Kapavku léčí Dermatologie a patří mezi Pohlavní choroby

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příčina vzniku, Rizikové faktory, Příznaky a projevy, Vyšetření, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis kapavky

Kapavka je vysoce nakažlivé onemocnění vyvolané bakteriální infekcí. Patří mezi nejčastější sexuálně přenosné nemoci.

Poslední desetiletí se její výskyt celosvětově snižuje. V České republice byl v roce 2006 počet nově hlášených infekcí 1082, tj. 10,5 infekcí na 1OO tis. obyvatel.

Infekce bývá častěji zjištěna u mužů než u žen a postihuje hlavně věkovou skupinu mezi 15-35 lety, proto hlavně u mladých žen se jedná o nebezpečné onemocnění, které může mít negativní vliv na reprodukční schopnost (viz dále komplikace).

Příčina vzniku kapavky

Původcem onemocnění kapavkou je bakterie jménem Neisseria gonorrhoeae, známá také jako gonokok. Je to gramnegativní bakterie, která je velmi málo odolná vůči zevnímu prostředí (hrozí velmi nepatrné riziko nákazy třeba při užívání veřejných záchodů, použití bezprostředně infikovaných ručníků, žínek nebo při líbání). Její přenos se tedy děje téměř výhradně intimním kontaktem (pohlavním stykem).

Kapavka je především místní onemocnění, má malý sklon k celotělovému šíření (generalizaci). Má většinou charakter rychle probíhajícího (akutního) zánětu s hnisavým výtokem.

Postihuje výstelku (sliznici) močopohlavního (urogenitálního) ústrojí. U mužů nejčastěji močovou trubici (ureteru), odkud se může šířit do prostaty, semenných váčků, nadvarlat. U žen kromě močové trubice nejčastěji čípek děložní, odkud může projít do pochvy, dělohy, vejcovodů.

U obou pohlaví může postihnout také sliznici konečníku následkem provozování análního sexu, u žen také zanesením infekce výtokem z pochvy.

Při orálním sexu s nakaženou osobou je vysoké riziko infekce nosohltanu.

Při porodu infikované rodičky se může nakazit i novorozenec. Infekce se projeví jako postižení oka novorozence zánětem spojivky, či rohovky (keratokonjunktivitida).

Rizikové faktory kapavky

Především promiskuita, nechráněný pohlavní styk s neznámou náhodnou osobou, prostituce, chudoba.

Rizikovou skupinou obyvatel jsou hlavně mladí dospělí, uživatelé drog.

Prevence kapavky

Nejúčinnější prevence je sexuální abstinence. Když už se to z pochopitelných důvodů dodržet nedá, je základní prevencí zodpovědné sexuální chování. To obnáší omezení počtu sexuálních partnerů a vyhýbání se sexuálním dobrodružstvím s náhodnými osobami.

Rozhodně každý kdo nemá stálého partnera, by měl při styku použít kondom. Jeho pravidelné a správné použití snižuje riziko nákazy.

Při výskytu prvních příznaků by se měla vyhledat lékařská pomoc s vyšetřením a případným zahájením léčby pro zabránění vzniku případných komplikací. Po dobu určení diagnózy a léčení je třeba se vyvarovat sexuálních styků v smyslu prevence dalšího šíření nákazy.

Jako prevence nákazy novorozenců se plošně uplatňuje tzv. kredeizace, kdy se každému novorozenci preventivně aplikuje do oka do spojivkového vaku desinfekční prostředek Ophtalmo-Septonex.

Příznaky a projevy kapavky

Kapavka u mužů


Projeví se po kontaktu s infekcí u 25 % mužů zpravidla 2-6 dní po infekci.

Mezi první příznaky patří pálení a řezání při močení (dysurie), časté močení během dne (polakisurie). Pozoruje se zarudnutí kolem ústí močové trubice a také běložlutavý výtok (typická je nutnost výměny spodního prádla).

V případě neléčené nebo neefektivně léčené kapavky může dojít k šíření infekce vzhůru močovými cestami se vznikem zánětu semenných váčků, nadvarlat, prostaty. Zánět prostaty se pak projevuje zvýšenými teplotami, bolestivým nočním výronem semena (poluce), bolestmi břicha při močení a vylučování stolice. Při postižení nadvarlete se pozoruje červený bolestivý otok šourku. Asi v 10 % případů infekce nejsou příznaky přítomné (asymptomatický průběh).

Kapavka u žen


Vzniká přibližně v polovině nechráněných styků s infikovaným partnerem. Probíhá nejčastěji jako zánět děložního hrdla spolu se zánětem močové trubice.

Projevuje se pálením při močení (dysurie) s výtokem. Děložní hrdlo je zarudlé a povleklé hnisem. Může se objevit krvácení mezi menstruačními periodami i krvácení po sexuálním styku. Infekce někdy postihne také žlázky na malých pyscích a žlázky při ústí močové trubice. To může vést až ke vzniku hnisavého váčku (absces) s výraznými bolestmi při chůzi a sezení.

Asi 50% žen nakažených kapavkou nemá příznaky žádné, případně mírné nebo atypicky vyjádřené. To pak představuje nebezpečí z hlediska dalšího šíření nákazy.

V případě neléčené infekce se onemocnění šíří dál a vzniká zánět děložní sliznice (endometritida), malé pánve, zánět vejcovodů (salpingitida), který bývá provázen bolestmi břicha, horečkou, pocity na zvracení (nauzea) a zvracením, u déletrvajícího onemocnění se jako příznak popisuje kromě nejasných bolestí břicha také bolestivá soulož (dyspareunie).

Jiné formy kapavky u obou pohlaví


Rektální kapavka- projevuje se bolestmi konečníku při vylučování stolice (defekaci), výtokem z řitního otvoru.

Faryngeální kapavka- hltanová, nejčastěji se nijak neprojeví, pokud ano, tak jako mírná bolest v krku.

Konjunktivitida- zánět spojivek, projeví se jako zarudlé zanícené oko, může vést až ke slepotě.

Diseminovaná kapavka


Vyskytuje se jen asi u 0,5- 3% nemocných. Představuje rozšíření infekce i na další orgány těla mimo systém, přes který infekce do organizmu vnikla.

Nejčastěji je postižena kůže, jeden nebo více kloubů (mono, polyartritida) a bývá přítomná zvýšená teplota. Postižená bývají kolena, hlezna, prsty, zápěstí. Klouby jsou zarudlé, oteklé, bolestivé. Na kůži nad klouby nebo na prstech se tvoří červeně prosáklé vyrážky s krustami.

Vyšetření kapavky

Vyšetření se opírá hlavně o kultivaci, tj. vypěstování přítomné bakterie na speciálních půdách. Bakterie se získá výtěrem.

Nejčastěji se výtěr provádí u mužů z ústí močové trubice nejlépe ráno před močením, nebo po několika hodinách po močení (popř. po masáži prostaty), aby nedošlo proudem moči k vypláchnutí baktérií a falešně negativnímu výsledku.

U žen se výtěr získá z krčku děložního a močové trubice. Lepší je provést odběr 2-3 dny po menstruaci. U extragenitální kapavky se odběr dělá z konečníku, krku. Kultivace poskytne výsledky do 48 hodin.

Spolehlivou metodou je také přímý mikroskopický průkaz. Na sklíčku pod mikroskopem se pozoruje vzorek hnisavého výtoku z močové trubice.

Další metody k průkazu bakterie jsou PCR, přímá imunofluorescence, ELISA.

U kapavky již rozšířené celotělově (diseminovaná kapavka) je vyšetřením hemokultura- odebraná krev s přítomnými bakteriemi se nechá několik dní na speciální půdě, kde, pokud jsou přítomny bakterie, dojde k jejich pomnožení a možnosti průkazu.

Kromě vyšetření kapavky se pátrá také po původcích i jiných sexuálně přenosných nákaz. Rutinně se provádějí testy na syfilis a HIV virus.

Léčba kapavky

Kapavka podléhá hlášení a její léčba je povinná. Protože její původce je bakterie, léčbu představuje podávání antibiotik. Vybírají se antibiotika nejcitlivější k bakterii. Podávají se většinou sedm dní.

Při včasné léčbě je naděje k úplnému vyléčení velice dobrá. Nasazení léčby však ještě neznamená také ukončení terapie. Hned na druhý den po ukončení léčby a ještě dvakrát během dvou týdnu se provádějí bakteriologické kontroly. Až při negativních nálezech také ze sérologie, laboratoře je nemocný teprve po 4 měsících vyřazen z evidence.

Jak si mohu pomoci sám

Jelikož je kapavka infekční onemocnění, musí se vyléčit tak, že se organizmus zbaví vyvolávající bakterie. Lékem volby jsou proto antibiotika a k jejich získání se musí vyhledat lékařská pomoc.

Důraz na to jak si mohu pomoci sám je v tomto případě spíš na straně prevence. V chování se tak, aby se nákaze předešlo. Netřeba zapomínat, že onemocnění kapavkou nenechává v těle žádnou imunitu. To znamená, že se člověk může nakazit opakovaně i když ji už jednou prodělal.

Komplikace kapavky

Komplikace představují stavy, které se rozvinou při neléčení nebo při nedodržení správných zásad léčby. Tj. například nedodržení potřebné délky užívání antibiotik.

Ke komplikacím patří rozšíření infekce na další orgány močopohlavního ústrojí (na prostatu, nadvarlata u mužů dělohu, vejcovody u žen) nebo také na orgány mimo urogenitální strojí (př. u diseminované kapavky).

Mezi následky pak patří nejen tedy delší a těžší průběh léčení, ale následkem zánětu vznikají v orgánech při hojení vazivové srůsty a jizvy a může dojít například ke svraštění a omezení až neprůchodnosti vývodných cest pohlavních s případným rizikem ztráty plodnosti jak u mužů, tak u žen.

U žen se mezi komplikacemi popisují kromě neplodnosti také časté potraty, předčasné porody a mimoděložní těhotenství.

V neposlední řadě mezi komplikace patří i zvýšena náchylnost k získání jiných a závažnějších sexuálně přenosných infekcí, především infekce HIV-virem a onemocnění syfilis.

U novorozenecké kapavky a u jedinců, kteří si kapavku sami např. rukama přenesli na oko, se vznikem kapavkového zánětu rohovky a spojivky, je nebezpečnou komplikací protrhnutí rohovky vedoucí až ke slepotě.

Diskuse

Další názvy: gonorea, tripl, kapela, gonorrhoea

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s kapavkou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.