Preeklampsie

Přidat zkušenost

Preeklampsii léčí Gynekologie a patří mezi Akutní, život ohrožující stavy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace, Jak si pomoci sama

Popis preeklampsie  

Preeklampsie je závažný stav vznikající v těhotenství. Vyskytuje se asi ve 4-8% těhotenství. Je to stav vyznačující se zvýšeným krevním tlakem (hranice je 140/90) a bílkovinou v moči (0,5 g/24 hodin). Nemusí být přítomny edémy, jak se dříve předpokládalo. Samotné edémy bez přítomné hypertenze nemusí znamenat vůbec nic. Rozlišuje se mnoho typů a mezi klasifikacemi hypertenzních chorob v těhotenství panuje určitý chaos. Důležité pro kliniku je však pouze to, jestli je to tzv. preeklampsie superponovaná, nasedající na primární hypertenzi, která má prognózu horší. Nebo se objevila až v těhotenství. Zpravidla se tak stává ve dvacátém týdnu těhotenství a později. Její příčina tkví v tzv. endoteliální dysfunkci matky. Znamená to, že u ženy nejsou vyvážené pro a protisrážlivé krevní faktory, buňky cév tvoří více faktorů, které navozují vasokonstrikci, zúžení cév. Dalším faktorem je špatný vývoj placenty.

Eklampsie je život ohrožující stav, který zpravidla nasedá na preeklampsii. Ale není tomu tak vždy. Existuje i forma bez předcházející preeklampsie, která je velmi závažná právě tím, že se na tuto diagnozu nemusí včas přijít. Je to záchvatovité onemocnění, projevující se tonicko-klonickými křečemi, které vznikají bez jiné mozkové patologie.

HELLP syndrom je definován laboratorními ukazateli: hemolytické anémie, elevace jaterních testů, snížený počet krevních destiček.

Rizikové faktory preeklampsie  

Rizikovým faktorem je hypertenze. Může být primární nebo sekundární. Primární (esenciální) hypertenze je zvýšený krevní tlak, u kterého nezjistíme příčinu. U sekundární hypertenze příčinu známe. Můžou to být choroby ledvin, endokrinních žlaz (nadledvin, štítné žlázy..), které pokud se léčí tak hypertenze mizí.

Hypertenze má řadu rizikových faktorů, které tedy platí i pro hypertenzní choroby v těhotenství. Je to obezita, nadměrný přísun soli, zvýšené krevní tuky, kouření a řada dalších. Kromě toho má preeklampsie ještě další rizikové faktory. Preeklampsie se například vyskytuje více u prvorodiček, důležitá je také genetická predispozice, věk těhotné před 18. rokem a nad 35. rokem. Ze strany plodu jsou to vrozené vývojové vady, mnohočetná těhotenství, mola hydatidosa.

Prevence preeklampsie  

Prevencí preeklampsie je pravidelná návštěva prenatální poradny. V začátku těhotenství chodí budoucí maminky asi jednou za 4 týdny. Později se intervaly zkracují, ke konci těhotenství ženy navštěvují svého porodníka jednou týdně. V poradnách se maminkám měří tlak a také zkoumá moč, kterou přinesou, jestli obsahuje bílkovinu. Pokud ano, lékař musí odlišit i další možná onemocnění projevující se vysokým tlakem a bílkovinou v moči a nasadit příslušnou léčbu. Takové těhotné jsou pak vedené v tzv. rizikových poradnách a jejich návštěvy porodníka jsou pak častější.

Příznaky preeklampsie  

Preeklampsie se projevuje jako hypertenze. Důležitá je závažnost hypertenze. Prvním a většinou jedinými příznaky jsou bolesti hlavy, únava a nauzea. Jsou to příznaky časné. Poruchy vidění a jiné pozdní příznaky u těhotných nevídáme, protože jsou samozřejmě léčeny. Největším nebezpečím jsou změny v placentě, které ohrožují vývoj plodu. Může docházet k jeho špatnému zásobení kyslíkem a následné retardaci vývoje.

Eklampsie většinou probíhá ve čtyřech stádiích. První, prodromální fáze je velmi krátká a někdy může úplně chybět. Většinou je těhotná neklidná, dochází k záškubům obličejových svalů, oční bulby a hlava se jí stáčejí do boku, silně jí bolí hlava. Příznačná je bolest v epigastriu – pod žebry v jaterní krajině. Pak nastupuje fáze tonických křečí – hlavně postihuje šíjové a zádové svalstvo, těhotná je celá jakoby napnutá. To trvá několik vteřin. Fáze klonických křečí se projevuje generalizovanými záškuby svalů celého těla. Tato fáze je nejdelší, řádově trvá minuty. Tato fáze pak vede ke komatu s mydriázou (rozšířené zornice), sníženými reflexy, hlubokým dýcháním.

Při eklamptickém záchvatu nemusí proběhnout všechny fáze. Někdy dojde například k náhlému upadnutí do komatu – eklampsie sine eklampsie (sine – bez). Podle popisu je zřejmé, že záchvat prakticky nelze odlišit od epileptického. Je tu, ale jedna pomůcka. Těhotná s eklampsií se na rozdíl od epileptičky zpravidla nepomočí, protože dochází k tzv. anurii (ledviny mají natolik sníženou funkci, že nevytvoří dostatek moči).

Léčba preeklampsie  

Hlavní je kompenzovat zvýšený tlak. Používají se antihypertenziva, která jsou bezpečná v těhotenství. Je to například α metyldopa, β blokátory, nebo blokátory kalciových kanálů. V těhotenství se až na vyjímečné indikace nesmí podávat ACE inhibitory a diuretika! Důležité je léčit ty těhotné, které to opravdu potřebují. Tzn. ne každé zvýšení tlaku je za potřebí snižovat. Někdy naopak zbytečné snížení tlaku zhorší prokrvení placenty a ohrozí plod. Je na lékaři, aby posoudil pro a proti terapie u každé pacientky individuálně. Dále musí mít každá těhotná antikonvulzivum – lék proti křečím. Nejčastěji Magnesium sulphuricum nebo benzodiazepin.

Eklampsie je jednou z indikací k ukončení těhotenství bez ohledů na stáří plodu a jeho vyzrálost.

Komplikace preeklampsie  

Komplikací preeklampsie jsou eklampsie, DIC, HELLP syndrom. O eklampsii již bylo pojednáno. Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC) je život ohrožující stav. Je to rozvrat hemostázy, který může vznikat jako důsledek různých stavů jako je sepse, velké krvácení, odlučování placenty, embolie plodovou vodou a v neposlední řadě i na podkladě eklampsie. Dochází k patologické aktivaci vnitřního faktoru, který aktivuje protrombogenní mechanismy. Dojde k tvorbě trombů v malých cévách. To se děje v prvním stádiu, které se většinou nijak neprojevuje. Dále však nastane vyčerpání krevních destiček, koagulačních faktorů a dojde postupně k nekontrolovatelnému krvácení. Pokud se zahájí včas léčba, dá se stav vyléčit. Spotřebuje se na to velké množství krve, heparinu a dalších látek, ale nemocná se vyléčí. Záleží na celkovém stavu těhotné a v jakém stádiu DIC se s léčbou začalo.

Zkratka HELLP znamená hemolytickou anémii, elevaci jaterních testů, snížený počet krevních destiček. Je to syndrom, který může, ale nemusí nasedat na preeklampsii. Vzniká na podobném podkladě jako preeklampsie. Zpravidla se objeví v druhém nebo třetím trimestru gravidity. V České republice se ročně vyskytne asi pět případů na tisíc porodů. Hlavním příznakem je epigastrická bolest, dále jsou to nevolnost, zvracení, bolest hlavy, hypertenze, bílkovina v moči. Syndrom se léčí podobně jako preeklampsie, podle dalších příznaků se pak léčba doplňuje.

Těhotenství se u HELLP syndromu zpravidla ukončuje avšak ne za tak dramatických okolností jako u eklampsie. Většinou se ještě stihnou podat kortikoidy kvůli zrání plic plodu. Plod se může porodit přirozenou cestou.

Jak si pomoci sama  

Jak již bylo řečeno rizikovým faktorem preeklampsie je hypertenze. Není úplně jasné jak rozvoji hypertenze zabránit, ale je jasné, že lze alespoň snížit pravděpodobnost jejího vzniku omezením rizikových faktorů (viz výše).

Při diagnóze preeklampsie je nutné dodržovat režim předepsaný lékařem. Nenamáhat se, brát pravidelně léky. Při jakýchkoliv pochybnostech se těhotná může obrátit na svého gynekologa.

preeklampsii najdete informace i na eMimino.cz

Diskuse  

Další názvy: HELP syndrom, eklampsie, pozdní gestóza, EPH syndrom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s preeklampsií

Máte zkušenost s preeklampsií?

Špatný konec 87niki (03.04.15)

Zvracela jsem od začátku těhotenství, ale brala jsem to jako klasickou těhotenskou nevolnost. V 5. měsíci těhotenství mi zjistili vysoký tlak, 200/129, nasadili léky, ty ale nezabíraly. Po týdnu, kdy tlak nechtěl klesnout a stále jsem měla hodnoty kolem 140/115, mě hospitalizovali. V nemocnici tlak stabilizovali, ale screening ukázal, že mám málo plodové vody, plod nepřibírá a selhává mu srdíčko. Tři dny na to už jsem necítila pohyby, ultrazvuk ukázal, že miminku přestalo bít srdce. Začali mi vyvolávat porod. Naštěstí to proběhlo rychle a ten den kolem půlnoci jsem porodila mrtvého chlapečka. Takže u mě to nedopadlo dobře jako u předchozích příspěvků a tlak měl takovýto dopad na mé těhotenství. Teď je to asi dva týdny od porodu a tlak mi začíná klesat. Podotýkám, že nikdy předtím jsem s tlakem neměla potíže a měla jsem ho spíš nízký, jsem štíhlá a skoro nesolím.

Léčba

Dopegyt, Vasocardin, Agen, Prestarium.

Co mi pomohlo

Bohužel mi pomohlo ukončení těhotenství ve 24. týdnu.

Preeklampsie rozie (22.06.14)

Šla jsem ráno normálně do těhotenské poradny. Těhotenství probíhalo normálně, jenom na UTZ v nemocnici se jim nezdál tlak v uterinkách a také pomalejší vývoj plodu. Nicméně nikdo se tím výrazně nezabýval, mně bylo dobře, tak jakýpak stres. Sestra se zděsila otoků nohou, které se mně zdály úplně v pohodě, bývaly obvykle stokrát horší. Našla v moči bílkovinu, tlak 150/95 a hned jsem obdržela papíry do nemocnice. Než jsem tam dojela, podstoupila všechny procedury, tlak poskočil na 195/105. Nechali mě sedět na chodbě, kde jsem měla čekat hodinu na výsledky krve a moči. Nudíc se, došla jsem si do trafiky pro křížovky, bylo mi dobře. Po výsledcích to nabralo spád. Musela jsem na lůžkové, že si mě tam nechají, jenže než vyplnili přijímací papíry, začal se malý v břiše dusit. A než jsem stačila říct á, probírala jsem se na JIPce po akutní sekci. Na JIPu si mě nechali ještě celou noc a půl dalšího dne. Nešel jim srazit můj vysoký tlak, tak se u mě po hodině střídali doktoři a doktorky. Všechno dobře dopadlo. Já v pořádku, malý v pořádku, jenom si pobyl dva měsíce v inkubátoru. Narodil se jako kilové mimčo, odpovídal 27. tt. Dodnes si neumím vysvětlit, jak je možné, že při tom všem jsem nepociťovala žádné potíže. Dva měsíce po porodu jsem denně docházela na internu, kde mi každý den měřili tlak a postupně vysazovali léky.

Léčba

Lomir, Prestarium, Vasocardin

Preeklampsie v roce 1974 Cheetah (19.11.12)

Otěhotněla jsem v roce 1974, termín porodu 20. června 1975. Výchozí váha byla 49 kg. Zpočátku jsem měla jen běžné problémy - nauzea. Asi v 7. měsíci jsem začala otékat. Můj gynekolog nebral tento údaj nijak v úvahu, jeho jediný pokyn zněl - méně pijte. Každý den jsem přibírala 2 kg, byla jsem neforemná, tlak nebyl nijak zvýšený, aspoň jsem nedostala žádné léky. Při poslední kontrole dne 16. června již byl můj stav kritický, přestala jsem močit, manžel mě odvezl do nemocnice, kde diagnostikovali preeklampsii, bílkovina tenkrát 4 křížky, tlak 220/140. Uložili mě na lůžko, žádné gynekologické vyšetření nebylo možné, začala jsem zvracet, úporné bolesti v kříži, špatně jsem viděla.

Léčba

Poslední, co jsem vnímala, byla konzultace nad lůžkem, kde můj gynekolog stále tvrdil, že porod bude spontánní. Potom už jen spěch, rychlá jízda vozíkem a probuzení po 14 hodinách po císařském řezu. Celou dobu v porodnici (6 týdnů) jsem spala a spala, bez zájmu, ještě půl roku po porodu jsem nebyla úplně v pořádku. Medikace vůbec žádná.

Co mi pomohlo

Ukončení těhotentsví císařem a čas.

Akutní sekce při preeklampsii EVa1882 (06.10.12)

Těhotenství jsem měla zcela bezproblémové, na konci 4. měsíce jsem měla mírně zvýšený tlak 135/85, tak mě gynekolog nechal doma na nemocenské. Vše bylo pak naprosto v pořádku až na občasné tvrdnutí břicha - brala jsem magnezium. Ke konci 7. měsíce jsem šla na kontrolu a znovu jsem měla vyšší tlak 140/90. Dostala jsem Dopegyt a Vasocardin a měřila tlak 3× denně. Vše bylo více-méně v normálu, tlak byl hraniční, ale jinak vše ok - žádné otoky ani bílkovina v moči.

Ve čtvrtek jsem byla pro výsledky krve, kterou žádali do porodnice, kde jsem měla za týden nastoupit - vše naprosto v pořádku, tlak ideální. Na druhý den mi bylo ale od rána nějak špatně - měřila jsem si tlak a byl vyšší, vzala jsem si o prášek víc a odpočívala, ale večer už to stoupalo na 180/120, takže rychle do nemocnice, tam mě napojili na kapačky a v moči našli bílkoviny.

Za tři dny už jsem byla celá oteklá, obličej, ruce, nohy, tlak pořád hraniční, takže na další den mi vyvolali v 34. týdnu porod. Skončilo to akutní sekcí, tlak mi stoupal tak rychle, že nemohli čekat až budu moct porodit normálně, malý měl nejdřív potíže s dýcháním, ale jinak je v pořádku, už jsou mu 3 roky. Dodnes netuším, proč jsem preeklampsii dostala - je mi 30, nejsem ani obézní, ani jsem nikdy neměla vysoký tlak a žádné zdravotní problémy.

Léčba

Dopegyt, Vasocardin, Magnesium
Po porodu už jen Dopegyt, do dvou týdnu se tlak znovu upravil do normálu.

Co mi pomohlo

Ukončení těhotenství

Preeklampsie a zkušenost makejka (18.12.10)

Otěhotněla jsem v roce 1977 v červnu, termín porodu jsem měla 31.3.1978. Od konce třetího měsíce jsem zvracela a zvracela. Ve čtvrtém měsíci jsem měla poprvé vysoký tlak - 190/120. Pan doktor mi napsal léky na vysoký tlak, a protože jsem z počáteční váhy 56 kg měla už 53, tak mi přidal čípky, abych pořád nezvracela. Že mě hrozně bolí hlava, to ho vůbec nezajímalo. Bylo mi 18 a bála a styděla jsem se ozvat (pan doktor byl starý pán, bývalý primář v nemocnici). Na mou námitku, že mi je zle mi odpověděl, že jsem těhotná, a tak mi nemůže být dobře.

Běžně jsem omdlévala, nepřibývala vůbec na váze a zvracela a zvracela. 8.března mi bylo hrozně zle, měla jsem velké bolesti v břiše, hlavu jsem měla na prasknutí. Jeli jsme s manželem do nemocnice, doktor řekl, že jsem nervozní z těhotenství a přidal mi Diazepam. A přesně za týden 15.března v noci jsem upadla do bezvědomí. Vše dál vím jen z manželova vyprávění. Napřed mě křísil. Omdlévala jsem přece běžně, měla jsem prý pusu plnou pěna a celé tělo v křeči. Utíkal do budky volat záchranku (rok 1978), přijeli a nevěděli, co se mnou. Dovezli do nemocnice a tam ten samý doktor, co před týdnem. Dovezli všechny kapacity, dcera se narodila císařským řezem, já se probrala za 3 dny, naštěstí ona i já bez následků.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.