Předčasná ejakulace

Přidat zkušenost

Předčasnou ejakulaci léčí Sexuologie a patří mezi Pohlavní choroby

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Příčiny a rizikové faktory, Léčba, Jak si mohu pomoci sám

Popis předčasné ejakulace  

O předčasné ejakulaci je možno mluvit ve chvíli, kdy muž ve většině případů ejakuluje dříve než je uspokojena jeho partnerka. Z lékařského hlediska lze za předčasnou ejakulaci považovat situaci, kdy muž nedokáže prodloužit soulož na dobu delší než je 1 minuta.

Tato porucha je nejčastější diagnózou, se kterou se sexuolog ve své ordinaci setkává a předpokládá se, že je mnohem častějším problémem v sexuálním životě než například často zmiňovaná erektilní dysfunkce. Většina mužů totiž začíná svůj sexuální život jako tzv. „předčasný ejakulant“. S postupným nabýváním zkušeností a jistoty se však tento problém vytrácí. Je však prokázáno, že asi tři desetiny všech zralých mužů mají s předčasnou ejakulací čas od času potíže.

Podle některých průzkumů bylo zjištěno, že průměrný čas soulože je u mužů asi 16 minut (u žen je tomu o minutu déle), jiný průzkum zase prokázal že tyto časy jsou mnohem kratší – a to asi 2 minuty. Je tedy zřejmé, že délka soulože a doba nutná k dosáhnutí vyvrcholení je věc čistě individuální. Nicméně soulož trvající méně než 3 minuty bývá označována jako krátká – tj. coitus brevis. Někteří postižení dokonce ejakulují ještě před samotným zavedením penisu do pochvy. Tato situace se odborným termínem nazývá ejaculatio ante portas (vyvrcholení před branami). Relativní předčasnou ejakulací nazýváme situaci, kdy muž sice neejakuluje předčasně, nicméně dříve než je uspokojena jeho partnerka.

Příčiny a rizikové faktory předčasné ejakulace  

Jak již bylo řečeno, touto sexuální dysfunkcí trpí mnoho mladých mužů právě začínajících svůj sexuální život. Situace se s postupným nabýváním zkušeností upravuje a není důvodem k zneklidnění.

Příčiny však mohou být i jinde. A to například v nízké frekvenci pohlavních styků (sexuální nadrženost a předrážděnost zajisté vede k překotné ejakulaci), strachu a úzkosti prožívaným v průběhu soulože (obava z neuspokojení sexuální partnerky, či jiné obavy týkající se každodenního života) a nebo se může jednat o naučenou reakci, kdy je vynucena rychlá ejakulace vlivem nepříznivých podmínek pro koitus (obava z odhalení, či dlouhodobý sexualní styk s chladnou ženou, která „už to chce mít rychle za sebou“). Je také prokázáno, že mnoho postižených má několikanásobně zvýšenou vodivost periferních nervů a tím pádem mnohonásobně rychlejší reaktivní odpověď na sexuální dráždění.

Podle příčiny problému můžeme předčasnou ejakulaci dělit na dvě odlišné formy, které mají svůj rozhodující vliv hlavně při volení postupu léčby. První formou je tzv. stenická forma, která je spíše projevem zvýšené potence pacienta. Tito pacienti nemívají problémy s erekcí a často jsou schopni soulož několikrát za sebou opakovat.

Druhým případem je pak tzv. astenická forma předčasné ejakulace, kdy je sice přítomna sexuální předrážděnost, ale chybí síla. Kromě překotné ejakulace (ke které může docházet i bez erekce) jsou u těchto pacientů přítomny i obtíže týkající se schopnosti udržet erekci.

Léčba předčasné ejakulace  

Léčba předčasné ejakulace se dá rozdělit do tří základních skupin: racionální psychoterapie, funkcionální trénink a farmakoterapie.

Racionální psychoterapie

Spočívá v poučení pacienta o jeho problému a vysvětlení jednotlivých souvislostí. Důležitou součástí je taktéž poskytnutí praktických rad, jak soulož prodloužit. Nejčastěji je doporučováno zvýšit četnost sexuálních styků (a to převážně u mladých ještě ne přiliš sexuálně zkušených pacientů), dále pak odpoutávání myšlenek od sexuálních podnětů vedoucích k rychlému nárustu vzrušení a v neposlední řadě taktéž poučení o možnosti snížení sexuálního vzrušení během soulože pomocí krátkých přestávek.

Funkcionální trénink

Má sloužit k nacvičení různých technik, oddalujících ejakulaci. Mezi tyto techniky patří například stiskací technika, kdy je doporučováno těsně před vyvrcholením silně stisknout žalud penisu; či technika start – stop, při které pacient po dobu asi půl hodiny manuálně dráždí svůj pohlavní úd a při každém pocitu blížícího se vyvrcholení přestane.

Farmakoterapie

V dnešní době je oblíbenou „zbraní“ sexuologů. Slouží jako doplňující léčba dvou předešlých postupů. K léčbě chemickými preparáty by však mělo být přistoupeno až po jisté diagnóze předčasné ejakulace a pacient by se neměl spoléhat pouze na rychlý a zaručený účinek těchto preparátů.

Moderní medicína nabízí několik skupin léčiv, která mohou úspěšně bojovat s předčasnou ejakulací. Jsou jimi léky patřící do skupiny psychoterapeutik - anxiolytika, sedatíva, neuroleptika a antidepresiva. Tyto preparáty slouží k celkovému snížení pocitu napětí a vzrušivosti. Je jich využíváno především u pacientů spadajících do astenické formy tohoto onemocnění. Nebezpečí v jejich použití však spočívá v možném vzniku návyku a taktéž jsou popsány nežádoucí vedlejší účinky, kterými jsou například snížené libido či zhoršená erekce.

Další možnou skupinou léčiv používaných při léčbě předčasné ejakulace jsou tzv. lokální anestetika (např. prokain nebo mezokain). Tyto látky je možno pro tyto účely obstarat v podobě gelu či krémů a jejich účinek je témeř stoprocentní. Důležité je však při jejich aplikaci na penis následně použít kondom, který zabraňuje jejich účinku na nervová zakončení ve vagíně a tím potlačení sexuálního prožitku partnerky. Nežádoucími účinky může být alergická reakce, která je u lokálních anestetik poměrně častá. Zvýšenou citlivost k těmto preparátům lze ověřit pomocí kožního testu, kdy aplikujeme menší množství anestetika na kůži a vyčkáme, zda se neobjeví nějaký alergický projev (jako je třeba pálení, svěděni, začervenání či otok). Pokud k alergickému projevu dojde, je nepřípustné tento způsob léčby použít.

Při léčbě předčasné ejakulace je vždy nutné mít na paměti, že se jedná o velmi časově náročnou terapii a je nutná spolupráce nejen pacienta, ale i jeho sexuální partnerky.

Jak si mohu pomoci sám  

Jak již bylo uvedeno, existuje několik technik, které mohou pomoci nacvičit oddálení ejakulace. Je to tedy technika stiskací a technika start – stop. Jejich podstata je vysvětlena výše.

Dalším opatřením, které může pomoci s řešením předčasné ejakulace je změna sexuální polohy. Například poloha, kdy partnerka je „nahoře“ bývá hodnocena kladně u pacientů trpících předčasnou ejakulací.

Ke snížení sexuální dráždivosti může taktéž pomoci používání kondomu.

Na závěr ještě uvěďme několik tipů, které mohou při boji s předčasnou ejakulací pomoci:

  • uvolněte se a nepřipouštějte si žádný stres. Svůj každodenní život hoďte za hlavu
  • snažte se vždy svoje vyvrcholení a ejakulaci regulovat
  • o své problému se nebojte pohovořit se svoji partnerkou, neboť to může být právě ona, kdo vám s tímto problémem může pomoci
  • nesoustřeďte se na podávaný výkon a nemyslete na případné nezdary

Diskuse o předčasné ejakulaci  

Další názvy: Předčasný výron semene, Ejaculatio praecox, překotná ejakulace, PE

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Předčasnou ejakulací

Máte zkušenost s Předčasnou ejakulací?

hydrokéla Slávek Hartl (26.02.22)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na hydrokéla, jestli budu moc mít děti a zda pude ejkulace oři sexu. Pan doktor mi řekl že mi z varlete odstraní malou bílou kuličku, tak se chci zeptat, jestli budu pak po operaci vest s manželkou sexuální život děkuji s pozdravem Slávek

Co mi pomohlo McVitas (25.09.13)

Předčasná ejakulace.

Co mi pomohlo

Co pomohlo mně? Já měl také tento problém, protože mi bylo všechno moc příjemné - doteky partnerky, měkká postel. Zároveň to bylo samozřejmě psychicky. Pak jsem přišel na to, že je třeba si najít nepohodlnou polohu! Vymyslel jsem polohu s partnerkou na kraji postele, nohama se mi opřela o záda a já byl napůl nohama na zemi. Bylo to docela náročné, ale možná právě díky té námaze to konečně byl fakt sex a od té doby jsem se nějak přeprogramoval a vydržím dostatečně dlouho i v normálních polohách. :)

Také si myslím, že je možno snížit citlivost žaludu jednoduchým způsobem a není to obřízka. ;) Stačí když má člověk prostě stále vyhrnutou předkožku a tím, jak se žalud tře o trenky/slipy a tak různě, tak trochu znecitliví. Aspoň já mám ten pocit. A ty kondomy Long action také zdá se fungují a není třeba tak často přerušovat pohyby, když už se člověk dostane aspoň na dobu v řádu minut. :)

Předčasná ejakulace uhlo (24.09.13)

Ahojte, tak aj ja by som sa rád podelil so svoju skúsenosť s predčasnou ejakuláciou a čo mi pomohlo.

Predčasnou ejakuláciou trpím už od 15-tich keď som začal s priateľkou sexuálne žiť. Samozrejme, že mi to vždy vadilo, ale priateľka bola celkom tolerantná, tak sme si to vynahradzovali inak :) Horšie to bolo až sme sa rozišli a ja som si našiel novú priateľku, ktorá až tak tolerantná nebola a začal to byť problém. Od vtedy som sa zaujímal o rozne metódy ako predĺžiť sex.

Co mi pomohlo

Toto je to, čo mi pomáha:

  • masturbácia pred sexom
  • Kegelove cviky (skutočne odporúčam!)
  • niektoré doplnky stravy

Předčasná i opožděná ejakulace J.Pet. (24.11.12)

Do svých 35 let jsem se sexem měl trápení. Šlo o to, že při zahájení pohlavního aktu přišlo silné nutkání ejakulovat. To se mi později dařilo ovládnout, ale potom zase došlo k pocitu úplné ztráty citlivosti. Pak mi někdy trvalo až hodinu, než jsem dosáhl vyvrcholení. Pro mou partnerku tak dlouhá soulož byla nepříjemná a nastával problém s nedostatečným vlhčením pochvy. Já jsem zase měl problém s udržením erekce.

Léčba

Zkoušel jsem krémy a gely na oddálení i urychlení ejakulace, ale nic to neřešilo. Brát pravidelně prášky na psychiku a nervy jsem rozhodně nechtěl.

Co mi pomohlo

Nakonec jsem v 36 rozhodl pro obřízku. S lékařem jsem se dohodl na úplné obřízce s tím, že jsem chtěl kůže odstranit co nejvíce, aby i v klidu byla kůže na penisu hladká.

Po 8 měsících po zákroku jsem měl jistotu, že problém s předčasnou ejakulací i opožděnou ejakulací je 100% pryč. Manželka nyní pravidelně dosahuje vaginálních orgasmů, což dříve bylo jen vzácně. Sex si oba užíváme. Taky mě těší, že se jí můj penis líbí víc než předtím.

Moje devítiletá zkušenost s obřízkou je naprosto pozitivní. Dnes je mi už 45 let a mohu všem říct, že ztráta citlivosti, je mýtus.

Generika na ejakulaci valera (10.09.12)

Taky mě trápí už dlouho předčasná ejakulace, hodně mi ale pomůžou tzv. generika, jsou levnější a dají se sehnat i bez předpisu. Nejvíc beru Super Kamagru, ta je jak na předčasnou, tak i na stopoření.

Obřízka mi vyřešila předčasnou ejakulaci Spokojenej (09.09.12)

Je mi 32 a od začátku sexuálního života jsem měl problém s předčasnou ejakulací. Nepříjemně to omezovalo náš sexuální život.

Léčba

Přečetl jsem hodně komentářů a zkušeností od lidí, který měli podobný problém, a rozhodl jsem se pro kompletní odstranění předkožky. Šel jsme do toho, i když jsem riskoval, že to můj problém nevyřeší.

Co mi pomohlo

Protože jsem neměl žádný zdravotní problém, musel jsem na zákrok na soukromou kliniku, kde jsem si to musel celé zaplatit. Zákrok proběhl s lokální anestezií, trval asi 45min a proběhl bez problémů. Abych to zkrátil, po čtrnácti dnech od operace jsem už sám odstranil zbylé dva stehy pod uzdičkou. Další den jsem netrpělivě zavolal přítelkyni na první sex. Byl ale opět klasicky rychlý. Po několika dnech jsme to zkusili znovu a bylo to neuvěřitelné. Ejakulaci jsem ovládl jako nikdy před tím. Nevěřil jsem, že je to opravdu možné. Stále to ještě trochu bolelo, ale to už mi vůbec nevadilo. Po měsíci se vše zcela zahojilo a jsem dokonale spokojený, a i přítelkyně si to nemůže vynachválit.

Nevím, jestli obřízka vyřeší každému předčasnou ejakulaci tak rychle jako mě, ale jako první krok, to můžu každému doporučit. Obřízkou se naráz vyřeší přecitlivělost žaludu, krátká uzdička případně i užší předkožka. Všechny tyto věci sex rozhodně zkracují. Taky metoda „start-stop“, pro oddálení ejakulace, pak může začít správně fungovat.

Osobně doporučuji mluvit přímo s lékařem, který zákrok provede. S ním se ujistit, že provede obřízku úplnou (v řadě nemocnic dělají rutinně částečnou) a nezapomenout na uvolnění uzdičky.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.