Ječné zrno

Přidat zkušenost

Ječné zrno léčí Oftalmologie (oční) a patří mezi Onemocnění očí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis ječného zrna

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který se prezentuje svými čtyřmi typickými projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).

Rizikové faktory ječného zrna

Mezi rizikové faktory pro vytvoření ječného zrna patří jednak zdravotní stav – cukrovka, růžovka (rosacea – porucha mazových žláz), zánět slzných žláz, snížená imunita, hormonální změny či poruchy, mastná pokožka – ale také chování - namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru), snížená frekvence mrkání (zejména při práci s počítačem či sledování televize), mnutí očí znečištěnýma rukama – a vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Prevence ječného zrna

Pro prevenci nemoci, pakliže se nevyskytuje opakovaně, postačí hlídání a snižování rizikových faktorů.

Při častějším výskytu je vhodné věnovat očím zvýšenou péči – především hygienu. Nejlépe pravidelné (dvakrát denně) čištění (přejíždět oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě či dětském šamponu).

V případě projevů syndromu suchého oka (pálení očí, řezání, pocit písku v oku) je třeba tento problém odborně řešit, neboť narušení rovnováhy produktů různých typů očních žláz může vést k mnoha problémům, k nimž patří i ječné zrno.

Příznaky a projevy ječného zrna

Příchod ječného zrna je obyčejně ohlašován bolestí nejprve celého víčka. Posléze dochází ke koncentraci bolesti a zčervenání jednoho místa (obyčejně kolem 3. dne). Vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Tato boule – měkký uzlíček – může někdy zaniknout v celkovém otoku oka. Pro potvrzení přítomnosti ječného zrna může lékař provést manévr přetočení víčka vnitřkem ven. Na vnitřní straně víčka je patrno žluté hnisající zrno.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomností hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Léčba ječného zrna

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo uzraje, praskne a zmizí.

Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává 2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno sterilně nařízne, což umožní hnisu vytéci. Toto naříznutí se provádí v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).

Někdy se také doporučuje odstranění řas, což ulehčí vytékání obsahu zrna.

Ačkoli si proříznutí při notné dávce odvahy můžete provést samy, nedoporučuje se to vzhledem ke zvýšenému riziku vniknutí infekce do rány. Navíc lékař obyčejně předepíše antibiotickou mast, která pomůže ložisko doléčit a sníží riziko opakovaného vzniku ječného zrna. Tato lokální antibiotika (či sulfonamidové oční masti) je vhodné aplikovat ještě několik dní i po vymizení potíží, jelikož se tak snižuje pravděpodobnost návratu ječného zrna.

Jak si mohu pomoci sám

Doprovodné nepříjemné příznaky onemocnění, jako svědění, bolest… někdy nutí pacienta k mnutí či škrábání oka. To ale zvyšuje riziko zanesení další infekce do oka z nesterilních rukou (dříve se proto alespoň doporučovalo neprovádět toto mnutí prsty, nýbrž hřbetem ruky, u kterého se předpokládá, že je čistější).

Lepší úlevou od těchto potíží a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Jednou možností jsou mokré (lépe spíše jen vlhké) bylinné obklady (kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody), jinou alternativou jsou suché teplé obklady (kapesník přežehlený žehličkou).

Dále se také doporučuje (ač někteří jeho vliv na ječné zrno vyvrací) užívání vitamínu řady B (B-komplex).

Komplikace ječného zrna

K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu (zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.

Jinou komplikací nemoci je vlastně nemoc jiná – vlčí zrno. Tyto dvě nemoci od sebe často nejsou širokou veřejností rozlišovány. Ječné a vlčí zrno se liší typem žlázy, kterou postihují (vlčí postihuje hlubší) a vlčí zrno není na rozdíl od ječného infekční. Vlčí zrno je malé, nebolestivé zatvrdnutí, často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout. Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem - vyškrábnutím.

Diskuse

Další názvy: hordeolum

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s ječným zrnem

Máte zkušenost s ječným zrnem?

Mléko na ječné zrno Andula67 (14.12.17)

Dobrý den, před dvěma dny jsem měla ječné zrno na horním víčku. Celý den jsem na víčko přikládala vatu namočenou v teplém mléku a po dni mi ječné zrno zmizelo, takže doporučuji.

Ječné zrno pavlina briz (05.07.16)

Dobrý den,
mám po dvou operacích ječného zrna. Další na mě čeká, ale vyzkoušela jsem světlík lékařský, který mě před operací zachránil.

Pokud máte ječné zrno v začátcích (nepatrnou bouličku), zrno mizí po druhém dnu. Měla jsem větší bouličku, ta mi trvala asi devět dnů a mám pokoj :-). Doporučuji třikrát až pětkrát denně potírat oko vlažným světlíkem.

Recept: 150 ml vody a 1 lžíce světlíku, povaříme 5 min, pak ještě necháme pod pokličkou 10 minut, scedíme. Co nám zůstane, dáme do ledničky a tři dny můžeme používat. Pak vylít a udělat čerstvý.

Ječné zrno Radovan K - 29 let (23.07.14)

Zprvu klasika - nepříjemné svědění, mírná bolest, pocit jako bych si víčko podráždil nehtem. Po dvou dnech - mírný otok, který přešel ve výraznější. Horkost, svědění a pocit „spadlé řasy“ v oku. Zraní ječného zrna - otok postupně upadá, bolest i horkost také, zrno se začíná ohraničovat, zčervenání už je pouze v okolí zrna, které má již bílou špičku. cca po pěti dnech léčení, mazání.

Ječné zrno se u mě vyskytlo už nyní počtvrté a mám jej i nyní. Už si začínám říkat, že mému tělu asi něco chybí a dává mi to tímto najevo. Dvakrát jsem to už byl vyříznout a snad nepůjdu tentokrát. Kdo má podobný problém, není se čeho bát. Za 15 minut jste z ordinace venku - do koutku oka vám píchnou lokální anestetikum, oko vám rozkapou a vidíte jen mlhovinu, víčko poté převrátí a pak zrno naříznou nebo vyškrábnou. Není to bolestivé, spíše nepříjemné a nikomu to nepřeji.

Léčba

Samozřejmě doporučuji hned při prvním příznaku mít po ruce Ophtalmo Septonex mast, popřípadě kapky stejného názvu či koupit Kapky se světlíkem lékařským (obojí v lékárně bez receptu). Antibiotické mastičky pomohou vždy už po prvním dni. Já osobně jsem jich měl hned několik (Opthalmo framikoin, Maxitroll, Tobradex).

Teplé obklady urychlují celý proces zrání zrna, studené obklady jsou proti veškerým zánětům, ale nejsem si jistý, zda studeným obkladem si pomůžete. Jestli ano, tak pouze v rané fázi příznaků, jinak si myslím, že celý proces bude delší. Osobně jsem dával studené obklady z heřmánku, světlíku lékařského, ale paní doktorka řekla, že teplý obklad je lepší pro urychlení zrání, pak tedy buď zrno uzraje a praskne (což se mi stalo jednou z ze čtyř případů), nebo se ohraničí a čeká vás zákrok.

Co mi pomohlo

Návštěva lékaře, teplé obklady, Maxitroll. Pomůže téměř cokoliv, co se v mém příspěvku dočtěte.
Prevence, posilňování imunity, nešahat špinavýma rukama do očí, vyhýbat se prašným prostředím a nadměrným teplotám.
Strava: mrkev, vitamíny řady B.

Dlouhé čekání na zahojení Elmira78 (16.02.14)

První mi začalo růst ječné zrno na dolním víčku - bolelo to, začalo to červenat. Pak to cca po týdnu prasklo a hnis vytekl. Asi tam něco zůstalo a pořád to bylo červené. Asi 3mm velké.

Léčba

Protože se mi s tím nechtělo k dr., tak jsem šla do lékárny a jediné, co mi na to mohli prodat byl Ophtalmo-Septonex. Tak jsem skoro týden mazala a nic. Pak mi mamka-zdravotnice přinesla Opthalmo-Framykoin - antibiotická mast a to po týdnu taky nepomohlo, tak jsem pak musela jít k dr. Sice to už nebolelo, ale bylo to pořád červené - esteticky mne to tam štvalo. Měla jsem strach, co mi dr. s tím provede, protože se to prý může i vyříznout. Ale naštěstí nic takového nekonalo. Měla jsem to bez hnisu, jen ploché, tak předepsala Maxitrol - také nějaká atb.mastička, ale po 10-ti dnech také nezabrala a nezmizelo to. Dr.říkala, že ať zkusím vydržet, že by se to mělo vstřebat samo, že to dlouho pak trvá - 2-3 měsíce, než to úplně vymizí.

Léčba ječného zrna Framykoinem gentle (13.01.13)

Na ječné zrno mi odjakživa nejvíc pomáhala mast Framykoin hned o počátku příznaků. Trpěl jsem tím hodně v dětství a párkrát v dospělosti. Vše ostatní je jako by nepomohlo. Pak je lepší nechat uzrát a samo praskne.

Ok Gel - Ječné zrno imchlo (17.07.10)

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o svou vlastní zkušenost. V neděli mě začalo tlačit v oku a pod okem, bylo to dost bolestivé a nepříjemné, vyklubalo se z toho ječné zrno. Musela jsem odvézt sebe a přátelé domů z úžasného víkendu a sluníčko udělalo své, v pondělí ráno jsem na oko téměř neviděla, hrozně v tom píchalo a bolelo to.

Léčba

Použila jsem bylinkový přípravek OK Gel a mazala pod okem, kde byla asi 8 mm boulička a použila i na spodní víčko. Ve středu bylo zcela po problému. Takže toto je má zkušenost. Moc děkuji za to, že jsem měla po ruce tuto skvělou domácí lékárničku, která toho umí hrozně moc. Ivona

Ječné zrno - droždí ´pol (17.05.10)

Měl jsme několikráte ječné zrno, ale na doporučení staré lékařky (už v penzi), jsem jedl droždí a od těch dob nemám s ječným zrnem problém. Ani s oparem. Stále jím alespoň jednou za měsíc trochu droždí (ale nejlepší je cukrářské - to je jenom ve velkém balení drožďová pomazánka. Je sice pro někoho hnusná, ale pomáhá mě 100%).

Kdo nezkusí, má problém.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.