Ledvinové kameny

Přidat zkušenost

Ledvinové kameny léčí Urologie a patří mezi Onemocnění močového ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis ledvinových kamenů

Urolitiáza (močové kameny) je charakterizována tvorbou kamenů v močových cestách. Je to velmi časté onemocnění ledvin.

Kameny (konkrementy) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí. Nejčastěji v ledvinách, dále v močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny látkami (soli, minerály), které jsou normálně v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement.

Existuje několik druhů kamenů, dle hlavní stavební složky. Nejčastější jsou konkrementy z oxalátu vápenatého, urátové, struvitové (fosforečnan hořečnatoamonný), konkrementy infekční, vzácné jsou cystinové a xantinové.

Urolitiáza postihuje asi 4% populace v ČR, z toho dva až třikrát častěji muže než ženy.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Vznik kamenů (konkrementů) je způsoben kombinací více faktorů. Dochází k nim při přesycení moči kamenotvornými látkami. K tomu dochází buď při snížené tvorbě moči u nízkého příjmu tekutin či při práci v horku, nebo při zvýšeném vylučování kamenotvorných látek jako je kalcium, uráty, oxaláty. Velký vliv mají i změny pH moči.

Na vzniku kamenů se také uplatňuje nedostatek látek, které urolitiáze zabraňují. Mezi tyto látky patří kyselina citrónová, magnézium.

Na vzniku urolitiázy se podílejí i infekce močových cest. Zde se uplatňují zejména druhy bakterií produkující enzym ureázu, která tvoří amoniak a tím zvyšuje pH moči. Vznikají tak infekční konkrementy.

Zvýšená náchylnost k urolitiáze se pozoruje také u nemocných např. se zvětšenou prostatou, nebo u jiných stavů, kdy dochází následkem nějaké překážky v močových cestách k omezení či zpomalení odtoku moči. Dochází tím k jejímu váznutí (stagnaci).

Rizikové faktory ledvinových kamenů

Faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku kamenů je víc. Patří sem nedostatečný příjem tekutin, hlavně čisté vody. Když má tělo nedostatek tekutin, musí vodou šetřit a tak jí do moči profiltruje míň. Moč je pak více koncentrovaná, obsahuje tak relativně víc látek schopných krystalizovat a utvořit kameny.

Dalším faktorem je výskyt v rodině. Pokud někdo v rodině močovými kameny trpí, je zvýšené riziko, že to postihne i vás. A také, když už jste jednou urolitiázu prodělali, existuje asi 5O % riziko, že se onemocnění bude opakovat.

Co se týká pohlaví a věku, muži bývají 2-3krát častěji postiženi než ženy a onemocnění se může vyskytnout kdykoli mezi 20. a 80. rokem.

Stravovací návyky mají také vliv na tvorbu kamenů. Hlavně diety se zvýšenou konzumací proteinů, sodíku (soli) a sníženou konzumací vápníku mohou dopomoci k tvorbě konkrementů.

Dalším z faktorů je nesprávné užívání některých léků, vysoký krevní tlak, obezita a nízká pohybová aktivita. U jedinců s nepatrnými pohybovými návyky, dlouhým sedavým zaměstnáním či u imobilních jedinců následkem limitované pohybové aktivity dochází k většímu uvolňování vápníku z kostí a vylučování ledvinami se zvýšeným rizikem vzniku kamenů.

Také u nemocných trpících různými onemocněními trávicího ústrojí dochází k změnám ve vstřebávání vápníku s následnými změnami jeho koncentrace v moči.

Prevence ledvinových kamenů

Základ představuje dostatečný příjem tekutin. Denně by se měli vypít alespoň dva litry vody. Nejlepší je čistá voda. Doporučuje se také vypít jeden pohár domácí ovocné, nejlépe citrónové šťávy.

Pokud jste již jednou močové kameny měli a víte, jakého druhu byly, doporučuje se jako prevence opakovaného výskytu kamenů držet speciální diety.

Jedinci s hyperoxalurií by se měli vyhýbat potravě s vysokým obsahem oxalátů. Neměli by jíst špenát, oříšky, mandle, rebarboru, sóju, sezamová semínka. Měli by omezit pití kávy a čajů.

hyperkalcurie se doporučuje snížit přísun soli. Sůl totiž táhne také vápník k vyloučení ledvinami. Spotřeba soli by měla být přibližně 6g/den.

Nemocní s hyperurikosurii by měli redukovat spotřebu masa.

Příznaky a projevy ledvinových kamenů

Močové kameny mohou být pokud jsou v ledvině a nebrání plynulému odtoku moči zcela bez příznaků. Někdy se dá prokázat v moči krev. Většinou je krvácení natolik malé, že se prokáže jen pod mikroskopem. Zřídka je takové intenzity, že zabarvuje moč, pak může být vidět i pouhým okem. Důvod přítomnosti krve v moči je následkem poranění výstelky močových cest kamenem.

Když se kámen dostane z ledvin do užšího prostoru močových cest, může se projevit velmi intenzivní bolestí v boku, většinou na jedné straně. Je to tzv. kolika, kolikovitá bolest. Vyzařuje do třísla. Je obvykle přerušovaná s intervaly bolestivosti od 20 do 60 minut, v závislosti od délky pobytu kamene v úzkém prostoru.

Pokud kámen projde až do močového měchýře kolikovitá bolest zmizí. Bývá také silná bolest při močení a časté nutkání k močení. Moč může být zabarvena do červena od krve, mohou v ní být vločky sliznice.

Kolika je obvykle doprovázená celkovou nevolností, pocitem na zvracení a zvracením, někdy průjmem.

Pokud se kámen dostane z močovodu až k přechodu do močového měchýře, které je velmi úzké, může se tam kámen zaseknout a zabrání tak odtoku moči. To pak představuje riziko vzniku infekce projevující se celkovými příznaky jako horečka a zimnice. Při postižení obou stran může dojít k selhání ledvin.

Vyšetření ledvinových kamenů

Úvodem se v anamnéze lékař vyptává na rodinný výskyt močových kamenů, na stravovací návyky, pitní režim, užívané léky a četnost urologických infekcí.

Z vyšetření se provádí vyšetření moči, kde se prokazuje přítomnost krve a různých minerálů. Provádí se také kultivace moči, měření pH moči.

Základem vyšetření a diagnostiky bývají zobrazovací vyšetření. Konkrementy obsahující vápník a/nebo cystin jsou rentgenkontrastní a proto se k jejich zobrazení vystačí s prostým rentgenovým snímkem břicha.

U kamenů urátových, jež nejsou rentgenkontrastní, se před snímkováním dodává do těla kontrastní látka, která se pak z těla vyloučí.

Kameny v pánvičce ledvinné lze prokázat ultrazvukem.

Léčba ledvinových kamenů

Při ledvinové kolice se ulevuje bolestem podáním léků proti bolesti (analgetik) a léků, které uvolňují stahy hladké svaloviny v močovodech (spasmolytika). Je-li přítomna nevolnost a zvracení u dehydratovaných pacientů, podává se dostatečné množství tekutin.

U vážnějších stavů spojených s urputnými bolestmi, které nechtějí polevit, při těžkém zvracení, známkách infekce a ucpání močových cest, je nevyhnutná hospitalizace pacienta. Přibližně 80 % konkrementů z těla odejde. Jde většinou o kameny velikosti do 4 mm. Pokud jsou kameny větší, nejvhodnější metodou léčby je zničení kamenů extrakorporální litotrypsí rázovou vlnou.

U pacientů s již v minulosti prodělanou urolitiázou se jako součást léčby a zároveň prevence recidivy doporučuje dietní úprava stravy, dle typu vyloučených kamenů (dietní doporučení viz prevence).

K léčbě patří v některých případech i farmakologická léčba. Thiazidy snižují vylučování oxalátů a vápníku asi o polovinu. Allopurinol se podává u pacientů s hyperurikosurií, což je zvýšené vylučování kyseliny močové. U nemocných se struvitovými konkrementy by se měla pokusně nasadit dlouhodobě antibiotika, alespoň 6 týdnů, s následným zvážením pokračování terapie litotrypsí nebo chirurgicky.

Nemocní s v minulosti prodělanou urolitiázou by měli být pravidelně sledováni lékařem (nefrologem nebo urologem) alespoň jednou do roka.

Jak si mohu pomoci sám

Základem je dodržování zdravého životního stylu s velkým příjmem tekutin, nejlépe čisté vody (alespoň 2 litry denně).

Do denního programu zařadit pravidelný pohyb, pokusit se redukovat nadváhu. Co se stravování týká dodržovat dietní doporučení (viz prevence).

Komplikace ledvinových kamenů

Včasná diagnóza a léčba by měla zabránit vniku komplikací. Jednou z komplikací je krvácení následkem poranění sliznice močových cest průchodem konkrementu a vznik infekce.

Když kámen ucpe močové cesty a zabrání tak odtoku moči (obstrukce), zvyšuje se náchylnost organizmu k infekci. Může vzniknout zánět močového měchýře, močovodů, ale hlavním rizikem je postup infekce k ledvinám se vznikem zánětu ledvin (pyelonefritida) až celotělové sepse (urosepse).

Při postižení urolitiázou na obou stranách se vznikem oboustranné obstrukce hrozí riziko selhání ledvin.

Sice vzácná, ale také nebezpečná je možnost protrhnutí stěny močovodu a vypadnutí kamene do břišní dutiny se vznikem zánětu pobřišnice.

Diskuse

Další názvy: urolitiáza, močové kameny, močové konkrementy, ledvinové konkrementy, urolithiasis, ledvinová kolika

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s ledvinovými kameny

Máte zkušenost s ledvinovými kameny?

Náhlá velká bolest JanZ (15.06.17)

Ráno jsem vstal s menší bolestí zad vpravo dole. Po příchodu do práce se bolest zintenzivnila, po 30 minutách jsem jel s velkými bolestmi domů. Po 30 minutách doma nepomáhalo sedět, ležet ani stát. Byl jsem rád, že jsem pěšky došel do nemocnice. Píchli mi léky proti bolesti a poslali na CT, kde našli pod ledvinou kámen a písek na papilach. Dostal jsem předepsané léky na bolest (Algifen) a antibiotika (Cotrimoxazol) a léky na uvolnění hladkých svalů (Tanyz ERAS) a pár dalších. Bolesti se posouvat níže a cca po 2 dnech močení přes sítko jsem vymočil kámen velikosti cca čočky. Další den velké bolesti hlavy, asi jako reakce na hodně léků. Následně na rentgenu po kontrole za týden našli v ledvině další kámen (před týdnem nenašli), tak mě to čeká znovu. Vyšetření složení kamene bude trvat 8 týdnů (!), tak do té doby mám hlavně hodně pít, jinak nic. Lékařka doporučila i pivo Plzeň.

V bolestech pomohlo napustit vanu horkou vodou a ležet v ní, jinak nic nešlo dělat.

Ledvinové kameny a hydronefróza Magda201998 (28.05.16)

S ledvinovými kameny jsem se již narodila. Symptomy jsem měla již hned po narození, rodičům bylo sděleno, že je to nachlazení. Takhle to šlo dalších jedenáct měsíců, až to došlo do fáze, kdy ze mě týden nešla žádná moč.

Naštěstí jsme dostali kontakt na skvělou doktorku v Olomouci, která mi zachránila život, jinak bych skončila s otravou krve. Diagnóza byla ledvinové kameny a hydronefróza. Intenzivní léčba se kvůli pozdnímu zjištění vlekla 2 roky a skončila operací. Poté následovalo do mých 8-9 let brání léku Biseptol, každý den. Když lék nebyl podán do odpoledne, měla jsem 40stupňové horečky a paralýzu od bolesti. Také jsem do 10 let nesměla vůbec sůl, a musela pravidelně docházet na testy moči a ultrazvuk.

Teď je mi 18 let, jsem celkem zdravá, hydronefróza mi částečně zůstala a také následky z pozdní diagnózy. Bolest při zadržování moči, částečná necitlivost na potřebu vylučování a špatný příjem mnoha tekutin. Tohle jsem zde napsala aby lidé věděli, že ledvinové kameny mohou být i u dětí a jaké má pozdní diagnóza následky.

Už nikdy nechci zažít tu bolest Markétaaaaaa (22.09.14)

Nezjistilo se, proč se mi to stalo, takže nejspíš jsem MÁLO PILA. Na to si asi dávat pozor. Bylo mi 16, bylo to zničeho nic, dlouhotrvající bolest celý den. Jakmile mě přijali na oddělení, bolest byla pryč (kamínek se asi dostal skrz cesty do močového měchýře) a po spasmolytikách to byla obrovská úleva, kamínek byl brzo venku. Ale doporučuji hodně pít, nebylo to nic příjemného jak bolest, tak samotný pobyt v nemocnici.

Kamínek bonjovi (14.05.14)

Po probuzení ráno jsem měl velké bolesti na pravém boku. Jel jsem okamžitě do nemocnice, kde mi nasadili infuze a bolest přestala. Po šesti hodinách jsem byl propuštěn do domácího léčení. Nasadili mi prášky na roztažení dutiny močových cest, nějaké prášky na otoky a kapičky na bolest. Po asi dvou dnech jsem vyčůral ostrý kamínek. Od té doby jsem začal dodržovat pitný režim. No a je to téměř na den 11 let a bolest se objevila znovu a vše mělo stejný průběh, jen kamínek nebyl tak ostrý. Začnu nyní s lékařem řešit, jak nadále předejít podobným situacím. Bolest je to urputná. Chci se zaměřit na prevenci, ale jsem tak trochu pesimista, myslím, že mě to za další deseti letí čeká opět.

Co pomáhá Jara999 (30.10.13)

Prvně v Austrálii hrozná bolest, která člověka paralyzuje. Nepomáhá stát, ležet ani sedět. Nevěděl jsem, co to je, prášky proti bolesti jsem neměl žádné, doktor a civilizace daleko. Jenom aspirin jsme měli a po něm bolest zmizela. Pak po týdnu opět stejný záchvat.

Další záchvat po pár letech nedávno doma. Mám ale i zvětšenou prostatu a tak nebylo jasné, odkud to pálení a častější močení. Bolest příšerná, ale s Novalginem zmizela za půl dne. Pak žádná bolest i bez Novalginu, kámen byl už v měchýři. Utrazvukové vyšetření žádný kámen neobjevilo. Za dva dny jsem kámen vymočil, velikost 10 mm dlouhý, 6 mm široký, vypadá jako vápencový krystal s ostrými hranami. Bude analyzován a dozvím se, co bych už neměl jist. Stále se obávám, že tam nějaký kámen ještě je, a tak s sebou nosím tablety Novalgin proti bolesti, kdyby zase záchvat přišel.

Léčba

Novalgin. Hlavně teď více piji vodu s citronem (1.5 l denně).

Ledvinové kameny a kolika Venda2 (28.01.13)

Lékařsky potvrzená kolika.

Léčba

Lékařsky potvrzená kolika.

Co mi pomohlo

Prodělal jsem asi 3× ledvinovou koliku. Kamínek se nacházel vždy v horním kalichu ledviny. Všechny koliky jsem měl v době, kdy jsem se stresoval (stavba domu…). Domnívám se, že stres a tím i mnohem větší produkce škodlivin, značně umocnily „osobní vlohy“ pro tvorbu ledvinového kamene. Stres pominul, samozřejmě jsem ještě zlepšil pitný režim a již po dva roky žádný nález.

Kamínek se mi vždy podařilo vymočit. Použil jsem prášky na roztažení močových cest, horkou vanu a předtím se hodně napít. K pitnému režimu: Domnívám se, že všeobecně inzerovaných 2,5 litru tekutin denně je většinou přehnané. Podle mě záleží na momentální venkovní teplotě, pohybu, stresu, pocení se. A hlavně všímat si jak tmavá je moč.

Spasmolytika při léčbě ledvinových kamenů Spasmas (22.10.12)

Kolika, velké bolesti. Lékaři vyzkoušeli všechno. Nakonec jsem byl objednán na vytažení kamene pomocí nějakých drátů. Udělal jsem pokus a povedl se! K rozšíření močovodů jsem používal lék - spasmolytika. Bolest na chvíli zmizela. Totéž se stalo při koupaní ve více teplé vodě. Před vlezením do vany (s předstihem) jsem vypil velké množství vody, polkl spasmolytika. Nádherná úleva. Když jsem pocítil možnost močení tak jsem se vymočil. S močí klepl do WC mísy i kamen. Velikost většího hrachu, členitý, připomínající škváru. 35 let mám pokoj.

PEK ledvinových kamenů martin1215 (08.04.12)

27.3.2012 jsem prodělal operaci PEK ledvinových kamenů velikost 20mm. Kdo trpíte kameny, běžte do toho, zas to taková hrůza není. Uspávačka 1 den jipka a 3. den chodit a chodit 7 den doma s malou gázou na zádech. Nebojte se, nic to není, jeden vpich pod narkózou a jsou potvory venku.

Martin

Kolika při ledvinových kamenech Arane (13.12.11)

Vzbudila jsem se s velkou pásovitou bolestí levého boku od ledvin vystřelující až do břicha. Zkusila jsem bolest zaspat a nemyslet na to. Ráno se zdálo být všechno v pořádku, jen to pobolívalo. Navečer to ale začalo od začátku s ještě většími bolestmi. Zavolali jsme paní doktorku, břicho mi prohmatala, ale na druhý den jsme měli zajet radši na polikliniku na sono a chirurgii. Zjistili jen zvětšení levé ledviny.

Na chirurgii mě pan doktor jemně bouchl pěstí do zad tam, kde mě to bolelo. Zakřičela jsem. Řekl, že to vypadá na zánět močového měchýře. Tak jsme šli ještě na urologii, kde mi zjistili nález červených krvinek atd. v moči. Tam potvrdili zánět. Nezdálo se nám to, a tak jsme zajeli do jiné nemocnice, kde nález červených krvinek diagnostikovali za genetickou hranicí, ale zjistili rozdvojené pánvičky a dva močovody levé ledviny. Bolesti na chvíli ustaly.

Před týdnem jsem musela odejít ze školy, protože se mi udělalo špatně, měla jsem neustálé nucení na močení a pálilo to. Ledvinová kolika. Hospitalizovali mě, jezdila jsem po rentgenech, kde se stále nic neukazovalo. Musela jsem čurat přes sítko. Po třech dnech v nemocnici ze mě vyšel kamínek o velikosti 4mm a bolesti ustaly. Kamínek nešel vidět z důvodu rozdvojených pánviček. Schovával se.

Mě je 14, myslela jsem si, že to nemůže být u dětí, ale jak se ukázalo. Teď musím hodně pít, protože tu bolest nechci už víckrát zažít.

Ledvinová kolika způsobená ledvinovými kameny Pettis (12.04.11)

Vše začalo jedno ráno, kdy mě probudila příšerná bolest levého boku, která vystřelovala až do břicha. To vše bylo doprovázeno zvracením. Dělalo mi velký problém zůstat v klidu a nehnutě.

Léčba

Okamžitě jsme vyrazili na pohotovost a odtamtud mě poslali domů s antibiotiky a diagnozou zánět ledvin. První den doma se dal přežít, když to začalo bolet, vzala jsem kapky na bolest a bylo po bolesti.

Druhý den tomu bylo jinak, nic nezabíralo a bylo to snad ještě horší. Jeli jsme zpátky do nemocnice a už si mě tam nechali. Udělali vyšetření moči. Poté již na lůžku mi odebrali krev, kterou mi odebírali posléze celých 16 dní, co jsem v nemocnici byla, ale z důvodu jiné nemoci, kterou mi zjistili a kvůli které i kamínek vznikl.

Následovalo ultrazvukové vyšetření, na kterém kamínek nebyl prokázán, dále následoval rentgen, na kterém se také nic neukázalo. Nakonec došlo i na CT, kde se kamínek objevil, měl 3mm.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi pomohly převážně na bolest ty infúze a hlavně jsem musela pít denně 4 litry tekutin.

Vymočení ledvinového kamene Dušan Saske (24.02.11)

Už dva dny špatně čůrám. V noci jsem byl asi 5× močit. Začalo mě v močovodu pálit. Teď odpoledne to nešlo vůbec, a tak jsem zkoušel nad umyvadlem v koupelně. Tlačil jsem až se spustil proud a něco jsem slyšel, jak padlo na umývadlo - byl to kamínek velikosti pecky z melounu. Bolest přestala.

Na zítra jsem objednaný u urologa. Doufám,že to dobře dopadne.

Léčba

Neléčím se jenom jsem zvýšil pitný režim.

Co mi pomohlo

Tekutiny.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o ledvinových kamenech