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Poté je nezbytné provést krevní vyšetření, ke stanovení hladiny hormonů. A nakonec následuje vyšetření ultrazvukem, případně i biopsie štítné žlázy.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud Vám bylo diagnostikováno toto onemocnění, vyvarujte se slunění, parních lázní, konzumaci černé kávy a zvláště alkoholu.

Jestliže trpíte nadměrným pocením, noste přírodní, nejlépe bavlněné oblečení, které nebude dráždit Vaši pokožku.

Lidé, kteří mají oční problémy, v důsledku této choroby, by měli společně s lékařem najít pro ně vhodné oční masti nebo kapky a doporučuje se jim, nosit tmavé, sluneční brýle.

Nevhodná je velká konzumace potravin, které obsahují jód.
Snažte se co nejvíce odpočívat, vyhněte se velké fyzické i psychické zátěži. Vhodné jsou nejrůznější relaxační techniky.

Aby lékař mohl sledovat hladiny hormonů štítné žlázy a tím zajistit i vhodnou léčbu, je nutné, abyste pravidelně docházeli na domluvené kontroly. Úspěšnost léčby závisí (velkou měrou) i na Vaší spolupráci.

Komplikace hypertyreózy

Pokud u této nemoci není štítná žláza zvětšena prvotně, může k tomu dojít při užívání léků, které jsou určeny právě na hyperfunkci štítné žlázy.

Po provedení léčby radioaktivním jódem se i po několika letech může vyskytnout hypotyreóza.

U této choroby je zvýšené riziko vzniku osteoporózy a paroxysmální fibrilace.

Diskuse

Další názvy: hyperfunkce štítné žlázy, hyperthyreóza, zvýšená funkce štítné žlázy, zvýšená produkce hormonů štítné žlázy, zvýšená činnost štítné žlázy, tyreotoxikóza, hypertyroidismus

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s hypertyreózou

Máte zkušenost s hypertyreózou?

Zvýšená funkce štítné žlázy chmeryna (18.04.17)

Dobrý den, léčím se se zvýšenou funkcí štítné žlázy 3 měsíce, beru léky - na srdeční arytmie a tlak a na posilnění jater. Příznaky jsem měla různé. Hlavně bušení srdce - tachykardie 130 tepů za minutu několik dnů, myslela jsem si, že mám nějakou nemoc srdce. Dost často jsem chodila na záchod, sem tam i průjem, zhubla jsem jen něco málo, třásla jsem se po celém těle, nemohla jsem pořádně spát a rychlost mluvy teda příšerná. Nyní je mi lépe, jen mě provázejí nepříjemné extrasystoly. Doufám, že se zcela vyléčím a budu mít pokoj! Jestli máte nějaké malé podezření na poruchu štítné žlázy, jděte ihned k lékaři!

Hypotyreóza Holg2 (11.04.17)

S poruchou funkce štítné žlázy se léčím od 20-ti let. Nyní je mi 43 let a před dvěma lety jsem prodělala hysterektomii. Po této závažné operaci se mi rozhodily hormony a začala jsem mít vážné potíže. Měla jsem návaly horka, poruchy spánku a cítila jsem se strašně unavená, měla jsem deprese mimo jiné i z toho, že jsem měla pocit, že nic nestíhám, protože mě gynekolog upozornil na to, že po této operaci může nastat předčasný přechod, šla jsem ho navštívit s tím, že už to asi nastalo.

Ptal se mě, zda chodím na pravidelné odběry na endokrinologii, ujistila jsem ho, že ano. Poté mě vyšetřil ultrazvukem, řekl, že vaječníky jsou stále funkční, že na nich vidí uzrálá vajíčka a pokud mám deprese a nemohu se smířit s tím, že mi byla odstraněna děloha, mám navštívit psychiatra.

Když jsem byla na kontrole u endokrinologa, málem jsem se rozbrečela, protože mi zjistil, že ačkoliv beru 150 mg Letroxu denně, mám stále málo hormonu v krvi, a že patřím do skupiny pacientů, kteří potřebují ještě další hormon, předepsal mi Cynomel, který má velmi rychlý nástup účinků a můj stav se velmi rychle vrátil do normálu.

Hypotyreóza po operaci granulka 3 (30.03.16)

Jak si tak pročítám potíže, které tady lidé popisují, tak zjišťuji, že jsem
vlastně zdravá. Problémy se štítnou žlázou mi začaly po třicítce, nejprve jsem měla na jedné straně trochu naběhlý krk, myslela jsem, že mám zvětšené uzliny po prodělané viróze. V létě jsem během 2 měsíců zhubla cca 6 kg, i když jsem byla „rozežraná“ a boule na krku se zvětšovala, až mi zasahovala do ohryzku.

Tak jsem asi po třech letech našla odvahu a při preventivní prohlídce jsem vše řekla svému obvodnímu lékaři. Podotýkám, že jsem neměla vůbec žádné problémy, nebyla jsem unavená a to, že jsem zhubla, jsem jedině uvítala.

A potom už se rozjel kolotoč vyšetření. Skončilo to na endokrinologii, kde mi bylo sděleno, že to chce operaci. Nechtěla jsem, takže mě lékařka poslala ještě na scintigrafii, ale bohužel toto vyšetření ukázalo, že ta operace je nevyhnutelná. Bylo mi 37 let, když jsem operaci podstoupila, po operaci jsem byla 2 měsíce v pracovní neschopnosti a následně jsem strávila 3 neděle v lázních. Beru Euthyrox 100, mám to též doživotně, ale srovnala jsem se s tím, a i když mi postupem času ten kousek štítné žlázy, který mi nechali, sám zanikl, nemůžu si stěžovat na žádné problémy.

Letos jsem už 19 let po operaci a jsem v pohodě. Nemám ani žádný velký problém s váhou, celou dobu se mi daří udržovat si váhu přibližně stejnou,když už mám výkyv směrem nahoru, jsou to maximálně 2 kg, a to ráda jím a hlavně mám ráda sladké.

Měla jsem štěstí, že se hned po prvním vyšetření - odběrech krve - ukázalo, že jde o problém se štítnou žlázou a začala léčba. Rok jsem musela brát léky na snížení hormonů štítné žlázy a potom následovala již zmíněná operace.

Problémy s Euthyroxem perut (08.11.14)

Na začátku jsem neměla téměř žádné potíže, jenom občas trochu únava při velké fyzické námaze a jakoby něco v krku. Šla jsem k lékaři, ten mi změřil sedimentaci a pak řekl, že je to psychické a napsal antidepresiva. Ty jsem po čase vysadila, protože nepomáhaly a bylo mi po nich hůř. Po návštěvě jiného lékaře mi zjistili zvýšené TSH a nasadili Euthyrox 50.

Léčba

Po nějaké době braní dávky se mi dostavila silná nevolnost, třes, zvýšená teplota, zhubla jsem dost kilo během krátké doby i když jsem dost jedla. Nemohla jsem spát, měla jsem motání hlavy, měla jsem rozostřené vidění, bolely mě nohy a bylo mi strašné horko. Našli mi zvýšenou funkci a dávku snížili na půlku. Jenže po nějaké době mi jí zase zvýšili a začalo to nanovo, ale bylo to mnohem horší. Byla jsem příšerně vyčerpaná, hubla jsem, měla jsem čím dál častěji průjmy, nevolnost, bolesti hlavy, potila jsem se i při nejmenší námaze, v noci jsem se musela několikrát převlékat, menstruace se mi úplně rozhodila. Nemohla jsem spát, padaly mi vlasy, bušilo mi srdce a občas jsem nemohla dýchat hlavně v horku. Také mě bolely záda, krční páteř a klouby, hlavně kyčle. Měla jsem tak slabé nohy, že jsem měla problém vyjít do schodů. Někdy jsem měla zimnice a přitom jsem se potila, začalo mě tlačit v krku, že se mi až špatně polykalo. Když jsem prášek vysadila, vše přešlo. Pak mi lékař zase řekl, že tu vyšší dávku musím brát, že od štítné žlázy to není. Zkusila jsem to tedy naposled, ale pak už jsem neměla sílu a odešla jsem od něj.

Co mi pomohlo

Prohledala jsem internet a našla jsem lidi, co také nesnesou ani malé dávky prášků. Tak jsem zkusila brát poloviční dávku a problémy postupně úplně vymizely. Už se nepotím, lépe spím, nebolí mě hlava a oči, nehubnu, i když ani nepřibírám. Po změně lékaře mi zpětně řekli, že jsem měla zvýšenou funkci štítné žlázy (tyreotoxikózu) z léků a že jsem tu dávku neměla brát. Pomohl mi internet, kdy jsem si nastudovala příznaky hypertyreózy a hypotyreózy, abych je dovedla na sobě rozlišit. Od té doby se bojím lékařů, než jsem se začla léčit, nikdy jsem nebyla tak slabá. Mám teď trochu problém snášet i tu menší dávku, protože mi to ničí zažívání. Snažím se jíst zdravě, jím pravidelně, ale většinou dopoledne po tom prášku mě bolí břicho a až večer se to trochu zlepší. Kvůli té nemoci jsem se musela vzdát spousty věcí, sportu, okolí nemá žádné pochopení, protože ta nemoc není na člověku vidět. Nemůžu pít alkohol, nic nevydržím, v podstatě mám pocit, že mám zničené celé tělo. Bojím se, že se to už nikdy nezlepší.

Příznaky PetraB.90 (21.07.14)

Před čtyřmi lety jsem během dvou let přibrala dvacet kilo. Připisovala jsem to dlouhobému stresu. Stres zmizel a mě zbyla jen ta kila navíc. Dřív jsem byla zvyklá hodně sportovat, ale po operaci se zánětem břišních uzlin jsem nemohla a dlouho jsem ke sportu nevracela. Před měsícem jsem začala opět sportovat, zdravěji jím a piju, do toho pracuji jako servírka, ale váha se hnula jen nepatrně. Léčím se na prudké kolísání nálad, můj psychiatr mi napsal žádanku na krevní testy kvůli poruše štítné žlázy, ale výsledky krve byly v pořádku. Nicméně nemocnou štítnici měla moje babička a má ji i moje máma (která je ale hubená). Je mi 24 let a ať spím jakkoli dlouho, jsem příšerně unavená. Přesto že nejsem žádné tintítko, trpím častěji pocity chladu, i když mým blízkým zima není. Mívám často v noci „bušení srdce“, ale moje obvodní lékařka mi bez jakéhokoli vyšetření napsala betablokátor Ekilog. Občas mě brní končetiny. Mám tři kamarádky zdravotní sestry a nezávisle na sobě od nich slýchávám, že mám strumu. Nic z toho ale není tak hrozné jako ta únava, která je i psychicky vyčerpávající.

Léčba hyperthyreózy Euthyroxem nikalika (21.07.11)

Diagnostikovali mi když mi bylo 16 let hyperthyreózu, takže už se svou hyperfunkcí žiji deset let. Probíhalo to tak, že jsem zhubla (to mi zas tak nevadilo), neustále měla průjem, pocení a třes rukou, bušení srdce, nemohla jsem v noci spát a ve finále jsem měla problém vyjít schody do patra.

Léčba

Léčba tehdy byla Triamcilonem na srdce a myslím že Thyrozolem. Po čase jsem přešla na Euthyrox v různých dávkách a poslední dva roky byla dokonce bez léků. Posledních pár měsíců jsem se začala cítit zase hůř - špatný spánek, silná a dlouhá menstruace, hubnutí, tlak na krku a včera znovu vyfasovala Euthyrox.

Co mi pomohlo

Je to prostě nemoc na celý život, jednou je líp, jindy trochu hůř, ale žít se s tím dá a to je hlavní. Jak už jsem tady četla, reakce okolí jsou většinou dost vyděšené, tak si z toho nic nedělejte, když vám nebude dobře vyhlašte hormonální krizi, dejte si něco dobrého a zalezte do postele s knížkou. Moje zkušenost je taková, že to chce hlavně klid a neřešit věci, které řešit nejdou. Takže zdar a sílu všem.

Hyperfunkce ŠŽ - Vasokardin a Thyrozol Gabča23 (18.06.11)

Zdravím všechny, kteří se s touto potvorou dostali do styku.

Hyperfunkci štítné žlázy mi zjistili před třemi měsíci. Nejprve si moje maminka všimla, že mi zlehka otékají nohy (hlavně kotníky). Neřešila jsem to, protože v té době to ještě nebylo tak patrné. Co mě znepokojovalo víc bylo neustálé zadýchávání se a bušení srdce. Sebemenší fyzická námaha se projevila prudkým dýcháním. To mi bylo divné, neboť od malička závodně sportuji a nikdy jsem neměla problém s fyzičkou. V té době jsem však závodně trénovat přestala, a tak jsem zadýchávání přičítala poklesu nadměrné fyzické námahy, na které bylo moje tělo celý život zvyklé. Když jsem však vyšla schody a musela zastavit, abych se vydýchala a uklidnila srdce, začalo mi to být podezřelé, navíc otékání kotníků nabývalo na intenzitě.

Rozhodla jsem se zajít k doktorce, ta mi změřila tlak (143/120), ačkoliv dříve jsem měla jako vrcholový sportovec 90/60. Vyšetřila mě a informovala mě, že mám zvětšenou štítnou žlázu a poslala mě na EKG. Tam mi diagnostikovali tachykardii se zvýšenými hodnotami. Měli podezření na štítnou žlázu, proto mě poslali na endokrinologické vyšetření. Tam mi na základě krevních testů zjistili velmi zvýšenou činnost štítné žlázy a hned mi nasadili Thyrozol na snížení její činnosti a Vasocardin na snížení činnosti srdce. Každý týden jsem chodila na krevní testy a po chvíli se mi zlepšily výsledky vedlejších hormonů.

Mými příznaky byly:

  • otékání nohou (začalo to kotníky, přešlo to do lýtek, stehen i hýždí). Nejprve jsem si myslela, že klasicky přibírám, ale vzhledem k tomu, že na váze se to moc neprojevovalo, a hlavně, že každý den se mi zdálo, že vypadám jinak, tak to přisuzuji zavodňování. Jinak není možné, abych si jeden den říkala, jak jsem hezky štíhlá a druhý den vypadám jak vypasený vepřík.
  • výrazně zvětšená štítná žláza už na pohled
  • tachykardie, zadýchávání, šíleně bijící srdce, průměrný tep za den 106 za minutu, v noci v době klidu dokonce 108 za minutu
  • vysoký tlak (143/120), pocení, neustálý pocit horka (začátkem března jsem chodila jen v tričku a pořád mi bylo teplo)
  • hyperaktivní činnost u všeho, rychlá mluva (pro některé občas až nesrozumitelná)

Musím říct, že příznaky jako nespavost, vystouplé oční bulvy, změny nálady, nervozita, únava ani nic podobného se u mě neprojevily. Ale jak jsem tak projížděla miliony článků a diskuzí na toto téma, tak z pohledu laika mohu říct, že je to velmi individuální onemocnění a u každého se projevuje trošku jinak.

Léčba

Thyrozol a Vasokardin.

Samotná žláza je však běh na dlouhou trať a pozitivní výsledky by se měly dostavit po třech měsících, dřív rozhodně ne. Prášky beru tři měsíce, pocítila jsem výrazné zlepšení, co se týče srdečního rytmu, tep je už normální. Nedělám si naděje, že by to mohl být důsledek lepšího stavu štítné žlázy, spíše se projevily pouze účinky Vasocardinu na zklidnění srdce.

Co mi pomohlo

Tak jednak mi pomohly prášky, to samozřejmě. Ale hlavně je potřeba nepřipouštět si, že jste nemocní a že se nedá nic dělat. Co mě vystresovalo úplně nejvíc, byly reakce mého okolí. Najednou všichni hrozná péče, litování, rady, neustálé dotazy na můj zdravotní stav. Opravdu jsem si připadala jak na smrtelné posteli. Tak se hlavně tomu nepoddat a fungovat tak normálně, jak jen to je možné. Věřím, že psychická pohoda a hlavně tuny smíchu denně spolu s lékařským přispěním je nejlepší cesta, jak to překonat.

Good luck to all of us!

Hypotyreosa v mladém věku tate (22.03.11)

Na mou hypotyreózu se přišlo náhodou, nepřišlo mi, že bych měla nějaký problém. Prostě se paní doktorce zdála moje žláza velká a poslala mě na sono, kde mi bylo oznámeno, že vůbec velká není, ale náhodou mám celou žlázu difuzně přestavěnou, a začalo léčení.

Je mi 23 let a už se léčím rok a tato diagnosa mi konečně dala odpověď na to, proč jsem od 18 let do 22 let přibrala 17 kilo. Teď i přes prášky přibírám, mám 71 kg. Jsem z toho trochu smutná, ale co mě vážně děsí, že to takhle má pokračovat? To není žádná rada, jak neumřít hlady a zároveň nepřibírat? A taky mi to vysvětlilo částečně neustálou únavu, zimouřivost, bušení srdce a postupem času se zjistilo, že mám vlastně i hypertenzi. Takže ve 23 letech beru i prášky na tlak (Cynt a Concor).

Léčba

Euthyrox 75

Co mi pomohlo

No, musím se přiznat, že mezi snídaní a školou mám často 40 minut, takže vstanu, sezobnu prášek a pokusím se i něco sníst, takže nedodržuji 30 minut, i když teď to hlídám, ale nebudu kvůli tomu vstávat o půl šesté.

Už jsem si za ten rok zvykla každé ráno sníst čtyři tabletky, ale nevím, kolik jich budu jíst až mi bude třeba 4O - snad ne víc.

Hypotyreóza v pozdějším věku charia (10.03.11)

Dobrý den,

ráda se podělím o své zkušenosti s hypothyreózou. Byla jsem celkem zdravá, pouze jsem prodělala v 37 letech hysterectomii. Vždy jsem byla hodně aktivní až přehnaně pracovitá. Své úsilí jsem možná trochu zvýšila i po rozvodu v 49 letech, něco jako únik z reality, abych byla i nadále potřebný člověk. Práce bylo hodně, stresů také.
V 54 letech mě začala pobolívat hlava, pak bolela skoro denně a musela jsem to řešit prášky ode bolesti. Po půl roce jsem šla k lékaři, měla jsem tlak 230/145 a bolení hlavy se vyjasnilo.

Po kompletních odběrech mi byla nasazena léčba a po 2 měsících problémy ustaly. V té době mi dělali odběry i na TSH hormon štítné žlázy, hodnota byla hraniční. Během třech následujících měsíců jsem přibrala 16 kg, byla jsem unavená, měla neustálé bolesti dolních končetin, byla jsem plačtivá. Požádala jsem o opakování vyšetření TSH a hodnota byla vysoká. Moje tělo si štítnici zlikvidovalo, je nefunkční, ale nezvětšená a bez uzlíků.

Od té doby navštěvuji endokrinologickou ambulanci, paní doktorka mi řekla, že jsem byla ukázkový pacient s otoky, dnes beru Euthyrox 125 mg. Zdravotní obtíže mi samotný lék nedělá, ale přetrvává suchost pokožky, únava, bolesti nohou. Před rokem mi prořídly vlasy na temeni hlavy a vytvořilo se mi prolysalé kolečko (alopecie areata), zatím mi vlasy nedorostly, ale naštěstí ani víc nevypadávají.

Váha dolů nejde, i když jsem aktivní člověk, neposedávám. Občas mám větší či menší problémy s depresemi, léky neužívám.

Léčba

Euthyrox 125 mg

Co mi pomohlo

Zatím nedokážu posoudit.

Snížená funkce štítné žlázy Lucka Balková (20.12.10)

Dobrý den,

je mi 11 na hypothyreózu jsme přišli tím způsobem, že jsme s mamkou jeli do nemocnice, protože jsem pořád tloustla. Pan doktor mi udělal odběry krve a zjistil mi to.

Předepsal mi Euthyrox 75mg. Byla jsem před tím moc unavená, ale fakt mě nenapadlo, že bych měla nemoc štítné žlázy. Jezdila jsem asi každé 3 týdny k doktorovi a pak se mi to lepšilo a teď beru Euthyrox 50mg celý prášek půl hodiny před snídaní. A na kontrolu jedu někdy na jaře.

Léčba

Léčba: předepsání Euthyrox 75mg každé ráno nalačno - zlepšení asi po 6 měsících - předepsání Euthyrox 50 mg - pocituji velkou únavu. - na jaře kontola

Co mi pomohlo

Především klid. O víkendu odpočívat, nenamáhat se, přemýšlet o hezkých věcech a nestresovat se a fyzicky se moc nenamáhat. Teď můžu dělat vše, ale když se cítím unavená, tak si sednu a napiji se.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o hypertyreóze