Roupy léčí Všeobecné lékařství - Praktický lékař a patří mezi Infekční onemocnění

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Vyšetření, Léčba, Pomoc, Komplikace

Popis infekce roupy


Onemocnění je parazitární infekce. Vyvolává jej červ jménem Enterobius (synonymum Oxyuris) vermicularis. Žije v tenkém i tlustém střevě člověka.

Onemocnění je výhradně lidské a nejčastěji postihuje děti předškolního a školního věku. Je to nejčastější původce střevních parazitárních chorob u nás.

Parazit je bělavé barvy, má vřetenovitý tvar a dosahuje velikosti u dospělého samce 2-5 mm, u samiček až 8-13 mm. Dospělci přežívají ve střevě tím, že se přichycují na výstelku střeva (sliznici) speciálními přísavkami. Oplodněné samice naplněné vajíčky (obsahují jich 10 tisíc a víc), cestují směrem ven z těla přes konečník k řitnímu otvoru, kde na kůži v jeho okolí svá vajíčka uloží. Vajíčka totiž potřebují k dozrání přítomnost kyslíku, který ve střevech není. Samice pak umírají.

K nákaze dochází požitím vajíček roupů. Nejčastěji se vajíčka dostanou do úst prsty, které přišly do styku s řitním otvorem, a vajíčka se na ně nalepila. Tak v podstatě dochází k tzv. autoinfekci (nákaza sama sebe), kdy vzniká začarovaný kruh.

K nákaze může dojít i nepřímo, kdy se vajíčka dostanou na nějaký předmět, například hračku nebo ložní prádlo, mohou se přenést i prachem a nakazí se i jiné osoby.

Z vajíček se ve střevě vylíhnou larvy, z kterých se vyvinou dospělí jednici, schopní klást vajíčka.

Rizikové faktory infekce roupy

Onemocnění postihuje nejvíc děti, proto můžeme říci, že dětský věk je sám o sobě rizikovým faktorem. Asi nejhlavnějším rizikem je přítomnost nákazy v dětském kolektivu, dále špatné hygienické návyky, oslabená imunita.

Prevence infekce roupy

Základem je dodržování hygienických pravidel, zejména mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem, nekousání si a stříhání si nehtů nakrátko.

Pokusit se omezit škrábání konečníku a každé ráno se sprchovat, aby se odplavila vajíčka nakladená přes noc.

Patří sem také častá výměna ručníků, osobního spodního i lůžkového prádla a pyžama za čisté. Mělo by být vyvařené a vyžehlené, vysoké teploty zabíjejí vajíčka. Vajíčka jsou citlivá i na denní světlo, proto při každém probuzení by se měli roztáhnout závěsy na oknech.

Protože vajíčka přežívají ve vnějším prostředí i tři týdny, je potřebné v obytných i společenských místnostech pravidelně odstraňovat prach vysavačem nebo za vlhka.

Také omezení konzumace sladkostí a upřednostňování zeleniny je jedním z preventivních kroků. Roupy totiž pro svoje přežití potřebují cukr.

Důležité je také včasné zjištění nákazy v kolektivu a její léčení, aby se zamezilo rozšíření infekce na další jedince.

Příznaky a projevy infekce roupy

Příznaky nemusejí být vůbec nebo jen lehce vyjádřeny, když je infekce mírná. Naopak masívní nákaza (objevuje se přibližně dva týdny po požití vajíček) se projevuje především úporným nepříjemným svěděním v oblasti řitního otvoru. Svědění je vyvoláno ukládáním vajíček. Samice je nejraději ukládají v teplém a klidném prostředí, proto k tomu dochází nejčastěji v noci, během spánku.

Úporné svědění v noci tak vede k nespavosti, neklidu, neurotickým poruchám. Děti jsou tak přes den nevyspalé a nervózní.

U dívek a žen se mohou vajíčka dostat i do vagíny nebo močového měchýře. Projevuje se to svěděním vagíny, vulvy, někdy i přítomností vaginálního výtoku a příznaky zánětu močového měchýře (obtížné bolestivé močení provázené řezáním a pálením-dysurie, zvýšená teplota, únava).

Následkem škrabání vznikají na kůži škrábance, oděrky, ekzémy. Kůže se může až zanítit a hnisat.

Z celkových příznaků bývají přítomné zvýšené teploty, nevolnost, nechutenství se ztrátou hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha různě po celém břichu. Někdy mohou bolesti napodobovat zánět slepého střeva.

Vyšetření infekce roupy

Nejdřív se vychází z anamnézy s popisem hlavních příznaků. Základním vyšetřením pro diagnózu onemocnění je přímý průkaz vajíček roupů. Ideální metodou je u dětí tzv. Grahamova metoda, kdy se na konečník otiskne průhledná lepicí páska, která se pak přelepí na podložní sklíčko a může se přímo mikroskopovat.

U dospělých je lepší odběr vajíček skleněnou Schueffnerovou odběrovou tyčinkou. Pro lepší záchyt vajíček se doporučuje vyšetření provést co nejdřív po probuzení, protože mytí nebo defekace mohou vajíčka odstranit.

Vyšetřit se může také vzorek stolice.

Léčba infekce roupy

K léčbě známe několik spolehlivých přípravků. Jedním z nich je Pyrvinium, což je volně prodejný lék. Podává se jednorázově. Už po jednom podání obvykle vyhubí všechny červy, má 95% úspěšnost. V odstupu 3 až 4 týdnu se léčbu doporučuje ještě jednorázově zopakovat, pro zabezpečení optimální účinnosti.

Důležité je provést léčbu také u všech členů rodiny či kolektivu.

Dalšími účinnými přípravky jsou preparáty mebendazolu, nebo albendazolu. Také tady je léčba dvoufázová, s druhou dávkou po přibližně 4 týdnech.

Je důležité upozornit, že farmakologická léčba je sama o sobě účinná, ale úplné vyléčení se neobejde bez spolupráce pacienta ve smyslu dodržování hygienických standardů. Tzn. mytí rukou po toaletě, před každým jídlem, důkladné mytí celého těla, hlavně konečníku, stříhání nehtů na krátko, nekousat si nehty. Důležité je také časté střídání ručníků, osobního a ložního prádla.

Vajíčka jsou velice citlivá na vysoké teploty, spolehlivá metoda jejich ničení je proto řádné vyvařování prádla a hlavně žehlení. Významná je častá desinfekce toalety, umývadla, psacího stolu, klávesnice. Pravidelné odstraňování prachu.

Jak si mohu pomoci sám

Kromě dodržování hygienických zásad zmíněných v léčbě je známo několik lidových rad. Patří sem konzumace česneku či mrkve. Hodně lidí doporučuje také kyselé zelí, poupata pelyňku.

Rozhodně prospět může snížená spotřeba bílého rafinovaného cukru a naopak velká konzumace celozrnných obilnin, zelené listové zeleniny. Má pozitivní vliv jak na léčení parazitů, tak v prevenci před nimi.

K úlevě od úporného svrbění je doporučována teplá koupel s půl hrnkem stolní soli, nebo aplikace masti s oxidem zinku do okolí konečníku.

Komplikace infekce roupy

Pokud se roupy neléčí, může se infekce dál rozvinout a objeví se průjmy, neprospívání z malabsorpce (nedostatečné vstřebávání živin z trávicího traktu), noční pomočování (enuresis), svědění genitálu, vaginální výtok, který může být spojen s drážděním kůže v okolí vulvy a vznikem vyrážky.

Při postupu červů výš pohlavním ústrojím žen a dívek, mohou následkem zánětu vznikat jizvy v stěnách reprodukčních orgánů.

Při průniku nákazy do močových cest může dojít k zánětu močového měchýře, výjimečně až zánětu ledvin.

I když roupy napodobují zánět slepého střeva, je jejich skutečný podíl při jeho vzniku rozporuplný. Někteří autoři uvádějí, že zánět slepého střeva roupy vyvolat mohou, jiní, že se jim to nikdy nepovedlo prokázat.

Diskuse

Další názvy: enterobióza, oxyuriáza, enterobiosis, oxyuriasis, nákaza roupy

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s roupy

Máte zkušenost s roupy?

Radek83 (05.10.21)

Lechtání konečníku. Mam malé dítě ve školce a nejspíš se našel jeden z rodičů a stydlivé dítě co nic takového nikomu neřekne a máma o tom neví a pošle Hondo školky a je oheň na střeše???? Řeším to i pediatrickou a svou doktorkou. Je taky zásadní problém u dětí ze se stydí, neřeknou když se něco takového děje, s nimi o tom člověk nemluví. Taky jsou dnes rodiče lhostejní a neřeší takové věci. Maly vyrůstá s maminkou, ta nestříhá nehty, neřeší kousání nehtů. Je to mazec.

Léčba

Parazitecx užíváme oba jak já tak malý, stříhame nehty a kartáčkem myjeme, s tím cukrem to taky musím omezit a dám si česnekovou pomazánku.Dnes jdu k obvodní lékařce pro předpis na prášky.Mazani konečníku krémem, klistyr pro vycisteni.Maly byl na prev. prohlídce tam mu dělali stěr a výsledek negativní.D

Co mi pomohlo

Zatím jsem nevyhrál ale budu bojovat dokud se to nepovede.Nebylo by špatně preventivně odčervit celou školku včetně učitelek a všechny rodiče.Skoda že to není plošné a byl by klid ale vždy se někdo najde.

Nákaza roupem Hostitel (17.11.18)

Jsem žena, je mi 20 let a už přes rok se léčím s roupy. Poprvé jsem měla zažívací potíže, plynatost a lehký průjem, pak jsem několik dní zaznamenávala úporné svědění konečníku a poté jsem našla hýbající se červíky. Podle příznaků a vzhledu jednoznačně roupy. Protože jsem byla vyděšená a styděla jsem se jít k lékaři, vyzkoušela jsem babské rady - česnek, hřebíček, objednala jsem si Vermophyt. Od nočního svědění mi ulevil jen stroužek česneku v konečníku. Za několik dní se zdálo, že mám pokoj, po měsíci se ale roupy vrátily. To už jsem zašla za lékařkou, ta mi předepsala Vermox, užila jsem ho podle pokynů na příbalovém letáku a s úlevou zaznamenala, že léčba zabrala. Pak se ale zhruba za dva měsíce roupy vrátily. Dobrala jsem druhou půlku balení a odčervila se ještě přípravkem Paracleanse. Opět byl na čas pokoj a za tři měsíce mě začal svědit konečník a našla jsem novou partu roupích samiček. Musela jsem opět k doktorce, opět Vermox, dočasná úleva a za dva měsíce se byly zpátky. Teď jsem zašla k doktorce potřetí, ta už nade mnou kroutí hlavou a zvýšila mi dávkování - 2 tablety 2× denně po 3 dny, po 14 dnech opakovat. Jako podpůrnou léčbu užívám Vermophyt, česnekové kapsle. Vždycky jsem dodržovala hygienu, myju si ruce, nenosím dlouhé nehty, každé ráno omývám konečník, na noc mažu mastičkou a dávám si do něj na na večer česnek, měním ručníky, pyžama, prádlo, nekoušu si nehty, ale ty potvory se pořád vrací. Počkám, jestli zabere zvýšená dávka Vermoxu, kdyby ne, objednávám z Německa Pyrcon - je to jako kdysi u nás prodávané Pyrvinium, které mělo výbornou účinnost a už se bůhvíproč nevyrábí. Jinak už nevím, co mám dělat, jsem z toho nešťastná.

Léčba

Vermox standardní dávkování, pak zvýšené
Vermophyt, Paracleanse
Klystýr, česnek v konečníku
důkladná hygiena česnek, kysané zelí, koření, omezení cukru

Co mi pomohlo

Dlouhodobě zatím nic, Vermox jen na čas uleví. Proti svědění stroužek česneku do konečníku (oloupaný, namazaný mastičkou).

Opakovaná nákaza roupem dětským Steffie (11.04.16)

Dobrý den, před několika lety (asi ve 20 letech) jsem dostala roupa dětského. S obvodní doktorkou jsme to vždy léčily Vermoxem (1 tableta - hned, 2. tableta za 14 dní, a 3. tableta 4 týdny od první tablety).

Bohužel se mi co půl roku nebo 3 měsíce roupy vracely a já z toho začala mít už noční můru. Objednala jsem se tak na infekční oddělení (přímo na Bulovku, na specializovaný odbor pro pazaritární a tropické nemoci, k panu doktoru Stejskalovi). Ten mi předepsal Vermox pro celou rodinu a nařídil jiné dávkování, než je psáno v příbalovém letáku. Pro mě a partnera nařídil dávkování - 1. tableta ráno, 2. tableta večer po tři dny (takže za tři dny jsme každý snědl 6 tablet). Za 14 dní znovu jsem snědla 6 tablet ve stejném dávkování, partner který roupy neměl, tak pouze jednu tabletu.

Za 14 dní od léčby jsme si nechala udělat screen stolice i sklíčka, zda jsem vyléčená a oboje mi vyšly negativní. Celý byt jsem vyvařila, včetně dek, ložního prádla, utěrek, ručníků, spodního prádla i partnerovy trenýrky. Vzala jsem dezinfekční sprej a přejela jsem všechny kliky, vypínače, nastříkala jsem dezinfekcí i pohovku a podlahu a koberce jsem důkladně vysála a vytřela Savem. Hlavně jsem Savem vystříkala koupelnu, záchod a pořádně uklidila ložnici. Také jsem první dny po nákaze každý den měnila ručník (asi první 4 dny), sprchovala jsem se navíc i ráno.

Na noc jsem si natírala konečník mastí (Niveou), aby vajíčka neměla přívod vzduchu. Taky první týden jsem neměla sex s partnerem, aby to nechytl zpátky. A přestala jsem jíst sushi a nekoušu si nehty. Na rok a půl jsem měla pokoj. Bohužel se mi před pár dny objevily po roce a půl zase, hledám opět, které faktory mi to mohou způsobovat, asi tramvaje z Prahy nebo nevím…

Roupy a autismus hana1101 (02.03.15)

Mívala jsem je jako dítě a opakovaně se potíže vracely, přes veškerou léčbu. Moje dcera je mívala taky. Vnučka je autistka. Nedávno jsem zjistila, že autismus souvisí s onemocněním parazity. Dodnes mám v laboratoři změny, které by mohly svědčit pro chronickou přítomnost parazita v těle.

Dozvěděla jsem se o roztocích, které jsou prý účinné, takže to chci zkusit. Je chyba, že se nepřeléčí proti roupům celé kolektivy dětí ve školkách nebo školách naráz, když se tam něco takového vyskytne. Je chyba, že se o tom lidé stydí mluvit a rodiče dětí to považují za něco tak banálního, že to kolikrát ani nenahlásí.

Janx (10.02.14)

Mne pomohl klystyr a dukladne myti ritniho otvoru mydlem pri kazdem svedeni. Nebat se strcit prst dovnitr a vycistit. Dukladne si myt ruce. Lecba trva cca 3 dny. Hadam ze jsem proste nedovolil, aby se z nakladenych vajicek vylihla nova generace roupu, takze jednoduse vymreli.

Potíže s roupy Klára T. (26.12.13)

Ahoj, je mi 12 let a když mě bylo 11 let tak jsem dostala roupy nevím od koho jsem je chytla. Jednou večer jsem šla na velkou a podívala jsem se do záchodu když jsem chtěla splachovat a viděla jsem tam takové bílé čáry které se hýbaly byly cca 1-4 mm dlouhé. Připadali mi jako takový broučci bez očí. Tak jsem rychle utíkala za mamkou a říkala jsem ji tam jsou jako kdyby broučci a ať se jde podívat. (Já ani nevěděla že nějaký roupy jsou, no zkrátka jsem nevěděla co jsou roupy.) Tak se šla podívat a říkala že to asi jsou roupy tak hned vyhledala dětské roupy a narazila na tuhle stránku. Mě zatím poslala ať se jdu pořádně vykoupat a když jsem vylezla z vany tak mě volala ať jdu za ní a ukázala mi tuhle stránku tak jsem si to všechno pořádně přečetl. Potom mě mamka řekla ať si vyměním povlečení a pyžamo a říkala že zítra pojedeme k doktorovi. Tak jsme jeli a mamka mu to řekla a on nám předepsal prášky (teď si nevzpomínám jak se jmenovaly) a říkal ať si je vezme celá rodina tak jsme šli do lékárny a koupili prášky. Všichni jsme si je vzali nikdo to u nás neměl jenom já ani to nikdo ode mě nedostal. Měla jsem strašné bolení břicha až křeče. Mamka mi dávala mrkve, česnek apod. a dala mi i takový černý prášek (pomáhal abych neměla průjem měla jsem totiž asi kvůli tomu průjem) asi po necelém měsíci jsem se toho zbavila.

Léčba

Léky proti roupům.

Co mi pomohlo

A ještě jsem zapomněla dodat že každý den ráno jsem se osprchovala to doporučuji a měnit si hodně často spodní prádlo mohou tam být vajíčka a ještě hned po probuzení odtahovat závěs nebo žaluzie chce to trpělivost ale stojí to za to.
DODRŽUJTE HYGIENU!

Boj s roupy cat 966 (23.10.13)

Dlouho mě trápilo svědění konečníku.

Léčba

Nechal jsem si předepsat Vermox, česnek jím po vagonech, sladkosti jsem úplně zrušil a boj s těmi potvorami vyhrávám. Zkuste to také tak a úspěch se dostaví.

Roupy a bílé čárky na papíře Sim1997 (28.07.13)

Prvně jsemsi myslela, že mi v konečníku zůstaly kousky papíru a že to svědí, ale pak se na papíře objevily bílé čárky a bylo zle. Ono bylo divné, že mě to svědí jen večer.

Léčba

Druhý den okamžitě k doktorce, tak mi předepsala Vermox a hodně česneku. Tak jsem si udělala topinky, česnekovou omáčku atd. Vermox si pro jistotu vzala celá rodina.

Co mi pomohlo

Vermox zabral do dvou dnů. Pak taky kompletně vyměnit ložní, pyžamo, mít vlastní ručník a každé ráno i večer se sprchovat, aby se vajíčka a samice a samci vyplavily. A vyndavat, vyndavat, vyndavat. A taky si po každém pohlazení psa nebo kočky umýt ruce a v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ po hlazení nejíst. Umýt ruce a pak teprve jíst.

Jak se zbavit roupů zeleninou Petr Novák (27.04.13)

Je mi 14,jednou jsem měl roupy dětské - asi v 11 ti letech. Pořád jsem večer brečel a brečel až jeden den jsem si zašel k doktorce a dal si 6 tablet v rozmezí 1 měsíce to ale nezabralo. Tak jsem jednou chtěl jít na to - byly velké prázdniny. Ustanoval jsem si měsíc.

Máma mi nakoupila mrkve, česnek, alkohol, alpu, nové od doktorky tablety. První týden jsem to pocítil jako prase, ale pořád jsem to jedl jedl a do měsíce se mi na hovínku neobjevil ani 1 roup, ale je důležité si mít ruce jo a taky si někdy mazat alkohol kolem řitního otvoru.

Alkohol na roupy Apokalipter (15.04.13)

Snažil jsem se dlouho přijít na to co mi je. Nejdříve se objevil sliz. Nevnímal jsem to protože jsem byl v té době nemocný, a tak jsem po několika dnech když jsem byl nemocný našel roupy. Byl jsem v šoku. A nemohl se toho zbavit. Pro lék jsem se styděl dojít. A pak jsem nalezl tátovu pálenku, kterou kdysi odněkoho dostal. Bylo jí dost a tak jsem si odlil a každý ráno i večer jsem si dal panáka a bylo to. Svědění se zmírnilo a po několika drincích po dobu týdnu jsem se jich zbavil. Více procentní alkohol to dezinfikuje. Jak jsem se dočetl, tak bych vám moc neradil to aplikovat do konečníku bude vás to pálit jako čert, ale - s tou alpou to je taky dobrý nápad. Ale lidi, měli byste s tím něco dělat, oni se vrací a vracet se budou.

Topinka s česnekem a roupy mara555 (04.12.12)

Udělal jsem 2 topinky s pěti stroužky česneku. Pálí jako blázen, ale doufám, že budou účinné. A zítra ráno pro ten lék. Důkladné spršky a snad je to všechno vyžene.

Léčení roupů česnekem RRAADDKKAA (27.09.11)

Právě teď mám roupy, jsou to brouci v zadku. Příznaky jsou teplota a další.

Léčba

Léčim to léky.

Co mi pomohlo

Česnek pomáhá

Jak se sám zbavit roupů? Streber (24.04.11)

Četl jsem o léčení roupů spoustu informací, nevěděl jsem si rady, jak se toho zbavit účinně. Strava a doplňky to bylo na dočasnou dobu. Jednoho dne, kdy to bylo to úporné svědění konečníku jsem se rozhodl, že ten konenčník musím něčím namazat. Vzal jsem si vatovou tyčinku, namočil do alpy. Bylo to zpočátku bolestivé, neboť je to citlivé místo. Po několika aplikací jsem se roupů zbavil nadobro. Osobní hygiena je důležitá, ale pokud se vyskytujete v prostředí, kde je spousta lidí, nemůže ovlivnit, že ten druhý to dodržuje. To je taková moje zkušenost.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o roupech