Lupénku léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba

Popis lupénky

Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění s postižením 1-3 % populace. Většinou není nebezpečná, může být však mnohdy nepříjemná. Její vznik zatím není zcela známý, uvažuje se o autoimunitním onemocnění, nebo o poruše metabolismu keratinocytů (buněk tvořících pokožku).

Její první příznaky se začínají projevovat v 15-25 letech jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená ložiska.

Může mít akutní průběh, který po léčbě snadno odezní, nebo se častěji vyskytuje ve formě chronické, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi klidné pokožky.

Objevuje se na různých místech mimo těch, která jsou vystavena tlaku na loktech a kolenou, má také predilekční místa v oblasti kštice a křížové krajiny. Postihuje kůži na nohou, nehtová lůžka a stejně tak může postihnout malé klouby na ruce.

Rizikové faktory a prevence lupénky

Mezi rizikové faktory nemoci patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.

Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží.

Nemoc se může aktivovat také za stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, nebo hormonální poruchy).

Proti lupénce tedy bohužel neexistuje žádná prevence.

Příznaky a projevy lupénky

Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svou lokalizací, projevy i svým průběhem.

Po náhlém horečnatém onemocnění (angíně nebo viróze) se může lupénka především u mladších nemocných projevit jako akutní hustý výsev plochých pupenů červené barvy, lokalizovaných na trupu a končetinách. Pupeny mají bělavou šupinku, po jejím sloupnutí dojde k tečkovitému prosakování krve.

Pro chronickou psoriasu jsou typická zánětlivá ložiska s pevně lpícími šupinami, rozsetými na různých místech těla. Na rukou a nohou se mohou vytvořit hluboké rýhy, případně malé dutinky vyplněné hnisem.

V kožních záhybech, to je v místech dlouhodobě zapařených částí těla, se tvoří okrsky zanícené kůže, což se může projevit tvorbou šupin, a tyto okrsky jsou také náchylné k houbovitým onemocněním.

V okolí nehtů, především pod nehtovým lůžkem je projevem psoriázy žlutavá skvrna, navíc nehet je deformovaný, matný.

Určitý typ lupénky se lokalizuje například jen na dlaně a plosky nohou (psoriasis pustulosa Barber).

Asi desetina pacientů s lupénkou má postižené klouby (psoriasis arthropathica).

A ještě méně lidí má projevy tohoto onemocnění na celém těle – generalizovaná forma lupénky zvaná psoriasis pustulosa Zumbusch, která může být velmi závažná, obzvláště vyústí-li v tzv. erytrodermii, což je zánět kůže celého těla.

Vyšetření lupénky

Lupénka se diagnostikuje běžně pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. To není nic dramatického, určitě není třeba se tohoto výkonu obávat.

Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji odlišit od jiných onemocnění (od seboroické dermatitidy, pityriasy a druhého stadia syfilis, které může být lupénce velmi podobné). S rozpoznáním může pomoct například lékařská online poradna.

Léčba lupénky

Léčba lupénky závisí na rozsahu postižení a jeho charakteru.

Lokální projevy se ošetřují mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu (pix lithantracis, cignolín) nebo salicylátu.

Cytostatika (Methotrexat) a retinoidy (deriváty vitaminu A) se používají u celotělového postižení.

Nejúčinnější terapie se uskutečňuje pomocí UVA/UVB paprsku a psoralenů. To jsou látky s fotodynamickým efektem, které se aplikují buď zevně na pokožku nebo vnitřně do organismu a zvýší citlivost pokožky k ozáření UVA paprsky, které potom následuje (dohromady se tomu říká PUVA terapie). Tuto léčbu lze kombinovat s léčbou dehtovými preparáty a horským sluníčkem, což vlastně napodobuje prostředí u moře.

Pobyt u moře pro pacienty s lupénkou je vhodný, protože slunce jim pomáhá (tzv. helioterapie). Některé formy lupénky se v létě zlepšují, zatímco v zimě jsou v aktivnějším stadiu.

V některých zemích (v Turecku, Chorvatsku a dalších) se v lázních k léčbě lupénky využívají ryby druhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tyto ryby se přisají k šupinám a postiženým místům a v podstatě se jimi živí, takže krásně vyhladí kůži. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak výrazně nepříjemné, rozhodně to nebolí, jen to může trochu lechtat.

Velmi dobrých výsledků se u některých pacientů dosáhne léčebnou kúrou u Mrtvého moře, různé formy psoriázy jsou totiž rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Jakousi chabou náhražkou jsou minerální soli a jiné produkty z tohoto moře, které nabízí řada kosmetických firem.

U akutních forem, které přicházejí náhle, ale naštěstí jsou jen „jednorázové“, dermatolog předepisuje antibiotika, protože tomu obvykle předchází nějaká infekce, dále vápník, sedativa a antihistaminika, která pomáhají hlavně proti svědění.

Celkově lze shrnout, že léčba chronické lupénky samotnou nemoc vlastně nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky, musí být proto dlouhodobá.

Jak s lupénkou úspěšně bojovala kosmetická blogerka se dočtete ve článku Zbavte se lupénky jednou pro vždy.

Diskuse

Další názvy: psoriáza, psoriasis vulgaris, lupénka obecná, psoriasa

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s lupénkou

Máte zkušenost s lupénkou?

Kapénková varianta lupénky Terray (19.12.17)

Mám kapénkovou variantu lupénky (malé lupénkove pupínky všude po těle i ve vlasech).

Co mi pomohlo

Vloni na začátku prázdnin jsem se po angíně celá najednou osypala lupénkou (je mi 33). Zarudlé svědicí pupínky všude. Začala jsem klasicky - kortikoidy na jednom místě - po týdnu zabralo - po dalších dvou to bylo zpět úplně stejně, ne-li víc. Tak jsem začala hledat, co a jak. Zkombinovala jsem všechno možné a pomalu se to začalo zlepšovat. Pořídila jsem si šampon s ichtamolem - na ten smrad si musíte zvyknout (Mercano).

Souvisí to s činností jater - takže jsem začala držet přísnou jaterní dietu (to jsem vydržela tři týdny, pak jsem zvolnila) - to znamená: nic tučného, nic smaženého - jen vařené a později pečené, žádný alkohol, cigarety, kafe, žádné ořechy, žádné bílé pečivo, červené maso, luštěniny a čokoláda, nic z kynutého těsta, cukr jen občas - už jsem hodně zapomněla, ale tohle je určitě základ.

Dále jsem našla, že lupénce zvlášť přidává víc pupínků, pokud jíte brambory, ovesné vločky, lilek, pivo, slazené nápoje (to jsem nikdy moc nepila), naopak ji ničí jíst hodně zeleniny - zvlášť kapusta, salát, používat jen olivový olej (já používám i na vaření pokrutinový - neni tak výrazný chutově), celozrnnou mouku, bílé maso, jablka. Úpravou jídelníčku mi začaly pupínky mizet. Bohužel pak přišly Vánoce a s nimi cukroví (ořechy, tučné) a to jsem neodolala, takže po Vánocích zase pěkně začaly vylejzat. Začala jsem užívat psylium - na pročištění střev - nejdřív musíte totiž pročistit střeva a pak začít čistit játra, aby tu špínu měly játra kam vylučovat. Takže pak sylimarin - ostropestřec - jak přírodní, tak v tabletách (prý v tabletách je větší koncentrace účinné látky, ja to ale nijak zvlášť nepocitovala, že by to bylo o tolik rychlejší - stejně je to vždy pomalé).

Do toho jsem přemluvila rodinu na lázně Podhájská - na Slovensku - to mi výrazně pomohlo - jen 5 dní - a musím říct, že super. Kdybych tam byla 14, chtěla bych vidět výsledek. Sůl z mrtvého moře jsem si pak koupila domů a abych ušetřila, dělala jsem si slané zábaly na ruce a nohy (mokrý ručník v hodně slané vodě a přes něj suchý) to taky pomáhalo, ale pomalu - ostatně rychlý výsledek nečekejte - já se dočetla, že průměrná doba od akutního výsevu po běžné tu a tam pupínek je rok a půl - musím říct, že jsem byla výrazně rychlejší - půl roku až tři čtvrtě (ty Vánoce!).

Od tchyně jsem pak dostala sprej přímo na tyto kožní problémy - skin cap - je to dost drahé a účinek je vidět až nejdřív po měsíci, ale taky funguje - hlavně na obličej to lze použít, což jiné výrobky moc ne. Trošku pálí ze začátku, ale mně už to hodně rychle ustoupí. Konopná mast mi moc nepomohla, měla jsem od kamarádky domácí, ale nevím. Bohužel nejsem už schopna se mazat/stříkat sprej/balit zábaly každý den, takže pár flíčků pořád mám, ale to, co jsem měla předtím všude, to se dnes nedá srovnávat.

Vyzkoušela jsem jíst i kustovnici čínskou, ale přes tu divnou chuť jsem se nedokázala přenést, tak jsem jen po hrstičkách dojedla balení a už nekoupila. Občas si do vany kroupnu trochu Linoly - do koupele - to krásně promastí.

Samozřejmě pohoda a dobrá nálada je taky fajn. Když už ne na lupénku, tak aspoň pro sebe, srovnat si myšlenky, odpočinout si. Tak snad vám to pomůže!

Léčba lupénky Galimatiáš (16.06.16)

Mnoho let jsem bojoval s touto děsnou nemocí. Vyzkoušel jsem doslova kde co. Jenže vždy jsem skončil v nemocnici obalený kortikoidama a dehtem. Po třech týdnech jsem byl jako nový, ale asi jen 6 měsíců, max. 10 měsíců. Jenže to jsem byl už v devastujícím stavu a měl jsem asi 5 % nepostižené kůže. Po všech marných pokusech mě moje paní doktorka dostala na biologickou léčbu.

Na první den jsem dorazil ve stavu zralém hospitalisace. Jakou ze mě měli radost, když mě viděli. Ihned se mnou zahájili léčbu. Ambulantně. Dnes po 4 měsících léčby mohu nosit krátké rukávy. Košile jsem doma našel pod 5metrovou vrstvou prachu.

Dokonce můžu nosit i ty nejkratší kraťasy, kdybych ovšem nějaké měl. První měsíc jsem se jen tak přimazával. Druhý měsíc také tak nějak trošku. Nyní si ani nepamatuji, kdy jsem se naposledy přimáznul a to spíš jen ze setrvačnosti. A svědění? Co to je? Mastné povlečení zborcené krví už nemusím měnit jak ponožky. Nevím, jaké vedlejší účinky má biologická léčba a jestli vůbec. Je mi ti jedno. Jsem šťastný po tolika letech trápení.

Lupénka - jak na ni princezna007 (24.01.16)

Měla jsem léta lupénku všude po těle. Co mi odoperovali žlučník, ejhle, lupénka pomizela, mám občas malé ložiska a to jen, když mám virózu nebo psychické problémy…

Moje trápení s psoriázou Vasko (26.12.15)

Mam psoriázu asi 15 let. Není to nic příjemného, mám ji na vlasech a na obočí.

Léčba

Pomohlo mi magnesium chlorid MgCl2 (H2O) a DMSO. Když se objeví příznaky lupénky, stačí potírat tímto roztokem. Magnesiový roztok klidně i 100% a DMSO také. Záleží také na tom, jak vás to bude pálit, a jestli to podráždí pokožku silně do červena a nepřestane pálit ani po 10 minutách, tak je potřeba roztok zředit. Nebojte se toho koncentrovaného roztoku, neublíží vám, jen vám zčervená pokožka, nic víc. Vyhnete se tomu zředěním roztoku, ale mějte na paměti, že čím koncentrovanější roztok, tím je léčba účinnější.

Hodně štěstí v samoléčbě. Uvidíte, že to pomáhá.

Marný boj s lupénkou rici39 (14.06.15)

Asi v 25 letech se mi objevila lupénka v malých ložiskách, a to jen na loktech. Promazával jsem to jen mastmi, co mi dávali a doporučovali známí. Po půl roce to opravdu zmizelo. Teď je mi 41, lupénka se mi rozjela po celém těle a byl jsem hospitalizován. Měl jsem předepsané asi 4 druhy mastí, chodil jsem na fototerapii a léčebné koupele. Zlepšilo se mi to jen o trochu. Po 14 dnech od propuštění z nemocnice jsem jel na kontrolu a úplně se mě lekli, jak vypadám. Nasadili mi prášky s aciretinem, chodil jsem po tom jako oživlá mrtvola, bylo mi zle a vůbec to nepomohlo. Bio léčbu mi nechtějí předepsat a na fototerapii jsem zjistil, že jsem alergický. Já už opravdu nevím, co mám dělat.

Co mi pomohlo

Zatím nic.

Už mám jen slabé příznaky lupénky psor (18.03.15)

Od 11 let jsem trpěl lupénkou. Dlouhé měsíce jsem trávil po nemocnicích. Je mi 60 let a skoro nevím, co lupénka je, jen hodně slabé příznaky. Náhodou se ke mně dostala kustovnice čínská. Užívám ji pravidelně několik let, trošku do hrsti, denně. Má i jiné blahodárné účinky. Doporučuji!

Tinea manus nebo psoriasa? MCO (18.03.15)

Dlouho jsem léčen na lupénku rukou - psoriasu. Bezúspěšně. Jsem již u čtvrtého specialisty a nebyl mi ani u jediného proveden rozbor kůže. Po 15 letech trápení jsem začal hledat na zahraničních webových stránkách. Všude se uvádí nutnost provedení histologického vyšetření a vyloučení mylných diagnóz. Mykotické onemocnění má velmi podobný průběh jako u psoriatických onemocnění. Na českých stránkách je mnoho o psoriáze, ale skoro nic o mykotických onemocněních, konkrétně Tinea manus. Je třeba u každého lékaře proto vyžadovat důkladné histologické vyšetření. Psoriáza je dost beznadějná, mykotické onemocnění má řešení rychlé, ale musí se léčit jinak!

Potíže s lupénkou DDave (15.12.13)

Lupénkové koláče na loktech a na lýtkách

Léčba

Mast Kartalin

Co mi pomohlo

Mast Kartalin - z loktů to slezlo po několika týdnech a teď se to už objeví jenom jednou za čas. Tak se to pomaže a ty vznikající ložiska zase vymizí. Z nohou to vymizelo víceméně samo, ale tam se Kartalin nedával, tak nevím.

Jak jsem se zbavil lupénky Qase (04.12.12)

Loupající se kůže, svědí to, občas krvácí, vypadá to hnusně.

Léčba

Mastičky řeší jen výsledek nemoci, ne její podstatu, je potřeba ji léčit „zevnitř“

Co mi pomohlo

Multivitamíny a rybí tuk

Jak jsem léčil lupénku já. dedarz (09.12.11)

Měl jsem lupénku v dlaních, která se projevovala výronem malých svědících puchýřků a následným tloustnutím kůže v dlaních. Každé ráno při probuzení mi po rozevření dlaně kůže praskala až do krve. Rovněž se lupenka objevila na loktech, nohách až po kolena, v okolí konečníku a také nehty na nohách, které časem ztloustly a ztvrdly.

Léčba

Tři neděle jsem byl hospitalizován v nemocnici a povedlo se ji snížit na minimum. Při propouštění mi bylo řečeno, že se lupénky už nezbavím. Byl používán používá roztok na potírání Solutio castellani sine fuchsino a míchaná mast z lékárny, která obsahovala močovinu. Dále na menší flíčky a kolem konečníku to byl Triamcinolon E. Na nohy, hlavně na ty rezavé a načervenalé fleky pak mazání Excipial U Lipolotio.

Co mi pomohlo

Pak se mi dostala do ruky knížka od Jiřího Cingroše - Sám sobě doktorem. A tak jsem se začal léčit sám s pomocí paní kožní doktorky. Požádal jsem ji o homeopatické léky na malé klouby, které mě začali pobolívat a já začal používat urinoterapii tzn. že jsem si koupal ruce v moči při každém močení a také jsem ji pil na noc a natíral si rovněž i nohy. Při koupání jsem nastřádanou moč (musí být uložena ve tmě, protože se rychle kazí) vléval do koupele, což vřele doporučuji. Navíc jsem si namíchal mazání a to půl na půl olivový olej extra Virgine s citronovou šťávou - které se před použitím musí protřepat, aby se to spojilo.

Možná mi to nebudete věřit ale lupenka zmizela - ale občas mi naskočí svědící a citlivý pupínek, hlavně na palci ruky, který se po zaschnutí sloupne. Jinak nemám s lupénkou žádné potíže. Takováto samoléčba je tak trochu drsná, ale když nechcete mít lupénku, tak uděláte všechno, aby jste se jí zbavili. Samozřejmě jsem později používal i masti a roztoky výše uvedené na pozdější malé projevy.

Léčba lupénky s pomocí rybiček Antos (24.07.11)

Dobrý den,

chci přidat svou zkušenost s lupénkou a má přítelkyně má ekzém. Na obojí nepomáhalo vůbec nic, ani moře, žádné mastičky a kortikoidy jsme používat odmítli. No a pak jsme si koupili časopis a s úžasem jsme si přečetli o jedné paní, která má ty léčivé rybičky, o kterých se píše. A opravdu - čemu jsme nevěřili, to se stalo skutečností. Je pravda, že přítelkyně si musela dát dolů nalakované nehty, protože nám paní Eva vysvětlila, že to být nemůže, že to rybičkám škodí. Tak jsme se objednali.

To byla taková legrace, že jsme se tak dlouho od srdce nezasmáli. Kdo je opravdu lechtivý, tak v uvozovkách by si měl vzít pleny. Faktem je, že jsme tam byli asi čtyřikrát, ale mně se od té doby lupénka neobjevila a Pavlína má po ekzému. Dostali jsme ještě závdavkem každý svůj recepis na čaj, který máme pít, aby se nám vyčistila kůže a krev.

Léčba lupénky mořskou vodou bubuška (23.07.11)

Lupénka na dlaních a ploskách nohou a ve vlasech šupiny a bělavé vřídky

Léčba

Kortikoidy, mořská voda, šampony, masti na nehty, vodička na plíseň.

Co mi pomohlo

Moře a mořská voda. Ruce v klidu, plosky nohou taky, jen ve vlasech žádná změna. Boláky a větší šupinatost, používání dehtového šamponu - krátkodobý účinek, opět změna šamponu s kortikoidy.

Objevení se lupénky a aftů po stresu trashtrash (31.03.11)

Zhruba před dvěma roky se u mě projevila lupénka v oblasti hlavy. Léčba probíhala pomocí kortikosteroidů a do půl roku lupénka zmizela. Na afty jsem nikdy moc netrpěl, možná v dětství jich pár bylo, nebo ojediněle nějaký jeden malý vřídek za delší dobu. V loni na podzim jsem měl velice stresové období a lupénka se mi vrátila nejdříve po celé hlavě a postupně se začala objevovat i na těle.

Letos z kraje roku jsem opět dostal na léčbu masti s kortikosteroidy. Zatím po dvou měsících lupénka slabě ustupuje, ale s léčbou přibyly i problémy s afty. Tak velké afty jako mám teď jsem v životě neměl. Můj jídelníček je stále stejný, maso, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, piju převážně čistou vodu. Mám pocit, že lupénka a afty mohou spolu úzce souviset a možná právě léčba kortikosteroidy může býti jedním ze spouštěčů aftů.

Léčba

Já afty léčím švédskými kapkami. Chvilku to zapálí, nic co by se nedalo vydržet a pak je to mnohem lepší.

Co mi pomohlo

švédské kapky

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na lupénku

Diskuze o lupénce