Inkontinence

Přidat zkušenost

Inkontinenci léčí Urologie a patří mezi Onemocnění močového ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Příznaky inkontinence

Popis inkontinence

Inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. Nejde o jednu nemoc, ale vlastně o příznak (symptom) vyskytující se z různých příčin.

Rozlišujeme několik typů inkontinence, nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze jako je zvedání břemen nebo cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, přičemž je důležité problém včas konzultovat s lékařem.

Dále rozlišujeme tzv. urgentní inkontinenci, která je, na rozdíl od předchozí provázena náhlým nucením na močení. Žena s tímto typem inkontinence je buzena i několikrát za noc tímto silným nutkáním a často se stane, že dojde k úniku, protože na toaletu nestihne dojít. Tento typ je většinou důsledkem jiného onemocnění, například bakteriálního zánětu močových cest.
Tyto případy jsou léčeny odstraněním základní příčiny (léčba antibiotiky apod.)

Dalším typem je inkontinence z přeplnění, kdy se na základě nervové poruchy močový měchýř není schopen úplně vyprázdnit.

Existují i smíšené inkontinence, kdy dochází ke kombinaci různých příčin.

Závažnost této nemoci tkví v její společenské, hygienické i osobní nepřijatelnosti. Pro většinu lidí je představa neovládání základní funkce ponižující, nebo přinejmenším intimní a je jim zatěžko o těchto problémech mluvit. )
Inkontinencí trpící ženy mohou být proto vyřazeny z aktivního pracovního, společenského nebo sexuálního života. Důležité je, že inkontinence je léčitelná a není na místě ji považovat za něco běžného, co už tak zkrátka musí být.

Rizikové faktory inkontinence

Výskyt inkontinence se zvyšuje s přibývajícím věkem ženy, kdy klesá hladina ženského hormonu estrogenu a současně povolují svaly pánevního dna, a to zvláště po menopauze. Důvodem může být i prodělání těžkého porodu, nebo dlouhodobá nadměrná fyzická zátěž při zvedání břemen.

Samovolný únik moči může také nastat z důvodu jiné nemoci, jako je např. diabetes mellitus (cukrovka) nebo neurotické onemocnění. Jednou z možných příčin je také infekce dolních cest močových (při akutní inkontinenci). Větší riziko je také při obezitě, nebo chronickém kašli, kdy je močový měchýř vystavován větší zátěži.

Prevence inkontinence

Vzhledem k příčinám je možná částečná prevence, a to v tomto případě posilování svalů pánevního dna, ať už speciálními cviky nebo udržováním celkové fyzické kondice. To také souvisí s obezitou jako rizikovým faktorem. Na inkontinenci bohužel působit i faktory, které ovlivnit nemůžeme, a proto prevence této nemoci nebude zdaleka stoprocentní.

Příznaky a projevy inkontinence

Příznaky nemoci jsou tedy náhlý únik moči, a to při velké fyzické zátěži nebo zvýšení nitrobřišního tlaku (kýchnutí, zakašlání apod.).

Pro mnoho žen nyní vyvstane otázka, jak se pozná závažnost nemoci. Tento aspekt je velmi individuální. Pro velmi aktivní ženy může být již počáteční stadium inkontinence nepřijatelným problémem, na druhé straně jsou ženy, které trpí pokročilým únikem moči a stále berou inkontinenci jako něco, co je běžná součást jejich života. Není. Je to léčitelná nemoc a nic co by ženy měly brát jako samozřejmost.

Proto obecně: Vyhýbáte se záměrně činnostem, u kterých by mohlo dojít k úniku? Nosíte vložku pro zachycení moči? Omezujete svůj pitný režim ze strachu z většího úniku moči? Dochází k náhlým únikům při cvičení, kašli, kýchnutí nebo smíchu? Omezuje vás inkontinence ve vašich běžných aktivitách (práce, výlety, sport)? Jestli si odpovíte na jednu nebo více z těchto otázek kladně, měla byste svou inkontinenci řešit.

Léčba inkontinence

I když je inkontinence téma, o kterém ženy nerady mluví, existuje více způsobů jak tento problém řešit. Důležité je mimo jiné přijít se včas poradit se svým lékařem, a nenechat únik moči dojít do pozdějších stadií, kdy bude léčba obtížnější.

Inkontinence se samozřejmě dá do určité míry „maskovat“ ať již předcházením rizikovým situacím nebo nošením vložek k zachycení nechtěně uniklé moči. Tyto způsoby ale inkontinenci neřeší dlouhodobě, a pokud problémy přetrvávají, platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“. Samovolný únik moči je dnes již tak rozšířeným tématem, že těžko budete hledat lékaře, který by nevěděl, jak vám pomoci. Mimo to existují specializovaná centra po celé republice, zaměřená přímo na tento problém.

Asi prvním doporučením od lékaře budou tzv. Kegelova cvičení pánevního dna, kdy se speciálními cviky pokoušíte navrátit močovému měchýři a trubici podporu ochablých svalů. Je to metoda, která není nijak invazivní, ale záleží jen na pacientce, jak bude cvičební režim dodržovat. Tato metoda je ale účinná pouze, pokud je příčina inkontinence oslabení svalů pánevního dna (nejčastější příčina) a u těžších stupňů úniku moči nemusí mít žádný efekt. V podstatě jde o vědomé stahování svěračů, kterými lze zastavit proud moči.

Druhým způsobem léčby může být hormonální terapie. Žena po menopauze může být ohrožena únikem moči z důvodu poklesu hladiny ženského hormonu estrogenu, který se dodává tělu ve formě poševních čípků, krému nebo tablet.

Operativní léčba. V posledních letech se do popředí dostala miniinvazivní metoda voperování TVT pásky, která odstraní příčinu inkontinence navždy. Páska je podporou pro ochablou močovou trubici, která opět odolává stresovým a zátěžovým vlivům.

Operace je opravdu mini- trvá asi 30 minut, je prováděna v lokální anestezii a žena se může navrátit ke své denní rutině za 2 dny.

Páska není vhodná pro ženy těhotné a ženy plánující těhotenství. Důležité je také zmínit, že dříve proti operaci TVT mluvila cena, kdy výkon přišel ženu až na několikatisícové částky (okolo 15 000 Kč), nyní je výkon plně hrazen pojišťovnou.

Existují i jiné operační metody léčby inkontinence, TVT metoda je ale nejrozšířenější pro její minimální invazivnost a celkovou rychlou rekonvalescenci po zákroku.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě prevence obezity jako jednoho z bohužel mnoha rizikových faktorů a posilování svěračů toho ženy samy opravdu moc nezmůžou.

Pro správnou léčbu inkontinence, kdy je potřeba nejprve správně odhalit příčinu úniku moči je vhodné založit si tzv. mikční kalendář. Do tohoto jednoduchého diáře se zapisuje denní příjem tekutin a režim vyprazdňování močového měchýře. Důležité je mít dostatek tekutin, a vynechat nápoje, které obsahují alkohol a kofein (látky, které dráždí močový měchýř). Z tohoto kalendáře může lékař jednodušeji poznat příčinu a poté započít správnou léčbu.

Komplikace inkontinence

Případné komplikace léčby tkví v nežádoucích účincích léků nebo běžnými operačními komplikacemi při invazivní léčbě.

Zavedení TVT pásky je nyní už natolik miniinvazivní metodou, že je i minimálně riziková. Všechny způsoby léčby je potřeba nejprve řešit s lékařem, který doporučí nejvhodnější metodu. Nebojte se o své inkontinenci mluvit a nenechte se s ní omezovat. Každá žena má totiž právo udržet moč.

Diskuse

Další názvy: samovolný únik moči, neschopnost udržet moč

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s inkontinencí

Máte zkušenost s inkontinencí?

Betusskka12 (30.08.21)

Seni mi taky vyhovují ze všech nejvíc

Inkontinence TheTheresa (14.07.21)

Já jsem se s inkontinencí potkala po porodu. Vůbec jsem netušila, že se to může týkat i mě. Docela mě to překvapilo. Nicméně co už. Bojuju, posiluju pánevní dno a hlavně používám kvalitní pomůcky.

Inkontinence Zdena144 (13.07.21)

Dobrý den, také jsem si prošla nepříjemnými komplikacemi v době po porodu, kdy jsem trpěla opravdu silnou inkontinencí. Nedávno jsem ale narazila na tyto služby: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence/ a chci se jen zeptat, jestli by se tu nenašel někdo kdo v této ordinaci byl. Případně jak Vám to pomohlo.

Inkontinence Marcelaa1234 (24.06.21)

Já si taky kupuju Seni Lady, jsou opravdu tenoučké a nic nepropustí. Hlavně se v nich nezapařuju jako v jiných vložkách.

Inkontinenční kalhotky Seni DankaDana (20.04.21)

Doktorka mi teď dala předpis na inkontinenční kalhotky Seni, bála jsem se, že to bude vidět jako plena, ale naštěstí jsou hodně tenké.

co mi pomáhá drobek.alca (31.03.21)

Já si kupuju inkontineční pomůcky

Lenana11 (21.01.21)

Děkuju za radu, mají toho koukám hodně takže něco určitě vyberu.

Diana12 (17.01.21)

Zeptej se v lékárně na inkontinenční pomůcky Seni

Jajarča (13.01.21)

Já jsem to řešila po porodu, našla jsem si pohodlné a diskrétní vložky Seni a mohla jsem klidně i sportovat.

Inkontinence a cvičení JiřinaVyhnalková (14.10.16)

S pokročilým věkem to prý běžně přichází, ale já si to neuvědomovala. Až jsem opravdu začala trpět na únik moči.

Nemohla jsem jet nikam na delší dobu, protože jsem se styděla za to, že tím trpím. Zkoušela jsem různé „pleny“, ale bylo to až moc nepohodlné.

Pomohlo mi až užívání Ive a kegelovy cviky a teď jsem na tom mnohem lépe.

Inkontinence po přechodu BaJana (13.10.16)

Svojí vlastní zkušenost s inkontinencí nemám, ale léčila se s ní moje maminka.
S inkontinencí začala mít problémy asi tak před 3 lety, zřejmě to ovlivnilo období přechodu. Začalo to malým únikem moči při kýchnutí, nebo zakašlání, při smíchu apod.

Když se zmínila doktorovi, tak ten jenom řekl, že v jejím věku je to normální a že má posilovat pánevní dno. Začala tedy posilovat pánevní dno, podařilo se jí shodit i několik kilogramů, ale únik moči se bohužel stále zhoršoval. Nechtěla už nikam ani jezdit a když už někam vyrazila, tak jedině s vložkou.

Co mi pomohlo

Nakonec jí pomohla operace, kdy jí byla zavedena páska. Hodně se jí ulevilo, protože to opravdu pomohlo.
Zrovna dnes jsem četla velmi silný příběh, kdy se maminka stará už 19 let o svého postiženého syna, který trpí inkontinencí. https://www.dentimedshop.cz/…ho-syna.html

Zkušenosti s únikem moči Barunakop (18.07.15)

Již od porodu jsem trpěla stresovou formou inkontinence. Projevovalo se to hlavně při nějaké fyzické námaze typu zvedání dítěte či silnějším smíchu. Nejprve jsem byla nucena nosit pleny a zkoušela jsem veškeré dostupné „neinvazivní metody léčby inkontinence moči“ - nezabralo to.

Co mi pomohlo

V březnu jsem se rozhodla podstoupit zákrok u MUDr. Michala Otčenáška. Jednalo se o zákrok s využitím pásky typu TVT. Po podrobné prohlídce a konzultaci jsme se domluvili na termínu operaci a vše proběhlo bez komplikací. Domluvila jsem se poté na rehabilitační fyzioterapii a musím říci, že se konečně vše vrátilo do normálu!

Únik moči nenechte zajít daleko KateřinaFaj (29.04.15)

Dobrý den, začala jsem mít problém s únikem moči zhruba v 56 letech, kdy to začalo mírnými úniky při kašli, kýchání, nějaké námaze atd. Bylo to nepříjemné a člověk si to nerad připouští, ale je lepší si to připustit, než to neřešit a nechat to zajít dál a do toho i samozřejmě zapáchat, přeci jen moč je moč.

Léčba

Začala jsem používat vložky speciálně pro únik moči. Zpočátku jsem zkoušela různé cviky na pánevní dno, a jak jsem si tak chodila pro hygienické pomůcky kousek od nás do lékárny, kde za pultem pracuje paní zhruba mého věku, začala se se mnou o problému bavit, když měla zrovna chvíli prázdnou lékárnu. Doporučila mi dýňové tablety, které jsou běžně k sehnání v lékárně a pro stydlivější jako já i na internetu. Pořád lepší zkusit přírodu a pohyb, než se hned vrhat na operační stůl.

Nehormonální léčba Myona (03.01.15)

Stresovou inkontinencí jsem trpěla od porodu a projevovalo se to únikem moči třeba při smíchu, zvedání starší dcerky a taky třeba, když jsem se lekla a podobně. Bylo to dost nepříjemné a nosila jsem plíny jako moje nejmladší holčička.

Léčba

Zkoušela jsem různé bylinné čaje, brusinky (celkem zbytečně) a také Kegelovy cviky, Ive, ale definitivně jsem se toho zbavila až za pomoci Incovenalu.

Co mi pomohlo

Kegelovy cviky a Incovenal (s CEL komplexem.) Léčba tři měsíce.

Inkontinence Silva P. (07.11.14)

Únikem moči jsem naposledy trpěla po porodu. Trvalo to skoro dva měsíce.

Co mi pomohlo

Pomohlo mi cvičení podle DVD.

Kegelovy cviky při inkontinenci hana.jina (03.07.13)

Začala jsem mít problémy s inkontinencí při přechodu. Bylo to spíš v začátcích, ale dost mě to překvapilo. Nejhorší to bylo při kýchání, kašlání a nebo při větším smíchu. Navíc si nepřipadám tak stará,aby mě tohle trápilo.

Co mi pomohlo

Našla jsem si jak mám cvičit Kegelovy cviky a taky jsem si koupila doplněk dýňové tablety, které mají extrakt z dýně a posilují přímo na svaly močového měchýře a taky ovlivňují hladinu hormonů. Jako bonus pomáhají i při nepříjemných stavech při přechodu, u mě to byly návaly horka, pocení a nervozita.

IVE kajkaKaju (15.01.13)

Ive taky beru, pomohl mi. Navíc jsou v příbalovém letáčku i cviky na zpevnění pánevního dna, za což jsem taky velmi ráda.

TVT páska paloucek11 (07.11.12)

Už několik let se peru s inkontinencí, nyní jsem před operací TVT pásky, sice mám strach, ale jdu do toho.

Ive při inkontinenci Jana33333 (07.09.12)

Inkontinence mě začala trápit velice pomalu a postupně se to zhoršovalo. Vadilo mi kýchání, smích a taky hlavně v noci, musela jsem každou chvíli na toaletu.

Léčba

Pomohl mi přípravek Ive. Ten beru pravidelně každý den a hodně se to zlepšilo, noci mám už klidné a směju se taky ráda. Vůbec jsem netušila, že mi ještě něco pomůže.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.