Impetigo léčí Dermatologie a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis impetiga, Prevence impetiga, Rizikové faktory, Příznaky a projevy impetiga, Diagnóza impetiga, Léčba impetiga, Co mohu udělat sám, Komplikace impetiga

Popis impetiga  

Impetigo je většinou nezávažné infekční onemocnění, jehož jméno pochází z latinského impetere, což znamená zaútočit. Postihuje především kojence a děti předškolního a mladšího školního věku, výjimkou není ani výskyt u dospělých, zpravidla matek nakažených dětí, onemocnění je totiž vysoce nakažlivé.

Původcem jsou bakterie rodu Staphylococcus (aureus; často i nebezpečnější methicillin rezistentní SA- označovaný jako MRSA) a Streptococcus (pyogenes). Za normálních okolností tvoří kůže dostatečně silnou bariéru proti patogenním i jiným bakteriím na jejím povrchu a v jejím okolí, ale při poškození kůže určitým způsobem je bariéra porušena a vstup bakterií je usnadněn. Možnosti poškození jsou různé, může jít o pokousání zvířetem, hmyzem i člověkem, nebo o jakékoli jiné trauma na kůži, pořezání či poškrábání. Ranou se bakterie dostávají do hlubších struktur kůže, kde rostou, množí se a brzy způsobující zánět se všemi jeho typickými projevy jako je zarudnutí, bolest, zteplání, svědění a otok.

V některých případech však impetigo může vzniknout i na zdravé, neporušené kůži.

Impetigo je vysoce nakažlivé, přenáší se tekutinou prýštící z puchýřů. Šíří se velice snadno hlavně v dětských kolektivech, dospělí často impetigem trpí po prodělání drobných nemocí jako je rýma, nachlazení a chřipka. Jen málokdy je onemocnění vážnější a většinou se vyléčí během několika týdnů. Z důvodu možných komplikací je však důležité i přesto navštívit lékaře, který nasadí podle závažnosti a rozsahu ložiska odpovídající léčbu.

Nemoc impetigo dala název i situaci, kdy určité původně neinfekční svědivé kožní onemocnění pacient intenzivně škrábe či jinak poškozuje a do takto porušené můžeme brzy zanesena stafylokoková nebo streptokoková infekce do otevřených ran. Tento proces nazýváme impetiginizace.

Prevence impetiga  

Důležité je především dodržování základních hygienických návyků ve skupinách malých dětí jako v mateřských školkách. Impetigo se zde šíří velice rychle, a proto je třeba zvýšená obezřetnost. Důležité je nepůjčovat si mezi sebou ručníky nebo oblečení, stejně jako další pomůcky hygieny jako jsou žiletky a podobně v rámci rodiny nebo přátel. V prostředí, o kterém víme, že se zde impetigo vyskytuje nebo vyskytovalo, je dobré věnovat zvýšenou pozornost všem drobným oděrkám a poraněním a včas je desinfikovat a také používat antibakteriální mýdlo.

Pokud již je dítě nebo dospělý infikován, je třeba po každé koupeli používat nový, čistý ručník, a po každém dotyku s ložiskem si dobře omýt ruce, aby nedocházelo k dalšímu rozšiřování nemoci.

Rizikové faktory  

Hlavním rizikovým faktorem je věk pacientů. Zdaleka nejčastěji se onemocnění rozvíjí u malých dětí. Děti jsou náchylnější jelikož jejich jejich imunitní systém není ještě dostatečně vyspělý a jejich organismus je tak infekcím obecně náchylnější. Stafylokokové a streptokokové infekce se také velice snad šíří v kolektivech, proto jsou mateřské školky coby prostředí pro bakterie ideální.
Dalšími rizikovými faktory je kontakt s nakaženým, nejen přímý ale i kontakt s jeho ručníkem, oblečením či jinými předměty. Bakteriím se také daří ve vlhkých a teplých podmínkách, proto je zdaleka nejčastější v období letních měsíců. Rizikové je také věnování se kontaktním sportům u dospělých, jako je například rugby. Jiné probíhající chronické kožní onemocnění, jako je například atopický ekzém, je také rizikové z hlediska rozvoje impetiga. Nebezpečí je zvýšené i u osob trpící chronickými metabolickými onemocněními jako je diabetes mellitus a onemocnění, při kterých je snížena funkce imunitního systému, kde hrozí především echtyma, nejvážnější forma impetiga.

Příznaky a projevy impetiga  

Impetigo existuje ve dvou formách: bulózní a nebulózní. Bula je označení pro velký puchýř o průměru na pět milimetrů.

Nakažlivé impetigo

Takzvané impetigo contagiosa (nakažlivé impetigo) je nejčastější formou projevující se zprvu jako zarudlý bolák na obličeji, často na nose či ústech. Bolák brzy praská a vypouští buď tekutinu či hnis a brzy se vytvoří žlutohnědě zbarvená krusta, která po zmizení zanechá červenou skvrnu, která se zpravidla vyhojí bez zjizvení. Léze mohou svědit, většinou ale nebolí. Tento druh většinou není doprovázen jinými problémy, jako jsou horečka, nicméně častá je reakce v podobě zduření příslušných mízních uzlin.

Ve vážnějších případech mohou puchýře být i bolestivé a měnit se v hluboké vředy, které dokonce mohou po zhojení zanechat jizvu.

Bulózní impetigo

Další forma impetiga, takzvané bulózní, většinou postihuje velmi malé děti, věku zpravidla do dvou let. Vytváří se nebolestivé tekutinou naplněné puchýře na trupu, rukou a nohách, lokalizace je tedy rozdílná proti klasickému nakažlivému impetigu. Kůže kolem puchýřů a bul je zarudlá a svědí. Puchýře jsou větší a trvalejší než u jiných druhů impetiga.

Echtyma

Echtyma je nejvážnější forma impetiga. Dostává se do hlubokých vrstev kůže, až do škáry. Příznaky jsou velice bolestivé tekutinou či hnisem naplněné puchýře zpravidla přecházející v hluboké vředy na nohou a chodidlech. Po porušení puchýřů se vytváří velice tuhá a pevná šedožlutá krusta a často se hojí jizvou. I zde jsou regionální uzliny zduřené.

Někdy se impetigo může projevit i jako folikulitida, což je impetigo vlasových váčků způsobené stafylokokem.

Streptokok vs. Stafylokok

Podle vzhledu puchýřů je možné rozlišit infekci způsobenou jednotlivými druhy bakterií: u streptokokové jsou puchýře menší, četnější a nažloutlé, u stafylokokové jsou větší s nazelenalým obsahem. Stafylokoky také v oblastech postižení uvolňují své toxiny, které dále napomáhají k rozrušování a poškozování okolích tkání a tím ložisko ještě zvětšují.

Celkové obtíže, jako je horečka či zvýšená únavnost, jsou u impetiga vzácné, většinou jsou problémy pouze lokalizované.

Diagnóza impetiga  

Onemocnění je možno většinou diagnostikovat pouhým pohledem na charakter lézí. Někdy, u nejasnějších projevů, je nutné odebrat trochu hnisu nebo tekutiny z puchýřů a kultivovat bakterie. Z narostlých kolonií se dá poté zjistit, jaký druh konkrétně nemoc způsobil. Podle toho potom lékař může postupovat dále a nasadit příslušná fungující antibiotika.

Léčba impetiga  

Cílem léčby je v první řadě zastavit šíření infekce, zničit ji a dále zmírnit příznaky a urychlit hojení kůže. Léčba záleží jak na typu nemoci, tak na rozsahu postižení. Důležité je hlavně důsledné dbaní na hygienu, kdy lékař někdy pouze doporučí časté čistění ran antibakteriálním mýdlem, které postačí k brzkému vyhojení ložiska. V jiných případech doktor předepíše místní antibiotika, tedy nejrůznější antibiotické masti, které pacient na postiženou oblast nanáší v různých intervalech. Před jejich nanesením je třeba odstranit strupy, aby antibiotikum mohlo lépe proniknout do rány. Strupy a krusty se odstraní kyselinou salicylovou, která je velice dobře účinným keratolytikem (= je schopna odstranit rohovou vrstvu).

Vážnější infekce si vyžádají perorální (tedy ústní) podávání antibiotik v podobě prášků. Dítě se většinou do kolektivu může vrátit hned jak přestane být nakažlivé, tedy již po jednom dni užívání antibiotik, přestože ložiska ještě nejsou zcela vyhojená.

Co mohu udělat sám  

Pokud již u člověka impetigo propuklo, je nutné zvýšit hygienu, užívat antibakteriální mýdlo a navštívit lékaře. Dále nedovolit, aby ostatní přišli do kontaktu s například jeho oblečením či ručníkem. Pokud se impetigo objeví u mužů ve vousech nebo u žen na nohou, je vhodné postižené místo neholit, aby nedošlo k dalšímu šíření infekce holícím strojkem či žiletkou.

Komplikace impetiga  

Komplikace většinou nebývají nijak vážné, hlavní komplikací je především rozšiřování ložiska plošně a na další části těla při neopatrnosti a nadměrném a zbytečném dotýkání se lézí. Ve výjimečných případech může dojít ke zjizvení ran, trvalému znehodnocení kůže a změně pigmentace kůže projevující se jako její zesvětlení či ztmavnutí.

Vzácná je i poststreptokoková glomerulonefritida, neboli zánět ledvin. Protilátky se ukládají ve zvýšené míře v ledvinových glomerulech. Většina lidí se z onemocnění dostane poměrně brzy, nicméně u některých z nich se může rozvinout až obraz ledvinného selhání. Ten se většinou vyvine u malých dětí do deseti let několik týdnů po infekci. Příznaky ledvinného selhání zahrnují otok obličeje, sníženou tvorbu moče, přítomnost krve v moči, vysoký krevní tlak a bolestivost a ztuhlost kloubů.

Při impetigu způsobeném meticilin rezistentním stafylokokem hrozí nejrůznější nebezpečí kvůli rezistenci bakterie na řadu antibiotik a obtížnému léčení. Ve vzácných a nejtěžších případech může být stav až život ohrožující.

Diskuse  

Další názvy: streptokoková infekce, stafylokoková infekce, chrásty, povrchová pyodermie

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s impetigem

Máte zkušenost s impetigem?

Impetigo a jeho léčba Andynka95 (30.12.17)

Je mi 17 let a cca před měsícem jsem na noze našla něco jako strup. Netušila jsem, z čeho je, nechala jsem to být. Začalo se to ale zvětšovat a kolem otrhávat víc a víc kůže. Vyrostlo kolem asi dalších 10 pupínků. Všechny se stejným způsobem zvětšovaly.

Léčba

Šla jsem k obvodní lékařce, že mám pravděpodobně impetigo, a ta mi to odkývala. Než jsem k ní šla, používala jsem Ichtoxyl, ale bez odezvy. Lékařka mi napsala krém Fucidin. Při kontrole za 3 dny mi chtěla napsat celkové antibiotika, ale ty já ze zdravotního stavu nesmím. Tak jsme zůstali u Fucidinu.

Co mi pomohlo

Fucidin zabral cca po týdnu mazání 3× denně.
Pokud mohu doporučit, nevyhazujte zbytky z mastiček. Dnes mám impetigo znovu, a protože jsem si ponechala zbytek mastičky, okamžitě jsem zakročila, tak doufám, že se to nerozleze.

Jak se zbavit skvrny po impetigu ? Koubis (08.06.17)

Dobrý den, jak se zbavím růžové skvrny po imeptigu. Mam jich na bradě více už 2 měsíce a pořád to nemizí. Díky za tip

Impetigo - nejdříve vypadalo jako obyčejné akné milibara (23.03.17)

Asi před týdnem se synovi (11) udělal pupínek na nosní dírce. Vypadalo to jako akné. Začalo se to zvětšovat, ale nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Myslela jsem, že si to jen rozškrábl, jelikož je atopik. V pondělí dostal průjem a následně mu začaly mokvat i místa v loketní jamce, kde má ekzém. Zmokvalé puchyře o průměru cca 1cm.

Bohužel mi to neřekl včas a až dnes (čtvrtek) jsme letěli na kožní. Během čekání cca hodiny začaly přibývat další a další vřídky. Samozřejmě Impetigo a ještě k tomu teplota. Dodneška jsem to neslyšela.

Takže samozřejmě ant. mast a krém na zaschnutí puchýřů. Dále odeslaní na dětské a nasazena širokospektrální antibiotika. Týden izolace, hypermanganové oplachování a převazy. Zvýšená hygiena, převlékání několikrát denně.

Takže po dopoledni stráveném u lékařů a odpoledni stráveném dezinfekcí obydlí jsem skončila úplně stejně. Vřídky, teplota a průjem.

Mohu jen doporučit opravdu včasný zásah lékařů. Po této léčbě se nové vřídky (neprasknuté) začaly ztrácet.

Impetigo Tyna1313 (23.02.17)

Poprvé se mi Impetigo projevilo už někdy v pěti letech. Průběh si přesně nepamatuji, vím že jsem to měla v okolí rtů a doktorka doporučila heřmánkové obklady. Zabralo to a vše bylo v pořádku několik let.

Ovšem v patnácti se mi na bradě vytvořil pupínek a já, jakožto správná puberťačka, jsem do toho začala šťourat a drápat si to. Během několika hodin se původně a se milimetrový pupínek rozlezl na cca 1 cm. Od té doby trpím na Impetigo a téměř každý půlrok ho mužů očekávat. I ve svých 20 letech. Nicméně zajímavé je, že jsem ještě nikdy nikoho nenakazila.

Zaznamenala jsem vnější faktory, které tvorbu ovlivňují. Nejvýrazněji asi změna počasí. Jsem už v takové fázi, že Impetigo poznám podle pocitu v tvořícím se počátečním pupínků, který by kdekdo považoval za obyčejný beďar. Hlavně díky urputnému svědění a už zpočátku nazelenalé či nažloutlé čepičce.

Krom dětství jsem s tím nikde nebyla, ale vždy to zvládám celkem rychle. Během týdne se zbavím strupu a zarudnutí zmizí vzápětí.

Léčba

Nejvice ucinna je antibioticka mast - bactroban. Ve fazi strupu jsou velmi dobre hermankove obklady. Vysusuji zbyly hnis a zaroven rozmaci strup, ktery pote zvetsiny ulpi na namocenem kapesnicku (ubrousku).

Impetigo začalo jako malý pupínek Luksyk (08.01.16)

Nejdříve to začalo jako malý pupínek na noze, nic se nedělo, byl pořád malý a nic z něj neteklo. Po měsíci se objevilo asi 16 dalších a ze všech začala téct čirá tekutina, tak jsme nevěděli, co to je, a našli jsme tohle.

Tak jsme hned mazali za doktorkou a ta předepsala Augmentin a nějakou mast, nemůžu si vzpomenout, tak asi po 1 dni všechny zbledly a byly zcela suché a při 4. dnu tam byl jenom flek, který mi zůstává doteď, ale nic se naštěstí neděje.

Co mi pomohlo

Po spolknutí prášku zapít něčím trochu sladkým nebo zajíst jogurtem, jinak budete mít rozbouřený žaludek.

Chytila jsem impetigo od sestry Elipaz (01.10.15)

Já jsem zřejmě impetigo chytila od mladší sestry, mám na noze pupínek. Byl veliký, mazala jsem ho antibiotickou mastí a asi po týdnu se zmenšil. Přestala jsem ho mazat, aby se to zahojilo, ale mám tam stále stejný flek a bojím se aby se to zase nezačalo zvětšovat. Vždy si to namažu a přelepím náplnastí, abych si náhodou něco nepřenesla. Poradil by mi někdo, zda je normální, že na onom místě zůstane delší dobu flíček tmavší barvy než je má pokožka.

Impetigo na noze Bmw.bmw (29.05.15)

Nejdříve se mi na noze udělal malý vřídek, myslela jsem si, že jsem se poranila při holení, ale vřídek mě neustále bolel a začal se rozrůstat. Okolo vřídku jsem to měla zprvu červené a pak se mi z toho udělaly jakoby puchýře, ty začaly praskat a ránu mi zvětšovat. Z milimetrového vřídku se mi udělala rána o rozměrech 3×3 cm. Doktorka mi na to dala mastičku Fucidin a řekla, že mám dojít za týden na kontrolu.

Impetigo petrrrra (01.01.15)

Nejdřív jsem si myslela, že jsem se škrábla při holení, měla jsem bolestivý vřídek s červeným flekem okolo. Všimla jsem si toho náhodou, když už byl puchýř pryč, udělalo se mi to po 3 denní viróze (trochu bolení v krku a rýma). Čekala jsem, že se to zahojí samo, po 2-3 dnech, kdy se to hodně zvětšilo a bolelo, jsem skončila o víkendu na pohotovosti a druhý den jsem jela na převázání na kožní, dostala jsem na mazání antb mast, po které se to rychle hojilo. Bohužel jsem si to ale přenesla na další místo, takže jsem nakonec skončila s celkovými antibiotiky.

Léčba

Mast fucidin a ichtoxyl, antibiotika augmentin.

Co mi pomohlo

Poctivě mazat a dodržovat maximální hygienu. Několikrát jsem prala ložní prádlo i ručníky, používala antibakteriální mýdlo a dezinfekci na prádlo.

Impetigo DCH (03.12.14)

Dobrý deň. Keď som mala približne 13 rokov, mala som Impetigo. Zo začiatku som mala na tvári malinké akoby akné alebo potničky. Spravilo sa mi asi 6 malinkých pupačikov, ale keď som sa na ďalší deň ráno zobudila, mala som na týchto miestach chrasty. Bolo mi to veľmi zvláštne, lebo do pupakov som si vôbec nerýpala, aj keď je možné, že som si ich podvedome chytala a tak som si ich rozniesla.

Predtým sa mi na lícach pupaky neobjavovali. Vyzeralo to úplne ako akné, tak mi rodičia kúpili v lekárni všelijaké mastičky na akné a vyrážky. No o dva dni mi nielen chrasty sčernali, ale sa mi začali na čele tvoriť malé pľuzgieriky, a bolo ich veľmi veľa, taktiež som mala zväčšenú uzlinu. Nenechali sme to len tak a tak sme išli na pohotovosť, kde mi diagnostikovali Stafylokoka-Impetigo.

Léčba

Dali mi antibiotiká (lebo som mala vyše 30 chrást a malých vodových pupáčikov), maste a Microdacyn (odličovacia voda), taktiež sme boli aj u kožnej. Samozrejme, do školy som nechodila. Chrasty mi úplne zčernali, a postupne povypadávali asi do 1 týždňa. Potom som mala na postihnutých miestach červené fľaky, ktoré mi zmizli. No o mesiac sa mi spravila ďalšia chrasta, ale rýchlo sme vedeli, čo to je, tak sme zakročili. Doktorka mi povedala, že na to budem asi haklivá celý život, že si mám dávať obrovský pozor. Už to obdobie nechcem nikdy zažiť, chrasty ma svrbeli a nemohla som sa pozrieť čo i len do zrkadla… Našťastie, sa mi to už znovu neprejavilo.

Impetigo v 5 letech Katynka1985 (21.07.14)

Malému se nejdřív udělal pupínek, jak kdyby ho kousl komár, následující den se to zvětšilo. Myslela jsem, že si to rozškrabal. Jakmile se k tomu připojil další a začalo se to zvětšovat (v průměru to mělo tak 1,5-2cm) a přibyly další pupínky, začala jsem mít podezření, že to nebude asi jen tak. Jeli jsme na pohotovost, kde paní doktorka se podívala jen z dálky a hned určila diagnozu. Nasadila ATB, Bactroban, probiotika a kapky na zakapávání. Když jsem se jí ptala, co to je, nebyla mi schopná odpovedět lidsky a ani vysvětlit postup léčby. Vše jsem si musela najít na internetu a postup léčby řešit s lékarnicí. Malý je už zase dobrý, ale mám strach, že to ze školky donese znovu.

Léčba

ATB, Bactroban, kapky - nevím název
Probiotika

Co mi pomohlo

Maximální hygiena, izolace doma, minimálně 3× denně mazat a zakapávat, převazování obvazem.

Impetigo klick (15.07.14)

Měla jsem impetigo v 17 letech na neobvyklém místě, genitálie. :(

Léčba

Léčba trvala asi 3 týdny a zmizelo to. Doteď trpím návaly horka, zvracení, omdlení.

Diagnóza - rady rodičům oli85 (03.02.14)

Chtěl bych poradit rodičům jak rozeznat že se jedná o impetigo.
Naše dcera si odřela při pádu bříško (středa). Lehké povrchové zranění, ale během dvou dnů začalo mokvat a postubně se kolem začali tvořit další malé pupínky velikosti špendlíkové hlavičky. Původně jsme se také myslely že se jedná o neštovice, ale po dvojité návštěvě (o víkendu) pohotovosti, kdy si nebyly jistí jsem si našel možnou infekci impetiga až na internetu. Potvrdila nám to posléze(v pondělí) i v pondělí obvoďačka. Malé pupínky cca druhý den praknou a začne se tvořit bolák (v našem případě mokvající s ohraničeným zarudnutím)až do velikosti padesátikoruny, ale spustu dalších menších. Na pohotovosti nám řekli že pokud to je impetigo týká se převážně dětí, ale v pondělí jsem to dostal i já. Tudíž je to hodně nakažlivé a doporučuji používat u každého člena rodiny zvlášť ručník a koupat se odděleně a neustále dodržovat zvýšenu hygienu.

Léčba

Léčba v původu nemoci antibiotickými mastmi, dle lékaře. V hoším stádiu antibiotika dle lékaře. U dětí ještě pomáhají řepíkové oplachy.

Léčba impetiga impetigolecba (20.12.13)

Impetigo u mě začalo jako pupínek na tváři, který si s největší pravděpodobností rozškrábnete a přestane se hojit. Pak se začnou objevovat další puchyřky naplněné čirou tekutinou. Po prasknutí či strhnutí se vytvoří medová krusta. Pokud nezajdete ihned k dermatologovi, nejspíš se rozšíří velmi rychle.

Léčba

U mě do týdne zabralo: celková léčba antibiotika (Sumamed, 3 dny), lokální léčba týden Erythromycin (3denně) a mast Fucydin (1na noc) + obklady z převařené vody (ty léčbu urychlí, odstraní se jimi krusty). Brzké a rychlé uzdravení všem!

Impetigo s atopickým ekzémem Katka 27 (16.07.13)

Impetigo má moje 20 měsíční dcera. Trpí na atopický ekzém, a tak se ji to dostalo do kůže. Má kompletně osypaný zadeček a něco málo na pusince a ouškách. Hrozně jsem se lekla, vypadá to totiž děsivě. Ale máme antibiotickou mastičku a užívá i antibiotika v sirupu, je to sice mnohem horší, tím, že má tak citlivou pokožku, ale snad to bude brzy dobré. Tak všem dětičkám, které to chytí, přeji co nejrychlejší uzdravení.

Impetigo v obličeji Vojta007 (06.03.13)

Měl jsem asi před měsícem na čele nacucaný beďar v průměru asi 0,7 cm. Strhl jsem ho a pak jsem asi týden neustále strhával hnis. A týden zpět se mi to rozlezlo po celé tváři, mám to i na víčku. Dostal jsem dezinfekci a antibiotika - je to impetigo. Podle mě se to léčí. Divím se, že to nikdo z mé rodiny ani ze školy nemá. Je mi 12 let

Léčba

Dostal jsem dezinfekci a antibiotika.

Co mi pomohlo

Ještě se léčím.

Baktroban na impetigo Miška 23 (23.12.12)

Já měla ve svých 24 letech impetigo. Začalo to jako malý bědar, ale jakmile jsem ho vymáčkla, vytvořil se opar. A já jelikož mám nenechavé ruce, jsem si do toho pořád drbala a strhávala strup. Až se mi to rozšířilo na celou bradu. Dostala jsem 4 antibiotika, ale nepomohlo to. Ani mast Fucidin nepomohla. Až mi doktorka předepsala Baktroban. To mi pomohlo. Miška 24 let

Impetigo v 14 letech Katerina097531 (16.12.12)

Ve 14 letech ke konci prázdnin se mi na stehně udělal malý puchýřek, asi 4mm v průměru, který po asi 2-4 dnech praskl a vytekla z něj čirá tekutina. další den se v okolí udělaly menší puchýřky, další den se ty malé zvětšily a přibyly na nohou další. A takhle to bylo asi týden, puchýřky přibývaly, zvětšovaly se a praskaly a rozšířily se mi na obě nohy a pomalu mířily na trup.

Léčba

Mamka mě vzala ke kožařce, která se ke mě nepřiblížila ani na metr a byla hodně stará. Řekla, že je to alergická reakce, takže mě domů poslala s manganovou koupelí a kortikoidy. Samozřejmě to nezabralo. Bylo to ještě horší, bolestivé na dotek, puchýřky rostly a pokušení si je rozškrábnout taky. To už jsem to měla na trupu i na rukou a psychicky jsem byla na dně.

Asi za týden, to už jsme jeli na pohotovost. Tam na mě hodná paní doktorka koukala jako na vzácný exponát. Předepsala mi mast na impetigo (nevím název, byla to černá mast z lékárny). Třikrát denně mazat puchýřky a měnit obvazy (vypadala jsem jako mumie) po prvních dnech bylo vidět znatelné zlepšení - puchýřky se nerozšiřovaly, začaly usychat a tam, kde byly puchýřky, jenom červený flíček. Tahle to bylo asi 2 týdny a pak už bez obvazů jenom nějaká mast na obnovení kůže, kterou jsem pak používala asi měsíc.

Dnes je mi 15 a do teď mám při bližším pohledu nepatrné jizvičky (bohužel trošku i na hýždích).

Co mi pomohlo

Pomohla mi mast na předpis z lékárny

Impetigo na oušku Daniela.mass (01.04.12)

Mám dvouletého chlapečka a ten si při pádu prokousl spodní ret, druhý den ve středu jsme byli v koutku a udělal se mu skoro nepatrný opar. Ve čtvrtek jsme šli na pískoviště a jemu zčervenalo ouško - naštěstí jen ve vnitřním boltci a na bradě se objevil červený flíček. Protože máme divocha, který všechno ocucává a k tomu ještě koupal tatínek, tak jsem oušku přikládala špatně spláchnuty šampon, ale před spaním jsem mu pusinku a bradu namazala pro jistotu herpesinem. Sama odmalička trpím na pásový opar.

V pátek ráno už jsem volala lékařce, ta se na něj podívala a hned nasadila antibiotika a fucidin - krém. Vysvětlila mi, že u malých děti - zvláště když se klubou zoubky, kdy je imunita oslabena, se může projevit právě impetigo. I když začátek je těžko rozeznatelný od pásového oparu, z kterého jsem vycházela já jako s horší variantou. Naštěstí při podávání antibiotik přestává být nakažlivý pro okolí.

Dnes je neděle a ouško krásné zahojené i bez červených flíčků a pusinka a brada se vylouply přes noc a zůstali už jen červené nemokvave flíčky. Jsem ráda, že je to za námi, protože mi ho bylo líto - protože ho ouško bolelo - hned pod kůži vedou nervy, dávala jsem mu před spaním panadol kapky - samozřejmě na doporučení a po celou dobu ho krmíme 3× denně probiotickymi jogurty.

Přenos impetiga na blízké maminka P. (24.02.12)

Dceři je 5 let, od narození trpí poškozením kůže, má neustále různé vyrážky, fleky a svědění je nepřetržité. Pár dní se jí tvořily tyto pupínky, nicméně jsme netušili o jaké konkrétně jde. Pět dní trvalo lékaři k přesné identifikaci. Ovšem stačila nakazit maminku, tatínka a i dědu po krátkém kontaktu. Má velmi těžkou formou angíny. Pozor, je to opravdu velmi rychlé. Čtyři dny jsme byli zcela odříznuti od života.

Impetigo u dětí v parném létě Sandra81 (13.09.11)

Máme dvě dcery a obě právě mají tuto nemoc. Poprvé to chytla starší dcera na zadečku, dceři je 4,5 roku. Jelikož bydlíme v NL, dostala na to jen krém Fucidin a i když se to hodně rychle šířilo i k nohám a břichu, vyléčila se.

Po pár týdnech to chytla mladší dcera (2 roky) na obličeji. Té už dali antibiotika, která po třech dnech zabrala a mysleli jsme si, že jsme z toho venku. Odjeli jsme na 12 dní do Egypta a tam to propuklo znovu, akorát v mnohem větším rozsahu. Starší dcera si něco rozškrábla u nosu a pak už to jen jelo. Měla to na obličeji, prsou, podpaží, všude. Za pár dní to chytla i mladší dcera a to se projevilo ohromnými puchýři na zadečku (mokré plavky a horko to asi podpořily). Bylo to drama. Naši dovolenou to naštěstí nijak neovlivnilo, ale poslední dny jsme byli rádi, že jedem zpět do NL.

V Egyptě jsme dostali jakýsi Duricef - antibiotika, ale už s nimi nestačili začít. Také krém, který pomáhal boláky vysušit. V NL teď berou obě dcery antibiotika Floxapen, snad se toho brzo zbavíme, opravdu tuhle nemoc nikomu nepřeji, šíří se to šíleně rychle. Stále peru ručníky, zvýšená hygiena je nutnost.

Sandra

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.