Rakovina plic

Přidat zkušenost

Rakovinu plic léčí Onkologie a patří mezi Onemocnění dolních cest dýchacích

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Příčina a rizikové faktory, Příznaky a projevy, Vyšetření, Léčba, Prevence, Jak si pomoci, Komplikace

Popis rakoviny plic

Na začátku dvacátého století byla rakovina plic raritou plicních klinik, na kterou se chodili dívat lékaři i medici. Po masivním rozšíření cigaret ve dvacátých letech přišel obrovský zlom. Počet karcinomů plic prudce narostl a stal se obávanou, ale stále podceňovanou nemocí kuřáků, kteří spoléhají na štěstí s tím, že jejich babička kouřila krabičku denně a dožila se i tak stovky.

Miliardový obrat tabákových společností si vybírá vysokou daň - v České republice trpí plicní karcinomem asi 100 mužů ze 100 000 a přibližně každý dvacátý muž rakovině podlehne. Apelující je zvyšující se počet plicních karcinomů u žen.

Rakovina plic se tak stala nejčastějším nádorovým onemocněním i přesto, že se její riziko dá snížit na minimum, narozdíl třeba od rakoviny prsu nebo prostaty.

Příčina a rizikové faktory rakoviny plic

Mnohé studie dokázaly, že kouření má přímou souvislost se vznikem bronchogenního karcinomu. Kuřák, který vykouří dvacet cigaret denně, má přibližně třináctkrát vyšší riziko vzniku plicní rakoviny než nekuřák. Z dlouhodobých kuřáků onemocní rakovinou plic asi 25%.

Riziko plicního karcinomu je u kuřáků ovlivněno druhem tabáku, absencí filtru a počtem vykouřených cigaret. Dále je ovlivněno tím, od kolika let a jak dlouho člověk kouří. Pokud člověk přestane kouřit, riziko se významně snižuje s počtem dnů bez cigarety.

Nebezpečí samozřejmě představuje také pasivní kouření. Kuřáci často ohrožují kouřením zdraví svých dětí, partnerů nebo kolegů. Vysoké riziko postupují barmani, číšníci a servírky pracující v zakouřeném prostředí.

Souvislost mezi karcinomem plic a špatným životním prostředím bylo dokázána jen ve silně znečištěných oblastech (například s vysokou koncentrací azbestu nebo uranu). Ve velkých městech jako je Brno nebo Praha tato spojitost nebyla prokázána.

Na vzniku plicní rakoviny se podílejí i genetické faktory, které nebyly ještě plně probádány. Odhaleny již byly některé enzymy aktivující kancerogeny a zmutované úseky chromozomu. Někdy je však důvod propuknutí rakoviny plic neznámý a postihuje nekuřáky bez genetických předpokladů.

Příznaky a projevy rakoviny plic

Rakovina plic je velmi zákeřná, protože její příznaky se objevují jen velmi pomalu a nenápadně. Pokud sdílíte s kuřákem jednu domácnost, zvyknete si na jeho kuřácký kašel a nevšimnete si momentu, kdy ten kašel nezní jako dříve. Počátky nemoci, kdy je ještě dobře léčitelná, se většinou odhalí nejčastěji náhodně rentgenem.

První příznaky jsou velmi nespecifické a mohou značit mnoho jiných nemocí. Může se objevit teplota, chrapot, ztráta chuti k jídlu, úbytek tělesné hmotnosti, obtíže při polykání nebo chronická únava.

Varovným signálem by měl být neustávající kašel spojení mnohdy s vykašláváním krve a bolest v okolí hrudníku. Bolest na hrudi bývá tupá, často pod lopatkou na postižené straně. Pokud je bolest ostrá, značí prorůstání rakoviny do hrudní stěny.

Vyšetření rakoviny plic

Při podezření na rakovinu plic s vámi lékař nejdříve probere váš zdravotní stav, potíže a zdali jste kuřák nebo nekuřák. Po doplnění vaší anamnézy vám poslechne plíce a prohmatá uzliny, jestli nejsou zvětšené.

Základní vyšetřovací metodou je rentgen. Snímek plic odhalí změny plicní tkáně a podezřelé útvary. Modernějším vyšetřením je tzv. cétéčko (CT = computer tomography, počítačová tomografie), které je šetrnější a ukáže mnohem více struktur (dokonce i jednotlivé vrstvy plic). Přesnější zobrazení umožňuje více rentgenových hlavic, které „vyfotí“ tělo z několika stran. Počítačové tomografie se užívá pro zjištění stavu nádoru, nalezení metastáz, zjištění stavu uzlin a hrudní stěny.

Pro nahlédnutí dovnitř dýchacího traktu se využívá endoskopické metody zvané bronchoskopie. Bronchoskopie může odhalit nádory na stěně průdušek a průdušnici, které rentgen ani CT nemusí nutně odhalit. Existují dva základní druhy bronchoskopie, z nichž nejčastější je tzv. rigidní. Ta bývá provedena v narkóze, kdy se přes ústa zavede neohebná kovová trubička. Během vyšetření se odebírají vzorky kartáčkem nebo jehlou pro histologické vyšetření.

Při modernější flexibilní bronchoskopii se využívá vláken vedoucích světlo obklopených umělohmotným obalem. Lékař může obraz vidět přímo nebo pomocí kamery. Dále existuje například videobronchoskopie, při které je malá kamerka bronchoskopem zavedena přímo do těla. Autofluorescenční bronchoskopie je necitlivější metodou, protože dokáže odhalit i drobné změny v průduškách před vypuknutím samotné rakoviny.

Pokud vám lékař chce provést torakocentézu neboli pleurální punkci, nebojte se. Pomocí dlouhé jehly chce odsát tekutinu z oblasti plíce a stěny hrudníku, aby vyhledal nádorové buňky.

Dalším neznámým pojmem by mohla být endobronchiální ultrasonografie. Je to také jedna z používaných sonografických metod pro zjištění stádia nádoru a celkovém stavu nemoci.

Mediastinoskopií se z řezu nad hrudní kostí vyšetří oblast mezi plícemi a odebírá se vzorek.

Torakoskopií se prohlíží hrudní dutina otvory na zádech a hrudi, případně se odebere vzorek.

Torakotomií se vyjímají uzliny a tkáně přes dlouhý řez na hrudi.

Jehlovou biopsií se odstraní část tkáně z nádoru nebo uzliny pomocí tenké jehly.

Důležitou součástí všech vyšetřovacích metod je histologické vyšetření. Speciálně upravené vzorky tkání se zkoumají pod mikroskopem. Je to nejjistější metodou pro potvrzení nebo vyvrácení diagnózy rakoviny plic.

Obecně platí, že by měl lékařskou prohlídkou projít každý kuřák po 50. roku. Protože riziko vzniku nádoru plic po 50. roku prudce roste.

Léčba rakoviny plic

Po potvrzení diagnózy bronchogenního karcinomu je nejdůležitější začít léčbu co nejdříve. Úspěšnost léčby závisí na stádiu a typu nádoru. Celkově však prognóza nemoci nebývá pozitivní - léčba se proto nejčastěji soustředí na úlevu a prodloužení života pacienta. Nejkomplikovanější situace nastává, pokud došlo k rozšíření metastáz (nádorových ložisek) do okolních orgánů.

Bronchogenní karcinomy dělíme z lékařského hlediska do dvou základních skupin - na malobuněčné a nemalobuněčné. Znalost těchto dvou skupin je důležitá především pro léčbu.

Malobuněčné nádory patří mezi ty nejzákeřnější. Malobuněčný nádor rychle roste a velmi brzy se šíří metastáze do celého těla. Podle histologického tvaru se dále dělí na mnoho podtypů (například na vřetenobuněčný, kulatobuněčný…).

Hlavním léčebným postupem u malobuněčného karcinomu je chemoterapie. Léčba probíhá podáváním léčiv, tzv. cytostatik. Ty přispívají k rozpadu a blokování rakovinných buněk. Cytostatika se podávají pravidelně po 2-3 týdnech nejčastěji infuzí do žíly. Chemoterapii vždy provází mnoho nežádoucích účinků. Pacienti trpí vypadáváním vlasů a chloupků, pocity nevolnosti, zvracením, poruchami kostní dřeně i ledvin.

Chemoterapie je velmi často kombinovaná s radioterapií. Ozařování spočívá ve vysílání proudu paprsků na postižené místo, aby zastavilo narůstání nádoru. Radioterapie představuje obrovskou zátěž pro lidský organismus. Člověk se cítí vyčerpaný a může mít problémy s dýcháním (pokud radioterapie poškodila plicní tkáň). Mozek se často ozařuje preventivně, protože až u 70% nemocných se objevují v mozku metastáze.

nemalobuněčných nádorů se projevy liší dle typu - existuje epidermoidní karcinom a adenokarcinom. Adenokarcinom se často objevuje u nekuřáků, protože vzniká ze žlázové krycí tkáně po závažné nemoci jako je například tuberkulóza.
Epidermoidní zhoubný nádor je naopak nádor mimo kůži.

U nemalobuněčných karcinomů je nejúčinnější chirurgický zákrok. Je však možný jenom u 20-40 % pacientů. Pokud by pacient nesplňoval určité plicní a cévní normy, samotná operace by pro něj představovala ohrožení života.

Vzhledem k typu a stádiu nádoru jsou prováděny tři základní operace - klínovitá resekce, kdy se odstraní menší část plic; lobektomie, kdy se odstranění lalok plic a pneumonektomie, při které se odstraní celé plíce.

Operace se provádí i ve chvíli, kdy není možné odstranit celý zhoubný nádor - zmenšení nádoru na minimum je důležité pro následnou chemoterapii a radioterapii.

Prevence rakoviny plic

Nejdůležitějším krokem v prevenci nádoru plic je přestat nebo vůbec nezačít kouřit. Pokud se svého zlozvyku nedokážete zbavit sami, obraťte se na vašeho lékaře nebo specializované poradny. Pokud je vám přes 50. let a jste aktivní kuřák, trvejte na preventivní lékařské prohlídce.

Vyhýbejte se dlouhodobému pobytu v zakouřeném prostředí, pasivní kouření také každoročně zabije tisíce lidí.

Jak si mohu pomoci sám

Natolik vážná nemoc jako je rakovina plic váš život od základu ovlivní. Nikdy však boj s ní nevzdávejte! Chuť a snaha se s ní porvat už pomohla mnoho nemocným.

Podobné příznaky jako rakovina plic může mít

Zánět průdušek

Komplikace rakoviny plic

Nejvážnější komplikací jsou metastázy, které se mohou objevit ve všech orgánech. Metastázy jsou nádorové buňky, které se od nádoru oddělily a cévami nebo volným prostorem se dostaly do dalších částí těla, kde se nadále množí. Často postihují kosti, lymfatické uzliny, mozek, plíce, játra a nadledviny.

Diskuse

Další názvy: karcinom plic, bronchogenní karcinom

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s rakovinou plic

Máte zkušenost s rakovinou plic?

Jana1820 (25.04.22)

Je to dva týdny co mi zemřela maminka na rakovinu plic, bylo jí pouze 48 let a nikdy v životě nekouřila. Jediný příznak, který cítila asi od února bylo píchání v prsu a proto se objednala na mamograf až za měsíc, protože neměli dřívější termín a tam mamince řekli, že je všechno v pořádku a že to má nejspíše od skříplých zad. Jenže mamce bolest neustupovala a v dubnu tři týdny před smrtí jí obvodní lékařka poslala na rentgen a bylo jí řečeno, že má covidové plíce. Další týden šla na CT a to už se jí špatně dýchalo a byly zjištěny metastáze na plicích. Následovalo rychlé zhoršení stavu, kdy nemohla dýchat a trávila na střídačku pár dní doma a v nemocnici. Nakonec se nedožila ani slíbených výsledků biopsie, které stejně nic neřekli, protože už to byla nekróza a buňky byly příliš rozpadlé, aby něco doktoři poznali. Takže tři týdny na to, co se dozvěděla, že má možná rakovinu plic zemřela.

Pomoc žádná Vladkaaaa (10.02.22)

Není to moc dlouho co se mamince rakovina plic zhoubného nádorů stala osudnou,maminka chodila pravidelně k plicnimu doktoru kvůli chopnu,dělal ji rengeny,chodila neustále za obvodní doktorkou ze ji není dobre,ta ji vzdy poslala na nějaké vyšetření vecinou krve,vždy byla zvýšena sedimentace ale na to řekla ze je to z léků,pomalu každý druhy den na pohotovost jsme jezdili vždy ji něco pichli kvůli tomu ze byla vzdušná a špatně se ji dychalo nebo ji dali na internu,nakonec z ni udělali blázna ze je to psychického původu,jelikož si maminka četla u kazdych léků přívalové letáky měřila si 3krat denně tlak i saturaci vše si psala veškeré dokumenty od lékařů kopírovala takže proto z ni udělali ue je narušena psychicky,takhle to bylo celi pomalu rok jenže poslední 3 měsíce to bylo horší a horší dokonce ji poslali před třemi měsíci na operaci brániční kýli,po operaci maminka byla už úplně jiná už mi měsíc ležela nechtěla moc jist byla slaba.Jeli jsme s ni po vánocích 27.12.2021 na pohotovost tam jsme trávili 3 hodiny pak jeli domu dojedeme domů a doktorka volala ze se máme vrátit,ze nejspíš ma embolii to si myslela furt i obvodní doktorka ale vždy se to vyloučilo,tak jsme jeli zpět opět čekáme na vyšetření 2 hodiny nakonec nás poslali domu s tím ze si tam maminku nechají.Ten večer na rentgenu a pak na ct zjistili nádor po třech dnech v nemocnici ji poslali na jiné vyšetření kde se to potvrdilo 7cm nádor na plicích zhoubny monocetny a metastaze na plicích ale zůstala 14 v nemocnici kde ji jen dávali léky na sklidneni,nakonec po 14 dnech sem si ji vzala domu,nikdo nic s ni nedělal zůstala mi ležet na plinach a nechtěla jist jen z postele hadickou pila nakonec sem musela si zavolat zachranku aby ji pichli něco na bolest,nakonec 3 dni pred smrti ji obvodní doktorka napsala morfium a to ji úplně složilo po 4 pichnutych morfii maminka za 3 dny zemřela tudíž žila cca pres měsíc co ji to zjistili a nikdo se o nějakou léčbu nestaral,jen vám řeknou je nám to líto ale bohužel je to zákeřná nemoc.Doteď se s tím špatně srovnavam a mam za to ze někdo z doktoru to bral na lehkou váhu a neudělali co bylo třeba maminka ni zemřela 21.1.2022 po 10 dnech doma.

Rakovinu plic nevzdávejte TPM (20.10.15)

Dobrý den, loni - přesně 1. září 2014 se moje maminka dozvěděla, že má nález na plicích. Následoval kolotoč vyšetření - bronchoskopie, CT, operace plic - odstranění jednoho laloku plíce, chemoterapie, cyberknife v Ostravě a po celém kolotoči sdělení, že nádor je tam zpět.

Do toho prasklý vřed v žaludku, ze kterého se nakonec ukázal zřejmě nádor nebo metastáze, nález na slinivce… nyní mamince ozařují plíce. Je hubená, unavená, vyčerpaná. Lékaři nám řekli, že se to nedá vyléčit. Že neexistuje nic, co by jí pomohlo. A tak doufáme a věříme. Držíme palce naší mamince, která tak statečně bojuje.

Pro všechny z vás, kteří si čtete tyto názory. Nikdy jen nečekejte. Běžte problému naproti, za každým doktorem běžte klidně stokrát, pokud vás vyhodí dveřmi, vlezte tam oknem. Rvěte se za všechny možnosti, za všechny dostupné léčby. Protože i lékaři jsou jen lidé a i oni přehlíží ve zprávách důležité věci.

Všem nemocným přeji ať se uzdraví. Všem jejich blízkým, ať je podpoří a ať ustojí tyhle nelehké chvíle.

Silný kuřák a rakovina plic bock (23.08.15)

Je tomu pár měsíců, co umřela naše maminka, měla pouhých 53 let. Nemoc se zjistila již v pokročilém stadiu, malobuněčná rakovina plic, nádor vyplňoval 2/3 plíce a zasahoval do mezihrudního prostoru. Maminka zemřela pouhé 2 měsíce po diagnostice, bohužel byla silný kuřák již od mladého věku, projevily se také metastáze v kostech, které vyvolávaly extrémní bolesti, velikost nádorů již neumožňovala mamince se nadechnout bez kyslíku, dýchání se stalo velmi bolestivým…

Doporučení je vůbec nezačínat kouřit nebo přestat.

Léčba

Žádná nebyla, pouze Morfium na tišení bolesti.

Dva roky bojuji blánš (11.09.14)

Nechápu, proč k tomuto tématu nejsou nikde diskuse, jak mají na Mamahelp. Mám otřesné zkušenosti - bez nutnosti vysvětlení nemoci a zároveň jejím sdělením mi dali podepsat, kdo mě odpojí z přístrojů a zařídí pohřeb při nejlepším v jiném zařízení, kde bohužel není specialista na moje onemocnění.

Lidi, braňte se, ptejte se na možnosti léčení a jejich důsledky, na to, jak dlouho bude váš život kvalitní. Každý den znamená pro nás mnoho, pro většinu doktorů nic. Ordinují operace, chemoterapie a do půl roku konec. Protonové záření život prodlužuje a bohužel mnoho lékařů ho popírá.

Pozitivní přístup při rakovině plic Dagmar Lukšová (28.06.12)

Je tomu asi dva roky. Seděli jsme v čekárně u plicního lékaře. Kašel, stěžování si na bolesti, nervozita. Pacienti seděli schváceni se špatnou náladou. Najednou v čekárně vyšlo sluníčko. Vešel starší, usměvavý pán, na všechny se usmál a nahlas pozdravil. Pak zjistil, že v čekárně sedí jeho známý. Krátce se pozdravili a dali se do řeči. Známý „sluníčka“ si stěžoval stylem „tady mě bolí,tady mě píchá“. A pak si uvědomil, že hovoří se známým a položil mu otázku, co ho k plicnímu lékaři přivádí.

„Sluníčko“ mu sdělilo, že jde na kontrolu,že mu byla diagnostikována rakovina plic, tak teď stále musí na kontroly. V tu chvíli jsem se hrozně zastyděla. Pán, ač tak vážně nemocen byl stále v dobré náladě a plný optimizmu. Sílu a chuť do života by mohl rozdávat. Nevím, zda toto „sluníčko“ je ještě naživu, ale dne bych mu chtěla poděkovat. „PANE SLUNÍČKO, DĚKUJI“.

Kouření a náhodně objevená rakovina plic JaroslavBurval (01.06.11)

Ahoj,

rád bych přidal svou zkušenost s rakovinou plic. V listopadu 2009 jsem nastoupil na pracovní kliniku nemocí z povolání s tím, že mám problémy s rukama z práce s vibracemi. Lékařka mě poslala na rentgen plic, jelikož to je součástí vyšetření a také proto, že jsem už 15 let tento rentgen neměl. Podotýkám, že jsem žádné příznaky neměl. Nekašlal jsem ani jsem neměl žádnou bolest.

Druhý den jsem měl jít na rentgen znovu. Podotýkám, že jsem silný kuřák (30-40 cigaret denně). Třetí den mě pak volali k lékaři na konzultaci a už jsem věděl, že něco není v pořádku. Lékaři mi sdělili, že mám na pravé plíci nádor. Pak začal kolotoč vyšetření. Šel jsem na bronchoskopii. Než jsem na ni šel, vykouřil jsem naráz posledních dvacet cigaret a tím pro mě kouření skončilo. Pak jsem nastoupil chemoterapii - tři kůry, po kterých mi vůbec nebylo dobře, ale věřil jsem, že je to potřeba. V březnu 2010 mi pak při operaci vzali celou pravou plíci. Poté opět tři kůry chemoterapie, ale ta už byla zlá.

Chtěl bych tímto lidem říct, že pokud máte nějaké potíže, okamžitě se obraťte na lékaře. A hlavně se nikdy nevzdávejte. Také bych chtěl poděkovat svým lékařům v Olomouci, že se o mě tak skvěle postarali. Pevně věřím tomu, že už je vše v pořádku. Stále jezdím každé tři měsíce na kontrolu.

Co mi pomohlo

Chemoterapie, operace,chemoterapie.

Rychlý průběh rakoviny plic Gurunka Myšta Marná (17.05.11)

Dobrý den,

jmenuji se Dáša a je tomu 17 hodin, co mě primářka na onkologii seznámila se zdravotním stavem mého taťky. 24.5. mu bude 64 a vždy to byl opravdový kus chlapa, život si užíval plnými doušky a to doslova - pracoval dlouho na dráze a všichni ho znají jako velkého, spolehlivého dříče, skvělého baviče, organizátora různých akcí.

Zhruba před sedmi týdny šel na jakousi kontrolu, kde mu odebrali vzorek plicní tkáně a ještě něco, přesně nevím a poslali ho domů s tím, že musí čekat na výsledky. Když si v pondělí pak jel pro výsledky, tak už nám tam zůstal. Zprvu tvrdil, že pořádně nic neví ani lékaři, ale to nás tahal za nos, abychom si nedělali starosti, ale pokaždé, když jsem za ním šla, nemohla jsem se zbavit svírajícího pocitu.

Dvakrát ho pustili domů. Teď v neděli jsem ho navštívila a byl zničený, mrtvolně bílý, nadechující se s bolestí. Domluvili jsme se, že dá svolení primářce, aby mě informovala o jeho stavu. Ta mi vše vysvětlila. Teď už vím, že až se teď budu vdávat, tatínek mě asi k oltáři nepovede, i když bych si to moc přála. Ale doufám, že se tatínek vyléčí a nakonec tam se mnou půjde.

Moje zkušenost s rakovinou plic je tato. Vůbec jsem netušila, jak zákeřná a silná nemoc rakovina plic je. Ani ve snu jsem netušila, jak má rychlý spád. Touto cestou přeji všem nemocným hodně štěstí a sílu do boje, aby to nikdy nevzdávali.

Dagmar K.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o rakovině plic