Refluxní choroba jícnu

Přidat zkušenost

Refluxní chorobu jícnu léčí Interna - Gastroenterologie a hepatologie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace včera v 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

DISKUSE, Popis, Faktory, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Komplikace

Popis refluxní choroby jícnu

Refluxní choroba jícnu znamená proniknutí obsahu žaludku – části natrávené potravy a žaludečních šťáv - do jícnu.

Žaludeční šťáva obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která nepříznivě působí na sliznici jícnu. Její buňky jsou tak odlupovány a vzniká tam zánět, který sliznici dále poškozuje. Buňky sliznice se sice obnovují, ale pokud je růst nových buněk pomalejší než ztráta dosavadních buněk a jejich funkce k ochraně jícnu je nedostatečná, dochází k refluxní ezofagitidě – tedy zánětu jícnu na podkladě dráždění kyselou žaludeční šťávou.

Refluxní ezofagitida je v současné době chápána jako komplikace nebo pokročilejší stupeň refluxní choroby jícnu. Ta pokud je dobře léčena, nemusí spět až k zánětlivým změnám.

Zároveň ne každý reflux musí být hned považován za nemoc. Epizodicky a krátkodobě se vyskytuje docela často i u zdravých jedinců. Může být způsoben určitou stravou – například kořeněnými jídly, sladkými pokrmy či alkoholem.

Pokud tedy příznaky přicházejí zřídka, nejsou důvodem návštěvy u lékaře, stačí jen upravit jídelníček.

Rizikové faktory a prevence refluxní choroby jícnu

Jícen je chráněn před reflexem několika přirozenými mechanismy – peristaltickými vlnami, neutralizací kyselin slinami, které jsou zásadité, a konečně i anatomickými poměrami jícnu a žaludku.

Jícen má ve své stěně horní a dolní jícnový svěrač, přičemž právě ten dolní hraje asi nejvýznamnější roli ze všech protirefluxních činitelů. Jeho správnou funkci pozitivně ovlivňuje potrava bohatá na bílkoviny, alkalizace žaludečního obsahu (tu zajišťují jednak sliny a jednak o něco níž slinivka břišní) a tzv. prokinetika – léky užívané v léčbě refluxu.

Naopak svěrač uvolňují a tím nahrávají zpětnému chodu žaludečního obsahu tučná a kořeněná jídla, peprmint, čokoláda, kofein, nikotin a alkohol.

gravidních žen dochází k refluxu častěji vlivem hormonálních změn.(působení progesteronu). V tomto případě není reflux nebezpečný, po porodu se stav většinou sám upraví.

Je známá i celá řada léků, které způsobují reflux – např. theophylllin (Afonilum, Euphyllin, Spophyllin, Theoplus) používaný k léčbě astmatu, dále nitráty k léčbě akutního srdečního selhávání, některá antiarytmika (Verapamil, Isoptin, Lekoptin, Blocalcin, Diacordin) a nesteroidní antirevmatika, což je například Ibuprofen (Brufen) a Acylpyrin. Při nadměrném užívání uvedených léků se mohou tedy vyskytnout potíže spojené s reflexem a je tedy dobré poradit se o další a vhodnější léčbě s vaším lékařem.

Jako prevenci opakujícího se refluxu doporučuji jíst během dne častěji, ale v menších dávkách, udělat si na jídlo čas a klid, protože i psychický stres může mít negativní vliv a to nejen na reflux, ale i na další nemoci trávicího traktu (např. žaludeční vředy).

Vhodné je vyvarovat se ostře kořeněným jídlům, častému požívání alkoholu (obzvláště destilátů a bílého vína) a pití kávy a koncentrovaných džusů.

Příznaky a projevy refluxní choroby jícnu

Vedoucím příznakem je pálení žáhy, které se odborně říká pyróza. Jde o bolestivý pocit pálení za hrudní kostí (může být podobný jako u anginy pectoris), který sahá od žaludku až o krku a může být spojený s hořkokyselým pocitem v ústech. Někdy se totiž kyselý obsah vrací až do úst. To se v lékařské terminologii nazývá regurgitace (návrat).

Pálení žáhy se objevuje zpočátku jen po některých jídlech (sladká, pečená jídla, smažené pokrmy, alkohol, černá káva), v pokročilých případech trpí nemocný pyrózou po každém jídle, někdy dokonce i nalačno a v noci. Tomu přispívá poloha vleže, kdy mizí vliv gravitace. To může mít potom mnohem horší důsledky, neboť například regurgitace vzniklá v noci ohrožuje pacienta vdechnutím navrácené potravy.

To má za následek zánět hrtanu a průdušek provázený chronickým chrapotem a nočním spastickým kašlem až astmatickým záchvatem, dále nemocný trpí častějšími záněty středouší a má zvýšenou kazivost zubů. V neposlední řadě je nemocný ohrožen na životě udušením.

Vcelku jsou tedy noční obtíže závažnější, ale jejich výskyt není tak častý obzvláště u nemocných s mírnou formou nemoci, kteří mají potíže především ve dne.

Malá část nemocných si stěžuje na váznutí sousta při polykání někdy spojené s bolestivým polknutím (tzv. dysfagie – dys=špatné, fagie=polykání). Je to způsobeno zúžením jícnu zánětem a městnáním spolknuté potravy před místem zúžení.

Vyšetření refluxní choroby jícnu

Většinou sdělujete své prvotní potíže obvodnímu lékaři. Není chybou, když vám rovnou předepíše lék (Helicid) a pozve si vás po několika měsících na kontrolu. Po té době se ukáže, zda vám lék zabírá.

Jindy vás lékař hned odešle na vyšetření ke gastroenterologovi, který vám může udělat endoskopické vyšetření jícnu, které je sice nepříjemné (zavedení hadičky do jícnu, případně žaludku), ale u poloviny pacientů potvrdí diagnózu.

Pokud lékař nenajde prostřednictvím endoskopie žádné změny na vašem jícnu, nemůže ještě onemocnění jícnu vyloučit. Rozhodující je pak bioptické vyšetření, odběr vzorku se dělá často zároveň s endoskopií, takže už nemusíte fyzicky absolvovat další výkon.

Docela spolehlivé a nebolestivé vyšetření je scintigrafie, kterou absolvujete na pracovištích nukleární medicíny. Někdy se dělá rentgen, ale není až tak spolehlivý. 

Léčba refluxní choroby jícnu

Základem léčby lehčích refluxů jsou režimová a dietní opatření. Ta režimová spočívají v redukci tělesné hmotnosti, zamezení zvyšování nitrobřišního tlaku (práce v předklonu, nošení těžkých věcí) a spánku na nakloněném lůžku (doporučuje se podložit lůžko v hlavové části o 20 cm). Všechno to jsou faktory, které sice nevyvolávají reflux jako takový, ale napomáhají refluxu již vzniklému.

Co se týče diety je vhodná nedráždivá strava s vyloučením alkoholu a potravin, které vedou k potížím (jak již bylo zmíněno v části o preventivních opatřeních). Hlavně se vyvarujte kynutého pečiva, tučných jídel a čokolády. Také nejezte dvě až tři hodiny před ulehnutím.

Z léků je nejúčinnější omeprazol (Helicid, Losec, Lomac, Loseprazol, Omepirex, Omeprazol, Omeprol, Ortanol, Ultop). Podává se většinou ráno nalačno. Léčba může trvat několik týdnů, je možné ji pak s odstupem opakovat.

Doplňující léčbou jsou prokinetika (metoclopramid – např. Cerucal, Degan, domperidon – Motilium, itoprid – Ganaton), ta se podávají třikrát denně. Dříve bylo u nás registrováno prokinetikum cisaprid (Prepulsid), které bylo velmi účinné, ale po tom, co se prokázaly některé nežádoucí účinky na srdce, bylo staženo z registrace. Přesto na něj spousta gastroenterologů nedá dodnes dopustit.

Při léčení jen občasných potíží můžete užívat antacida (jedlá soda, mléko, Rennie) a to kdykoliv při pálení žáhy. Působí okamžitě, ale úleva je bohužel jen krátkodobá.

U těžších refluxů a jejich komplikací je někdy nevyhnutelné operační řešení. Jedná se především o refluxy, které jsou i v noci a ohrožují tak nemocného vdechnutím žaludečního obsahu, dále refluxy, na které nezabírá farmakologická léčba, a operace je rovněž určena pro mladé pacienty, kde je tím nejvhodnějším a nejtrvalejším řešením. Zákrok se provádí laparoskopicky, takže není pro pacienta zatěžující. Má velmi dobré výsledky s minimálním výskytem komplikací.

Komplikace refluxní choroby jícnu

Komplikace vznikají, až když se rozvíjí zánět – tedy refluxní ezofagitida. Tento zánět může jizvením způsobit zúžení jícnu. Před místem zúžení se pak hromadí potrava a bývají potíže s polykáním.

Nutná je dlouhodobá léčba omeprazolem (Helicid) a prokinetiky. Když nastanou potíže s polykáním, je třeba podstoupit malý endoskopický výkon, kdy lékař (gastroenterolog) roztáhne jícen v zúženém místě (dilatace jícnu), aby nedošlo k úplnému ucpání jícnu potravou.

Zánět může zapříčinit i vznik jícnových vředů. Projeví se to bolestmi a váznutím sousta při polykání.

Závažnější komplikaci představuje změna výstelky sliznice jícnu (tzv. metaplazie – náhrada dlaždicové výstelky sliznice jícnu za výstelku cylindrickou, která je ve střevech). Říká se tomu Barrettův jícen. Na jeho podkladě vzniká v 10-15% nádor jícnu (adenokarcinom). Proto se musí dodržovat léčba opět omeprazolem a prokinetiky a zároveň i endoskopické kontroly vždy jednou za 1-2 roky k posouzení případných změn na sliznici.

Pokud by se objevily změny vysokého stupně (počínající nádor), pacient se pak posílá na operaci buď chirurgickou, nebo v dnešní době již rozvíjející se endoskopickou, čili méně zatěžující.

Diskuse

Další názvy: gastroezofageální reflux, reflux, reflux jícnu, GER

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s refluxní chorobou jínu

Máte zkušenost s refluxní chorobou jínu?

reflux, pálení žáhy, jícen centrál (01.04.21)

Zdravím všechny!
chtěl bych se podělit o svůj postřeh, který se týká nefunkční záklopky na jícnu - snad jsem to popsal dobře. Po vejití do ambulance gastro mě doktor „poopravil“ a řekl : že žádná záklopka jako na výfuku u traktoru, že se zavře a opět otevře , tak taková záklopka tam není. To bylo přivítání. Následovala poloha vleže a šup do huby s hadicema. No, nakrmil mne léky a hajdy dom. Bral jsem Nolpaza 40 mg, pak Lidocain spray lokálně, SAB simplex, Emanera 40 mg na lačno + Itoprid 50 mg třikrát za den. Stále i když mírnější bolest za hrudní kostí, pálení žáhy , nespal jsem v noci. Jedl jsem málo, pak nic třeba dva dni, pil jsem jen čistou vodu - teplou i studenou, nebo jsem třeba nepil den skoro nic. Výsledek byl u mne stejný. Pálení žáhy, ve dne i v noci. Třeba jsem něco i zvedl , nebo se předklonil - v puse odporná pálivá chuť. Nakonec jsem si vyhledal info na webu a rozhodl jsem se o pro mne riskantní věc : Zažádal jsem si na nejmenované klinice o podvázání žaludku. Ten doktor koukal mne kouká a říká, že takhle se to ale nedělá a já jsem nepotřeboval zhubnout. Seznámil jsem ho se svým problémem vracení žaludečních šťáv a on nakonec souhlasil. Laicky řečeno : stáhli mi to k jícnu co nejblíž, pod žebrem mám membránu s hadicí, která vede ke kroužku, který obepíná horní část žaludku. První den po operaci byl pro mne po těch letech zázrak ! Ani památka po šťávách, které by šly nahoru, i když jsem ležel. Okamžitě jsem zaházel všechny léky a od té doby mám už přes 10 let klid !!!! Musel jsem upravit životosprávu a to nejíst maso , rajské, alkohol + káva . Masíčka jsem se vsával nerad. Popisuju tady moji vlastní cestu, kterou jsem se vydal a zatím to drží. Jo a můžu i sladké.

zánět hlasivek Matej11 (18.02.21)

Nikdy jako malý jsem na to netrpěl ale po přestěhování do bytu kde bylo opravdu suché prostředí se to opakovalo každý půlrok. Měl jsem sucho v krku a nemohl jsem prakticky mluvit. Při kašlání mě bolel celý člověk. Po 4tém zánětu jsem musel začít zvlhčovat vzduch v pokoji a dělal jsem si pravidelně v rizikových období zázvorový čaj na posílení imunity. Pomohlo to a určitě všem s podobným problémem doporučuju zvlhčit vzduch třeba jen mokrým ručníkem nebo hrncem s vodou u radiátoru.

Co mi pomohlo

cucací tabletky Tantum, zázvorový čaj, klid na lůžku alespoň 3 dny, zvlhčovač vzduchu

nekonečný boj Guga 74 (11.02.21)

Zdravím, s refluxem a s ním spojenými problémy zápasím asi 20 let …co se týká doktorů tak jsem měl „štěstí“, že jsem narazil na blba který mi dělal na gastru vyšetření hadicí každý rok a vždy stejný výsledek…řekl extrémně dráždivý žaludek s refluxní chorobou…napsal mi asi cca před 15-20 lety Helides 40 mg a bylo pořešeno…když jsem mu za rok říkal, že mi je stále zle ,že mi to moc nepomáhá tak mi řekl, že beru nejsilnější co mi může dát…tak se to opakovalo asi 5× vždy hadice a stejné kecy a ve finále asi po 6 letech jsem to už nevydržel a řekl mu že potřebuji pomoci, že mi to prostě nezabírá…neustálé pocity na zvracení, pocit že mám knedlík v krku, bolesti za hrudní kostí, v krku neustále pocit na jazyku jak kdyby byl chlupatý…totálně zahleněný krk apod…jednu dobu jsem i ráno nadávoval na prázdno v noci mi i párkrát otekl ten zvoneček v krku, že jsem se s ním při polykání dusil a skončilo to ve špitále na kapačkách dnes už vím že pomůžou 2 dithiadeny a čekat až splaskne otok…Helides jsem bral v kuse každé ráno 15 let…!!! Problémy se neustále zhoršovaly už to není ve vlnách někdy dobré a někdy horší ale je to úplně na pytel pořád…takže teď naprostá abstinence, vyřadil jsem všechny jídla s cukrem, věci jako cibule, česnek, rajčata jsou mi už dlouho zapovězeny…káva, ovocné čaje taky nemůžu dělá mi to zle…jakékoliv jídlo kterého sním trochu víc tak je hned problém…teď zkouším poslední cestu v podobě bylinek :-) jedu na čínské léčbě plus nějaké kapsle s chlorelou apod…tak snad to pomůže a někam se to posune…jinak naše medicína je super… pokud nemáte známé doktory tak jste v prd… držím všem palce s touto super nemocí u které vás nebaví ani žít… :-)))))))) držte se čau H.

Refluxní choroba jícnu Katepra (20.09.20)

Mně problémy začaly před třemi lety, bylo mi 24 a objevily se krátce po Vánocích. Samozřejmě jsem svůj žaludek během svátků nešetřila, bramborový salát, kapr, kačena, občas nějaký ten alkohol a navíc během dne šálky kávy… Po Vánocích mě stále pálila žáha a tak jsem si začala dávat sodu a používat běžně dostupná léčiva z lékárny, nicméně na jaře se objevila bolest za hrudní kostí na pravé straně, špatně se mi dýchalo a s každým pohybem bolest byla větší a větší, volala jsem na internu a poté ji i navštívila. Doktorka se mě ptala na kouření a alkohol (jsem nekuřák, alkohol pouze víkendy ve společnosti) a dále na to po čem se pálení nejvíc objevuje… dala mi omeprazol a žila jsem spokojeně asi další rok, rok a půl… nicméně vloni o Vánocích jsem začala pociťovat problémy po kávě a některých potravinách i s omeprazolem, problémy byly čím dál větší, pocit těžkosti v žaludku, svýrání žaludku, bolesti… a žáha i přes léky, sodu, kefíry, které mi do té doby pomáhali. Na jaře 2020 jsem byla na gastru a byla mi diagnostikovaný nedovírající příklopka + aby toho nebylo málo, tak nadměrná tvorba kyselin. Vyšetření proběhlo celkem v klidu, i když stále si dokážu vybavit hadičku v žaludku.. nicméně dalo se to přežít, ne že bych po tom toužila, ale kdybych musela znovu tak nejdu už s takových strachem, i když umrtvení jsem měla menší skrze astma.
No léky, které mi dr. předepsal jsem nemohla díky další mé nemoci, tudíž jsem dostala Nolplazu, která má být silnější než omeprazol, ale že by nějak extra pomáhala, to nevím a to zobu dvě denně… stále si dávám kefíry, které mi pomáhají a v nouzi sodu.

Co s refluxem bellflower (28.07.20)

Zpočátku jen nadýmání a občas (1× za týden) pálení „žáhy“ po některých potravinách (většinou sladkých). Měřila jsem 169 cm a vážila 71,5 kg, což mi nepřipadá nijak tragické. Obvodní lékařka mě odeslala na gastroenterologické vyšetření kvůli helicobacteru.

Léčba

Vyšetření na gastroenterologii bylo bolestivé, v oblasti hrudníku (cítím to dodnes). Lékaři jsem to hned oznámila, ve zprávě ale nemám ani čárku. Naordinován Omeprazol. Po tomto prvním vyšetření (realizováno nosem!) jsem měla 3 týdny plná ústa, jazyk a krk aftů.Bylo to mé první setkání s afty v mém pokročilém věku! Pálení „žáhy“ se po vyšetření zhoršilo asi tak 1000× (denně, ve dne i v noci,a také po jakémkoli jídle, dokonce i po vodě!!!). Po Omeprazolu mi otékalo hrdlo, potom i jazyk. V krku stále chuchvalec hlenu. Lékař trval na pokračování. Dlouho jsem sbírala odvahu jít opět na gastro- vyšetření, kde mě tak zřídili! Nakonec, v nouzi nejvyšší, jsem to znovu celé absolvovala. Na moji žádost změněn lék -naordinován Zulbex 20mg 2× denně (tedy celkem 40 mg denně).Tentokrát mi po vyšetření pro změnu, a k již tradičním aftům, také otekla celá levá nosní dírka (kterou probíhalo vyšetření), a to přes nosohltan až do hltanu, následně mi otekla levá půlka jazyka a přestávala jsem slyšet na levé ucho. Navštívila jsem tedy ORL a měsíc jsem si aplikovala do levé nosní dírky kortikoidy, než mi otoky zmizely. Po Zulbexu v dávce 40 mg/den mi začalo opět otékat hrdlo a jazyk.

Co mi pomohlo

Pokračuji v užívání Zulbexu. Sama jsem si naordinovala podle příbalového letáku 20 mg (což je podle výrobce maximální možná denní dávka!) a beru ho na noc. Pálení „žáhy“ v noci přestalo, spím normálně na rovné matraci, pod hlavu si nic nepodkládám. Přes den se pálení „ozve“ jednou za čas (cca 1× za 3 týdny). Jím častěji a menší dávky jídla, vychytávám potraviny, které mi vadí (kupodivu rajčata, ředkvičky, chleba apod.). Alkohol, kávu, džusy ani běžné čaje nepiji. Jen „kohoutkovou“ vodu a občas čaj z bylinek (šalvěj). Nadváhu nemám - měřím 169 a vážím 69,5 kg.
Naopak mám stále lehce nateklý jazyk u kořene a doživotní fobii z gastroenterologického vyšetření. Lituji vteřiny, kdy jsem do té ordinace vlezla!!!

Reflux a dvanácterník LOLA35 (23.05.18)

Dobrý den, čtu si tady příspěvky a jsem jak opařená, kolik lidí tím trpí. Mně zjistil doktor zánět dvanácterníku v roce 2016, plus reflux, zvýšený žaludek nebo tak něco a helicobactera, přeléčeno a do dalšího stresu a přecpávání celkem dobrý, pak se to opakovalo ještě několikrát, pálení žáhy a příšerná bolest, kdy člověku tečou slzy a prosí Boha, aby to přestalo, jinak se zblázní.

Prošla jsem si tím několikrát, mám stresovou práci, obchodní zástupce a do toho stres doma, který mě mnohdy položil na lopatky víc než ten v práci. Teď právě řeším zase velký stres, do toho nevhodná strava a udělalo to své, zaháním stres cukrem a to je chyba. Cukr, zmrzlina a kyselé a ostré věci jsou pro nás peklo a já mám teda problém s cukrem dost velký, ale snažím se teď zase držet. Musím, mám bolesti, od včerejška po několika dnech zlepšen. Ppo aloe vera gel nebo prostě šťáva z lékárny naředit a vypít před jídlem cca 30-60 minut, do toho zásaditá strava, jáhly, banány (ty mě trochu pálí, ale jak kdo snese). Prý je to dobré když to člověk snese a čaj vojtěška nať, který se jen zalévá a nechává 15 minut luhovat (je to snadnější, než to vařit a vilcacora čaj vařit, je na záněty,v aří se 20 minut na mírném ohni, ale prý je i proti oplodnění, což je u mě benefit. :) Ale samozřejmě ve větších dávkách a dlouhodobě a odvar z lněného semene hnědého toho klasického. Lžíce semene zalít asi 2 dcl vody, dávám už od oka, klidně víc semínka a víc vody a povařit k varu a pak nechat třeba 10 min odstát a přecedit a po vychladnutí pít. Hodně to pomáhá, vytvoří to sliz, který chrání jícen a žaludek a celé trávení před kyselinami. A pít vodu bez bublinek, aby se kyseliny splachovaly.

Já beru teď už jen Pantoprazol 20 mg, někdy když je problém, zvednu dávku po poradě s doktorem, ale víc mně podle mě sedí ta menší dávka. Někde na internetu jsem četla, že spousta doktorů dává hodně blokátorů protonové pumpy omeprazol, helicid, helides, pantoprazol a ono to tu kyselinu utlumí, ale zároveň to mi říkali i v lékárně, že je tělo pak více náchylné dostat nějakou bakterii nebo něco špatného do těla, protože ph je vyšší, než by mělo být. I k rozmělňování potravy to není dobré, protože v těle má být správné ph kvůli tomu, aby si tělo mohlo zpracovat stravu podle toho, jak má a my těmi léky mu to ztěžujeme. A navíc, jak psali i v odborných článcích na internetu, tak mnohdy právě pálí nedostatek kyselin člověka a ne nadbytek, ale většina doktorů to řeší lékama a ne všem to prospívá. Někdo má těch kyselin opravdu moc, ale jiný zase málo. Takže Vám všem moc držím pěsti.Držte se, pevné nervy a hlavně klid a co nejméně stresu. Pán Bůh s váma. Pa, Lucka.

Zkušenost s refluxem Klér Š. (11.08.17)

Zdravím, mně je teprve 20 let a tahle nemoc mě trápí už půl roku, předtím mě strašně pálilo od žaludku až do krku, strašně mě bolelo břicho, po všem se mi udělalo zle, tak jsem se rozhodla, že to nenechám a dojdu si k doktorce. Po gastru mi zjistili, že mám silný reflux, kdy se mi šťávy kolikrát vrací i ze střev, z toho jsem samozřejmě měla i popálený jícen, kde jsem měla z toho měla zánět.

Jak prášky neberu dva dny, mám zánět znova, takže dodržuju všechno poctivě. Ze začátku dobré, ale postupem času jsem se začala cítit, tak jsme vyměnili prášky a zatím to je dobrý. Je sice smutné, že ve 20 beru 5 prášků denně, ale aspoň se konečně můžu vyspat a dobře najíst. :)

Rozhodně všem doporučuji lékaře, protože pokud se taková nemoc nechá dojít až moc daleko, vede k rakovině žaludku. Snad někomu moje zkušenost pomůže, a ti, co se bojí vyšetření hadičkou - nechte si píchnout oblbovák jako já a nic necítíte a co je na tom nejlepší, nic si ani nepamatujete! :)

Léčba

Samozřejmě k práškům dodržuju všechna opatření, jako je nejíst aspoň 2 hodiny před spaním, mít víc pod hlavou, kvůli gravitaci, nepiju alkohol ani nekouřím a spousty dalšího.

Refluxní choroba jícnu kolja980 (23.05.15)

Ahoj,

tiež som sa rozhodla podelit sa o svoje nepríjemné stavy s touto chorobou, ktorá stále pretrváva, úplne ma ničí a nič mi už nezaberá.

Začalo to pred mesiacom po vypití piva, (pivo si dám sezonne 3× do roka) silné krče v žaludku, tlak a pálenie postupujúce až do zad, neznesitelné bodanie, následne som začala zvracat a zvracala som 2 dni.

Po diétách som v priebehu 2 týždnoch pocitovala bolesti žaludku - trojuholník medzi rebrami, ale nevenovala som tomu pozornost.

Ozajstné peklo ale začalo 10 dní dozadu, ked som mala záchvat krčovitej bolesti celých 12 hodín, a od toho dna každý den po každom jedle! Bolesti trvali niekolko hodín, a znova sa vracali.

Skúšala som diety, rozne kvapky volne predajné v lekárni, jedinú ulávu som pocitovala pri vyvrátení jedla.

Nakoniec som skončila bez síl na pohotovosti a odtial som hned ráno bola vyslaná na ultrazvuk a gastro.

Po gastroskopii mi našli 2 afty na jícnu a diagnostikovali zánet jícnu. Taktiež mi boli odobraté vzorky (biopsie).

Je to 5 dní, čo užívam Helicid, ale žiadne zlepšenie, skor mám pocit, že je to len progresívne. Vlastne už ani nejem, a ked niečo zjem, okamžite nastúpi krutá bolest, ktorá povolí len tým, že jedlo zase vyvrátim. Bolest sa začala ozývat už aj v noci a trvá tiež pár hodín. Takže takto fungujem, do práce chodím ako na klavír.

Samozrejme som na diete, nefajčím a alkohol som nikdy ani nepožívala.

Moj problém je stresového povodu, ináč si to pri mojej vzornej životospráve ani neviem vysvetlit.

Ak Vás trápi niečo podobné, neodkladajte lekára, hlavne, ak Vám typické volnepredajné medikamenty nezaberajú.

Moja liečba je zatial bez výsledku, a cítim, že to ešte nejaký ten mesiac budem musiet v bolestiach prežit, takže ak ste na tom podobne nie ste sami. Na výsledky z biopsie stále čakám.

Snád niekomu moja skúsenost pomože a nájde sa v nej, pre mna sú Vaše rady a skúsenosti na nezaplatenie!

Diagnoza: refluxní esofagitis I.
Léčba: Helicid 1-0-1

Eosinofilní esofagitida BOTO7508 (10.07.14)

Je mi 33 a rok se léčím s eosinofilní esofagitidou. Užívám 2× denně Emanera ráno a večer. Příznaky: bolest při polykání a teď se mi do toho přidal i kašel, při kterém se dávím. No nic příjemného.

Dlouhodobá diagnostika refluxu jícnu Mianel (19.02.13)

Dobrý den,

je mi 37, můj příběh začal už v dětství, byla jsem vysoká, velice štíhlá holčička, které bylo pořád špatně, ale kdykoli jsme došly k lékaři, křičeli, že mi nic není, že simuluji a nechce se my do školy. Pro mou vyhublost jsem byla i několikrát v ozdravovně, moje máma nesnáší smažená jídla a podobně, díky tomu mě udržela v nějakém stavu. Až jsem odešla z domu, začal se můj stav zhoršovat, práce, žádná dieta a tělo začalo dostávat zabrat, sice jsem jedla střídmě a večer už nejedla, přesto mě co půl roku odvezla rychlá. Jednou mi říkali, že jsou to ledviny, jednou po mě doktor křičel, že mám mimoděložní těhotenství.

Ve 30 letech byla plánovaně otěhotněla, ve druhém měsíci už jsem mě 12 kg dolů, to se mému gynekologovi nelíbilo, protože byl jediný kdo my věřil, nechal mě projít různými vyšetřeními, udělali i gastro, koloskopii a další. Dost je zarazilo, že ještě nikoho nenapadlo mi je za celou dobu udělat, výsledek - dávali mi 2 roky života, celých 6 měsíců těhotenství s 8 měsíců jsem byla zavřená v nemocnici na kapačkách, a malá se narodila dřív a malinká. Diagnóza byla hiátová hernie, reflux jícnu, hákovitý obrácený žaludek s poruchou trávení a vylučování. Trvalo půl roku než našli a zabrali vhodné léky, beru helicit a ganaton, tedy teď kinito, operace můj problém nemusí řešit, ale přesto mě při větším záchvatu čeká, přijdu o 2/3 žaludku a nebo celý, podle toho co přijde.

Teď již 7. rok stagnuji, ani se nezhoršuji, ale ani nezlepšuji. Největším šokem pro mě bylo vyšetření mé 7 leté dcery, kde mi oznámili, že má reflux jícnu, a změny v žaludku, brečela jsem jak malá holka, teď bere loseprazol a vypadá to na operaci, ale má 90% šanci na úplné uzdravení. Jen doufám, že tu budu dost dlouho abych mohla být holka oporou, mám ještě jednu 2letou a zatím je zdravá.

Pálení žáhy a reflux Josef Bartoš (07.03.11)

Dobrý den,

jmenuji se Josef (47let) a s nemocí označenou jako reflux jícnu jsem fakt nepočítal. Dnes vím, jak nepříjemná a zákeřná je tato choroba. Odjakživa jsem byl dobrý jedlík, přidával jsem si vždycky jeden knedlík navíc! Tabulka čokolády na posezení nebyl problém a hlavně banány a jablka! Za poslední dva roky - denně 1kg banánů a 0,5 kg jablek. Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat a odezva je Barettův Jícen.

Také jsem málo pil tekutiny a doháněl to jídlem, pocit plného žaludku jsem korigoval rozmanitým ovocem. Samozřejmě že spím celé roky bez polštáře, jak se říká na prkně. To mělo za příčinu, že se mi občas vrátil obsah hořko - kyselých šťáv až do krku. Nepříjemné pálení žáhy se rozšířilo na pálení plic! Byly to pocity jako když vám někdo přiloží rozpálenou žehličku na plíce. Nemohl jsem z toho spát a myslel jsem si každou noc, že jsem před infarktem srdce. Bolesti zasáhly srdce jako by vám jej někdo mačkal v rukách. Knedlík v krku a bolesti na solaru byly nesnesitelné.

Návštěva u lékařky byla děsivá. Barettův jícen. Před rokem a půl jsem měl stejné problémy a pan doktor nic nenašel. To je poučení pro všechny. Jsem nekuřák a alkoholu také moc neholduji.

Léčba

Nyní beru Controloc, Ganaton, Normix, Buscopan a Godasal. Chtěl bych se uzdravit, ale nějak mi to nejde. A operace se nemusí podařit. Nedávno mi došel Ganaton a problémy se okamžitě vrátily, tak nevím, co dál.

Odstranit zápach z úst indo (26.04.10)

Dobrý den Jano,

mám podobný problém. Přišla jsem k doktorům s tím, že mě trápí zápach podobný žumpě, který já ale necítím, ale okolí ho velmi cítí a šíří se z nosu. Doktoři se na mě dívají jako na hypochondra, „kterej asi rád chodí na endoskopii“ a sami toho neví o moc víc než já.

Z krčního mě poslali na gastro, tam mi zjistili refluxní chorobu jícnu, ale bylo mi řečeno, že to není příčinou zápachu. Tak se neví. Dieta a Omeprasol mě teď teprve čeká, tak uvidím.

Zkušenost s potlačením příznaků Bábina (11.04.10)

Tato choroba je velmi nepříjemná, ne je pro postiženého, ale jak pán uvádí i pro jeho okolí. Pálení, bolení u škubání za prsní kostí si mohou lidé zaměnit i za infarkt. A proto když si člověk není jistý má navštívit lékaře,a by srdeční onemocnění vyloučil.

Léčba

Pokud nepomohou různé léky předepsané lékařem, a nebo ty co se zakoupí v lékárně, není o věci vyzkoušet babskou radu. Rozpustit lžičku jedlé sody do sklenice vody a po doušcích pomalu vypít.

Ale toto není problém dotazu. Tady je potřeba vyřešit zápach z úst. Ten zmírní žvýkání koprových semínek, nebo nakapat do vody pár kapek jalovcového oleje (v bylinkářství). Je to jen dočasná pomoc. Je potřeba také upravit stravu.

Co mi pomohlo

Vážnost nemoci: pokud nejsou bolesti, střední a spíše společenské. Délka léčení:dlouhodobé. Cena léčení asi 5O,–Kč ale opakovaně. Obtížnost:1

jana (18.03.10)

Mám zjištěn průnik žaludečních štav do jícnu, bolesti žádné, ale nejvíce mě trápí zápach, který já necítím,ale okolí ano. Nejhorší na tom je to, že ani nemluvím a šíří se to dýchácími cestami. Vyhýbám se cibuli, česneku, ostrým věcem.

Léčba

Nasazen Loseprazol 20mg, pak snížení na 10mg, protože tělo nechtělo tuto dávku přijmout byla ze mne cítit chemie, nějakou dobu to šlo, ale i při nejnižší podávání dávky se opět chemie objevila, až mi bylo z toho špatně, léky jsem vysadila uplně asi na 8 měsícu jelikož jsem byla bez práce tak to šlo. Ted již pracuji opět 4 měsíce a problémy se vratili. O operaci vím, že se tam dá nějaké utáhnut, ale lékař mi to neradí, že jsou u toho i nějaké jiné negativní přínaky. S nemoci již bojuji 3 roky.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o refluxní chorobě jícnu