DISKUSE, Popis, Příznaky, Vyšetření, Pomoc, Komplikace
Popis infekční mononukleózy
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, který způsobuje z 90% všudepřítomný EB virus (virus Epstein-Barrové). Patří mezi velmi časté herpetické viry (stejně jako opar na rtu, pásový opar či neštovice).
Nejnápadnějším znakem je zvětšení lymfatických uzlin v oblasti třísel, podpaždí a krku.
Nemoc je doprovázena velmi silnou únavou. Postihuje především děti a mladistvé.
Do styku s virem EBV se dostane téměř každý a proto tento virus v našem organismu běžně vegetuje. Mononukleóza nejčastěji propuká při stresu, nadměrné zátěži, při snížení imunity či nervovém vyčerpání.
K nákaze dochází přenosem slin. Proto se této nemoci lidově říká nemoc z líbání či studentská nemoc. Rizikovým faktorem je kolování flašky, jídla či cigarety mezi více lidmi. Méně častěji dochází k nákaze kapénkami při dýchání a kašli.
Pacient získává doživotní imunitu vůči této nemoci.
Herpetické viry jsou však typické tím, že jsou stále přítomné
v organismu i po prodělání infekce.
Přežívají v klidovém stádiu a v případě oslabení organismu se mohou
znovu aktivovat. Začnou se vylučovat slinami a v tomto okamžiku je jejich
aktivitu možné zachytit.
Inkubační doba nemoci (období od infekce virem do objevení se prvních příznaků) je 4-6 týdnů.
Nakažlivost je celkem malá i přes název infekční. Asi jen 5 případů ze 100 onemocní po kontaktu s nemocným mononukleózou.
Prevence:
Očkování proti infekční mononukleóze zatím není možné. S virem EBV se
během života setká téměř každý člověk. Je vhodné se vyvarovat
přímému kontaktu s nemocným. Nosičem však může být i každý zdravý
člověk.
Příznaky infekční mononukleózy
Často bývá mononukleóza zaměněna s chřipkou či angínou. Bakteriální angína bývá velmi často diagnostikována i lékařem a mononukleóza je odhalena až ve chvíli, kdy nezabírají antibiotika a pacient je podroben krevním testům.
Skoro vždy se vyskytuje nadměrná únava, která může být i jediným příznakem infekční mononukleózy. Často ostatním příznakům předchází. Bývá prvním vodítkem pro rodiče, aby šli s dítětem k lékaři.
Ve většině případů se zvětší celkově nebo místně lymfatické uzliny. Nejčastěji zduří uzliny krční, podčelistní, podpažní a v tříslech. Zvětšení je zjevné a symetrické na obou stranách těla.
Infekci často doprovází bolest v krku. Mandle mohou být výrazně zvětšené a způsobovat problémy s polykáním i dýcháním.
Velmi časté bývá zvětšení jater a sleziny. Pacienti si stěžují na bolest v pravém podžebří.
Může se vyskytnout i vysoká horečka, která dosahuje až 40˚C.
Ve vzácných případech se objevuje vyrážka ve formě flíčků nebo větších skvrnkách.
Někdy však probíhá zcela bez příznaků a lékař vám infekční mononukleózu zjistí z krevních testů i o několik let později.
Vyšetření infekční mononukleózy
Lékař vám při podezření na infekční mononukleózu udělá krevní a jaterní testy.
V krvi se zvyšuje počet bílých krvinek. Bílé krvinky jsou netypicky tvarované a někdy mohou připomínat bujení krevních buněk při leukémii. Ze zmnožení zvláštních bílých krvinek, tzv. mononuklárů, pochází i samotný název mononukleóza.
Definitivně mononukleózu potvrdí testy na specifické protilátky. K potvrzení infekce slouží identifikace protilátek proti viru Epstein-Barrové v krvi. Proti viru se tvoří různé typy protilátek. Dle jejich momentální hladiny lze rozlišit, v jaké fázi onemocnění se zrovna pacient nachází. Takto můžeme zjistit infekci prodělanou před mnoha lety.
Léčba infekční mononukleózy
Především u menších dětí nemoc probíhá často bez příznaků nebo má lehký průběh. Pacient v tomto případě dochází na infekční oddělení do nejbližší nemocnice na pravidelné kontroly. K hospitalizaci dochází při rozsáhlém otoku krku, neklesající vysoké horečce nebo velkém zánětu jater.
Specifický lék na infekční mononukleózu zatím neexistuje. Vzhledem k virovému typu onemocnění nejsou podávány antibiotika (jen k léčbě vedlejších příznaků jako je zánět krku). Ke snížení horečky se podávají antipyretika.
Důležitým faktorem je tudíž klid a vhodná dieta.
Léčba probíhá kolem 6 měsíců. Nemocný pobývá první měsíc doma, asi tři měsíce drží dle jaterních výsledků dietu a po úspěšném vyléčení se příliš fyzicky nenamáhá. Fyzická námaha by však měla být stupňována pomalu (3 měsíce je doba, kdy se povoluje vrcholovým sportovcům návrat k plné tréninkové zátěži po normalizaci krevních a jaterních testů). U dětí je třeba na 3 týdny vynechat školní docházku a na 3 měsíce platí zákaz tělesné výchovy.
Krevní a jaterní testy se většinou normalizují do 3 měsíců. Trvalé poškození jater se běžně u léčených osob nevyskytuje. Na začátku nemoci není organismus dostatečně odolný proti infekcím, stačí málo a chytnete další nákazu. Proto by se měl člověk vyhnout možnosti nákazy nebo prochladnutí a neměl se fyzicky zatěžovat. Při nedodržení doporučeného léčebného režimu se léčená osoba vystavuje riziku opětovného propuknutí onemocnění s komplikovanějším průběhem.
Jak si mohu pomoci sám
Nikdy se nelečte sami a při podezření jděte okamžitě k lékaři!!!
Je doporučována lehká dietní strava k dosáhnutí
rychlejší regenerace jaterních buněk. Dříve se nasazovala velmi přísná
dieta, nyní se od ní odstupuje a dává se důraz na zásady zdravého
stravování.
Ideální je vařit jídla na vodě nebo, moc nesolit a kořenit bylinkami. Převážně ze začátku jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla.
Protože mononukleóza postihuje často játra, je důležité omezit tučná jídla jako jsou smažená jídla, sladkosti, čokoládu, uzeniny a kávu.
Důležitý je také příjem tekutin. Vypijte alespoň 2 litry tekutin denně. Ideální tekutinami jsou ředěné ovocné a zeleninové šťávy plné vitamínů. Určitě vynechte alkoholické nápoje alespoň na půl roku, je to obrovská zátěž pro játra!
Nevhodná jsou také konzervační činidla (kečupy, hořčice, konzervy). Takže se nemají konzumovat jídla, která obsahují “éčka“.
Z masa si vybíráme bílá masa jako je kuře, králík a
ryby. Pokud občas dostanete chuť na hovězího, určitě se nic nestane, jen
to nesmí být každý den.
Existuje také mnoho speciálních kuchařek zabývajících se jaterními
dietami, ve kterých můžete nalézt inspiraci..
V žádném případě nesportujte! Játra a především slezina jsou křehké orgány, velmi náchylné k natržení.
Při otoku a bolesti krku je vhodné kloktat teplou vodu s citronem.
V lékárnách se prodává speciální jaterní čaj
vhodný pro regeneraci jater.
Doporučuje se vitamín C a B-komplex až do úplného
uzdravení pro podporu imunity.
Vhodným doplňkem je i česnek a
echinacea díky svým protivirovým účinkům.
Také smetánka lékařská a ostropestřec mariánský chrání játra.
Komplikace infekční mononukleózy
Obtížné polykání způsobené nateklým krkem. Vhodná je tekutá strava jako jsou kaše, přesnídávky, pudinky či polévky. Pro zmírnění potíží kloktejte, případně v lékárně zakupte cucací pastilky, které vašemu krku uleví.
Streptokoková angína často infekční mononukleózu doprovází.
Ucpání horních cest dýchacích
Zápal plic
Zánět srdečního svalu
Oslabení imunity
Onemocnění jater, hepatitida
Vzácná komplikace je protržení sleziny - Příznakem natržené sleziny je hlavně bolest v levé horní části břicha, rychlé bušení srdce, větší krvácivost při poranění než obvykle a namáhavé dýchání. Nutné přivolat okamžitě první pomoc!
Podobné příznaky jako infekční mononukleóza může mít
Infekční žloutenka typu B
Streptokoková angína - velmi častá záměna!
Rubeola
Cytomegalová infekce
Diskuse
Další názvy: mononukleóza, infekční zánět uzlin, nemoc z líbání, polibková nemoc, nemoc milenců, dětská nemoc, žlázová angína, studentská nemoc, EB viróza
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.