Nízký krevní tlak

Přidat zkušenost

Nízký krevní tlak léčí Interna - Kardiologie a patří mezi Onemocnění srdce

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis nízkého krevního tlaku

Hypotenze v zásadě není nemoc. Buď je to projev určité nemoci, a nebo zkrátka projev něčího organismu.

O hypotenzi, neboli nízkém krevním tlaku, mluvíme tehdy, když naměřená hodnota systolického krevního tlaku (je to ta vyšší z udávaných dvou, před lomítkem) je nižší než 100 torrů (mmHg). A co tato hodnota vlastně znamená? Krev je po těle rozháněna impulzy ze srdce, proudí cévami a těmi se dostává k cílovým tkáním, orgánům. Cévy jsou v podstatě pružné trubky. A právě tlak, který působí na stěny cév, je onen měřený krevní tlak.

artériích (cévách vedoucích od srdce) je proudění pulzující, a proto se měří dvě hodnoty tlaku: systolická, ve chvíli, kdy je krev vyslána srdcem – při stahu srdce (systole) – a diastolická, v průběhu relaxace srdečního svalu, kdy dochází k jeho plnění.

Výsledný tlak tedy závisí na srdečním výkonu a na pružnosti cév (resp.jejich odporu).

Jelikož tkáně (orgány) jsou zvyklé na takřka konstantní průtok krve, existují v těle regulační mechanismy, které se jim tento požadavek snaží zajistit.

Významným mechanismem je kontrakce (stažení) cévy při vyšším tlaku (do tkáně míří více krve, tak céva stažením, tedy zmenšením svého průměru, zajistí krvi větší odpor, a ta pak protéká tak, jak je cílová tkáň zvyklá). Další důležitou součástí regulace krevního tlaku jsou baroreceptory (snímače tlaku) na různých místech – např. na oblouku aorty (hned u výtoku krve ze srdce) či v sinus caroticus (na krku)..

Baroreceptory registrují změny tlaku a reagují na ně vysláním příslušných signálů, které zajistí opačnou změnu tlaku.

Tato regulace souvisí s kuriózním nebezpečím pro muže (při tak rutinní záležitosti, jakou je holení), které může končit i smrtí. Muži po oholení kontrolující dokonalé provedení tohoto úkonu, zkoušejí hladkost kůže na krku, přejíždějí po něm rukama, a tímto oboustranným tlakem na baroreceptory na krční tepně mohou u nich (baroreceptorů) vyvolat zdání vysokého krevního tlaku, který je tedy reflexně snížen.. muž omdlívá, padá hlavou na umyvadlo..

K hypotenzi tedy může dojít

1. poruchou srdečního výdeje – srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve.
2. poruchou cévního řečiště – cévy neumějí správně regulovat odpor pro krev (což je velmi důležité, neboť krve je v těle za normálních podmínek stále stejný objem, tedy je-li jí někde potřeba víc, musí být jinde ubrána stažením cév v této lokalitě)

Rizikové faktory nízkého krevního tlaku

Rizikovým faktorem mohou být některá onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza, snížená funkce štítné žlázy, nádory mozku, Parkinsonova choroba.. ) nebo nadužívání léků na snížení vysokého tlaku, užívání léků s vedlejším účinkem hypotenze (např. psychofarmaka), vrozený či vzrůstem podmíněný sklon k hypotenzi (hypotenze je častá u mladých vysokých lidí, jejichž oběhový systém ještě není po rychlém růstu jedince zcela navyklý tomuto vysokému vzrůstu). Akutní hypotenze bývá součástí šoku (při masivním krvácení, rozsáhlých popáleninách, dehydrataci, u anafylaktického šoku..)

Prevence nízkého krevního tlaku

Nízkému tlaku způsobenému jiným onemocněním předcházet nelze. K prevenci hypotenze projevující se z neznámé příčiny může pomoci zvyšování fyzické odolnosti – sport (běhání, plavání, aerobik..) a dále vyhýbání se situacím, v kterých dochází k těžkému snížení tlaku (dlouhé stání, rychlé vstávání..).

Příznaky a projevy nízkého krevního tlaku

Hlavní potíže hypotenze plynou z toho, že nízký tlak (působící navíc proti gravitaci) má problém „dostrkat“ krev až k mozku – mozek tedy není dostatečně prokrven a okysličen.

Hypotenze se projevuje únavou, spavostí, slabostí, bolestmi hlavy,studenými končetinami.

U těžší hypotenze pacienti popisují mžitky před očima, zalití studeným potem, závratě, může dojít až omdlívání (zejména u mladých vysokých lidí je časté omdlívání při dlouhém stání, zejména při kombinaci s vydýchaným vzduchem – MHD, sborová pěvecká vystoupení).

Běžný projev hypotenze, který v životě potká skoro každého, jsou mžitky před očima, slabost, motání hlavy, po rychlém zvednutí např. ze sedu do stoje.

Velmi těžká hypotenze (zejména při šokových příčinách) může vést až k bezvědomí (nestavěné krvácení)

Léčba nízkého krevního tlaku

Léčba hypotenze s příčinou známou se zaměřuje především na léčbu této příčiny (různé nemoci, vnější krvácení, vnitřní krvácení, dehydratace, nadužívání léku na vysoký tlak..), pak až na léčbu hypotenze samé.

U hypotenze z neznámé příčiny se hodnotí míra potíží pacienta – při menších potížích hypotenze není léčena. U těžké dlouhodobé hypotenze hrozí nebezpečí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek protékající krve (ledviny, mozek..).

Pakliže je na místě léčba hypotenze, používají se léky, které ovlivňují napětí ve stěně cév.

Jak si mohu pomoci sám

V případě hypotenze projevující se při prudkém vstávání je potřeba provádět tento pohyb pomalu, postupně, jde-li např. o vstávání z postele, je vhodné se na posteli nejprve na chvíli posadit a pak se pomalu zvedat.

U lidí, kterým dělá nízký tlak problémy při dlouhém stání ve vydýchaných prostorech (tramvaj, autobus, koncertní haly.. ), může pomoci zkřížit nohy (alespoň trocha krve se tak „vymáčkne“ z nohou a může téct k srdci a pak do hlavy), či snížit polohu hlavy (sednout si, dát hlavu mezi kolena, dát ruce nahoru, sklonit se k „zavázání tkaničky“..).

V případě těžší hypotenze, s omdlíváním, uložíme pacienta do polohy v leže a zvedneme mu nohy, aby krev z nohou měla ulehčenou cestu do vršku těla).

Hypotonik by měl hodně pít (aby byl objem tělních tekutin – tedy i krve – co největší). S kávou, která se běžně na zvýšení tlaku doporučuje, však opatrně, neboť navodí chvilkové zvýšení tlaku, pak však může tlak naopak klesnout ještě víc. Vhodnější je slabý černý čaj s cukrem. Doporučit lze vitamin C, lékořici..

Někomu také může pomoci více solit. Obecně je vhodné zvyšování fyzické odolnosti.

Komplikace nízkého krevního tlaku

Komplikací mohou být jednak problémy s orgány, které jsou citlivé na špatné prokrvení (proto je nutné silnou dlouhodobou hypotenzi léčebně řešit). Neméně nebezpečnou komplikací mohou být úrazy způsobené pády při motání se či omdlívání.

Také je potřeba při zjištění hypotenze zkontrolovat srdce, neboť jednou z příčin hypotenze může být jeho špatná funkce (nemá sílu, aby při jednom stahu vyslalo dostatek krve).

Diskuse

Další názvy: hypotenze, nízký tlak, posturální hypotenze

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s nízkým krevním tlakem

Máte zkušenost s nízkým krevním tlakem?

vincent mclane (03.02.22)

A family member of mine suffered from low blood pressure, heres some natural remedies to help rasie your low blood pressure.

1. Eat more salt
Contrary to popular advice, low-sodium diets are not good for everyone with blood pressure problems.

People with low blood pressure should consider increasing their sodium intake moderately to help raise blood pressure.

2. Avoid alcoholic beverages
Alcohol can lower blood pressure further, so people with low blood pressure should avoid drinking excessive amounts of alcohol.

3. Discuss medications with a doctor
Low blood pressure can be a side effect of a variety of medications.

If symptoms of low blood pressure begin after starting a medication, a person should discuss the symptoms with their doctor.

4. Cross legs while sitting
Crossing the legs while sitting has been shown to increase blood pressure. For people with high blood pressure, this can be a problem.

For people with low blood pressure symptoms, crossed legs may help increase blood pressure with minimal effort.

5. Drink water
Drinking more water can help increase blood volume, which can aleviate one of the potential causes of low blood pressure. It can also help avoid dehydration.

6. Eat small meals frequently
Eating smaller, more frequent meals throughout the day may help with low blood pressure.

This is because the smaller meals help prevent a drop in a blood pressure associated with eating larger, heavier meals.

7. Wear compression stockings
Compression stockings help reduce the amount of blood that gets caught in the lower legs and feet, so shifting it elsewhere.

Compression stockings are also used to help relieve pressure and pain associated with varicose veins.

8. Avoid sudden position changes
Sitting up or standing up rapidly can cause a feeling of lightheadedness, dizziness, or potential fainting in people with low blood pressure.

In these cases, the heart has not pumped enough blood through the body quickly enough to account for the sudden change in position or elevation.

I hope these tips help you or anyone you know who suffers from this disease,
best wishes,

Kvůli nízkému tlaku jsem zkolabovala Kateřina Lelková (27.10.17)

Před 14 dny jsem v práci zkolabovala. Něco jsem říkala a pak mám uplné okno. A před 14 dny se mi stalo něco podobného. V práci jsem zvedla bendu s tlumiči a najednou se mi zamotala hlava a já si sedla a celá bedna se na mě spadla, takže mám monokl pod okem. Je mi pořád zle motá se mi hlava. Musela jsem i přestat kouřit, protože mi to nedělalo vůbec dobře. Dnes to je 3. den od té doby, co na mě spadly ty tlumiče a pořád mi není o moc líp.

pidalin (07.02.17)

Taky mám problémy s nízkým tlakem, jak už tu někdo psal, mám taky 110/70, což sice není vyloženě nízký tlak, ale většinu z těch příznaků nízkého tlaku zažívám už od dětství. Vždycky jsem měl problém vydržet vzhůru ve škole, když mam volno, tak většinu dne proležím a mam problém se donutit k nějaké aktivitě, protože jsem neustále ospalý(připadá mi že čim déle spím, tím je to pak horší). Jsem huebný už od malička, vážím 52 kg a měřím 165 a nedokážu s tím nic udělat, veškeré pokusy o přibrání nikam nevedly, určitě to s tím tlakem souvisí, většinou na to trpí právě hubení lidé.

Bolesti hlavy mam neustále (kamkoliv jedu, vždycky u sebe musím mít ibalgin), do toho ještě občasný hučení v uších. Dřív to nebyla taková tragédie, teď je mi 25 a připadá mi, že je to čim dál horší. Ale jinak mi nepřijde, že bych měl problémy se studenými končetinami nebo tak něco.

V práci tahám docela těžký věci a dělám 12ky (tusnusy 2 dny práce 2 dny volno, denní, noční), tak nevím, jestli mi to ty moje stavy nezhoršuje. Někdy skoro ani nevím, co jsem v tý práci vlastně dělal.

Jaroslava Lutovská (23.01.17)

Mám hodně nízký tlak, tak90/50, někdy 80/40. Vždy to nějak ustojím, motání hlavy atd, ale v poslední době jsem měla několikrát úplný kolaps. V noci jsem upadla a rozbila jsem si obličej. Hodně sportují a potřebují řadu pohybu.

Lutovská

Nízký tlak a únava bartefboke (19.11.16)

Nikdy jsem se s nízkým tlakem nikde nesvěřoval, ale příznaky by tomu odpovídaly. Věčně studené nohy, občas bolesti hlavy, dříve mnohem častější, častá únava. Svým způsobem nízkým tlakem „trpím“ od dětství. Ve škole si na mě ukazovali učitelé, že jsem prý chytrý, ale líný a kašlu na výuku, máloco mě dokáže vyvést z rovnováhy, jsem spíše ke všemu apatický apod.

Můj tlak, který si nechávám občas změřit, je lehce pod normál 110/70. Ale občas mám fakt problémy, nic se mi nechce jako dneska. Připsal bych to počasí, které neví, jestli má být konečně zima nebo zima tedy nebude. Ráno jsem se vzbudil, bolela mě hlava, nechtělo se mi vstávat, neměl jsem chuť k jídlu, všechno mě bolelo, cítil jsem celkovou slabost a nevěděl jsem, co s tím. Tak jsem hledal příčinu a napadl mě i nízký tlak. Hledal jsem nějaké info, zkusil jsem doplnit vitamíny a minerály pomocí multivitamínu, vzal jsem si 2g vitaminu C, zkusil jsem kafe, ginkobilobu, zacvičil si.

Nejvíc mi asi pomáhá fakt zima a nějaké aerobní cvičení. Teď, když tohle píšu, mám v bytě 15 stupňů, otevřená okna, jsem do půl těla nahý a je mi konečně dneska fajn. Před chvílí jsem si zacvičil nějaké dřepy a kliky a celkově cítím, jak se tělo postupně srovnává. Hlavně ten tlak z hlavy je pryč. Na noc se trochu obleču a nechám otevřená okna.

Takže když to shrnu, tak mě pomáhá pravidelně cvičit aerobku, občas posilovna nebo něco silovějšího, k tomu nízkotučná strava a spousta čerstvého vzduchu. Tzn. v současném počasí je lepší mít v bytě sotva 20 stupňů a oblíct se, než mít přetopeno a trpět.

Neustále nízký tlak Maseuko (19.10.16)

S nízkým tlakem mám problém už několik let. Projevuje se velkou únavou, malátností, problémy při změně polohy, motání hlavy, mžitky před očima, teplo zima a nesoustředěnost.

Jsem studentka a ve škole jsem často malátná, strašně unavená a vůbec se nesoustředím. Problém mám také v autobuse (i při sezení), proto volím raději jízdu vlakem. Snažím se vyhýbat prostorům, kde je moc lidí a vydýchaný vzduch.

U lékaře jsem se svými problémy nikdy nebyla. Nevím, jestli by mi něco poradil. Nejlepší recept je pro mě pěkné počasí a jinak hodně pít a cvičit, sportovat. Určitě doporučuji i delší spánek a hlavně pít slabý černý čaj.

Při nízkém tlaku pozor na uši! Motačka (01.02.16)

Můj běžný tlak je 100 na 60. Mám permanentně nedokrvené ruce a nohy, 10 měsíců v roce mi je zima. Pokud zapomenu pít, dělají se mi mžitky před očima a následují bolesti hlavy. Když jsem zkoušela pít kafe, na chvíli se mi ulevilo, pak ale tlak klesl ještě víc. Alkohol nesnesu - bolí mě po něm žíly a usínám.

Zajímavé bylo upozornění lékařky, že nedokrvování se týká také oblastí hlavy - což se u mě projevuje „bledým bubínkem“. A pokud si nebudu dávat záležet na prevenci, tj. aktivněji cvičit a dodržovat pitný režim, může být výsledkem nedokrvování i ohluchnutí.

Předsevzetí s cvičením a pitným režimem mi vydrželo cca 1 měsíc. Pak jsem na své závazky nějak zapomněla.

Předevčírem jsem se probudila s ukrutnou závratí. Nebyla jsem schopná chůze, bylo mi neskutečně zle a očekávala jsem, že každou chvíli omdlím. Jediná úlevová poloha byla v kleku s hlavou na kolenou. Nezbylo, než se nechat odvézt do nemocnice. Musela jsem si lehnout na lehátko na záda - závratě byly tak nesnesitelné, že následovalo zvracení.

Když mě vyšetřovala doktorka, zjistily jsme, že při otáčení hlavy do stran jsou závratě stejné, ale při předklonění hlavy, se mi hlava nemotá. Pak už jsem měla dovoleno na lehátku klečet s předkloněnou hlavou. Absolvovala jsem řadu vyšetření hlavy i uší. Ulevilo se mi po kapačkách a lécích na prokrvení.

Druhý den mě z nemocnice pustili, protože veškerá vyšetření byla v pořádku a já se cítila naprosto zdravá. Výsledná zpráva byla „nedokrvení středního ucha“. Vzhledem k tomu, že po příchodu na pohotovost se mi tlak stresem srovnal k normě, nikdo nebral příliš v potaz to, že důvodem nedokrvení je nízký krevní tlak a velmi nedostatečný pitný režim předešlého dne (jen cca 0,5 litru).

Po téhle zkušenosti už snad nezapomenu pravidelně pít a cvičit - obzvlášť, když jsem si oprášila vzpomínku na potenciální riziko ohluchnutí…

Odmítám jíst léky na prokrvování a proti závratím a jsem vděčná ostatním diskutujícím za návody na bylinky. Mě napadl jen zázvorový čaj - ten by snad měl také zlepšovat prokrvení a asi nasadím 1 deci vína před spaním.

Přeji hodně zdaru s dodržováním pitného režimu a aktivním životním stylem.

Bylinka mi pomohla na nízký tlak Manka žádný nick (01.09.15)

Nízký tlak mám od puberty, co si pamatuji. Nemá cenu průběh popisovat, vše tu je řečeno.
Jen se chci pochlubit, že až nyní jsem přišla na bylinku yzop. Je to hotový zázrak a také droga, tak s ní opravdu opatrně!

Naložila jsem čerstvý yzop když kvete, to je nyní, do vína. Může být jak červené tak i prý bílé.

Popis naložení: nastříhaný větvičky s květy (6 větviček a deset cm dlouhé) do 3/4 litrové láhve - skleněné - ne pet láhev, prosím! Nechat louhovat 14 dní, slít do jiné skloláhve a pít poctivě na lačno každé ráno 1 štamprdle (hospodské), ne více najednou!

Tlak z 80 na 51 se zvýšil na 104 na 61. Je mi báječně. Ještě si zkusím tuto léčbu zopakovat, snad se tlak zvýší na 120 a 80 (ale to je můj sen).

Jen jsem chtěla přispět stejně tlakově postiženým jako já. Doktoři nám nepomohou - prý žádný lék neexistuje. Nevěřím, protože jsem v mládí dostala kapky na zvýšení tlaku a 2 roky mě bylo dobře, proto ty bylinky. Držím palce.

Nízký krevní tlak u hypertonika rostbar (25.06.15)

I když se léčím víc než 13 let na vysoký tlak, setkávám se s tím, že během změn počasí mě klesne tlak na 110/70. Ráno se to projeví při vstávání, že málem upadnu, točí se mi hlava, cítím se unavený, prostě příznaky nízkého tlaku. Bývá to, jak jsem uvedl, při přechodu front až 3× do měsíce a při náhlém poklesu atm. tlaku v místě bydliště. Když si vezmu obvyklé léky na vysoký tlak, dojde ke zhoršení tlaku na 90/60. K zásadní změně došlo po zjištění endokrinoložky, že příčina vysokého tlaku je v nadledvinkách atd.

Změna léků: (bral jsem dříve stále více Kalnormin/draslík/). Nyní beru nově Verospiron a Tonarssa. Změně předcházel asi týdenní pobyt (dobrovolný) na klinice s neustálými testy. To se určitě vyplatilo. Tlak i draslík v krvi je v pořádku.

Léčba

V těch případech, kdy dojde poklesu tlaku, mě určitě nepomáhá káva kterou piji asi 50roků, ale ráno 1/4 litru vody, zelený čaj a běžná snídaně(třeba chleba, šunka, sýr). Alkohol by to ještě zhoršil. Autem si netroufnu, tak jedu se projet na kole. Lékaři k tomu neříkají nic. Čekám, až se tlak dostane na normál asi 130/80 a potom si vezmu běžné prášky nebo taky ne. Ke spaní používám anatomický polštář ze studené pěny, určitě pomůže trochu také na bolest krční páteře. A to je asi všechno.

Nízký tlak ŠKOPEK František (12.06.15)

Když ráno vstanu a změřím se, moje hodnoty nepřesáhnou 90/60. Před týdnem jsem měřil 87/57 při tepu 114/min. Vetšinou, než dojedu k lékaři, mám pohyb, a zde se již pohybuji 110-120/60-80. To se ale dotuju kávou, energetickými nápoji apod.

Prostě ráno vstanu a motám se a nedej bože, aby byl nějaký problém s venkovním tlakem, to se ještě umocňuje, každou chvíli se musím někde opřít, pohyby dělat jak lenochod, žádná slast. Ale lepší než vysoký tlak, se domnívám. No, každý máme svoje.

Trápí mě nízký tlak Zuziiinka (18.01.15)

Únava, mdlo, zívání, knedlík v krku, studený pot a v nejhorším případě omdlení, které je u mě nejvíc časté.

Léčba

Po tom, co jsem omdlela třeba dvakrát týdně, jsem zašla k doktorovi. Doktor mě poslal snad na všechna vyšetření a vše je v pořádku, jen můj tlak ne, nenaměří se větší než 60/40. :( Řekl mi pouze hodně kafe, pít a méně stresu. Ale úrazy, které byly kolem omdlení (otřes mozku, rozseklá hlava atd.), mě štvou spíš víc.

Co mi pomohlo

Jelikož kafe nesnáším a nepiju, piju hodně černý čaj. Snažím se vyvarovat vydýchaným prostorům, místům, kde musím stát nebo stresovým situacím. Občas se tomu ale nedá vyhnout, tak bohužel vím, co bude nasledovat. :)

Nízký krevní tlak Meny88 (10.12.14)

Motání hlavy, pocit na zvracení, mžitky před očima, neudržení se na nohou, slabost, vyčerpání.

Léčba

Doma jsem naměřila spodní 45 až 50, lékař mi po pár „omdlení“ naměřil tlak běžný. Doporučil mi hodně pít - až tři litry. Ale když jsem mu řekla, že vypiji denně ty 3 litry, ohromně se divil a řekl, že nemám pít tolik. Dále mi přikázal více solit, ale uznejte sami - přesolené jídlo do sebe člověk jen tak nenacpe. :) Vzhledem k tomu, že mám vesměs stojací zaměstnání, mám při stání alespoň hýbat prsty u nohou. Víceméně mi přišlo, že se mi vysmál…

Tři měsíce jsem měla klid, myslela jsem, že na mě působilo teplo. Teď se mi stavy nízkého tlaku vrací. Bohužel to není chvilkové, není mi takhle dobře už třetí den. Káva nepomáhá, coca-cola také ne.

Co mi pomohlo

Jediné, co mě v tom nejhorším doslova udrží na nohou, je hodit hlavu pod ledovou vodu, jenže tohle si můžu dovolit opravdu jen doma.

Nízký tlak D.Luk (31.10.14)

Motání, hučení v uších, ztráta vědomí.

Léčba

Před 25 lety byl lék Pedrolon, ten fungoval úžasně. Bohužel ho zakázali, že prý z něj feťáci vyráběli drogy. Od té doby byl k mání jen Gutron a ten je k ničemu. Lékaři mi doporučovali dát si ráno na lačno frťana, že prý mě to nakopne (dát si na lačno tvrdý alkohol, tak asi zvracím ještě večer). Po měření tlakovým holtrem jsem zjistila, že mi tlak padá až na 70/35. Po cigaretě rychle vylétne nahoru, ale stejně rychle zase spadne, po kávě či cole vydrží trochu déle. Prudké snížení tlaku nastalo po každém jídle.

Co mi pomohlo

Jíst v malých dávkách, častěji. Dodržovat pitný režim. Pít kafe. Počkat, až se dostanu do věku, kdy moji vrstevníci začnou mít problém s vysokým tlakem a pak se ten můj dostane na normál. :D

Nízký krevní tlak Amber92 (01.12.13)

Je mi 21 let, 155 cm, 45 kg. TK mívám 95/56. Mezi příznaky, že něco není OK patří: mžitky před očima, hučení/pískání v uchu/uších, motání hlavy, bolest hlavy, slabost, únava, třes celého těla, studený pot a současně horkost, zrychlený tep, nesoustřeďěnost, pocit na omdlení až úplná ztráta vědomí.
Stává se mi i jednou za čas po probuzení, že se celá klepu, je mi vedro a točí se mi hlava. Hlavně tehdy, když se jednou třeba v 5 ráno vzbudím, pak znova usnu a tohle mě pak probudí. Takže raději už vždycky vstávám po prvním probuzení, nebo ležím, ale třeba koukám na tv, nebo něco dělám na pc. Dál mi taky dělá problém nízko položená hlava při spánku, takže si tohle musím hlídat.

Léčba

Podle Dr. léky na nízký tlak nejsou. Mám si hlídat pitný režim, pomalu vstávat z postele.

Co mi pomohlo

Hodně pít, žádná káva ani alkohol (po tom je to ještě 10× horší), pravidelně jíst, hroznový cukr, čerstvý vzduch, nohy nahoru, studené obklady, masáž krční páteře, sex =).

Co a jak :-) Blackwood (23.10.13)

Je mi 19 let a problémy s nízkým tlakem mám už 2 roky cca. Lékaři mi jako vždy nebyly schopní opravdu pomoci. Srdce, plíce, krevní testy mám v pořádku. Projevuje se to závratí, únavou a spavostí, snaha srdce co nejvíce dohnat dech, časté zívání, což ukazuje na nedostatek kyslíku. Občas neschopnost se soustředit, nepříjemné pocity na čele, zátylku.

Léčba

Léčba byla nejprve chemickými léky, které měly zesílit práci srdce, což pouze vedlo ke zrychlené práci srdce a bylo to ještě horší.

Co mi pomohlo

Bylinky. Nejprve je nutné zjistit, jestli příčina nízkého tlaku není například z intenzivního stresu a úzkosti. Pokud ano, pomůže kombinace čaje z třezalky, meduňky a kopřivy (to doporučuji při strachu z následků krevního tlaku, proti stresu, který vše zhoršuje), a to zvlášť na lidi, co bylinky neužívají a vyhnete se tak používání psychofarmak, které mají četné nežádoucí účinky, mezi které často patří i hypotenze.

Dále velmi dobře pomáhají některá homeopatika. Ale pozor - pouze zkušení v tomto oboru ať vám tyto léky vybírají, protože přestože vám tyto léky nic neudělají, tak byste si mohli vybrat špatný lék a pak, kdyby vám nepomohl, byste se jen skepticky osočovali, že je to jen „cukr“. Doporučuji ale, pokud jde o post-šokový stav, homeopatikum ACONITUM NAPELLUS CH9. Minimálně jsem cítil zlepšení prokrvení mozku. Ti, co trpí hypotenzí moc dobře rozumí tomu, jak je to nádherný pocit. :)

Je také dobré průběžně čistit organismus za pomoci různých bylin nejlépe, hlavně v případě hypotenze, která je doprovázená stresem. Dvojkombinace bylin „kopřiva, máta“ by mohla pomoci. Čaje listů z Gingko biloby - jde o bylinu s Nootropickým účinkem - prokrvuje mozek a zásobuje ho více živinami (listy ginga vypadají jak dvě mozkové hemisféry a prodloužená mícha dohromady!). To se musí pít dlouhodobě, stačí třikrát denně nebo podle potřeby i v průběhu dne, třeba do termosky.

Jinak sport určitě zabírá, ale chce to běhat a sportovat dlouhodobě, aby se zvýšila síla organismu a byla tak stále udržována. Káva jak bylo řečeno není dobré řešení, rychle zvedne tlak, který pak ale velmi prudce po nějaké době klesne a může dojít až k šoku následkem stresu, což nedoporučuji. Černý čaj, či zelený čaj je lepší. Černý v případě špatného prokrvení hlavy a zelený pro periferii těla, protože ten působí hlavně na ni. Obsahuje theobromin a theofilin, na rozdíl od kávy a černého čaje, kde je obsažen kofein)

70/50 Alena O. (27.08.13)

Tak mě několikrát měřili tlak tím novým elektronickým přístrojem a ten mi to nezměřil, tak museli vyndat ten starý s foukacím balonkem a ten mi skoro vždy naměřil 70/50 a sestra ta se divila, že jsem s takovým tlakem vůbec k nim došla! A doktorka?Ta mi řekla, ať piju kávu a kolu a občas panáčka, že to mi tlak zvedne a bylo hotovo! :-/ Jenže mě na to, že mi furt hučí v pravém uchu, reaguju na jakoukoliv změnu počasí, kolikrát cítím, jak mi ten tlak spadne až doslova na zem a to mám co dělat, abych sebou nepráskla i já, prostě kafe ani kola nezabírá!! :-(

Léčba

Pískání v uchu, studený pot, studené nohy, závratě, únava, bolesti hlavy

Co mi pomohlo

Kdyby někdo o nějaké léčbě věděl, byla bych ráda!

Tlak: 86/58 Shorty42 (09.07.13)

Únava, slabost, motání hlavy, nesoustředěnost, mžitky před očima, hučení v uších a pocit na omdlení v krizových situacích, čas od času bolest srdce

Léčba

Vzhledem k únavě, nesoustředěnosti a motání hlavy při rychlém vstávání mě poslali na ultrazvuk srdce, aby zjistili, jestli nenajdou nějakou vážnou příčinu… Nakonec došli pouze k tomu, že mám nízký tlak a řekli mi, že se to možná po dokončení růstu samo srovná. Zároveň mě ale upozornili že pokud ne, budu se s tím muset naučit žít. Doporučili mi hodně pít (2-3l denně), spát nejlépe 8 hodin denně, pravidelně jíst snídaně, sportovat (plavání, běh…). Žádné další kroky provedeny nebyly.

Co mi pomohlo

Dodržování pitného režimu, pravidelné jídlo, sport.

Točení hlavy při nízkém krevním tlaku hedja (26.04.13)

Točení hlavy, malátnost, nevolnost, studený pot, pocit nepopsatelné slabosti, hučení v jednom uchu nebo v obou.

Léčba

Všichni mi pořád říkali, že je lepší nízký tlak, než vysoký a že se to po dětech spraví. Doktorka mi jen řekla, že nemám rychle vstávat z postele atd. Zdá se, že to nikdo nijak neřeší.

Co mi pomohlo

Coca-cola nebo něco podobného pomáhá chvilkově. Taky mi pomohlo si dát hlavu a ruce pod studenou vodu, pustit nahlas hudbu s rychlým rytmem, nebo se posadit a trochu si v sedě zacvičit. A vždycky, když je mi jen trochu na omdlení, co nejrychleji vyhledat nějakou židli, cokoli, nebo si třeba i sednout na zem, dřív, než to bude horší a člověk sebou někde flákne.

Malátnost a únava při nízkém krevním tlaku nick01 (14.04.13)

Malátnost únava

Léčba

Vcelku jsem rád že mám mírně nízký tlak. Nutí mne ku sportu.
Jakmile si nejdu 2-3× týdně zaběhat, začnu se cítit malátně + to co zde zmiňujete.

Co mi pomohlo

Jinak se mi osvědčilo proti nízkému tlaku ráno si dát po snídani, před tím než jdu do práce půl litru vlažné vody.

Opatření při nízkém tlaku Eva Vokálová (13.04.13)

Mám tlak 100/60, v tomto týdnu jsem prodělala kolaps takže jsem skončila na kapačkách. Začalo to bolestí hlavy v zátylku, mžitky před očima, svalový třes celého těla a zvracení - no nic pěkného. Co mi pomáhá, tak to nevím, protože na mě nic nezabírá. Lékaři nic nenašli - jenom řekli hodně pít a hajat.

Nízký tlak od puberty dáša 33 (12.02.13)

Taky mám už od 13 let hodně velké problémy s nízkým tlakem, ve 14 letech jsem začala padat v autobuse při cestě do školy, párkrát jsem si rozrazila hlavu, když jsem omdlela, no nic příjemného. Poté se to na pár let odmlčelo a kolem 20 roku opět zhoršilo, byla jsem dvakrát v nemocnici na pozorování, i v tunelu, na kontrole srdce i štítné žlázy a nadledvinek, ve finále z toho byla jen diagnóza, že jsem hypotonik -člověk s nízkým krevním tlakem s horším průběhem. Jak tu psala jedna slečna nebo paní, též mám neustále ty stavy, když někam jdu, že se mi udělá zle, že někde spadnu. Mám problémy v obchodě u pokladny, v místech, kde musím stát, je to šílený pocit. Snažím se takovým situacím vyhýbat, nakupovat chodím večer, když už nikde není moc lidí a když ano, raději odejdu. Doktoři říkají, že na to léky nejsou, ale moc ráda bych je měla.

Co mi pomohlo

Co mi pomáhá? Ani nevím, snažím se hodně pít, solím, vyhýbám se místům, kde je hodně lidí, kde musím stát.A určitě dostat do sebe nějakou tu energii v podobě jídla.

Příznaky při velmi nízkém tlaku Eva Lipasti (06.02.13)

Nesoustředěnost, neochota mluvit, malátnost, únava, v krizových situacích mžitky a točení hlavy - porucha udržení balanc

Léčba

Nenavržena žádná léčba, lékařka upozorňuje na velmi nízký tlak

Co mi pomohlo

Sport - fitness, běhání, posilování s kruhovým tréninkem nebo tanec, jakýkoli adrenalinový sport také super a každý den jóga /hlavně pozice s hlavou dolů: svíčka, pluh, kleště, kobylka, luk/. Nejíst ráno žádné sacharidy, raději bez snídaně, slané teplé polévky, hodně pít.

Nízký tlak Awar-02 (17.11.12)

V 51 jsem byl hospitalizován v nemocnici s mozkovou příhodou. Jako příčina bylo zjištěno, že mám nízký tlak (95/65) a ve spánku mohl ještě klesnout, což odkrvilo mozek. Po 3 týdnech v nemocnici jsem byl propuštěn domů s tím, že se mám šetřit. Obvodní lékař ni doporučil pít hodně tekutin (2-3 lity denně) po dvou letech mě postihlo to samé s menším postižením.

Po roce jsem ráno nemohl se postavit na pravou nohu, lékař konstatoval zablokování páteře a dal mi léky na uvolnění, tak nevím, co se mi stalo. Tlak byl opět 96/64.

Motání hlavy při nízkém krevním tlaku Kesía (11.10.12)

Motání hlavy, špatně se dýchá, závratě, silné bušení srdce (jako kdyby se snažilo to dohnat), mžitky před očima, někdy až pocit na zvracení. Jsem vysoká a štíhlá, takže mi bylo řečeno, že je to tím. Posledního půl roku podobné stavy zažívám velmi často. Reaguji na změny počasí a tlaku vzduchu - pocity na omdlení, nesoustředěnost, motání hlavy, popadání dechu atd.

Léčba

Jelikož mívám pravidelně tlak kolem 100/60, lékařka mě upozornila, abych hodně pila a dávala na sebe pozor. Jinak ovšem žádnou léčbu nenavrhla.

Co mi pomohlo

Tradičně doporučované silné kafe u mě nezabírá (jinak kávu nepiju vůbec, takže to určitě není tím, že bych byla již zvyklá). Většinou zabere něco slaného horkého (ideálně kuřecí vývar nebo něco takového). V situaci, kdy je člověk v práci/na cestě apod., doporučuji vypít naráz třeba sklenici vody a hodně dýchat. Nedoporučuji alkohol nebo marihuanu, ty v konečném výsledku tlak snižují. Když je mi na omdlení, pomůže krátkodobě i nějaká sladká tyčinka či čokoláda.

Nízký krevní tlak u dětí adam nikolas (08.07.12)

Ahoj, mě je 12 let a taky mám nízký krevní tlak. Můj tlak je 80/60, 70/45.
Doktorka mi řekla, že si mám obvazovat nohy, a když budu cítit, že na mě leze pocit na omdlení, tak si mám rychle sednout, nebo lehnout na zem a dát nohy nohoru.

Léčba nízkého tlaku barulina111 (26.06.12)

Pocity slabosti, mdloby, točení hlavy, mžítky, nesoustředěnost, únava, spavost

Léčba

Lékařka mi řekla, že na nízký tlak nic není, jen hodně pít, dávat si nohy nahoru, káva a když na mě přijdou mdloby, sednout si nebo se zastavit, prodýchat se až do břicha jako při józe.

Co mi pomohlo

Snadno se to řekne, ale je mi 28 a mám panickou hrůzu někam sama chodit. Už jsem z toho psychicky vyšinutá tak, že sama nikam ani ránu, pomáhá mi chodit s kočárkem, ale ten za chvíli mít nebudu. Všude chodím s manželem, sama jen když se cítím dobře a je to kousek od domu, jezdím proto autem.

Narazila jsem ale na paní, která dělá reflexní terapii nohou a zjistila mi, že mám poruchu žláz s vnitřní sekrecí (štítná žl.) a to může způsobovat nízký tlak, nedokrvení mozku, studené končetiny, disharmonie ledvin. Doporučila mi nějaké čaje a fytoterapické kapky a cítím se lépe…jen pořád bojuji s tou psychikou nebát se vydat se sama, mívám z toho nervy a následné bušení srdce. Piji ty čaje teprve necelý měsíc, tak uvidím, co dále, ale je to lepší. Kouřit určitě kvůli zvýšení tlaku nezačnu.

Pitný režim při hypotenzi Liduš Bártice (24.02.12)

Dobrý den,

hypotenzí trpím již řadu let, většinou mívám tak 110/70. Jedinkrát se mi stalo, že mi klesl na 70/50, to jsem přestala mluvit, věděla jsem, co chci říci, ale jazyk mi vypověděl službu. Trvalo to asi 1 hodinu než se to upravilo. Včera jsem naměřila na klasickém tonometru 80/50. Vím, že pokud mě toto postihne, pomůže jedině zavodnění a autotransfuse - leh na záda, nohy opřené o zeď nebo jakoukoliv podložku. Nemohla bych to nechat až do kolapsu a bylo by mi jedno, pokud by se mi to stalo někde venku,že si lehnu kam se to hodí.

Lékařka mi řekla, že lék na hypotenzi není a chce to opravdu hodně pít, ale vypijte denně 3 litry tekutiny, to se dost dobře nedá. Tak jsem se naučila s tímto problémem žít a hlavně nepanikařit. Vám všem přeji dobré zdraví a pijte, pijte, pijte!

Co dělat při nízkém krevním tlaku? Angela_27 (19.10.11)

Motání hlavy, bolest hlavy, závratě, únava, zpomalení srdečního rytmu při změně polohy.

Léčba

žádná, bylo mi řečeno, že je vše v pořádku, je to ale horší a horší. Nevím, co dělat, už začínám mít i psychické problémy strach vyjít ven. Je mi 27 let.

Co mi pomohlo

V krizové situaci pomůže něco sladkého a pořádně se napít, občas i panák něčeho slabšího.

Arytmie a nízký krevní tlak Slunce-seno-jahody (18.07.11)

Závratě, motání hlavy, únava, malátnost, arytmie

Léčba

Léčím se na arytmii již několik let, ale stále se nečekaně objevuje, někdy několikrát za den (většinou to končí hospitalizací na JIP, to když už to nerozdýchám), někdy pár dní nic, nebo jen lehce.

Co mi pomohlo

Jak už tu psali ostatní, mě také pomáhá cigareta a kafe ráno a během dne něco hodně čokoládového a neustále u sebe nosím pití, i když nemám žízeň, piji a piji.

Nízký tlak a antidepresiva Lucie29let (17.02.11)

Únava, závratě, pocity na omdlení, bolesti hlavy, studené končetiny.

Léčba

Dle vyšetření tlaku Holterem v roce 2008 mi byla potvrzena hypotenze v průběhu celého monitoringu, celodenní průměr 99/56 mm Hg. Dle lékaře - internisty není života ohrožující a tím bylo vše uzavřeno.

V březnu 2009 mi neurolog předepsal lék Gutron na zvýšení tlaku, po něm se mi ale objevovalo mravenčení v zátylku hlavy. Další léčba neproběhla, bylo mi řečeno, že se s nízkým tlakem musím naučit žít.

Toto se mi ale stále nedaří (nevím, jak mám rozkázat svému krevnímu oběhu, aby v danou chvíli začal hnát krev do mozku). Z toho překonávání stavů z nízkého tlaku se mi objevily i psychické problémy, takže ve svých 29 letech užívám antidepresiva. Toť je jediná moje léčba, kterou mi doktoři dokáží naordinovat.

Co mi pomohlo

Pomáhá mi dostatek tekutin, v krizových situacích hodně sladká limonáda nebo čokoládová tyčinka. A dále samozřejmě omezující způsob života, vyhýbat se vydýchaných prostor a necestovat v dopravních prostředcích.

Nízký krevní tlak a cigarety FpohodeS (24.12.10)

Závratě,zvracení, malátnost,studené končetiny, únava. Tlak 96/47 - 25let.

Léčba

Žádná

Co mi pomohlo

Pomáhají mi cigarety. Po vykouření cigarety jsem schopna vstát.

nízky tlak gabi (25.10.09)

závratě,bolest hlavy ,studené končetiny tlak je 92na67 je ji14let puls 79

Léčba

neproběhla

Co mi pomohlo

zatím nevíme

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o nízkém krevním tlaku