Kvasinková infekce

Přidat zkušenost

Kvasinkovú infekci léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis kvasinkové infekce

Kandidy jsou jednobuněčné houby, které se během vývoje lidského druhu staly normální součástí mikroflóry jeho kůže a sliznic.

Jejich soužití s člověkem je příkladem komenzálismu – vztahu, kdy pro jednoho je soužití prospěšné a druhému nevadí. V našem střevě totiž žije neuvěřitelné množství různých malinkých „zvířátek“ – dobrých a špatných bakterií. Nevadí nám, pakliže je tato střevní mikroflóra v rovnováze. Je-li narušena, má špatný vliv na fyzické zdraví, ale i psychiku. Proto je zapotřebí věnovat střevní mikroflóře a jejím poruchám pozornost.

Houba kandida se tedy běžně vyskytuje, není pro organismus nebezpečná.. do té doby než se z nějakého impulsu pomnoží nebo než se organismus pro ní stane náchylnější.. Obyčejně se stane obojí najednou. A komenzálismu je konec, protože hostitele (tělo) jeho host (candida) obtěžuje. Soužití tedy přechází do parazitismu, a takový vztah rozhodně nikdo dobrovolně nevede.

A co zapříčiní zmnožení této houby? K množení potřebuje přiměřené teplo, vlhko, potravu (uhlovodany). Tedy vidíme, že můžeme lehce vytvořit ideální trojkombinaci těchto kandidiných požadavků. K tomu se navíc kandida potřebuje zbavit dozorců – pro nás dobrých bakterií – kteří drží její množení na uzdě. Nejčastějším podnětem pro přemnožení kandidy bývá přijetí velkého množství cukru – což je ideální potrava pro kandidu- a nebo užívání antibiotik – ničí kandidiny dozorce.

Kandida se projevuje v povrchové či hluboké formě:

Rizikové faktory kvasinkové infekce

Rizikové faktory můžeme rozdělit dle jejich účinku:

1. snížení odolnosti organismu – při chemoterapiích, při onemocnění AIDS, diabetu, při nemoci z ozáření, imunosuprese (potlačování imunity) po transplantacích, oslabení střeva, těhotenství, stres, kouření..

2. zničení dobrých bakterií – užívání antibiotik (dlouhodobé), antikoncepce, steroidy, koupání v chlorovaných bazénech může vypláchnout (vydesinfikovat) mikroflóru v ženské pochvě a tak nastartovat plísňový vaginální zánět.

3. přímé zanesení – z cévních katertrů či infuzních roztoků

4. dodání potravy candidě – příjem přílišného množství cukrů

Prevencekvasinkové infekce

Pro prevenci kandidózy je doporučována zdravá stravanízkým obsahem cukrů. Pravidelný přísun pro tělo pospěšných bakterií (podmáslí, jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje).

Dále je vhodné (stejně jako pro prevenci jiných chorob) posilování imunity. V současné době je mnoho antibiotik předepisováno a užíváno zbytečně. Užívání antibiotik při virovém onemocnění, má sice za následek zničení bakterií, ale těch dobrých (které nám třeba pomáhají vyrábět vitaminy nebo hlídají, aby se nepřemnožily špatné bakterie..).

Příznaky a projevy kvasinkové infekce

Kandidóza se může projevit snad kdekoliv na těle. Na povrchu těla však bývá častěji registrována.

Projevy, u kterých bývá často hledána neúspěšně jejich příčina (na kandidózu se při hledání diagnózy často zapomíná), jsou bolesti hlavy a kloubů, alergie, chronické záněty, únava, deprese, bolesti nervů..

Na kůži: se projevy kandidózy objevují především v kožních záhybech (za ušima, ústní koutky, podpaží, pod prsy, v oblasti třísel, na vnějších pohlavních orgánech). K projevům patří svědění, pálení, zarudnutí, ekzémy, tvorby puchýřků

Nehty postižené kandidózou jsou typické pro cukrářky. Nehty získávají barvu jako má jejich přečnívající konec (bělavá, žlutavá), ze spodu se stávají drolivé, jsou lámavější, může docházet k jejich uvolnění z lůžka.

Z trávicí soustavy bývá nejčastěji postižena:
Dutina ústní: často dochází k tvorbě aftů, jazyk je bíle povlečen, z úst vychází zápach (který však pochází spíše ze žaludku), nepříjemná chuť v ústech.. podle bílého povlaku v dutině ústní je tato nemoc nazývána také moučnivka.

Jícen, žaludek, střevo: říhání, potíže při polykání, nadýmání, střídání průjmu a zácpy, svědění či pálení konečníku, nevolnost

Pohlavní orgány: (pochva, děloha, ) projevy kandidózy na pohlavních orgánech jsou velmi nepříjemné, ale bohužel velmi časté především u žen. Typické je svědění, tvarohovité výtoky, opakované záněty pochvy či dělohy jako následek kandidózy. U mužů se příznaky kandidózy (začervenalý penis, pálení předkožky, bolesti varlat) objevují později, často jsou jejich pohlavní orgány projevů kandidózy ušetřeny.

Močové cesty: obzvlášť u žen jsou časté opakované záněty močového měchýře při onemocnění kandidózou. (napadeny mohou být také ledviny, močovody či močová trubice)

Vlasy: křehké suché vlasy (pokožka hlavy suchá či naopak mastná), tvorby lupů, padání vlasů, nadměrné maštění vlasů

Dýchací soustava: kandidózou mohou být postiženy všechny její části

Lymfatická soustava: kandida může v horších případech vycestovat ze střev pomocí GALT (se střevem sdruženou lymfatickou tkání) do lymfatického systému. Může tedy zasáhnout i lymfatické uzliny, což se projeví jejich zduřením..

Psychika: kandida může proniknout i k nervové soustavě. Následkem bývají deprese, únava, poruchy koncentrace, zmatenost, nespavost..

Léčba kvasinkové infekce

Léčba nemoci musí být zaměřena na fakt, že onemocnění kandidózou se netýká pouze příslušného postiženého místa, nýbrž že je to onemocnění celého organismu. Tedy nestačí vyléčit jeden samostatný projev. Léčba musí být komplexní a obyčejně bývá dlouhodobá.

Základní terapie spočívá v podávání antimykotik. Zároveň je však nutné dodržovat dietu, aby byl útok na kandidu zahájen ze dvou stran – hubení + nedodávání vhodných podmínek pro množení.

Základní vlastností diety je vyloučení cukrů a bílé mouky. Toto však stále ještě nestačí. Neboť vyhubíme-li candidu pouze takto, je vysoce pravděpodobné, že při první příležitosti se v nás usídlí a pomnoží znovu, neboť máme sníženou imunitu a rozházenou rovnováhu střevní mikroflóry. Proto je potřeba myslet při léčbě i na toto. Tedy zvyšovat imunitu organismu (Echinaceovy kapky, enzymové preparáty, extrakt z grepových semen..) a dávat do pořádku střevní mikroflóru (jogurty s živou kulturou, probiotické nápoje..).

Jak si mohu pomoci sám

Existuje mnoho potravin, u nichž byl prokázaný protiplísňový účinek: česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader.

Naopak omezovat by se mělo pití kávy a čaje (maté přinese lepší povzbuzující účinky než káva a k tomu má protiplísňové účinky).

Důležité je také zamyslet se při léčbě kandidózy nad tím, kde všude může houba přežít, a tedy odkud si ji můžeme po vyhnání znovu do těla nasadit. Ideálními ubytovnami pro candidu jsou vlhké ručníky, zubní kartáčky, houbičky na nádobí, žínky, hadry.

Novinkou v léčbě plísně nohou je tzv. chytrá houba (Biodeur). Princip této léčby spočívá v nasazení této houby do míst, kde se plíseň vyskytuje – tato houba se totiž živí plísněmi, a tak její množství postupně redukuje. Když dojde plíseň, odejde i houba. Zní to jako ideální způsob léčby.

Pro lokální aplikaci lze také doporučit natírání extraktem z grepových jader či Tee Tree Oil (u obojího protiplísňové účinky).

Komplikace kvasinkové infekce

Nejzávažnější komplikací kandidózy je přechod z její povrchové formy do formy postihující orgány (či jejich soustavy, v nejhorším případě celé tělo).

Další nepříjemnou komplikací jsou chronické záněty, které přítomnost candidy obvykle vyvolává (typické chronické záněty močového měchýře či ženských pohlavních orgánů).

Diskuse

Další názvy: kandidóza, moučnivka, soor, kvasinkový syndrom, candidóza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s kvasinkovou infekcí

Máte zkušenost s kvasinkovou infekcí?

kandidóza po operaci pavel pavel pavel (01.05.20)

po operaci+ozařko+2ATB - masivně kvasinky - 39,5 tepl. na to Prokanazol zabral, ale nedobrán, asi někde něco zůstalo a po letech jsem musela mít znovu ATB a nastal problém. Oteklé kotníky, pálení plosek, únava, motaní, svědění všeho ad. (prý neuropatie, ale spíš přemn. kvasinky)…tak dieta, bez cukru atd, ostropestřec, česnek, probiotika, aloe, lapače čaj - a modlit se, aby to šlo vyléčit (antimykotika nechci, mají velké vedl. účinky)

Na kvasinkovou infekci mi ani antibiotika nezabíra Lucasice1995 (12.06.19)

Ahoj holky, co se týče kvasinkových zánětů to je u mne opravdu velký problém. Ač už jsem vysadila vše, co sem mohla nedokážu mít záněty ani pomocí atb pod kontrolou. Každopádně co mi je trochu drží na uzdě, je intimní gel od Herbalonu.

Opakující se záněty rubinkaaa (14.11.17)

Bolesti, pálení, bolest při sexu, špinavý výtok, svědění, opakovaně několikrát do roka.

Co mi pomohlo

Přestat brát hormonální antikoncepci - za pár týdnů byl klid.

Kvasinková infekce a problémy asphyxia (18.08.17)

Vaginální výtok
Bílý povlak na jazyku
Zažívací problémy

Léčba

Chtěla bych se s vámi podělit o svůj příběh s touhle úpornou nemocí a doufám, že tím pomůžu někomu dalšímu, protože vím, jak moc tahle nemoc umí ztížit život.

Pokud si pamatuju, různými vaginálními výtoky a infekcemi jsem trpěla už odmalička - teď vím, že příčinou všeho byl pravděpodobně příšerný životní styl (hlavně velká konzumace sladkostí - dvě tři tyčinky Mars denně nebyl pro mě problém).

Nedokázala bych spočítat kolik čípků jsem do sebe na základě doporučení od gynekologa nastrkala (kvasinky a sexuální život = utopie) - bez výsledku. Žádné čípky ani výplachy vám nepomůžou. Při léčbě kandidózy je totiž klíčové si uvědomit, že pokud trpíte systémovou kandidózou (dlouhodobým zaplísněním organismu) jako já, vaginální výtok je pouze jedním z projevů - problém je úplně jinde - a to ve STŘEVECH, a ty je také nutné zbavit kvasinek.

Prvním krokem je úplně ze stravy vyloučit cukr a sladkosti (nesladit, ovoce, jakékoliv sladkosti, káva, čokoláda, sladké šťávy, džusy, žádné umělé sladidla, ani „zdravé“ alternativy cukru, ale např. i plísňové sýry!, bílé pečivo, ale i různé vitamínové doplňky) - kvasinky se totiž živí cukrem. Pamatuju si, že ze začátku jsem měla opravdu příšerné abstinenční příznaky - vaše tělo je totiž po všech těch letech na cukru závislé. Protikvasinková dieta je prostě drastická, ale tento krok je opravdu nezbytný, a je nutné ji striktně dodržovat i po vyléčení.

Dalším krokem, který mi pomohl, bylo zakoupení speciálních přípravků pro boj s touto nemocí - opravdu vřele doporučuji kapky Intocel a extrakt z grepových jader - já používala Citrovital od Herb-pharmy (snažte se najít co nejsilnější koncentrát). Myslím, že od každého přípravku jsem využívala 2-3 lahvičky, ale to bude individuální podle toho, jak je u vás kvasinka rozlezlá. Ze začátku užívání kapek se u mě objevila řidší stolice a častější vyprazdňování, jak se kvasinky ze střev vylučovaly. Dále také silné přírodní antifungicidní čaje - lapacho, vilcacora apod. Pokud se u vás objevily praskliny kůže na hrázi způsobené kandidou, doporučuji mast z chytré houby (pythium oligandrum, dostupné v lékárnách) - je nutné mazat alespoň 2× denně po dobu několika měsíců, ale až po zahojení vnitřní kandidy a vymizení výtoku.

Pozor, je třeba si dát také na výměnu holicího strojku, zubního kartáčku, mycí houby, spodního prádla, vibrátoru apod. (mimochodem absolutně nejhorší věc, co můžete udělat, je používání parfemovaných, ale i obyčejných slipových vložek), abyste si takto kvasinky nezanášely zpátky. Nevím, do jaké míry je efektivní to, že já se i vyhýbám koupání ve veřejných bazénech - radši si zajedu někam k jezeru (s čistou vodou samozřejmě).

Dodržováním těchhle opatření se mi asi po třech letech podařilo kvasinky zbavit. Nutno říct, že já byla opravdu hodně zaplísněná, u někoho jiného to nemusí trvat tak dlouho. Je potřeba opravdu železná vůle, ale určitě mi dáte zapravdu, že život bez kandidy za to stojí.

Kandidóza - vysaďte ovesné vločky Ajjiiinka (31.01.17)

Ovesné vločky jsem musela nahradit jáhlovými. Takhle dlouhou a úpornou kandidózu jsem nikdy neměla. V domnění, že žiji zdravě… Bohužel, snídala jsem vločky. Po vysazení okamžitá úleva. Nepomáhalo vůbec nic. Trvalo mi, než jsem na to přišla.

Co mi pomohlo

Vysazení ovesných vloček

Neustále se vracející kvasinková infekce Denča M. (02.11.16)

Po zánětu močového měchýře, nastaly jako u mnohých z vás problémy. Řeknu vám, vyzkoušeli na mě snad všechny antibiotika, probiotika, tobolky, mastičky, ale nic nepomohlo.

Protože mi je teprve 17 a už mám takové problémy, tak se mamka rozhodla pro poněkud jiné řešení, tak jsme zašli do apatiky za „léčitelem“ a opravdu to pomohlo. Sice mě tabletky vyšly na 3000 ale zbavila jsem se toho a když už jen vidím, že se se mnou něco děje, tak zase nasadim tabletky a je to pryč.

Myslíme si, že hlavní příčinou dalšího výskytu je přítel u kterého se prý ale příznaky nemusí projevit.

Kvasinková infekce v pochvě kedir (17.04.16)

Kvasinkovou infekci v pochvě jsem mívala v pravidelných intervalech asi tři roky, prakticky každý měsíc jsem vyhledala lékaře, který mi dal nějakou mastičku, čípky, tabletky, léčila jsem se já i přítel, zcela jsem z jídelníčku vynechala sladké, neboť největším přítelem kvasinek u mě byla čokoláda, ale stále se ty potvory vracely.

Nemohla jsem se v létě koupat, přestala jsem nosit tanga a upnuté kalhoty, přestala jsem pít kafe a ládovala se skořicí na doporučení známých a pořád nic. Pak konečně dostala paní doktorka spásný nápad a změnila mi antikoncepci, od té doby nevím, co je to výtok a svědění. Takže holky, jestli s tím taky bojujete a berete prášky, zkuste jiné a ideálně je vysaďte úplně. ;)

Opět přišlel čas Vánoc haluz (26.12.14)

Začalo to před rokem pár dní před Vánoci, konkrétně po 1. snědeném kousku cukroví, jelikož minulý rok jsem netušil, co mě čeká, tak popíši tuhle zkušenost.

Po snědení jednoho kousku mě začala postupně pálit žáha, říhal jsem a nafukoval se. Po několika hodinách jsem byl jak balon a měl jsem extrémní větry, do toho jsem tak pořád říhal až nato, že mně to připadalo jako bych kus něčeho plesnivého a kyselého, jelikož vždy říhnutí bylo cítit kysele a navíc neuvěřitelně po plísni, normálně zatuchlinou, jak když necháte zapařit mokrý hadr, bylo to velmi nepříjemné.

Postupem času se to zhoršovalo čím dál víc a přidal se průjem, ale takový, že jsem nestihl doběhnout na záchod, což jsem ještě nezažil. To už jsem se začal obávat a hledat.. No nic moc jsem nenašel. Teď mě ovšem začalo být tak mizerně, že jsem ležel u televize, naprosto zesláblý a bylo mi tak zle, že jsem myslel, že je to můj konec, a byl jsem podrážděný a protivný. Instinktivně jsem nic nejedl i proto, že jsem podezříval rodiče, že upekli cukroví z plesnivých ořechů.

Od jisté doby nechodím k doktorovi jednak proto, že nemíním podporovat mafii vydělávající na nemoci, a jednak proto, abych se naučil rozumět svému tělu.

Léčba

Jako vždy jsem zkoušel šetrné metody, jako že jsem moc nejedl a jen ovoce. Ale to chtělo silnější kalibr, tak jsem sáhl po osvědčeném MMS2.

Konkrétně tedy MMS2 nasypal do kapsle zapil vodou. Do chvíle jsem cítil, jak se MMS dostává všude do těla. Netrvalo to ani hodinu a já se cítil zcela zdráv.

Co mě zaráží, je to, že jsem odjakživa do sebe mohl prát, co chtěl: slané, sladké,… Všecko do kupy a nikdy mě to nedělalo žádné problémy, až minulý rok to zničeho nic začalo. Jakmile jsem použil MMS2, tak byl klid až.. do dnes.. Dneškem opět potvrzuji, že ihned po konzumaci cukroví, salátu, Coca Coly začíná to samé, co minulé Vánoce.

Říhám jakoby CO2, ale není to z koly, tu jsem měl na oběd tj. několik hodin zpátky. Začíná mě nepříjemně pálit žáha a mám šílené větry. No nerad bych došel až do bodu jako min. rok, takže si jdu naplnit kapsli MMS2 a zapít.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi pomohlo MMS2, tedy chlornan vápenatý v kapsli zapitý větším množstvím vody (3-4 dcl).

Candida v pochvě a zažívacím traktu candida (12.12.14)

Candida v pochvě a zažívacím traktu.

Co mi pomohlo

Jablečný ocet, koupele s jablečným octem i užití vnitřně. Zavádění česneku do pochvy. Nechávám ho tam 24 hodin. Sám se vyloučí, když jdete na velkou. To má u mě zatím největší úspěch. Snažím jíst česnek, mrkev, porek a do vaření dávám celer. Má protimykotické učinky.

Kandida KlaraCicho (26.10.14)

Už několik let mám problémy s kandidizou, ale až tak poslední rok se začalo dařit a postupně vítězím. Je to velmi dlouhodobý proces, ale stojí za to vydržet. Jako jeden z prvních příznaků se projevovalo nafuknouté břicho a plynatost, poté jsem měla vaginální problémy (zarudlá a velmi svědící kůže). Na to mi byla předepsaná mastička a zabrala. Vrátilo se mi to ještě několikrát, ale posledních pár let už nevím, co to je (naštěstí).

Další příznakem co se projevil byla plíseň v nehtů - postupně mi odešel celý nehet u palce na nože, to byl příšerný proces, ale na to nejvíce zabral TEA TREE OLEJ. Ještě do dnes, když cejtím zvláštní pocit v prstě, tak si dám pár kapiček a vše je v pořádku. Poslední rok jsem se začala tomu to problémů věnovat víc, jelikož jsem byla často nemocná (oslabení imunity), depresích a celkové už jsem toho měla dost.

Léčba

Je velmi dulezite posilovat imunitu: echinaciové kapky, extrakt z grepových semínek
Doplňky stravy: Vilcacora (kočičí dráp), Pau D´Arco (kůra z lapača), chlorella, dále tea tree olej, kokosový olej

Co mi pomohlo

Zmíněné doplňky.
Radikálně změnit svůj jídelníček - každý jsme individuální, takže některé věci na nás budou působit jinak.
Vřele doporučují vynechat jakýkoliv cukr, med atd. Jediné sladidlo, které sem tam použít, je Stevia (ta těm potvorám tak nechutná, takže tou se živit nemůžou).
Jíst zeleninu na kila, z ovoce sem tam jablko či borůvky.

První pomoc při kvasinkách Baarb (01.08.14)

Chtěla bych se s vámi podělit o recept na vyhraný boj s kvasinkami. Mě samotnou kvasinky trápí od mých 16 let, nejprve jsem je měla asi půl roku v kuse, potom jsem si dala ozdravnou dietu, ale následovala další infekce vždy zhruba po dvou měsících. Už vždycky tak nějak cítím, když to na mě leze. Začíná to nepříjemným pocitem, který znenadání přejde v úporné pálení. Zapomeňte na nějaké česnekové nebo jogurtové tampony, tím se ještě víc zřídíte! Nehledě na to, že žena, které se opakují kvasinkové infekce, by měla zvážit celkově používání tamponů. Nicméně pokud cítíte nesnesitelné pálení a víte, že byste nevydržela, než budete mít možnost na to něco koupit, musíte se zbavit onoho výtoku, tudíž vytřít ven všechno bílé a hrudkovité. To může znít trochu nechutně, ale má to svoje kouzlo, protože následuje okamžitá úleva. A není to výmysl, dřív to doktor běžně dělával, když zjistil kvasinkovou infekci.

Léčba

Takže, co mi NEPOMOHLO. Úplně nejdříve ze všeho jsem si kupovala Gyno Pevaryl, takový ten kombipack, kde máte globule a ještě mastičku, výsledek - ještě úpornější pálení.
Pak jsem zkusila Canesten, tableta na zavádění nepomohla, mastička na chvíli ulevila, ale do pár hodin to bylo zpět.
Následovalo hodně léků, které by možná bývaly pomohly, ale bohužel jsem alergická na parabeny, takže přišlo opět jenom urputné pálení a svědění.
Pimafucin mi hodně pomohl, bohužel je jenom na předpis a je to jenom mastička.
Ellen je skvělá mastička, ale pouze na prevenci.
Co se týče dalšího, Candivac je zbytečné vyhazování peněz za něco, co nefunguje.
Fermalac je výborný pouze jako prevence, při probíhající infekci už vás nezachrání.

Co mi pomohlo

Z mastiček mi osobně nejvíc pomáhá Clotrimazol, sice nejprve trochu pálí, ale potom dělá zázraky. Ovšem co je důležité - Fenistil! Okamžitá úleva od pálení, je dobré k němu vzít i nějakou tabletku proti otokům, třeba i něco na alergie.
Kamarádka radí, že je skvělý Rosalgin na výplach, osobně s tím teda nemám zkušenost.

Úplně první pomoc hned po výplachu nebo výtěru je Candibene. Kdo by to byl tušil, že nejlevnější zaváděcí tabletky budou takový zázrak. Nejlepší je koupit rovnou 200 mg, ale pokud neseženete nebo pokud nebude za příznivou cenu (protože někdy je to fakt síla, co se na tom snaží trhnout), zaveďte klidně dvě, ať se to rychleji rozjede.

Další zázrak, ovšem trochu dražší zázrak, je Ginexid (ano, s měkkým i, zdejší lékárnice s tím mají problém). Čípky jsou skvělé, ale kupovat si je při každé infekci, asi bych brzo přišla na buben. Ale Ginexid vyrábí ještě pěnu pro intimní hygienu. Začala jsem ji používat po gynekologické operaci a už jsem nikdy nepřestala. Je úžasná v tom, že když na vás kvasinky lezou, opláchnete se pěnou, vyrovná se vám pH a jste jako noví. Pokud vás zamrazí při té ceně, tak vězte, že se to vyplatí, pěna vydrží klidně i rok.

Další hodně důležitá věc, kterou nepodceňujte, je celková očista těla. Přiznám se, že jsem se nikdy nepřinutila vypít víc než jeden hrnek čaje Lapacho i přes jeho opěvovanost. Důležité je ale nemlsat sladké, nepřehánět to ani s mléčnými výrobky a jíst chvilku trochu zdravěji (a samozřejmě zákys!). Netvrdím, že taková očista je všelék, ale je to spíše prevence proti dalšímu přemnožení kvasinek. Pokud se vám tohle nedaří nebo se nedokážete prostě usměrnit, tak si řekněte na gyndě o Mycosyst, je to jedna tabletka a pročistí vám to tělo a zbaví vás kvasinek, které zůstaly v trávící soustavě.

Doufám, že tohle aspoň někomu pomůže. Vzpomínám si na dny, kdy jsem prolézala všechny diskuze, abych našla něco, co by mi byť jen trochu pomohlo, tak snad někdo nalezne odpověď na své problémy i tady.

Kvasinková infekce pochvy santaclaus (06.06.14)

Svědění až pálení, hlavně při doteku. Bílý povlak v okolí pochvy a bílé hrudky ve výtoku.

Co mi pomohlo

Kazdy den večer několikrát výplach octem - pálilo to jako blázen, ale po týdnu to bylo pryč.
Omezení cukru a zařazení bílých jogurtu do jídelníčku - každý den jeden. :)

Domácí léčba výtoku momoto (29.03.14)

Čas od času, zvláště v době, když jsem nějak, oslabená, se mi objeví výtok, pálení při močení, svědění. Není to nic hrozného, ale vždy se to snažím podchytit hned v začátku, aby se z toho nevyvinuly horší problémy.

Léčba

Nefandím moc práškům a chemikáliím, proto jsem i v tomto případě nejdříve volila alternativní cestu a vida, zabrala. :-) Mám vyzkoušený jogurt, česnek a jodovou tinkturu, případně různé kombinace těchto možností. S výsledky jsem velmi spokojena (zaťukat!! :-)). V případě „jogurtové léčby“ si vezmu vložku a na ni dám trochu jogurtu, průběžně během dne jogurt vyměňuji (důležité je větrání, lepší si vzít sukni nebo být jen v kalhotkách). Při „česnekové léčbě“ postupuji tak, jak to radí i spousta žen na internetu - stroužek česneku rozříznu, zabalím go gázy, upravím jako tampon a zavedu, nejlépe přes noc. Co se jodové tinktury týká, vždy trochu nakapu na štětičku (ty, které se používají do uší) a pak potírám. Tento způsob vždy kombinuji ještě s něčím dalším. Potíže obvykle vymizí do 2 až 3 dnů. :)

Co mi pomohlo

česnekový tampon, jogurt, jodová tinktura

kvasinkové výtoky Ssarah (23.10.13)

Trpěla jsem tímto onemocněním skoro 16 let. Nic mi nepomáhalo. Změnila jsem stravu, brala jsem drahé doplňky stravy. Držela jsem protikvasinkovou dietu, ale příznaky zmizely jen na chvilku. K lékaři se mi už nechtělo chodit, protože mi neustále předepisoval zaváděcí tablety, které mi pomohly jen krátkodobě. Začala jsem se zajímat o příčiny a souvislosti. Byla jsem zoufalá a zároveň posedlá zbavit se tohoto nepříjemného, musím to napsat, hnusu. Když jsem mezi kamarádkami začala o tomto tématu mluvit, byla jsem udivená, že mají skoro všechny tento problém. Přišla jsem na to, jak se toho zbavit.

Léčba

Začala jsem se zajímat o energie a zjistila jsem, že kdybych jedla třeba jen zeleninu, nepomůže mi to, pokud můj energetický systém bude v háji. Zajímala jsem se a studovala energie a aplikovala vše na sobě. Mám rok a půl klid.

Vyloučit ovesné vločky při kvasinkách Alesia (04.07.13)

Kvasinková infekce: častý zánět pochvy, popraskané koutky úst, sucho v ústech, bolest v krku při polykání.

Léčba

Začala jsem se zdravě stravovat - každé ráno jsem si dělala na snídani ovesné vločky zalité vřící vodou s banánem, nebo s jiným ovocem. Po čase jsem mívala příznaky kvasinkové infekce. Zařadila jsem do stravy vitamín B, zinek. Pátrala jsem, jestli nemám v sobě hodně vitamínu A. Asi po roce jsem zjistila, že příčinou jsou zdravé ovesné vločky! Oves, když se pomačká a vzniknou vesné vločky, tak již po 2 hodinách začínají oxydační procesy, při kterých začíná ovesní vločka plesnivět. Plísní jsem se krmila každé ráno. Když jsem změnila snídaně na nezdravé - jsem zdravá a bez kvasinkové infekce. Je možné si zakoupit oves a doma si oves rozmačkat na ovesní vločky. Neztrácí svoji hodnotu.

Co mi pomohlo

Vyloučit ze stravy ovesné vločky.

Režimová opatření v boji s kvasinkami pavlinnka1 (05.05.13)

S kvasinkami bojuji už několik let a až teď bych řekla, že konečně vyhrávám. Přesně znám pocity pálení, tvarohovité nebo žluté výtoky, pocit únavy a podráždění. Dokonce se mi udělaly malé bílé a svědivé puchýřky na bradě, které vypadaly jako malé beďary, ale byly infekční a přenášely se při dotyku hned na jiné místo, na 2cm se mi jich udělalo i 10 vedle sebe, prostě hrůza. Zda jde o Kandidózu mi zatím ani kožní ani gynekoložka nepotvrdily. Asi po 4 letech trápení a poslouchání instrukcí doktorů jsem si vzala od každého něco. Když mi někdo poradí ještě nějaký dobrý tip, byla bych ráda.

Léčba

dlouhá

Co mi pomohlo

Asi půl roku jsem používala wobenzym, každý měsíc 2500,– a stejně se to vracelo. Asi kdybych dodržovala instrukce níže, výsledky by byly na 100% lepší.

  • omezit úplně cukry, nahradit ovocem, zeleninou
  • pít vodu, je fakt že jsem drobná, mě stačí litr, ale jakmile se zapomenu, zhoršuje se to
  • omezit pečivo, rohlíky skoro fakt nejím a pozor na kupovaný chleba! je běžnou praxí, že starý i plesnivý pomelou, upečou a prodají znova. Mamka peče domácí, je výborný, přidá semínka, znáte to. Není třeba podporovat v sobě ještě plísně.
  • nepijte mléko, nejezte tavené sýry, spíš pijte zákysy

a toto ještě doplňuji léčbou:

10 dnů česnekové kapsle (česnek celkově používám víc všude tam, kde to jde)
10 dnů tabletky echinacea ráno i večer
10 dnů biopron 9

Tohle pořád střídám už půl roku a teď to i trochu lajdám, ale nevím, co je svědění a pálení, sem tam si dám i to sladké už.

  • Gyno pevaryl

Když sem tam zasvědilo, tak nejvíc mi seděl gyno pevaryl jako mast i čípky. Nejlepší je, že s partnerem jsme to sem tam použili místo lubrikačního gelu. Sem tam se pro jistotu taky mázl. Prostě bojovali jsme spolu a do teď mě podporuje v léčení, výsledky už taky vidí.

Na svědivé puchýřky mi kožní předepsala Entizol, tak jsem zvědavá. Mám ho na 20 dnů, nejdřív se mi to zhoršilo a teď už je to lepší a lepší.

Chce to zkoušet, držím palce!

Co mi pomohlo na kvasinky Petraxxx (04.04.13)

Mívala jsem kvasinky každou chvíli. Pak dokonce i chronické. Nevěřím žádným doplňkům stravy, ale zkusila jsem Wobenzym. Kůra mě vyšla dost draho, ale to bylo jediné, co zabralo.

Nákaza kvasinkami bez přítomnosti rizikových fakto ne-pubertacka (03.01.13)

Také jsem asi před 2 měsíci podstoupila léčbou. Ačkoliv jsem ještě pohlavní styk neměla, kvasinky jsem dostala a to, aniž bych chodila do bazénu. Stačí jen maličkost a objeví se, je to velmi nepříjemné, zvlášť, když výtok velmi silně, štiplavě zapáchal a byl hrudkovitý. Nesvědilo mě však nic, avšak zarudlé genitálie jsem měla.

Léčba

Gynekoložka mi předepsala mast a 7 dní jsem se léčila. Obtíže zmizely avšak po 2 měsících jsou zpět. Nedávno jsem měla menstruaci i velice opožděnou a s přítelem už jsem pohlavní styk měla. Jednou nechráněný a moc se bojím, že to bude mít i partner, stydím se mu to říct. Nejsem žádná „špína“, hygienu dodržuji.

Kvasinka v tříslech fera (07.12.12)

  • svěděni v oblasti třísel
  • zprvu male červené kruhy na kůži v tříslech potom se rozšiřovali do žlutých s červeným okrajem
Léčba

mastička Exoderil
Nizoral

Co mi pomohlo

  • pořád to nejde vyléčit už to mam druhým měsícem
  • už je to trochu lepší
  • dodržování základní hygieny

Svědění a pálení při kvasinkové infekci natala3 (22.08.12)

Svědění, pálení, bolest při styku, někdy bolest při močení, zarudnutí a otoky na pohlavním orgánu, někdy malé puchýřky.

Léčba

První léčba byla mastička + čípky, druhá čípky + tablety, třetí tablety + mastička (léčil se i partner), asi třikrát jsem to nijak neléčila.

Co mi pomohlo

Vždy mi léčba pomohla, ale jen na pár týdnů. Stále se to vrací.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.