Nadýmání

Přidat zkušenost

Nadýmání léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Příznaky, Léčba

Příznaky nadýmání

Popis nadýmání

Nadýmání (plynatost) označuje tvorbu plynů ve střevě. Vnikající plyn se označuje jako flatus. Nadměrné množství tohoto plynu se nazývá nadměrná plynatost – meteorismus. Meteorismus se pak projevuje nadměrný únikem plynu do okolí – flatulence.

I přes to, že se může na první pohled jednat o velmi banální onemocnění, se jedná o velice zátěžovou situaci pro pacienta, ať už z hlediska silné bolesti, která může bát přítomna nebo aspekty sociální a psychologické. V zásadě rozlišujeme dva typy flatulencí: flatulence anální a flatulence vaginální.

Zvuk při flatulenci je vyvolán především vibrací análního svěrače či okolí vagíny. Vaginální flatulence se projeví emisí vzduchu z vagíny, často po sexuálním styku, méně během něj či během cvičení, protahování.

Vylučovaný plyn se skládá především z dusíku (20-90%), dále z vodíku ( 0-50%), oxidu uhličitého (10-30%), kyslíku a metanu ( oba okolo 10%). Flatus je tvořen jednak plynem exogenním ( spolykání vzduch při jídle apod.) a plyn endogenní, který vzniká jako důsledek činnosti bakteriální flóry.

Rizikové faktory a prevence nadýmání

Velice častou příčinou meteorismu je nevhodná strava a špatné stravovací návyky. Je zde důležité také osazení bakteriální flórou. Potraviny, podle vztahu ke vzniku flatu, můžeme rozdělit na tři základní skupiny:

a) Normoflatugenní potraviny : po jejich konzumaci odejde nanejvýš 10 flatů za den, jedná se především o maso ( kuřecí, rybí, libové hovězí) a o zeleninu ( zejména květák, brokolice, rajče a paprika), ořechy atd.

b) Středně flatugenní potraviny: po jejich konzumaci dojde k odchodu 20-40 flatů za den, k nim počítáme brambory, lilek, pečivo atd.

c) Silně flatugenní potraviny: po jejich konzumaci odchází více než 40 flatů za den, jsou to mléko a výrobky z něj, fazole, banány apod.

Příznaky a projevy nadýmání

Pacient obvykle trpí pocitem plnosti a nadýmání. Pokud plyn v dostatečné míře neopouští střevo, hromadí se především v jaterním a slezinovém ohbí tlustého střeva, kde může vyvolat kruté bolesti břicha.

Léčba nadýmání

Lékař (gastroenterolog) zpravidla doporučuje opatření, která se týkají stravovaní a kultury stravování. Člověk, který jídlo hltá ve spěchu, totiž spolyká kromě jídla i značné množství vzduchu, což plynatost přímo podporuje. Často lékař používá terapeutický test, který trvá 14 dní, a kdy se vyřazuje mléko, pokud to nepomůže, jsou vyřazovány další potraviny.

Ve vážných případech lékař předepisuje flatulentia ( snižují povrchové napětí plynu), různé probiotické přípravky, které mají obnovit správnou bakteriální flóru a enzymatické preparáty, které usnadňují trávení.

Diskuse

Další názvy: plynatost, meteorismus, flatulence

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s nadýmáním

Máte zkušenost s nadýmáním?

Cayman87 (24.04.22)

Nadměrné bolesti břicha, dlouha doba na záchodě. Plynatost.

Léčba

Jednou za čas ve 4 ráno, mě vždy chytla ukrutna bolest břicha. Zařazené větry, nebo nadměrná plynatost. Zkusil jsem espumisan, ale po něm jsem se osypal.
Začal jsem užívat pravidelne Šaratici. 3× denně, 3 velké loky. Problém zmizí, pokud se začnete stravovat pravidelneji po menších porci.

Novak4566 (27.01.22)

Dobrý den, také jsem měla poměrně velké problémy s nadýmáním. Šlo hlavně o to, že jsem se nažila změnit svůj jídelníček na zdravější stravu, což vedlo i k tomu, že to moje tělo nechtělo úplně přijmout. Hodně mě teda nadýmaly například "piniové ořechy , které jsou sice zdravé, ale nemělo by se to s nimi přehánět.

Nadýmání a neodcházení prdů amousik (10.06.21)

Ahoj, hele taky mam problém s nadýmáním. Břicho rozepjaté a bolestivé. Nepomáhají mi ani léky. Vždy si kolena přitáhnu k hrudi a snažím se přečkat bolest. Kolikrát se do toho přidá zácpa a já mám pocit že mi to břicho doopravdy praskne. Prosím radu!!!

Co pomohlo? Jiminka45 (25.01.21)

Holky, co vám zaručeně na to nadýmání pomohlo?

Potíže s nadýmáním Tonička123 (01.08.15)

Podle mě je tzv. zdravé nadýmání součástí života. Většinou se hodně objeví, když najednou do jídelníčku zařadím luštěniny a vlastně všechny zdravé potraviny. Po čase si však organismus na tyto potraviny zvykne a nadýmání poleví. To je má vlastní zkušenost. Můj taťka měl však nadýmání způsobené karcinomem slinivky břišní, bylo úporné, břicho měl nafouklé jak v 8. měsíci těhotenství. Co fungovalo, byl klasický termofor a pak neskutečná věc - úlevovník. Je z mědi a po přiložení cítil neskutečnou úlevu a hlavně, fungovalo to i od bolesti. Přeji hodně úlevy těm, kteří jsou opravdu nemocní.

Proti nadýmání mi pomohlo mi deodorační prádlo Kvetuska_1 (05.11.14)

Setkávám se s lidmi, pracuji v kolektivu, práce mě baví, ale trápí mě jedna zásadní věc, a to je nadměrná plynatost. Dala jsem na různé rady, vyzkoušela všemožné a jediné, co mi 100% pomohlo, je deodorační prádlo.

Léčba

Dost trpím nadýmáním, nevím, jestli je to věkem nebo nedostatkem pohybu. Vyzkoušela jsem proto snad už všechno a nic nějak obzvlášť nepomohlo. Nedávno jsem ale objevila jednu skvělou věc proti nadýmání, deodorační spodní prádlo a to úplně řeší moje problémy. Mohu doporučit všem, co mají podobný problém.

Co mi pomohlo

Jak jsem psala výše - deodorační spodní prádlo.

Nadýmání Laura5 (22.09.14)

Problémy, které jsou spojené s nadýmáním, jsem řešila s několika lékaři. Nakonec jsme se dostala až na gastro, kde mi stejně na nic nepřišli. Nadýmání je u mě hodně spojené s tím, co jím. Když se už cítím hodně špatně, mám na tento problém vyzkoušený Espumisan tobolky.

Co mi pomohlo

Espumisan - opravdu po pár tobolkách se mi uleví, odvádějí krásně plyny ze střev.

Co nám doma funguje Breadfish (17.09.14)

Můj muž strašně trpěl na nadýmání, už kolem třicítky to začalo.

Léčba

Pomohlo omezení vyloženě nadýmavých potravin (luštěniny, čerstvý chleba) a mít vždycky při ruce tobolky Espumisan, kdyby bylo nejhůř. Ty zabírají.

Co mi pomohlo

Espumisan.

Odpolední nádýmání Jana_Tumova (06.12.12)

Odpolední nadýmání, plynatost.

Léčba

Espumisan, Hylak atd. Chlorella, Spirulina,

Co mi pomohlo

Dobrý den,
sama jsem si tímto také prošla, ale Espumisan a podobné byly jen krátkodobým řešením. Nejsem moc příznivec léků a lékáren. Doporučuji to, co pomohlo mně. Jednoduše - Chlorella nebo Chlorella, spirulina a probiotikum /kombinace dostupná lékárnách/ - užívat několik měsíců a dostatečně zapíjet/, k tomu obden vypít 1/2 litru melty /připravené klasicky/ a minimálně půl hodinová procházka denně. Pokud možno odkyselovat organizmus a nejíst sladké.

Ve střevech se hromadí nezpracovaná potrava a neůplnou činností /nedostatek pohybu/ střeva se pohybují díky našemu pohybu /se tato potrava hromadí, kvasí a zahnívá/. Chlorella je účinná vláknina, pokud je tam navíc probiotiku tak je to ideální. Melta obsahuje rozpustnou vlákninu inulín a odkyseluje a pohyb je důležitý pro pohyb střev. Než jsem na to přišla, trvalo to dlouho, jakmile jsem začala, do týdne bylo po problému.

Emulips při nadýmání Jana Zelenkova (19.10.11)

Nadýmání, těžkost po jídle, křeče.

Co mi pomohlo

Moje problemy vyřešil až Emulips. Zkoušela jsem Lefax, Espumisan, změnit jídelníček, marně. Ted si můžu dát večer pivo a ráno mě už nic netrápí, ani po tučném jídle už nemam problem. Nikomu nenutím, ale mně pomohl.

Léčba nadýmání Emulipsem forte vlastislava (12.05.11)

Dobrý den,

do nedávna jsem zažívala nadýmání. Nevěděla jsem, co dělat a lékaři nic nezjistili - ani na sonu. Připadala jsem si, že si snad vymýšlím, když jsem jim stále opakovala, že nemohu na velkou a připadám si nafouklá jako balon. A pokud něco sním, je mě hrozně těžko.

Až moje známá při jedné návštěvě mě nabídla, abych vyzkoušela Emulips Forte. Nejprve jsem nechtěla, ale moje problémy byli už nesnesitelné, a tak jsem si řekla,že nemám co ztratit a Emulips jsem vyzkoušela. Dodnes jí děkuji. Po týdnu užívání jsem měla po problémech a to jsem produkt užívala třikrát denně 10 kapek.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.