Infekční mononukleóza

Přidat zkušenost

Infekční mononukleóz léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příznaky, Vyšetření, Pomoc, Komplikace

Popis infekční mononukleózy

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, který způsobuje z 90% všudepřítomný EB virus (virus Epstein-Barrové). Patří mezi velmi časté herpetické viry (stejně jako opar na rtu, pásový opar či neštovice).

Nejnápadnějším znakem je zvětšení lymfatických uzlin v oblasti třísel, podpaždí a krku.

Nemoc je doprovázena velmi silnou únavou. Postihuje především děti a mladistvé.

Do styku s virem EBV se dostane téměř každý a proto tento virus v našem organismu běžně vegetuje. Mononukleóza nejčastěji propuká při stresu, nadměrné zátěži, při snížení imunity či nervovém vyčerpání.

K nákaze dochází přenosem slin. Proto se této nemoci lidově říká nemoc z líbání či studentská nemoc. Rizikovým faktorem je kolování flašky, jídla či cigarety mezi více lidmi. Méně častěji dochází k nákaze kapénkami při dýchání a kašli.

Pacient získává doživotní imunitu vůči této nemoci. Herpetické viry jsou však typické tím, že jsou stále přítomné v organismu i po prodělání infekce.
Přežívají v klidovém stádiu a v případě oslabení organismu se mohou znovu aktivovat. Začnou se vylučovat slinami a v tomto okamžiku je jejich aktivitu možné zachytit.

Inkubační doba nemoci (období od infekce virem do objevení se prvních příznaků) je 4-6 týdnů.

Nakažlivost je celkem malá i přes název infekční. Asi jen 5 případů ze 100 onemocní po kontaktu s nemocným mononukleózou.

Prevence:
Očkování proti infekční mononukleóze zatím není možné. S virem EBV se během života setká téměř každý člověk. Je vhodné se vyvarovat přímému kontaktu s nemocným. Nosičem však může být i každý zdravý člověk.

Příznaky infekční mononukleózy

Často bývá mononukleóza zaměněna s chřipkou či angínou. Bakteriální angína bývá velmi často diagnostikována i lékařem a mononukleóza je odhalena až ve chvíli, kdy nezabírají antibiotika a pacient je podroben krevním testům.

Skoro vždy se vyskytuje nadměrná únava, která může být i jediným příznakem infekční mononukleózy. Často ostatním příznakům předchází. Bývá prvním vodítkem pro rodiče, aby šli s dítětem k lékaři.

Ve většině případů se zvětší celkově nebo místně lymfatické uzliny. Nejčastěji zduří uzliny krční, podčelistní, podpažní a v tříslech. Zvětšení je zjevné a symetrické na obou stranách těla.

Infekci často doprovází bolest v krku. Mandle mohou být výrazně zvětšené a způsobovat problémy s polykáním i dýcháním.

Velmi časté bývá zvětšení jater a sleziny. Pacienti si stěžují na bolest v pravém podžebří.

Může se vyskytnout i vysoká horečka, která dosahuje až 40˚C.

Ve vzácných případech se objevuje vyrážka ve formě flíčků nebo větších skvrnkách.

Někdy však probíhá zcela bez příznaků a lékař vám infekční mononukleózu zjistí z krevních testů i o několik let později.

Vyšetření infekční mononukleózy

Lékař vám při podezření na infekční mononukleózu udělá krevní a jaterní testy.

V krvi se zvyšuje počet bílých krvinek. Bílé krvinky jsou netypicky tvarované a někdy mohou připomínat bujení krevních buněk při leukémii. Ze zmnožení zvláštních bílých krvinek, tzv. mononuklárů, pochází i samotný název mononukleóza.

Definitivně mononukleózu potvrdí testy na specifické protilátky. K potvrzení infekce slouží identifikace protilátek proti viru Epstein-Barrové v krvi. Proti viru se tvoří různé typy protilátek. Dle jejich momentální hladiny lze rozlišit, v jaké fázi onemocnění se zrovna pacient nachází. Takto můžeme zjistit infekci prodělanou před mnoha lety.

Léčba infekční mononukleózy

Především u menších dětí nemoc probíhá často bez příznaků nebo má lehký průběh. Pacient v tomto případě dochází na infekční oddělení do nejbližší nemocnice na pravidelné kontroly. K hospitalizaci dochází při rozsáhlém otoku krku, neklesající vysoké horečce nebo velkém zánětu jater.

Specifický lék na infekční mononukleózu zatím neexistuje. Vzhledem k virovému typu onemocnění nejsou podávány antibiotika (jen k léčbě vedlejších příznaků jako je zánět krku). Ke snížení horečky se podávají antipyretika.

Důležitým faktorem je tudíž klid a vhodná dieta.

Léčba probíhá kolem 6 měsíců. Nemocný pobývá první měsíc doma, asi tři měsíce drží dle jaterních výsledků dietu a po úspěšném vyléčení se příliš fyzicky nenamáhá. Fyzická námaha by však měla být stupňována pomalu (3 měsíce je doba, kdy se povoluje vrcholovým sportovcům návrat k plné tréninkové zátěži po normalizaci krevních a jaterních testů). U dětí je třeba na 3 týdny vynechat školní docházku a na 3 měsíce platí zákaz tělesné výchovy.

Krevní a jaterní testy se většinou normalizují do 3 měsíců. Trvalé poškození jater se běžně u léčených osob nevyskytuje. Na začátku nemoci není organismus dostatečně odolný proti infekcím, stačí málo a chytnete další nákazu. Proto by se měl člověk vyhnout možnosti nákazy nebo prochladnutí a neměl se fyzicky zatěžovat. Při nedodržení doporučeného léčebného režimu se léčená osoba vystavuje riziku opětovného propuknutí onemocnění s komplikovanějším průběhem.

Jak si mohu pomoci sám

Nikdy se nelečte sami a při podezření jděte okamžitě k lékaři!!!
Je doporučována lehká dietní strava k dosáhnutí rychlejší regenerace jaterních buněk. Dříve se nasazovala velmi přísná dieta, nyní se od ní odstupuje a dává se důraz na zásady zdravého stravování.

Ideální je vařit jídla na vodě nebo, moc nesolit a kořenit bylinkami. Převážně ze začátku jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla.

Protože mononukleóza postihuje často játra, je důležité omezit tučná jídla jako jsou smažená jídla, sladkosti, čokoládu, uzeniny a kávu.

Důležitý je také příjem tekutin. Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně. Ideální tekutinami jsou ředěné ovocné a zeleninové šťávy plné vitamínů. Určitě vynechte alkoholické nápoje alespoň na půl roku, je to obrovská zátěž pro játra!

Nevhodná jsou také konzervační činidla (kečupy, hořčice, konzervy). Takže se nemají konzumovat jídla, která obsahují “éčka“.

Z masa si vybíráme bílá masa jako je kuře, králík a ryby. Pokud občas dostanete chuť na hovězího, určitě se nic nestane, jen to nesmí být každý den.
Existuje také mnoho speciálních kuchařek zabývajících se jaterními dietami, ve kterých můžete nalézt inspiraci..

V žádném případě nesportujte! Játra a především slezina jsou křehké orgány, velmi náchylné k natržení.

Při otoku a bolesti krku je vhodné kloktat teplou vodu s citronem.

V lékárnách se prodává speciální jaterní čaj vhodný pro regeneraci jater.
Doporučuje se vitamín C a B-komplex až do úplného uzdravení pro podporu imunity.

Vhodným doplňkem je i česnek a echinacea díky svým protivirovým účinkům.
Také smetánka lékařská a ostropestřec mariánský chrání játra.

Komplikace infekční mononukleózy

Obtížné polykání způsobené nateklým krkem. Vhodná je tekutá strava jako jsou kaše, přesnídávky, pudinky či polévky. Pro zmírnění potíží kloktejte, případně v lékárně zakupte cucací pastilky, které vašemu krku uleví.

Streptokoková angína často infekční mononukleózu doprovází.

Ucpání horních cest dýchacích

Zápal plic

Zánět srdečního svalu

Oslabení imunity

Onemocnění jater, hepatitida

Vzácná komplikace je protržení sleziny - Příznakem natržené sleziny je hlavně bolest v levé horní části břicha, rychlé bušení srdce, větší krvácivost při poranění než obvykle a namáhavé dýchání. Nutné přivolat okamžitě první pomoc!

Podobné příznaky jako infekční mononukleóza může mít

Infekční žloutenka typu B

Streptokoková angína - velmi častá záměna!

Rubeola

Cytomegalová infekce

Diskuse

Další názvy: mononukleóza, infekční zánět uzlin, nemoc z líbání, polibková nemoc, nemoc milenců, dětská nemoc, žlázová angína, studentská nemoc, EB viróza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s infekční mononukleóz

Máte zkušenost s infekční mononukleóz?

Atypický průběh mononukleózy Zdravánemocná (16.06.17)

1. příznakem byl otok očí - ale takový, kdy jsem otevřela po ránu oči sotva na štěrbinu a během dne se to zlepšilo. Na očním mě začali léčit na zánět spojivek a alergii (mastička a léky). Po 4 dnech se přidala teplota. 1 den i horečka, po 4 dnech teploty opadly. Otok očí nikoliv, ale byl lepší. Šla jsem si zasportovat - okamžitě potom se mi přitížilo a zhoršil otok očí. Všimla jsem si zvětšených uzlin v tříslech. Doktorka mých dětí mi řekla, že podle očí vypadám na mononukleózu. V noci jsem se strašně potila a měla horečky přes 39, ráno 36,3 a celkem OK - šla jsem i do práce. Tedy až druhý týden nemoci jsem šla k svojí lékařce, když jsem se cítila už moc zle. Hrdlo klidné, a ani na krku uzliny zvětšené nebyly. Špatný krevní obraz - lymfocyty hlavně. Pojali podezření na rakovinu Lymfom. systému. Mononukleóza jim podle příznaků nepřišla pravděpodobná, max. toxoplasmosa. Odeslána na hematologii. Tam jsem se dostala v pátek. A už to jelo, sono uzlin (špatné), objednána okamžitě na chirurgii na pondělí pro vynětí uzliny. Horečky vyčerpávající (2. týden). Objednána na CT. Vzali mi i krev na testy všech možných infekcí. Nakonec během víkendu se mi objevila angína v krku, klesla i horečka na 37,5. Místo na chirurgii jsem tedy zamířila opět na hematologii - že asi mám mononukleózu a naštěstí byla potvrzená. Teď se léčím 2. měsíc. Angína se mi stihla ještě jednou zopakovat. Krevní testy se dostávají do normy.

Infekční mononukleóza Matthew21 (06.09.16)

Začalo to jeden den, ráno jsem normálně fungoval, přesně ve 13:00 horečka a nemohl jsem cokoliv dělat. Další den ráno bez horečky a ve 13:00 hodin to samé. Po třetím stejném dnu jsem šel k doktorce. Řekla mi, že je to chřipka, protože jsem se vrátil z dovolené a cesta zpět - v letadle - byla velmi náročná, nedostal jsem žádné léky (díky bohu, jenom by zhoršily játra). Za 3 dny se nic nedělo, horečka vždycky ve 13:00 přišla. Paní doktorka mi odebrala krev CRP a jaterní testy. Druhý den bylo jasno, jaterní testy jsou zvýšené, musí se počkat na krevní obraz, který potvrdí nebo vyvrátí infekční mononukleózu. Testy ji jen potvrdily.

Léčba

Léčba nemoci probíhala docela dobře. Hned druhý den od zjištění zvýšených jaterních testů jsem začal brát B-komplex, Celaskon a SILYMARIN. Taky jsem držel přísnou dietu. Vaření jenom ve vodě, maximálně v horkovzdušné troubě. Žádný tuk, vůbec žádný PŘIDANÝ tuk. Tvaroh a mléko plnotučné. Odtučněné jsou plné konzervantů a játra spíše zatěžují, nejedl jsem ani všechno ze zeleniny a ovoce (hrušky, česnek, cibule). Stálo mě to asi 8 kg váhy. Paní doktorka mi řekla, že to vidí na dva měsíce bez sportu a měla pravdu, přesně za 30 dní se mi normalizovaly jaterní testy a mononukleóza ustoupila. Druhý měsíc mi dala na zotavení a mohl jsem se pomalu vracet k normálnímu jídlu a sportu. Dnes ještě ani „zotavující“ měsíc neuběhl a já už jsem skoro zpět u plné zátěže.

Co mi pomohlo

Nejvíc mi pomohlo to, že jsem nepřestal normálně žít. V druhé polovině nemoci jsem normálně hrál tenis a beach volejbal, ač rekreačně, ale hrál, taky jsem plaval, ale i hodně chodil, abych se alespoň trochu udržel v kondici. Bohužel to byla rána pro cyklistiku, kterou mám tak rád a ta játra zatěžuje.

Dále mi taky pomohla rodina, přítelkyně a kamarádi, kteří při mně pořád stáli. Utěšovali mě, byli se mnou, pomáhali mi, a věřím tomu, že proto jsem měl ten průběh, jaký jsem měl. Všem patří velké díky!

Jak jsem rychle porazila mononukleozu viola93 (27.03.16)

Chtěla bych přidat nějakou povzbudivou zkušenost s touto nemocí. Mononukleozu mi doktorka zjitila z krevních testů asi před měsícem. Čtrnáct dnů předtím jsem byla opravdu hodně unavená a silně se mi zvětšily uzliny, hlavně za uchem a později i na krku. Potom se přidala silná bolest v krku, tak jsem zůstala asi 5 dnů doma v naprostém klidu. Bolest v krku za těch 5 dnů úplně zmizela a játra jsem neměla vůbec zasažená. Takže jsem diteu držela asi jen týden preventivně. Teď ani ne po měsíci už se cítím úplně fit. Ze začátku jsem se hrozně bála, že mě nemoc vyřadí třeba na 3 měsíce z normálního života, ale naštěstí jsem se vyléčila opravdu rychle :)

Tři měsíce po mononukleóze Anka_ze_Severu (16.08.15)

Mononukleózu mi diagnostikovali před 3 měsíci. Hrozně mě bolelo v krku a měla jsem zvýšenou teplotu, takže jsem šla k doktorce v domnění, že to bude angína. Ale protože jsem měla taky vyrážku, což je jeden z možných příznaků mononukleózy, poslal mě na krevní testy a další den se to potvrdilo.

První týden byl nejhorší - jednak jsem musela hned nasadit jaterní dietu, ale taky mě opravdu hodně bolelo v krku. Brala jsem kortikoidy, kapala si do krku dubové kapky a kloktala slanou vodu. Taky jsem pila jaterní čaj a 3× denně brala ostropoestřec, který by měl urychlit regeneraci jater.

Po týdnu bolest krku vymizela a zůstala jen velká únava. Po třech týdnech jsem se vrátila do školy, dalo se to zvládnout, když jsem si vždycky odpoledne šla lehnout.

Dietu jsem dodržovala dost přísně, takže po měsíci jsem měla krevní testy v pořádku a mohla jsem postupně začít normálně jíst.

Musela jsem hodně omezit jakýkoliv pohyb, i obyčejná chůze mě hodně unavovala. Doktorka mi určila 3 měsíce klidu, ale je to velmi individuální nemoc, takže je lepší dělat věci podle toho, jak se cítíte. Tělo si samo řekne, kdy už je to pro něj moc.

Každopádně je to běh na dlouhou trať a není dobré nic uspěchat a opravdu se pořádně doléčit.

Všem přeji brzké uzdravení! :-)

Prodělaná mononukleóza Kája0000 (14.06.15)

Je mi 16 let a mononukleózu jsem prodělala v březnu. Přišlo se na to díky zlomenému nosu (v nemocnici před operací, díky krevním testům). Měla jsem opravdu lehký průběh, takže by se na to jinak nepřišlo. Nebylo mi vůbec nic, jen jsem byla trochu unavená. Jaterní testy jsem měla zvýšené jen 2× nad optimální hodnotou. I tak jsem musela mít dietu, kterou jsem měla dva a půl měsíce a zákaz sportu, který mám až do září. Dietu jsem měla nařízenou z nemocnice a celkem přísnou. Nesměla jsem čerstvé pečivo, koření (jen sůl a pár druhů koření, které je dovoleno), vaječný žloutek, tučné věci (měla jsem nízkotučné mléko, jogurty, sýry do 30 %) smažené věci vůbec (doporučuje se to dodržet déle, i když skončí dieta). Doporučuji pořídit kuchařku na jaterní dietu. Ohledně sportu už mě to mrzí víc. Někde mi řekli, že stačí tři měsíce, ale doktorka mi to zakázala na půl roku (velkou zátěž). Samozřejmě jít se projít nebo si doma zacvičit prý po třech měsících nevadí. Držím palce všem, co si tím také prochází.

Příznak a léčba mononukleózy Klarkani (19.01.15)

Nejdříve vše vypadalo jako angína! Bílé mandle, teplota a nemohla jsem mluvit. Po 4. dnu, kdy antibiotika nezabírala, jsem šla k doktorce znova, ta mi vzala krev a další den mi řekli výsledky, že je to aktivní mononukleóza. Nejdřív jsem se opravdu hodně bála a nevěděla, co s tím, ale není to tak strašné. Po týdnu se mi udělalo o hodně lépe a teď už je to 2. týden a jsem normální. Jenom musím ještě pořád zůstat doma. Tak měsíc.

Léčba

Nejvíce mi pomohlo kloktadlo Tantum Verde! Poté asi po týdnu zabrala antibiotika Ospen 1500. Hodně pít! A hlavně klid, spánek, pití a DIETA! Ta je docela přísná (žlučníková dieta). Najdete o tom hodně na internetu, vůbec se nemusíte bát. Ještě jsem nevěděla, jestli studené nebo teplé! Nejlepší je takové vlažné. :)

Moje zkušenost azzeret (06.12.14)

Začalo to horečkou a nočním pocením, pokračovalo to nateklýma mandlema s čepama. K doktorce jsem šla hned, co jsem si našla čepy v krku. Byla jsem poslaná na krev a po dvou dnech mi volala doktorka, že mám mononukleozu a mám začít ihned držet dietu. Mandle mi začaly natékat takovým způsobem, že jsem nemohla jíst, pít ani spát.

Léčba

Musela jsem nastoupit do nemocnice, kde mi dali kapačky a píchali mi penicilin a kortikoidy. Pobyla jsem si tam asi 6 dnů, dali mě tam dohromady a poslali mě do domácího léčení s klidem a dietou. Jaterní testy jsem měla jen lehce zvýšené ALT asi 3,5.

Co mi pomohlo

Je to ted 14 dnů, co se léčím, pomohli mi hlavně v nemocnici kortikoidy, penicilinem a kapačky. Sama jsem si koupila tablety a čaj ostropestřec a vitaminy Centrum. Momentálně držím dietu a budu ještě tak 10 dnů doma. Pak snad nástup do práce. Dietu mi doporučili držet půl roku (doufám, že to ale bude kratší dobu). Bez alkoholu a cvičení půl roku.

Mononukleóza piiitr (07.09.14)

Na jar tohoto roku som vo svojich 23 rokoch dostal mononukleózu. Prvý týždeň to vyzeralo, že je to iba obyčajné nahladnutie, so zapáleným hrdlom, tak som sa rozhodol to vyležať, dať si zopár paralenov - bohužiaľ som spoločenský život moc neobmedzoval a tak sa ku tomu všetkému pridal aj alkohol. Výsledkom bolo, že sa môj stav ani po 3. týždni úplnej únavy a horúčiek so zimnicami nezlepšoval. Keď som nakoniec navštívil lekára z hepatálnych testov zvýšených 5-10× nad hornú hranicu, bolo jasné, že ide o mononukleózu.

Léčba

Týždňová hostpitalizácia na infekčnom oddelení, 2× denne infúzie 2g Vitamínu C + infúzia nejakého podporného lieku na pečeň, niekoľko injekcií vitamínu B12, 3× denne ďalšia tabletka na podporu pečene (názov sa začínal nejako na F), kloktanie kamilkovým čajom. Po týždni sa výsledky hepatálnych testov upravili zhruba o polovicu.

Po prepustení z nemocnice 2× denne tbl. Lagosa, dieta ako pre supermodelky - všetko ideálne bez tuku alebo nízkotučné, veľa bielkovín, zeleniny, z ovocia všetko okrem bobuľového ovocia (maliny, jahody, ríbezle, egreše atď) a aj produktov z neho. Nič pikantné alebo korenené, pozužíval som veľa cibule a cesnaku, niekoľko mesiacov absolútn žiadny alkohol a lieky proti bolesti (špeciálne paralen a pod. - veľmi záťažujúce pečeň). Pravidelné kloktanie bylinkovými čajmi (kamilky, šalvia), veľa červenej repy v diete.

Co mi pomohlo

Abstinencia
Pohodový, kľudový režim, pohyb podľa možností - tzn. iba toľko, čo vládzem, nie viac.
Ostropestrec mariánsky (už aj počas hospitalizácie) - cca 1-1,5 čajovej lyžičky semiačok 2× denne, rozžuť (účinné látky sa zle rozpúšťajú vo vode ako niektorý radia čaje, ale nie sú podľa mňa tak účinné ako jedenie semiačok). Pozor nejesť toho viac/veľa. Pri väčšej konzumácii sa už ostropestrec stáva pre pečeň nie liečivoma, le záťažou. Za mesiac po nástupe chorob sa hodnoty pečeňových testov upravili do normálu.

mononukleoza mat9 (05.09.14)

Ze existuje toto ochorenie som zistila, az kym som neochorela v 23.veku na stipendiu v zahranici, prenasacom bol priatel. Prvymi priznakmi bola neznesitelna bolest v hrdle, zvacsene uzliny a zvysena teplota. Spociatku bola snaha liecit bolest hrdla doma. No stav dosiel do bodu, kedy bolo prehltenie neunosne a vyhladala som doktora, ktory diagnostikoval anginu, predpisal atb klacid a kvapky na hrdlo. Nasledujuce dva dni som prespala takmer cele a spolu s atb sa stav rychlo zlepsoval. Unava ma netrapila ani pred ani po, fungovat som bola schopna hned po odzneni bolesti hrdla.

Na samotnu mononukleozu sa prislo nahodne, zhodou okolnosti som v tom case cestovala domov k svojej gyn pre predpisanie hormonalnej antikoncepcie, kvoli comu mi boli spravene pecenove testy. Obratom som cestovala naspat s tym, ze sa o tyzden vratim pre recept, az budu vysledky testov. Ten dopadol velmi zle, hodnoty pecene boli natolko vysoke, ze hrozila okamzita hospitalizacia. Narychlo sa robil kontrolny test. Medzitym som bola poslana na interne, kde si nevedeli rady, odtial na gastroenterologiu kvoli usg kontrole pecene a sleziny, ktore boli mierne zvacsene, az tam ich napadlo, ze by mohlo ist o mononukleozu. Ta sa neskor potvrdila pritomnostou protilatok proti EBV, kontrolne pecenove hodnoty nastastie klesli a nebolo treba hospitalizovat. Odporucany bol kludovy rezim a pecenova dieta. Nasledujuci rok sa opakovali podobne problemy. Z pecenovych testov bola zistena hepatitida, a predpoklad navratu miernejsej podoby mono. Problemy s pecenou ostali doteraz, nevie sa, ci boli aj pred ochorenim alebo az nasledkom.

Léčba

na samotne ochorenie nie su lieky

Co mi pomohlo

Pomohli nasadene atb na hrdlo a spanok, podpora pecene.

Prodělaná mononukleoza Pajulinecka123 (27.03.14)

Je mi 15 let a svou mononukleozu jsem prodělala asi před rokem. Nevěděla jsem o tom a pořád mi bylo špatně, pořád jsem chodila k doktorovi a byla jsem furt unavená, ale myslela jsem si, že je to nevyspalost. Pak jsem dostala antibiotika, protože moje paní doktorka si mysela, že je to obyčejná angína. Jenže já na ty nemoce mám opravdu štěstí.. do mononukleozy se mi připletl ještě spálovej bacil, o kterým jsem taky nevěděla. Z mononukleozy a spálového bacilu ve mně zůstal vir, kterej mi způsobuje neplodnost. Od té doby se to se mnou táhne tak, že jsem narazila i na zánět slinivky. Nejsem ani tlustá, ani hubená, jsem holka akorát a zánět slinivky zase vzniká z tučných nebo mastných jídel a hodně pití alkoholu. Já alkohol vůbec nepiju a na jídlo si dávám pozor, mastný totiž taky moc nemusím,. Takže jsem užívala nějaké léky na slinivku a také na hodně žaludečních šťáv.
Mononukleozou to všechno začalo. Hrála jsem národní házenou a od té doby, co jsem měla mononukleozu, ze mě spadlo všechno svalstvo. A teď nemůžu ani na záda, chodím na rehabilitace, které mi moc nezabírájí. Byla jsem na vyšetření gastro. tj. hadička s kamerou do žaludku, a několikrát jsem byla na sonu břicha. Do toho jsem zdědila zázračnou cukrovku a astma po mamince. Takže moje zdraví je komplet v háji.

Co mi pomohlo

dieta
léky

EB viroza juanitka (14.10.13)

Typické příznaky - opakovaná nemocnost, únava.

Léčba

Záněty, průdušky, krk, únava, subfebrilní teploty a zase únava. Zjištěn EB virus a doporučen klid, pohoda, dieta.

Co mi pomohlo

Ale nejvíce mi pomohla rada paní primářky z nemocnice Na Bulovce: „Je-li něco, co vás trápí a sužuje, zbavte se toho. A je-li něco, co by vám udělalo radost, po čem toužíte, dopřejte si to.“ Dodnes na paní primářku s vděčností vzpomínám - a neplatí jen pokud jde o EB virózu. :)

Hodně zdraví všem. :)

Jak se odrovnat mononukleózou ReBo (06.06.13)

Prvním projevem nemoci bylo lehké pobolívání v krku, ale protože bylo zimní obdobní, nepřikládal jsem tomu větší váhu. Opakovalo se to vždy ve stejném pořadí, začátek týdne náběh bolesti, oteklé mandle. Zahnal jsem to pastilkami strepsils, nebo tantum verde, příznaky se vždy jen zmírnily. Na konci třetího týdne jsem ulehl s horečkou na tři dni, vypotil jsem se.

Myslel jsem si, že to mám za sebou. Díky odpočinku se dostavilo krátkodobé zlepšení, mezitím jsem navíc pravidelně chodil do posilovny, protože celkový stav nikdy nebyl natolik omezující, abych kromě těch tří dnů si toto odepřel.

Za nějakou dobu mě ale opět bolelo v krku, tentokrát s větší razancí a cítil jsem silný tlak na hrudníku, zhoršené dýchání a to jsem si poprvé řekl, že něco nebude asi v pořádku. Na mandlích byla hromada čepů. Měl jsem dva dni před služební cestou do Asie, s mezipřistáním na středním východě, návratem přes Anglii, tak jsem si zašel za svoji obdvoďačkou. Předepsala antibiotika, jasná angína.

Do Asie jsem odletěl s balíkem antibiotik a erdomedem na odkašlávání. Služební cestu jsem jakž takž vydržel, ale byla to muka, protože bolest na hrudníku neustávala, krk a mandle se mírně zlepšily. Časování braní antibiotik a posuny mi vůbec nesvědčily, protože jsem se díky tomu pořádně nevyspal.

Po návratu jsem zašel na kontrolu, bylo mi sděleno, že bolest na hrudi je normální a že to trvá i po dobrání antibiotik delší dobu, než bakterie odejdou i z plic přes hleny. Řekl jsem si ok a vyrazil pracovat, snažil jsem se doléčit se lichořeřišnicí, ale měl jsem pocit, že se mi po ní dělá spíš hůř než lépe (pravděpodobně to bylo - hodnoceno zpětně, díky tomu, že byla v podobě 40-60% alkoholové tinktury a to na játra nedělalo dobrotu). Vydržel jsem to přesně tři týdny, kdy mi každý den z mandlí lezli čepy, čistil jsem si je sám štětičkou do uší a florsalminem (chuť hrozná, ale jediné, co pomohlo na mandle), bolest na hrudníku mě doháněla k šílenství, střídavé návaly horka mezi 17 a 21 hodinou, neustálá únava i po vyspání a byl jsem nepříjemný na všechny okolo sebe, neboť jsem nebyl sto vydržet tohle tempo.

Na internetu jsem si našel (mezi hromadou dalších zaručených rad jak na angínu) informaci o mononukleóze a měl jsem jasno. (popis ve smyslu: …mnoho vedlejších příznaků je zaměňováno s pravou podstatou problému…) Zašel jsem si za lékařkou, byť se jí to nezdálo pravděpodobné, testy mi udělala. Hodnoty paměťových protilátek byly třikrát až čtyřikrát vyšší. Jaterní testy dopadly dosti děsivě. Navíc jsem si z Asie přivezl černý kašel a dodatek byly i plicní chlamydie…(teprve později jsem zjistil, že jsem se nakazil od kolegyně z práce, která měla obojí - mononukleozu a plicní chlamydie - a byla v době, kdy jsem nastoupil do nové práce vysoce infekční - přenos? Pravděpodobně kuchyňské nádobí, nebo kapenky)

Lékařka mi předepsala na podporu jater ostropestřec a to byl první prášek/doplněk stravy za čtyři měsíce, po kterém jsem cítil úlevu už po třech-čtyřech dnech. Zároveň jsem si koupil wobenzym na doléčení, těžko říct, jestli pomohl, ale minimálně mi zmizel tlak na hrudníku, mandle už produkují čepy jen chvílemi a obecně se celkový stav vrátil téměř do normálu.

Těžko říct, jestli si mezitím moje tělo s tou nemocí poradilo samo, nebo to bylo kombinací prášků a léčení příznaků. Každopádně se teď šetřím, vůbec nesportuji, alkohol vysazen už přes měsíc, jen samá zelenina, žádné sladké a vypadá to nadějně. Měl jsem smůlu, že jsem byl při nástupu práce ve stresu a společně s mononukleozou jsem dostal snad všechno co kolem mě prošlo.

Teď jen doufám, že ty přidružené infekce nenarostou do většího problému, než byla mononukleoza. Byla to nejhorší věc, kterou jsem zatím zdravotně zažil, hlavně kvůli psychice, pocit, že se toho nikdy nezbavíte a nevíte, co Vám je, je hrozné a to mám necelých pětadvacet… říkal jsem si, že na takovéhle marodění mám ještě času dost. Bylo to pro mě i trochu poučením, nepřepínat se a víc relaxovat. Do té doby jsem to vlastně pořádně neuměl.

Co mi pomohlo

čištění krku - florsalmin a štětička na uši (vždy jednou namočit), vymáčknout čep a hned vyhodit.

podpora jater - ostropestřec (tobolky)

pomoc nosohltanu - mořská voda ve spreji

celkově - wobenzym (?) - nemohu posoudit, vitaminy

HODNĚ ODPOČINKU, PRAVIDELNÝ REŽIM, PRAVIDELNÁ ZDRAVÁ STRAVA, ŽÁDNÉ SLADKÉ A ALKOHOL

Kouření - jsem nekuřák - takže k tomuto se nevyjádřím

dále jsem užíval: antibiotika (vedlejší příznaky), erdomed (vedlejší příznaky), lichořeřišnici (spíše zhoršení), echinacea tobolky (nemohu posoudit jednoznačný vliv), hlívu ústřičkou tobolky (nemohu posoudit jednoznačný vliv)

Mé příznaky mononukleózy blondie150 (10.05.13)

Setkala sem se s ni ve 13 letech. Nikdy jsem moc na nemoci netrpěla. Začalo to na začátku týdne, kdy sem měla pouhou rýmu a zvýšené teploty. Celý týden jsem s ní chodila do školy, ale v pátek jsem padla. Přes upozornění rodičů jsem šla v sobotu v dešti ven a v neděli se mi udělalo hrozně špatně. Pocit na zvracení a hrozné bolesti kloubů. Ale všechno to začalo až další den, kdy jsem se ráno probudila s oteklými uzlinami na krku a s potížemi s polykáním. Rodičům jsem nakonec nic neřekla a do školy jsem normálně šla.

Hned po první hodině se mi udělalo hůř. Uzliny se zvětšily, únava, hrozné bolesti krku a takhle se to se mnou táhlo celý den. K večeru jsem to nakonec řekla. To bylo myslím pondělí. Hned v úterý jsem musela podle mamky k doktorce. Diagnostikovala mi angínu a předepsala mi antibiotika. Přišla jsem domů, vzala si první prášek a až do rána jsem spala. Ale ráno mi bylo hrozně. Krk jsem měla jak beton a k jídlu jsem si mohla dát maximálně jogurt. V pátek jsem měla jít na kontrolu. Ve čtvrtek mě táta uklidňoval, že antibiotika by měla dneska zabrat, tak jsem doufala, že se mi udělá líp, ale neudělalo. Už sem nemohla polknout ani prášek, nešlo mi pít, jíst. Já už nemohla polykat ani sliny.

Celou noc jsem bolestí probrečela a chodila jsem plivat do umyvadla. Asi ve čtyři ráno jsem konečně usnula, ale za pár minut jsem se zase probrala. Byl pátek. Nemohla jsem ani mluvit. Bylo asi šest, mamka zrovna vstávala do práce. Když se mě na něco zeptala, dokázala jsem tak akorát kývnout. Koukala na mě dost ustaraně. Kolem osmé jsem jela k babičce, která se mnou měla jít k doktorovi. Moc jsme si nepopovídaly. Nejedla jsem ani nepila, jen si ležela. Když jsme přišly k doktorce, tak se při pohledu na mě zhrozila. Na krk mi ani nesahala a řekla, že je nutná hospitalizace.

Do nemocnice jsem jela s tátou. Když mě viděli, nebrali mi ani krev a hned mě poslali do postele. Dali mi asi šest prášků, píchli mi kapačku a pak jsem hned usnula. V nemocnici jsem byla asi týden, poté jsem jela domů, kde jsem byla ještě tři týdny. Únavu při námaze pociťuji doteď.

Léčba

Klid na lůžku, antibiotika

Co mi pomohlo

antibiotika,ibalgin,priznicový obklad

Mononukleóza s ošklivou angínou DarkHope (07.04.13)

Ze začátku jsem měla jen bolesti v krku, čepy, zvýšenou teplotu a bolehav. Šla jsem za svou lékařkou, která nemoc diagnostikovala jako zánět nosohltanu. Několik dní jsem byla doma, ale horečka 41,5°C mě donutila jet na pohotovost. Bylo mi oznámeno, že je to jen ošklivá angína a ráno mi bude lépe. Ráno mi opravdu lépe bylo, ale v noci se to celé opakovalo - znovu jsem tedy skončila na pohotovosti. Tentokrát se mi i doktorka ptala, zda jsem se v posledních pár dnech s někým nelíbala. Po mém nesouhlasu už na mononukleózu řeč nepřišla. Nechali si mě v nemocnici a léčili mi hned několik nemocí (žloutenka, angína, zánět ledvin, zánět močového měchýře) k velkému překvapení se však nic nedělo a můj stav byl stále horší. Vše doprovázelo nechutenství - což mi nakonec asi pomohlo, protože mastná strava nebyla to pravé.

Až po sedmi dnech bádání po tom, co mi vlastně je, napadlo mou mamku (bývalou sestřičku,) že to mononukleóza může být. Poté, co primářka překousla fakt, že jí radí někdo obyčejný mi testy udělala. A světe div se - pozitivní. Ještě ten den mi přinesli polévku. Olejová oka se vesele tetelila na vrchu a oznámili mi, že odpoledne můžu jít domů. Jenže po špatných antibiotikách jsem se osypala červenými skvrnami a v nemocnici nadále zůstala.

Za další 3 dny jsem byla propuštěna do domácí léčby. Horečky se mi objevovaly okolo páté večerní a trvaly celou noc, ale od rána bylo zase vše lepší. Doma jsem nakonec byla více než měsíc (kvůli nebezpečí roztrhnutí sleziny.)

Léčba

antibiotika, léky na horečky, tantum verde na čepy v krku, obklady

Co mi pomohlo

Pomohla dieta (jaterní) a hlavně domácí léčba.

Bolest v krku při mononukleóze BettyBavorova (14.03.13)

Setkala jsem se s ní ve 13 letech prakticky z ničeho nic. Vždy jsem bývala hodně zdravá, řekla jsem si tedy, že jsem prostě jen nastydla. Ale druhý den jsem přišla ze školy úplně mrtvá, když mi máma koukla do krku, prohlásila, že tak bílý krk v životě neviděla. A paní doktorku napadlo odebrat mě na mononukleózu a neprohlásila to za angínu - antibiotika typicky podávaná na angínu jsou totiž svinstvo na játra, mononukleózu tedy jen zhoršují (minimálně následky do budoucna). Doma jsem naštěstí zůstala jen týden, špatně mi bylo asi jen 3 dny, i když na TV jsem nechodila ještě několik měsíců.

U mononukleózy, stejně jako u většiny nemocí, platí, že hlavní je včasná diagnóza, odpočinek a její trvání i následky dost závisí na stavu imunity a obecně stavu organismu před nemocí. Ja měla štěstí na vše, jak jsem již zmiňovala. Ale je pravda, že od té doby (před 3 lety) jsem častěji a hůř nemocná, přestože přesnou souvislost neznám - možná jen, že při oslabení organismu mononukleóza „vyleze“ na povrch a znovu se objevují příznaky (tedy vás oslabí a další nemoci s vámi mají lehké pořízení).

Významnější trvalé poškození jater prý nemám - i mononukleóza může proběhnout snadno a bez trvalejších následků.

Léčba

odpočinek, Priznic (nevím, jak se to píše - ten zábal na krk prostě), antibiotika

Co mi pomohlo

včasná diagnóza, spánek

Mononukleóza s angínou ElizabethRien (24.01.13)

Začalo to ze dne na den: večer před tím nic, další den ráno oteklé mandle a nemohla jsem polykat. Další den jsem tedy šla k doktorce, doslova polomrtvá, protože jedno polknutí bylo jako smrt. Taky únava, teplota 38,5°, oteklé krční madle byly samozřejmostí. Jelikož mi doktorka ještě cca měsíc před tím dělala výtěry, které vyšly negativní, nejspíš si myslela, že tak tomu bude i teď, tudíž je neudělala a domů mě poslala s naprosto zničujícíma atb. 2 dny jsem spala, mandle stále oteklé, polykání mírně lepší, ale pořád únava.

Za týden jsme šli tedy znovu k doktorce, tentokrát mi vzala krev, a jelikož se mi za uchem udělaly boule, poslala mě na ORL. Tam mi udělali výtěr. Ještě ten den se mi objevila vyrážka, další den už jsem ji měla po celém těle, obličej nevyjímaje. Byla to rubeola. Za týden jsem volala na výsledky-potvrdila se streptokoková angína, z krevních testů inf. mononukleóza. Tudíž jsem prodělala 3 nemoci v jednom-budu pul roku na dietě a rok bez fyzické zátěže.

Měsíc jsem byla doma, nebylo to nic příjemného. Proto radím, važte si svého zdraví, máme ho jen jedno. A i doktoři se někdy mohou splést, ovšem u mě to znamenalo nasazení zbytečných atb, tzn. oslabení imunity. Léčím se tedy i další imunitní dietou.

Silymarin jako ochrana jater při mononukleóze ladkaa (10.12.12)

Já mám zkušenosti s mononukleózou, užívala jsem poté na játra silymarin duo, který podle výsledků testů pomohl daleko rychleji játra zregenerovat.

Co mi pomohlo

silymarin DUO

Začátek infekční mononukleózy klaraa.h1 (01.11.12)

Začalo to tím, že jsem se jednoho rána probudila a cítila něco nepříjemného a bolestivého za uchem. Nahmatala jsem si tam větší a tvrdší uzlinu, bulku nebo tak něco. Myslela jsem, že je to z nachlazení, tak jsem si to natírala nějakou vodičkou. Jenže ta mi nepomáhala, za týden jsem to tam pořád měla, ne-li ještě větší. Změna ovšem byla v tom, že mě už tolik nebolela a vlastně jsem ji kromě dotyku vůbec necítila.

Jenže v průběhu asi týdne se mi zvětšovaly další uzliny na krku, za druhým uchem se mi udělala stejná bulka, jen o něco menší. Šla jsem k doktorce, mysleli se tam, že jsem nachlazená nebo něco. Tak jsem si balila krk, cucala bonbonky. Ale uzliny na krku pořád zůstávaly a už i docela hodně bolely. Tak jsem se objednala k doktorce na krev.

Léčba

Krevní výsledky ukázaly na nízký počet bílých krvinek, a tak mi udělali i jaterní testy. Tím mi zjistili mononukleózu. Když mi tohle doktorka řekla, tak jsem tam jen tak stála a nevěděla, co za nemoc to vlastně mám. Řekla mi, že možná budu muset do nemocnice. To už mi došlo, že to asi je vážné. Nevěděla jsem co a jak, tak jsem se vrátila zpátky do školy na hodinu. Kromě zvětšených uzlin se u mě totiž neprojevily žádné příznaky, žádná únava, žádná bolest, nic. Dostala jsem léky, které mi rychle zabraly a uzliny pomalu zmizely. Další týden už jsem chtěla do školy, na to se mi doktorka vysmála a řekla, že minimálně tři týdny budu ještě doma. Dva týdny na to se mi po těle přes noc objevila vyrážka. Na druhý den naštěstí zmizela. Ty tři týdny mi vůbec nepřišlo, že mám nějakou mononukleózu, jen jsem se válela doma a musela držet dietu.

Asi jsem měla štěstí, že jsem chytla tak slabou mononukleózu, každopádně bych to nepodceňovala.

První příznaky mononukleózy i33 (25.10.12)

Nejdřív horečky, tak 38,5 až 39. Tak jsem šla k doktorce a ta mi řekla, že je to asi angína, a dala mi antibiotika. Jenže antibiotika nepomohla a navíc mě začalo bolet levé podžebří. Ten den, co jsem šla k doktorce znovu, jsem už nemohla jíst a bylo mi silně špatně, nechuť k jídlu atd. Když jsem se zmínila o bolesti v podžebří (játra), tak mě druhý den poslala na krev a na ultrazvuk jater, sleziny a také krku (uzliny).

Léčba

Když se zjistilo, že mám játra o polovinu zvětšená a tudíž tlačí na další orgány a tak mě to při dýchání bolí, poslala mě doktorka rovnou na pár hodin do nemocnice. Následovala dieta, žádné mastné, knedlíky, tučné jogurty, tučná a slaná jídla, sladké, čokoláda, nic. Dostávala jsem léky na urovnání jater. Pak už mi pomáhala jen dieta a hlavně klid na lůžku. Samozřejmě jsem musela hodně pít, i když to bylo velmi nepříjemné , protože se mi v průběhu nemoci hodně zvětšily uzliny v krku.

Co mi pomohlo

Není na to určitý lék. Jde opravdu jen o to ležet, nic nedělat, nenamáhat se, protože člověk je při mononukleoze neustále unavený. A hlavně ta dietka. Za 4 měsíce jsem byla úplně zdravá. Bohužel mě nemoc jater trápí doteď, a to jak při jídle, tak při sportu. Ovšem ale nevím, zda je to stále důsledek mé nemoci, která před necelým rokem odešla.

EBV virus a léčba injekcemi BARA VEBROVÁ (01.01.11)

Jsem ráda, že se s vámi mohu podělit o svojí zkušenost. Od dětství jsem byla slabá a pořád jsem trpěla infekčními nemocemi. K tomu jsem těžce pracovala fyzicky na moji výšku 155cm a váhu 55kg. Ve 21 letech jsem se vdala a porodila jsem dítě. Za tři roky pak další a opět jsem dřela jako kůň. K tomu jsem pracovala v kanceláři, domácnost, zahrada, úklid večerních kanceláří a časté návštěvy, kdy jsem musela vše zvládnout na jedničku.

Ve 30 letech se začaly virózy opakovat a to i těžké stafylokokové angíny, průdušky, chřipky, rýmy, bolesti v krku, spavost, nesoustředěnost, nervozita, deprese. Byl to neustále se opakující řetěz. Lékařka nevěděla, co mi je, a tak mě stále léčila antibiotiky. Jednoho dne jsem slabostí upadla neměla jsem sílu vstát, myslela jsem, že umírám. Byly to kruté chvíle a lékařka vůbec nechápala, co jí povídám. Nakonec jsem odešla bez doporučení na imunologii. Odtamtud mě poslali na virologii.

Moje diagnóza je EBV viróza ve velmi vážném stavu. Lékař o mě maximálně pečoval.

Léčba

Lékař ihned požádal o injekce TP1 - firma Serrono, k tomu injekce hořčíku, vitaminy B12-injekčně, C, dýňová semínka a další vitamíny plus málo slunění. Také hodně odpočinku, málo stresu, mírné cvičení, časté přestávky v chůzi, posedávat. Ohromně mě to pomohlo, ale injekce se bohužel přestaly vyrábět. A tak sem dostala nové Transfer faktor, ty se ale teď také nevyrábí. Ze všeho nejvíce mi pomohl rozvod s krutým manželem,víra v Boha a meditace. Neléčím se už tři roky a cítím se o 80% lépe. Nepamatuji se, kdy naposledy jsem brala antibiotika.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.