DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Prognóza, Pomoc, Komplikace
Příznaky růžovky
Popis růžovky
Rosacea (růžovka) je velmi častá dermatóza, která je příbuzná akné. Dermatózou rozumíme označení nemoci kůže. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, i když příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné.
Rosacea postihuje obě pohlaví, přičemž ženy jsou postiženy častěji. Nemoc začíná většinou po 30. roce života. Nejvíce nemocných detekujeme ve věkové skupině 40-60 let.
Rizikové faktory růžovky
Jak už bylo řečeno, příčina vzniku onemocnění je nejasná. Přesto je několik rizikových faktorů známo a o některých faktorech se předpokládá, že jimi mohou být. Na prvním místě je to genetická predispozice pacienta ke vzniku onemocnění, která může kromě jiného být zodpovědná za labilní vazomotoriku obličeje (v podstatě ovládání cév ve smyslu zvětšování a zmenšování průsvitu cév – tedy vazokonstrikce a vazodilatace cév obličeji). Genetická predispozice se může samozřejmě projevit i jinak, ale labilní vazodilatace se jeví jako stěžejní problém.
Dalším faktorem je přítomnost jednoho speciálního roztoče, který má doutníkovité tělo, zakrnělé končetiny a žije v mazových žlázkách na obličeji, nose, čele apod. Tento roztoč žije pouze na člověku a je z rodu trudníků (rod Demodex). Přesný název je trudník tukový (Demodex folliculorum). Patří mezi Arthoropoda, třída Klepítkatci ( Chelicerata, kam patří i pavouci apod.), a je zařazen do velmi početného řádu roztoči (Acarina). Trudník tukový nezpůsobuje v podstatě žádné, klinicky zřejmé onemocnění, a uvádí se, že je jím nakaženo přes 10% lidské populace.
V krátkosti lze hovořit o dalších rizikových faktorech růžovky, a tím je hypertenze (vysoký tlak krve), dále to může být onemocnění gastrointestinálního traktu apod.
Existuje celá řada faktorů, které onemocnění zhoršují: společné je jim to, že způsobují překrvení obličeje: pití horkých nápojů, lihovin, výkyvy teplot, sluneční záření a některé typy léků).
Prevence růžovky
Účinná prevence je velmi obtížná. Nemoc lze tlumit vyvarováním se pití horkých nápojů, destilátů a omezením slunění viz rizikové faktory.
Příznaky a projevy růžovky
Onemocnění se projevuje velmi typickými příznaky, které specializovaného lékaře- dermatologa, snadno dovedou k diagnóze. Lokalizace projevů je téměř výhradně na hlavě - a to v obličeji. Nemoc postihuje typicky kůži nosu, tváře, střed čela a bradu. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Kůže okolo úst a očí je nepostižená.
Rosacea je na začátku svého průběhu velmi nenápadná, a projevuje se především vznikem přechodného erytému (zarudnutí kůže), který vzniká po bouřlivých emocích, po požití horkých nápojů či po slunění.
V průběhu vývoje nemoci začíná být erytém vidět pořád, v kůži jsou vidět rozšířené malé cévy (teleangiektasie). Na tomto terénu začínají vznikat pupínky (dermatologové říkají papuly). Obsah pupínků či puchýřků je sterilní nebo může obsahovat bakteriální flóru. Papuly se hojí bez jizev. Pacient si může rovněž povšimnout otoku v dané oblasti.
Dále se mohou tvořit větší uzly či infiltráty v kůži, které jsou umocněny fibrotizací ( zhrubění kůže ukládáním hmoty) a zvětšováním mazových žlázek. To vše vede k zesílení kůže, které lékaři označují jako phyma. Tento proces na nose může vyvolat zvětšení nosu, který velmi připomíná zarudlý květák – rhinophyma.
Papulózní rosacea je forma růžovky, která se projevuje pouze vznikem specifických pupínků. Často ji nalézáme po užívání anabolických steroidů apod.
60% pacientů s diagnózou růžovky mají dále potíže s očima, které se projevují zarudlými spojivkami.
Diagnózu stanoví lékař na základě charakteristického klinického obrazu (tak, jak byl popsán výše). Histologický obraz může k určení diagnózy přispět, i když není pro růžovku specifický. Diferenciálně diagnosticky musí lékař zvážit jiná onemocnění: prosáknutí obličeje při leukemii, kožní T-lymfom apod.
Léčba růžovky
Léčba nemoci je dvojí. Lokální léčba spočívá v aplikaci přípravků, které obsahují metronidazol a erytromycin či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba celková : antibiotika ( tetracyklin, doxycyklin, minocyklin).
Mechanismus, jakým antibiotika pomáhají, je nejasný, ale uvažuje se o jejich protizánětlivých účincích. U pacientů, kteří trpí gastrointestinálními problémy, je vhodná likvidace (eradikace) bakterie Helicobacter pylori, která žije v žaludku člověka. U květákovitého zbytnění nosu je na místě chirurgická léčba.
Prognóza růžovky
Rosacea je chronické onemocnění, ale má dobrou prognózu.
Jak si mohu pomoci sám
Především se vyvarovat alkoholu, teplým nápojům, slunění. Dietní opatření nejsou nutná.
Komplikace růžovky
Časté jsou oční komplikace, které mohou mít i zánětlivý charakter. Rhinophyma je výraznou kosmetickou komplikací.
Diskuse
Další názvy: rosacea, acne rosacea
Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.