Hypotyreóza

Přidat zkušenost

Hypotyreózu léčí Interna - Endokrinologie a metabolismus a patří mezi Endokrinologická onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny, Příznaky, Rizikové faktory, Léčba, Pomoc, Prevence, Komplikace

Popis hypotyreózy

Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů.

Tato choroba je i nyní, poměrně časté onemocnění, které postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15-20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších.

Při tomto onemocnění může být štítná žláza zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší, než normálně.

Příčiny hypotyreózy

Příčin hypotyreózy může být několik. Nejčastěji, je způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti (kretenismus). V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodidaci soli, vody a zubních past.

Další příčinou je strumektomie (chirurgické odstranění štítné žlázy) nebo léčba radioaktivním jódem, která se provádí, převážně u onkologických onemocnění.

Hypotyreóza se může objevit i za několik let, po této léčbě, je tedy třeba, aby pacienti byli dlouhodobě sledováni lékařem.

Méně častými důvody jsou: vrozená hypotyreóza, nádorové onemocnění či ageneze (nevyvinutí) štítné žlázy nebo zvýšený přísun strumigenů (látky narušující tvorbu hormonů štítné žlázy) potravou či léky.

Výše popsané příčiny, se nazývají primární. Za sekundární, se označuje, snížená tvorba tyreostimulačního hormonu (TSH), který řídí hormonální produkci štítné žlázy a je tvořen v hypofýze (podvěsku mozkovém).

Příznaky a projevy hypotyreózy

Hormony štítné žlázy, ovlivňují mnohé orgány a tkáně v lidském těle, což se projeví různorodými příznaky.

Zprvu, se onemocnění vyvíjí většinou pozvolně a potíže jsou jen málo charakteristické (únava, zácpa, suchá kůže) a do určité míry, jsou dány i aktuálním zdravotním stavem a věkem pacienta.

Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky a vznikne typický obraz hypotyreózy.
Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá. Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech, až neprůchodnost střevní a vznik megacolonu (rozšíření střeva). Pacienti mohou přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že jejich organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují tuhé prosáknutí kůže (myxedém). Reflex achillovy šlachy je silně zpomalen.

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení. Pacient si často všimne, že se holí méně, než je u něj obvyklé. Nemocnému, ve větší míře, vypadávají vlasy a později, v některých případech, může dojít až k alopecii (plešatosti) a i vypadávání obočí, ze zevní strany tváře.

U pacienta, mnohdy dochází, k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený (makroglosie), což brání i správné výslovnosti.
Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka.

Pacient často pociťuje silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce (palpitace), má výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak (hypertenze).

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu- méně častá menstruace (oligomenorea), vymizení menstruace (amenorea), prodloužená a silná menstruace (menoragie) nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka (anovulační cykly). Bohužel ve vážnějších případech je žena neschopna donosit a porodit životaschopné dítě (ifertilita).

Výše popsané změny a to zvláště ty estetické, nemají na psychiku pacienta kladný dopad a tito nemocní, ještě k tomu mnohdy trpí depresivními syndromy.
Je třeba upozornit, že toto onemocnění probíhá pomalu a z počátku nemá tak výrazné projevy, proto si jich nemocný často všimne až v pozdějším stadiu.

Rizikové faktory hypotyreózy

Riziko vniku hypotyreózy, je větší u osob, které mají v rodinné či osobní anamnéze onemocnění štítné žlázy nebo podstoupili radioterapii, v oblasti krku či horní části hrudníku.

Mezi rizikové skupiny patří i lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním, jako je diabetes mellitus, perniciózní anemie nebo celiakie.

Dále pak ženy, starší padesáti let a těhotné v prvním trimestru.

Léčba hypotyreózy

Pro správnou léčbu je nutné nejprve provést vyšetření, která potvrdí diagnózu a zjistí i vážnost onemocnění. Lékař musí zjistit, výskyt poruchy štítné žlázy u pacienta nebo v jeho rodině. Dále se bude zajímat, netrpí-li, pacient některou autoimunitní chorobou, nebo jestli mu v minulosti nebyla provedena radioterapie v oblasti krku či horního hrudníku.

Lékař pak prohmatá štítnou žlázu, aby zjistil její tvar a velikost. Poté, provede krevní testy, jimiž zjistí hodnotu hormonů a případné protilátky, proti štítné žláze. Dále, je na řadě vyšetření ultrazvukem a v ojedinělých případech i biopsie štítné žlázy.

Po řádném vyšetření následuje celoživotní léčba, jejímž základem, je podávání vhodné dávky chybějících hormonů (tyreostimulačního hormonu, tyroxinu a trijodtyroxinu). Léky je nutné užívat dle předpisu a pravidelně docházet na kontroly (obvykle jedenkrát za 2-6 měsíců), aby bylo možné, dle stanovených hladin hormonů léky správně dávkovat.

Léky na hypofunkci štítné žlázy, se většinou užívají odděleně od jiných a na lačno, asi 30 minut před jídlem, aby se umožnilo správné vstřebávání.

Jak si mohu pomoci sám

Jestliže trpíte touto chorobou, přesně dbejte pokynů lékaře, neboť správná spolupráce, je zde na prvním místě. Je důležité dodržovat termíny kontrol i pokyny, ohledně užívání léků.

Ve svém jídelníčku mějte stravu bohatou na jód (který se nachází především v mořských rybách a řasách) a to nejméně jedenkrát za týden. Je také možné, po dohodě s lékařem, užívat doplňkové preparáty obsahující jod.

Naopak, se doporučuje vyhnout se, nadměrné konzumaci potravin, které obsahují látky, jež mohou narušovatprodukci hormonů štítné žlázy, jako například: růžičková kapusta, brokolice, květák, kedlubny. Pokud ale, budete tuto zeleninu jíst v rozumné míře, není to škodlivé.

Vaše strava,by měla obsahovat, co nejmenší množství živočišných tuků, jenž je možné nahradit rostlinnými.

Dále, pokud to je možné, vyhýbejte se nadměrné, fyzické i psychické zátěži.

Prevence hypotyreózy

Je obtížná, ale dodržujte, alespoň výše popsané rady.
V úspěšnosti léčby, hraje důležitou roli včasná diagnostika, proto nepodceňujte příznaky a v čas navštivte lékaře.

Komplikace hypotyreózy

Při této chorobě, bývá druhotně zvýšená hladina cholesterolu a jiných lipidů (tuků) v krvi. Hrozí tedy riziko vzniku aterosklerózy a následně i chorob, na kterých se ateroskleróza podílí.

V ojedinělých případech, se zácpa může zhoršovat a dojít, až ke vzniku střevní neprůchodnosti (ileózním stavům) a megacolonu (rozšíření střeva).

Komplikace mohou nastat i při nesprávné léčbě, kdy se podává větší dávka hormonů štítné žlázy, než je potřebné. V tomto případě, se může rozvinout osteoporóza.

Další komplikaci hypotyreóza představuje u žen, které se snaží otěhotnět. Někdy, to při této nemoci bývá obtížné a v ojedinělých případech, to není možné vůbec.

U těhotných žen je včasná diagnostika a léčba, velmi důležitá. Pro vývoj plodu, je přiměřená dávka nezbytná, zvláště, v prvních týdnech těhotenství, jinak hrozí, poškození psychomotorického vývoje plodu.

Diskuse

Další názvy: hypofunkce štítné žlázy, snížená funkce štítné žlázy, snížená produkce hormonů štítné žlázy, snížená činnost štítné žlázy, myxedém, hypotyroidismus

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s hypotyreózou

Máte zkušenost s hypotyreózou?

Běžte na celkové vyšetření krve Majka01 (11.07.19)

Únava, třes rukou, nohou, v obličeji, bolest kloubů, svalů, horší vidění, horší paměť dřívější menstruace, tenké nehty, vlasy, pocit nedostatku kyslíku, dušnost, arytmie srdce, bolesti žláz na hrudi - až celkové vyšetření krve ukázalo autoimunitní zánět ŠŽ a vysoké tsh

Co mi pomohlo

Nejprve letrox , potom na něj tělo špatně reagovalo , při snižování dávek lepší . Nakonec mi letrox vysadili a já doplňovala tělu mimerály - přírodní . Pomohl mi magnosolv hořčík , cigapan ( objednaný z ebay.com) , boron 6 mg boru, vitamím C , D, K2 , B complex , jedla jsem to vše denně mimo So a Ne ( tři měsíce ) a vyléčil se i autoimunitní zánět . Zůstala jsem i ponadále u minerálů a cítím se dobře ;-) Krev je v pořadku i ŠŽ

Hypotyreóza od dospívání Kate Witten (12.12.16)

Poprvé jsem ji dostala v 15 letech. Měla jsem virovou infekci, stres kvůli rodičům - málem se rozvedli. Přibrala jsem 5 kg, byla jsem hrozně unavená. Všichni to tipovali na lenost, přecpávání se, dospívání- ale menses jsem měla až od 16, jsem drobné postavy.

Vadil mi opuchlý obličej, vypadal divně, zhrubl mi hlas - ani to nikoho nepřekvapilo. Asi mysleli, že je to dívčí mutování. Na předloktí jsem měla něco jako tvrdého., ale poznalo se to z krve. Také z reflexu nohy. Po prášcích se vše zlepšilo - únava ihned, váha cca za měsíc.

Bohužel se to minulý rok vrátilo. V létě mi byla děsná zima, a viděla jsem, jak jsem zase napuchla a přibrala. Někteří lidé na venkově mě měli za těhotnou maminu - únava, ztloustnutí,začaly mě i brnět svaly. Ironie je, jak mi pár lidí řeklo, že konečně vypadám zdravě, předtím moc hubeně - 168/53 je normál, mám subtilní kostru. Přibrat na 58 nebylo nutné - no venkov…

I podruhé prášky zabraly, jen mi vadilo, že jsem musela zrušit čundr i výlet na kolech (15 km).

Btw to zpomalené myšlení ani deprese mě nepostihlo, nejsem pesimista. Otěhotnět neplánuji - zatím, jedno dítě stačí. Dietu jsem nedržela, nerada maso, ale sladké ano.

Strumektomie Madlenangelinasara (03.12.16)

Jsem žena, byla jsem hezká a ještě bych i hezká byla. Byla jsem na strumektomii, což znamená odstranění kusu štítné žlázy a tím pádem jsem myslela, že se mi zeštíhlí krk a struma zmizí.

Nemoc štítné žlázy je už i tak dost omezující s velkým počtem otravujících příznaků, jako např. váha - stále se zvětšující hmotnost, pomalost, nedostatek energie, horkost, tlak jako by vás stále někdo škrtil. I přes to stále sportuji, stále s tím bojuji a na operaci jsem šla s vědomím, že strumektomie znamená odstranění strumy. Jestli nevíte, co to je, tak věřte, že je to odporná boule na krku na kterou většina lidí civí když s vámi hovoří.

Jsem po operaci, struma mi zůstala, uzel ze štítné žlázy byl vyoperován, tlak na krku zůstal, únava ještě horší, energie žádná, horkost maličko ustoupila a pod strumou se skví jizva, která vypadá jako podříznutí.

Hypotyreóza - běh na dlouhou trať evarej (20.02.16)

Problémy se štítnou žlázou nastaly, když jsem ve 33 letech, po druhé v životě, dostala plané neštovice. Už to samo o sobě bylo divné. K tomu se přidala ošklivá angina a já skončila na ORL, kde mi museli vyčistit krk, abych se neudusila. Hrůza.

Nikomu ten zákrok nepřeji. Antibiotika jsem vzhledem k neštovicím brát nemohla. Tři měsíce jsem marodila, neštovice i angina byly už dávno pryč, ale v krku mě stále divně bolelo s pocitem knedlíku, nastaly problémy, bylo mi hůř a hůř. Hrozná únava, slabost. Obtížné polykání. Nebyla jsem schopna nic dodělat, udržovat domácnost, starat se o 5letou dceru.

Po 3 měsících pracovní neschopnosti obvodní doktor usoudil, že simuluji, jsem líná. Rychle jsem nabrala na váze, cca 8 kg, a tak mě poslal pracovat, abych měla pohyb. Prý tlustnu a jsem unavená z toho, že nic nedělám. Než jsem odvedla dceru do školky a dojela do práce, byla jsem tak vyčerpaná, že jsem měla pocit, že umírám.

Po týdnu jsem zkolabovala v autobuse. Nikdo nezavolal záchranku a nějaký pán mě doprovodil domů. Obvodní lékař mi odmítal vystavit další neschopenku a prohlásil, že si vymýšlím choroby, na které nejsou diagnózy. Neposlal mě na žádné vyšetření, ani na odběry krve, nezměřil mi tlak!

Nejhorší bylo bušení srdce, kdy v klidu jsem měla i 140 tepů. Na to mi odpověděl, že jsem hysterická, tak abych se nedivila, když mi mlátí srdce. Vzala jsem si dovolenou a pak ještě ošetřování dítěte. Neměla jsem sílu ani dojít do obchodu, natož do práce. Když jsem potřebovala vyluxovat, musela jsem 4× odpočívat, než jsem doluxovala koberec.

Přidaly se bolesti ramen a okolních svalů, byla jsem jak podebraná. Střídal se urputný průjem se zácpou. Začaly mě bolet všechny klouby a šlachy. Paty a achilovky jsem měla tak citlivé, že jsem nemohla došlápnout a chodila po špičkách. Střídala se mi zimnice s návaly horka a úporným pocením i v chladné místnosti. Strašně se mi potila hlava a vlasy. Doslova ze mě kapala voda.

Při pohledu do zrcadla jsem si nebyla vůbec podobná. Ze zoufalství jsem požádala doktorku z vedlejšího obvodu, jestli by mě nepřevzala do péče. Souhlasila a poslala mě na odběry. Měla jsem pouze vysoký cholesterol, vysoký tlak, hormon T3aT4 byl v normě! Ovšem to je velice zavádějící. Přesto začala doktorka pátrat, proč mám takové potíže a proč neustále přibírám na váze. Za půl roku jsem přibrala téměř 20 kg, aniž bych nějak měnila své stravovací návyky. Zhoršoval se mi zrak, oči jsem měla stále červené, vykulené s bolestivým pocitem, že mě někdo uvnitř ty oči tlačí ven. Krevní tlak vysoký 190/110.

Absolvovala jsem kolečko u všech odborníků,včetně psychiatrie. Nic závažného na mě neshledali. Na očním paní doktorka prohlásila, že to je od vysokého tlaku krve, protože jsem tlustá, ať se nepřežírám! Doslova toto prohlásila a doporučila mi Borovou vodu.

Začínala jsem věřit, že jsem blázen a mám to vsugerované. Bylo mě hrozně zle a nikdo mi nevěřil. Až paní doktorka na revmatologii, kde mi odebrala několik ampulí krve a nechala udělat testy na všechno, co existuje. Výsledky, že budou do měsíce. Za necelé 3 týdny doma zazvonil telefon. Volala paní doktorka z revmatologie, abych okamžitě přišla, že tam má už výsledky z krve.

Za 15 minut jsem seděla u ní v ordinaci. Měla připravenou kromě výsledků krve, ještě celou složku zpráv od ostatních lékařů a řekla, že teď hned pojedu do Endokrinologického ústavu na Národní třídu, že tam na mě už čekají! Byla jsem vyděšená, ale sedla jsem do taxíku a jela. MHD bych to nezvládla. V kartotéce jsem předala žádanku a dokumentaci a sestra mě ihned, bez čekání odvedla do ordinace.

Pan profesor byl trošku svérázný a nebral si servítky, když nahlédl do mé složky! Přesně řekl: „Bože, které prase se na vás podepsalo, vždyť by vás zabili!“ Rozbrečela jsem se jak malá holka a řekla mu, že víc jak půl roku je mi hrozně zle a nikdo mi nevěří. On ale věřil, všechno mi vysvětlil.

Prý mám velký, už chronický zánět štítné žlázy, která téměř nefungovala. Pravděpodobně následky neštovic a anginy. Od neléčené štítné žlázy může člověk, zdebilnět, oslepnout, ochrnout a další hrůzy, včetně srdečních chorob, až ke smrti. Uklidnil mě, že se z toho dostanu, ale nebude to za týden. Jak řekl, tak se stalo. Asi za 2 měsíce jsem se už cítila podstatně lépe, léky začaly působit, váha klesala, aniž bych držela nějakou dietu.

Nejprve nasadil dlouhodobě antibiotika, antidepresiva a Euthyrox. Musela jsem chodit každý týden na odběry, potom po 14 dnech, po měsíci. Trvalo skoro rok, než jsem se z toho dostala. Pan profesor neustále upravoval dávkování léku, podle hodnot z krve. Nejméně 2× ročně odeslal na kontrolní SONO.

Euthyrox užívám již 25 let,na kontroly chodím 1× ročně.

Pan profesor už odešel do důchodu, ale předal své pacienty dalšímu báječnému lékaři.
Kdyby nebylo paní doktorky na revmatologii a pana profesora, asi bych tady dnes už nebyla.

Beru Letrox, ale příznaky přetrvávají Natálie89 (09.04.15)

V 17 letech mě alergoložka poslala na endokrinologii. Začala jsem brát Letrox kvůli uzlíku na štítné žláze a větší pravděpodobnosti, že jde o rakovinu. O rakovinu nešlo, uzlík se nechal a začala jsem na Letrox kašlat. To jsem ovšem nevěděla, že braní léků doživotně ovlivní funkci štítné žlázy. Za rok (vynechala jsem jednu kontrolu) jsem přibrala 10 kg. Velmi těžce jsem je shazovala, začla jsem brát opět Letrox, stále stejnou dávku, a příznaky mám bohužel stále stejné, jako jsou vypsané na této stránce:

 • zimomřivost
 • neustálá ospalost
 • zácpa
 • bolesti kloubů (nevím, zda-li souvisí)
Léčba

Letrox 50 - 1/2 5× týdně

Co mi pomohlo

zatím nic

Hanka223 (12.02.15)

Hanka, 25 let, taky bych se s vámi rada podělila o svou zkušenost.
Začalo to asi cca v 18 letech, kdy mi začaly brnět prsty na pravé ruce, pak na levé, postupně v nohách, potom i hlava, takže mě má lékařka poslala do nemocnice na vyšetření. Byla jsem tam déle jak měsíc a na nic mi nepřišli. Dělali mi i lumbalku, hrozný… Nakonec mě poslali domů na svátky s tím, že se po svátkách vrátím, že mezitím mi pošlou všechny výsledky domů. Jelikož mi nic nenašli (jen boreliozu, tu už mám od malička), už jsem se tam nevrátila.

Časem jsem si na mravenčení zvykla, že už jsem to brala jako nic. V 19 jsem zjistila, že jsem těhotná, ale z velké radosti brzo přešlo - potrat v druhém měsíci. Pak další o rok později opět marně, i přes vitamíny, velkou snahu mého lékaře, každý týden píchání hormonů. Potratila jsem ve 4. měsící. Na testy jsem nešla, protože ještě jsem se pořádně nestihla otřepat po potratu a můj přítel se se mnou za pár dní na to po 4 letech rozešel, takže na testy nebylo pomyšlení.

Léta běžela a já začala tloustnout, rok od roku víc a víc. Začala byt víc unavená. Myslela jsem, že jsem zlenivěla, ale ta únava byla nesnesitelná a tedy stále je. Potom jednoho krásného odpoledne v klidu u televize se mi začalo špatně dýchat, jako kdybychom tam měla obrovský kámen. A bylo to horši a horší, nešlo se vůbec nadechnout, tak jsem panikařila a snažila se nadechnout, až jsem si odkysličila mozek a dostala záchvat. Prsty se mi zkroutily směrem nahoru, že jsem myslela, že se mi zlomí. Naštěstí mi mamka zavolala sanitku, dostala jsem kapačku - že to bylo asi psychického původu nebo skřípnutý sval.

Při druhém záchvatu mě už má lékařka poslala na vyšetření a zjistili mi otočenou krční páteř. Ale jinak neví, čím to mohlo být. Takže cviky na páteř a jdeme dál. K tomu se přidala bolest v kyčlích a postupovala dolů. Sotva vylezu do druhého patra, jak mě to bolí stoupnout, z vany z kleku hodně těžko a bolestivě. Chvíli opřena o ruku a už mě mravenčí třeba potom další 6 hodin. O padání vlasů ani nemluvím.

Všechno to přicházelo postupně, ale netušila jsem, že jedno s druhým může souviset. Myslela jsem, že mám cukrovku. Známá mě píchala a měla jsem 7.6. Řekla, ať jdu radši na vyšetření ke své doktorce. Za měsíc jsem omarodila a šla k lékaři a řekla jí o podezření na cukrovku. Udělali mi testy a zjistila se nízká hodnota u štítné žlázy. Na dalším vyšetření mi to potvrdili.

Je to 3 dny od nálezu, ultrazvuk mě čeká příští týden. Teď se teprve se štítnou žlázou seznamuji a dozvídám se, že možná jedno z druhým souvisí. A po přečtení vašich příspěvků jsem zjistila, že zhoršení mé psychiky s tím dost souvisí…

Léčba

Letrox 75

honza f. (10.02.15)

Nemoc mi diagnostikovali při preventivní prohlídce. Přibral jsem 10 kg a prvně v životě jsem se dostal k 85 kg. Po vyšetření beru Letrox 100 1× denně. Musel jsem začít cvičit, protože chvílemi mívám opravdu „žravou“, tak abych to kompenzoval. Změnil jsme jídelníček a cvičením postupně shodil asi 4 kg a nabral svalovou hmotu.
Zimomřivostí netrpím a i ta žravost se dá zvládnout. 3 roky už nekouřím, 15 let nepiji alkohol.

Mám trochu potíže vyrovnat se s návaly energie - chvílemi bych mohl holýma rukama rozbíjet skály. Také jsem zaznamenal výkyvy v náladách, i když lékařka tvrdí, že to s tím nesouvisí. Možná prostě jenom stárnu a jsem víc popudlivý.

Léčba

1× denně Letrox 100

Co mi pomohlo

Cvičením vybíjím přebytečnou energii a udržuji si váhu.

Moje zkušenost xxAngiexxy (19.11.14)

Ve 14 letech mi zjistili nefunčkní štítnou žlázu. Moje tělo bylo už v takovém stavu, že jsem pouze spala nebo jedla. Zhubla jsem na 50 kg a od té doby beru 100 mg Euthyrox.

Je to už 10 let a bohužel nese to i stinné stránky. Mám slabou imunitu, často a snadno onemocním, stále je mi zima a to i v létě, dokud není 30°C. Mám hodně špatnou pamět, zapomínám skoro vše, i běžné denní činnosti. Často trpím depresemi, snadno se unavím. Organismus mám zpomalený, takže pokud nedržím stravu, tak mám zácpy dlouhé i více jak týden. Suchá pokožka, vypadávají mi vlasy.

Od 20 mám víc a víc šedivých vlasů tak, že už jsou vidět na první pohled. Nízký tlak, prosakuje mi kůže okolo očí, bolesti kloubů. Ve 20 také kompletně zkolaboval imunitní systém a rozvinulo se mi více než 30 potravinových a pylových alergií a intolerance na mléko a pšenici (sbohem, pečivo).

Paradoxně jsem nikdy netloustla. Celých 10 let se mi váha drží mezi 52-54 kg, kolem dvacítky jsem teprve začala přibírat na tuku. Maximální váha ale nepřesáhla 56 kg. V posledním roce jsem začala cvičit a zajímat se o zdravý životní styl a je mi dost lépe. Nicméně většina syndromů se spíše prohlubuje a vím, že už nezmizí. Je nutné počítat s tím, že pokud se člověk rozhodne více cvičit a sportovat, tak pokud neinformujete trenéra dopředu, můžete se divit, proč hubnete mnohem pomaleji a proč vám to nejde tak snadno. Je potřeba brát ohled na výdej energie a přispůsobit jídelníček bohatý na sacharidy. Bacha na sacharidové vlny - u lidí s touto poruchou velmi nebezpečné hypoglykemické stavy!

Je to prostě na celý život, často nám to komplikuje vztahy, práci apod., ale když to člověka zasáhne v mládí, tak si na to poměrně dobře zvykne.

Léčba

Euthyrox 100 mg
nekouřit
nepít alkohol (jen výjimečně)

Co mi pomohlo

Cvičení, sport v rozumné míře, zdravá strava, zvyšování psychické odolnosti.

Hypertyreoza jihlava (15.10.14)

Pět měsíců po porodu jsem měla virózu, když přešly teploty, cítila jsem se stále unavená. Měla jsem tep kolem 110, potila jsem se a začaly se mi klepat ruce. Lékař doporučil vyšetření štítné žlázy, protože jsem měla i další příznaky, které jsem si s nemocí nespojila jako padání vlasů, průjem, poruchy spánku a poruchy soustředění. Považovala jsem jsem to za důsledek péče o dvě malé děti. Výsledky byly pozitivní, po ultrazvuku štítné žlázy zněla diagnóza poporodní tyroiditida.

Léčba

Zatím beru nízké dávky Thyrozolu, časem by se měl stav upravit nebo štítná žláza přestane fungovat a budu mít hypotyreozu.

Co mi pomohlo

Odpočívat, co to jde, a Thyrozol.

Hypotyreóza Helča258 (11.09.14)

Mám sníženou funkci štítné žlázy, dost jsem si s tím vytrpěla. Od 22 let beru Eutyrox. Dávky i moje váha se rok od roku zvyšovaly, už jsem se ani na sebe nemohla podívat do zrcadla, zkusila jsem snad všechno - zdravé stravování, diety, sport a nic. Pak jsem jednoho dne na trhu objevila čaj na funkci štítné žlázy. Byl od bylinkářky Grety Zitkové a firmy Zdislavatea, za těch pár korun jsem to zkusila a nevěřila. Konečně v kombinaci se zdravým stravováním šla moje váha dolů. Stále tomu nevěřím, piji ho už dva měsíce a mám dole šest kilo. Ač jsem byla vždy k čajíčkům nedůvěřivá, vřele doporučuji.

Léčba

Eutyrox 150.

Co mi pomohlo

Bylinný čaj na funkci štítné žlázy Zdislavatea.

žiju s hypotyreózou jirka80 (21.04.14)

Už několik let mám rozostřené vidění, únavu i po ránu, bolesti kloubů, špatnou paměť… Spát můžu 30 hodin denně. :-) Nemůžu, mám blbé povolání plné stresu a fyzické námahy. Musí stačit čtyři hodiny.

Léčba

Endokrinolog mi předepsal Letrox 50. První půlrok jsem jej bral na doporučení 30 minut před jídlem každé ráno. A žádná změna. Teď mi předepsal Letrox 75 a říkal něco o chronickém. Beru Letrox pravidelně a asi budu do konce života.

Co mi pomohlo

Nepomohlo nic. Bez a nebo s léky je to pořád stejné.

hypotyreóza Mici1998 (10.10.13)

Jak to tu tak čtu, tak se mi zdá divné, že je mi 14, vážím 45 kilo a mám podle doktorky, výsledků i sona štítné žlázy hypofunkci. :-D Všichni tu píšete, že jste přibrali dost kil, ale já jedla hrozně moc a nemohla jsem přibrat. :-D

Léčba

Beru Euthyrox 50.

Hypotyreóza a pití alkoholu selfish (26.04.13)

Moje potíže začaly asi před osmi lety, kdy se mi udělalo špatně po tom co jsem jel 200km na kole. Doktorka mi odebrala krev a řekla, že mám sníženou funkci štítné žlázy. Teď beru 250. Občas když si dám večer třeba 8 piv je mi docela špatně.

Co mi pomohlo

letrox 250/d

Užívání léků při hypothyreose Karnet (26.04.13)

Hypothyreosu mi doktoři diagnostikovali při vstupní prohlídce do zaměstnání před cca 6 lety. Nasadili mi Letrox, který se má užívat 30minut na lačno před jídlem. Ze začátku jsem tu půlhodinku nedodržovala - říkala jsem si minuta sem minuta tam. Časem jsem však zjistila, že pravděpodobně díky nedodržení této podmínky užívání léku jsem byla neustále hladová, ba přímo rozežraná.

To trvalo tak půl roku. Pak jsem si denní harmonogram upravila tak, abych toto doporučení dodržovala a rozjedení byla pryč. Pokud vše bylo jen shoda náhod, nebo je toto ovlivňování chutí skutečně možné nevím. Každopádně to již zjišťovat nebudu :-)

Léčba

Letrox

Co mi pomohlo

Letrox

Tloustnutí při hypothyreóze Drbiska (20.03.13)

Moje zkušenost s hypothyreozou je prazvláštní. Začalo to asi před rokem, kdy jsem zjistila, že mi kila nějak rychle přibývají i přes mou neustálou snahu o to jíst zdravě a vyváženě. Několik let jsem závodně sportovala, nakonec jsem skončila na operaci s ramenem a se sportem na 2 roky prakticky sekla - v té době jsem si koupila brusle a hodně jsem běhala a dělala sporty, na které jsem dřív neměla čas.

Poslední půl rok jsem se trochu více pozorovala a protože studuji zdravotnický obor jsem se o sebe začala více zajímat. Zjistila jsem, že nadměrně spím, pořád jsem unavená. Další věc byla, že jsem neměla úplně pravidelný a normální cyklus. Další věcí bylo, že jsem začala být zimoumřivá, což u mě - teplokrevné slečny není úplně normální. To, že jsem měla zvýšený cholesterol, jsem nebrala tak vážně, protože jsem na to trpívala od malička, ale byla mi divná ta váha.

Asi před měsícem jsem si nechala udělat krevní vyšetření na prevenci a moje obvodní tam dělá i hormon TSH, který jsem měla zvýšený spolu s cholesterolem. Začala jsem to tedy řešit. Jeli jsme s přítelem k obezitologovi, hlavně kvůli němu a tím, že je to i internista, tak jsem se ho na to zeptala. Okamžitě mi nasadil Euthyrox 50 1× ráno a napsal žádanku za 8 týdnů na krev a žádanku na ultrazvuk.

Ultrazvuk mám úspěšně za sebou, kde nic nenašli a krev mě ještě čeká. Dále mi řekl, že 5-6 týdnů od nasazení léků trvá než štítná žláza začne normálně fungovat - proto po 8 týdnech odběry. Dále jsou 2 typy hypothyreoz- autoimunitní a zánětlivá - proto ten ultrazvuk.

Takže ted jsem ve fázi čekání, ale zlepšuje se mi váha, společně s dietkou jde dolů. Zlepšil se mi i cyklus- je konečně pravidelnější a připadá mi, že mi není tolik zima, a konečně je to i s tou únavou lepší.

Takže bych to shrnula asi tak, že se cítím lépe.
Pan doktor mi vysvětlil , že pokud by to byla autoimunitní- tak se léky musí brát doživotně a dávat se bacha při těhotenství- kdy dítě čerpá všechno od matky. :-)

No každopádně, pokud si na internetu hledáte, protože vám je něco divné. Nehledejte na netu a vyhledejte pomoc, není na co čekat !!!!!

Příznaky :

 • příbytek hmotnosti cca 8 kg za rok
 • ospalost, nadměrná spavost
 • zimumřivost
 • porucha menstruačního cyklu
 • zvýšená hladina cholesterolu
  • a především zvýšená hladila hormonu TSH
Co mi pomohlo

Euthyrox 50 1×děnně ráno 30 minut před jídlem!
-Vyvážená strava na shození přebytečných kil

 • Vynikající lékař, rodina a moji nejbližší

Uzlíček na štítné žláze MartinaLad (15.11.12)

Problémy začaly před 5 lety. Byla jsem hrozně unavená a občas jsem pociťovala tlak na krku, při vstupní prohlídce lékařka konstatovala, zvětšení štítné žlázy a doporučila mi jod. Dala jsem na radu rodiny (mamka se léčí se štítnou žlázou) a šla k endokrinologovi. Po vyšetření konstatoval, že mám uzlíček, nasadil mi léky - Euthyrox. Únava se zlepšila, citlivost krku zůstala. Před 3 lety se uzlíček začal i přes užívání léků zvětšovat. Po punkci, která nebyla zcela průkazná, následovalo odstranění laloku s uzlíčkem a na po výsledcích histologie odstranění druhého laloku. Nyní jsem 2 roky po operaci, vše je v pořádku, jen se mi vrátila únava.

Co mi pomohlo

Euthyrox

Ranní klystýr na zácpy dialog (13.06.12)

V roce 1994 jsem se souhrou všech možných „náhod“, dostala na vyšetření endokrinologické. V té době se však semlelo hodně dalších událostí v mém životě, jak už to bývá. Musela jsem po rozvodu vyměnit byt v Praze, opustit i milovanou práci a pod tíhou všech možných stresů, jsem tehdy mou obvodní lékařkou, byla poslána i na endokrinologii. A dle krve mi byla zjištěná hypofunkce štítné žlázy.
A protože jsem ještě v Praze, prodělala i mononukleózu, únavu a totální vyčerpání, jsem spíše hledala v prodělaném onemocnění, navíc jsem byla od roku 1974 i po operaci Osteoklastomu v oblasti C - 4 / 5.

Po ní jsem tehdy prodělala i několik radiologických zásahů do oblasti krku. V současnosti je mi 57 roků a protože už jsem navíc i v klimaktériu, to co někdy prožívám, se někdy rovná depresi. A to jsem dříve o těchto stavech jen slýchávala. Bývala jsem vždy spíše člověk pozitivně laděný. Dnes? nemohu chodit - po pár ušlých krocích doslova nohy sotva táhnu - líp se to popsat nedá. Zle se mi dýchá, srdce mi často bije jak o závod a přitom pulz mám nízký - 55 - 50 - i méně a tlak vysoký. Opravdu mívám už stavy, se kterými si sama rady nevím a bývám, sama ze sebe zmatená.

A ještě musím zmínit úpornou zácpu, která mi už začíná doslova otravovat život. Absolvovala jsem i vyšetření střev, jak kolonoskopii, tak i defekografické vyšetření, ale nic patologického zjištěno nebylo, či-li jsem zvolila již dva roky, každodenní klystýr. Ten jediný, mi dává každodenní pocit čistých střev. Nyní mám váhový nárůstek o deset kil a i to je pro mě hodně frustrující stav, zvláště - když jsem k dnešnímu dni, už prodělala navíc, celkem šest operací krční i bederní páteře.

Léčba

Začínala jsem léčbu Euthyroxem 100, potom během let byl změněn na 50 a nyní opět užívám 100. Musím říci, že internistka má celé roky, k dispozici jen a pouze krevní vyšetření. Až nyní po 12 letech žití na Moravě se chystám, že mne převezme do péče opět endokrinologické pracoviště. V současnosti asi dva roky, beru Letrox 100.

Dlouhodobá hypothyreóza Věra Urbanová (03.02.12)

Problémy se u mě projevily v plné míře zhruba před 15 lety především zhoršujícím se stavem nosných kloubů dolních končetin - kolena, kyčle, ve finále to dospělo až k 3.stupni artrózy. Současně se mi rapidně zvyšovala váha a zhoršoval se i můj psychický stav. Vždy jsem byla léčena pouze na následky onemocnění, nikoliv na příčinu. Vyčítala jsem si, že moc jím, že jsem líná, střídala jsem diety, chodila cvičit do fitka a plavat, ale příznaky se neustále zhoršovaly. Ve finále už jsem jen seděla v křesle a nebyla schopná vůbec žádné činnosti. Při jakékoli konverzaci se u mě projevila přecitlivělost a plačtivost.

Konečně mě manžel se synem přiměli jít k lékaři. Jako první se do správné diagnozy trefil můj obvodní lékař. Poslal mě na internu, kde paní doktorka přímo zajásala, že takto rozvinutou nemoc v praxi ještě neviděla. Rozbor krve a vyšetření štítnice prokázaly, že mi štítná žláza po zánětu téměř vymizela. Nasazením léku Euthyrox 100 a postupnou úpravou dávkování podle výsledků opakovaných krevních testů se dávka ustálila na jedné tabletě Euthyrox 5O. K oné paní doktorce chodím stále a užívám si tím výhod rodinného lékaře, protože se u ní léčila i moje maminka a nyní i dcera, která má problém opačný - zvýšenou činnost štítné žlázy. Spolu s lékem Euthyrox stále užívám antidepresiva.

Přeji všem spolutrpitelům, aby se jich ujal poctivý a důkladný lékař a pomohl jim tak jako mně moje zlatá doktorka.

Věra Urbanová,Suchdol n.L._66 let

Hypothyreóza a postižení končetin Jana Šťastná (21.12.11)

Byla jsem docela fit. Je to dva roky, co se léčím s hypothyreózou. Nepadaly mi vlasy, na nic jsem si nestěžovala. Cholesterol dobrý a více toho lepšího. Léčím se nejdříve Euthyroxem 100 a 50. A letos v květnu Letrox 150. Následky - klouby zejména na rukou byly, lítala jsem na chirurgii - sádra a na nic. Pak revmatologie - tam mi řekli, že mám osteoroporózu a v červenci jsem šla na endokrinologii a tam mi řekli, že to není od toho, že je to velká dávka. Dali mi Letrox 125, zlepšilo se mi to a v listopadu jsem dostala Letrox 75.

Nejlépe bych se na to vykašlala, nespím, na pravé ruce mi odešly nehty. A necítím se dobře. Všichni se mají lépe ale já ne. Jinak trpím neprokrvení končetin - s tím, ač nerada, jsem byla uznaná na nemoc z povolání z nadměrného zatěžování, černé řemeslo. Potom jsem práci lehkou nesehnala.

Letos jsem ani nemohla jezdit na kole. Prsty se kroutily a podepsat jsem se nemohla -palec se ani neohnul. Za vše asi může dvouletá práce při broušení, kde jsem se nadýchala a vše si ucpala. Je mi 62 let.

Jana

Dlouhodobá léčba hypothyreózy Eliiis (06.10.11)

S hypotyreózou se lečím pátým rokem, od svých devatenácti let. Projevovala se u mě ospalostí, únavou, zimomřivostí, neustále studenýma rukama a hlavně špatnou náladou hraničící s depresemi. Zároveň zácpou a suchými vlasy, měsíčky jsem měla vždy pravidelné a vážila jsem o pár kg více než vrstevníci. Lékařka mi nasadila Euthyrox 50 jedenkrát denně.

Léčba

Po začátku léčby trvalo několik měsíců než začaly být vidět změny. K tomu se mi při každé další kontrole zvyšovala denní dávka, takže dnes beru denně Letrox 75. Děsily mě zvěsti o tom, jak je s hypotyreózou těžké otěhotnět. Časem jsem se s nemocí smířila s tím, že nikdo není zcela zdravý a začala jsem ji brát jako součást života.
Skvělá zpráva je, že jsem začala jíst poloviční porce a sportovat, takže dnes mám téměř modelkovské míry. To znamená, že s hypotyreózou nejste v každém případě předurčeni k doživotní nadváze. Zároveň mě doktorka uklidnila, že pokud budu těhotenství plánovat, docházet během něho na pravidelné kontroly a upravím příjem léků, mělo by vše být bez problémů.

Co mi pomohlo

V léčbě mi nejvíce pomohlo brát život takový, jaký je a myslet pozitivně. Pak také pravidelně brát léky. Díky tomu dnes o své nemoci prakticky nevím, jediné, čeho jsem se nezbavila, jsou studené ruce a dvakrát ročně chodím na kontrolu. Pokud řešíte kila navíc, zmenšením porcí a sportem vám začnou jít dolů.

Tak hodně pevné vůle a věřte, že i vám se nemoc zlepší!

Diagnostika hypothyreózy leader (16.04.11)

Dobrý den Všem,

jmenuji se Zuzana a pocházím z okresu Hodonín. Je mi 23 let. Můj příběh začal před půl rokem. V první řade mě začaly šíleně bolet nohy, obzvláště klouby kolenní, potom se bolest rozrůstala po celém těle až do hlavy, kde jsem měla pocit jakoby mě snad praskaly žilky, ale tohle nebylo ještě nic. Měla jsem mravenčení na všech končetinách jak rukou tak nohou. Navíc jsem nemohla absolutně vůbec usnout - to pro mě bylo snad nejvíce vyčerpávající, a tak mě jednoho dne taťka odvezl k doktorovi na neurologické oddělení.

Samozřejmě mi tam udělali základní vyšetření jako je rentgen srdce, plic, CT hlavy a rentgen hlavy a základní odběry krve a moči, jenže se nic nezjistili. Zhoršil se mi v nemocnici stav, měla jsem špatné rozmazané vidění, citlivost těla a přestala jsem úplně jíst. Nemohla jsem vlastně polykat a spánek byl čím dál více horší. Doktoři zvažovali, zda nejde o roztroušenou sklerózu. Chtěli mi udělat odběr mozkomíšního moku, ale protože jsem byla ve špatném stavu, nakonec jsem na něj nešla. Místo toho mi zavolali psychiatra a ten mi řekl, že ať budu mít jakoukoli nemoc, musím se dát dohromady hlavně psychicky. A teď už vím, že měl pravdu.

Byla jsem poslána do jiné nemocnice, kde mi opět dělali testy, dokonce už i na neuroboreliózu. Roztroušená skleróza byla vyloučena, jelikož mi dělali oční vyšetření a to bylo naštěstí v pořádku. V nemocnici jsem byla asi měsíc a půl a nakonec jsem odešla na reverz. Po dvou týdnech doma jsem si řekla, že tu nemoc překonám. Tou dobou jsem měla i deprese a zvažovala sebevraždu, protože nikdo nevěděl, jak mi pomoci. Moje psychika byla nakonec na dně stejně jako předtím. Zašla jsem ke kartářce a ta mi řekla, že by to mohla být štítná žláza. Lékařku jsem požádala o vyšetření štítné žlázy, ta mi odebrala krev a z ní zjistila, že se jedná o hypothyreózu. Byla jsem na jednu stranu ráda, že už se konečně ví, co mi je, ale na druhou stranu jsem byla na lékaře naštvaná, že nemoc hned nepoznali, přestože mi na ni dělali testy.

Můžu říct, že jakmile jsem pochopila, že psychika hraje nejdůležitější roli v mé nemoci, můj život se o sto procent obrátil k lepšímu. Takže nakonec děkuji za to, že se mi to všechno stalo. Více si vážím věcí a lidí kolem mě. Snažím se svůj optimismus přenášet na ostatní a mám úžasný život. Jsem šťastná a zdravá. Pomohl mi také dokument Tajemství života.

Hypotareóza a Letrox xxxcz (09.03.11)

Je mi 30 let, jsem muž a také trpím hypotyreózou. Nejdříve jsem neměl žádné příznaky (minimální), takže jsem se odmítal léčit. Bohužel se to zhoršilo, a tak jsem se rozhodl nastoupit léčbu.

Beru Letrox 150, 1 tabletku denně. Na kontrolu a pro další lék mám chodit k mé obvodní lékařce.

V nálezu endokrinolog napsal, že ani neví, proč hypotyreózu mám a co víc, když jsem se ho ptal na určité věci jako je zadržování tekutin v dolních končetinách, tak mi řekl, že to s tím nesouvisí - přitom všude čtu, že ano.

Stejně tak mi doporučil něco shodit, přitom já se relativně pohybuji a moc nejím, takže si myslím, že i ta váha je daná hlavně tím. O unavenosti a spavosti není třeba mluvit. Někdy jsem schopen se probudit, dát si oběd a poté bych klidně spal dalších 10 hodin. Pomáhá se trošku rozcvičit.

Léčba

Letrox 150 1/den

Co mi pomohlo

Letrox - když jsem ho ze začátku začal brát, tak jsem celkem rychle zhubl asi 10-20 kg.

Autoimunitní zánět štítné žlázy Mikuška (30.11.10)

Mám sníženou funkci štítné žlázy a autoimunitní thyreoditis. Beru Euthyrox 50ug 1/2 ráno každý den, první dva měsíce mi bylo perfektně, ale po šesti měsících mě začalo být zle, třást se mi celé tělo, zle od žaludku, nervozita, strašný vnitřní neklid až na omdlení, brnění celého těla, strašná ospalost. Můžu spát celý den i noc. Je to hrozné, teď jsem to vysadila na čtrnáct dní a skoro všechno pominulo, ale podle doktorů to není prášky.

Bolely mě celé ruce a zhoršilo se mi vidění. Až jsem to vysadila, tak je vše lepší, akorát je mi pořád slabo a strašně jsem se potila, menzes jsem měla také rozhozené, takže žádná výhra. Nejsem schopna pomalu ani vyjít z domu, jak jsem na tom byla při těch prášcích, snad to bude jen lepší. A to bych je měla brát pořád nebo až se upraví výsledky.

Léčba

Euthyrox 50ug 1/2 ráno

Co mi pomohlo

Zatím vůbec nic

Euthyrox a váha zdaracka (14.07.10)

Dobrý den

I já předám nějaké informace ohledně léčby hypotyreózy. Vzhledem k rodinné anamnéze jsem dlouho neřešila svůj stav. U nás jsme všichni jaksi oplácaní, i když je fakt, že jsem v 19 letech do porodnice odcházela s 67 kily.

Dnes je mi 40 a mám 101 kg. Každý porod mi přidal pár kil, která zůstala nahoře a k tomu přibyla další v šestinedělí, kdy jiné hubnou. Prsa se mi zvětšila z velikosti 80 D na dnešní 90 I.

Teprve před rokem a půl se moje nová velice šikovná kožní lékařka rozhodla, že bude mnohem lepší si nechat udělat celkové vyšetření než mazat tělo mastmi. Zjistilo se, že mám hypotyreózu a to velkou a v chronickém stavu. Do té doby si mne každý utahoval, že jen spím a nic nezvládám. Bývala jsem hrozně unavená.

Lékařka z endokrinologie mi nasadila Euthyrox, ale moje tělo stávkuje a vyšší dávky negativně přijímá. Jedinou věc, kterou jsem měla OK - menstruaci - mi léky totálně rozhodily, a tak jsem musela zůstat na dávce Euthyrox 50 - 1 x denně, i když to nestačí na úpravu TSH, ale menses mám opět normální a mimo něj nekrvácím.

Kdyby mi nebylo o více než 100% líp, kdybych nespala a necítila se vitálnější, nebrala bych je, protože jsem odpůrcem léků. Dlouho mi trvalo, než jsem se psychicky srovnala s tím, že každé ráno MUSÍM vzít jednu tabletku nalačno a to navždy. Vadí mi kontroly. Nesnáším lékařské prostředí a myslím si, že mám snad to, co moje máma - syndrom bílého pláště. Pouze u své obvodní lékařky a gynekologa mám tlak v pořádku, kamkoli jinam mě pošlou, okamžitě je vyšší. Je to tím, že své doktory mám už více než dvacet let a změna mi nedělá dobře.

Přesto všem radím, sledujte své tělo a pokud se vám něco nezdá, nechte se vyšetřit. A ne pouze jednou za dva roky na preventivní prohlídce se základními odběry, jako to dělám já, ale i hloubkové, protože třeba odběry hormonů štítné žlázy nejsou v základních odběrech. Nechlácholte se tím, že jste prostě tlustí, protože to máte v rodině.

Jím zdravě, nekouřím a alkohol piji výjimečně. Jsem vlastně zdravá, i když tlustá. Dokonce už i moje lékařka z endokrinologie to pochopila, přestože mi co půl roku dělá odběry na cholesterol a ruky.

Hodně zdraví vám všem

Eva

Léčba

Euthyrox 50 … 1 x denně

Co mi pomohlo

Srovnat se s tím, pochopit, že je to prostě tady a že jiní na tom jsou mnohem hůř. Než jsem tohle přijala, bylo mi dost mizerně.

Jak jsem psala, je mi 40 a už jen to je těžké přijmout. Do této doby jsem nemusela užívat žádné léky a pokud mě opravdu něco bolelo, postačil Paralen a stačí dodnes. Vše se snažím řešit vodou, čaji, bylinkami a hlavně se nestresovat, protože psychika nadělá paseku ve všem.

Snížená funkce štítné žlázy ferdinand (10.06.10)

Dobrý den,

mám hypothyreózu - únava, bolest stehenních svalů, rychlý a nepravidelný tep, třes rukou, špatná psychika, vysoký krevní tlak.

Léčba

3 krát denně Thyrozol, 2 krát denně Trimepralon na zklidnění srdečního tepu a tlaku.

Co mi pomohlo

Zatím nic, léky beru desátý den, konrola za tři týdny.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.