DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace
Příznaky kvasinkové infekce pochvy
Popis kvasinkové infekce pochvy
S kvasinkovou infekcí pochvy se za život setkala skoro každá žena. Uvádí se, že s touto nepříjemností má zkušenost až 75% žen.
Jde o typické úmorné svědění, pálení, nepříjemné výtoky a často dlouhodobá a opakující se léčba. U nás se toto onemocnění uvádí jako nejčastější příčina vzniku výtoku z pochvy. Nepříjemné napadení invazivními kvasinkami se vyskytuje hlavně při výkyvech bakteriální rovnováhy ve vagině.
V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů.
Pokud je z nejrůznějších důvodů narušeno, může se zde přemnožit jiný mikroorganismus, kvasinka candida albicans. Tento druh kvasinky se běžně vyskytuje v ústech a ve střevech, u některých žen je přirozený i v pochvě. Při jejím nepřiměřeném přemnožení vzniká kandidóza, tedy právě kvasinková infekce pochvy. Často stačí, aby se do těla dostala jen jednobuněčná forma této kvasinky, ale teplé a vlhké prostředí pochvy způsobí, že se několikanásobně zmnoží a vytvoří infekční vláknitou mnohobuněčnou formu, která způsobuje nepříjemné příznaky.
Kromě kvasinky albicans způsobují infekce pochvy ještě další druhy rodu candida.
Celkově se jedná o velmi běžné onemocnění, a pokud na sobě shledáte příznaky nebo uslyšíte diagnózu od lékaře, není důvod k panice.
Rizikové faktory kvasinkové infekce pochvy
Riziko kvasinkové infekce nastává vždy, když je ohroženo přirozené kyselé vnitřní prostředí pochvy.
Tento stav nastává například při užívání širokospektrých antibiotik, která kromě léčby původního onemocnění (Anina, zápaly plic, záněty apod.) zabíjí i pro tělo příznivé bakterie. V pochvě jsou tak nechtěně likvidovány bakterie lactobacillus a vnitřní poševní prostředí je přístupné pro infekce zvenčí.
Další častá příčina poševních infekcí je oslabení imunity. Buď prostým způsobem jako je prodělaná nemoc, nedostatek spánku či stres anebo ze závažnějších důvodů jako dlouhodobá nemoc či náročná léčba. Větší riziko je tak u dlouhodobě nemocných např. virem HIV nebo pacientů léčících se chemoterapií.
Důvody změn vnitřního prostředí pochvy mohou být také hormonální. Zvýšené riziko je tedy například při těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo spermicidů. Více ohroženy jsou také pacientky s cukrovkou kvůli nerovnováze cukrů v těle.
Nejběžnější důvody kvasinkových infekcí jsou ale daleko prostší. Uvádí se vliv například příliš parfemovaných hygienických prostředků nebo naopak nedostatečná intimní hygiena.
Typickým rizikovým faktorem je dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí (například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých materiálů.
Kvasinková infekce pochvy vlastně může být považována za pohlavně přenosnou chorobu, protože se může šířit pohlavním stykem. Odsud plynou také její časté recidivy (opakované vracení se), protože u mužů se v drtivém množství případů neprojeví. Muži se tak často mohou stát jakýmisi bezpříznakovými přenašeči, kdy na svou partnerku mohou obtíže s kvasinkami mnohdy i opakovaně přenášet. V tomto případě stojí za zvážení léčby obou sexuálních partnerů.
Prevence kvasinkové infekce pochvy
Kromě vyvarování se parfémovaných mýdel, tamponů a toaletních papírů je nevhodné setrvávání po dlouhou dobu ve vlhkém prostředí. Zejména mokré plavky je lepší hned převléci a také se řádně usušit.
Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ, zabrání se tak přenosu z asymptomatického (bez příznaků) partnera. Celkově pozitivně pak na prevenci kandidózy, stejně jako na prevenci jiných pohlavně přenosných chorob, působí omezení počtu sexuálních partnerů.
Další způsob, jak se možná vyvarujete kvasinkám, je správná hygiena řitního otvoru po stolici, tj. tak aby se střevní obsah nesetkal s pochvou. Zvláště při menstruaci je vhodné se vyhýbat těsným kalhotám a nenechávat na pokožce rodidel po dlouhou dobu menstruační vložky nebo v pochvě tampony.
Příznaky a projevy kvasinkové infekce pochvy
Kandidózu lze rozpoznat snadno. Mezi nejtypičtější příznaky patří úmorné až bolestivé svědění genitálu a bělavý výtok často připomínající hrudky tvarohu.
Výjimkou není také zarudnutí nebo otok zevních rodidel, občas jsou rozpoznávány bílé povlaky na stydkých pyscích.
Kandidóza může také znepříjemňovat různě silnými bolestmi pohlavní styk nebo močení. Individuálně jsou pak pozorovatelné bolesti břicha nebo záněty dásní.
Léčba kvasinkové infekce pochvy
S návštěvou lékaře by se nemělo v žádném případě otálet. Včasné zaléčení infekce může předejít opakovaným recidivám, což ušetří mnoho času i energie lékaři i pacientce. V prvé řadě je nutno podotknout, že není třeba se jakkoli stydět nebo bát. Kvasinkové infekce jsou pro gynekology denní rutinou a jejich vyšetření ani léčba nejsou nijak bolestivé ani složité.
Lékař provede základní vyšetření zrcadly a odebere stěr z poševní sliznice na vatičku. Tuto pak většinou odesílá ke kultivaci, kde se zjistí přesný druh kvasinkové infekce a umožní se tak cílenější léčba.
V laboratoři se kvasinkové kolonie kultivují na speciální živné půdě, kde se bělavé hromádky bakterií (odtud jméno albicans) stanou viditelnými pro lidské oko.
V současné době je léčba kvasinkové infekce běžnou záležitostí. Pokud vše probíhá bezproblémově, trvá okolo jednoho týdne a není nijak náročná.
Známá jsou lokální léčiva ve formě čípků, mastí, výplachů, gelů nebo globulí. Jsou to povětšinou antimykotika, která mají za úkol vymýtit nechtěnou kvasinku z poševního prostředí. Aplikace běžně probíhá tak, že si pacientka v poloze na zádech zavede hluboko do pochvy čípek nebo globuli. Teplé prostředí pochvy způsobí, že se pevná forma léku rozpustí a léčivo tak pokryje celý slizniční povrch pochvy. Po aplikaci pacientka setrvá v poloze na zádech ještě dalších deset až patnáct minut. Takováto léčba se opakuje většinou týden každý večer a příznaky kandidózy by měly vymizet.
Další známou léčbou poševních infekcí je takzvaná systémová léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale centrálně. To znamená, že pacientka neaplikuje žádná léčiva přímo na genitál nebo do něj, ale užívá tablety. Tato léčba by podobně jako předchozí neměla trvat déle než týden. Tímto způsobem je také léčen sexuální partner v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.
Jak si mohu pomoci sama
O kvasinkových infekcích a jejich domácí léčbě kolují různé fámy
a babské rady. Snad nejznámější je aplikace bílého
jogurtu do okolí zevních rodidel. Tato metoda může být účinná,
ale ne pro každou pacientku. Jogurt obsahuje mléčné bakterie, stejné jako
jsou ty přirozené poševní, ale pokud je infekce kvasinkami pokročilejšího
rázu, samotné mléčné bakterie na boj s kvasinkami nemusí stačit.
Každopádně vyzkoušením této rady nic nezkazíte.
Dále se uvádějí různé „protikvasinkové“ diety nebo šalvějové protikvasinkové čaje apod. Tento druh léčby souvisí s komplexní léčbou kvasinek, kdy je potřeba kvasinky vypudit nejen z pochvy a zevních rodidel ale z celého organismu, protože vzhledem k jejich častému návratu je lze očekávat i jinde.
Všeobecně známé jsou také různé hygienické přípravky s kyselinou mléčnou, které podporují přirozenou poševní mikroflóru (např. lactacyd, intima, nebo výplachy tantum rosa). Tyto přípravky jsou volně dostupné v lékárnách.
S návštěvou lékaře by se ale nemělo otálet, neboť kultivací kvasinkových kolonií lze rozeznat přesný druh těchto mikroorganismů a tudíž i nejúčinnější léčbu kvasinek. Opět zde platí, že čím dříve, tím lépe.
Komplikace kvasinkové infekce pochvy
Nejběžnější komplikací poševních infekcí jsou již mnohokrát výše zmíněné recidivy. Ty probíhají většinou tak, že se sice podaří vyléčit jednorázově zánět, ten se ale za pár týdnů vrátí a takto se léčba táhne i několik měsíců.
Lékař by v tomto případě měl opakovaně kultivovat výtěr z pochvy a nasadit přesnější a delší léčbu pro úplné vymícení kvasinek. Důvodem častého vracení mohou být i opakované přenosy z partnera, zde se vyplatí, aby partner také podstoupil léčbu a během této doby by si partneři měli upřít pohlavní styk.
Další možností je, že kvasinková infekce má „sídlo“ jinde v těle, proto se často nasazuje tzv. komplexní léčba, kdy se kvasinková infekce léčí nejen lokálně, ale také perorálně podávanými tabletami, které by měly působit na veškeré kvasinkové infekce v těle.
Diskuse
Další názvy: kandidóza pochvy
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.