Mykózu léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis mykózy

Plísně (mykóza) jsou houbová onemocnění vyvolaná organismy, které se svými vlastnosti blíží rostlinám a bakteriím. Na rozdíl od bakterií však tyto organismy mají jádro a oproti rostlinám netvoří chlorofyl. Mají buněčnou stěnu, která je tvořena chitinem a mohou žít jako jednotlivé buňky nebo v koloniích, jsou v podstatě všudypřítomné. Žijí aerobně – což znamená, že ke svému metabolismu vyžadují kyslík.

Z lékařského hlediska dělíme plísně na dermatofyty, kvasinky a houby tvořící mycelia (tzv. Mikromycety). Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (např. rody Microsporum, Trychophyton), která se živí rohovějícími kožními buňkami (keratinocyty), a proto napadají kůži, nehty a vlasy.

Dermatofyta vyvolávají tzv. dermatofytózy, přičemž jednotlivá onemocnění se nazývají odborně tinea. Rozlišujeme tak tinea pedis (postižení nohou neboli nemoc zvaná též atletická noha), tinea manus (postižení rukou - stejné onemocnění jako na nohou, většinou přenesené z nohou), tinea unguium (postižení nehtů neboli onychomykóza), tinea capitis (postižení pokožky hlavy a kštice), tinea inguinale (postižení třísel), tinea barbae (postižení vousů) a tinea corporis (postižení trupu a končetin).

Jak vidno, plíseň se může objevit prakticky kdekoli na těle. Záleží pak na celkovém stavu jedince, jeho věku, obranyschopnosti, přítomnosti jiných onemocnění, stavu (poranění) kůže atd. Nejčastěji se člověk nakazí našlápnutím kožních šupinek, které se odloučily z plosky nohou nakažené osoby (fitcentra, koupaliště apod.).

Co se týče kvasinek, nejdůležitějším zástupcem je kvasinka zvaná Candida albicans. Ta vyvolává tzv. kandidózy, kterými trpí často kojenci, malé děti, ženy, obézní a lidé nemocní cukrovkou. Nejčastěji hovoříme o kandidóze kožní, která může postihnout i nehty, dále poševní (vaginální) kandidóze a jícnové. Kandidóza dutiny ústní se označuje jako soor (čte se sór), je typická u kojenců a u lidí celkově oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči, užívajících antibiotika. Kandidóza jícnu je typická taktéž u jedinců oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči s antibiotickou terapií. Projeví se buď bolestivostí při polykání nebo je bezpříznaková a pak bývá náhodným nálezem při gastroskopii (endoskopické vyšetření žaludku pomocí kamery).

Kožní kandidóza se vyskytuje zejména v místech vlhké zapářky (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku). Svědí, kůže má červené zbarvení, může být přítomno olupování postižených okrsků.

Postižení nehtů je typické pro pracovníky máčející si dlouhodobě ruce ve vodě bez ochranných pomůcek, je charakteristické zduřením a zčervenáním nehtových valů (což je oblast nad místem, odkud nehet vyrůstá).

Vaginální kandidóza je onemocnění dosti časté, charakteristické úporným svěděním a bělavým výtokem z pochvy. Dostavuje se při oslabení, stresu a antibiotické léčbě, kdy dojde k vybití přirozené poševní mikroflóry.

Mezi kvasinková onemocnění se řadí i onemocnění zvané pytiriasis versicolor, jehož vyvolavatelem je kvasinka Malassezia furfur. Je charakteristické tvorbou světle hnědých, ostře ohraničených okrouhlých ložisek na kůži hrudníku, případně ramenou, pažích a stehnech, na nichž se po škrábání objevují drobné šupinky. Po zaléčení a v létě (po opalování) je typické vyblednutí v místech původních ložisek. Onemocnění se vyskytuje zejména u mladých jedinců a predispozicí je zvýšené pocení a mastná pokožka. Obvykle nebývá doprovázeno svěděním, ale jen vymizením pigmentu (depigmentací) a jemným šupením postižených oblastí.

Mikromyceta (např. Penicillium, Apergillus) jsou častými alergeny.

Pro úplnost je vhodné se zde zmínit i o tzv. systémových mykózách, které doprovází stavy převážně spojené s oslabením imunitního systému. Jedná se o multiorgánová onemocnění (postiženo je více orgánů současně). Původci se obvykle liší od původců kožních onemocnění, nicméně systémové onemocnění může vyvolat i Candida albicans. Tyto stavy mohou mít velmi závažný průběh a k vidění jsou prakticky jen v nemocničním prostředí u dlouhodobě hospitalizovaných jedinců.

Rizikové faktory mykózy

Mezi rizikové faktory řadíme styk s infekcí, např. při pobytu na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách apod., traumatizace pokožky nohou (sport, turistika), celková onemocnění jako je cukrovka, cévní onemocnění, obezita, jiná onemocnění pokožky jako jsou ekzémy, zvýšené pocení, nošení uzavřené a neprodyšné obuvi, prádlo a oděvy z nevhodných materiálů, antibiotická terapie, pobyt v endemických oblastech, oslabený imunitní systém (zejména pak u systémových mykóz).

Prevence mykózy

Vhodnou prevencí je péče o pokožku, šetrná a dostatečná hygiena, nošení prodyšného prádla a oděvů, vhodná obuv, dezinfekce obuvi, používání přezutí ve veřejných sprchách, dezinfekce ran (po práci na zahradě apod.).

Příznaky a projevy mykózy

Plísňová onemocnění, označovaná jako mykózy, se projevují nejčastěji svěděním, zčervenáním, olupováním anebo popraskáním kůže, což nemocného velmi obtěžuje a donutí ho vyhledat odbornou pomoc.

Jsou však i taková postižení kůže, vyvolaná houbami, která u některých jedinců svědění nezpůsobují, a tudíž nepřinášejí nemocnému nijak zvláštní útrapy. Poslední případ, tedy bezpříznakové onemocnění, je nejméně žádoucí, jelikož takoví pacienti se neléčí a činí tak zdroj nákazy pro další jedince (např. na koupalištích apod.).

Mykóza pokožky nohou

Mykóza pokožky nohou (atletická noha, kandidóza interdigitální – meziprstní) je stav, kdy dotyčný pociťuje silné svědění, které nedokáže ničím potlačit, na kůži nemusí být akutně ani nijaké zvláštní známky postižení plísní (silné olupování, zčervenání). Typické je postižení lidí, kterým se zvýšeně potí nohy. Zasažena jsou zejména meziprstní oblasti a klenba nohy - k nákaze jsou náchylnější lidé s málo klenutou nohou (s plochými nohami).

Kandidóza

Mykóza vyvolaná Candidou albicans se označuje jako kandidóza. Ta má několik variant. Jednak ústní kandidóza projevující se bílými splývavými povlaky na sliznici dutiny ústní, dají se lehce setřít. Typicky jsou u kojenců, u oslabených jedinců a u nemocných v dlouhodobé nemocniční péči a na antibiotické terapii.

Kandidóza genitálu

Kandidóza genitálu se u žen projevuje hustým bělavým tvarohovitým výtokem, začervenáním sliznice pochvy a úporným svěděním. Kandidóza genitálu může postihnout i muže, zejména pak diabetiky (nemocné cukrovkou).

Kandidóza intertriginózní

Kandidóza intertriginózní (postihující místa vlhké zapářky) se projevuje mokvajícími, sytě červenými plochami, na okraji s límcem šupin a drobných pupínků. Tyto projevy svědí a pálí. Jsou časté pod prsy, v tříslech a pod kožními řasami břicha.

Kandidóza interdigitální (meziprstní) je popsána výše.

Chronická mukokutánní kandidóza

Chronická mukokutánní kandidóza je onemocnění postihující imunokompromitované jedince (tj. jedince se silně oslabeným imunitním systémem). Jedná se o úpornou infekci kůže, sliznic a nehtů.

Mykóza nehtů

Mykóza nehtů (onychomykóza) je plísňové onemocnění vyvolané buď dermatofyty (pak se nazývá tinea unguium) nebo kvasinkami (nejčastěji Candidou albicans). Převážně jsou postiženy nehty nohou, a to palec a malíček. Ruce bývají postiženy až přenosem infekce z nohou anebo po poškození nehtu (kdy je při poranění zanesena houbová infekce do rány či se později usídlí na krevní sraženině pod nehtem). Nejčastější formou je plísňové postižení začínající od okraje nehtu, kdy dojde ke ztluštění, drolení a zežloutnutí nehtu a může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky.

Druhou, méně obvyklou variantou onemocnění nehtů je stav, kdy postižení nehtu začíná u nehtového lůžka a postupuje ve směru růstu nehtu. Tehdy bývá postižena růstová ploténka a struktura nově rostoucího nehtu, ten je bělavý, deformovaný (nerovný, s bílými vkleslinami) a ztrácí lesk. Obraz bílého ďolíčkování nehtů je velmi podobný psoriatickému postižení nehtů (při lupénce), a tak někdy může být zaměněn. Odborníkovi by se to však nemělo přihodit, jelikož při lupénce jsou vždy postiženy nehty všechny, nikoli solitárně (jednotlivě).

Léčba mykózy

Léčba plísňového postižení by měla být vedena odborníkem - dermatologem. Onemocnění je velmi svízelné, často se vrací a ani při zdánlivém ústupu příznaků nebývá vyhráno. K léčbě jsou hojně používána celková (tablety) a lokální (roztoky, krémy) antimykotika (léky bránící růstu a množení plísní). Bohužel však, obdobně jako u bakterií a antibiotik, narůstá rezistence (odolnost) houbových organismů vůči těmto lékům a léčba je pak téměř neúčinná. Proto je nutné vhodně volit antimykotikum dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu u nemocného jedince.

Jak si mohu pomoci sám

Záleží, jakým typem plísňového onemocnění trpíte. Zda je postižena kůže, nehty, vlasy či pochva. Obvykle jsou předepisována léčiva s klotrimazolem, terbinafinem či itrakonazolem, některá jsou i volně prodejná v lékárnách (krém Klotrimazol AL či dražší Canesten, Terbisil a mnohé další).

V každém případě je však vhodné navštívit lékaře, který bude vaši terapii vést a případně upravovat. Není dobré používat jakoukoli léčbu před návštěvou lékaře. Vyšetření, která pak lékař provádí pro zjištění infekce nemusí mít tak výtěžnou hodnotu nebo mohou být výsledky těchto vyšetření (falešně) negativní. Navíc co se týče vaginálních (poševních) zánětů spojených se svědivým výtokem, nemusí být vyvolány houbou Candidou albicans, nýbrž i jinými nehoubovými organismy jako jsou streptokoky (bakterie), léčba klotrimazolem (užívaným jako poševní tablety) pak nebývá účinná.

Komplikace mykózy

Pokud plíseň postihne kůži a není vhodně léčena, může se rozšířit do plochy, dále i na nehty a vlasy. Jedná se o onemocnění poměrně nepříjemné, ať už vzhledově nebo obtěžující nemocného svěděním či jinými nepříjemnými pocity. Vážné problémy může způsobovat zejména u lidí oslabených (starší pacienti) a nemocných cukrovkou, kde může vyvolat až takové rozsáhlé postižení, které pak vyžaduje chirurgický zákrok.

Někteří pacienti nepociťují svědění, mají pouze zhrublou kůži a ani netuší, že by se mohlo jednat o plísňové onemocní (zejména pak plosky nohou, paty). Časem si pak mohou všimnout, že se jim mění tvar, síla a barva nehtu, tehdy už bývá pozdě na jednoduchou léčbu pomocí roztoků a krémů. Nutná je pak léčba celková, která nese i jistá rizika, např. ovlivnění jiných současně užívaných léků.

Diskuse

Další názvy: plísně, plíseň, houbové infekce, kandidóza, onychomykóza, dermatofytóza, tinea, tinea pedis, tinea manus, tinea unguium, tinea capitis, tinea inguinale, tinea barbae, tinea corporis, soor, pytiriasis versicolor, systémové mykózy, vaginální kandidóza, mykóza nohou

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s mykózou

Máte zkušenost s mykózou?

homeo léčba jeanne47 (16.01.22)

Všechny projevy mykóz - na sliznici úst, pohlavních orgánů, kůži, ale i některých projevů deprese, střevního dyskomfortu apod. se účinně dají léčit homeopatickou Candida albicans, ev. jiným homeo izoterapeutikem, odpovídajícím jinému patogenu nalezenému v testu.

Na plíseň pod nehtem pomohlo střídání pH Pepep (13.03.19)

Měl jsem je na obou palcích u nohy. Blevajzy od farmaceutů samozřejmě nemůžou pomoci, předem zapomeňte, co ale pomohlo mě - chce to ovšem setsakramentsky velkou trpělivost - prachprosté střídání pH!

Mám dvě injekční stříkačky se ztupenými jehlami, v jedné jablečný ocet, v druhé nasycený, ba přesycený roztok jedlé sody. Jedno ráno pod nehet (peru to pod všechny na nohou) ocet, druhé ráno sodu. Po roce rozhodně nepřestávat, ta svině se umí vrátit - vlastní zkušenost! Musel jsem začít znova, komůrka se obnovila až do lůžka.
Ale všem přátelům mohu vřele doporučit a taky to dělám.

Mykóza a problémy s děložním čípkem Anezkasvo (30.11.16)

Hodně jsem se rozepsala, ale doporučuji přečíst! Asi jako každá z Vás trpících častými mykózami jsem se snažila vyhnout pocení intimních partií – nošení bavlněných kalhotek, vyhýbala jsem se koupání jak v chlorovaných bazénech, tak i v přírodě, po pohlavním styku jsem se snažila jít ihned vyčůrat, každé ráno jím bílé jogurty, zkoušela jsem nanášení probiotických jogurtů i ředěného octu na intimní partie, začala jsem používat probiotické tampony, které mi pomohly – místo jednou za dva měsíce jsem měla mykózu jednou za 4 měsíce. Prostě jakékoliv doporučení si jen vzpomenete a stále se mi mykóza vracela a musela jsem aplikovat vaginální čípky.

Bohužel se mi cca od mých 18/19ti let (už to nesleduji přesně, je to několik let) začal zhoršovat vaginální čípek, chodila jsem po půl roce někdy i dříve na cytologii a párkrát i na biopsii čípku, protože už jsem měla přednádorové změny na děložním čípku. Doktorka mi rok zpět řekla, že mám možnost do 26let, že se mi to zlepší „samo“ – mou imunitou a nebo budu muset na operaci. Nechci jít na operaci a případně mít problém s těhotenstvím! Lékaři mi už neporadí, musím sama.

No a přícházím k cíli – v lednu jsem byla na biopsii čípku a v únoru dostala opět mykózu, která se mi po přeléčení ihned po menzesu vrátila v březnu - opět léky. A už jsem si říkala, že to musí mít souvislost, když čípky a masti mohou zničit mykózu, musí to oslabovat ten čípek a proto tam mám ten vir.

Zamířila jsem k bylinkám. Začala jsem v březnu užívat tinkturu z měsíčku lékařského. Mykóza se mi už po březnu nevrátila. Ale imunita má centrum ve střevech a začala jsem se více zajímat o rafinovaný (bílý) cukr. Přečetla jsem mnoho článků a knih, že jsem došla k názoru, že rozhodně ten mi oslabuje imunitu i vaginální prostředí a proto jsem tak náchylná k recidivám. Zhruba od dubna se snažím snížit příjem rafinovaného cukru na minimum, bohužel jak se dočtete, mnohokrát je cukr skrytý v potravinách, ve kterých to ani netušíte a jíme ho více, než bychom měli. Vždy jsem myslela, že cukr je špatný hlavně kvůli kazům zubů a tloušťce a ani jedno mě netrápilo, tak jsem si každý den v práci dopřála půl tabulky čokolády nebo jsem zašla párkrát týdně do cukrárny – to už nedělám, přijímám potřebný cukr v ovoci a jiné stravě (i ten skrytý). Chce to vypilovat vůli, ale jde o zdraví.

Začala jsem ještě denně pít kontryhelový čaj. V létě jsem byla na cytologii a bohužel stále s nálezem. Ale bez mykóz! Když jsem šla v září kvůli problému na gynekologii, doktorka mi řekla, že na mě musí stále myslet a že by byla ráda, kdyby mě viděl i jiný lékař a že nás k nám do nemocnice nechce poslat, protože tam je nová mladá lékařka a bojí se, aby mne neoperovala ihned zbytečně. Tak jsem byla zaslána do Brna do specializovaného centra a byla jsem upozorněna, že by mne mohl lékař operovat na místě. Už jsem ztrácela naději. Paní doktorka to podávala tak, že by se jí ulevilo, že to opravdu nevypadá dobře. Naštěstí mi bylo v Brně sděleno, že mám riziko rakoviny děložního čípku 10 %, takže operace není aktuální. Byla mi odebrána biopsie. Koncem října byly výsledky a poprvé za za těch několik let (nyní mi je 23 let) byly bez nálezu!

Další prohlídka bude tedy za půl roku, ale věřím, že má vůle snížit příjem bílého cukru na minimum, užívání měsíčkové tinktury a pití kontryhelového čaje mi pomůže se na dobro zbavit mykóz a rizika rakoviny děložního čípku. Mykózy jsem k dnešnímu dni (rozhodla jsem se o to podělit koncem listopadu 2016) od března neměla a když jsem se tam dole necítila a bála se, že to přijde, udělala jsem si z měsíčku a kontryhelu sedací koupel. Na cukr již pohlížím jinak, než před tři čtvrtě rokem. Doufám, že se některá inspirujete a pomůže Vám to s problémy! :)

Čípky na mykózu Renlip (23.11.16)

Měla jsem mykózu, dostala čípky a v lékárně mi doporučili Probiolact jako prevenci opakování zánětu.

Myslím si, že mi to pomohlo. Zatím je vše ok.

Mykóza po porodu Marltina.la (07.09.16)

Po narození syna jsem začala mít gynekologické potíže. Bolení břicha, pálení při močení a pak se přidala i teplota. Na gyndě mi po vyšetření napsali antibiotika, čípky a nařídili klidový režim.

Dodržovala jsem léčbu a po dobrání antibiotik bylo vše v pořádku, ale za 2 měsíce ty samé problémy a ta samá léčba. Při vyzvedávání antibiotik mi v lékárně poradili, ať si koupím Probiolact. Jsou to nějaká probiotika. Děkuji za ně. Léčba byla rychlejší a mykóza se od té doby nevrátila.

Teď beru Probiolact jako prevenci a cítím se skvěle.

Mykóza a její léčba kolovra (20.06.16)

Dobrý den, dnes je to třetí měsíc od mého posledního příspěvku a předpokládám, že vám pomohl. Osobně mi to pomáhá, ale našel jsem lacinější lék, tzv. domácí za pár kaček. Vím, že se mohu dostat do posměchů čtenářů, ale tohle ocení pouze člověk, který má problém s mykózou.

Jednoho dne jsem si řekl, že mykóza a nebo lupenka má suchý povrch a v některých případech je to až bolestivé. Napadl mě stolní olej tím potírat a suchou kůži zvlhčit. Ředí se 2:1 v poměru s octem. Takže dvě polévková lžíce oleje a jedna polévková octa dohromady do nějaké sklenky. Světe div se, po natíraní mykóza ustupuje a kůže se hojí, že po ní nezůstanou červené postižené fleky.

Samozřejmě neznám vaše postižená místa a v jakém jsou stádiu, ale pokud budete tzv. na začátku bez návštěvy lékaře, doporučuji potírat stolním olejem + octem. Ocet byl dříve používán jako dezinfekce a jeho účinky nezatracuji, jak vnitřně a nebo vnější nátěry na postižená místa. Příště něco napíšu o octu a jeho účincích. :)

Jak jsem si vyléčil mykózu na nohou kolovra (25.03.16)

Dobrý den,asi dva roky jsem měl problém převážně na palcích na nohou.Léčil jsem to masti ale musím říci ,že když jsme byli v Itálii pomohlo chodit po pláži v písku a poté i sluníčko. Když se mi opálili nohy mykóza se ztratila ale přišel podzim a já jí mám znova ! Vyzkoušel jsem i Hypermangan, který mohl jen dočasně a potom jsem vyzkoušel postižená místa natírat solutio novikov, ale hrozně to pálí ale svůj účinek přináší také, ale neodstraní mykozu úplně! Potom jsem zkoušel obyčejný ocet. Nalijete celou láhev octa do lavoru a nohy o sebe třete lehce a přiléváte si tam horkou vodu. Po dolití asi 2l vody necháte nohy tzv. odležet v tom roztoku. Můžete opakovat ráno a večer. To mi pomohlo do té míry, že mykoza se přestala rozmnožovat po noze. Nakonec jsem nohy vyndal, nechal oschnout a namazal Clotrimazolem (stojí asi 90 kč). Ted jsem byl ve fázi, se to přestalo rozmnožovat ale nechtělo se to zahojit, v tom mě to napadlo! Vzpomněl jsem si na tu Itálii a na slanou vodu! Celý sáček soli asi 6,90kč vysypte do lavoru, zalijte 2l horké vody a asi 1,5 l studené vody, abyste tam mohli ponořit nohy a třete nohy o sebe. Tuto proceduru děláte 3× za den. Vždy vyndám nohy nechám oschnout a natřu tou mastí! Pozor ponožky nosit vzdušné a ne ty vietnamské! No a mohu Vám slíbit vyléčení . Tak ať se Vám daří při vaší léčbě !

Vaginální mykóza Fany009 (28.10.15)

Já musím doporučit chytrou houbu. V těhotenství jsem trpěla opakovaně vaginální mykózou a tyto sedavé koupele mi moc pomohly. Bylo vše na přírodní bázi, proto jsem se nebála o mimi.

Pronásledovala mě roky Jackie1234 (01.04.15)

Vaginální mykózu jsem poprvé dostala před šesti lety. Byla jsem v šoku, zrovna na oslavě mých 18 narozenin. Tenkrát jsem si myslela, že jsem něco chytila, když jsem si na tři vteřiny sedla opilá při čůrání na prkénko v chatce, kde jsme slavili. Doktor mi po vyšetření řekl, že o nic nejde, že tím trpí většina žen a že je dost možné, že se to vrátí.

Tak jsem se začala zajímat. Zkusila jsem všechno. Bavlněné prádlo, žádné mokré plavky, skoro žádné sladké, speciální mýdlo, pouze sprchování, atd. Na internetu jsem našla opravdu hodně příčin mykózy. Dnes, když se přes den zpotím (např. ve škole úžasné plastové židle, místnost přetopená), pokud je to možné, okamžitě si převleču spodní prádlo. Dostala jsem mykózu, i když jsem si poslední den menstruace vzala místo tampónu intimku.

Roky jsem podezřívala partnera, že mi to vrací, léčili jsme i jeho. Už jsem podezřívala i psa a kočku (oba bytoví), když mi vlezli do postele. Samozřejmě neexistovalo, aby se partner udělal do mě (přesto, že jsem brala antikoncepci), poněvadž i toto spustilo mykózu. Lubrikant, jakýkoli, byl taky špatně. Kondom? Au, to bolelo. Byla jsem na dně. Měla jsem mykózu neustále, jakmile jsem jí vyléčila, do týdne byla zpátky. Umíte si, dámy, představit ten sexuální život, když pořád nemůžete a pak vlastně ani nechcete, protože se bojíte, že vám způsobí mykózu. Myslela jsem, že už jsme spolu dlouho (začalo to když jsme spolu byli rok), a proto nejsem vzrušená, a tím pádem neustále „odřená“ = mykóza. Po roce už jsem nechodila ani ke gynekologovi. Zjistila jsem, že lék, který mi na mykózu pomáhá, je bez předpisu. Brala jsem tabletku na doporučení jiných žen, které s mykózou mají zkušenosti, i preventivně po koupání v rybníce nebo bazénu. Já a tablety Clotrimazol jsme byly skoro čtyři roky nerozluční.

Léčba

Prevence všemi možnými prostředky - vhodné prádlo, hygiena, léčba partnera, atd.
Léčba vaginálními tabletami, krémy, antimykotiky perorálně.

Co mi pomohlo

Doufám, že moje zkušenost opravdu někomu pomůže. Myslím, že odchod mykózy a stabilizaci mikroflóry ovlivnilo u mě několik faktorů.

O Wobenzymu jsem také četla, a když jsem se začala zajímat o souvislosti, dorazila k nám domů náhodou tibetská houba. Byla levnou alternativou a slibovala podobné účinky. Pomohla mi mimo jiné i na problémy s nepravidelným vyprazdňováním (které jsem měla od 3 let). Stačilo ji měsíc pít a mykózy se objevovaly místo každého měsíce tak dvakrát, třikrát do roka. Teď už ji nepiji a pouze v dobách, kdy řádí chřipky apod. beru Probiofloru (150 Kč za balení, což není nic proti Wobenzymu :-)). Dalším faktorem bylo vysazení antikoncepce. Letos v létě to budou dva roky, co jsem vysadila (už jsem ji brala 10 let!). A nakonec finále. Po vysazení jsem postupně pozorovala zvyšování libida. S tím se (alespoň u mě) pojilo a stále pojí větší produkce poševního sekretu. Dříve jsem se „odřela“ po 10 minutách pohlavního styku a hned z toho byla mykóza. I přesto, že gynekolog konstatoval, že jsem v pořádku, byla moje sekrece prostě nedostatečná.

Mykózu jsem už skoro dva roky neměla.

Takže, abych to shrnula. U mě byly příčinami:
Nerovnováha mikroflóry (zřejmě odmalička), po „jakžtakž“ optimalizaci odeznění mykóz, zácpy, častých nachlazení, periorální dermatitidy.
Antikoncepce, která (vlastně od puberty) potlačovala libido, vzrušivost a sekreci. Kromě jiného mi ta potvora způsobila ošklivé cystičky na obou vaječnících, ale to patří do jiné kategorie.
Všechno pozitivně ovlivnilo můj sexuální život. Nebylo potřeba přistoupit k výměně partnera :-D ani k jeho obřízce, protože problém byl na mé straně.

Třeba se v tom některá najdete a pomůže vám moje zkušenost. Ať se brzy uvidíme na druhé straně. ;-)

Vaginální mykóza mi způsobila tvarohový výtok janoha (27.03.15)

Netrpěla jsem tím dlouhodobě, ale setkala jsem se s tím. Přicházelo to pomalu jako když kysne mlíko a najednou jsem v sobě objevila tvaroh. Hned jsem naklusala k doktorovi, protože mě to vyděsilo. Přičina byla zjištěná rychle. Bylo léto, doktor se mně zeptal, jestli nosím mokré plavky a já jen potvrdila. .

Léčba

Dostala jsem pilule nebo zaváděcí bobule, už nevím. Asi do tří týdnů bylo vyléčeno.

Co mi pomohlo

Poučení pro všechny - nikdy nenosit mokré spodky

Na mykózu pomáhá chytrá houba Venuška885 (14.03.15)

Po pravidelném navštěvování bazénů a sauny jsem dlouhodobě trpěla mykózou meziprstí a později i nehtů. Provázené svěděním a samozřejmě zápachem bot.

Léčba

Doktorka mi pořád předepisovala nějaké mastičky a k tomu celková antimykotika.

Co mi pomohlo

Na doporučení jiné dermatoložky jsem vyzkoušela chytrou houbu, takové zábaly. Líbilo se mi, že je to na přírodní bázi a hlavně to zabralo! Musím doporučit.

Mykóza jareška (30.12.14)

Klasicky se objevilo svědění,pálení a bílý výtok. Většinou to mám díky stresu a nebo když mám ve stravě hodně sladkého.

Léčba

Vyzkoušela jsem toho už vícero a třeba takový canesten vaginální krém mi teda vůbec nepomohl. Mám osvědčené probiotické vaginální kapsle (dost často se radí bílý jogurt, ale tohle je teda mnohem pohodlnější).A pak si beru jenom nějakou mastičku na vnější mazání, aby to tolik nesvědilo.
Skvěle se mi osvědčil probiotika biopron premium a díky tomu se mi mykóza nevrací tak často jako dřív

Poševní mykóza a kvasinky Akinanika (05.08.13)

Já jsem měla obrovské problémy s poševními mykózami a kvasinkami, obrovské svědění, pálení, výtoky.

Léčba

Začala jsem mazat Ok gelem, i když to hooodně pálilo a z počátku i nějaká ta slzička ukápla a taky jsem užívala OK Alfu a nyní už je to 3/4 roku a nic.

Překvapivá léčba poševních zánětů Evka000 (22.09.12)

Mně dost trápily poševní záněty. Chodila jsem ke své gynekoložce, manžel se léčil na kožním. Manžel chodil na kožní jen proto, že nám to doporučila gynekoložka, jinak příznaky skoro neměl.

Léčba

Oba jsme se poctivě řídili pokyny doktorů a léčba se zdála vždy úspěšná. Problém byl v tom, že se to zase a zase vracelo. Trvalo to dlouho a byla jsme z toho nešťastná.

Co mi pomohlo

Pak jednou manželovi paní doktorka navrhla jestli, si nechce nechat udělat obřízku. Po společném zvážení na ni šel. Paní doktorka jen zdůraznila, že má-li mi to pomoct, je potřeba odstranili té předkožky co nejvíc, aby nezůstali záhyby. Manžel takovou obřízku podstoupil.

Od manželovi obřízky, je to už 6 let, jsem neměla už sebemenší potíže! Z obřízky mají mnozí strach, ale co se týče sexuálního života, tak sex je pro mne intenzívnější a oba si ho užíváme více, jak před tím. Jednou mne manžel dokonce řekl, že kdyby šlo vrátit čas, nechal bych si obřízku provést mnohem dříve.

Opakované mykózy v pochvě Merryjenny (16.08.12)

Během roku se mi neustále vrací kvasinky, už si nevím rady s tím, co všechno může být příčinou. Na bazénu nebo na nějakém koupališti jsem už nebyla více než rok, vyměnila jsem si prádlo za bavlněné, nepoužívám aviváže, místo lubrikačního gelu kokosový olej, nemyji se sprchovými gely. Ale stále se mi to vrací, už jsem z toho zoufalá.

Léčba

Většinou jsem užívala Canesten čípky a mast, taky fungicidin - ten byl vcelku dobrý. Občas mi zabere česnekový tampon, potírání jogurtem, kokosovým olejem. Zkoušela jsem už i octové výplachy a koupel v hypermanganistanu. Teď se mi kvasinky ale opět vrátily a už týden mi na ně nezabírá nic. Nevím, co si s tím počít a nechci chodit ke gynekologovi, který mi stejně jen napíše canesten, po kterém se mi to do měsíce vrátí.

Časté svědění při mykóze Erika_Erika (09.07.12)

Časté svědění, mírný otok a nepříjemně zapáchající výtok

Léčba

Mykózu jsem léčila poměrně dlouhou dobu, poněvadž trvalo delší čas než jsem přišla na to, co mi opravdu vyhovuje. Zkoušela jsem všechny možné výplachy a vaginální globule, ale zánět se mi stále vracel. Nakonec jsem zjistila, že původce pochází ze střev. Zvýšila jsem přísun lactobacilů, začala brát Wobenzym a pokračovala ve výplaších. Snažila jsem se hodně sportovat a být pozitivně naladěna, protože ve zdravém těle, zdravý duch a tak to dle mého názoru platí i opačně.

Co mi pomohlo

Lactobacily, Wobenzym + roztok na výplach ( Rosalgin, ale myslím, že každá si musí sama najít, co jí vyhovuje)

Pomohl přírodní přístup při léčbě mykózy Lufinka (18.05.12)

S mykózou nohou se potýkala moje mamka. Měla trvale napadený malíček u nohy. Chodila pravidelně na pedikúru, ale nemohla se toho zbavit. Po třítýdenním pobytu v lázních to vypadalo, že se problém vyléčil, ale nebylo tomu tak.

Léčba

Léčbu u doktora jsme nezkoušeli.

Co mi pomohlo

Vyzkoušeli jsme nějakou tinkturu, jejíž jméno si už nepamatuji. Zabraly však až koupele z chytré houby, o které jsme se dočetli v nějakém časopise. Koupele z přípravku Biodeur prováděla máma velmi poctivě, nohy koupala přesně podle návodu, dokonce si dělala s houbou na noc zábaly. Mykózy se nakonec zbavila. Nutno podotknout, že podle návodu ošetřovala i obuv. Doporučuji tedy opravdu důslednou péči. Teď na jaře se mykóza začala znovu objevovat, proto máma koupele nasadila při prvních příznacích a je zase pokoj.

Wobenzym při vaginální mykóze jituleH (23.01.12)

Vaginální mykóza mi začala před sedmi lety poměrně nenápadně. Výtoky jsem mívala běžně, takže mi na nich nepřišlo nic divného. Následně se přidalo pálení při čůrání, které jsem připisovala počínajícímu zánětu močových cest a nakonec se přidalo urputné svědění s bolestí kolem genitálií.

Léčba

Začala jsem používat antimykotické masti a čípky Gynopevaryl. Před rokem jsem byla upozorněna na Wobenzym. Byla jsem bezradná a tak jsem do něj šla. Musím říci, že příznaky mi začaly mizet mnohem rychleji a teď už jsem téměř bez problému.

Antibakteriální pilník při mykóze Gita 1976 (26.10.11)

Rozsáhlá mykóza na nehtech u nohou, popraskaná kůžička

Léčba

Nepomáhalay žádné přípravky od doktorů, ani drahé drogistické výrobky. Jediné co zabralo bylo používání antibakteriálního skleněného pilníku Antibactif.

Co mi pomohlo

Skleněný antibakteriální pilník ANTIBACTIF.

Opakující se mykóza Numero (16.10.11)

Dobrý den,

před šesti lety jsem prodělala zánět dutin a poté se mi prvně objevilo onemocnění. Aktivně sportuji a přestože doplňuji potřebné minerály, onemocnění se mi na jaře či na podzim opakuje. Navíc přidá - li se nějaký ten stres, už vím co přijde. Prodělala jsem prohlídku u několika kožařů i primářů. První léčba byla na bázích krémů proti plísním a dvakrát jsem brala širokospektrální antibiotika (30ti denní léčebná kůra), která zabrala, ale opět jen na nějaký čas.

Dnes mám opět stejný problém a bojím se,že se tohoto nepříjemného onemocnění již nezbavím.

Léčba

Návštěva imunologa, stěry, laboratorní vyšetření.

Co mi pomohlo

Sporanox

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Babské rady na mykózu

Diskuze o mykóze