Myokarditida

Přidat zkušenost

Myokarditidu léčí Interna - Kardiologie a patří mezi Onemocnění srdce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Popis, Příčiny, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Popis myokarditidy

Jedná se o zánětlivé onemocnění svaloviny srdeční (myokardu), které nejčastěji způsobují viry. Projevy jsou velice pestré, od téměř nepovšimnutelných až po těžké, prudké, vedoucí k smrti. Zajímavé je, že toto onemocnění patří k diagnosticky nejobtížněji rozpoznatelným chorobám, především právě z důvodu velice rozmanitých projevů.

Velice časté jsou myokarditidy u nemocných trpících chorobou AIDS.
Z dalších patogenů se mohou uplatňovat bakterie, mykoplazmata, houby (mykotické infekce), ale též někteří paraziti.

Některé myokarditidy se mohou projevit až svými následky, jako je například dilatační kardiomyopatie.
Z tohoto článku byste si měli odnést především to, že při chřipce se má ležet!!!

Příčiny vzniku myokarditidy

Nemoc vzniká tak, že se ve svalovině srdce začnou množit viry. To vyvolá samozřejmě imunitní odpověď, kterou se tělo snaží viry z organismu odstranit. Vzniká tak v srdci zánět, při kterém pak, podle rozsahu infiltrace srdeční svaloviny v srdci vznikají ložiska nekróz (odumření tkáně), která poškozují jeho funkci. Ložiska mohou být jen malá a nečetná, ale také velká a mnohočetná.

Myokarditidy mohou být také komplikací jiného onemocnění. Tak je tomu hlavně u infekční endokarditidy, lymské boreliózy a nemocných trpících infekcí HIV/AIDS.

Rizikové faktory myokarditidy

Největším rizikovým faktorem je přecházení virových onemocnění. Tělo je v případě napadení schopno vypořádat se s většinou běžných virů velmi dobře, ale potřebuje k tomu hlavně klid.

Při boji s viry dochází díky nespecifickým imunitním pochodům k poškozování tkáně v místě a okolí množení virů. Toto tělu samozřejmě škodí a proto je potřeba, aby se s viry organismus vypořádal co nejrychleji a nepoškozoval sám sebe víc, než je potřeba na likvidaci patogenu.

Tím, že člověk v případě virové infekce zůstává aktivní, nedovoluje organismu využít plně energetické zásoby, které spotřebovává svou běžnou činností a virus má potom mnohem lepší půdu na pomnožení. Z toho následně plyne, že dochází k vleklým nebo dramatičtějším průběhům, kdy se virus množí a osidluje další a další buňky, putuje v krvi a napadá místa, kde se mu daří.

Prevence myokarditidy

Zásadní je klid. Při virovém onemocnění si lehněte do postele, uvařte si (nebo někoho poproste) čaj, v případě, že máte chuť, něco si přečtěte nebo si pusťte televizi, nestresujte se okolními problémy a umožněte tak tělu stoprocentní nasazení v likvidaci viru.

Rozhodně se nedoporučuje provozovat výraznější fyzickou aktivitu, jakou je například sport. Dobu, po kterou byste měli ležet Vám většinou určí lékař, pokud ne, u běžných virových infekcí by to měl být aspoň týden. Pro některé lidi je to samozřejmě nemyslitelné, proto ale i vy vězte, že byste svou aktivitu měli omezit na co možná nejnutnější úkony a na své onemocnění myslet a mít ho stále na paměti.

V případě, že by se pak u vás, vedle projevů běžné „chřipky“ vyskytly příznaky typu bolesti na hrudi, je potřeba dát svému shonu stop a neprodleně vyhledat lékaře. Bolesti na hrudi mohou mít samozřejmě i jinou příčinu, ale i ta může být vážná a měl by ji posoudit lékař.

Příznaky a projevy myokarditidy

U tohoto onemocnění je velmi těžké probrat celou škálu příznaků, proto se zaměřím především na ty, u kterých by se mohlo jednat o závažnější až závažnou poruchu funkce srdce, která by mohla mít tragické následky.

Myokarditidy většinou začínají nespecifickými příznaky, kdy v popředí bývá základní choroba, kterou viry vyvolávají. Může se jednat o chřipku, záněty dýchacích cest…

Obtíže jsou rázu zvýšené únavy, celkové slabosti, zvýšené teploty případně horečky. Často se vyskytují bolesti svalů a kloubů.

Varovnou známkou je, když se k výše uvedenému přidají následující obtíže. K výskytu těchto obtíží může dojít též několik dní (až týdnů) po proběhlé infekci !!! V tomto případě byste měli neprodleně vyhledat lékařskou pomoc!!!

V první řadě jsou to bolesti na hrudi. Mohou mít charakter bodavý, případně bolesti podobající se anginozním bolestem (myslí se tím bolesti typické pro anginu pectoris, tedy tupé svíravé bolesti za hrudní kostí, pocit tlaku nebo těžkosti na prsou). Bolesti na hrudi mohou být ale též zcela jiného charakteru.

Dále se mohou vyskytovat pocity bušení srdce (existuje vysoké riziko vzniku arytmií). Pokud je srdce oslabeno natolik, že je porušena jeho přečerpávací funkce, vzniká dušnost a otoky. Ty se vytvářejí především v oblasti kotníků, ale mohou být na celých dolních končetinách. U ležících nemocných pak bývají otoky především v oblasti křížové. Pokud jsou otoky masivnější, mohou postihovat celé tělo.

Léčba myokarditidy

Člověk s výše uvedenými srdečními projevy musí být hospitalizován v nemocnici. Zásadní význam má klid na lůžku, který by měl trvat nejméně 2 týdny. K tomu se přidává terapie medikamentózní (léčba léky).

Podávají se antibiotika. V případě, že onemocnění vyvolaly bakterie nebo mykoplazmata jsou pak léčbou příčiny, u virů mají za úkol zabránit napadení srdce oslabeného viry nasednutím bakterií na tuto poškozenou tkáň.
V poslední době se zkouší podávání virostatik, která zdá se mají velice příznivý účinek.

Dále se používají (u závažnějších forem) léky na posílení srdeční činnosti a léky takové, které mají za úkol usnadnit srdci práci. Sem patří ACE inhibitory (Kaptopril, Tritace), beta blokátory (Bataloc, Egilok), vasodilatancia, digoxin, diuretika (Furosemid).

U těžce probíhajících forem se mohou podávat kortikosteroidy na zmírnění zánětu. V období rekonvalescence se užívají nesteroidní antiflogistika (Ibalgin, Aspirin). Ty by se neměly podávat v časných fázích onemocnění, jelikož mohou mít nepříznivé účinky na srdeční svalovinu, naopak v pozdějších fázích byla prokázána jejich prospěšnost při léčbě.

Na co byste se měli určitě připravit je absolutní zákaz konzumace alkoholu v průběhu a minimálně půl roku po odeznění nemoci. Dále by měla být v tomto období omezena výraznější fyzická zátěž, sport. Doporučuje se též omezit solení a přestat kouřit. Tyto všechny faktory zatěžují srdce, které by mělo mít dostatek času a klidu na úplnou regeneraci.

V případě komplikací s výskytem arytmií je indikována dočasná kardiostimulace.

Komplikace myokarditidy

Komplikací je v případě myokarditidy převážně poškození větší části srdce, které se může projevit jako akutní srdeční selhání, kdy je srdce zánětem postiženo natolik, že není schopno správně a plně vykonávat svojí přečerpávací funkci.

Dále hrozí riziko vzniku maligních arytmií, které mohou vést k smrti. Ty vznikají chybnou tvorbou a šířením vzruchů v srdci, které jsou způsobeny ložisky nekrózy v jeho svalovině.

Ke komplikacím patří nebezpečí vzniku embolizace (vmetení, nejčastěji krevní sraženiny) a to buď do plicních, nebo do systémových tepen, nejčastěji na podkladě arytmií. Pak hrozí riziko ucpání cévy, do které se vmetek dostane s následnou nedokrevností (ischemií) míst, které tato céva vyživuje a jejich odumření (nekróze).

Dále může vznikat výpotek nad postiženou oblastí myokardu, který se městná ve vnějším obalu srdce (perikardiální výpotek) a dále může být sám perikard postižen zánětem (perikarditida). Výpotek dle svého množství může pak zabraňovat dostatečnému plnění srdce krví tím, že na něj tlačí zvenku.

Existuje i takzvaná náhlá smrt, která vzniká většinou na podkladě arytmií a na které se myokarditidy podílejí dle některých odborníků až 15%.

U někoho zanechá myokarditida na srdci trvalé těžké následky, u jiného po sobě po vyléčení nezanechá jedinou stopu. Je proto velmi těžké předpovědět prognózu.

Další názvy: zánět myokardu, zánět srdečního svalu, specifická kardiomyopatie, zánět srdce, myokarditidis, myokarditis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s myokarditidou

Máte zkušenost s myokarditidou?

Má zkušenost s Myokarditidou Lewis89 (03.02.19)

Ahoj, nelze můj příběh popsat ve zkratce, proto bude obsáhlejší. Nejdříve co nemoci předcházelo: z pobytu v Nízkých Tatrách jsem si dovezl dárek v podobě první angíny v životě. Nebyla ledajaká, opravdu téměř neschopnost pít a cokoliv jíst, silně zahleněný, celý bílý krk a vysoké horečky, bylo mi nasazeno 2000mg penicilinu. Nemoc ustoupila, no co jsem mladý, šup zpět po 10 dnech do práce, poté přišla další nemoc, viry evidentně nebyly úplně zničeny, průběh nemoci byl slabší nicméně, další antibiotika apod.Po přeléčení jsem naběhl na svůj standartní život zahrnující sport, ale také kouření a alkohol, takže takový střed.
Teď k nemoci. Jednoho dne jsem začal mít slabosti nohou a únavu, ale především bolest v nadbřišku v plošné míře. Ten den už jsem měl několika minutovou ostrou bolest přesně za hrudní kostí vystřelující mezi lopatky až k páteři. Hodně lidí se mne ptá k čemu bych to přirovnal, tak si já představuji, jako když vám nůž projede zkrze hrudní koš až na druhou stranu.
Hodně snesu, ignoroval jsem to! Vzbudilo mne to i v noci během spánku, ostrá bolest! Opět přešla. Třetí den po noční směně, ale přišla poslední bolest, která už neodezněla ani po 30 minutách a věřte, že to byla urputná bolest nicméně došel jsem pěšky do nemocnice :D a asi po hodině a půl jsem skončil na JIP s hodnotou troponinu přes 8 600, což je opravdu dost a další hodnota, ta nejvyšší byla 9 800 troponinu v krvi. K podivu lékařů jsem neměl žádný výpotek či otok na srdci a jsem bez následků.
Co říci závěrem, nikoho nebudu moralizovat, sám jsem kouřil, pil, ale také velmi často sportoval. Takže neignorujte signály svého těla, když nejste fit ulehněte do postele a dejte mu čas na regeneraci. Neotálejte s návštěvou lékaře při nezvyklých problémech jako já :), protože já s myokarditidou chodil asi 3 dny evidentně do práce a způsobil jsem si větší bolesti a problémy než mohly být. Koho to potká nezoufejte, myslete pozitivně, i když se to těžko dá (strach každý večer a bilancování života, obavy z nejhoršího) a hlavně poučte se z toho do dalších let. Ahoj.

Myokarditida - díky svojí blbosti platím Terrýsek86 (09.09.17)

Já měla příznaky takové, že zprvu jsem měla horečku a přešlo to do bolesti zad hlavně mezi lopatkami, krční páteře, bolesti šíjových svalů, strašlivé bolesti na hrudi a u srdce. Nechápala jsem, co se děje, tak mě přítel donutil zajít do nemocnice. Poslechla jsem ho a nečekaně si mě tam nechali. Na druhým den až zjistili, co mi vlastně je, mě převezli do nemocnice na vyšší úrovni. Ještě v té nemocnici jsem a do toho beru antibiotika, musím mít klidový režim na lůžku a až mě pustí domů, tak minimálně 1/2 roku nesmím chodit do mé milované práce a ani sportovat.

Pokud si zapálím ještě jednu cigaretu a nebo budu mít větší fyzickou zátěž, tak je po mně! Srdce se mi jednoduše zastaví a je konec, v lepším případě bych šla na transplantaci srdíčka.

Tak vás prosím, hlídejte si svoje zdraví a neberte vše na lehkou váhu, zdraví máte jen jedno! Jakmile zpozorujete nějaké takové problémy, tak byste měli urychleně najít lékařskou pomoc! Není to opravdu žádná sranda. Kdybych nešla s těmito bolestmi dva dny do práce, tak bych ji možná ani neměla.

Zkušenost s myokaditidou Majkl17 (26.01.16)

Byl jsem dlouho unavený, spal jsem třeba 12 hodin v kuse. Nechutnalo mi jídlo a celkově jsem se cítil slabý. Nakonec to skončilo velkou bolestí na hruďi, v oblasti srdce, která vystřelovala do ramene a ruky. (Nikdy jsem snad větší bolest nezažil.) Neprodleně jsem byl proto převezen do nemocnice, kde jsem se probudil až na jednotce intenzivní péče.

Léčba

Ležel jsem zhruba 14 dní na JIPce a pak jsem byl tak týden na normálním pokoji. Poté jsem byl tak měsíc doma v posteli.

Co mi pomohlo

Pozitivní myšlení a přehodnocení veškerých svých aktivit. Dřív jsem aktivně sportoval, podnikal. Dneska dělám to samé, ale už se nesnažím tolik honit za vším a spíš si život užívat v nějaké přijatelné míře.

První příznaky myokarditidy martinkoucky (04.07.13)

V předvečer jsem cítil jak mě bolí zápěstí na levé ruce, později i loket. V noci jsem se probudil s obrovskou bolestí na hrudi a strašně moc spocený. Došel jsem si k lékaři, který mi udělal EKG, odběry na kardiomarkery. Odtud jsem již nešel, ale jel a to rovnou v sanitce na kardiologické oddělení.

Léčba

Poté jsem si poležel v nemocnici, dostal léky na tlak, které údajně pomáhají ke stabilizaci srdeční funkce a dále nějaké betablokátory, které zpomalují váš tep.

Dále jsem musel doma ležet a takřka se nehýbat nějaký měsíc. To je všechno

Co mi pomohlo

Měl jsem zánět jak srdce, tak osrdečníku. Nicméně dopad v podstatě žádný. Podle doktorů se drtivá většina lidí vrátí z této nemoci bez následků zpět do normálního režimu.

Myokarditida po Nepálu dejdy (10.10.12)

Chtěl bych všem lidem s myokarditidou poskytnout touto cestou moje zkušenosti s touto nemocí, neboť vím jak moc jsem informace v raném stadiu nemoci potřeboval já. Onemocněl jsem v 16ti letech věku.

Zhruba týden před vypuknutím nemoci jsem absolvoval třítýdenní trek v Nepálu - jednalo se o zhruba dva týdny pochodu ve vysokých nadmořských výškach v oblasti mezi hlavním městem Nepálu Kathmandu a jižní tibetskou hranicí, a zbylý týden připadl na leteckou dopravu a prohlídku Kathmandu. Jednalo se tedy o poměrně velkou fyzickou zátěž, kterou po návratu domů nevystřídal klid, nýbrž různé cyklovýlety, běh a sport celkově. Nyní si říkám, že kdybych si dal tři dny na zklidnění, nemusel jsem si nemocí projít, ale kdo ví.

Asi týden po návratu z Nepálu jsme jeli se školou do Prahy do ZOO, již pár hodin po odjezdu jsem se necítil dobře - celková slabost, těžká únava a vysoká teplota. Doma jsem si dal obklad na čelo, nechal si napsat omluvenku do školy a těšil se na pár dní odpočinku od školního pekla, vypadalo to na týden doma v posteli s chřipkou, či nějakou virozou.

Dva nebo tři dny od prvních projevů nemoci jsem pocítil bolest na hrudi - poprvé to bylo ráno, bylo to velice nepříjemné, na škále 0-10 (10 nejbolestivější) se jednalo tak o 6-7. Nicméně tyto bolesti asi po hodině odezněly, nikomu jsem nic neřekl, protože jsem si říkal, že o nic nejde. Hned následující noc mne probudila znovu stejný pocit - tupá bolest za hrudní kostí, tentokrát však ještě silnější než dříve. Ve dvě ráno jsem vzbudil mámu (doktorku), která mi hned další ráno natočila EKG a poslala krev na odběr. Všechno vypadalo normálně, myslelo se, že se jedná pravděpodobně o nějakou spojitost s analgetiky, cosi s tím, že jsem pilulky málo zapíjel. Bolest se potom dostavila ještě jednou, nicméně již nepříliš silná a rychle odezněla. Přesto se včak mamka rozhodla ještě jednou nabrat krev, tentokrát na troponin (kardiomarker), což bylo velké štěstí. Jeho hladina v mé krvi překračovala normu asi 500×, EKG hlásilo akutní infarkt myokardu, přestože já jsem se již cítil naprosto v pořádku. Rychle se jelo do nemocnice, která je od mého bydliště vzdálená asi 40 minut cesty.

Léčba

V nemocnici se mnou nechtěl nikdo mít nic společného - dětské oddělení říkalo, že v 16 letech už jsem dospělý, kardiologie pro dospělé říkala ať jdeme na dětské, protože jsem nezletilý. Ping-pong trval asi 4 hodiny, a jednou z jeho příčin byl i právě pobyt v Nepálu, nevědělo se, zda se nejedná o nějakou zákeřnou asijskou nemoc. Nakonec se vše dohodlo a konečně bylo rozhodnuto o mé hospitalizaci, nakonec povolilo dětské oddělení a já jsem osídlil postel na JIP. Pobyt v nemocnici byl očistec, jak asi ví každý kdo tam někdy trávil delší čas - měl jsem zakázán veškerý pohyb a námahu, jediné co jsem mohl dělat bylo koukat na filmy, číst a zahánět stres jídlem, které mi naštěstí zůstalo neodepřeno. Po pár dnech, během nichž mi doktoři nedělali NIC (s výjimkou podávání Ibalginu na bolest, který je v rané fázi nemoci nevhodný a UZ srdce, který ukázal ejekční frakci 45-50% (při normě 55+), dokonce ani neodebrali troponin, kvůli které jsem u nich primárně byl (šetření peněz je šetření peněz), mě mamka vzala na revers domů. Následovala písemná stížnost na nemocnici, ale o to zde již nejde.

Doma jsem pokračoval v dělání toho samého jako v nemocnici, totiž ničeho, absolutní klid na lůžku. Jediný rozdíl byl ten, že se o mě někdo zajímal, mamka samozřejmě obvolávala různé své známé doktory a hledala někoho, kdo by se mě ujal.

Na dětské kardiologii očividně zkušenosti s myokarditidou mají, prý jsem byl to jaro již třetí pacient s touto diagnózou mladší 18 let. To uklidnilo mě i mámu, kardioložce plně důvěřujeme. Přesto nám však neřekla nic jiného než jsem již věděli - půl roku bez fyzické námahy. To bylo (je) pro mě, jako aktivního člověka peklo, ale poměrně poctivě jsem vše vydržel až do současné doby, kdy mi zbývají 3 týdny do zátěžových zkoušek. Cítím se úplně v pořádku a neměl bych mít do budoucna žádná omezení, vyjma pravidelných kontrol (zhruba jednou za rok až dva).

Léčba myokarditidy sportem Migul (23.07.11)

Myokarditida je smrtelná nemoc, která končí v lepším případě transplantací. Příznaky jsem měl velmi pozvolné: nenápadné přibírání na váze (voda), ztráta výkonosti, nechutenství a otoky od kotníků výš až po přirození.

Léčba

Musíte trefit na dobrého lékaře, který nemoc pozná nebo alespoň pojme podezření a pošle vás na ECHO, na EKG se nic nepozná. Já měl na ECHO vyšetření výkon srdce pod 20%, byl jsem připravován na transplantaci ke které nedošlo, neboť začaly působit betablokátory a hlavně jsem si z toho nic nedělal a začal tvrdě sportovat a to navzdory doporučení lékařů. Trvalo to rok, ale dnes mám výkon srdce a ostatní parametry v normálu, nejsem v invalidním důchodu.

Následky endokarditidy fontana (28.06.11)

Je mi 48 let, jsem žena. V roce 2007 jsem onemocněla endokarditidou. Příznaky byly vysoká horečka (tu ale mívám i při jiných onemocněních např.bronchitidě, angíně apod.) dušnost, bolesti na hrudníku, hrozná únava. Do práce dojíždím. Že mám něco se srdcem jsem na sobě já sama poznala téměř hned, protože žádné jiné příznaky - rýma, kašel, bolest hlavy jako při jiných infekčních onemocněních jsem neměla. Ale hrozně mě bolelo jakoby u srdce.

Navštívila jsem praktickou lékařku, ta mě poslala do nemocnice na interní oddělení. V nemocnici mě špatně diagnostikovali, přestože jsem měla v krvi hrozně vysoké CRP, vysoký obsah bílých krvinek a výrazný úbytek draslíku a jiných látek. Poslali mě domů s tím, že mám zánět močového měchýře, na který jsem si vůbec nestěžovala a ani v moči nic nebylo. Nicméně mi nasadili širokospektrá antibiotika. To mi zřejmě i tak zachránilo život. Ovšem příznaky hrozné: abnormální pocení ve dne, v noci, zhubnutí 15kg během 14-ti dnů. Nechuť k jídlu, nepředstavitelná slabost, téměř jsem nemohla chodit, ujití několika kroků mi trvalo nepředstavitelně dlouho,byla jsem schopna pouze ležet. Bez pomoci manžela jsem nebyla schopna se ani najíst, ani napít. Racionální uvažování taky naprosto mimo.

Když jsem je dobrala, problémy příliš nepřestaly, praktická lékařka mě poslala ke kardiologovi.

Léčba

Po 14 dnech, když jsem antibiotika dobrala, problémy příliš nepřestaly, praktická lékařka mě poslala ke kardiologovi. Výsledkem bylo, že ani po měsíci docházení k němu, po EKG, ECHO, braní krve, diagnóza žádná. Po měsíci docházení a braní Verogalidu, byla diagnóza chronický únavový syndrom a propuštění z léčby. Únavový syndrom praktická lékařka jako diagnózu okamžitě zavrhla. Třičtvrtě roku jsem se dále v podstatě neléčila, do místně příslušného kardiologa jsem už nechtěla jít, přestože jsem občas pociťovala problémy. Bolesti na hrudníku po námaze, závratě, bolesti hlavy, občasné krvácení z nosu.

Pak problémy začaly přerůstat a já se odhodlala najít si jiného kardiologa. Naštěstí jsem natrefila na velmi dobrého lékaře. Ten okamžitě po vyšetření zjistil, že můj stav je vážný a že mám nevratně poškozené srdce po prodělané endokarditidě. Začal mě léčit. Mám poškození chlopní, naštěstí je rozsah poškození zatím v normě, i když mám srdce sedmdesátiletého člověka. Po nasazení a užívání správného léku se mi ulevilo. Zatím se tento stav nezhoršuje, chodím do práce. Občas mi bývá hůře, ale jsem optimista.

Co mi pomohlo

Na nemoc mi pomohly ta antibiotika, název si už nepamatuji, i když jsem je užívala pouze krátce. Nejvíce mi pomohlo to, že jsem mohla odpočívat a i když moje nemocenská z důvodu špatné diagnózy netrvala dlouho, kdybych dále chodila do práce, tak cestou někde určitě umřu. Tak jsem se po celou dobu nemoci i cítila, že jsem na umření. Asi nikdy mi nebylo hůře.

Léčení myokarditidy klidem Hondza (10.06.11)

Dobrý den,

je mi 30 jsem v nemocnici s myokarditidou. Budu tu necelý týden a snad mě pustí domů. Stejné příznaky jak popisujete - pocení, boleni kloubů a paží, nesnesitelně těžko na hrudi, dýchá se jako s pytlem písku na prsou.

Též si mysleli, že mám infarkt, podstoupil jsem srdečné katetrizaci, srdce a cévy mám v pořádku, na léčení je prý dlouhodobě třeba klid, žádný stres a fyzické vypětí.

Doufám, že to vyléčím a budu moci dělat vše jako dříve

Zánět srdečního svalu Ol2807 (27.02.11)

Mám to za sebou. V sobotu jsem byla jako rybička a v neděli ráno mě píchalo v srdci a pak jsem pociťovala hrozné bolesti po celém horním hrudníku, trochu i v rameni a na krku. Vydržela jsem celý den a v noci jsem nemohla bolestí spát, tak jsem si sbalila tašku a ráno ve čtyři hodiny jsem vzbudila manžela, aby mne odvezl do nemocnice.

Tam my udělali EKG a vzali krev a poslali mě přes celou halu na rentgen. Myslela jsem, že nedojdu. Pak jsem čekala a když přišly výsledky z laboratoře, bylo mi řečeno, že to nic není, že se doma vyležím a bude dobře. Tak jsem odcházela a nevěděla, jak se dostat do 15 km vzdáleného bydliště. Najednou za mnou paní doktorka vyběhla a že se mi omlouvá, že laboratoři zapomněli něco vyhodnotit a že tam jsou infarktové markery. A najednou jsem nesměla chodit a vezli mne na JIP. Tady se na mě sesypalo asi osm sestřiček, měřily, píchaly, nabíraly. Nedaly mi nic jíst a řekly, že půjdu na katetrizaci. Věděla jsem co to je, dělali to mamince, tak jsem se bála.

Nic mi tam nenašli, jen výpotek na srdci, ale ten už jsem měla vloni. Nasadili antibiotika, ale mě začalo hrozně bolet vlevo nad pasem na zádech a bolí do dnes, dávali mi Ibalgin proti bolesti a pořád říkali, že je to z postele. Klid jsem tedy nezažila ani v noci, protože to je příjem akutních případů, takže tam je ve dne v noci randál a prochází tam asi 30 lidí, těsně kolem mé postele, pořád se tam svítí, takže se nedá ani spát. Divím se, že jsem to těch 5 dní přežila. Jsem doma druhý den a bolest v zádech trvá.

Co mi pomohlo

Antibiotika a tritace

Myokarditida - zkušenost Vojtová Theresa (15.06.10)

Dobrý den,

je mi 36 a bojuji s těžkou nemocí u níž jsme navíc dostala myokarditidu. Od té doby jsem velmi omezená na životě. Navíc včera jsem měla další kolaps. Lidé, nepodceňujte tuto nemoc. Je velmi vážná a velmi komplikovaná. Včera jsme měla kolaps za volantem a v autě dvě 4leté děti.

Oplodnění jsem musela podstoupit uměle, rodit císařem bez zátěže, vyvolaným plánovaným porodem. Nesmím nic - ani sama ven. Nemluvě o častých bolestech. Navíc třeba i plombování zubu se musí dělat s preventivním podáním antibiotik. Neexistuje udělat dietní chybu, není možné dát si skleničku s přáteli a už vůbec není možné „pařit do rána“. Zcela jistě mi rozumíte, co tím myslím.

Hlavně mě pořád honí po nemocnicích. Nepodceňujte chřipku, rýmu, nachlazení. Nevíte, co to je pak žít a být pořád unavený.

Léčba

Léčím se pořád dlouhodobě a až do smrti.

Co mi pomohlo

Nemoc zpomalil klid. Žádný stres. A také metráky různých léků.

Myokarditida martinkoucky (21.04.10)

Dobrý den,
je mi teprve 29 a mám myokarditidu - tím bych chtěl dát najevo, že tato nemoc si nevybírá mladé či staré. V současné chvíli jsem údajně stabilizovaný v nemocnici a těším se na brzké uzdravení.

Jen pro všechny ostatní, jaké jsem měl hlavní příznaky - těžko na hrudi, bolení kloubů na rukou, pocení. Doktoři si mysleli, že mám infarkt, ale nakonec našli tuto diagnózu. Ležím v nemocnici již týden a pravděpodobně ještě minimálně týden dva si tady ještě poležím. Vypadá to dobře, tak uvidíme.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.