Otřes mozku

Přidat zkušenost

Otřes mozku léčí Neurologie a patří mezi Onemocnění nervového systému

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis otřesu mozku

Otřes mozku (komoce, lat. commotio cerebri) je porucha mozkové funkce, která je vyvolána úrazem – otřesem. Jedná se o jedno z lehčích poranění mozku.

Charakteristika otřesu mozku spočívá v krátkodobé ztrátě vědomí (bezvědomí), paměti s opakovaným zvracením, které není však podmínkou.

U otřesu mozku se jedná vždy o bezvědomí v časovém úseku sekund až 30 minut a dle této délky se dělí do třech skupin (viz níže). Člověk v bezvědomí nereaguje na slovní podnět (neodpovídá na otázky) ani na algické podněty (bolestivý podnět – například štípnutí do ušního lalůčku, silné chycení pod dolními čelistmi či silné chycení za trapézové svaly na šíji).

Otřes mozku v souvislosti s bezvědomím je charakteristický tím, že se pacient z bezvědomí probírá sám a nepamatuje si na okamžik úrazu a krátkou dobu před ním. Tento jev se označuje jako retrográdní amnézie.

Pacient je dezorientovaný a spavý, je mu na zvracení nebo opakovaně zvrací, může být opocený.

Je důležité po takovémto úrazu jej udržovat při vědomí a zavolat pomoc, jelikož úraz hlavy může být těžší a může se vyskytovat krvácení do mozku (nitrolební krvácení) či zlomenina lebky. Při úrazu hlavy s poškozením tkáně (krvácivé rány na hlavě) a příznaky otřesu mozku je nutné, aby pacienta vyšetřil lékař.

Nesmí se zapomínat při úrazech hlavy na možné poškození páteře – hlavně krční, která může vést k poranění míchy a celkovému ochrnutí.

Rizikové faktory otřesu mozku

Nejčastěji otřes mozku vzniká po pádech, při sportu, dopravních nehodách. Častý je u dětí, které si hrají a odněkud spadnou na hlavu. Pokud došlo k ztrátě vědomí a nevolnosti, je nutno co nejdříve poraněného dopravit k lékaři.

Prevence otřesu mozku

Ochrana hlavy při sportu, ochranné pomůcky v pracovním prostředí, hlídání dětí, ochrana výškových budov – zábradlí.

Příznaky a projevy otřesu mozku

Úder do hlavy nebo náraz těla s nepřirozeně prudkým pohybem hlavy (např. při autonehodě) s následnou krátkodobou či dlouhodobou poruchou vědomí, dále následující nevolnost a spavost. Přičemž, čím dříve po úraze následuje bezvědomí a nevolnost, tím horší je prognóza komoce.

Rentgenové vyšetření (RTG) a počítačová tomografie (CT) vyšetření jsou důležitá pro vyloučení krvácení či zlomeniny (fraktury) lebky.

Samotné příznaky vedoucí k diagnostice otřesu mozku vyplývají ze samotné jeho definice. Projevuje se po úrazu hlavy krátkodobé bezvědomí do 30 minut rozdělené do tří stupňů – 1. st. od sekund do 5 minut; 2. st. do 15 minut, 3. st. do 30 minut.

Po úrazu hlavy při bezvědomí delším než 30 minut se již nejedná o otřes mozku, ale těžší postižení mozku formou kontuze neboli pohmoždění mozku.

Se samotným krátkodobým bezvědomím obvykle souvisí retrográdní amnézie – pacient si nevzpomíná na samotný úraz a brzké následující události. Pacient je spavý (zvláště v dětském věku) – je potřeba pacienta udržet při vědomí – mluvit na něj a hlavně od něj neodcházet.

Dalšími typickými příznaky je bolest hlavy, dezorientace, nevolnost, závratě, může se vyskytovat zvracení. Dále se vyskytuje pocení, zrychlená srdeční frekvence (tachykardie).

Léčba otřesu mozku

Otřes mozku je jedním z nejobvyklejších onemocněním způsobeném úrazem. Nejčastěji jej vidíme u dětí a při sportu. Otřes mozku je třeba léčit již od prvního okamžiku, a to zavoláním – první pomoci – záchranné služby či lékaře.

Postiženou osobu kontrolujte, zda je stále při vědomí, nevolte mu znovu usnout a zbytečně s pacientem nehýbejte, pokud to není nutné a zvlášť pokud si stěžuje na bolesti páteře.

Nedávejte pacientovi nic pít ani jíst, protože bez rentgenu (RTG) či počítačové tomografie (CT) nelze jednoznačně říct, zda není poškozen mozek nebo lebka a nebude nutná operace pod anestezií. Pokud by hrozil velký otok mozku nebo bylo přítomné silné krvácení, byla by nutná anestézie a pro pacienta i anesteziologa (lékař, který řídí anestézii – uspání – a kontroluje životní funkce během operace) je to prospěšnější.

Pokud pacient zvrací, udržujte jej v takové poloze, aby se zabránilo aspiraci (vdechnutí) žaludečního obsahu. Do příjezdu lékaře jej stále kontrolujte!

Pokud náhle selže srdce či dýchání, bez rozmýšlení začněte s kardiopulmonární resuscitací.

Po příjezdu záchranné služby následuje rychlý sled událostí. Je důležité zafixovat krční páteř – nasazením vhodného krčního límce (krční límec se má nasazovat při každém úrazu hlavy a páteře – hlavně u pádů a dopravních nehod). Krční límec je prevencí před dalším poraněním při transportu nemocného. Pokud se jedná o vážnou dopravní nehodu nebo pád z větší výšky, ke krčnímu límci se jako fixace používá vakuová matrace na celé tělo. Takto zajištěný pacient je již připravený k převozu. Musí se neustále kontrolovat životní funkce a vhodné je poraněného udržovat při vědomí..

Při předání do nemocnice by měl následovat rentgen nejen mozku, ale především krční páteře a pak ostatních částí těla dle mechanismu úrazu. Podle rentgenového snímku se zjistí, zda nejsou přítomna jiná zranění – pak je léčba dle nich.

Pokud se jedná o samotný otřes mozku, pacient by měl být alespoň tři dny hospitalizován pro vyloučení závažného krvácení do mozku či jiné další komplikace. Po tuto dobu by se neměly zatěžovat oči – nedoporučuje se dívat na televizi, ani si číst. Měl by se dodržovat klid na lůžku a chůze za doprovodu personálu, jelikož pacient může stále pociťovat závratě.

Jak již bylo zmíněno, otřes mozku se nedá žádnou zobrazovací metodou zcela prokázat, takže lékař vychází z pocitů a projevů pacienta. Tímto směrem se poté udává i jeho samotná léčba – ta je symptomatická – léčí se příznaky, které pacient projevuje. Podávají se obvykle analgetika (léky na zmírnění bolesti) na bolest hlavy. Pacient je po dobu hospitalizace připojen na přístrojích, které monitorují jeho životní funkce.

Po propuštění z nemocnice, by měl pacient ještě dodržovat alespoň tři týdny klidový režim – být doma, nepřepínat se, nesportovat atd. Pokud je s otřesem mozku spojené jiné zranění – poranění páteře – je doba rekonvalescence a pobytu v nemocnici dána tímto zraněním.

Opakované otřesy mozku mohou vést k nevratným změnám – zhoršení paměti, nesoustředěnost, mikrokrvácení do mozkových center vedoucí k trvalým změnám. Každý otřes mozku může mít zkomplikován v průběhu hojení do několika týdnů až měsíců postkomočním syndromem.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě již zmiňované prevence je nutné si říci, co dělat v případě podezření na komoci. Zajistit co nejrychlejší transport poraněného do nemocnice, hlídat jeho základní životní funkce, při bezvědomí je zabezpečit.

Komplikace otřesu mozku

Hlavními komplikacemi otřesu mozku jsou přidružená onemocnění vzniklá při samotném způsobení komoce jako jsou - krvácení do mozku, porucha mozkové činnosti, zlomeniny lebky či páteře (hlavně krční) nebo poranění míchy s následkem ochrnutí.

Další komplikací může být krvácení do mozku (nitrolební krvácení), které může mít vážné následky v poškození mozku. Jako prvními příznaky může být změna tvaru zorniček, stále větší bolest hlavy, počínající ochrnutí končetin (jejich necitlivost), opakované bezvědomí s prohlubující se zmateností.

Samotnou komplikací otřesu mozku je postkomoční syndrom, kterým trpí až polovina pacientů. Označuje jednotlivé příznaky související s otřesem mozku, ale mohou se projevit hned, po několika dnech či týdnech. Samy potom odeznívají, nejdéle do jednoho roku. Patří sem tyto příznaky: bolesti hlavy (migréna – může být i v souvislosti s poškozením krční páteře), pocit únavy, nesoustředěnost, závratě, poruchy spánku, závratě, snížením výkonnosti (v psychické i fyzické zátěži).

Diskuse

Další názvy: komoce, commotio cerebri

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s otřesem mozku

Máte zkušenost s otřesem mozku?

Otřes mozku Tek1 (10.06.22)

Měl jsem těžkou bouračky. Přijela sanitka ošetřování mi ruku měl jsem ji pořádzanou od skla.rikal sem jim ze mne bolí pater auto se protocilo .a policisté nechápali že jsem to přežil.Řekl jsem že nemám ani peněženku a oni že musím jet zpět sam .i policie hledala peněženku zasílám mi ruku a paradoxně jsem vše chápal a nechápal myslel jsem že jsem u doktora China sanitku mi nedali neudělali ani ČT ani rentgen a poslali pěšky domu.dokonce už dávno neberu tramal ani sem nenalezl tramal u policistů a pichli mi ho já byl mimo protože sem to nebral léta. Došel sem dolů a zeptal na stanovišti sanitka jestli mě odvezou a mě řek že je lipak a mimonak odjel teď před pár minutami šel jsem na informace že mě bolí záda a jsem po bouračky a nemám a peníze ale že nemám nárok.tak jsem šel mimo pěšky na mimon.zavolali máme že mě vidí jít a za tu dobu přijeli s tetou.doma sem ji vysvětloval že sem byl u China moc mi bylo zle nespal jsem do teď od úterý do pátku mě nechali s otresem mozku jít domů.mel jsem šok ani nechápal jsem proč tam jsem byl a zároveň to vím.nedali mi ani límec nic.nevim jestli mi směli dát tramal bylo mi moc z něj zle to co máma vybrala jsem vyhodil.krcni pater mě bolí neuvěřitelně.jakz takž už chápu..spletl sem si i den čtvrtek i pátek.chapu to pomocné a fyzicky mi je strašně zle.asi bych to ani nedošel neprijet matka.doma jsem si myslel že furt dělám v kv finalu .že jdu zítra do práce.a už tam nepracuje ani.a oni mě nechali jít pěšky…

Může mi rána PET lahví napuštěnou vodou poškodit m Vitek15 (23.11.20)

Dobrý den, stalo se mi, že jsem dostal ránu do hlavy pět lahví od jednoho alkoholika, myslel si, že to byla sranda, ale nebyla. Chci se zeptat mohlo mi to nějak poškodit mozek, v bezvědomí jsem nebyl ani jsem neusnul, jen jak se to stalo tak jsem byl trošku prevapenej, ale jinak jsem normálně vstal a začal to řešit. Nebylo to o vršek ani o konec, ale o stěnu. Četl jsem, že i jedna rána do hlavy může způsobit později demenci, předčasně úmrtí apod.. Mám z toho deprese a pocit nejistoty. Prosím, tak jak jsem to popsal, rána to sice byla, ale do bezvědomí jsem neupadl. Děkuji

Otřes mozku po pádu Shii (23.01.18)

Jednou jsem šla večer zkoušet s kamarádkou takový kotrmelec s přemetem. Ale nevyšlo mi to a skočila jsem hlavou přímo do země. Bolela mě chvíli páteř, zatmělo se mi, ale pak to bylo v pohodě. Pak jsem tančila a začalo mi být špatně. Snědla jsem prášek, ale vyzvracela jsem ho, potom jsem pořád zvracela, potila se, byla mi zima a nemohla usnout. Čas utíkal strašně rychle. Otočila jsem se… 5 hodin ráno… 6…7 a až bylo 8 hodin ráno, tak jsem se odhodlala jít k babičce dolů (rodiče nebyli doma), aby mi dala prášek, že mi je špatně. Pak jsem si šla lehnout a usla jsem kolem 9. hodiny ráno. Vstávala jsem ve 3 hodiny odpoledne. Do nemocnice jsem nejela. Další 2 dny jsem nemohla pořádně jíst,hodně jsem spala. Teď už to je asi půl roku a nezanechalo to na mně žádné následky.

Otřes mozku při sportu Adriana183 (25.11.17)

Prodelala jsem lehký otřes mozku při sportu. V tělocviku jsem dostala míčem do hlavy. Příznaky se začaly projevivat až tak za minutu a půl - silná bolest hlavy v místě úrazu. Poté jsem se rozešla - to přineslo závrať, vše bylo rozmazané, zvracení. Po odvezení do nemocnice a chirurgických vyšetřeních jsem byla 2 dny na JIPce na kapačkách a pod neustálým dohledem sestřiček. Další týden byl strávený na dětském oddělení.

Po propuštění jsem opět po 2 dnech nastoupila na běžný režim, ten však byl vskutku jiný. Vyskytovaly se časté bolesti hlavy, spíše tlak v oblasti hlavy. Začala jsem užívat Ibalgin, ten pomohl jen chvíli, a po dobu tří dnů ho brala 4 krát denně. Teď tím nechci naznačit, abyste ho brali. Poté jsem znova skončila v nemocnici, jelikož prášků bylo hodně, ale bolest neustávala. Proto doporučuji mít minimálně 3 týdny klidový režim a nic fyzicky náročného nedělat.

Otřes mozku Soffiiiii (12.12.14)

Mně se to stalo, že mi to sklouzlo a prštila jsem se hlavou o dveře. Přijela pro mě záchranka. Bylo mi zle, klepala jsem se, usínala, motala se mi a bolela mě hlava.

Léčba

Byla jsem hospitalizovaná a 3 dny jsem ležela v nemocnici.

Co mi pomohlo

Klid na lůžku.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o otřesu mozku