Laktózová intolerance

Přidat zkušenost

Laktózovou intoleranci léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace

Popis laktózové intolerance  

Laktózová intolerance je částečná nebo úplná neschopnost trávícího traktu zpracovávat laktózu - tedy mléčný cukr. Lidský trávící trakt sice není schopen laktózu vstřebat, ale může ji rozštěpit na menší části a ty pak dále využít. Příčinou neschopnosti zpracovat laktózu bývá nedostatek enzymu - laktázy, který laktózu štípí. Nerozštěpený a nevstřebaný cukr je pak ve střevě nadbytečný, dostává se do dalších částí zažívacího traktu, kde jej tam přítomné bakterie začnou kvasit.

V současnosti jí trpí přibližně každý šestý člen populace, přičemž v jižních národech a u černé řasy bývá její četnost mnohonásobně vyšší než u obyvatelů severu Evropy. Četnost intolerance mléčného cukru významně stoupá s věkem, u předškolních dětí bývá vzácná, kdežto ve vyšším věku jí trpí většina populace.
Laktózovou intoleranci si nesmíme zaměňovat s alergií na kravské mléko. I když mají společného jmenovatele, a to nežádoucí reakci po konzumaci mléka, jedná se o odlišné onemocnění, hlavně v mechanismu vzniku. Laktózová intolerance je enzymatická porucha, kdežto u alergie na kravské mléko se vůči bílkovině v mléku obsažené, tvoří specifické protilátky. Příznaky u obou těchto onemocnění jsou ale dosti podobné.

Rizikové faktory laktózové intolerance  

Laktáza v tenkém střevu může chybět z různých příčin. Vzácný bývá vrozený deficit laktázy, který se projeví ihned po narození. Jediným řešením u něj bývá bezlaktózová dieta.

U nedonošených novorozenců se z důvodu nezralosti zažívacího traktu taky může toto onemocnění projevit. Proto nedonošené děti bývají krmeny speciálním mlékem se sníženým obsahem laktózy, a ve většině případů se s vyzráním orgánových systémů problém upraví.

Nejčastější příčinou nedostatku laktázy bývá geneticky podmíněno snižování produkce tohoto enzymu. Nazývá se to adultní, tedy dospělý typ laktózové intolerance. Se stoupajícím věkem se normálně tvorba laktázy snižuje, a to se začne projevovat právě netolerancí mléka.

Stává se, že poškození sliznic střeva jinými vlivy způsobí vznik intolerance laktózy - ta se pak nazývá sekundární, neboli získaná. Vzniká jako důsledek mnohých infekčních průjmových onemocnění, po užívání některých léků (antibiotik), a také při některých chronických onemocněních střeva, jako je Crohnova nemoc nebo celiakie. Typicky vzniká u dětí v kojeneckém věku po infekčním průjmu způsobeném rotaviry, kdy po pokusech o znovuzavedení mléka do jídelníčku dítěte se objevují zdlouhavé průjmy. Nedostatek enzymu je však pouze dočasný, se zhojením povrchu sliznice střevní se začne tvořit opět a dítě pak může pít mléko bez dalších negativních následků.

Prevence nemoci laktózové intolerance  

Geneticky podmíněnou sníženou tvorbu laktázy ovlivnit nelze, proto prevence vůči vzniku onemocnění neexistuje. Při diagnóze celiakie je nutné dodržovat předepsanou dietu.

Příznaky laktózové intolerance  

Nerozštěpená laktóza je ve střevě nadbytečná. Střevo se snaží svůj obsah naředit, proto dovnitř jeho průsvitu začne pronikat velké množství vody, která způsobí zvětšení objemu střevního obsahu, co se projeví urychlením peristaltiky a vzniká průjem. Laktóza navíc ve tlustém střevě představuje potravu pro bakterie, které ji začnou kvasit. Tím vzniká mnoho produktů - vodík, plyny jako metán a oxid uhličitý, a také organické kyseliny, které dráždí stěnu střevní a vyvolávají křeče a bolesti břicha. Vodík se vstřebává a bývá vydechován plícemi, čehož se využívá při diagnostice onemocnění.

Důsledkem nedostatečného zpracování laktózy pak bývá kyselo zapáchající průjem, objevující se v návaznosti na konzumaci mléka (30 minut až 12 hodin), dále roztažení střev, kručení v břiše a přelévání obsahu střev. Průjem bývá doprovázen zvýšeným odchodem plynů.

U některých pacientů, zejména kojenců, nebývá typickým příznakem průjem, ale bolesti břicha, následné odmítání potravy a nedostatečné přibývání dítěte na váze.

Léčba laktózové intolerance  

Podezření na intoleranci laktózy se nejčastěji potvrzuje vodíkovým dechovým testem. Při kvašení mléčného cukru se tvoří ve větším množství vodík, který se ve střevě vstřebává a je vydechován plícemi. Test se tedy provádí stanovením množství vodíku ve vydechovaném vzduchu, po podání laktózy.

Další variantou potvrzení diagnózy bývá určení pH průjmovité stolice, které bývá při laktózové intoleranci kyselé, v důsledku vyššího obsahu organických kyselin.

Lékař taky může změřit glykémii (hladinu cukru v krvi) po podání laktózy, která bývá u intolerance laktózy málo zvýšená. Nastává to v důsledku nerozštěpení laktózy na jednodušší cukry, které by se vstřebali ze střeva a glykémii by zvýšili.

Nejméně používaným testem, zejména kvůli jeho náročnosti a invazivnímu charakteru, bývá přímé stanovení enzymu ve střevní sliznici. Lékař při endoskopickém vyšetření odstřihne malý kousek sliznice tenkého střeva a v ní se pak prokazuje přítomnost nebo nepřítomnost laktázy.

Onemocnění se dá léčit pouze omezením laktózy v jídelníčku, pouze ve výjimečných případech je nutno výrobky s obsahem laktózy úplně vyloučit. Jelikož většina postižených má totiž ještě ve svém tenkém střevu aspoň malou aktivitu laktázy, nemá potíže po konzumaci malých množství výrobků s obsahem mléčného cukru.

Některé mléčné výrobky mají již přirozeně nízký obsah laktózy, jsou to hlavně tvrdé a zrající sýry. Ty může i pacient s laktózovou intolerancí konzumovat prakticky neomezeně.

Někdy bývá dokonce i mléko dobře tolerováno, zvláště když je smíšeno s kakaem nebo s kukuřičnými lupínky, které zvýší vydatnost jídla, to způsobí zpomalené trávení a laktóza má vyšší šanci že bude rozštěpena zbytky enzymu, který se ve střevě nachází.

Také mléčné výrobky s vyšším podílem tuku, jako šlehačka či smetana, nemusí v menších množstvích pacientovi způsobovat žádné výraznější potíže.

Jogurty a zakysané výrobky sice laktózu obsahují, ale zároveň obsahují bakterie, které s jejím štěpením ve střevě pomůžou, a tak s jejich konzumací nemá většina lidí s laktózovou intolerancí žádné potíže. „Přátelské“ bakterie, které se nacházejí v probioticích, také mohou stav pacienta trpícího laktózovou intolerancí výrazně zlepšit.

Je třeba dávat si pozor i na jiné potraviny, které mohou laktózu obsahovat. Jedná se zejména o mléčnou čokoládu, dezerty, zmrzlinu, zákusky, máslo, margarín, nebo potraviny obsahující sušené mléko. Laktóza se také nachází v množství léků, v nápojích, dokonce i ve žvýkačkách. Je proto nutné sledovat složení potravin, které jíme.

Existují také speciální bezlaktózové mléka a bezlaktózové mléčné výrobky, nebo lze užívat tablety s obsahem laktázy, které jsou k dostání v lékárně bez lékařského předpisu.

Jak si mohu pomoci sám  

Při vyloučení mléka ze stravy je nutné doplňovat vápník v jiných potravinách, kterých konzumace by se měla zvýšit. Nejvíce vápníku (v mg/100g potravy) obsahuje mák, následují tvrdé a topené sýry, pohánka, také lenová a slunečnicová semínka, fazole, ořechy, brokolice a pažitka. Také je možné přísun vápníku do organismu zvýšit pomocí doplňků stravy.

Komplikace laktózové intolerance  

Úporné dlouhotrvající průjmy po požití mléka, zvláště u malých dětí, mohou vést k rozvoji dehydratace.

Nedostatek vápníku v organismu, který může nastat při dlouhodobém vysazení mléka a mléčných výrobků a nedoplňování vápníku jinými složkami stravy, může být také nebezpečný. Projeví se až po delším čase, a to bolestmi kloubů, zvýšeným kažením zubů, křivicí, svalovými křeči, lámavými nehty, ztrátou citlivosti v končetinách, ale také ztrátami paměti a depresemi.

Diskuse o Laktózové intoleranci  :

Další názvy: Laktózová maldigesce, Intolerance mléčného cukru

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Laktózovou intolerancí

Máte zkušenost s Laktózovou intolerancí?

Žádný lék jsem ještě nenašel, mléku se vyhýbám Jaja77777 (27.11.19)

Dlouho s tím bojuji a zatím nevím o ničem, co by nějak extra zabralo, pomohlo. Takže mléku se vyhýbám

Již existují výrobky bez laktózy Zuzana /18 (14.11.19)

Onemocnění mi zjistili, když mi byly tři roky. Od té doby jsem musela vynechat laktózu. Protože mi nebylo dobře. U mě příznaky byly bolesti a silné křeče břicha.
Zvracení a průjem.
Onemocnění jsme začali řešit ihned. Vysazením laktózy a hledali jsme výrobky, kde je minimální obsah laktózy.
Německá firma Minus L vyrábí tyto výrobky, např. jogurty, mléka, čokolády, aj.
Po několika letech se začaly výrobky vyrábět i u nás třeba od firmy Kunín. Dají se konečně i volno koupit v Tescu, Albertu, Kauflandu.
Po několika letech, co toto onemocnění mám, tak někdy sem tam můžu sníst něco kde je větší obsah laktózy, nemá to na mě žádný vliv. Když poté zase dodržuji dietu a vyhýbám se laktóze.
Moji dietu bylo horší skloubit s pozitivní alergií na sóju. Ale i tento problém se dal vyřešit.

Mléko jsem nikdy neměla ráda Ajdi (28.08.18)

Cokoli, co bylo z mléka, jsem v dětství striktně odmítala, sýry, jogurty, dokonce i zmrzlinu. V dospívání jsem si oblíbila jogurty, ale po mléce mi bylo těžko už v sedmnácti letech. Postupně mi začalo vadit i převařené mléko, zmrzlinu jsem mohla jen některé značky, až jsem přestala snášet i zakysané výrobky. Momentálně mohu jen máslo a zatím nevadí ani mléčná čokoláda. Též jsem po pubertě začala mít potíže s alergiemi a astmatem, začal mi vadit i prášek v inhalátoru, který obsahoval laktózu, ale že při zhoršeném období, mi vlastně zvýšené dávky škodily a vůbec, že si škodím i samotným užíváním léku, nenapadlo nikoho.

To, že jsem stále zahleněná, mi přišlo normální. Trpěla jsem i svědivostí pokožky, občas drobný ekzém. Až když mi bylo zle i po jogurtech, nejen od žaludku, ale měla jsem pocit, že místo jogurtu trávím obrovský šutr, když jsem si dala tyčinku s laktózou, začalo mě škrábat v krku a kašel, ale mohlo jít o o kombinovanou reakci.

Striktně jsem vynechala na 3 měsíce komplet mléčné výrobky a už po týdnu potíže s trávením i dýcháním zmizely, alergie skoro taky. Ne úplně. Léky na astma i alergie jsou zastrčené někde na dně zásuvky a od té doby je nepotřebuji. Chodím trénovat tenis, sice se zadýchávám trošku víc, ale to přisuzuji určité netrénovanosti. Bohužel zkusila jsem houbu, která kvasí mléko, a už obyčejné 2 větší lžičky mi vadily. Nejen, že jsem měla průjem a citlivá střeva, ale poznala jsem to i lehce zhoršeným dýcháním. Zkusím posílit slinivku, jak už tady bylo řečeno. A za tu radu děkuji.

Léčba

Co mi pomohlo, striktní vynechání komplet mléčných výrobků i výrobků obsahující laktózu. Používám zásadně bezlaktózové výrobky raději i do pecených výrobků i když v upečené koláči mi obyčejné mléko nevadí a již 2 roky mám pokoj.

Mléko a chronické plicní obstrukční choroba CHOPN (03.07.17)

Konzumace syrového mléka a mléčných výrobků z něj sebou nenese jen bezprostřední problém s nadýmáním, křečemi a bolestmi břicha, průjmy, atd. Konzumace kravského mléka stojí za celou řadou dalších onemocnění - zánětů, alergií. Osobně jsem od dětství trpěl záněty průdušek. Poté, co jsem spontánně /ne záměrně/ přestal konzumovat syrové kravské mléko/pasterizované, trvanlivé, problémy s průduškami vymizely. Do té doby to znamenalo 3× - 4× ročně akutní záněty průdušek s léčbou antibiotiky a častou hospitalizací. Na souvislost jsem přišel zcela náhodně - po delší pauze jsem vypil půl litru mléka, vzápětí se na krku objevily rudé svědící fleky. S fermentovanými mléčnými produkty problém není - jogurty, kefíry, sýry jsou bez problémů. Ovšem mléko samotné, zmrzlina, smetana, atd. okamžitě vyvolají výrazné problémy. Takže osobní zkušenost: Cokoli, co obsahuje nefermentované mléčné bílkoviny konzumovat jen výjimečně a v minimálním množství, nejlépe vůbec. Nejde totiž jen o bezprostřední problémy s trávením, ale také o alergie, záněty a další komplikace, v nichž kravské mléko může fungovat jako spouštěč.

Laktózová intolerance dbaicz (13.06.17)

Vždycky jsem měl rád mléko a mléčné výrobky, ale i já jsem začal mít ve 46 letech problémy - strašné bolesti břicha a průjem po sklenici mléka, jogurtu, dokonce i po některém pečivu. Začalo to celkem pomalu a nenápadně, ale teď je mi už špatně pokaždé. Náhodou jsem ale zjistil, že na to pomáhá Enterol - stačí jedna tobolka snědená těsně před jídlem a můžu sníst, co chci - funguje to výborně, žádný problém nemám. Nevýhoda ale je, že se tím cena jogurtu zvýší o nějakých 14 Kč :-)

Laktózová intolerance Veronika Denissen (08.04.17)

Bydlím v Holandsku. No než se mi podařilo s doktorkou zjistit, co mi je, jsem byla považována za blázna, že jsem ve stresu, protože mám dítě. Atd… Pak jsem postupně zjišťovala, že si chodím odpoledne lehat po jedný pitomý bílý housce. Jelikož jsem byla zvyklá na tmavé pečivo, myslela jsem si, že bílé pečivo prostě nestrávím či co.

Po řeckém jogurtu přicházela po půl hodině katastrofa. Myslela jsem, že mám ve střevech díru! Takže moje příznaky byly 3 roky, než se na to přišlo, neustálé prdění s příšerným zápachem! Hrozná únava. Vypadali mi vlasy po stranách na jedné straně! Hrozně nehty! Suchá kůže! Deprese (vše mě rychle rozladilo). Atd… Velké břicho!

Co mi pomohlo.

Okamžitě vyřadit všechno, co obsahuje laktozu, tzn.: sušenky, jogurty, tavené sýry, používám pouze rýžové mléko na vše. Probiotika bez laktózy. Teď se mi střeva uklidnila a začala jsem si kupovat kefír. Max. denně 250-300 ml. Piju čaj na slinivku břišní. Jelikoz slinivka pomáhá štěpit enzymy . Pokud je slinivka oslabená, odrazí se to na štěpení laktózy. Takže všem přeji hodně sil a úspěchů! Není to lehké.

Laktózová intolerance ajka0410 (29.08.16)

Nebyla jsem u doktora zjišťovat, zda intoleranci opravdu mám, ale spíš jde o to, co jsem si sama na sobě vypozorovala. Po snědení jogurtu či tvarohu se do pár minut dostaví křeče a bolest střev, co hůř, zjistila jsem, že mé dlouhodobé kvasinkové infekce jsem mívala právě kvůli jogurtům a tvarohům. Sýry a mléko mi nevadí, i když je pravda, že si je nedávám moc často. Sýr jen párkrát do týdne a trochu mléka do kávy jednou denně. Místo klasického mléka si kupuji mandlové či lískooříškové a jsem spokojená.

Laktózová intolerance Elalis (01.07.16)

Intoleranci mi zjistila doktorka na alergologii asi před dvěma lety, ale výraznější problémy jsem začala mít až teď (ve 26 letech). Neustále nafouklé a bolavé břicho, které mě často budilo brzy ráno a pupínky kolem očí. Po něčem také silné křeče v břiše.

Léčba

Bez jogurtů se bez problému obejdu, ale bez mléka do kafe, zmrzliny a shaků ne,takže se mléčných výrobků odmítám zcela vzdát.

Co mi pomohlo

Pomohla mi rada, kterou jsem si přecetla zde - a to užívat phyllium. Ráda snídám cereálie s mlékem a tak jsem si zkusila dát po každé snídani 1-2 lžicku této vlákniny a byla jsem zcela bez problémů, břicho hezky ploché a žadné bolesti ani pupínky.

Mohu doporučit všem nešťastníkům a děkuji slečně co sem dala tuto radu.

Miluji mléko, ale mám laktózovou intoleranci senoritaKaty (29.12.15)

Je mi 31 let, celý život milují mléko a mléčné výrobky. Půl roku mi teď trvalo, než jsem přišla na to, po čem je mi zle. Někdy dobrý, týden na dietě, pak stačila káva s mlékem a bylo to zpátky. Je zvláštní, že jogurty mi nevadí, ty jím stále celou dobu, vadí mi mléko, smetana, dál zatím pátrám a zkouším. Aspoň jsem si na to ale přišla sama, všichni to známe, když přijdeme k lékaři, ženou nás od čerta k ďáblu, spousta drahých a nepříjemných vyšetření a výsledek žádný.

Léčba

Vynechat mléko, i v kávě, smetanové omáčky, kondenzované a sušené mléko.

Co mi pomohlo

Nastudovat, co obsahuje nejvyšší podíl laktózy a vyhýbat se tomu.

Intolerance laktózy po třetím porodu pavla mina (14.10.15)

Po porodu 3. dítěte mi stále otéká břicho. Ráno jsem vstala s plochým bříškem a během dne se nadmulo maximálně. Později se přidaly těsně po jídle křeče, absolvovala jsem gerontometabolické vyšetření, gastroskopii i magnetickou rezonanci střev. Vše v pořádku, po více než roce, kdy to bylo občas lepší a zase horší, jsem skutečně vysledovala, že křeče přijdou po snědení mléčného produktu jogurtu kávy s mlékem apod. Ještě nevím, jak to zvládnu, protože mléko miluji, ale zas než bolesti v břiše, tak to radši bez mléka.

Zkušenosti s intolerancí laktózy Ivona Turecká (30.07.15)

Moje příznaky intolerance na laktózu: nejdříve bolesti ve dvanácterníku, pak dále ve střevech, nadýmání a průjem. Dieta - bolesti ustupují až po 14 dnech.

Chtěla bych upozornit všechny, co trpí intolerancí laktózy, že nejhorší je sušené mléko. A to výrobci přidávají pro chuť do všech jogurtů a jiných mléčných výrobků.

Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych snědla koupený jogurt, tak mi bude špatně.
Mohu jen kozí sýry a sojové mléko.

Sójové výrobky Misaki (27.03.15)

Už od mala jsem miloval mléko. Půl litru krabicového polotučného k snídani, ke svačině jogurt nebo mléčnou rýži. Ve 22 letech jsem začal trpět neustálými průjmy a nadýmáním.

Léčba

Zkusil jsem vysadit či značně omezit mléčné výrobky. Zpočátku mě to velmi trápilo, ale nakonec jsem přešel na sójové produkty a upřímně mi chutnají mnohem víc než ty klasické. Problém nastává, když koupím pečivo zalité mléčným kváskem nebo neoznačený salám.

Co mi pomohlo

Vynechání mléčných výrobků

intolerance laktózy mmmima (31.12.14)

Zdravím, mám zkušenost, že jsem měla nejen průjmy a nadýmání z mléčných výrobků, ale také ohromné pupínky, které vypadaly jako akné a měla jsem je po tvářích po stranách, ,ale občas i přímo uprostřed čela nebo brady.

Léčba

Trvalo mi rok, než jsem přišla na to, které potraviny smím a které ne a nakonec se mé tělo dokonale očistilo.

Co mi pomohlo

Očistilo se natolik, že nyní můžu mléčné výrobky jíst absolutně beze strachu. Odvykla jsem si však natolik na mléčné výrobky, že jsem se ještě nepokusila o tzv. plnou dávku. Nicméně po několika čokoládových bonbónech a skleničky šlehaného mléka se mi nic nestalo a tak věřím, že i všem, kteří mají stejný problém jako mě také do roka nepříjemnosti odezní a časem budeme moct jíst běžně tak, jako dřív.

Pomoc psyllia při laktózové intoleranci Martina92 (05.06.12)

Klasické příznaky intolerance laktózy - průjem po mléčných výrobcích ovšem ne po všech, některé sýry mému tělu nevadí jiné ano. S tímto jsem se nechtěla smířit.

Co mi pomohlo

Už od 13 let mám problémy s intolerancí laktózy. Nechtěla jsem se smířit s pocitem vyřadit mléčné výrobky z jídelníčku, a tak jsem stále zkoušela různé rady. Ovšem jediné co mi pomohlo bylo psyllium. Stačí si denně vmíchat 1-2 čajové lžičky psyllia do jogurtu či přesnídávky a problém je vyřešen. Psyllium nezapáchá a nemá žádnou chuť a je volně prodejné. Doufám, že má rada pomůže i dalším s tímto problémem

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.