DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace
Příznaky ječného zrna
Popis ječného zrna
Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který se prezentuje svými čtyřmi typickými projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).
Rizikové faktory ječného zrna
Mezi rizikové faktory pro vytvoření ječného zrna patří jednak zdravotní stav – cukrovka, růžovka (rosacea – porucha mazových žláz), zánět slzných žláz, snížená imunita, hormonální změny či poruchy, mastná pokožka – ale také chování - namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru), snížená frekvence mrkání (zejména při práci s počítačem či sledování televize), mnutí očí znečištěnýma rukama – a vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.
Prevence ječného zrna
Pro prevenci nemoci, pakliže se nevyskytuje opakovaně, postačí hlídání a snižování rizikových faktorů.
Při častějším výskytu je vhodné věnovat očím zvýšenou péči – především hygienu. Nejlépe pravidelné (dvakrát denně) čištění (přejíždět oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě či dětském šamponu).
V případě projevů syndromu suchého oka (pálení očí, řezání, pocit písku v oku) je třeba tento problém odborně řešit, neboť narušení rovnováhy produktů různých typů očních žláz může vést k mnoha problémům, k nimž patří i ječné zrno.
Příznaky a projevy ječného zrna
Příchod ječného zrna je obyčejně ohlašován bolestí nejprve celého víčka. Posléze dochází ke koncentraci bolesti a zčervenání jednoho místa (obyčejně kolem 3. dne). Vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Tato boule – měkký uzlíček – může někdy zaniknout v celkovém otoku oka. Pro potvrzení přítomnosti ječného zrna může lékař provést manévr přetočení víčka vnitřkem ven. Na vnitřní straně víčka je patrno žluté hnisající zrno.
Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomností hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.
Léčba ječného zrna
V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo uzraje, praskne a zmizí.
Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává 2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno sterilně nařízne, což umožní hnisu vytéci. Toto naříznutí se provádí v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).
Někdy se také doporučuje odstranění řas, což ulehčí vytékání obsahu zrna.
Ačkoli si proříznutí při notné dávce odvahy můžete provést samy, nedoporučuje se to vzhledem ke zvýšenému riziku vniknutí infekce do rány. Navíc lékař obyčejně předepíše antibiotickou mast, která pomůže ložisko doléčit a sníží riziko opakovaného vzniku ječného zrna. Tato lokální antibiotika (či sulfonamidové oční masti) je vhodné aplikovat ještě několik dní i po vymizení potíží, jelikož se tak snižuje pravděpodobnost návratu ječného zrna.
Jak si mohu pomoci sám
Doprovodné nepříjemné příznaky onemocnění, jako svědění, bolest… někdy nutí pacienta k mnutí či škrábání oka. To ale zvyšuje riziko zanesení další infekce do oka z nesterilních rukou (dříve se proto alespoň doporučovalo neprovádět toto mnutí prsty, nýbrž hřbetem ruky, u kterého se předpokládá, že je čistější).
Lepší úlevou od těchto potíží a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Jednou možností jsou mokré (lépe spíše jen vlhké) bylinné obklady (kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody), jinou alternativou jsou suché teplé obklady (kapesník přežehlený žehličkou).
Dále se také doporučuje (ač někteří jeho vliv na ječné zrno vyvrací) užívání vitamínu řady B (B-komplex).
Komplikace ječného zrna
K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu (zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.
Jinou komplikací nemoci je vlastně nemoc jiná – vlčí zrno. Tyto dvě nemoci od sebe často nejsou širokou veřejností rozlišovány. Ječné a vlčí zrno se liší typem žlázy, kterou postihují (vlčí postihuje hlubší) a vlčí zrno není na rozdíl od ječného infekční. Vlčí zrno je malé, nebolestivé zatvrdnutí, často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout. Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem - vyškrábnutím.
Diskuse
Další názvy: hordeolum
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.