Diskuse, Popis, Rizikové faktory, Prevence, Příznaky, Diagnostika, Léčba, Jak mohu napomoci léčbě, Komplikace
Příznaky Rozštěpu rtu a patra
Popis rozštěpu rtu a patra
Jsou to vrozené vývojové vady obličeje způsobené abnormálním vývojem obličejových výběžků během růstu embrya a zárodku.
Je důležité se trochu zmínit o vývoji obličeje. Na počátku se objevují primitivní obličejové výběžky kolem primitivních úst. Jedná se o frontonazální výběžek, párové maxilární výběžky a párové mandibulární výběžky. Z frontonazálního výběžku se tvoří část čela, nos a část úst nejblíže k nosu. Z maxilárních výběžků vznikne boční část úst a jejich zbytek (dolní část) potom z mandibulárních výběžků. Tento vývoj se odehrává mezi 4. a 8. embryonálním týdnem. Od této doby má již zárodek typicky lidský obličej. Dalším vývojem vzniká z mandibulárních výběžků dolní ret a dolní čelist. Vývoj horního rtu, horní čelisti a patra je však mnohem komplikovanější a zapojují se do něj zbývající 3 obličejové výběžky. Z tohoto důvodu se zde může objevit velké množství vývojový vad.
Rozštěp rtu (cheiloschisis) zasahuje pouze ret; čelist a patro jsou v pořádku. Vypadá jako mezera nebo spíše zářez v horním rtu, ale někdy může pokračovat až k nosu. Může být jednostranný (unilaterální) či oboustranný (bilaterální) a vzniká poruchou srůstu maxilárních výběžků a části frontonazálního výběžku. Velmi vzácně se mohou ještě objevit rozštěpy dolního rtu. Tento typ rozštěpové vady je velmi dobře chirurgicky korigovatelný.
Rozštěp patra (palatoschisis) je stav, kdy nesrostou obě kostěné části patra. Zřídka může být též přítomen rozštěp měkkého patra a dalších částí ústní dutiny. Pokud se podíváme postiženému dítěti do úst, můžeme vidět otvor v horní části ústní dutiny. Ten může dělat problémy při kojení a dýchání. V dnešní době je i toto velmi dobře řešitelné.
Velmi ojediněle se mohou také objevit rozštěpy čelisti a dalších části obličeje.
Incidence těchto chorob je asi 1 až 2 postižené děti na 1000 narozených.
Rizikové faktory rozštěpovýh vad
Jak už jsme se zmínili dříve, je vývoj obličeje nesmírně komplikovanou záležitostí. Na jeho selhání se podílí genetické faktory (například některé vrozené syndromy) a faktory vnějšího prostředí. Přemýšlí se o účinku nejrůznějších pesticidů, alkoholu, drog a dalších návykových látek. Nepříznivé účinky mohou mít i některé léky, například medikamenty proti záchvatům. Na vzniku vady se také může podílet nesprávná strava matky a nedostatek vitamínů v potravě. Na druhou stranu negativní účinky byly prokázány u látek příbuzných vitamínu A (tzv. retinoidy). Některé studie poukazují na nepříznivý vliv nadměrnému styku s olovem. I přes takto vysoký výčet rizikových faktorů se budou téměř vždy jednat o kombinaci nejrůznějších vlivů.
Prevence rozštěpových vad
Rozštěpové vady mají velmi široké množství příčin a mnohé z nich ještě neznáme. Přesto se doporučuje během těhotenství nekouřit a nepožívat alkoholické nápoje a jiné návykové látky. Dále by měla nastávající matka dbát na správnou výživu s vysokým obsahem vitamínů. Na druhou stranu se doporučuje vyvarovat se styku s pesticidy, olovem a jinými chemickými látkami.
Příznaky a projevy rozštěpových vad
Rozštěp rtu je velmi esteticky výrazná vada, kterou pozná neonatolog již na porodním sále. Rozštěp patra vypadá jako otvor na patře, když novorozenec otevře ústa. Je velmi důležité použít při vyšetření svítilnu, abychom nepřehlédli ani defekt malých rozměrů. Toto se běžně vyšetřuje již v porodnici.
Postižení novorozenci budou mít problémy s kojením, protože se jim mateřské mléko dostává do nosní dutiny. Mléko mohou dále vdechnout. Z tohoto důvodu se stav zlepší při kojení ve vertikální poloze kojence, kdy pomocí gravitace mléko tolik nezatéká. V dnešní době se před chirurgickou úpravou používají speciální destičky, které oddělí nosní a ústní dutinu. Nespecifickým příznakem mohou být časté infekce středoušní dutiny. Dále je někdy postižena řeč a porozumění řeči. Poté se ještě mohou na patologickém podkladě vyvinout problémy se zuby (chybějící zub, přebývající zub, špatné rozestaveni dentice atd.).
Diagnostika rozštěpových vad
Velmi často jsou rozštěpové vady diagnostikovány již v porodnici. Hned po porodu, ale i v dalších dnech je novorozenec podroben několika vyšetřením, kdy je mu zkontrolováno patro a celá ústní dutina. Proto jsou vady objeveny velmi brzo a léčba začíná téměř okamžitě. Zřídka je možné diagnostikovat vadu před narozením dítěte pomocí ultrazvukového vyšetření. Na druhou stranu někdy nemusí být patrový defekt hned patrný, protože je pouze rozštěp kosti, který je překryt intaktní sliznicí. V takovém případě se vada objeví později z důvodu možného vzniku komplikací a při použití rentgenu a dalších zobrazovacích vyšetření.
Léčba rozštěpových vad
V dnešní době je léčba velmi úspěšná. Děti, které byly správně operovány, jsou bez jizvy a není poznat, že měly jakýkoliv defekt. Nejdříve se řeší rozštěp rtu. Operace je provedena velmi brzy, protože novorozencům se ještě nevytvářejí jizvy a kůže se zcela zhojí. Během několika prvních dnů života novorozence plastický chirurg sešije rozštěpený ret. V České republice se tento zákrok provádí například na plastické chirurgii Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pokud má pacient současně též rozštěp patra, operuje se jen vada rtu a řešení patrového defektu se odsouvá na později.
Existuje několik názorů, kdy operovat patro.
Jeden lékařský proud doporučuje zákrok odsunout až do 10. či 12 roku věku dítěte. Důvodem je neporušit růst čelisti a výměnu dočasného a trvalého chrupu a zabránit dalším rekonstruktivním zákrokům. Nevýhodou je možný rozvoj poruch řeči.
Druhým názorem je dřívější operace. Argumentem bývá zabránit, co možná nejdříve poruchám řeči, jejíž náprava v pozdějším věku je obtížná. Nevýhodou mohou být například deformity zubního oblouku a s tím související rekonstruktivní zákroky. Do té doby, než je provedena korekce rozštěpu patra, používají se speciální pomůcky (destičky atd.), které zabraňují vdechnutí mléka při kojení. Dále se později s pomocí logopeda léčí vady řeči. Pro zlepšení estetiky postavení zubů se používají rovnátka.
Jak mohu napomoci léčbě
Bohužel jedinou léčbou je série chirurgických zákroků. Proto nejdůležitější pomocí při léčbě je dodržování rad a doporučení lékařů a nezměrná trpělivost rodičů.
Komplikace rozštěpových vad
Častou komplikací jsou záněty středoušní dutiny. Důvodem můžou být postižení Eustachovy trubice. Je to kanál, který spojuje středoušní dutinu s nosohltanem. Její fyziologická funkce je vyrovnávání tlaků ve středouší. Pokud je z nějakého důvodu poškozena, šíří se touto cestou bakterie a vznikají záněty.
Další komplikací jsou již zmíněné poruchy příjmu potravy, kdy mléko a později i další potrava zatéká do nosní dutiny. To se řeší speciálními kojeneckými láhvemi a dudlíky, které tomu zabraňují. Dále pacienti mohou mít speciální destičky či jiné pomůcky. Ty fungují jako provizorní patro, dokud nedojde ke konečné korekci.
Velmi nebezpečnou komplikací jsou poruchy řeči. K správné výslovnosti potřebujeme celistvé patro. Pokud je zde defekt, dítě se nenaučí korektní výslovnost a je zapotřebí spolupráce s logopedem. Děti s rozštěpovými vadami mají problémy s denticí. Jedná se často o chybějící zub nebo naopak přebývající zub či jsou zuby špatně umístěny. Je proto nutná korekce ortodontistou za použití rovnátek.
Pomoc dětem s rozštěpem nabízí:
Občanské sdružení Šťastný úsměv
http://stastny-usmev.cz/
Diskuse na téma rozštěp rtu a patra
Další názvy: Cheiloschisis, Lip cleft, palate cleft
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.