DISKUSE, Popis, Faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba
Příznaky lupénky
Popis lupénky
Lupénka patří mezi nejčastější kožní onemocnění s postižením 1-3 % populace. Většinou není nebezpečná, může být však mnohdy nepříjemná. Její vznik zatím není zcela známý, uvažuje se o autoimunitním onemocnění, nebo o poruše metabolismu keratinocytů (buněk tvořících pokožku).
Její první příznaky se začínají projevovat v 15-25 letech jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená ložiska.
Může mít akutní průběh, který po léčbě snadno odezní, nebo se častěji vyskytuje ve formě chronické, kdy se střídají fáze aktivity s fázemi klidné pokožky.
Objevuje se na různých místech mimo těch, která jsou vystavena tlaku na loktech a kolenou, má také predilekční místa v oblasti kštice a křížové krajiny. Postihuje kůži na nohou, nehtová lůžka a stejně tak může postihnout malé klouby na ruce.
Rizikové faktory a prevence lupénky
Mezi rizikové faktory nemoci patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci u 60% pacientů.
Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží.
Nemoc se může aktivovat také za stresové situace nebo při hormonálních změnách (puberta, těhotenství, přechod, nebo hormonální poruchy).
Proti lupénce tedy bohužel neexistuje žádná prevence.
Příznaky a projevy lupénky
Existuje několik typů lupénky, které se mohou lišit svou lokalizací, projevy i svým průběhem.
Po náhlém horečnatém onemocnění (angíně nebo viróze) se může lupénka především u mladších nemocných projevit jako akutní hustý výsev plochých pupenů červené barvy, lokalizovaných na trupu a končetinách. Pupeny mají bělavou šupinku, po jejím sloupnutí dojde k tečkovitému prosakování krve.
Pro chronickou psoriasu jsou typická zánětlivá ložiska s pevně lpícími šupinami, rozsetými na různých místech těla. Na rukou a nohou se mohou vytvořit hluboké rýhy, případně malé dutinky vyplněné hnisem.
V kožních záhybech, to je v místech dlouhodobě zapařených částí těla, se tvoří okrsky zanícené kůže, což se může projevit tvorbou šupin, a tyto okrsky jsou také náchylné k houbovitým onemocněním.
V okolí nehtů, především pod nehtovým lůžkem je projevem psoriázy žlutavá skvrna, navíc nehet je deformovaný, matný.
Určitý typ lupénky se lokalizuje například jen na dlaně a plosky nohou (psoriasis pustulosa Barber).
Asi desetina pacientů s lupénkou má postižené klouby (psoriasis arthropathica).
A ještě méně lidí má projevy tohoto onemocnění na celém těle – generalizovaná forma lupénky zvaná psoriasis pustulosa Zumbusch, která může být velmi závažná, obzvláště vyústí-li v tzv. erytrodermii, což je zánět kůže celého těla.
Vyšetření lupénky
Lupénka se diagnostikuje běžně pohledem, histologickým odběrem povrchové kůže nebo seškrábnutím šupiny. To není nic dramatického, určitě není třeba se tohoto výkonu obávat.
Je zapotřebí stanovit formu lupénky a někdy ji odlišit od jiných onemocnění (od seboroické dermatitidy, pityriasy a druhého stadia syfilis, které může být lupénce velmi podobné). S rozpoznáním může pomoct například lékařská online poradna.
Léčba lupénky
Léčba lupénky závisí na rozsahu postižení a jeho charakteru.
Lokální projevy se ošetřují mastmi s obsahem kortikoidů, dehtu (pix lithantracis, cignolín) nebo salicylátu.
Cytostatika (Methotrexat) a retinoidy (deriváty vitaminu A) se používají u celotělového postižení.
Nejúčinnější terapie se uskutečňuje pomocí UVA/UVB paprsku a psoralenů. To jsou látky s fotodynamickým efektem, které se aplikují buď zevně na pokožku nebo vnitřně do organismu a zvýší citlivost pokožky k ozáření UVA paprsky, které potom následuje (dohromady se tomu říká PUVA terapie). Tuto léčbu lze kombinovat s léčbou dehtovými preparáty a horským sluníčkem, což vlastně napodobuje prostředí u moře.
Pobyt u moře pro pacienty s lupénkou je vhodný, protože slunce jim pomáhá (tzv. helioterapie). Některé formy lupénky se v létě zlepšují, zatímco v zimě jsou v aktivnějším stadiu.
V některých zemích (v Turecku, Chorvatsku a dalších) se v lázních k léčbě lupénky využívají ryby druhu Garra rufa a Cyprinion macrostomus. Tyto ryby se přisají k šupinám a postiženým místům a v podstatě se jimi živí, takže krásně vyhladí kůži. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak výrazně nepříjemné, rozhodně to nebolí, jen to může trochu lechtat.
Velmi dobrých výsledků se u některých pacientů dosáhne léčebnou kúrou u Mrtvého moře, různé formy psoriázy jsou totiž rozdílně citlivé ke změnám klimatu. Jakousi chabou náhražkou jsou minerální soli a jiné produkty z tohoto moře, které nabízí řada kosmetických firem.
U akutních forem, které přicházejí náhle, ale naštěstí jsou jen „jednorázové“, dermatolog předepisuje antibiotika, protože tomu obvykle předchází nějaká infekce, dále vápník, sedativa a antihistaminika, která pomáhají hlavně proti svědění.
Celkově lze shrnout, že léčba chronické lupénky samotnou nemoc vlastně nikdy nevyléčí, ale zmírňuje nebo odstraňuje její příznaky, musí být proto dlouhodobá.
Jak s lupénkou úspěšně bojovala kosmetická blogerka se dočtete ve článku Zbavte se lupénky jednou pro vždy.
Diskuse
Další názvy: psoriáza, psoriasis vulgaris, lupénka obecná, psoriasa
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.