DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace, Jak si pomoci sama
Příznaky preeklampsie
Popis preeklampsie
Preeklampsie je závažný stav vznikající v těhotenství. Vyskytuje se asi ve 4-8% těhotenství. Je to stav vyznačující se zvýšeným krevním tlakem (hranice je 140/90) a bílkovinou v moči (0,5 g/24 hodin). Nemusí být přítomny edémy, jak se dříve předpokládalo. Samotné edémy bez přítomné hypertenze nemusí znamenat vůbec nic. Rozlišuje se mnoho typů a mezi klasifikacemi hypertenzních chorob v těhotenství panuje určitý chaos. Důležité pro kliniku je však pouze to, jestli je to tzv. preeklampsie superponovaná, nasedající na primární hypertenzi, která má prognózu horší. Nebo se objevila až v těhotenství. Zpravidla se tak stává ve dvacátém týdnu těhotenství a později. Její příčina tkví v tzv. endoteliální dysfunkci matky. Znamená to, že u ženy nejsou vyvážené pro a protisrážlivé krevní faktory, buňky cév tvoří více faktorů, které navozují vasokonstrikci, zúžení cév. Dalším faktorem je špatný vývoj placenty.
Eklampsie je život ohrožující stav, který zpravidla nasedá na preeklampsii. Ale není tomu tak vždy. Existuje i forma bez předcházející preeklampsie, která je velmi závažná právě tím, že se na tuto diagnozu nemusí včas přijít. Je to záchvatovité onemocnění, projevující se tonicko-klonickými křečemi, které vznikají bez jiné mozkové patologie.
HELLP syndrom je definován laboratorními ukazateli: hemolytické anémie, elevace jaterních testů, snížený počet krevních destiček.
Rizikové faktory preeklampsie
Rizikovým faktorem je hypertenze. Může být primární nebo sekundární. Primární (esenciální) hypertenze je zvýšený krevní tlak, u kterého nezjistíme příčinu. U sekundární hypertenze příčinu známe. Můžou to být choroby ledvin, endokrinních žlaz (nadledvin, štítné žlázy..), které pokud se léčí tak hypertenze mizí.
Hypertenze má řadu rizikových faktorů, které tedy platí i pro hypertenzní choroby v těhotenství. Je to obezita, nadměrný přísun soli, zvýšené krevní tuky, kouření a řada dalších. Kromě toho má preeklampsie ještě další rizikové faktory. Preeklampsie se například vyskytuje více u prvorodiček, důležitá je také genetická predispozice, věk těhotné před 18. rokem a nad 35. rokem. Ze strany plodu jsou to vrozené vývojové vady, mnohočetná těhotenství, mola hydatidosa.
Prevence preeklampsie
Prevencí preeklampsie je pravidelná návštěva prenatální poradny. V začátku těhotenství chodí budoucí maminky asi jednou za 4 týdny. Později se intervaly zkracují, ke konci těhotenství ženy navštěvují svého porodníka jednou týdně. V poradnách se maminkám měří tlak a také zkoumá moč, kterou přinesou, jestli obsahuje bílkovinu. Pokud ano, lékař musí odlišit i další možná onemocnění projevující se vysokým tlakem a bílkovinou v moči a nasadit příslušnou léčbu. Takové těhotné jsou pak vedené v tzv. rizikových poradnách a jejich návštěvy porodníka jsou pak častější.
Příznaky preeklampsie
Preeklampsie se projevuje jako hypertenze. Důležitá je závažnost hypertenze. Prvním a většinou jedinými příznaky jsou bolesti hlavy, únava a nauzea. Jsou to příznaky časné. Poruchy vidění a jiné pozdní příznaky u těhotných nevídáme, protože jsou samozřejmě léčeny. Největším nebezpečím jsou změny v placentě, které ohrožují vývoj plodu. Může docházet k jeho špatnému zásobení kyslíkem a následné retardaci vývoje.
Eklampsie většinou probíhá ve čtyřech stádiích. První, prodromální fáze je velmi krátká a někdy může úplně chybět. Většinou je těhotná neklidná, dochází k záškubům obličejových svalů, oční bulby a hlava se jí stáčejí do boku, silně jí bolí hlava. Příznačná je bolest v epigastriu – pod žebry v jaterní krajině. Pak nastupuje fáze tonických křečí – hlavně postihuje šíjové a zádové svalstvo, těhotná je celá jakoby napnutá. To trvá několik vteřin. Fáze klonických křečí se projevuje generalizovanými záškuby svalů celého těla. Tato fáze je nejdelší, řádově trvá minuty. Tato fáze pak vede ke komatu s mydriázou (rozšířené zornice), sníženými reflexy, hlubokým dýcháním.
Při eklamptickém záchvatu nemusí proběhnout všechny fáze. Někdy dojde například k náhlému upadnutí do komatu – eklampsie sine eklampsie (sine – bez). Podle popisu je zřejmé, že záchvat prakticky nelze odlišit od epileptického. Je tu, ale jedna pomůcka. Těhotná s eklampsií se na rozdíl od epileptičky zpravidla nepomočí, protože dochází k tzv. anurii (ledviny mají natolik sníženou funkci, že nevytvoří dostatek moči).
Léčba preeklampsie
Hlavní je kompenzovat zvýšený tlak. Používají se antihypertenziva, která jsou bezpečná v těhotenství. Je to například α metyldopa, β blokátory, nebo blokátory kalciových kanálů. V těhotenství se až na vyjímečné indikace nesmí podávat ACE inhibitory a diuretika! Důležité je léčit ty těhotné, které to opravdu potřebují. Tzn. ne každé zvýšení tlaku je za potřebí snižovat. Někdy naopak zbytečné snížení tlaku zhorší prokrvení placenty a ohrozí plod. Je na lékaři, aby posoudil pro a proti terapie u každé pacientky individuálně. Dále musí mít každá těhotná antikonvulzivum – lék proti křečím. Nejčastěji Magnesium sulphuricum nebo benzodiazepin.
Eklampsie je jednou z indikací k ukončení těhotenství bez ohledů na stáří plodu a jeho vyzrálost.
Komplikace preeklampsie
Komplikací preeklampsie jsou eklampsie, DIC, HELLP syndrom. O eklampsii již bylo pojednáno. Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC) je život ohrožující stav. Je to rozvrat hemostázy, který může vznikat jako důsledek různých stavů jako je sepse, velké krvácení, odlučování placenty, embolie plodovou vodou a v neposlední řadě i na podkladě eklampsie. Dochází k patologické aktivaci vnitřního faktoru, který aktivuje protrombogenní mechanismy. Dojde k tvorbě trombů v malých cévách. To se děje v prvním stádiu, které se většinou nijak neprojevuje. Dále však nastane vyčerpání krevních destiček, koagulačních faktorů a dojde postupně k nekontrolovatelnému krvácení. Pokud se zahájí včas léčba, dá se stav vyléčit. Spotřebuje se na to velké množství krve, heparinu a dalších látek, ale nemocná se vyléčí. Záleží na celkovém stavu těhotné a v jakém stádiu DIC se s léčbou začalo.
Zkratka HELLP znamená hemolytickou anémii, elevaci jaterních testů, snížený počet krevních destiček. Je to syndrom, který může, ale nemusí nasedat na preeklampsii. Vzniká na podobném podkladě jako preeklampsie. Zpravidla se objeví v druhém nebo třetím trimestru gravidity. V České republice se ročně vyskytne asi pět případů na tisíc porodů. Hlavním příznakem je epigastrická bolest, dále jsou to nevolnost, zvracení, bolest hlavy, hypertenze, bílkovina v moči. Syndrom se léčí podobně jako preeklampsie, podle dalších příznaků se pak léčba doplňuje.
Těhotenství se u HELLP syndromu zpravidla ukončuje avšak ne za tak dramatických okolností jako u eklampsie. Většinou se ještě stihnou podat kortikoidy kvůli zrání plic plodu. Plod se může porodit přirozenou cestou.
Jak si pomoci sama
Jak již bylo řečeno rizikovým faktorem preeklampsie je hypertenze. Není úplně jasné jak rozvoji hypertenze zabránit, ale je jasné, že lze alespoň snížit pravděpodobnost jejího vzniku omezením rizikových faktorů (viz výše).
Při diagnóze preeklampsie je nutné dodržovat režim předepsaný lékařem. Nenamáhat se, brát pravidelně léky. Při jakýchkoliv pochybnostech se těhotná může obrátit na svého gynekologa.
Diskuse
Další názvy: HELP syndrom, eklampsie, pozdní gestóza, EPH syndrom
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.