DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Komplikace
Popis řitní trhliny
Řitní trhlina neboli anální fisura je bolestivé onemocnění, které vzniká nejčastěji poraněním řitní sliznice tuhou stolicí (při zácpě). Projevuje se značnou bolestivostí konečníku, která se zvyšuje při a po defekaci (po stolici) a přetrvává až několik hodin. Bývá provázena krvácením jasně červené krve (jedná se tedy o čerstvou krev, která nepochází z vyšších částí trávicí trubice).
Rizikové faktory řitní trhliny
Mezi rizikové faktory patří především výskyt v rodině (tedy genetická složka), dále nesprávné složení stravy (časté zácpy a nedostatečně pestrá strava), sedavý způsob života a málo pohybu, nedostatečná hygiena konečníku a špatné hygienické potřeby (hrubý toaletní papír, nešetrná agresivní mýdla). Významným a v poslední době často zmiňovaným faktorem je i zvýšené napětí řitního svěrače, jehož příčina není známa. Onemocnění vzniká vždy na podkladě kombinace těchto faktorů, přičemž nejdůležitější roli hraje dědičnost (genetika).
Prevence řitní trhliny
Vhodnou prevencí je pestrá strava, péče o stolici (pravidelně se vyprazdňovat, vyvarovat se vzniku zácpy), pravidelný pohyb, omezit sedavý způsob života, dostatečná hygiena a péče o konečník (nejlépe se po stolici osprchovat či alespoň použít vlhčené ubrousky, které jsou ke konečníku šetrnější nežli obyčejný toaletní papír).
Příznaky řitní trhliny
Typickým příznakem onemocnění je značná bolestivost konečníku, a to zejména během a po stolici, která je tuhá – tedy velmi často jsou postiženi lidé trpící zácpou. Bolest je vedoucím příznakem a někdy je tak silná, že se pro ni samotnou nemocní bojí jíst a docházet pravidelně na stolici, čímž se stav dále zhoršuje. Časté je i krvácení z konečníku různé intenzity, většinou však trhlina krvácí slabě a celkově méně než jiná onemocnění konečníku či střev (např. erose). Přítomné bývá i svědění konečníku.
Léčba řitní trhliny
Anální fisura se buď zhojí spontánně (sama), nebo obvykle po 3 dnech přejde do chronického stadia. Léčba je buď konzervativní nebo chirurgická.
Do konzervativní léčby spadají sedací koupele (v heřmánku, koupele s dubovou kůrou), projímadla, čípky s lékem, který ovlivňuje napětí řitního svěrače (spasmolytika) a bolest (analgetika), různé obstřiky konečníku (např. botulotoxinem) apod.
Chirurgická léčba je zaměřena jednak na zhojení trhliny ve stěně konečníku a jednak na ovlivnění napětí análních svěračů. Provádí se buď dilatace (rozšíření) konečníku (divulze anu) v místní či krátké celkové narkóze. Dilatace umožní prokrvení natržených okrajů fisury a zlepšení hojení. Dále se provádí vyříznutí fisury a strážného hrbolku (excize) – je méně účinná, jelikož neovlivňuje napětí svěrače. Metodou volby je tzv. Eisenhammerova operace neboli vnitřní laterální parciální sfinkterotomie (protětí jedné třetiny výšky vnitřního svěrače). Jedná se o delikátní operační zákrok, který může vést k inkontinenci stolice, proto by měl být prováděn zkušeným proktologem.
Komplikace řitní trhliny
Komplikací onemocnění je chronický stav. Pacient, který trpí anální fisurou, má nepříjemné pocity během a po stolici, proto pak i méně jí, chodí méně často na stolici, zadržuje stolici a celý stav se více a více zhoršuje. Operativní řešení obvykle není řešením konečným, jelikož se stav často vrací a výkon se musí opakovat. Také záleží, jaký typ výkonu je pro pacienta zvolen a zda je zvolen správně.
Diskuse o řitní trhlině
Další názvy: anální fisura, fissura ani
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.