Onemocnění slinivky břišní

Onemocnění slinivky břišní

Onemocnění slinivky břišní jsou vesměs vážná onemocnění, jejichž častou příčinou je nadměrné užívání alkoholu. Samostatnou kapitolou je cukrovka (především typ I), jelikož zdrojem inzulínu je právě pankreas.

Stavba slinivky břišní

Slinivka břišní (pankreas) je uložena v dutině břišní, ale neleží spolu s ostatními orgány v pobřišnicové dutině, nýbrž je uložen za ní.

Slinivka je orgán, který je součástí trávicího traktu. Jeho funkcí je produkce trávicích šťáv (jedná se o zásaditou tekutinu s vysokým obsahem enzymů, které štěpí bílkoviny a cukry), které svým vývodem (tento vývod je společný současně pro slinivku břišní a žlučové cesty) uvolňuje do tenkého střeva a napomáhá rozkládání potravy. Tato jeho funkce je pouze jednou ze dvou hlavních a nazývá se funkce exokrinní.

Druhou jeho funkcí je funkce endokrinní. Slinivka břišní produkuje inzulín a glukagon (a některé další hormony), což jsou hormony, účastnící se v metabolismu živin (především cukrů). Tyto hormony nejsou uvolňovány do střeva, ale do krve.

Onemocnění slinivky břišní

Onemocnění slinivky se mohou týkat pouze jeho části exokrinní, nebo endokrinní, případně mohou být postiženy obě funkce.

Mezi nejčastější onemocnění exokrinní složky patří záněty (akutní pankreatitida a chronická pankreatitida).

Většinou se nejedná o záněty infekční (ten často doprovází příušnice), ale příčinou bývá reakce na některé toxické látky (alkohol), poranění, nebo ucpání vývodných cest (příčinou bývají nejčastěji žlučové kameny, které ucpou společný vývod do střeva).

Velmi závažné a bohužel v poslední době stále častější je nádorové onemocnění (karcinom) pankreatu. Příčina naní známá, ale vznik je dáván do souvislosti s kouřením, alkoholem a chronickou pankreatitidou. Karcinom pankreatu patří mezi nádorová onemocnění s nejhorší prognózou.

Onemocnění endokrinní části pankreatu vede ke vzniku cukrovky (diabetes mellitus), v případě typu I jde o autoimunitní zánět namířený proti buňkám produkujícím inzulín, v druhém případě (typ II) je vznik onemocnění komplexnější.

Slinivka bývá také někdy postižena vývojovými vadami, ale to je spíše vzácnost.

Problematické je postižení pankreatu při cystické fibróze, která postihuje exokrinní žlázy obecně a postižení pankreatu pak tuto základní nemoc komplikuje.

Léčbou těchto nemocí se zabývá gastroenterologie, chirurgie a diabetologie.