Plané neštovice

Přidat zkušenost

Plané neštovice léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Príznaky a projevy, Léčba, Jak si pomoci, Komplikace

Popis planých neštovic

Plané neštovice představují vysoce nakažlivou akutní chorobu, která je způsobená lidským Herpes virem, tzv. HHV-3 (Varicella Zoster Vir). Jedná se o DNA vir, jenž je příbuzný virům, které mohou za onemocnění infekční mononukleózou nebo opary.

Nejčastějšími oběťmi tohoto viru jsou děti od tří do deseti let. U těchto pacientů je průběh nemoci zpravidla bezproblémový, avšak u dětí v pubertálním období nebo u dospělých již mohou nastat vážnější komplikace. Virus planých neštovic se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem s nakaženým.

Rizikové faktory planých neštovic

Asi nejvýznamnějším faktorem je přímý kontakt s osobou, která má plané neštovice, anebo s jejím oblečením nebo předměty, které svým dotykem kontaminovala.

Nebezpečí také představuje vyšší věk pacienta. S rostoucím věkem úměrně roste i riziko případných komplikací, které varicellu doprovázejí (meningoencefalitida, pneumonie atd.). Nejhladší průběh této nemoci se vyskytuje u dětí ve věku od tří do deseti let, naopak komplikovaný průběh je zaznamenáván u pubescentů, adolescentů, těhotných žen, novorozenců a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Prevence planých neštovic

Plané neštovice jsou přenášeny přímým kontaktem s infikovanou osobou, vzduchem nebo předměty, které jsou kontaminované sekrety kožních puchýřků nebo sekrety dýchacího systému. Ročně touto chorobou onemocní přibližně 35 000 lidí.

Je nutné, aby se před nákazou, tudíž izolací od nakažených osob, chránili zejména novorozenci a lidé, kteří mají oslabenou imunitu, protože u nich je průběh varicelly velice komplikovaný a její následky mohou být fatální.

Účinnou prevencí před nákazou planými neštovicemi je očkování. Toto preventivní opatření nám dává 88 procentní jistotu, že se nenakazíme tímto onemocněním a téměř stoprocentní ochranu proti jakýmkoli komplikacím. V České Republice je vakcinace proti varicelle dobrovolná a zdravotními pojišťovnami nehrazená.

Člověk si tedy očkování musí finančně zajistit sám. Jedna vakcína stojí přibližně 1400 Kč. Očkování mohou podstoupit děti od jednoho roku do dvanácti let. Těm stačí pouze jedna dávka. U dětí starších dvanácti let a u dospělých je třeba aplikovat dávky dvě, a to v rozmezí šesti týdnů. Avšak tato vakcína nesmí být aplikována během těhotenství a nejméně tři měsíce před otěhotněním (fertilizací).

Očkováním proti planým neštovicím

Jaké jsou nejnovější poznatky o očkování proti planým neštovicím? Je lepší nechat je proběhnout či se raději naočkovat? Zeptejte se lékařek v Poradně o očkování.

Příznaky a projevy planých neštovic

Virus do člověka vstupuje skrz sliznici a lymfatickou tkáň horních cest dýchacích. Zde se virus pomnoží a putuje do dalších částí organismu.

Nejdříve nastává inkubační doba, která trvá zhruba čtrnáct až šestnáct dní.
Po tomto období, které s sebou neneslo žádné známky nákazy, se objevují první nespecifické příznaky, které jsou označovány jako tzv. prodromy. U nemocného člověka je pozorována zvýšená teplota nebo zimnice a mohou nastat žaludeční problémy nebo průjem. Významným signálem je počínající svědění a bolest kůže v místě, kde se později vytvoří puchýřky. Tyto všechny potíže jsou markantnější zejména u osob starších deseti let.

Jeden až dva dny před vznikem prvních neštoviček pacient trpí urputnou bolestí hlavy a vysokou horečkou. Právě v tomto období začíná být člověk schopen infikovat vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem i ostatní, a proto by měl zůstat v izolaci.

Poté dochází k plnému propuknutí nemoci. Začínají se tvořit tzv. neštovičky, které se mohou vyskytovat v pěti vývojových stádiích. Nejprve se objeví drobná zarudlá skvrnka, makula. Ta zvětší svůj objem a vyroste z ní svědivý pupen, toto stadium se označuje jako tzv. papula. Na tomto pupenu se vytvoří vezikula, puchýřek naplněný čirou tekutinou. Poté, co se tekutina zakalí, vznikne hnis a puchýřek se přemění na pustulu. Po nějaké době puchýřky prasknou, vysuší se a vytvoří se na nich tzv. krustičky, které se po jednom až dvou týdnech odloupnou. Člověk nemůže nikoho infikovat teprve poté, co se na všech puchýřcích vytvoří krusty.

Tyto svědivé puchýřky vznikají nejprve ve vlasaté části hlavy, v obličeji a na trupu a posléze se tvoří i na končetinách. Můžeme je však nalézt i na sliznici nosohltanu, na sliznici horních cest dýchacích, v konečníku, v pochvě a na očních víčkách.

Tato vyrážka se netvoří najednou, ale postupuje v jakýchsi vlnách. Puchýřky se tvoří zhruba pět dní, během nichž je můžeme na těle pozorovat jak ve stádiu makuly, tak ve stádiu, kdy už se tvoří krustička.

Stupeň vyrážky je variabilní. Většinou tělo zasype dvě stě až tři sta puchýřků. Někdy jich však může být i méně než deset a ve vzácných případech se jich může vytvořit až půl druhého tisíce.

Akutní fáze tohoto onemocnění trvá přibližně čtyři až sedm dní. Až po dvaceti dnech vyrážka vymizí.

Virus planých neštovic patří do skupiny tzv. herpes virů, které mají schopnost přejít do stádia latentní infekce, kdy je virus usazený v nervových gangliích, nevyvolává však žádné známky své přítomnosti a není ani zlikvidován imunitním systémem.

Pokud již jednou člověk prodělal plané neštovice, vytvořilo si jeho tělo protilátky, které chrání jeho organismus před další nákazou varicelly po celý život. Proto se téměř nevyskytují případy, kdy by člověk onemocněl touto chorobou dvakrát za život.

V některých případech (např. při postižení příslušného nervového ganglia dorzálního míšního kořenu u systémového onemocnění) však může dojít k probuzení viru, který prozatím zůstával v klidu. Ten se opět projeví nejčastěji vznikem pásového oparu.

Jen zřídkakdy je tato nemoc ukončena smrtí. Samotná varicella smrtelné následky nemá, k úmrtí může dojít u dospělých, které postihla primární virová pneumonie.

Léčba planých neštovic

Protože jsou plané neštovice virového původu, nelze k jejich léčbě použít antibiotika.

Pacientovi je doporučováno puchýřky mazat tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí, které urychlují vysychání vyrážky, zmírňují svědění a brání další infekci.

Dále jsou nemocnému předepisovány léky proti horečce (antipyretika) či léky proti bolesti hlavy.

Pokud dojde ke komplikacím a dojde ke vzniku progresivní varicelly nebo varicellové pneumonie, je třeba použít tzv. acyclovir, který zabraňuje rozmnožování viru a tlumí jeho dopad na organismus. Acyclovir je dostupný buď v tabletové anebo injekční formě. Tato metoda je však využívána jen v nejzazších případech.

Je důležité nemoc ohlásit svému praktickému lékaři.

Člověk, který má plané neštovice s nekomplikovaným průběhem, by měl zůstat doma v izolaci, a to po dobu nejméně pěti dnů od vzniku vyrážky nebo do úplného vyschnutí puchýřků.

Pacienti trpící různými doprovodnými komplikacemi musí být hospitalizováni. V tomto případě musí setrvat také v přísné izolaci a jejich prádlo a různé předměty musí být pravidelně dezinfikovány, aby nedošlo k infekčnímu přenosu na ostatní lidi.

Jak si mohu pomoci sám

V případě, že onemocníte planými neštovicemi, je nutné, abyste byli trpěliví, překonali otravné svědění puchýřků a hlavně si vyrážku neškrábali. Mohlo by tak dojít k zanícení a další infekci a průběh léčení by se velice zkomplikoval.

Používejte předepsané tekuté pudry a masti, které vám od svědění uleví. Nanášejte je však v rozumné míře, poněvadž tlusté vrstvy mohou zabraňovat vysychání puchýřků.

Pakliže máte horečku a bolesti hlavy, použijte patřičné léky.

Komplikace planých neštovic

Plané neštovice mohou být doprovázeny dalšími potížemi, které komplikují léčebnou terapii a zdravotní stav pacienta.

Jedním z nich může být například sekundární bakteriální infekce způsobená stafylokoky.

Další komplikace s sebou přináší varicellová pneumonie (zápal plic), která se projevuje zejména u dospělých kuřáků. Dále také meningoencefalitida ** (zánět mozkových blan) nebo **zánět jater, které se často projevují u starších pacientů a u lidí s oslabenou imunitou.

Je třeba si uvědomit, že virus prochází i placentou a infekce plodu s sebou nese fatální následky, např. těžké vrozené defekty. Pakliže je matka postižena planými neštovicemi v období pěti dnů před porodem nebo dva dny po porodu, novorozenec je zpravidla postižen tzv. neonatální varicellou, která představuje vysoké riziko smrti pro dítě.

U novorozenců, pubescentů, adolescentů, těhotných žen a lidí s oslabenou imunitou může dojít k tzv. progresivní varicelle, která má negativní dopad na viscerální orgány. Jako příznaky můžeme pozorovat silné bolesti břicha nebo krvácivé kožní projevy.

planých neštovicích najdete informace i na eMimino.cz

DISKUSE

Další názvy: varicella, neštovice

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s planými neštovicemi

Máte zkušenost s planými neštovicemi?

Neštovice v dospělosti anajmach (03.01.17)

Ve svých 53 letech právě prodělávám tuto dětskou chorobu. Moje děti i vnoučata již neštovice měly, já až nyní.

Mám celkem lehký průběh, cca 50 pupenů, sice svědí, ale bez teplot. Akorát jsem pořád ospalá a unavená. Puchýřky nejsou vodnaté, už začínají po 10ti dnech zasychat.

Urychlení léčby neštovic LindaHk (17.12.16)

Má dcera (6letá) dostala neštovice. Nasadila jsem okamžitě dietu s vysokým podílem lysinu(tato aminokyselina blokuje průnik víru do buněk) a nízkým podílem argininu. Pupínky jsem 2× denně potírala nejprve konopnou tinkturou, po zaschnutí gelem z listy aloe vera(čerstvě uříznutý) a následně po zaschnutí potřela tekutým pudrem se zinkem.

Za 4 dny měla všude stroupky, teplota pouze první den. 3 dny brala 14 kapek fenistil. Tímto způsobem (i bez konopné tinktury )lze urychliy průběh a zmírnit příznaky této nemoci.

Moje zkušenost s neštovicemi ve 36 letech Patricie36 (23.06.16)

Je mi 36 let a ani mně se neštovice nevyhnuly. První se nakazila starší dcera, 15. den po ní je dostal mladší syn. Když už jsem si myslela, že neštovice určitě nedostanu, přesně týden po synovi jsem je dostala i já.

Začalo to nenápadně a v první chvíli mě nenapadlo, že jsou to neštovice. V neděli jsem se od rána necítila dobře, bolely mě ruce, nohy, hlava, na obličeji byly 2 pupínky, kterých jsem si nevšímala. Večer přišla zimnice a teplota 37,8 a celková slabost a únava. Ráno jsem se již probudila s dalšími několika pupínky a pořád teplota přetrvávala. Paní doktorka potvrdila neštovice, místo tekutého pudru, který mi doporučila, jsem u sebe postupovala stejně jako léčila mé děti dětské lékařka.

Paralen na teplotu, mazání pupínků gelem Vira Soothe a Dithiaden proti svědění. Myslím si ale, že velmi nám všem pomohla homeopatika. Já v prvních 4 dnech užívala několikrát (až 8× denně) 5 kuliček Rhus toxicodendron 9 ch a vitamín B-komplex. Dnes jsem čtvrtý den od propuknutí a konečně se cítím líp, teplota opadla a konečně i ta šílená únava, která mě trápila 3 dny a nebyla jsem schopná většího pohybu. Mám celkem asi okolo 200 pupínků.

Nejhorší je obličej a krk, kde jsou neštovice největší. Jsou to až 2 cm velké boláky naplněné tekutinou a postupně hnisem. Na zbytku těla je neštovic víc, ale ne tak velkých a bolavých. Teď čtvrtý den se mi neštovice vyplněné tekutinou mění na hnis, některé už i na strupy a některé malé neštovičky se dokonce začínají hojit. Velkou zásluhu přikládám zmíněným homeopatikám.

A co se týká sprchování, sprchuji se 1× denně velmi lehce a rychle pouze vodou. Jelikož jsou teploty přes 30 stupňů a já se šíleně potím, cítím se lépe po sprše když mám na sobě během dne několik nánosů gelu a potu. Po zaschnutí neštovic budu užívat homeopatika Mezereum 9 ch. Snad to nezakřiknu a neštovice se budou v dalších dnech jen hojit.

Jak se u mě projevily plané neštovice Gugys (20.11.15)

Plané neštovice v mých 25 letech. Začátek nemoci se projevil zarudlými skrvnami na čele, které se postupně rozlézaly po těle - na stehnech byly poslední skvrny. Cca 3 dny se červené skvrny šířily a bylo jich cca 200 a začaly se měnit ve vodnaté pupeny. Za dva dny se pupeny proměnily ve strupy. Ty se postupně vyloupaly. Měla jsem lehčí průběh bez teplot a svědění. Mazala jsem tekutým pudrem a koupala jsem se v hypermanganové lázni.

Plané neštovice - moje zkušenost Jan N. (21.10.15)

Moje příznaky ve svých 25 letech: Začalo to bolestí hlavy a horečkou. Po cca 12 hodinách se ta bolest hlavy rapidně zvýšila a rozšířila, i v oblasti spánků, poté bolest očí a hlavy při rychlém pohybu očí nebo koukání do stran, zároveň s tím hrozná bolest zad, svalů, kloubů. Po dalších cca 4 hodinách, pokud jste stále byli v práci jako já, tak i špatné dýchání, těžkost, únava.

Po dalších 12 hodinách první pupínky. Hlavně nesprchovat! Jak já, když jsem si dal hned ráno sprchu, než jsem si ujistil, že ty pupínky jsou vlastně neštovice! Pak ty pupínky se rozšíří po celé hlavě. Vodnaté. Nejdřív 12 hodin nesvědí a pak to začne! Měl jsem chuť si vzít kovový cedník a jezdit jím po hlavě. Samozřejmě neštovice nedrápat! Pak přijde i nechuť k jídlu a bolest žaludku pokud i přes to něco pozřete a to trvá tak 2 dny. Pak se ty pupínky postupně rozšiřují od hlavy až směrem dolů, ale v mém případě to na stehnech skončilo, a to už jich bylo jen pár.

Pupínky, ty vodnaté cca týden, pak se zapouzdří a jsou to jen strupy, které po dalším týdnu zmizí. Pokud se u chlapů objeví bolest, teplota nebo zvětšení varlat, ihned do nemocnice!

Léčba

Paralen ráno, Ibalgin večer - proti bolesti hlavy.

Na pupínky dobrý tea Tree od Justu - na vysoušení a hojení; mast Vira Soothe - na hojení a proti svědění.

Pokud budete mít i pupínky v ústech jako já opět Tea Tree nakapat do vody a kloktat.

Neštovice a hydromangan danus32 (21.06.15)

Můj syn dostal neštovice ve středu. Samozřejmě jsme dostali od doktora tekutý pudr. Namazala jsem ho jen jednou noci, měl hrozné svědění i přes ten pudr. Druhý den mi poradili, ať ho koupu v hypermanganu, tak jsme se 3krát denně na chvilinku koupali ve vlažné vodě s opravdu malinkým množstvím hydromaganu, aby byla voda slabě růžová, a výsledek byl už po dvou dnech krásně vidět. Neštovice jsem ničím nemazala, nechala postupně vysychat, vůbec ho to nesvědilo. Po deseti dnech má asi už jenom dva stroupky, a to jich měl přes 300. Teď ještě doufáme, že nám s manželem se to vyhne.

Co mi pomohlo

Hydromangan - koupel.

neštovice v těhotenství Capy (15.04.15)

Jako dítě jsem prý prodělala neštovice s lehkým průběhem. Znovu se mi objevily v cca 13. týdnu těhotenství. Nikdo s takovou možností neměl zkušenosti, bylo mi mizerně, bála jsem se mimčo.

Léčba

Vše dopadlo dobře, malý se narodil po termínu, vážil přes 4kg a hlavně je to zdravé dítě, které má teď samo neštovice. Snad se u něj neobjeví někdy znovu, stejně jako u mě. Timto příspěvkem snad uklidním případnou budoucí mamiku, která má neštovice.

Co mi pomohlo

Léky na snížení teploty a tekutý pudr

Co nám úžasně pomohlo při léčba! Jean Cl (05.10.14)

Chtěla jsem se s vámi podělit, jak u mých dvou synů (9 a 11 let) právě proběhly neštovice. Neštovice jsme po přímém kontaktu s nemocnou kamarádkou čekali. Nejdříve dostal vyrážky starší syn. Přišla klasika - slabost, teplota atd. Bylo to večer.

Pročetla jsem si, co to vlastně neštovice jsou, zjistila jsem, že je to herpes virus. Tak jsem si vzpomněla, že na herpes virus na rtu „na zimu“ nám vždy perfektně pomohl krém od Justu, který si kupuji od své sestry. Je to bodyfresh šalvějový krém, používá se prý po holení, proti pocení a nám vždy zázračně pomohl proti píchnutí vosami, včelami atd. Tak jsem zahájila léčbu. Večer jsem stihla syna namazat dvakrát. Pupínky se během chvilky rozmnožovaly - celkově maximálně třicet. V noci byl syn takový nanicovatý z teploty, ale nic ho nesvědilo! Paní doktorka poradila nekoupat, takže jsme nekoupali, jen co hodinu mazali. Druhý den se to začalo zmenšovat a ztrácet.

Čtvrtý den přišel na návštěvu kamarádky chlapec, kterému to vypuklo ve stejný den. Rozškrábaný, krvavé stroupky. Náš kluk měl vše malinké a téměř pryč. Hned jsem namazala i kamaráda a dala jim krém domů. Kamarádka byla ráda, že se její pětiletý chlapeček konečně vyspal. A vše se rychle zahojilo.

Říkala jsem si, že to možná byla jen taková náhoda. Ale další den dostal neštovice mladší syn. Také to přibývalo každou půl hodinkou. Tak jsem mazala a mazala a mazala. A výsledek naprosto stejný. Neštovice nepropukly v poslední stádium, stejně jako to vždy bylo s oparem na rtu.

Jsem nadšená, a tak vám to všem, kteří s neštovicemi bojujete nebo budete bojovat, vřele doporučuji.

Co mi pomohlo

Bodyfresh šalvějový krém od Justu.

Můj průběh neštovic andilek123 (01.05.14)

Dobrý den, je mi 36 let a právě prodělávám plané neštovice. Dostala jsem je od své malé dcery. Dva dny před prvním pupínkem jsem pocitovala bolesti hlavy a celkovou únavu. Výsev pupínků trval zhruba 6 dní a některé byly pravdu velké a nepříjemně svěděly. Horečky se mi naštestí vyhnuly, zato jsem měla velké bolesti hlavy a téměř jsem nemohla polykat, jak mě bolelo v krku. Dnes je to osmý den a já mám všude stroupky, plánuju už jít do sprchy. Jen ta únava zůstává.

Léčba

Mazala jsem ViraSoothe gelem a používala léky na alergii proti svědění.

neštovice MagdaMi (30.03.14)

Zimnice, únava, vyčerpanost, pak velké horečky a bolesti hlavy, pak výsev asi 1000 pupínků všude, hlavně na sliznicích, oku i pohlaví.

Léčba

Brát léky, hodně pít, natírat Imazolem.

Co mi pomohlo

Imazol, léky a čas.

Plané neštovice dvakrát v životě olahamry (02.03.13)

Je mi 52 let a neštovice jsem dostala opět po 50 letech. Jako dítě jsem je prodělala se vším všudy. Mám je pátý den a stále nacházím nové a nové pupínky. Krom toho, že to svědí jak čert a jsem extrémně ospalá, nemoc snáším poměrně dobře - zatím. Mažu se tekutým pudrem.

Žádná voda při planých neštovicích Joe Sexy (14.02.13)


Léčba

Nesmím neštovice namočit

Co mi pomohlo

Udržovat tělo v teple

Neštovice v dospělosti a únava Macíks (25.12.12)

Je mi 33 let, mám neštovice zhruba tak 4 dny, dohromady zatím 60 pupínků. Svědí to jako čert a místy i bolí. Ze začátku jsem se nemohla ani zvednout jak jsem byla vysílená. Připadám si jako by po mě přejel vlak. Doufám že nenastanou žádné komplikace.

Co mi pomohlo

Paralen a hodně pít. Tekutý pudr, když hodně svědí.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o planých neštovicích