Řitní trhlina

Přidat zkušenost

Řitní trhlinu léčí Chirurgie a patří mezi Onemocnění trávicího ústrojí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace

Popis řitní trhliny  

Řitní trhlina neboli anální fisura je bolestivé onemocnění, které vzniká nejčastěji poraněním řitní sliznice tuhou stolicí (při zácpě). Projevuje se značnou bolestivostí konečníku, která se zvyšuje při a po defekaci (po stolici) a přetrvává až několik hodin. Bývá provázena krvácením jasně červené krve (jedná se tedy o čerstvou krev, která nepochází z vyšších částí trávicí trubice).

Rizikové faktory řitní trhliny  

Mezi rizikové faktory patří především výskyt v rodině (tedy genetická složka), dále nesprávné složení stravy (časté zácpy a nedostatečně pestrá strava), sedavý způsob života a málo pohybu, nedostatečná hygiena konečníku a špatné hygienické potřeby (hrubý toaletní papír, nešetrná agresivní mýdla). Významným a v poslední době často zmiňovaným faktorem je i zvýšené napětí řitního svěrače, jehož příčina není známa. Onemocnění vzniká vždy na podkladě kombinace těchto faktorů, přičemž nejdůležitější roli hraje dědičnost (genetika).

Prevence řitní trhliny  

Vhodnou prevencí je pestrá strava, péče o stolici (pravidelně se vyprazdňovat, vyvarovat se vzniku zácpy), pravidelný pohyb, omezit sedavý způsob života, dostatečná hygiena a péče o konečník (nejlépe se po stolici osprchovat či alespoň použít vlhčené ubrousky, které jsou ke konečníku šetrnější nežli obyčejný toaletní papír).

Příznaky řitní trhliny  

Typickým příznakem onemocnění je značná bolestivost konečníku, a to zejména během a po stolici, která je tuhá – tedy velmi často jsou postiženi lidé trpící zácpou. Bolest je vedoucím příznakem a někdy je tak silná, že se pro ni samotnou nemocní bojí jíst a docházet pravidelně na stolici, čímž se stav dále zhoršuje. Časté je i krvácení z konečníku různé intenzity, většinou však trhlina krvácí slabě a celkově méně než jiná onemocnění konečníku či střev (např. erose). Přítomné bývá i svědění konečníku.

Léčba řitní trhliny  

Anální fisura se buď zhojí spontánně (sama), nebo obvykle po 3 dnech přejde do chronického stadia. Léčba je buď konzervativní nebo chirurgická.

Do konzervativní léčby spadají sedací koupele (v heřmánku, koupele s dubovou kůrou), projímadla, čípky s lékem, který ovlivňuje napětí řitního svěrače (spasmolytika) a bolest (analgetika), různé obstřiky konečníku (např. botulotoxinem) apod.

Chirurgická léčba je zaměřena jednak na zhojení trhliny ve stěně konečníku a jednak na ovlivnění napětí análních svěračů. Provádí se buď dilatace (rozšíření) konečníku (divulze anu) v místní či krátké celkové narkóze. Dilatace umožní prokrvení natržených okrajů fisury a zlepšení hojení. Dále se provádí vyříznutí fisury a strážného hrbolku (excize) – je méně účinná, jelikož neovlivňuje napětí svěrače. Metodou volby je tzv. Eisenhammerova operace neboli vnitřní laterální parciální sfinkterotomie (protětí jedné třetiny výšky vnitřního svěrače). Jedná se o delikátní operační zákrok, který může vést k inkontinenci stolice, proto by měl být prováděn zkušeným proktologem.

Komplikace řitní trhliny  

Komplikací onemocnění je chronický stav. Pacient, který trpí anální fisurou, má nepříjemné pocity během a po stolici, proto pak i méně jí, chodí méně často na stolici, zadržuje stolici a celý stav se více a více zhoršuje. Operativní řešení obvykle není řešením konečným, jelikož se stav často vrací a výkon se musí opakovat. Také záleží, jaký typ výkonu je pro pacienta zvolen a zda je zvolen správně.

Diskuse o řitní trhlině  

Další názvy: anální fisura, fissura ani

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s Řitní trhlinou

Máte zkušenost s Řitní trhlinou?

rotana rgth (10.06.22)

ro;ztrhl jsem si řitní otvor a tekla mi hodně kolvala

Smiletto 9 (20.02.22)

Zdravím všechny, jsem po operaci fisury pořád mám komplikace. Je tady někdo kdo má zkušenost s proktologem v UVN Olomouc nebo FN Olomouc. Můžete prosím někoho doporučit.Prosím a děkuji.

Luke 1996 (01.02.21)

Zdravím chtěl bych se zeptat mám na řitní dírce 3 za sebou natekle hrby, ale opravdu hned asi půl cm od řitní dírky o velikosti asi cca 1cm neví někdo co to může být a kdy tak jak léčit

Pomoc nehledejte v babských radách Kinee (01.05.19)

Já naprosto doporučuji onlinic - já byla v Praze. Dilatátory, uvolnit se a pomocí mastí, která uvolní sval i bolest, roztahovat. Nejlépe před stolicí. Též jsem měla problém a nechtěla jsem ani jíst pevnou stravu, nicméně jsem zjistila, že mě bolelo vyprazdňování i řidší stolice. Nejlepší je proto fakt toto a mastička, kterou namíchají jen ve Vodičkovce v Dr.Max. Zkoušela jsem i heřmánkové koupele a proctoglyvenol a opravdu je lepší neléčit se babskými radami, ale zajít si s tím. Pak, když je jíž chronická, tak to není tak jednoduché ji léčit. Vyprdněte se na babský rady a hned běžte

Co mi pomohlo na řitní trhlinu Zacpa (10.03.19)

Chronická RT (krev a řezavá bolest) od roku 2016 způsobena zácpou a tuhou stolicí.

Zabírá mi každé ráno nalačno spolknout polévkovou lžíci olivového oleje; krvácení ustalo a bolest je minimální. Účinkovat mi tato kůra začala zhruba do týdne.

Miniklystýr na řitní trhlinu Galnoix (23.05.18)

Běžné již popsané.

Léčba

Svépomoc

Co mi pomohlo

Výluh z heřmánku (..čaj), s pár kousky hřebíčku a dubové kůry, doplněné pár kapkami nepálivého oleje, např. konopného (bio obchody). Slít do malé zavařovací skleničky. Koupit v lékárně pár plastových injekčních stříkaček, stačí střední velikost. Před stolicí si vstříkněte do konečníku vhodné i malé množství této tekutiny a chvíli počkejte. Čerstvou trhlinu zacelí za pár dní a dále ji brání. Vhodné je trvalé zvykové používání.V ýluh vydrží ve skleničce i týden. Pokud jste mimo domov, stačí místo něho použít trochu vody. Ne ale nahradit vodou trvale. Použití injekční stříkačky jako klystýru je velmi praktické i na cestách, kdy často dochází k zácpám. Můžete si také dojít na záchod dříve, ne až když už musíte. :-) Třeba to někomu pomůže..

Co pomohlo na řitní trhlinu Lenka156 (08.05.18)

Bolest při vyprazdňování, krev.

Co mi pomohlo

Už to tu někdo psal. Pomohla mi Strachovská mast a čípky, to prodávají pouze v Brně u Milosrdných bratří. A používat každý den, dokud se nezahojí na 100 %. Já raději delší dobu pro svůj klid. A taky lepší strava a pitný režim, aby stolice byla měkká.

Analní fisura - trhlina konečníku Trta (06.01.18)

Mám radu, která mi 100 % pomohla.

Také mám nepříjemnou zkušenost s tímto problémem. Bolestivost při stolici, krvácení, problém se pomalu, ale jistě zhoršoval, až jsem nemohl vůbec sedět .

Měl jsem úplný strach jít na velkou stolici - obrovská bolest.
Musel jsem navštívit lékaře (proktologa), který mi sdělil, že nemám hemeroidy, ale trhlinu na konečníku. Dal mi Dilatant a léčivou mast Proctocalm. Tuto mast mi předepsali na ON CLINIC s.r.o. – Brno
Snažil jsem se zavádět dilatátor , ale bolelo to.
Při každé další stolici obrovská bolest a krev a tak se to neustále opakovalo cca 2 týdny.

Našel způsob, který mi velmi pomohl.

Před každou stolí jsem šel do sprchy. Odšrouboval ze sprchovací hadice růžici a vydělal pryžové těsnění. Dřepl jsme si a konec hadice jsem si přiložil ke konečníku a natlakoval do sebe vlažnou vodu - cca 3 dcl. V podstatě něco, jako když se dělá krystýr.
Potom jsem cca 1 minutu počkal, potom následně šel se sevřeným zadkem na záchod a bez větších bolestí se vyprázdnil. Vyletělo to ze mě, jako bych měl průjem. Ta stolice se tím krystýrem - vodou - zředila a vyprazdňování nebylo skoro vůbec bolestivé.
Takto jsem to zopakoval ještě 1 x, až ze mě šla pouze čistá voda. Potom jsem si konečník osušil a natřel léčivou mastí Proctocalm.
Za 10 dní bylo po problému - trhlina se zahojila i bez používání dilatantu.

Pokud si tu stolici zředíte vodou, tak se vám nebude svěrač tolik roztahovat, nebudete tolik trpě , stolice půjde ven ve formě vody – zředěna vodou - a bolestivá trhlina na konečníku se nebude neustále roztahovat - trhat - obnovovat , ale naopak se tímto zajistí její čistota a její možnost zahojení.

Co mi způsobilo tu trhlinu ?
tuhá stolice :
Byl jsem nemocný – kašel a 2 x po sobě jsme musel využívat antibiotika, která mi zničila ve střevech mikroflóru a nevyužíval jsem vůbec žádná probiotika. Při první stolici jsem se nemohl vyprázdnit – beton a tím jsme si ten konečník natrhl.
Držím palce.
Roman

Anální trhlina po porodu Dilatanko (04.01.18)

Čtyři měsíce po porodu jsem neměla čas na nic, hlavně ne na sebe, neuhlídala jsem pití, hodně jsem vydávala kojením a málo přijímala tekutiny. Odrazilo se to v anální trhlině, šílená bolest při stolici a čerstvá krev na toaletním papíru. Začalo to v těhotenství, tam se to ale hned zahojilo. Teď, když kojím, je to horší.

Léčba

Udělala jsem si konečně čas na sebe, začala pít tolik, aby to moje kojení nevadilo, vyloučila jsem maso z jídelníčku, stala jsem se vegetariánkou, začala víc přemýšlet nad vztahy v rodině, jestli mi někdo není" osinou v zadku", na 3 měsíce jsem vysadila mouku, byla jsem jistou dobu jako frutariánka, koupila jsem si dilatátor a podle návodu 2 x denně po 10 minutách dilatovala. Nejhorší bylo najít si čas na sebe při 2 dětech. Nakonec šlo všechno. Teď si hlídám tekutiny, stravu, diletuji jednou denně, večer když všichni spí, cca 2 minuty, ale hlavně přemýšlím o Bohu, vztazích a životě.

Fisura kgb (10.06.17)

Po porodu a po nástupu kojení začaly problémy, bolestivost při stolici, drobné krvácení, problém se pomalu, ale jistě zhoršoval. Stravu jsem měla v pořádku celý život, nikdy žádné zácpy, ale s nástupem kojení jsem neuhlídala množství tekutin, kvůli zažívacím problémům miminka jsem musela omezit (nejprve úplně vypustit) zeleninu a ovoce, na které jsem byla zvyklá celý život a problém byl na světě. Do toho jsem brala železo kvůli poporodním komplikacím, které hodně staví stolici. Bolestivost byla nakonec příšerná, každá stolice byla s potem a slzami. Většinou i s trochou krve. Vyzkoušela jsem všechny možné přípravky: Faktu, HemaGel, ProktisM, Kalciovou mast, dubovou kůru, masti i čípky. Od obvodního lékaře jsem měla Detralex na zatahování cév. Nepomohlo nic. Stravu jsem pak měla už v pořádku, tekutiny i vlákninu, ale nic nepomohlo ke zlepšení mého stavu.

Co mi pomohlo

Nebyla jsem blbá a šla k proktologovi. Mylně jsem si myslela, že to jsou hemeroidy, o kterých se v souvislosti s těhotenstvím a porodem mluví často. Doktor mi sdělil, že nejde o hemeroidy, ale o trhlinu o velikosti cca 3mm. Nemohla jsem pochopit, jak může tak malá věc tak strašně bolet. Lékař mi předal dilatátor ke cvičení - roztahování konečníku. Byla jsem již ve stádiu, kdy byl svěrač tak zatažený, že i vyšetření prstem bylo příšerně bolestivé. Byla jsem z toho vyděšená a vzhledem k průměru dilatátoru (cca 3cm) bylo naprosto nemožné něco takového do konečníku zasouvat. Zakoupila jsem v lékarně Dilatan o nejmenších průměrech - 18 a 20mm, který je určen spíše pro děti a s těmito začala. Každý den dvakrát cca 10 minut. Napoprvé jsem nevydržela ani dvě minuty s tím nejmenším. Po cca 3 týdnech jsem se dostala na ten o průměru 30 mm, prakticky bez bolesti provádím terapii poctivě dvakrát denně. Nyní už bez bolesti. Konečně i chození na stolici bylo dnes poprvé bez bolesti a krve. Konečník mě už nebolí ani po stolici, což se mi před cvičením dělo i několik hodin.
Tento příspěvek píšu z jediného důvodu, aby komukoli pomohl. Vykašlete se na mastičky, stojí to spoustu peněz a nepomůže to, max na nějakou chvíli, pak se problém vrátí nebo zhorší. Neotálejte a navštivte proktologa. Vyšetření je rychlé a stud překonejte. Lékař je profesionál a je tam od toho, aby vám pomohl. Přece nebudete celý život trpět každý den. A dilatujte. Je to nepříjemné a trapné cvičení, hlavně na začátku, ale pomůže.

Analní fisura VeronikaM24 (24.02.17)

Zdravím Vás,

také bych se ráda podělila s mým problémem, který se týká anální fisury. S fisurou se léčím už půl roku. Když jsem byla poprvé na chirurgii, měla jsem jen drobnou trhlinku, která ani nekrvácela, ale za to dost bolela při každé stolici. Během toho půl roku jsem utratila spoustu peněz za různé čípky, mastičky a koupele, Vždy to pomohlo jen na chvíli, potom se dostavila zácpa a bolest byla na světě.

Tento týden jsem vyhledala proktologa, který mě nemohl vyšetřit ani prstem, protože mám setlé svěrače, fisura se mi zvětšila a za 14 dní mě čeká chirurgický zákrok. Momentálně se cítím dost špatně, konečník mě pálí, štípe, krvácím při stolici a strašně to bolí. Proktolog mi doporučil sirup, který je pro mě velkým pomocníkem při stolici (název uveden níže – co by mi mohlo pomoct).

Na fisuru mi nepomohlo vůbec nic, hodně sportuji, jím zdravě a hodně potravin, které obsahují vlákninu a piju minimálně 2,5 litru vody denně. Každopádně zde hodím zkušenost s chirurgickým zákrokem, jakmile ho budu mít za sebou, držte palce!! :)

Co mi pomohlo

Pro ty, kteří mají trhlinku v začátečním stádiu bych doporučila Sedací koupele v dubové kůře, Calciovou mastičku a nejvetší zázrak, který pomáhá na zácpu je LACTULOSE AL SIRUP ( sirup, který člověka zavodní a poté má stolici jakou by měl mít) samozřejmě člověk u používání tohoto sirupu musí hodně pít aby to mělo ten správný účinek.
Jíst hodně vlákniny (psylium) také mi pomohl kefír nebo kyška, dostat do sebe co nejvíc tekutin (nejlépe čistá voda nebo bylinný čaj) a pohyb

Operační zákrok nedopadl příznivě finecek (05.04.16)

Již několik let trpím na krev ve stolici. Absolvoval jsem několikrát kolonoskopii bez obj. nálezu. Před rokem jsem navštívil proktologa, už jsem nemohl bolestí při a po stolici vydržet, který mi po vyšetření análu konstatoval, nemohl použít anoskop pro velkou křeč, takže spíše jen odhadoval, že se jedná o anální trhlinu.

Doporučil koupit Dilatant a provádět dilataci pomocí přiložených kolíků pro uvolnění křeče. Po 14 dnech jsem šel opět na kontrolu, dokázal jsem do análu vsunout střední kolík. Lékař doporučil použít botulotoxin, který mi relativně pomohl k uvolnění křeče. Protože jsem měl také marysku, doporučil ji chirurgicky odstranit. Chirurg mi doporučil nejen odstranit marysku, ale také provést divulzi anu v narkóze.

Půl roku jsem se rozmýšlel, jestli na operaci jít, nebo nejít, rozhodl jsem se pro ano. Operace nedopadla příznivě. 14 dní po jsem myslel, že se bolestí zblázním. Jsem skoro 2 měsíce po operaci a stále to není nic moc. Chirurg doporučil opět operaci. :-( Už to asi ale nezvládnu.

Trhlina potřebovala chirurgický zákrok ilina (03.03.16)

Vše začalo po porodu, za pár týdnů se stav zlepšil, ale po 4 měsících se trhlina objevila znovu (podruhé pravděpodobně způsobena zácpou - kvůli nízkému přísunu tekutin a zároveň velkému výdeji při kojení).

Léčba léky nepřipadala kvůli kojení v úvahu, úprava stravy nezabrala, děsná bolest, která přetrvávala někdy po celý den. Po zhruba 3 týdnech stav přešel v chronický, proktolog po velmi šetrném vyšetření doporučil stravu bohatou na vlákninu, žádné koření, hodně pít a čípky HemaGel PROCTO (ty už jsem užívala před jeho návštěvou a bez efektu), a pokud by se stav nezlepšil do týdne, že je tu možnost chirurgického zákroku.

K žádné velké změně nedošlo, přestože jsem vyzkoušela snad všechny druhy mastí, čípků, čajů, vlákniny v kapslích, a to v součtu za několik tisíc Kč.

Co mi pomohlo

Další týden jsem se už smířila s operací a navštívila proktologa kvůli termínu zákroku. Na výběr bylo ze dvou termínů - do týdne (někdo se z operace zrovna odhlásil) nebo až za 3 měsíce. Takže jsem se se vší radostí vrhla po protekčním termínu a hned začala vyběhávat předoperační vyšetření (obvodní lékař, EKG a rozbor krve) a nemohla se dočkat zákroku.

Přes veškeré obavy to bylo to nejlepší řešení - zákrok v celkové anestezii (1 steh), po operaci jen mírná tupá bolest, takže jsem kvůli kojení odmítla i léky na bolest (dalo se to vydržet, vcelku procházka růžovým sadem). Za celou dobu jsem absolvovala pouze jedno vyšetření konečníku, a to při první návštěvě proktologa (vyšetření prstem a nebylo to tak hrozné).

Jeden den ráno byl nástup do nemocnice, druhý den dopoledne mě pustili domů. Už ve stejný den jsem cítila neskutečnou úlevu, večer už nebyl problém normálně fungovat, dokonce i sedět. 2 dny po operaci se dostavila první stolice - žádný med, opět trochu krev, ale pořád lepší než před tím. Doporučena změna stravy - tzv. bezezbytková dieta (opak objemné - tj. pro změnu žádná vláknina, zelenina jen dušená mrkev a brambory na kaši, z ovoce jen jablko podušené a rozmixované, maso libové vařené, bez oleje, atd.

Než se trápit, rozhodně bych už podruhé s návštěvou proktologa nečekala, operace nad mé očekávání - téměř bezbolestná a okamžitě účinná. Věřím, že do pár dnů to bude naprosto ok. Do týdne by ještě měly být výsledky biochemie (preventivně odebrali kousek tkáně), aby vyloučili karcinom.

Léčba fisury Loudalek (12.12.15)

Dlouhá léta trpím chronickou fisurou a vyzkoušel jsem snad už všechno, ale od té doby, co jsem začal aplikovat tzv. proplach střev teplou vodou před stolicí a po ní, tak mám pokoj. Doporučuji!

Na trhlinu mast před i po sata (03.07.15)

Bolestivé roztržení sliznice řitního otvoru při tvrdší stolici, světlá krev.

Co mi pomohlo

Mně pomohl balzám INTIMISS Karel Hadek - namazat před stolicí a nechat vcucnout do sliznice a pak zase po umytí znovu mírně namazat. Bolest po lehkém vmasírování okamžitě přestane.

Co pomohlo na řitní trhlinu Stradale (23.06.15)

Přítelkyně trpěla poměrně velikou řitní trhlinou. O bolestech, pálení a se vším, co je s tím spojeno, tu psát nebudu. Napíšu tedy rovnou, co jí opravdu pomohlo, trhlinu zacelilo a má už pár let pokoj. V Brně v nemocnici Milosrdných bratří jsou přímo specializovaní na tyto problémy a mají svoji lékárnu, ve které si míchají svoji mastičku a čípky. Jmenuje se to Strachová mast a čípky. Po deseti dnech užívání byl pokoj. Určitě vyzkoušejte.

Změna stravy Mitch Bow (22.06.15)

Změna stravy opravdu zabírá! Důležité je hodně pít, vyškrtnout bílou mouku, zařadit hodně ovoce, zeleniny a vlákniny.

Dilatace Petetr (07.05.15)

Krvácení, ostrá řezavá a pálivá bolest při a po stolici, křečovité stažení konečníku.

Léčba

Dilatace. Navštívil jsem proktologa, který mi předepsal dilatátory (nehradí pojišťovna). Tyto jsem dvakrát denně cca na 10 minut zasouval do konečníku a po 3 týdnech naprostá pohoda. Ze začátku teda sice neskutečná bolest, ale spravilo se to. Každým dnem terapie jsem cítil drobné zlepšení a hlavně uvolnění křečovitých stahů konečníku. Stolice může být tvrdá či tlustá a projde bez jakýchkoliv obtíží. A strážný hrbolek, který jsem měl, je pryč.

Upravit stravu a trhlina se zahojí Petetr (03.03.15)

Ostrá řezavá a pálivá bolest při stolici a po ní, křeče v análním svěrači i několik hodin po stolici, které znemožnily sezení či stání.

Trpím na fisuru už po několikáté, vždy se spontánně zhojilo do cca 2 týdnů, teď to trvalo více jak měsíc.

Léčba

Různé masti - Faktu, měsíčková mast, Healer gel.

Co mi pomohlo

Vyzkoušel jsem snad vše možné i nemožné a nakonec zabralo jediné. Úprava stravy - jen zelenina, saláty, jogurty, z nápojů džusy, hodně obyčejné vody. To upravilo stolici, nenamáhalo při stolici tolik trhlinu a ta se během pár dnů zhojila.

Řitní trhlina - nebojte se oparace givi22 (02.07.14)

Já se s trhlinou trápila rok a půl, do mastí a všech různých olejů jsem dala desetitisíce, modlila jsem za zázrak. Ten se nekonal. :-( Věděla jsem, že na dilataci nemám povahu ani žaludek. Hned po tom, co jsem si kolíky objednala z internetu a přišly mi domů, po rozbalení balíčku jsem se fakt pobavila při představě, źe bych něco takového měla „někam strkat“ 3× denně cca 3 měsíce. :-)) Jak jsem si řikala na začátku, že na operaci nepůjdu ani náhodou, což nedoporučoval ani proktolog, tak po tom roce a půl jsem ho sama prosila, že chci operaci hned a že se na ní těším a že vím, že mi pomůže! :-) A tak se taky stalo.

Co mi pomohlo

Operace. Je to o silné vůli, o víře a hlavně o nejlepším proktologovi v kraji! Najďete si ho, hýčkejte si ho a nebojte se! Hlavně už se probůh netrapte. Kakat se musí celý život! Já jsem šťastná jako už dlouho ne, za ten risk to prostě stálo.

Jitrocelový list SandraSS (29.06.14)

Krvácení, svědění. Strach něco sníst, bolestivá stolice.

Léčba

Zkoušela jsem všechno možné, Faktu mast a čípky a všechny možný vyzkoušený věci, co lidi radí.

Co mi pomohlo

Pomohl mi kokosový olej a listy jitrocele kopinatého, který roste všude.

Dilatace při řitní trhlině rogo (03.04.13)

Bolestivá stolice, krvácení do stolice, bolesti a pálení konečníku.

Léčba

Žádné operace, žádné masti apod. Jedinou léčbou řitních trhlinek je dilatace. Jestliže máte opravdu vážné problémy s tímto poraněním, chce to trpělivost. Měl jsem strašné bolesti a mohutné krvácení. Bolesti již byly takové, že jsem se v práci kroutil jak had a spolupracovníci si mysleli, že jsem se zbláznil. Od Vašeho odborného lékaře si kupte speciální kolík, který je tuším součástí vyšetřovacího análního nástroje. Já jsem si musel koupit kolíky 2(menší a větší), protože jsem nebyl schopen vydržet ani minutu zastrčení velkého kolíku. Kolík namažete nejlépe jedlým olejem nebo nějakou mastí a zastrčíte do řiti na 20 minut. Ze začátku jsem to vydržel tak 3 minuty. To je dobré dělat 3× denně až do vyléčení(asi 2-3měsíce).

Co mi pomohlo

Dilatace.

Jasné řešení řitní trhliny evap18hu (28.11.12)

Celoživotní zácpy, 3 roky trvající občas se opakující bolestivé trhliny.

Léčba

Změna životního stylu

Co mi pomohlo

Není nic nového, že zabírá strava. Jaká, to víme všichni. Hodně vlákniny, pít dostatek tekutin atd. Pokud má člověk zatím jen opakující se trhliny, je potřeba být tak důsledný, že se celý váš dosavadní život musí změnit navždy. Nikdy! Už si nesmíte dát pečivo z bílé mouky. Už to tu někdo psal a já potvrzuji.

Protože jsem ale viděla na internetu fotografie nejrůznějších řitních hrůz, dala jsem si toto na misky vah a rozhodla se už tu anální torturu nikdy nezažít.
Přečtete-li si pečlivě všechny knihy od dr.Walkera (zdarma ke stažení na netu) a zařídíte se podle jeho slov, překročíte tím z pekla rovnou do ráje.

Mě trápila fisura 3 roky, ale protože jsem používala klystýr, dost jsem ušetřila na bolesti. Jenže bez správné stravy to prostě nejde, takže trhliny se objevovaly i tak. Jím teď přesně podle Walkera, piji denně mrkvové šťávy a všechno je jinak.
Moje střevo už samo nekakalo skoro rok, když jsem zavedla přísný režim a po čtyřech dnech se vykakala měkce, hutně a bezbolestně.

Vždycky jsem tento téměř vitariánský způsob života odkládala, ale našlo si mě to.
Chci abyste si uvědomili, že způsob vašeho života,je špatný a pokud ho změníte, přinese to nejen úlevu. Žít na syrové stravě do konce života není hendikep, ale výhoda. Je to 100% záruka zdraví bez utrpení! Má to vedlejší nesmírně pozitivní účinky. Vím, že píšu jak reklama na reklamu, ale nesnesu pomyšlení na něčí utrpení, které jsem sama prožila. Teď o tom víte. Nejste oběti. Můžete se toho navždy zbavit,tak pochopte - lékaři vám mohou zachránit život, ale zdraví si musíte hlídat sami!
Přeju mnoho štěstí…Eva

Idiopatická proktokolitida koukys (10.10.12)

Už asi 15 let touto nemocí trpím. Jak píší ostatní, jednou je to to dobré a pak se to zhorší. Bral jsem salofalk čípky, potom pentasu prášky, ale ty mě podráždily slinivku tak mi dali pentasu čípky a cilkanol. Každý rok jsem chodil 1× až 2× na sigmioskopii (zavedení kamery jen částečně do konečníku). Naposledy mě řekli, že už nemám chodit jen když se to zhorší. Léky už skoro neberu. Nechci se stále ládovat nějakým chemickým svinstvem. Teď se to ale nějak zhoršilo.

Stravu nějak neřeším. Jím vše.

Léčba

Krev ve stolici a hlen. Jinak žádné bolesti. Snad jen nějaká vyrážka ve vlasech a na pokožce.

Co mi pomohlo

Nic moc.Nejprve Salofalk pak Pentasa a cilkanol.

Změna jídelníčku při řitní trhlině Ježiholka (15.02.12)

Trápila mě fisura a zácpa několik let. Můj život se točil okolo bolesti, krve a výkalů a doktorů. Operace sice na čas pomohly, ale nemoc se vracela. Už jsem byla naprosto zoufalá a nakonec pomohla změna jídelníčku.

Co mi pomohlo

Několik týdnů po úpravě stravy, problémy zmizely. Za všemi potížemi se skrývala mouka a pečivo i to doma dělané. Z masa problémy nemám, dopřávám si ho tak 3× týdně a vše je OK. Doporučuji v potravinové pyramidě naprosto odbourat základnu z pečiva. Že by za vše mohl lepek, kdo ví? Doktoři tomu nevěří. Ale to nevadí, hlavně když k nim už nemusím, žádní doktoři, žádné léky, masti prostě nic. Jen si hold už nedám koblihu a koláč nebo knedlík.

Lubrikace konečníku před stolicí při anální fisuře Ajka6 (08.01.12)

Bolest a štípání při velké potřebě, krev.

Léčba

Fisura sa mi pravidelne vrací. Jsou období, kdy je všechno v pořádku a období, kdy krvácím. Chodila jsem kvůli tomu pravidelně i na chirurgii, ale zbavit se jí aspoň dočasně umím už i sama.

Po každé potřebě se důkladně umýt. Já si vždy natřu konečník indulonou na kterou si nakapu tea tree olejíček nebo dubovou kůru. Abych předešla natrhnutí konečníku, před každou potřebou ho natřu lubrikačním gelem. V tom je můj trik. Pak můj konečník bez problémů zvládne i tvrdší stolici. Nebo když si ho namažete indulonou, také to pomůže - hodně indulony. A samozřejmě to nejdůležitější - hodně pít a upravit stravu.

Úprava jídelníčku na řitní trhlinu zabírá 35 (30.11.11)

Krvácení konečníku

Léčba

Mě osobně pomohlo a problém i vyřešilo z jídelníčku úplně vyloučit maso a pečivo - potažmo téměř vše s výrazným podílem mouky. Zároveň doporučuji přidat dětskou formu psylia (vlákniny) - mají ji v drogeriích - je prášková, jemnější a nevytváří takový objem jako klasické psylium (stačí jednou denně). Vypustit maso a pečivo opravdu funguje, jak píše kolega přede mnou - jde především o konzistenci a tu tímto výrazně změkčíte. Chce to jen trochu disciplíny a výdrž. Držte se!

Stav po operaci řitní trhliny 11sax (08.11.11)

Pokud se jedná o starou, chronickou záležitost, nelze pravděpodobně vyléčit jinak než chirurgickým zákrokem, protože zajizvená tkáň u masivní trhliny nemůže nikdy srůst. Jedná se o jednoduchý zákrok, ale musí jej dělat odborník. Já jsem byl na chirurgii a po 14 dnech od operaci jsem úplně bez problémů.

Křeče při řitní trhlině marod (03.11.11)

Děkuji pisateli přede mnou, který mi dodal odvahy,že se člověk musí i když je to bolestivé a nepříjemné léčit za pomoci lékaře hlavně sám. Když mi praskne konečník, tak mám pocit, že umřu. Bolesti jsou neúnosné a vždy to trvá minimálně tři neděle. Pan doktor mi předepsal DETRALEX na zatahování cév a NOVALGIN na bolesti. Na noc pak čípky FAKTU. To vše vždy beru.

Po všech radách a moudrostech jsem zjistila, že nejlepší pro mě je dubová kůra. Svařím si asi třetinu sáčku zhruba v litru vody a po přecezení do škopíčku si ve vlahém odvaru (dá se použít i několikrát) minimálně 4× denně po 15-ti minutách koupu konečník tak, aby se opravdu odvar ke konečníku dobře dostal. Pomáhám si starou plenou. Pak konečník opatrně vysuším a lékařskou rukavicí (je k dostání v lékárně) si do vnitřku konečníku opatrně vpravuji DUBOVOU KŮRU GEL. Několikrát tam prostě ten prst natlačím a snažím se i chvilinku uvnitř vydržet. Pak ještě namažu konečník z venku a navléknu si klasické bavlněné kalhotky.

Na změkčení stolice každé ráno sním a zapiju LEPICOL +(psíllium). Mám to též osvědčené a to preventivně jím denně už asi rok. Po každém záchodě se neotírám, ale sprchuji a myji mýdlem z lékárny bez chemických vůní. Je také důležité držet konečník v suchu.

Promazávání řitní trhliny Jarda25 (13.10.11)

Tak jsem si to také užíval, bolesti s fisurou. Nebudu se rozepisovat, co a jak kdy to začalo.

Co mi pomohlo

Nejúčinnější na to je: pít denně aspoň 6 litrů vody - můžete si to zpříjemnit džusem, který má vlákninu, to jsou všechny %. Potřebujete mít měkkou stolici, takže i jídlo - jednou denně hlavní chod a pak jen jogurty, musli, zeleninu a ovoce.

Na trhlinu je nejlepší Hemagel, koupíte jej v lekárně 30g stoji 450Kč, 5g 180Kč. Přispívá na něj i pojišťovna, musí být napsaný na zvláštní průvodním listem zdravotní pomůcka, to pak doplácíte 150Kč. Schvaluje to revizní lékař.

Důležité je cvičit svěrače, pomalu je roztahovat a připravovat na stolici a posilovat střevní stěnu, tím nebude tolik trpět řitní trhlina. Dobré je tedy ze začátku řiť omývat vlažnou vodou, vysprchovat, odšroubovat hlavici od sprchy a zavést si proud vody do konečníku a pak jej vytlačit. Toto je nejlepší dělat po stolici, ideální je natlakovat a vypustit do WC. I když nebude WC při ruce, tak to pusťte do odpadu, pach zpříjemníte tekutým mýdlem. Vím, je to hrozné, nechutné, ale skutečně potřebujete zahojit zadek.

Po důkladném výplachu, je dobré mít nástavec z nějaké mastičky na hemeroidy, do nástavce zasuňte tubu s hemagelem a zasunete do konečníku, pootočíte tím, zanecháte trochu gelu v konečníku. Zbytkem důkladně promažte otvor. Po několika hodinách před aplikací hemagelu zkuste roztahovat svěrače, vezměte gumovou rukavici, do prsteníčku zasuňte tenkou mrkev průměr 3 cm, délka stačí 10 cm. Pod tekoucí horkou vodou, vždy prsteník namočte a pomalu vsouvejte do análu, takto to opakujte asi 10 minut alespoň dvakrát denně.

Nikomu se s tím chlubit nemusíte, ale opravdu mě toto pomohlo, konec konců jsou to naše zadky a je to třeba vyléčit.

Léčba trhliny a1b2 (21.09.11)

Bolest při defekaci, krev na toaletním papíře. Občasné svědění.

Léčba

Anální fisura je poměrně delikátní problém, ale s kombinací vhodných prostředků a disciplíny je možné zbavit se ho během jednoho až dvou týdnů. Na operaci raději zapomeňte a nechte ji jako nejkrajnější řešení, protože kvůli léčbě anální fisury rozhodně nestojí za to riskovat, že si už nikdy nebudete moct sami rozhodnout, kdy půjdete na záchod. Fisura se dá vyléčit kombinací vhodné stravy, osobní hygieny a indulony. Po každé stolici je třeba konečník pořádně umýt, ideálně pod proudem vody (toto při čerstvé prasklině může lehce štípat, ale jinak to nejde). Po umytí si vymáčkněte trochu (asi tolik, kolik si dáte zubní pasty na kartáček) obyčejné indulony - MODRÉ - a oblast s ní ošetřete. Toto je potřeba dělat pravidelně a po každé stolici.

Největším problémem je opakované praskání po tvrdší stolici. Zde se nabízí dvě řešení. V každém případě musíte upravit stravu. Jezte potraviny, po kterých stolice není tvrdá a na záchod choďte co nejčastěji. Ideální jsou jogurty se syrovátkou (Holandia, jogurty ve sklenici), 100% celozrný chléb (prodává se nakrájený na čtverečky nebo obdélníčky), hodně zeleniny a ovoce, luštěniny. K tomu je nutné více pít (min. 2 litry denně) a to čistou vodu. Samozřejmě si můžete dát občas i maso a další potraviny, ale je lepší aspoň dočasně se jim vyhýbat.

Pokud přijde tvrdá stolice, není třeba zoufat, stále se s tím dá něco dělat. Zde se omluvám za společensky nevhodný popis, snažím se však pomoct, takže nebudu příliš opisovat. Určitě moc netlačte, na záchodě se klidně zdržte. Pokud cítíte, že stolice neprojde bez obtíží, je možné udělat to, že ji vždy mírně posunete a zmáčknete zatažením svěrače. Tím se stolice výrazně ztenčí a bez problémů projde. Toto musíte udělat po celé její délce. Tento postup může být dost časově náročný, je to ovšem jediná cesta, jak trhlinu neobnovit. Stačí to takhle vydržet týden, do toho používat indulonu, dodržovat hygienu, hlídat si stravu a pitný režim a trhlina se dostatečně zacelí, aby už něco vydržela. Po 10 dnech může být problém na 90% vyřešen. Zbylých 10% spočívá v tom, že oblast bude nadále náchylná na obnovu trhliny. Proto buďte vždy na záchodě opatrní a snažte se dodržovat popsaný postup, i když už nebudete při defekaci cítit bolest. Tak hlavu vzhůru a zkuste to.

Řitní trhlina a léčba masáží trhlina (07.02.11)

Vo věku 45 až 53 let jsem prodělal tři operace (2× absces, 1× akutní fisura). Pomocí magnetické rezonance mi diagnostikovali dokonce i anální fistuli. Trhlina se stále zhoršovala a na zácpu nepomohlo nic kromě zaječické kyselky (2dcl ráno na lačno) .

Vyléčil jsem se vlastní metodou a sice masírováním. Pokud trhlina byla horká, tak jsem ji po každé stolici umyl a vymasíroval ichtiolovou mastí. Po uklidnění zánětu už asi 1 rok dělám to samé, ale už nepoužívám ichtiol, ale hemostop a dubovou mast.

Podstatné je prstem masírovat přímo trhlinu. V trhlině nesmí zůstat žádné exkrementy, ale len léčivá mast. Nesmí se to vynechat ani jedenkrát. Jak pocítím jen náznak zánětu a krvácení, masíruji to radši dubovou mastí a víckrát denně.

Pokud zná někdo lepší mast na masírování trhliny, přidejte název a zkušenost. Nitrátová mast „Rectogesic“ mi nepomáhala. Jako laik si myslím, že mast by měla být taková, aby v trhlině dlouho vydržela a aby dezinfikovala a překrvovala trhlinu.

Řitní trhlina a operace dašula (30.01.11)

Mám to již přes rok. Je to svědění, bolest, krev po stolici.

Léčba

Byla jsem dvakrát operovaná, léčila jsem se mnoha mastmi a čípky, také sedací koupele, pomáhá i sprchování, ale jen na chvíli.

Co mi pomohlo

Zřejmě na to nic stoprocentně nepomáhá, nemohu se toho zbavit nadobro. Na další operaci už rozhodně nechci.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o Řitní trhlině