DISKUSE, Popis, Příčiny, Prížnaky a projevy, Rizikové faktory, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace
Příznaky hypertyreózy
- bušení srdce
- neklid
- zvýšená chuť k jídlu
- únava
- pocit horka
- vysoký krevní tlak
- otok
- svalová slabost
- vystouplé oči
- euforie
- nervozita
- hyperaktivita
- zrychlený tep
- zrychlená řeč
- zvýšené slzení
- třes
- zvýšený růst ochlupení
- vypadávání vlasů
- rýhované nehty
- průjem
- světloplachost
- hladký jazyk
- poruchy koncentrace
- pocení
- bílé skvrny na kůži
- poruchy nálady
- nespavost
- poruchy menstruačního cyklu
- chrapot
- řezání oka
Popis hypertyreózy
Hypertyreóza je poměrně časté onemocnění, při němž štítná žláza produkuje větší množství hormonů (tyroxinu a trijodtyroxinu), než organismus potřebuje.
Onemocnění postihuje, zhruba 2% dospělé populace a více ženy, než muže.
Při této chorobě bývá ve většině případů nápadné zvětšení štítné žlázy. Jestliže dojde k náhlému prohloubení projevů choroby, stav se označuje jako tyreotoxická krize. Příčin hypertyreózy může být několik a ovlivňují tak i závažnost nemoci a její léčbu.
Příčiny hypertyreózy
Tato choroba má tři hlavní příčiny svého vzniku.
Za prvé to je Basedowova (též Gravesova-Basedowova) choroba. Jedná se o autoimunitní poruchu, kdy imunitní systém organismu, začne vytvářet zvláštní protilátky, které podněcují štítnou žlázu, k vyšší činnosti. Tato příčina je také nazývána „difúzní toxická struma s exoftalmem“ díky jejímu projevu (popsanému níže v textu).
Druhou příčinou je toxická nodózní struma. Nodózní struma, je označení pro stav, kdy je štítná žláza zvětšená a jsou v ní přítomné uzly (adenomy), avšak její funkce není porušena. Někdy se ale klidové uzlíky stanou aktivními a způsobují zvýšenou hormonální činnost. Přesné příčiny této změny nejsou dosud zcela známi.
Třetí důvod je označován, jako exogenní léková hypertyreóza, která je ale poměrně vzácnou příčinou. Vzniká při vysokých dávkách hormonů štítné žlázy, podávaných z terapeutických důvodů. Jedná se tedy nejčastěji o předávkování a to při léčbě hypotyreózy.
Zvýšená funkce štítné žlázy se může objevit i při akutním, či chronickém autoimunitním zánětu, ale tento stav je pouze přechodný.
Příznaky a projevy hypertyreózy
Příznaky nemoci jsou závislé na věku, zdravotním stavu pacienta a množství hormonů produkovaných štítnou žlázou. Hormony zde působí jakési celkové zrychlení organismu. Obecně lze říci, že u starších osob jsou méně nápadné.
Nemocný trpí někdy velmi rychlými změnami a poruchami nálad. Často mívá až euforické nálady. Bývá neklidný, nervózní, úzkostný až plačtivý, velmi špatně se soustředí a občas dělá zbytečné, mimovolné pohyby.
Trpí poruchami spánku a je unavený. Při rozhovoru s tímto člověkem si všimnete, že mluví rychle, působí až hyperaktivním dojmem a hlas mu může přeskakovat.
Pacient většinou trpí průjmem, což je následkem zrychlené střevní činnosti. I přes zvýšenou chuť k jídlu, ubývá na váze.
Lidé s touto chorobou nesnáší teplé prostředí, často si stěžují na pocit horka. Jejich pokožka je teplá, opocená a zarudlá.
Bývá popisován i dermografismus, což je stav, kdy při působení tupého předmětu na kůži, vznikne výrazné zbělení, takže je možné na kůži jakoby „psát“. Na pokožce, se mohou vyskytovat i bílé skvrny (vitiligo), kde chybí přirozený pigment.
Nemocný udává zrychlený a zvýšený růst ochlupení. Ve zvýšené míře mu vypadávají vlasy, které jsou roztřepené a lomivé. Nehty mají zhoršenou kvalitu, jsou lomivé a rýhované. Může se objevit i vypadávání obočí ze zevní strany tváře.
Na obličeji lze někdy spatřit návaly rudnutí. Jazyk pacienta je hladký a nápadně červený.
Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, bývá
přítomen i exoftalmus (vystoupnutí oka z očnice), který
může být až tak výrazný, že pacient není při spánku schopen, dovřít
oční víčka. Exoftalmus je způsoben, zmnožením tkáně za očními bulby.
Nemocný často popisuje i pocit, jako kdyby měl za očními víčky
písek.
Někdy se vyskytuje i dvojité vidění a zvýšená citlivost
na světlo. Je patrný zvýšený lesk očí, snížená frekvence mrkání a
slzení.
Na okrajových částech těla, bývají výrazné otoky (edémy).
Častým projevem je svalová adynamie, neboli svalová slabost, která může pacientovi způsobovat značné problémy při chůzi po schodech nebo vstávání ze dřepu. Objevuje se hlavně na svalech v oblasti hýždí a stehen. Na rukou je viditelný a dobře hmatný jemný třes.
Nemocný má zrychlený tep a mnohdy si stěžuje na nepříjemné a silné bušení srdce, tzv.: palpitace. Časté jsou i poruchy srdečního rytmu (paroxysmální tachykardie, fibrilace síní). Krevní tlak bývá vysoký a rozmezí mezi jeho horní a dolní hodnotou je veliké.
U žen se mohou vyskytovat poruchy menstruačního cyklu, jako je méně častá menstruace (oligomenorea) nebo vymizení menstruace (amenorea). V těhotenství je vyšší sklon k potratům a proto, je v jeho průběhu správná léčba nezbytná.
Rizikové faktory hypertyreózy
Riziko vniku hypotyreózy je větší u osob, které mají v rodinné či osobní anamnéze onemocnění štítné žlázy.
Za rizikovou skupinu se považují i ženy starší padesát let. U osob, které mají strumu (zvětšenou štítnou žlázu), vzniká hypertyreóza mnohem častěji.
Nelze podceňovat ani přítomnost autoimunitních onemocnění, jako je diabetes mellitus či celiakie.
Léčba hypertyreózy
Správná léčba závisí na příčině, která nemoc způsobuje. V případě, že hypertyreóza je následkem zánětu, stačí pouze léčit projevy nemoci, protože zvýšená funkce je zde pouze přechodná a po zaléčení se opět vrátí do normálního stavu.
Nezanedbatelnou roli zde hraje i klidová terapie, nemocný se vyhýbá zvýšené psychické i fyzické námaze. Nedoporučuje se pití alkoholu, černé kávy, parní lázně a opalování.
Jestliže je příčinnou nemoci Basedowova choroba, je farmakologická léčba nezbytná.Léčba se zahajuje vyššími dávkami tyreostatických léků, které se postupně snižují, dle stavu pacienta a laboratorních vyšetření. Dle potřeby se zpočátku přidávají i léky nazývané betablokátory. Normalizaci funkce štítné žlázy lze očekávat za 2-3 měsíce. Léčbu je však nutné dodržovat po dobu minimálně 12-18 měsíců.
Nepodaří-li se nemoc zvládnout pouze pomocí léků, je třeba přistoupit k chirurgickému řešení, spočívajícím v odstranění štítné žlázy (tyreoidektomie). Po tomto výkonu zcela chybí hormony štítné žlázy a je nutné jej pak celoživotně nahrazovat.
Na tento zákrok, je třeba pomýšlet také u osob s cukrovkou I. typu, či jinou autoimunitní chorobou, u pacientů s nadměrnou strumou, u žen plánujících těhotenství anebo u lidí, kde se očekává dlouhodobější, nadměrný stres. Po operaci může být lékařem předepsána lázeňská léčba.
Někdy, se terapie provádí radioaktivním jódem. Radioaktivní jód je vychytáván štítnou žlázou, čímž dochází k jejímu místnímu ozáření. Tato terapie, je poměrně šetrná alternativa operace, avšak je zcela nevhodná pro těhotné ženy.
Pro správnou diagnostiku a léčbu je nutné pacienta řádně vyšetřit. Lékař se bude zajímat o to, jestli se u pacienta nebo u jeho příbuzných, nevyskytuje nějaká porucha štítné žlázy. Dále je důležité vědět, jestli nemocný netrpí autoimunitní poruchou (cukrovka, celiakie) nebo, jestli mu v minulosti nebyla provedena radioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.
Následně lékař prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Poté je nezbytné provést krevní vyšetření, ke stanovení hladiny hormonů. A nakonec následuje vyšetření ultrazvukem, případně i biopsie štítné žlázy.
Jak si mohu pomoci sám
Pokud Vám bylo diagnostikováno toto onemocnění, vyvarujte se slunění, parních lázní, konzumaci černé kávy a zvláště alkoholu.
Jestliže trpíte nadměrným pocením, noste přírodní, nejlépe bavlněné oblečení, které nebude dráždit Vaši pokožku.
Lidé, kteří mají oční problémy, v důsledku této choroby, by měli společně s lékařem najít pro ně vhodné oční masti nebo kapky a doporučuje se jim, nosit tmavé, sluneční brýle.
Nevhodná je velká konzumace potravin, které obsahují jód.
Snažte se co nejvíce odpočívat, vyhněte se velké fyzické
i psychické zátěži. Vhodné jsou nejrůznější relaxační techniky.
Aby lékař mohl sledovat hladiny hormonů štítné žlázy a tím zajistit i vhodnou léčbu, je nutné, abyste pravidelně docházeli na domluvené kontroly. Úspěšnost léčby závisí (velkou měrou) i na Vaší spolupráci.
Komplikace hypertyreózy
Pokud u této nemoci není štítná žláza zvětšena prvotně, může k tomu dojít při užívání léků, které jsou určeny právě na hyperfunkci štítné žlázy.
Po provedení léčby radioaktivním jódem se i po několika letech může vyskytnout hypotyreóza.
U této choroby je zvýšené riziko vzniku osteoporózy a paroxysmální fibrilace.
Diskuse
Další názvy: hyperfunkce štítné žlázy, hyperthyreóza, zvýšená funkce štítné žlázy, zvýšená produkce hormonů štítné žlázy, zvýšená činnost štítné žlázy, tyreotoxikóza, hypertyroidismus
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.