Karcinoid

Přidat zkušenost

Karcinoid léčí Onkologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory a prevence, Příznaky, Léčba, Jak napomoci léčbě karcinoidu, Komplikace

Popis karcinoidu  

Už název sám – karcinoid – má vyjádřit, že tento typ nádoru se vymyká běžnému dělení nádorů a je pro řadu svých vlastností považován za tzv. semimaligní (polozhoubný).

Jedná se o vzácný nádor, který má poměrně zvláštní chování. Četnost jeho výskytu je 1,5:100 000, což znamená, že jím v České Republice ročně onemocní asi 200 lidí. Tato čísla ale nemusí zcela odpovídat , protože karcinoid může mít ve skutečnosti více lidí, kteří ale nemají žádné obtíže a proto se o tom, že by mohli karcinoid mít, ani neví.

Karcinoid patří do skupiny tzv. neuroendokrinních nádorů. Pro tyto nádory je charakteristické, že se skládají z buněk, které mají vlastnosti typické jak pro buňky nervové – obsahují podobné slučeniny, tak pro buňky endokrinní produkující hormony.

Patří sem vysloveně vzácné nádory jako insulinom, gastrinom, atd., nicméně zdaleka nejčastější je právě karcinoid (až 50% ze všech neuroendokrinních nádorů).

Karcinoid je nádor, který roste velmi pomalu. Nejčastěji se vyskytuje v trávící trubici (asi 65% všech karcinoidů) – v tenkém střevě, apendixu, žaludku, tlustém střevě a konečníku, ve žlázách trávicího traktu – játrech a slinivce břišní. Také ho můžeme nalézt v dýchacích cestách (asi 25% karcinoidů). Vysloveně vzácně se pak vyskytuje ve vaječnících.

Někdy se chová nezhoubně a dost často se stane, že o něm jeho nositel ani neví. Je pak většinou náhodně objeven při léčbě pro jiné onemocnění (např. ve apendixu po operaci pro zánět slepého střeva).

Jindy zase může svého nositele potrápit účinky hormonů, které produkuje, není to ale pravidlem. Karcinoid může produkovat celou řadu hormonů. Jiné hormony produkují karcinoidy nacházející se v dýchacích cestách a jiné potom ty, co jsou v trávící soustavě.

Nejčastěji karcinoid tvoří hormon serotonin. Ten, jestliže je ho v krevním oběhu velké množství, může způsobit řadu příznaků, kterým se souborně říká karcinoidový syndrom.

Karcinoid se může také chovat jako zhoubný nádor a tvořit vzdálené metastázy.

Pokud se u postiženého vyskytne karcinoidový syndrom, je možné vzniklé podezření na karcinoid laboratorně ověřit vyšetřením krve a moči – v moči se ve zvýšeném množství nachází kyselina indoloctová. Konečná diagnóza se ale stanovuje až po mikroskopickém vyšetření vzorku tkáně nádoru.

Je popisován tzv. typický a atypický karcinoid podle své mikroskopické struktury. Atypický karcinoid má horší prognózu. Protože i jeho mikroskopické určení není snadné, v současné době se vzorek tkáně hodnotí dvěma různými zkušenými patology – tzv. dvojí čtení.

Rizikové faktory a prevence karcinoidu  

Důvod vzniku karcinoidu není znám, a proto je těžké zmínit rizikové faktory, které by rozvoji tohoto onemocnění zamezily.

Jestliže byl u vás již karcinoid diagnostikován a trpíte karcinoidovým syndromem, vyhýbejte se stresu, alkoholu, čaji, rajčatům, banánům, ananasu, kiwi a dále pak některým lékům. Všechny tyto látky totiž mohou vést k rozvoji tzv. karcinoidové krize, při které dochází k vystupňování příznaků karcinoidového syndromu.

Příznaky karcinoidu  

Přítomnost karcinoidu může být jeho nositeli po dlouhou dobu neznámá a někdy, ani do konce svého i dlouhého života, nemusí o tomto nádoru vědět.

Příznaky karcinoidu vyplývají jednak z jeho umístění a z toho, zda tvoří hormony, které vyvolávají známky karcinoidového syndromu.

Pokud se karcinoid nachází v trávící trubici, může způsobit širokou škálu příznaků od bolestí břicha, úbytkem na váze, průjmy až po úplný uzávěr střeva projevující se závažným tzv. ileózním stavem, kdy postižený zvrací, zastavuje se mu činnost střevní a nedochází ani k odchodu plynů a stolice.

Karcinoid v průduškách může vyvolávat kašel nebo vykašlávání hlenu s příměsí krve tzv. hemoptýzu, bolestmi na hrudi, opakovanými záněty plic.

Jestliže karcinoid produkuje hormony (nejčastěji serotonin, dále pak bradykinin, tachykinin, kalikrein, histamin, ACTH a další) a jejich hladina v krvi překročí mez, kdy je tělo schopno je samo rozložit tak, aby nevyvolávali nežádoucí účinky, objevují se příznaky tzv. karcinoidového syndromu. Karcinoidový syndrom ale postihuje jen asi 10% pacientů s tímto nádorem. Zpočátku je nádor malý a produkce hormonů je nízká, příznaky karcinoidového syndromu se většinou objevují až ve stádiu metastáz, nicméně je možné, aby se objevily i pokud vzdálené metastázy přítomny nejsou.

Příznaky karcinoidového syndromu jsou pestré, což odpovídá široké paletě hormonů, které nádor produkuje.

Typickým příznakem je tzv. flush. Jde o záchvatovité zčervenání na obličeji, krku, někdy i horní části hrudníku. Nemocný jej vnímá jako pocit horka nebo svědění. Trvá několik vteřin popřípadě minut.

Dále se objevuje zrychlené bušení srdce, zrychluje se tep, klesá (někdy může i stoupat) krevní tlak, stahují se průdušky (bronchospazmus), což vyvolává pocit dušnosti. Nemocný má křeče břicha, trpí průjmy. Vyskytují se i různé kožní projevy – pigmentace, zarudnutí.

Jestliže zarudnutí neustupuje a přídávají se bolesti hlavy, slzení a zúžení průdušek, jedná se o tzv.atypický karcinoidový syndrom.

Léčba karcinoidu  

To, jakým způsobem se bude léčba odvíjet, záleží na několika faktorech: rozsahu onemocnění, histologickém typu nádoru a přítomnosti známek karcinoidového syndromu.

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění nádoru (pokud je to ještě možné), ale také je nezbytně nutné léčit komplikace, které jsou způsobeny nadprodukcí hormonů.

Malé nádory do 2 cm je možné chirurgicky tzv. lokálně odstranit. Jestliže je nádor větší, je třeba přistoupit k tzv. radikálnímu výkonu, kdy se kromě nádoru a jemu přilehlé oblasti odstraňují i spádové lymfatické uzliny. Jestliže je nádor tak velký, že způsobuje příznaky ze střevní obstrukce, je potřeba ho odstranit, i když zde už chirurgický výkon k úplnému vyléčení nevede, jen k úlevě od obtíží. Takovéto léčbě pak říkáme paliativní.

Kromě chirurgické terapie je tu dále možnost tzv. systémové léčby (zasahuje celé tělo). Tu představuje chemoterapie, která ale není v případě karcinoidu moc účinná, a tzv. biologická léčba (její podstatou je podávání látek různého složení, které rozličným způsobem zasahují do imunitních a zánětlivých pochodů, které choroby provázejí). V případě karcinoidu se podávají látky jako interferon, somatostatin a jemu podobné látky, které ovlivní příznaky způsobené hormony, zabrzdí nádorový růst a zřejmě i prodlouží dobu života.

Jak napomoci léčbě karcinoidu  

Léčba karcinoidu je v rukách odborných lékařů, vy sami se na ní můžete podílet vyhýbáním se situacím, které by vám mohly přitížit. Zejména je to pak omezení stresu a alkoholu.

Vaše dieta by měla obsahovat vysoký obsah bílkovin a nízký obsah tuků. Jezte celozrnné pečivo, uhlohydráty jsou pak dostatečně zastoupeny v ovoci a zeleniny. (raději ale vynechte rajčata, ananas, kiwi, banány, ty totiž mohou flush vyvolat)
Vyhýbejte se stravě, která u vás může vyvolat známky karcinoidového syndromu, v horším případě i karcinoidové krize. Není vhodná kořeněná strava nebo strava s vysokým obsahem tuků. Nepožívejte najednou velké objemy potravin.

Komplikace karcinoidu  

U nemocných trpících karcinoidovým syndromem může být zcela spontánně nebo stresem, anestezií, chemoterapií, popř. manipulaci s nádorem během operace vyvolána tzv. karcinoidová krize.

Tento stav, při kterém se vystupňují příznaky karcinoidového syndromu. Je spojen s výrazným flushem, bolestmi břicha, častými průjmy, zrychlenou akcí srdeční, dochází k poklesu tlaku, může dojít k srdečnímu selhání. Průdušky se povšechně křečovitě stáhnou, to vede k výraznému pocitu dušnosti. Přidává se porucha vědomí, která může končit až kómatem.

Při dlouhotrvajícím karcinoidovém syndromu dochází k ukládání vaziva do srdečních chlopní, které naruší jejich funkci a může se proto objevit selhávání srdce.

Diskuse  

Další názvy: Neuroendokrinní nádor, Nádor z enterochromafinních buněk

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Karcinoidem

Máte zkušenost s Karcinoidem?

karpály urhj56 (10.11.21)

Karpální tunely jsem dostala kvůli práci, kterou jsem vykonávala. Byla jsem i na operaci a odešla jsem z práce, dále jsem ji nemohla vykonávat. Hraji na hudební nástroje a bohužel jsem toho musela nechat. Ruce stále nejsou v pořádku. Věnuji se teď studium hudby a mám ráda hudební pojmy, můj oblíbený slovníček hudebních pojmů je na *** . Doufám, že brzy budu moci hrát a zlepší se to. V budoucnu bych ráda pracovala v nějaké hudební škole.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.