Malárii léčí Infekční lékařství a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Popis malárie

Malárie je záchvatovité onemocnění, které může vážně ohrožovat život člověka. Ročně malárií onemocní až 300 miliónů lidí nejčastěji z chudých zemí (není dostatek léčiv ani látek na prevenci malárie) – ročně umírá jeden milión pacientů.

Do doby, než se objevila pravá příčina onemocnění (parazit přenesený komárem Anopheles) se lékaři domnívali, že je způsobeno zapáchajícími bažinami. Díky této domněnce má název mal – arie neboli špatný vzduch.

Opravdová příčina byla objevena až v roce 1880. Jedná se onemocnění, které se vyskytuje hlavně v tropech a subtropech, ale jeho výskyt zasahuje i do mírného pásma. Mezi státy s nejvyšším rizikem nakažení patří: Kambodža, Keňa, Tanzánie, Uganda, Libérie, Nigérie, Ghana, Kamerun, Malawi, Pobřeží Slonoviny, Sierra Leone, Guinea a Myanmar. V mírném pásmu jsou převážně ojedinělé případy, kdy onemocnění rozšíří nakažený jedinec z malarického pásma nebo se vyskytuje kolem velkých letišť, kdy je parazit dovezen v letadle, pak hovoříme o tzv. letištní malárii.

Malárie je onemocnění způsobené mikroskopickým parazitem patřícím mezi krvinkovky (Haemosporina), plasmodium, který je velký řádově několik mikrometrů (m). Tento parazit prochází složitým vývojovým cyklem. Svůj vývoj dokončuje v těle samic komára Anopheles.

Člověk mu slouží jako mezihostitel a nakazí se při sání samičky komára Anopheles, kdy se přenesou infekční stadia (sporozoity) obsažené ve slinných žlázách komára do krevního oběhu člověka. Přenos je možný i transfuzí.

V krevním oběhu člověka potom dochází k sérii rozmnožovacích cyklů. První cykly probíhají bez příznaků (asymptomaticky) v buňkách jater (konkrétně v jaterním parenchymu), kde mohou dlouhodobě přežívat. Odtud se poté infikují červené krvinky (erytrocyty) člověka, kde probíhají další rozmnožovací cykly. Po určité době se v krvi začnou objevovat sexuální stadia parazita (gametocyty), která zahajují další vývoj po nasátí komárem infikované krve člověka.

Příznaky onemocnění se mohou projevit od 10 dnů do několika měsíců po kousnutí komárem.

Malárii můžeme rozdělit do tří skupin dle druhu parazita: tropická malárie (Plasmodium falciparum), malárie třídenní (Plasmodium vivax nebo Plasmodium ovale) a malárie čtyřdenní , dříve nazývaná čtvrtodenní zimnice (Plasmodium malariae).

Nejvážnější je onemocnění tropickou malárií, která ohrožuje člověka na životě. Závažná je kvůli tomu, že červené krvinky mají tendenci se přilepovat (adheze) ke stěně cév a postupně poškozovat tímto mechanismem vnitřní orgány. Tím dochází k ucpání (obstrukce) cévy s těžkými následky pro jimi zásobované orgány (hlavně mozek a ledviny).

Malárie je jednou z pěti nejčastějších úmrtí dětí a novorozenců na světě. Malárie u dětí způsobuje nízkou porodní váhu a předčasné porody v těhotenství. Tito novorozenci či děti později infikované poté trpí na anemii (nedostatek hemoglobionu v krvi, který přenáší kyslík), epilepsii (neurologické onemocnění projevující se typickými záchvaty) či jiné neurologické problémy často spojeny s poškozením mozku.

Rizikové faktory malárie

Samotným rizikovým faktorem je pobyt v malárické oblasti či styk s již infikovanou osobou. Největší riziko se pak naskytuje u jedinců, kteří nejsou očkováni proti malárii (především domorodci, jelikož státy na to nemají peníze), těhotné ženy, přes které se infikuje plod a potom děti.

Prevence malárie

V tropických oblastech je malárie nebezpečná hlavně pro těhotné ženy a velmi malé děti. Jinak populace žijící v těchto oblastech má spíše méně intenzivní a krátkodobý průběh tohoto onemocnění, jelikož získávají částečnou imunitu opakovaným proděláváním nemoci.

Nejdůležitější je prevence u lidí cestujících do malarických oblastí. Tito lidé jsou speciálně očkováni na soubor tropických nemocí, především na malárii. Avšak díky rychle postupující rezistenci parazitů na léky proti malárii (antimalarika) je to stále více problematické.

Této prevenci se říká chemoprofylaxe – zahrnuje jak léky tak opatření proti komárům. Užívaní léků je důležité začít již před odjezdem do malarické oblasti, během pobytu a dále po vrácení se zpět domů. U těchto léků je velmi důležité dodržovat přesnou hodinu dávek každý den podávání.

Antimalarika se nesmějí užívat při těhotenství, jelikož mají nežádoucí účinek na plod.

Účinným opatřením je vyhýbat se pobodáním komáry Anopheles, kteří jsou nejvíce aktivní po soumraku a během noci. Doporučuje se spát pod moskytiérami, používat repelenty, likvidovat komáry v místě spánku pomocí insekticidů).

Očkováním proti malárii

Jedete do zahraničí a nejste si jisti, zda se vás případná malárie může týkat? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Příznaky a projevy malárie

První příznaky onemocnění se dostavují nejdříve týden až 10dní od nákazy, jelikož inkubační doba je obvykle 1-2 týdny, ale počátek nemoci se může protáhnout i na několik měsíců (hlavně u Plasmodium vivax).

Samotné projevy malárie jsou velmi nespecifické. Patří sem bolest hlavy, světloplachost (fotofobie), svalové bolesti, nevolnost (nauzea) a zvracení (vomitus). Proto na malárii vždy pamatujeme, pokud byla možnost infikování postiženého (pobyt v tropické oblasti, setkání s infikovanou osobou, atd.).

Hlavní příznakem charakteristickým pro malárii je malarický záchvat, při kterém červené krvinky (erytrocyty) naplněné parazity praskají. S tímto jevem začíná náhlý pocit mrazení a třesavkou (toto trvá 10-15 minut) a bezprostředně poté následuje vysoká horečka trvající 2-6 hodin (může i více). Po překonání horečky nastává mohutné (profusní) pocení.

Po odeznění záchvatu se pacient cítí zdráv do doby, než nastane další záchvat. Tyto záchvaty se bez léčení pravidelně opakují několik týdnů až měsíců s postupně slábnoucí intenzitou.

Obecným jevem u malárie je anémie (snížení počtu červených krvinek jejich praskáním). U lidí, kteří jsou zdrávi před nákazou malárií třídenní nebo čtyřdenní je většinou průběh benigní (neškodný).

Většina příznaků této nemoci a poškození hostitele – člověka – je způsobena spíše reakcí lidského organismu na přítomnost parazitem než parazitem samotným.

Základní diagnostika se provádí mikroskopicky u lékaře v laboratoři, kde se určuje přítomnost parazitů na krevním nátěru nebo v kapce pomocí barviv. Z krve lze touto metodou určit i druh parazita. Toto vyšetření je nutno několikrát opakovat, kvůli určení stadia parazita a tím potažmo nemoci. Mimo tuto diagnostiku existuje celá řada sérologických vyšetřeních a molekulárně biologických metod.

Léčba malárie

Důležité je okamžité nasazení léčby již při prvních příznacích a podezření na onemocnění malárií, i když mikroskopické onemocnění by bylo ještě negativní. Infekce způsobené parazitem malárie jsou život ohrožující a v každém případě je nutná hospitalizace!

Klasickým a zprvu hlavně používaným je alkaloid z kůry chinovníku – chinin, všeobecně je znám jeho účinek – nadměrné pocení, snižování teploty, později byly vytvořeny chemické preparáty.

V současné době je obvykle základní léčbou podávání léku chlorochinu, na který je však již dnes hodně rozšířena rezistence. V druhé řadě se podává chinin sulfát nebo Daraprim (účinná látka pyrimethamin).

Dále se používají látky jako artesunat, halofantrin, atovaquon, proguanil, arthemeter, arthemisin.

Při léčbě malárie třídenní je nutné podávat ještě antirelapsový (k prevenci návratu nemoci) preparát Primaquin (účinná látka primachin).

V současné době probíhá výzkum očkování, v některých zemích se již očkuje.

Jak si mohu pomoci sám

Důležitá je prevence, která spočívá ve správném oblékání a obutí hlavně při soumraku, kdy komáři vylétají ze svých úkrytů. Proto je doporučeno se za soumraku nevyskytovat venku. Používají se na noc ochranné sítě nad postel - moskytiéry.

Dnes se využívá tzv. profylaxe – forma „očkování“, kdy se již před pobytem v malárické oblasti užívají léky, které se berou i při pobytu a ještě několik týdnů po skončení pobytu. Je důležité tyto léky brát v přesnou hodinu každý den, aby nepozbyly účinku. S touto nemocí není radno si zahrávat, proto pokud máte podezření, že můžete mít malárii (pobyt v tropech, možnost nakažení od infikované osoby atd.) ihned vyhledejte lékařskou pomoc!!!

Komplikace malárie

Komplikace se vyskytují hlavně u tropické malárie a jsou život ohrožující. Patří mezi ně mozková malárie, otok (edém) plic, snížení hladiny cukru (hypoglykémie), tubulární nekróza ledvin (odumření „trubiček“ v ledvině, které jsou potrubím krve v ledvinách).

U dětí nastávají komplikace také u malárie čtyřdenní, kdy se ukládají komplexy antigen-protilátka na stěnách malých cév v ledvinách, kde mohou způsobit chronické, nevratné změny pro organismus.

Další názvy: tropická malárie, tropická nemoc, malárie třídenní, malárie čtyřdenní

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s malárií?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o malárii