Nosní polypy

Přidat zkušenost

Nosní polypy léčí ORL (ušní - nosní - krční) a patří mezi Onemocnění horních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis nosních polypů

Nosní polypy vznikají vychlípnutím sliznice vedlejších nosních dutin do nosní dutiny. Nezasvěcený člověk by toto onemocnění mohl označit za takřka kosmetickou vadu, nemocné však umí nepříjemně potrápit. Polypy ucpávají nosní průduchy, nemocní tedy obvykle nemohou (nebo jen s obtížemi) dýchat nosem. A představte si, že neustále musíte dýchat ústy..

Jednak je vyřazena důležitá funkce nosu – čištění, ohřátí a zvlhčení přijímaného vzduchu, z čehož plyne zvýšené riziko onemocnění dolních cest dýchacích a jednak je tato porucha nepříjemná sociálně. Chodit neustále s pootevřenou pusou – pacient si nepřipadá zrovna nejdůstojněji. Nepříjemná jsou také probuzení s vyschlými ústy.

Na této nemoci jsou velmi nepříjemné ještě další faktory. Ku příkladu není známa příčina onemocnění, nelze jí tedy účinně předcházet. Dalším problémem, který výrazně ubírá na psychice pacientů, je fakt, že i po operačním odstranění nosních polypů, se tento problém může (a často se tak stává) vrátit. Často po několikerém navrácení polypů, jsou pacienti tak zoufalí, že lékařskou péči vzdávají a vyhledávají možnosti alternativní léčby.

Rizikové faktory nosních polypů

Ačkoli není známa přesná příčina onemocnění, dává se vznik nosních polypů do souvislosti s chronickým zánětem nosní sliznice, (chronické, alergické rýmy), s astmatem, u malých dětí může být příčinou dokonce cystická fibróza, či ciliární diskineze (nepohyblivost řasinek), obojí jsou vážná onemocnění.
Objevení se polypů je někdy reakce organismu na některé léky (Aspirinu, Ibalginu..)

Prevence nosních polypů

Vzhledem k tomu, že není známa příčina onemocnění, je těžké mu předcházet. V souvislosti s možností vlivu chronických onemocnění horních cest dýchacích na rozvoj nosních polypů, je vhodné tyto záněty včas, účinně a dokonale léčit, aby sliznice nosu byla v co nejlepším stavu - co nejméně zatěžována a narušována zánětlivými procesy, poněvadž ke vzniku polypu bude jistě náchylnější sliznice, která už „něco zkusila“..

Příznaky a projevy nosních polypů

Nosní polypy se projevují zhoršenou nosní průchodností (pacientovi se špatně dýchá nosem). I když si je každý vědom možnosi dýchání ústami jako náhrady dýchání nosem, i tak vede u někoho znemožnění nosního dýchání k jakési nervozitěpanické hrůze z udušení.

Ucpání nosních cest se může chvílemi zhoršovat či zlepšovat – použitím různých nosních kapek. Vzhledem ke zhoršenému příjmu vzduchu, tedy i kyslíku, pacienti často trpí bolestmi hlavy. Někdy popisují pocit tlaku v obličeji. Dalším nepříjemným příznakem je částečné či úplné vyřazení čichu.

Pacienty trápí takřka permanentní rýma (vodnatá, později hnisavá – zelená..).

Polypy se obyčejně objevují na obou stranách nosní přepážky – v pravé i levé nosní dírce – často však nerovnoměrně. Typickým projevem onemocnění polypy je probouzení kvůli nepříjemně vyschlým ústům – pacient se potřebuje napít.

Nepříjemným – i esteticky – projevem polypů je jejich vynoření z dutiny nosní nosními dírkami (toto se stává při pokročilých stádiích).

Léčba nosních polypů

Po diagnóze nosních polypů lékař obyčejně pacientovi předepíše nosní sprej s obsahem kortikoidů – zabere-li na polypy (to se stává zejména v případě menších polypů), lze tento sprej užívat i dlouhodobě, neboť při této lokální aplikaci se kortikoidy nedostávají do krve a nemohou tak plně rozvíjet své nežádoucí účinky (ukládání tuků, tvorba strií, růst chloupků, vznik žaludečních vředů..).

Pokud nosní sprej nezabere, přesune se léčba ke kortikoidům v tabletkách – ty lze užívat jen omezenou dobu.

A když zkrátka kortikoidy v žádné podobě na polypy nestačí, přechází se k chirurgickému odstranění polypů. Operace se provádí buď v místním znecitlivění nebo analgosedací či v celkové anestezii.

Operace v místním znecitlivění začíná aplikací znecitlivujícího spreje do nosu. Poté jsou pomocí různých „šikovných “ nástrojů odstraňovány polypy. Ježto polypy jsou původem odjinud – z vedlejších nosních dutin – a s těmi jsou spojeny stopkou, která také musí být odstraněna, mluví se někdy o vytrhávání polypů, což poněkud naturalisticky, leč výstižně označuje děj, ke kterému dochází.
Výkon je krvavý, a ne zcela bezbolestný. Avšak pacienti se vesměs shodují, že úleva (často bohužel jen dočasná), kterou jim zákrok přinesl, za to stojí.

Při dalším způsobu provedení polypektomie (vyjmutí polypů) – analgosedaci - nedochází k celkové anestezii, nicméně znecitlivující prostředek již není aplikován místně, nýbrž do žíly. Pacient je tak v částečném vědomí. Nepociťuje tolik bolest, je schopný částečné spolupráce při operaci, je však „oblbý“ a zákrok si obyčejně nepamatuje.

Třetí možností je operace v celkové narkóze. K té se přistupuje zejména v případě, že je operace spojena ještě s jinou v této lokalitě (např. operací nosní přepážky..).

Doba hospitalizace je zhruba 5 dní.

Jak si mohu pomoci sám

Proti polypům pacient sám těžko něco zmůže. Důležitá je pooperační péče o nosní sliznice – je potřeba nos proplachovat (např. Vincentkou), aby z něj byly vyplaveny všechny krusty a krevní sraženiny.

Komplikace nosních polypů

Hlavní komplikací u léčených polypů je jejich opakované navracení.

U neléčených je komplikací více: Jednak mohou úplným zacpáním nosních průduchů ucpat i ústí vedlejších nosních dutin – z vedlejší nosní dutin tak nemůže být odváděn hlen, vzniká hnisavý zánět dutin. Ten často způsobuje úporné bolesti hlavy.

Přerostlé polypy mohou vyčnívat buď vpředu – z nosních dírek - či vzadu – přepadávat do krku.

Polypy mohou ničit i okolní kostěné struktury – mohou přetvořit tvar nosu či narušením očnice rozšířit zánět i do těchto míst.

Diskuse

Další názvy: nosní polypóza

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s nosními polypy

Máte zkušenost s nosními polypy?

Jak na nosní polypy barib (04.06.12)

Ucpaný nos, špatný čich, zhoršené dýchání nosem

Léčba

Nejdříve různé nosní kapky, později kortikoidy tafen a nakonec operace. Po třech letech opět stejné příznaky. Ale tentokrát k operaci nedošlo díky alternativní léčbě a Tafenu.

Co mi pomohlo

Zvítězit nad nosmími polypy mi pomohlo denní vyplachování nosu(několikrát denně) slanou vodou. Já používám mořskou vodu,kterou si vozím z dovolené. Postupně si ji doplňuji do skleničky od nosního spreje. Tím snadno aplikuji. A zároveň neplatím šílené peníze za mořskou vodu z lékárny. Denně si masíruji nos a okolí nosu. Jako prevenci sama. V akutním stavu mi to s větší silou masíroval manžel. Také díky REIKI jsem nemusela na další operaci. Na kterou jsem již byla objednaná. Jsou to tři roky a vypadá to slibně. Zatím ji nepotřebuji.

Přeji všem v zápase s polypy hodně úspěchů.BARIB

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.