Růžovka

Přidat zkušenost

Růžovku léčí Dermatologie a patří mezi Onemocnění kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? včera v 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU včera v 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

DISKUSE, Popis, Faktory, Prevence, Příznaky, Léčba, Prognóza, Pomoc, Komplikace

Popis růžovky

Rosacea (růžovka) je velmi častá dermatóza, která je příbuzná akné. Dermatózou rozumíme označení nemoci kůže. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže, i když příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné.

Rosacea postihuje obě pohlaví, přičemž ženy jsou postiženy častěji. Nemoc začíná většinou po 30. roce života. Nejvíce nemocných detekujeme ve věkové skupině 40-60 let.

Rizikové faktory růžovky

Jak už bylo řečeno, příčina vzniku onemocnění je nejasná. Přesto je několik rizikových faktorů známo a o některých faktorech se předpokládá, že jimi mohou být. Na prvním místě je to genetická predispozice pacienta ke vzniku onemocnění, která může kromě jiného být zodpovědná za labilní vazomotoriku obličeje (v podstatě ovládání cév ve smyslu zvětšování a zmenšování průsvitu cév – tedy vazokonstrikce a vazodilatace cév obličeji). Genetická predispozice se může samozřejmě projevit i jinak, ale labilní vazodilatace se jeví jako stěžejní problém.

Dalším faktorem je přítomnost jednoho speciálního roztoče, který má doutníkovité tělo, zakrnělé končetiny a žije v mazových žlázkách na obličeji, nose, čele apod. Tento roztoč žije pouze na člověku a je z rodu trudníků (rod Demodex). Přesný název je trudník tukový (Demodex folliculorum). Patří mezi Arthoropoda, třída Klepítkatci ( Chelicerata, kam patří i pavouci apod.), a je zařazen do velmi početného řádu roztoči (Acarina). Trudník tukový nezpůsobuje v podstatě žádné, klinicky zřejmé onemocnění, a uvádí se, že je jím nakaženo přes 10% lidské populace.

V krátkosti lze hovořit o dalších rizikových faktorech růžovky, a tím je hypertenze (vysoký tlak krve), dále to může být onemocnění gastrointestinálního traktu apod.

Existuje celá řada faktorů, které onemocnění zhoršují: společné je jim to, že způsobují překrvení obličeje: pití horkých nápojů, lihovin, výkyvy teplot, sluneční záření a některé typy léků).

Prevence růžovky

Účinná prevence je velmi obtížná. Nemoc lze tlumit vyvarováním se pití horkých nápojů, destilátů a omezením slunění viz rizikové faktory.

Příznaky a projevy růžovky

Onemocnění se projevuje velmi typickými příznaky, které specializovaného lékaře- dermatologa, snadno dovedou k diagnóze. Lokalizace projevů je téměř výhradně na hlavě - a to v obličeji. Nemoc postihuje typicky kůži nosu, tváře, střed čela a bradu. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Kůže okolo úst a očí je nepostižená.

Rosacea je na začátku svého průběhu velmi nenápadná, a projevuje se především vznikem přechodného erytému (zarudnutí kůže), který vzniká po bouřlivých emocích, po požití horkých nápojů či po slunění.

V průběhu vývoje nemoci začíná být erytém vidět pořád, v kůži jsou vidět rozšířené malé cévy (teleangiektasie). Na tomto terénu začínají vznikat pupínky (dermatologové říkají papuly). Obsah pupínků či puchýřků je sterilní nebo může obsahovat bakteriální flóru. Papuly se hojí bez jizev. Pacient si může rovněž povšimnout otoku v dané oblasti.

Dále se mohou tvořit větší uzly či infiltráty v kůži, které jsou umocněny fibrotizací ( zhrubění kůže ukládáním hmoty) a zvětšováním mazových žlázek. To vše vede k zesílení kůže, které lékaři označují jako phyma. Tento proces na nose může vyvolat zvětšení nosu, který velmi připomíná zarudlý květák – rhinophyma.

Papulózní rosacea je forma růžovky, která se projevuje pouze vznikem specifických pupínků. Často ji nalézáme po užívání anabolických steroidů apod.

60% pacientů s diagnózou růžovky mají dále potíže s očima, které se projevují zarudlými spojivkami.

Diagnózu stanoví lékař na základě charakteristického klinického obrazu (tak, jak byl popsán výše). Histologický obraz může k určení diagnózy přispět, i když není pro růžovku specifický. Diferenciálně diagnosticky musí lékař zvážit jiná onemocnění: prosáknutí obličeje při leukemii, kožní T-lymfom apod.

Léčba růžovky

Léčba nemoci je dvojí. Lokální léčba spočívá v aplikaci přípravků, které obsahují metronidazol a erytromycin či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba celková : antibiotika ( tetracyklin, doxycyklin, minocyklin).

Mechanismus, jakým antibiotika pomáhají, je nejasný, ale uvažuje se o jejich protizánětlivých účincích. U pacientů, kteří trpí gastrointestinálními problémy, je vhodná likvidace (eradikace) bakterie Helicobacter pylori, která žije v žaludku člověka. U květákovitého zbytnění nosu je na místě chirurgická léčba.

Prognóza růžovky

Rosacea je chronické onemocnění, ale má dobrou prognózu.

Jak si mohu pomoci sám

Především se vyvarovat alkoholu, teplým nápojům, slunění. Dietní opatření nejsou nutná.

Komplikace růžovky

Časté jsou oční komplikace, které mohou mít i zánětlivý charakter. Rhinophyma je výraznou kosmetickou komplikací.

Diskuse

Další názvy: rosacea, acne rosacea

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Zkušenosti uživatelů s růžovkou

Máte zkušenost s růžovkou?

po letech trápení konečně klid iditt (31.01.22)

Chtěla bych poděkovat za sdílení vašich zkušeností s růžovkou.
Díky těmto stránkám jsem vyzkoušela MAST S OBSAHEM SÍRY a mé několikaleté trápení s růžovkou v obličeji je během pár dní pasé!
Takže ještě jednou velký dík a doporučuji dál všem - možná i na jiné kožní problémy.
Mast Santaderm za pár korun :-)

Projevy Francrak (05.04.21)

Je mi 60 let a růžovku mám diagnostikovanou asi 3 roky. První projevy rudnutí v obličeji, nebo nával horka jsem měl už ale asi před 10 až 15 lety. Dneska to dávám do souvislosti s počátky projevů růžovky. Podotýkám že alkohol moc nepiji, ale někdy se stalo, že po vypití 2 dcl piva, nebo skleničky vína jsem cítil horkost v obličeji, jindy jsem toho vypil o něco víc a nic. Asi před 7-6ti lety jsem dostal silná antibiotika na boreliózu. A tím to začalo, udělala se v obličeji kolem nosu na tvářích a na čele vyrážka nevypadalo to vůbec pěkně. Praktik mě na to napsal kortikoidovou mast, sice pomáhala , ale dostávat do těla takový driáky jsem nechtěl. Navštívil jsem alergologii a po udělání několika různých testů, které byly bez prokázání alergií, mě dala doktorka doporučení na kožní s podezřením na růžovku, které kožní potvrdilo. Dostal jsem mast na růžovku a tak to v současné době příležitostně mažu. Proč příležitostně? V průběhu výskytu jsem zjistil co to nastartuje, u mě je to cukr nebo sladkosti, podotýkám že normálním cukrem nesladím, jenom medem, ale sladké mám rád a tak někdy dost dlouho odolávám a pak si stejně něco dopřeju. Tak nyní jsem ve fázi, zda úplně vypustit sladké a pokusit se pídit zda to nesouvisí s orgánem v těle, který má na starost zpracování cukru.

růžovka a sírové mýdlo Karel 63 (11.10.20)

Také jsem vyzkoušel vše možné. Léčitele, kožní lékařku, různé rady a nic nepomohlo. Spíš to bylo horší. Trvalo to zhruba rok a půl. Pak jsem objevil článek na téhle adrese a zkusil radu paní se sírovým mýdlem! Výsledek byl vynikající. Po čtyřech měsících používání je pokožka na obličeji i na těle normální. Už nic jiného nepoužívám - dá se koupit i šampon a čistící emulze. Vřele doporučuji!

Vypadá to, že jsem se snad růžovky zbavila HELAHELAHELA (02.05.17)

Jako celkem čerstvá důchodkyně jsem si chtěla dopřát vyčištění pleti na kosmetice, ač jsem to nejspíš vůbec nepotřebovala - bylo to příjemné až na odstraňování chloupků…
Myslela jsem si, že snad použili nějaký pro mne nevhodný prostředek, protože se mi objevilo zarudnutí kůže v obličeji a začaly se mi dělat pupínky podobné akné s tím rozdílem, že akné je ukončeno hnisavou špičkou a zde to byl jako písek, který když se odstranil, tak vytékala nějaká čirá tekutina.
Na kožním mi dali nějakou mastičku bez zjevné diagnózy a po dobu dvou let se to zhoršovalo.
Po změně kožařky mi bylo sděleno, že mám růžovku, a že se neví, co ji způsobuje - mezi různými dohady např. je, že by to mohli způsobovat paraziti…
Absolvovala jsem mast na růžovku a tetracyklin - když mi bylo sděleno, že ten bych snad měla brát doživotně, tak jsem to vzdala a zhoršovalo se to. Používala jsem dětský krém a na to makeup, aby to nebylo tolik vidět..
Sestra dochází na schůzky sběratelů známek a všimla si, že jeden z účastníků měl růžovku také a v dost hrozném stavu, a že ji najednou neměl.
Osmělila se a dozvěděla se, že zkoušel také kde co a že mu nakonec pomohlo, když si večer umyl obličej a vzal sírové mýdlo, které si trošku pokropil vodou a namazal si jím tváře, čelo a nos, a nechal to přes noc a ráno si to smyl teplou vodou a pak použil krém na růžovku a já si dovolím pro lepší vzhled pleti i slabě velice příjemný gelový makeup od L´oreal.
Zkusila jsem to a opravdu mi to pomohlo. Nevím, jak dlouho jsem to aplikovala, ale mýdlo mám stále to jedno a spotřebovanou necelou polovinu.
Nechci to zakřiknout, ale zatím je to paráda, takže doufám, že to tak i zůstane.
Tak to můžete také vyzkoušet a přeji vám, aby to pomohlo :-)

Slunce mi pomáhalo na pleť vlamka (30.03.17)

Začala před pár lety velmi pozvolna jako jedna prasklá žilka, která se zanítila. První kožařka diagnostikovala růžovku a doporučila kosmetiku na ni určenou. Situace byla ustálená asi další dva roky, kdy i na slunce kůže reagovala velmi dobře, naopak to vypadalo, ze slunce mou pleť léčí. Bohužel situace se poté začala zhoršovat, kolem nosu a na tvářích se mi dělaly malé vřídky a červené skrvny. Vystřídala jsem další kožní lékaře, kteří někdy diagnostikovali hormonální akné, někdy růžovku.

Léčba

Kozni lekari mi predepsali bud leky na akne (skinoren) nebo na ruzovku (rosex), bez jakekoholi ucinku. Absolvovala jsem rovnez laserove osetreni, ktere pomohlo, ale po dvou mesicich se situace vratila, mozna i zhorsila.

Co mi pomohlo

Kittlova mast - pro me maly zazrak, uplne me zbavila ruzovky, prestoze nic jineho nezabiralo. Zanicene pupinky uplne zmizely, stejne tak jako zacervenani. K tomu pouzivam nadale kosmetiku urcenou na plet se sklonem k ruzovce, osvedcila se mi napr. Darphin, ktera je ale dost draha. Dale Collistar, Bioderma.

Růžovka Jana 35let (25.01.17)

Toto pondělí mi diagnostikovala lékařka růžovku. Trochu se z toho hroutím. Našla jsem zde skvělou diskuzi, jen mi bohužel chybí rady kde se konkrétně dají ty přírodní oleje na obličej koupit a konkrétní značky.

Šlo by to prosím doplnit? Děkuji moc,Jana.

Méně je více, aneb jak na růžovku? EliNowak (14.12.16)

Já se přidávám k názoru níže, tedy jednoduchá a hlavně přírodní péče o pleť. S rosaceou bojují již cca 7 let (je mi 31), vystřídala jsem řadu krému od dermatologů, ty můj stav vždy jen zhoršovaly, kosmetiku jsem používala výhradně z lékárny (la roche, bioderma, avene), nikdy žádné velké zlepšení.

Co mi pomohlo

Díky současnému těhotenství jsem se rozhodla, přestat používat všechny kosmetické přípravky a zkusit bio a přírodní produkty. To mě přivedlo k pleťovým olejům a po měsíci mám tváře hladké, pupínky zmizely a pleť působí hydratované a především silněji. Používám tři různé oleje: mandlový na celý obličej (hydratuje, sjednocuje) a levandulový a růžový na tváře, kde se u mne růžovka projevuje (působí protizánětlivě a zklidňují, mohou však vysušovat, proto ten mandlový olej). Na odlíčený na vatový tampon bio růžovou vodu bez alkoholu a pár kapek opět mandlového oleje a místo makeupu BB Cream BIO Nuxe. Báječně kryje, hydratuje a především zklidňuje. Držím palce, u mne opravdu první péče, která funguje a ještě je o dost levnější, než všechny krémy z lékárny, co jsem doposud vyzkoušela a povyhazovala.

Co mi pomohlo na růžovku Isky (14.01.16)

Chtěla bych také napsat ohledně růžovky. Mám ji 3. rokem, co mi to lékařka řekla. Nejprve jsem pozorovala, že mi praskají žilky v obličeji. Zkoušela jsem různé krémy, výsledek žádný. V zimě mi zrohovatěla kůže na obličeji, červenání tváří, strašné pálení. To jsem tedy navštívila lékaře. Růžovka, dostala jsem krém Rozex.

Žádné informace, nic. Krém vůbec nepomáhal, ale dle lékaře ano. Návaly horka, červenání tváří, štípání. K tomu oči, řezání, slzení… děs.

Poté jsem vyzkoušela extra panenské olivové mýdlo + organické ghanské bambusové máslo, na doporučení známé. Od té doby se pleť zlepšila, je jemná, žádné červenání. Návaly horka jsou pryč. Bolesti, štípání atd. Jsem spokojena.

Až půjdu na kontrolu, jsem zvědavá, co mi lékařka řekne. V létě používám na obličej krém na opalování s vysokým faktorem 50. Já se přikláním k názoru, že asi každému pomůže něco jiného, ale já naprostá spokojenost. KONEČNĚ!

Růžovka na ústupu!!! David 3 (17.05.15)

Trpím 20 let seborhoickou dermatitidou a teď nově půl roku ještě růžovkou. Prožíval jsem kombinací těchot chorob muka. Silně loupavá kůže ze seborhey, puchýřky, žilky, silné začervenání až zfialovění a bolest v obličeji z růžovky. Řekl jsem si dost a šel do toho. Takže pravidelně jednou měsíčně chodím na laserové odstraňování žilek, teď jsem po třetí léčbě, a protože neúčinkovaly všechny ty lékařské masti (Rozex - hrůza), zkusil jsem na popud kamaráda mast s chytrou houbou. Po čtyřech měsících jsem podle lékařky světlejší o 60 procent, otoky ve tvářích prakticky zmizely, spojivky skoro nepálí. Třikrát laser už mě stál cca 10 000,– Kč, mastička s houbou, vypotřeboval jsem jich šest, už cca 1200,–. Za ty peníze to ale stálo. Najednou mám pocit, že zase začínám žít. Před léčbou už jsem nemohl jezdit ani v autobusu. Najednou jsem zrudnul, udělalo se mi špatně a za hodinu jsem měl hnisavé puchýřky a žilky. Tak držím všem palce. David

Léčba růžovky Jitka K. (08.07.10)

Dobrý den,

ve věku necelých 67 let se mi na obličeji začaly tvořit červené pupínky. Zvláště po pobytu na slunci se vše zhoršilo. Domnívala jsem se, že je to alergie na léky, které jsem v tom roce dostala na léčbu srdečních fibrilací. Podstoupila jsem proto ablaci arytmií, léky mi byly vysazeny, červené pupínky s malinkými hnisavými tečkami na vrcholcích se tvořily dál.

Konzultovala jsem to s praktickou lékařkou, ve dvou alergologických ordinacích, nikde jsem nedostala odpověď. Kupovala jsem v lékárnách kosmetiku na akné, pila čistící čaje. Nic se nelepšilo. Trápilo mě, že mám akné na stará kolena, když jsem na to celý život netrpěla. Dotázala jsem se proto v akné poradně na internetu a dostala jsem odpověď, že v mém věku nemám akné, ale růžovku.

Nechtělo se mi tomu uvěřit, protože pupínky na mém obličeji neodpovídaly popisu projevů růžovky uvedených na internetu. Objednala jsem se proto do dermatologické ordinace. Paní doktorka mi sdělila, že mám opravdu růžovku.

Léčba

V lékárně mi vyrobili mast, která byla předepsána v předpise. Potom krém ROSALOX (metronidazolum) a mast Aknemycin 2000. Do jednoho týdne bylo zlepšení pleti viditelné. Do dvou týdnů všechny pupínky zmizely.

Co mi pomohlo

Paní doktorka mi doporučila krém ROSALIAC od La Roche-Posay. Koupila jsem si také micelární odličovací gel ROSALIAC (ten ale paní doktorka nedoporučovala, protože by mohl pleť dráždit - mně ale pravděpodobně neškodí). Slunci se vyhýbám, ale koupila jsem si také neparfémovaný krém s UVA-UVB ochranou pro fotoderm AR SPF 50+ (možná že SPF je zbytečně vysoký), ale ačkoliv jsem se v těchto horkých dnech koupala, slunce mi neuškodilo.

Dnes jsou to 4 týdny od zahájení léčby.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.

Diskuze o růžovce