DISKUSE, Popis předčasné puberty, Rizikové faktory, Příznaky, Léčba, Jak si mohu pomoci sám, Komplikace
Popis předčasné puberty
Puberta je období života člověka, které je charakterizováno vývojem sekundárních pohlavních znaků. Jedná se o zvětšení prsou, změny hlasu, růst ochlupení, nárůst svaloviny, vousů, a změny v uložení tělesného tuku. Předčasná puberta je charakterizována nástupem těchto příznaků před 8. rokem života u holek a před 9. rokem u kluků. Vyskytuje se asi u 0,6 % všech dětí, její výskyt tedy není příliš vzácný. Mnohem častější bývá u děvčat, kde příčiny její vzniku bývají jiné než příčiny u chlapců. Může být příznakem vážného onemocnění, proto by se její rozvoj neměl podceňovat.
Rizikové faktory
Existují dva typy předčasné puberty- a to centrální a
periferní.
Centrální má původ v časnějším nastartování osy hypotalamus-
hypofýza- pohlavní žlázy. Část mozku (hypotalamus) vytvoří takzvaný
hormon uvolňující gonadotropiny (gonadotropin- releasing hormon). Tento
hormon působí na hypofýzu (přívěšek mozkový), která následně
uvolňuje hormony folikulostimulační hormon (FSH) a
luteinizační hormon (LH), které působí na samotné
pohlavní žlázy (vaječníky nebo varlata).
Pohlavní žlázy jsou tak donuceny k aktivitě a tvoří pohlavní hormony typické pro dané pohlaví (izosexuální forma).
Centrální předčasná puberta může vzniknout jako důsledek jakýchkoliv poškození mozku- po úrazech hlavy, zánětech mozkových blan (meningitidy), zánětech mozku (encefalitidy), při mozkových nádorech. Příčinou bývá také neléčená dlouhotrvající snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza).
U periferní předčasné puberty (pseudopuberty) bývají důvody jiné. Pohlavní hormony mohou být produkovány jak pohlavními žlázami samotnými, bez předchozí stimulace z vyšších systémů, také ale mohou být vytvořeny v jiných místech organismu- nejčastěji v nadledvinách, nebo v některých nádorech.
Pohlavní hormony tak vytvořené mohou být jednak typické pro dané pohlaví (tedy ženské hormony u dívek a mužské u kluků)- tehdy hovoříme o pseudopubertě izosexuální. Existuje také ale u forma heterosexuální, u které se tvoří hormony opačného pohlaví a způsobují další vývoj jeho směrem.
Tak třeba nádory vaječníků produkují ženské pohlavní hormony bez závislosti na stimulaci z mozku, dále jiné nádory, takzvané teratomy, které se v dětském věku mohou vyskytnout, a které jsou umístněny kdekoliv v těle, mohou produkovat hormony- jak ženské, tak i mužské.
Onemocnění nadledvin zvané kongenitální adrenální hyperplazie bývá také častou příčinou nástupu pseudopuberty. U tohoto onemocnění dochází v důsledku vrozené (=kongenitální) poruchy jednoho nebo více enzymů v nadledvinkách (adrenes) ke zvýšené tvorbě mužských pohlavních hormonů (androgenů), které pak vyvolají předčasnou pseudopubertu izosexuální u kluků a heterosexuální u holek.
Předčasnou pseudopubertu mohou vzácně vyvolat také pohlavní hormony přivedeny do organismu zvenčí. V poslední době se objevují důkazy o souvislosti vzniku pseudopuberty u děvčat s přijímáním syntetických (environmentálních) estrogenů v potravě nebo kosmetice (opalovací krémy, laky na nehty, šampóny s obsahem placenty).
Největší riziko ve vývoji předčasné puberty ale představuje, zdá se, sója a pokrmy z ní připravené (sojové mléko užívané jako alternativa ke kravskému mléku).
Diskutuje se také o škodlivosti požívání potravin, ke kterých přípravě bylo použito maso nebo mléko zvířat, u kterých byl v zájmu většího zisku jejich přirozený růst a vývoj urychlen androgeny.
Prevence předčasné puberty
Specifická prevence vůči vzniku tohoto onemocnění neexistuje. Doporučuje se u malých dětí neužívat sojové mléko jako jednu z hlavních složek výživy a také je vhodné sledovat složení běžně používané kosmetiky, kvůli možnému obsahu syntetických estrogenů.
Příznaky nemocí
Příznaky předčasné puberty v různé míře připomínají projevy
puberty typické.
Centrální puberta se u dívek projevuje nejdříve urychleným tělesným
růstem, nárůstem prsníků, později se objevuje ochlupení na genitálu a
v podpaží, a nakonec se dostaví menstruace. Průběh bývá v podstatě
stejný jako u normální puberty. Urychluje se kostní
zrání, které má při neléčení za následek předčasné
uzavření růstových štěrbin v kostech a nižší definitivní
tělesnou výšku.
U kluků se centrální předčasná puberta projevuje nejdříve zvětšováním varlat, ztmavnutím a rýhováním šourku. Později se zvětšuje také penis, objeví se ochlupení, dostaví se erekce a noční poluce, přičemž vytvořené spermie jsou plně funkční již v tomto dětském věku.
Předčasná pseudopuberta izosexuální se u obou pohlaví projevuje příznaky, které jsou v různé míře identické s příznaky normální (fyziologické) puberty. Může se projevit také pouze jeden z příznaků vývoje sekundárních pohlavních znaků, třeba pouze zvětšení prsou, nebo pouze nárůst ochlupení. Tato forma se pak nazývá inkompletní, neboli neúplná.
U heterosexuální formy dochází k objevení se změn které jsou typické pro opačné pohlaví.
U holek se tyto změny nazývají virilizace, kdy dochází ke zvětšení klitorisu. Zvýšené ochlupení po celém těle, chloupky až vousy na tvářích, také ochlupení na genitálu, které je tzv. mužského typu (není ukončeno vodorovnou linií, ale vybíhá nahoru k pupíku), se nazývá hirsutismus.
U kluků dochází k feminizaci- tedy k rozvoji druhotních pohlavních znaků typických pro ženské pohlaví. Jedná se zejména o zvětšení prsních žláz, změnu ochlupení, a typicky ženské rozložení tuku.
Léčba předčasné puberty
Při vypozorování jakýchkoliv z příznaků předčasné puberty je nutné navštívit lékaře, a to nejlépe dětského endokrinologa. Ten již z příznaků na dítěti viditelných může odhadnout, o jaký typ poruchy se může jednat. Zhodnotí stupeň vyzrálosti pohlavních orgánů (užívá se tzv. stupnice dle Tannera, která hodnotí rozvoj sekundárních pohlavních znaků obodováním na stupnici od 1 do 5). Porovnáním výšky a hmotnosti pacienta s tabulkami zjistí stupeň odchylky mezi normou a hodnotami pacienta.
Dále se z krve stanovují hladiny jednotlivých pohlavních i jiných hormonů, u holek se provede gynekologické vyšetření, a také ultrazvuk břicha. Může se tím prokázat vyzrálost vnitřních pohlavních orgánů a také odhalit příčina předčasné nadprodukce pohlavních hormonů (nádor).
Velmi důležité je udělat rentgenový snímek zápěstí. Dle stupně zralosti zápěstních kostí se určuje takzvaný kostní věk, který ukazuje, jak je dítě staré biologicky. Podle stupně odlišnosti od kalendářního věku dítěte lze odhadnout jeho konečnou tělesnou výšku.
Pokud se jedná o předčasnou pubertu centrálního typu, nastupuje léčba, která by měla zpomalit vývoj dalších znaků. Jedná se o podávání takzvaných agonistů gonadoliberinů- tj. látek, které se vážou na stejné receptory než hormony produkované hypotalamem, a tím že obsadí receptory pro ně, jim znemožní jejich další působení. Není to důležité ani tak pro samotné projevy puberty, jako kvůli zpomalení a prodloužení doby nárůstu dlouhých kostí.
U pseudopuberty je nezbytné zjistit příčinu, která vyvolává nadprodukci pohlavních hormonů, a odstranit ji. Jelikož se ve většině případů jedná o nádor, je nutné jej čím dřív vyoperovat a o následné léčbě se rozhoduje dle stavu pacienta a hladin hormonů.
Jak si mohu pomoci sám
U dítěte s příznaky předčasného nástupu puberty je nezbytné neprodleně navštívit lékaře, je totiž možné, že se jedná o příznak vážného nádorového onemocnění!
I při nenádorové příčině uvedených změn je ale nutné dodržovat předepsanou terapii, jde o ovlivnění konečné tělesné výšky dítěte.
Komplikace předčasné puberty
Nejčastějším důsledkem onemocnění je předčasné uzavření růstových štěrbin, a tím ukončení růstu dítěte v časném věku. Pohlavní hormony totiž působí na růst kostí do délky. Při jejich nadbytku v příliš časném věku se dítěti urychlí nástup růstového výšvihu, který je v pubertě přítomen, no díky časnějšímu vyspění se jeho růst také dříve ukončí. Dítěti tak chybí několik let růstu v předpubertálním období a jeho definitivní tělesná výška je tak nižší než by měla být.
Předčasné dospívání může sebou přinést i jiné problémy, zejména společenské. Dítě se nápadně odlišuje od vrstevníků a to ho může vyčleňovat z jejich kolektivu. Jeho psychický vývoj ale zůstává na úrovni kalendářního věku, předčasný nástup puberty nezpůsobuje rychlejší psychickou nebo intelektuální vyzrálost.
Diskuse
Další názvy: pubertas praecox, centrální předčasná puberta, periferní předčasná puberta, předčasná pseudopuberta, předčasná puberta izosexuální, předčasná puberta heterosexuální, předčasná puberta kompletní, předčasná puberta inkompletní
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.