Peritonitida

Přidat zkušenost

Peritonitidu léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Diagnostika, Léčba, Jak mohu napomoci léčbě, Komplikace

Popis peritonitidy  

Peritonitida (peritonitis) je závažné zánětlivé onemocnění peritonea. (Pokud Vám lékař diagnostikuje onemocnění, jehož latinský název končí – itis, jedná se o zánět). Peritoneum je tenká membrána v břišní dutině, která vystýlá a zároveň pokrývá břišní orgány, např. játra, žaludek, střeva atd. Jeho funkce je ochrana a podpora orgánů břišní dutiny.

Peritonitida může být lokalizovaná pouze do určitého místa nebo může být generalizovaná, v tom případě je postižena celá břišní dutina s akutním ohrožením pacientova života. Celou tuto skupinu onemocnění můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny, u kterých se velmi liší léčba. První skupina je infekční peritonitida, která je způsobena nějakým choroboplodným zárodkem. Do druhé skupiny patří neinfekční záněty peritonea, u nichž je vyvolávající činitel velmi odlišný.

Infekční peritonitidy

Jak už jsme zmínili, je tento typ zánětu pobřišnice vyvolán choroboplodným zárodkem. Nejčastěji to bývají bakterie, ale poslední dobou nejsou výjimkou ani plísně. Velmi častá příčina bakteriální peritonitidy je perforace zažívacího traktu, kdy následný zánět je způsoben zejména vlastními střevními bakteriemi. Tato perforace může být způsobena různými dílčími záněty místních orgánů (např. zánět slepého střeva, zánět žlučníku) nebo jinými příčinami – např. perforace v místě nádoru, vředu. Výjimkou nemusí být ani úraz, kdy může dojít ke spolknutí ostrého předmětu, případně břišní trauma (úraz), kterým se zanesou bakterie do břišní dutiny z vnějšího prostředí. Zřídka se může perforovat stěna břišního orgánu při lékařském vyšetření (např. při kolposkopii či gastroskopii).

Další zvláštní příčinou infekční peritonitidy je spontánní bakteriální zánět pobřišnice. V tomto případě se jedná o komplikaci choroby jater s tekutinou v břišní dutině. Mechanismus tohoto typu onemocnění je velmi složitý. Pro zjednodušení stačí říci, že se bakterie dostanou přes neporušenou střevní stěnu do dutiny břišní a zde vyvolají zánět.

Zřídka může být toto onemocnění jako komplikace peritoneální dialýzy nebo se zánět může rozšířit z jiné části těla = sekundární peritonitida. Jako příklad můžeme uvést břišní tuberkulózu, jejíž prvotní ložisko bylo v plicích.

Neinfekční peritonitidy

Tento typ zánětu je nejčastěji vyvolán podrážděním pobřišnice tělními tekutinami. Často se jedná o podráždění žaludeční šťávou, žlučí, močí nebo trávícími šťávami slinivky. Tyto tekutiny se do břišní dutiny dostanou opět perforací příslušného orgánu, ale jsou neinfekční. Bohužel velmi často jsou do 48 hodin infikovány bakteriemi a zánět se mění na infekční peritonitidu, proto je velmi důležitý včasný zásah lékařů.

Mnohem vzácnější peritonitidy jsou součástí autoimunitních zánětů (např. systémový lupus erythematodes a jiné).

Rizikové faktory peritonitidy  

Jak už je zřejmé z úvodu, peritonitida je vlastně komplikací některého primárního onemocnění. Může vzniknout jako komplikace perforace stěny zažívacího traktu, kvůli primárnímu onemocnění. Tím může být střevní neprůchodnost (ileus), záněty jednotlivých břišních orgánů (zánět slepého střeva, slinivky, žlučníku atd.), nádory v této oblasti či vředová choroba. Další rizikový faktor je onemocnění jater se vznikem portální hypertenze a hromaděním tekutiny v břišní dutině (ascites) a úrazy břicha. Velmi zřídka může představovat určité riziko zánět v jiné oblasti lidského těla nebo autoimunitní onemocnění (nemoc, které vzniká nadměrnou funkcí imunitního systému člověka).

Prevence peritonitidy  

Základní prevencí je vyvarovat se primárním onemocněním, které jsou jmenovány v rizikových faktorech. V případě onemocnění jater s portální hypertenzí je zcela zásadní vyvarovat se konzumaci alkoholu. Maximální denní dávka je 1-2 dl vína či malé pivo v případě žen, 2-3 dl vína nebo pivo v případě mužů. To samé platí i pro záněty slinivky břišní, kdy se kromě alkoholu musíme vyvarovat i nadměrně tučnému jídlu. V případě vředové choroby žaludku nebo duodena (první část tenkého střeva) je důležité omezit znovu alkohol, kávu a spotřebu léku proti bolesti typu aspirin, ibalgin atd. Prevence zánětů žlučníku je dostatečný příjem tekutin a strava chudá na tuky a cholesterol. Pokud již všechny tyto nemoci propuknou je nejdůležitější prevencí jejich včasná a správná léčba.

Z jiné skupiny prevence příčin je snaha vyvarovat se úrazům břišní dutiny.

Příznaky a projevy peritonitidy  

Mezi základní příznaky patří ztráta chuti k jídlu a pocit na zvracení po chvíli následován bolestí břicha. Bolest začíná jako tupá, později se zhoršuje v setrvalou a ukrutnou, kdy i jemný dotek nemocného břicha způsobí další zhoršení bolesti. Dále pacienti zvrací, mohou mít třesavku a horečku (zejména nad 38 stupňů, ale i více). Pro peritonitidu je typické obranné stáhnutí břišních svalů, které můžeme zjistit při pohmatu. Celé břicho je tvrdé a nedá se zmáčknout, kvůli stahu svalů a velké bolestivosti.

Mezi celkové příznaky patří rychlá srdeční činnost (tachykardie), často také bledost a pocení, zejména pokud se pacient dostává do šoku. Poslechově můžeme zjistit absenci střevní peristaltiky (paralytický ileus), jehož projevem je další zvracení a nausea (pocit na zvracení). Dále pacient pociťuje žízeň a přestává močit a nechodí na stolici.

Na závěr můžeme shrnout, že peritonitida je typickým příkladem náhlé příhody břišní.

Diagnostika peritonitidy  

Diagnóza je zejména postavena na příznacích a projevech (viz výše). Dále se dělají krevní testy, které mohou odhalit zánětlivé parametry a poruchy v iontové rovnováze. Velmi důležitou diagnostickou metodou je rentgen břicha, který zjistí vzniklou střevní neprůchodnost (ileus) nebo perforaci žaludku. Pokud má pacient tekutinu v břišní dutině (ascites), můžeme provést její punkci a poslat vzorek této tekutiny na mikrobiologické vyšetření, které nám odhalí původce infekce. Ještě se provádí rentgen srdce a plic, jako běžné vyšetření. Na diagnostice a léčbě se podílejí interní i chirurgická oddělení.

Pokud stále přetrvávají pochybnosti, je možné provést ultrazvuk břicha, CT, případně magnetickou rezonanci. V případě, že se jedná o velmi akutní peritonitidou s rychle se zhoršujícím stavem pacienta, tato specifická vyšetření se nedělají a pacient se posílá na operační sál.

Léčba peritonitidy  

Pokud je peritonitida infekční, zahajuje se razantní nitrožilní podávání antibiotik a infúze iontů s tekutinami. Nejdříve se podávají antibiotika dle nejčastějších původců peritonitid, po výsledcích mikrobiologického vyšetření se podávají proti zcela konkrétním bakteriím. V případě zánětu způsobeného plísněmi, jsou léčbou volby antimykotika. Je-li peritonitida způsobena intraperitoneální dialýzou a podobně, dávají se antibiotika přímo do břišní dutiny. Pokud se zánět včas nezaléčí nebo je nutné „spravit“ perforaci stěny zažívacího traktu a podobně, je nutná chirurgická léčba. Operatér vyčistí břišní dutinu, aplikuje sem antibiotika, případně odstraní odumřelou část střeva či jiného orgánu.

Je důležité, aby byl pacient s peritonitidou umístěn na monitorované lůžko a byly sledovány jeho životní funkce.

Pokud je toto onemocnění správně léčeno, je jeho úmrtnost pod 10%, bohužel ve stáří úmrtnost stoupá až k 40%. Pokud je neléčeno, je téměř vždy smrtelné.

Jak mohu napomoci léčbě  

Peritonitida je natolik závažné onemocnění, že je nezbytné, co nejrychleji dopravit pacienta k lékaři. Je nepřípustné pokoušet se o nějakou domácí léčbu.

Komplikace peritonitidy  

Velmi zásadní komplikací zánětu pobřišnice je sepse (otrava krve), kdy se bakterie dostanou z původního místa zánětu do krve a šíří se po celém těle. Pokud je léčba neúčinná, vyvíjí se septický šok, kdy masivní zaplavení organismu bakteriemi vyvolá reakci našeho imunitního sytému, který vyplaví velké množství látek (cytokinů a dalších). Cytokiny a další látky způsobí výrazný pokles krevního tlaku a příznaky jako bledost, opocení a rychlou činnost srdce. V tomto stavu musí být pacient umístěn na jednotku intenzivní péče s podporou základních životních funkcí, protože je akutně ohrožen na životě.

Jinou komplikací je břišní absces. Jedná se o ohraničení zánět, který přetrvává i po zaléčení peritonitidy a je téměř nemožné ho zneškodnit pouze antibiotiky. Je důležitá jeho punkce a drenáž pod ultrazvukovou kontrolou, případně jeho operační vyjmutí.

Diskuse o zánětu pobřišnice

Další názvy: Zánět pobřišnice, Peritonitis

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Máte zkušenost s Peritonitidou?

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.